LEIDE Disco geeft Minerva nieuwe impuls Ceefax zit anglofielen dwars Verdwijnen Leidse archeologen trots op erkenning onderzoeksschool □G30 ci Celstraf geëist voor handel in harddrugs REGIO R1 bbeltruc bij larde vrouw Sociëteitsleven alléén boeit hedendaagse student niet langer I stelling! EIFBH Valkenburger (17) die meisje meenam moet in therapie r=SX OPEL Werkstraf na dodelijk ongeval t donderdag l8 JULI 2002 in - Een 88-jarige bewoon- van een huis aan de Ri- d Holstraat in Zuid-West is Jagmiddag slachtoffer ge len van een babbeltruc. aog onbekende man en vroegen haar om water hun kind en pen en papier ets op te schrijven. Eén van hield de bejaarde aan de t terwijl de ander de wo- doorzocht. Achteraf bleek r sieraden en een bankpas m gestolen. Van de daders ireekt ieder spoor. door Wijnand Noot leiden - Voor de tweede maal heeft de in Leiden geleide arche ologische onderzoeksschool Ar- chon een erkenning van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) in de wacht gesleept Een onafhan kelijke, internationale commis sie heeft in opdracht van de KNAW Archon gevisiteerd. Zij was onder de indruk van de ho ge productiviteit, die blijkt uit de publicaties en uit de opleiding van promovendi. Daarnaast is gelet op het management en de bedrijfsvoering. De onderzoeksschool Archon is een samenwerkingsverband van de Leidse faculteit der archeolo gie met vakgroepen in Amster dam (UvA en VU), Groningen en Nijmegen en de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB) in Amersfoort. De faculteit, die 56 procent van de Nederlandse eerstejaars ar- cheologiestudenten voor haar rekening neemt, is penvoerder van de school. Zij betaalt dus de kosten. Hoogleraar W. Roebroeks, direc teur van Archon, noemt de rela tie tussen de onderzoeksschool en de faculteit 'dubbelzinnig'. .Archon levert prestige op, maar kost geld." En geld, daarvan heeft de Nederlandse archeolo gische wereld nooit te veel. „Het financiële klimaat is op het mo ment beroerd", voegt Roebroeks toe. „En de signalen van het nieuwe kabinet beloven niet veel goeds." Het doel van de onderzoeks school, die acht jaar geleden werd opgericht, is om onder wijs- en onderzoeksprogram ma's, in het bijzonder van pro movendi, te coördineren. Roe broeks noemt het door Archon bestreken terrein 'extreem di vers'. „De circa zestig onderzoe kers en veertig promovendi houden zich met Prehistorie, Oudheid en Middeleeuwen be zig, in Europa zowel als daar buiten. Ikzelf leg me toe op de Oude Steentijd, van 2,5 miljoen tot tienduizend jaar geleden. Ik concentreer mij op het gedrag, niet op het uiterlijk van de men sen. Ik ben immers geen fysisch antropoloog." Los van de financiële beperkin gen draait de Leidse archeologi sche faculteit goed. Dit jaar ver wacht de school 65 eerstejaars. Leidse archeologen vinden een Neanderthaler-vuistbijl bij opgravin gen in Colmont, Limburg, (september 2001) Foto: Universiteit Leiden Dat is iets minder dan vorig jaar, maar die terugval is landelijk. „In veertig jaar is het aantal eer stejaars wel mooi van dertig naar zestig gestegen", verklaart LP. Louwe Kooijmans, de de caan van de faculteit, trots. Met tien procent buitenlandse stu denten is de faculteit koploper. „Leiden zit weer in de lift", ver telt de decaan. „We zijn bezig een link te leggen met de Hoge school voor de Kunsten in Den Haag. Met een gemeenschappe lijke opleiding willen we het am bachtelijke van de kunst met het grondige van onze wetenschap combineren." (advertenties) eren moeten niet langer p weten? Ijk op Teletekstpagina 754. Skopwww.ns.nl. ui de folder aan een NS-loket. 