ECONOMIE Greenspan bren beurs niet tot Friesche Vlag stopt met statiegeldfles - J Gehandicapten in isolement door geldgebrek Gulden maakt comeback in Zeeland ri Onderzoek afspn mobiele belbedrijvl Werkloosheid stijgt verder Topman Deutsche Telekom stapt op KPN concurrent "Planet en Het Net Grote vraag naar bromscooters Banken betalen Belgische joden Bankroet dreigt voor Opmaat Eerste glossy op pocketformaat 2001 Slechtste luchtvaartjaar Grootste steenkolenmijn Groot-Brittannië dicht Steeds meer huiver voor beleggingshypotheek 18 Energis in handen van bi Fed-voorzitter optimistisch over economie Philips verkoopt röntgendivisie voor 150 miljoen voorburg - De werkloosheid blijft stijgen. Het Centraal Bu- reau voor de Statistiek (CBS) heeft in het tweede kwartaal ge middeld 164.000 werklozen ge registreerd. Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden komt het aantal aan het einde van het eerste half jaar neer op 180.000. Als de toenemende vraag naar seizoenswerkers in de zomer maanden niet wordt meegere kend, is het aantal werklozen in de eerste zes maanden van dit jaar gestegen met zeven- achtduizend per maand. bonn - Topman Sommer van Deutsche Telekom is vandaag opgestapt wegens een vertrou wensbreuk met de raad van commissarissen. Zijn opvolger is Sihler die de grootste tele- comaanbieder van Europa maximaal zes maanden leiden. De 72-jarige Sihler was van 1996 tot 2000 al voorzitter van de raad van commissarissen. Topman Sommer lag zwaar on der vuur door de schuldenlast van meer dan 60 miljard euro die onder zijn zevenjarige lei ding is opgebouwd. j>en haag - Telecombedrijf KPN gaat de concurrentie aan met de eigen internetdochters Pla net en Het Net. De nieuwe dienst Directlnternet biedt al leen internettoegang. „Er ko men dus geen ondersteunende diensten zoals e-mail die in- ternproviders wel leveren", al dus een woordvoerder. KPN ge bruikt een speciaal telefoon nummer met een tarief dat vol gens eigen zeggen 20 procent goedkoper is in het standaard- tarief en 10 procent in daluren en het weekeinde. Amsterdam - De verkoop van bromfietsen is in de eerste zes maanden van dit jaar gestegen met ruim 6 procent. In totaal werden 19.820 brommers ver kocht. Het scootermodel is nog steeds mateloos populair: vier van de vijf brommers is een scooter. Dat blijkt uit gegevens van de RAI Vereniging. De ver koop van 10.739 snorfietsen was 7 procent minder dan in de eerste helft van vorig jaar. Er werden ook minder motoren verkocht. Dat waren het er 11.558, precies 379 minder dan in dezelfde periode vorig jaar. brussel - De Belgische banken betalen een schadevergoeding van ruim 53 miljoen euro aan joodse oorlogsslachtoffers. Ook krijgen zij een deel van hun be zittingen in natura terug. Het geld is bestemd voor joden en hun nabestaanden die na de portatie in de Tweede Wereld oorlog geld en goederen verlo ren, die in de kluizen van Belgi sche banken terechtkwamen. De overheid betaalt een vergoe ding van 56 miljoen euro. emmen - Bij de welzijnsorgani satie Stichting Opmaat in Em men dreigt het ontslag van 300 werknemers. De noodlijdende stichting stevent af op een fail lissement. Volgens de vakbond CNV Publiek kampt Opmaat met een schuldenlast van mil joenen euro's door mismanage ment van het oude bestuur en de directie. Het gemeentebe stuur heeft te lang gewacht met een besluit over het overle vingsplan. haarlem - Nederland krijgt in het najaar zijn eerste glossy tijdschrift op pocketformaat. Uitgever Sanoma gaat het pas een half jaar oude blad Celebri ty in het kleinere formaat op de markt brengen. Daarbij gaat Celebrity tevens van een twee maandelijkse naar maandelijk se verschijning. Het blad richt zich op jonge vrouwen van 18 tot 25 jaar en krijgt een oplage van 150.000 stuks. geneve - De terreur aanslagen van 11 september en de econo mische malaise maakten van 2001 het slechtste jaar in de his torie van de luchtvaartindustrie volgens de IATA, de Vereniging voor Internationaal Luchttrans port. De industrie leed op een