0 - 9292 0,50 p.m.). - 9296 0,25 p.m.). rkers staan u graag door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Minerva verandert. De oudste studentensociëteit van Nederland (1813) laat haar geslo tenheid een beetje varen. De ver eniging wil dat, zegt voorzitter Julius Janssen (24, rechten). „Steeds meer jonge studenten begrijpen het traditionele ideaal van de academische vorming niet meer zo goed. Daardoor verliest het aan aantrekkingskracht. We moeten iets aan ons verenigings leven toevoegen om het ideaal te behouden." Minerva heeft het afgelopen de cennium te lijden gehad van een nieuwe jongerencultuur. Steeds meer studenten zien hun verenigingen als plekken waar zij louter kunnen dansen, vieren en bieren. Die partycultuur, die Nederland heeft veroverd, gaat ten koste van de traditionele academische vorming, van 'in houdelijkheid', zoals Janssen dat noemt. „Minerva heeft altijd een verlengstuk van de universi teit willen zijn", legt hij uit. „Vroeger was het zo dat je 's avonds in de sociëteitsruimte ontspande met de jongens met wie je overdag studeerde. Na tuurlijk werd er dan ook wel eens over de meisjes gepraat, maar het meeste genoegen be leefden zij aan intellectuele de batten over politiek en cultuur." Die gesprekken werden in stijl gevoerd, met veel onuitgespro ken, maar daarom niet minder tastbare regels - 'mores' in stu dententaal. Dat ideaal van academische vorming naast het feitelijke stu deren draagt Minerva nog altijd uit. Sociëteitsavonden zijn een spel, met nauwomschreven kle ding- en gedragsvoorschriften. Gymschoenen en spijkerbroek zijn taboe, muziek in de socië teitsruimte wordt afgekeurd. Er is een strenge hiërarchie, waarin jongerejaars respect moeten to nen voor ouderejaars. Janssen kan enorm van een sociëteits avond genieten. „Het is iets moois en unieks om hier in jas je-dasje te staan", zegt hij. Hij aarzelt zelfs niet om aan zo'n avond een mystiek karakter toe te kennen. „Het is zeldzaam wat we hier hebben. We zijn er trots op." Toch zijn de mores en de om zichtige omgangsvormen aan steeds minder studenten be steed. Nog geen tien jaar gele den telde de vereniging 3000 le den, nu is het aantal gedaald naar 1600. Steeds minder eer stejaars zijn bereid om zich tij dens de kennismakingstijd te la ten kneden tot echte Minerva- nen. Dat je niet met gympen, in trui en zonder stropdas op 'de tent' mag komen, wekt onbegrip en ergernis. Ook de traditionele borrelcultuur, waar soms toch enig gooi- en smijtwerk aan te pas komt, wordt als tam en saai ervaren. Jongeren zoeken wilde re genoegens. Die veranderde instelling heeft ook te maken met de verander de herkomst van de studenten. Traditioneel was het lidmaat schap van Minerva iets van va der op zoon - of van moeder op dochter. Minerva rekruteerde haar leden uit de elite, wat al leen al moge blijken uit het feit dat het koninklijk huis er zijn telgen naar toe stuurt. Helemaal voorbij is die gewoonte niet, maar toch heeft inmiddels zo'n zeventig procent van de huidige leden geen elitaire achtergrond. In die Leidse mores hebben ze niet altijd evenveel zin. Het Minervabestuur zoekt naar een passend antwoord. Ener zijds houdt het vast aan de mo res. „Die maken het verschil porteerd en dat leverde gek ge noeg vooral bij mooi weer sto ring op. Het nadeel van de sa telliet is dat teletekst is geredu ceerd. Hoe dat kan? Daarvoor moet je bij de BBC zijn. Wat zeg je, is de BBC in Amsterdam di gitaal te ontvangen met tele tekst daarachter? Dat lijkt me sterk. Dat kan ik me niet voor stellen, al sluit ik niet uit dat het in de toekomst wél hét geval is." Een telefoontje naar een radio- en televisiewinkel in Amster dam is genoeg. „Hier is de BBC inderdaad digitaal te ontvangen en er zit gewoon teletekst ach ter." Kom op Casema, het kan dus wel. Gewoon die teletekst weer doorgeven. Nuon blijft stunten Altijd lachen met Nuon. De ene keer zetten ze een bejaarde vrouwzonder enige Waarschu wing vooraf in de kou, vanwege onduidelijkheid over een reke ning. En dan weer dreigen ze met afsluiting omdat ze in hun eigen administratie niet kunnen terugvinden of iemand betaald heeft. Dat laatste overkwam Rob Laman van de Toussaint- kade in Leiden. Sinds oktober 2001 heeft hij problemen met Nuon. Aanvan kelijk leek het om een misver stand te gaan. „Toen ik mijn jaarlijkse afrekening kreeg, moest ik ruim 850 gulden bijbe talen. Dat verbaasde mij, omdat PI 98 CEEFAX 199 Wed 17 Jul 20:07/43 H BBC TV LISTINGS 600 COOKBOOK 580 BBC TV LINKS 613 SUBTITLES 888 BBC 1 BBC2 CookBook De uitgeklede teletekstpagina van de BBC. Foto: Hielco Kuipers ik nog nooit heb moeten bijbe talen. Ik kreeg zelfs elk jaar een beetje tenig. Mijn gezinssituatie is tussentijds niet veranderd, ik