omzet van 283,5 miljard dollar een verlies van 9,9 miljard. In 2000 werd nog een winst van 9,8 miljard geboekt. Het aantal reizigers daalde met 2,2 pro cent, het vrachtverkeer met 6,9 procent uiopy Uurté (4 fHté belaLen' \deuo^ oc*#* woensdag 17 JULI 2002 meppel/anp - Friesche Vlag haalt binnen enkele weken alle 500.000 kunststof statiegeldfles- sen voor dagverse zuivelproduc ten uit de winkels. In plaats daarvan komt een nieuwe kunststof wegwerpfles. De eerste wegwerpflessen staan inmiddels in de schappen en roepen bij het winkelend pu bliek veel vragen op. „Bij onze consumenteninformatielijn ko men nogal wat verontruste tele foontjes binnen", bevestigde woordvoerder Van Dongen van moederbedrijf Friesland Cober- co Dairy Foods. De andere grote partij op de Ne derlandse zuivelmarkt, Campina Melkunie, gaat dit najaar ook dagversproducten in wegwerp verpakking aanbieden. „Maar we blijven ook de statiegeldfles gebruiken. Daar blijft een markt voor. De vraag komt niet alleen van milieubewuste consumen ten, maar ook van mensen die liever geen extra afval in huis hebben", zegt een woordvoer der. Het ministerie van VROM is on aangenaam verrast door deze handelwijze. „Een verkeerd sig naal", aldus een woordvoerder. Hij wijst erop dat binnenkort de derde aangescherpte versie van een verpakkingsconvenant van kracht wordt. Daarin hebben vrijwel alle bedrijven die met verpakkingen van doen hebben, zich ten doel gesteld afval zover mogelijk terug te dringen. Volgens een woordvoerder van het betrokken bedrijfsleven in de stichting Verpakking en Mi lieu (SVM) gaat het bij de zuivel om maar een kleine hoeveelheid in statiegeldverpakking. De meeste dagverse producten zit ten in karton. „De milieudruk valt wel mee, mede door het hergebruik waarvan bij de nieu we flessen sprake is." Friesche Vlag zegt voor de weg werpfles te kiezen wegens de dalende afeet van dagverspro ducten in statiegeldflessen. Vol gens Van Dongen vinden steeds meer consumenten het verve lend dat ze de lege fles moeten terugbrengen. Ook supermark ten zijn niet altijd even gelukkig met de statiegeldfles, omdat het extra werk meebrengt en er meer opslagcapaciteit nodig is. Hij erkent dat de omschakeling minder goed is voor het milieu. „Maar de nadelige gevolgen val len best mee. De nieuwe fles be staat voor 50 procent uit gerecy cled materiaal. Bovendien hoe ven de gebruikte flessen niet meer te worden terugvervoerd naar de fabriek noch schoonge maakt. Dat bespaart energiekos ten." sen kunnen de Amerikaanse economie negatief beïnvloeden. Toch is hij op langere termijn redelijk optimistisch. „De gevol gen van de recente moeilijkhe den zullen langer doorzeuren, maar als deze ten einde lopen en verdere schokken uitblijven, zal de Amerikaanse economie weer het patroon van duurzame groei oppakken", zei Green span. De bankpresident liet doorschemeren dat de rente ge zien de lage inflatie voorlopig op 1,75 procent blijft, het laagste niveau in veertig jaar. Hij ver wacht dat bedrijven door de la ge rente hun investeringen op peil houden en consumenten geld blijven uitgeven. Greenspan haalde uit naar de 'besmettelijke hebzucht' die eind jaren negentig heerste in het Amerikaanse bedrijfsleven. Impliciet pleitte hij voor stren gere regels voor optiebelonin gen, die veelal worden gezien als de hoofdoorzaak van het boek houdkundige gesjoemel bij be drijven als Enron en WorldCom. In Hij riep de op meer besef te tonen om wen in de mie te herstellen. De internationale beurzen hebben nieuw een dag doorgemaakt, daalden de koersen weer met procenten maar de verliezen vii delijk mee. De AEX zakte even ond( punten, maar sloot op 362,79 punten, dagverlies van 1,13 pr< Op Wall Street leek zit vankelijke verliezen Jen, maar zakte lat( 'aivond weer weg. De verloor uiteindelijk 1,92 de Nasdaq 0,54 procent n en de andere Europesef"^ begonnen vandaag met verlies, maar hi zich daarna snel. Na uur handel stond de damse index 2,6 proce plus. den haag/anp - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) verdenkt