heb geen nieuwe elektrische apparaten gekocht en ook geen zwembad in mijn tuin laten bouwen." En dus probeerde hij maar eens te bellen met het servicepunt. „Zonder succes aanvankelijk, want verder dan het bandje met de veelzeggende tekst 'even ge duld' kwam ik niet. Maar na vier of vijf keer bellen met een wachttijd van gemiddeld 20 mi nuten, kwam ik erdoorheen. Een medewerker wist mij te vertellen dat mijn watermeter in 2000 was vervangen en dat de monteur indertijd verzuimd had om de meterstand op te nemen. Vandaar dat ik dus een waterrekening kreeg over het tijdvak 2000 en 2001." Tot zover is de situatie weliswaar verve lend, maar niet onduidelijk en ook niet onterecht Laman: „Ik heb meteen het verzoek inge diend om dat bedrag in vier ter mijnen te mogen betalen. En omdat dat geen probleem was, is het ook zo gebeurd." Eind goed, al goed, zou je den ken. Maar niet bij Nuon. „Nuon blijft nu maar volhouden dat ik niet heb voldaan aan mijn beta lingsverplichtingen, terwijl ik van al mijn betalingen de bank afschriften heb. Ondertussen heb ik al drie brieven gekregen van Nuon, waarin gedreigd wordt dat ze mij gaan afsluiten. Al zeven keer heb ik ze terugge schreven en aangeboden om de kopieën van mijn bankafschrif ten op te sturen. Maar veel meer dan een ontvangstbevesti ging krijg ik maar niet En in middels heb ik wel al 60 euro incassokosten in rekening ge bracht gekregen. En laatst maakte Nuon een volstrekt on herkenbaar bedrag naar mij over. Dat geld heb ik maar met een weer terug laten storten. Ik ben nu maar aan het uitzoeken of ik via een civiele procedure mijn gelijk kan aantonen", al dus Laman. Bij het energiebedrijf beloven ze de kwestie uit te zoeken. „Het betreft hier een hele vervelende kwestie, die eigenlijk nooit voorkomt. Echt een uitzonde ring", zegt een voorlichtster van Nuon verontschuldigend.,Wij hebben per ongeluk één ter mijn die door Laman betaald is, aan hem teruggestort. En daar door staat in onze administratie nog altijd een termijn open. Maar hij wordt door ons gebeld om alles recht te zetten." Eric-Jan Berendsen en Timoteus Waarsenburg door persbureau Cerberus den haag/leiden - Twee broers uit Leiden (29 en 41 jaar) hoor den gisteren bij de Haagse rechtbank celstraffen eisen we gens handel in harddrugs in de omgeving van Leiden. Tegen de jongste broer - volgens het openbaar ministerie 'de initia tiefnemer'- werd een celstraf van twee jaar geëist. De oudere broer verdient volgens het openbaar ministerie twintig maanden celstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Offi cier van justitie Schuijer vorder de daarnaast dat de beide Leide- naars per persoon ruim acht tienduizend euro betalen, om dat ze dit geld zouden hebben verdiend met hun illegale han del. Volgens de 29-jarige verdachte werd de handel in cocaïne en xtc schromelijk overdreven. Hij gaf toe dat hij het afgelopen jaar een beetje in verdovende mid delen had gehandeld, maar hij zou nooit een echte drugsdealer zijn geweest. „Ik verkocht wel eens wat om te overleven in de ze moeilijke wereld. Niets is gra tis in deze maatschappij", zei hij. Zo gaf hij zijn huisbaas co caïne in plaats van huur. De oudste broer is zwakbegaafd. Bij de politie bekende hij in eerste instantie dat hij en zijn broer in drugs handelden. Vervolgens beriep hij zich op zijn zwijg recht. Aanklaagster Schuijer vond' dat er meer dan genoeg bewijs te gen de verdachten was. Divèrse drugsgebruikers hadden J de twee aangewezen als hun vaste huisdealer. Ook bleek uit tele foontaps dat de broers regelma tig afspraken maakten om iets te leveren. „Het ging met name om partygebruikers, maar een aantal mensen is echt verslaafd geraakt aan de cocaïne", zei ze. Een klant van de broers was gis teren als getuige aanwezig.; De verdediging van de broers had hem laten oproepen, omdat hij had beweerd dat hij al ruim twee jaar harddrugs bij de broers kocht. Tijdens de zitting beweerde de getuige in tegen stelling tot zijn vorige verklarin gen ineens dat hij nooit hard drugs had gebruikt. Hij zou al leen wel eens een jointje hebben gerookt met de jongste verdach te. Nadat hij diverse malen werd gewaarschuwd voor