de vijf grote mobiele belbedrijven in Nederland van kartelvorming. Volgens de kar telwaakhond hebben zij gelijktij dig de vergoedingen aan dealers voor het afsluiten van mobiele abonnementen verlaagd waar door de consument duurder uit is bij de aanschaf van een mo biele telefoon in combinatie met een abonnement. Het gaat om KPN Mobile, Voda- fone, Dutchtone, Ben en 02. Het vijftal krijgt van de NMa de mogelijkheid om inhoudelijk te reageren op een rapport dat over dit onderwerp is versche nen. De boete voor dit vergrijp kan volgens een woordvoerster van de NMa oplopen tot tien procent van de wereldwijde om zet. Afspraken tussen onderne mers die de concurrentie beper ken, zijn op basis van de Mede dingingswet verboden. Door de afspraak die de operators geza menlijk hebben gemaakt, is vol gens de NMa sinds augustus- /september 2001 de prijscon currentie afgenomen. Verkopers van telefoons en abonnementen ontvangen aan sluitvergoedingen van 1 tors, als een consu mobiel telefoonabon sluit. Deze vergoei bruikt de dealer om c telefoon, die in combij het abonnement kocht, goedkoper aan t| Recentelijk heeft al i van telefoonwinkels erbij neergegooid. In n jaar sloot de Vendex-k tone de meeste van kels omdat de opbrenl genvielen. KPN Mobile, marktlef derland, zegt in een ref wel bewust te zijn i dende regels op het t de mededinging', zoek van de NMa bedrijf aanleiding gelif gels en procedures eens nadrukkelijk ondi dacht te brengen, zo laj drijf verder weten. I wil de voorlopige conclj de kartelwaakhond c deren alvorens er inhoi| te reageren. Vodafoni zegt tijd nodig te hebtx rapport te bestuderei het in staat is een re; londen/rtr - Het noodlijdende Britse telecombedrijf Energis, dat ook in Nederland telecom- en internetverkeer regelt voor zakelijke klanten, is in handen gevallen van zijn banken. Daar mee wil het management voor komen dat Energis omvalt en de activiteiten voor weinig geld moeten worden verkocht aan concurrerende aanbieders van telecomcapaciteit. De zestien betrokken banken, die circa 700 miljoen pond ster ling (1,1 miljard euro) tegoed hebben van Energis, zetten voor het avontuur een aparte onder neming op onder de naam Che- lys. Daaronder valt voorlopig al leen de Britse tak van IV3 De toekomst van de Nu se activiteiten is onze) nog geen koper is gevo Energis Nederland be*J der deze maand 73 schrappen. Uiteindelil er 250 arbeidsplaats ven als er een nieu is. Voor de Duitse en|j tak is al uitstel van betf gevraagd. De Europese hold Plc, is door de ovemal banken in surseance? „De verkoop van Eneri land ondervindt hieif nadelige gevolgen", bedrijf. londen/rtr/afp - De grootste steenkolenmijn in Groot-Bri- tannië gaat dicht. Eigenaar UK Coal heeft gisteren bekendge maakt dat het complex in Sel- by, in het noorden van Eng land, in maart 2004 wordt ge sloten. UK Coal kocht het merendeel van de Britse steenkolenmij nen toen die in 1994 werden geprivatiseerd. Het Selby-com- plex heeft de laatste drie jaar een verlies opgeleverd van om gerekend 17 miljoen euro. De onderneming zegt geen mogelijkheid te zien de drie mijnen in Selby weer rendabel te maken. UK Coal verkocht in de eerste helft van dit jaar 9,6 miljoen ton steenkool. In de eerste helft van vorig jaar was dat 10,4 miljoen ton. De slui ting gaat ten koste van 2100 banen, ruim een kwart van het totale aantal bij de mijnbouw- ondememing. UK Coal zal over dit jaar omgerekend 63 miljoen euro reserveren voor een afvloeiingsregeling. Vol gens de bonden dreigen er in direct nog eens 3000 arbeids plaatsen te verdwijnen. De steenkolenmijnen waren begin vorige eeuw de grootste Britse werkgever. Toen de sec tor in 1947 werd genationali seerd, werkten er 720.000 mensen in 958 mijnen. In de jaren zeventig was de sector nog krachtig genoeg om een regering ten val te brengen. Goedkope import, de opkomst van andere brandstoffen en onvoldoende technieken om de steeds dieper liggende lagen te bereiken, hebben de sector de das omgedaan. UK Coal heeft nu in 26 mijnen ongeveer 8000 mijnwerkers werken. huizen/ANP - Particulieren slui ten minder beleggingshypothe ken af. Deze trend is al een aan tal jaren te zien, maar wordt ver sterkt door de malaise op de beurs de afgelopen weken. Be leggingsadviseurs manen hun klanten tot geduld en drukken hen op het hart vooral niet ze nuwachtig te worden. „Mensen willen beleggen als het economisch goed gaat en de beurs dus hoog is", aldus com mercieel manager Van Os van de Hypotheekshop. „Het zou misschien verstandiger zijn om te gaan beleggen bij een lage stand van de beurzen, maar dan spelen de emoties van klanten op." Het kan zelfs gebeuren dat van particulieren wordt ge vraagd om geld bij te storten op de beleggingshypotheek. „Maar dat is wel in het meest extreme geval", zegt Van Os. „Het kan gebeuren, maar dan moet bij voorbeeld een groot fonds in eens niets meer waard zijn." Volgens de commercieel mana ger hebben de 100.000 klanten van de Hypotheekshop niets hoeven bijstorten. Ook De Hypotheker merkt al ja ren een verminderde vraag naar beleggingshypotheken. „Sinds de internet-hype over is, zijn mensen wat huiverig om te be leggen", aldus een woordvoer der. Het is volgens hem echter niet zo dat mensen de afgelopen weken en masse hebben gebeld omdat de beurzen in elkaar zak ken. „Maar de groep mensen die niet wil beleggen wordt de laatste jaren steeds groter." Beide hypotheekadviseurs mer ken dat vooral gecombineerde (beleggen en sparen) hypothe ken, de hybride hypotheek, erg in trek is. Alan Greenspan gisteren tijdens zijn toespraak voor het Amerikaanse Congres. Foto: AP/Doug den haag/anp - Mensen met een handicap hebben weinig kansen op de arbeidsmarkt en hebben een relatief laag inkomen. Bijna een kwart zegt te weinig geld te hebben om deel te nemen aan sociale activiteiten of om mensen te eten te vragen of uit te gaan. Dat staat in de Rapportage ge handicapten 2002 die het Soci aal en Cultureel Planbureau (SCP) gisteren heeft gepubli ceerd. Nederland telt anderhalf miljoen zelfstandig wonende mensen met ernstige of matige lichamelijke beperkingen. Daar naast zijn er ruim 100.000 men sen met een verstandelijke han dicap. In het rapport schetst het SCP een beeld van hun maat schappelijke positie. Het inkomen van gehandicap ten is lager dan van anderen. Ie mand met een ernstig lichame lijke handicap heeft jaarlijks bmto gemiddeld 3000 euro minder inkomen dan een niet- gehandicapte. Vaak hebben ge handicapten ook nog extra ziek tekosten. Bijna een kwart heeft geen geld om aan sociale activi teiten deel te nemen. Ook de slechte toegankelijkheid van openbare gebouwen en problemen met aangepast ver voer belemmeren gehandicap ten in hun sociale leven. Van de 15 tot 64-jarigen met een licha melijke beperking verricht maar 38 procent betaald werk. Onder alle 15 tot 64-jarigen is dat 61 procent. De afgelopen tien jaar zijn er allerlei wettelijke regelin gen gekomen om de arbeids deelname van gehandicapten te vergroten. Maar die hebben te leurstellend weinig opgeleverd, aldus het SCP. Via de Wet reïntegratie arbeids gehandicapten werden in an derhalf jaar tijd van de doel groep van een miljoen personen maar 17.000 mensen aan een baan geholpen. In diezelfde pe riode vonden 65.000 arbeidsge handicapten op eigen kracht werk, veelal bij de oude werkge ver. De meeste volwassenen met een verstandelijke handicap die niet in een instelling verblijven, wer ken in een sociale werkplaats of brengen de dag door in een cen trum voor dagbesteding. Ver standelijk gehandicapten heb ben meestal maar een klein so ciaal netwerk. Wanneer zij iets willen ondernemen, zijn zij af hankelijk van familie of begelei ders van het huis waar zij wo nen. Zij nemen zelden deel aan openbare sociale activiteiten. Van sociale integratie is dan ook nauwelijk sprake, aldus het SCP. De trend om verstandelijk ge handicapten steeds vaker in ge wone woonwijken te huisvesten, doet daar niets aan af. De Commissie Arbeidsgehandi capten en Werk (CAW) betreurt dat alle inspanningen tot nu