de gevolgen van meineed, bleef hij zijn eer dere verklaringen ontkennen. De rechtbank stelde een proces verbaal wegens meineed op en de getuige moest direct ïnet agenten mee naar het bureau. Voor meineed kan een celstraf van drie maanden worden'rip- De rechtbank doet over tivee weken uitspraak. leiden - Een 17-jarige Valken burger is gisteren door de Haag se rechtbank veroordeeld tot één jaar therapie. Naast da dertherapie krijgt hij ambulante hulp en werd hij veroordeeld tot 2 jaar voorwaardelijke celstraf. Bovendien kreeg hij een straat verbod opgelegd. Hij heeft in to taal 114 dagen vastgezeten. De Valkenburger ontvoerde op maandagavond 25 maart vanaf de Opaalstraat een 4-jarig meis je uit Leiden op een bromfiets met de bedoeling ontucht met haar te plegen. De Valkenburger was toen 16 jaar. Hij werd op de Plesmanlaan opgemerkt door een motoragent die het verdacht vond dat het meisje geen helm droeg. Op de Einsteinweg werd hij aangehouden en bekende het meisje tegen haar wil te heb ben meegenomen voor het ver richten van ontuchtige hande lingen. (advertentie) tussen een sociëteit en een kroeg." Anderzijds zoekt het be stuur ook naar wegen om met zijn tijd mee te gaan en de oude aantrekkingskracht te henvin nen. Met de komst van een mooie, grote disco waar de le den wél in gympen en spijker broek zichzelf kunnen zijn, en waar ook anderen dan socië teitsleden mogen komen, hoopt de vereniging aan hun wensen tegemoet te komen. Ook ver wacht Janssen dat de druk op de sociëteit daardoor afneemt. Die wordt dan weer aantrekkelijk voor leden die plezier hebben in traditioneel, stijlvol borrelen. Ongekend voordeel. Nü bij de Opel dealer. den haag/leiden - De Haagse rechtbank heeft een werkstraf van 240 uur opgelegd aan een 26-jarige Leidenaar die schuld had aan de dood van zijn eigen vriend. Ook mag de man twee jaar geen autorijden. Samen met twee andere late feestgangers was hij in de vroe ge ochtend van 13 januari vorig jaar vanuit Alphen via de Nil op weg naar Leiden toen hij al daar aan het eind van de pro- vincialeweg (op de Willem van der Madeweg) in de slip raakte. Het was daar glad. Ook reed hij waarschijnlijk harder dan vijftig, het maximum dat op die plek is toegestaan. De chauffeur had die nacht zeker tien pilsjes op. De auto brak linksachter uit en de bestuurder verloofÉMe con trole. Hij ramde een lichtmast. Zijn beste vriend, een Boskoper, stierf even later. De Leidenaar - die zelf niets mankeerde - had hem nog uit de auto getrokken. Een tweede passagier, die een lift van de vrienden had gekre gen, had drie gebroken ribben en een gecompliceerde en^el- breuk. De verzekering probeert öog ruim 16.000 euro te verhalen'op de verdachte in verband met overige schade. Tijdens de,be handeling van de strafzaak tikee weken geleden was behalve de rijontzegging van twee jaar, een gevangenisstraf van een jaar ge- eist, waarvan de helft voorwaar delijk. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de jer(j h Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 ls enige tijd zitten er achter twee BBC-zenders die wij in e regio kunnen ontvangen, 0 geen teletekstpagina's "tf. Slechts een slap aftreksel de Ceefax-pages is overge- ffljen. En dat zit een aantal an- (Kén in Leiden behoorlijk is. Zij zijn een belangrijke Jivan informatiebron kwijt j liet was ook wel zo handig flea, je Engelse leesvaardigheid pen beetje op peil te houden. bij kabelmaatschappij leerde hen dat de BBC was gegaan. Met andere d«l ton: Cas ma kan er niks ting* doen. Maar dat is pertinent oag» onwaar, volgens de liefhebbers van Albion. Want waarom zijn de Engelse teletekstpagina's in Amsterdam bij kabelaar UPC wel te zien? Casema kan vol gens hen ook nog steeds de Britse teletekst doorgeven. Het is een kwestie van een techni sche keuze die misschien meer geld kost Dirk Spaans, woordvoerder van Casema, geeft toe dat sinds juni de uitgebreide Ceefax-pages van de buis zijn verdwenen. „Dat heeft te maken met het feit dat wij de BBC nu via de satelliet pakken. Eerst werd de verbin ding zeg maar over zee getrans- s van n gebfi veldek Jat erssefl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11