toe niet het nodige effect hebben gehad. Zij verwacht ook niet dat door de plannen van het nieuwe ka binet deze situatie verbetert. „Zolang er niets verandert aan de cultuur binnen bedrijven en organisaties en aan de wijze waarop werkgevers en werkne mers omgaan met ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid, zal geen enkele wetgeving er daadwerkelijk in slagen ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid terug te dringen", aldus CAW-voorzitter Westerlaken. den haag/washington/gp- d/anp - Alan Greenspan, voorzit ter van het Amerikaanse stelsel van centrale banken (de Fed) is er gisteren niet in geslaagd de beur zen in de VS tot rust te brengen. In zijn halfjaarlijkse rede tot het Congres wees hij er op dat de Amerikaanse economie het juist goed doet, maar dat er tijd nodig is om de gevolgen van met name de boekhoudschandalen bij grote concerns op te vangen. De beur zen in Europa hebben zich van ochtend wel duidelijk hersteld. De schandalen, die zich met na me in de VS voordoen, zijn de belangrijkste oorzaak voor de lange glijvlucht naar beneden die de aandelenmarkten dit jaar doormaken. Zo verloor de Dow Jones in 2002 al 16 procent, de Nasdaq zelfs 29 procent. Niet alleen de boekhoudschan dalen zijn een bedreiging, aldus Greenspan, maar ook de naij lende effecten van de terreur aanslagen op 11 september en de dalingen van de beurskoer- amsterdam/anp - Philips ver- koopt zijn röntgendivisie voor 150 miljoen euro aan het Britse Spectris. Daarover hebben de twee ondernemingen vandaag een akkoord bereikt. In afwach ting van overleg met vakbonden en goedkeuring van toezicht houders, is de transactie waar schijnlijk pas later dit jaar een feit De verkoop van de röntgendivi sie Philips Analytical is onder deel van Philips' strategie om 27 bedrijfsonderdelen af te stoten. Het concern rekent deze bedrij ven niet meer tot de kernactivi teiten. Eerder deze maand verkocht het elektronicaconcern Philips al zijn breedbanddivisie voor zo'n 80 miljoen euro aan C-COR.net, een Amerikaanse aanbieder van breedbanddiensten. Voorspoedig ontwikkelt zich de joint-venture met het Zuid-Ko- reaanse LG op het gebied van platte beeldschermen. De omzet groeide in het afgelopen kwar taal met 65 procent naar 882 miljoen euro. Bennie Pieper met een deel van de oogst aan guldens waarmee de afgelopen dagen in zijn zaak is betaald. Foto: ANP/Wim van Vossen oosterland/gpd - „Ook wij zitten van die euro te balen, daarom kunt u deze week bij ons met guldens betalen." Die tekst prijkt op de reclameborden van de groentespeci aalzaak van Bennie Pieper in Oosterland, evenals op de ruit van de winkelwagen in groenten en fruit van Arco Pieper. De ge broeders Pieper hebben voor even de gul den teruggehaald en die actie blijkt verras send veel respons op te leveren. „Kennelijk zijn er nog heel wat guldens en tientjes achtergebleven bij de mensen. Ik hoor dat het geld vaak tevoorschijn komt uit vergeten laatjes tijdens de schoonmaak of uit jaszakken", zegt Bennie Pieper. Zo ver ging het hem zelf in elk geval ook Hij vond in de zak van een zomerjas een biljet van 100 gulden. Inwisselen zou 3,50 euro kos ten. „Dit overkomt ongetwijfeld meer men sen", dacht hij en hij besloot een actie op touw te zetten. Tot en met zaterdag kunnen de klanten zo wel in de winkel als in de winkelwagen met guldens afrekenen. „Als wij het bedrag dat we binnen krijgen in één keer omwisselen, hoeven wij daar maar één keer kosten voor te betalen. Die nemen we graag voor onze rekening", zegt Bennie Pieper. Veel meer klanten dan verwacht blijken nog guldens tot hun beschikking te hebben. „We hebben de afgelopen week ruim 1500 gul den ontvangen. Dat is reden voor ons de ac tie met nog een weekje te verlengen", zegt Pieper. Zowel in de winkel als in de verkoopwagen van zijn broer werden vooral veel losse gul dens en tientjes aangeboden. Af en toe dui ken biljetten van 25 gulden op en één keer werd met 100 gulden betaald.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6