BUITENLAND Turkije nog dit jaar naar de stembus IRA maakt excuses voor doden burgers Bewaking Golden Gate na arrestaties in Spanje Israël stopt Palestijnen overleg met na aanslag Bush komt met plan tegen terreur Doek valt voorpolitieke overlevingskunstenaar Ecevit ambtenaren n voor loon fing op er bij Aruba schiet vrouw iigeluk dood i wapendepot IA ontdekt giiand jaagt w-nazi's stromingen in ,0i en-Europa 5 kc el ontdekt ildpadden Uitgezette jonge crimineel terug naar Duitsland Een andere skyline Nederlaag voor premier Ecevit I - Ongeveer een miljoen ,aren in Groot-Brittan- ;en vandaag uit protest iet bod voor een loons- rngvan 3 procent. De oiers eisen 6 procent, en daarom gedurende 24 werk neer. Het is de ationale staking sinds ilgens de Britse omroep ven onder anderen jersoneel, bibliotheek erkers en sociaal wer- hoor aan de oproep van den om niet aan de slag Medewerkers van de i Londen beginnen van en staking als protest jkt privatiseringsplan van tAD - Door een explosie «tanker bij de kust ja zijn twee mensen leven gekomen en heeft n ernstige brandwon- >elopen, heeft de kust- anochtend gemeld. De fing vond plaats toen pop zo'n twaalf kilo- an de kust lag. Zeven waren op dat moment rd van de MV Crude lit Liberia. De kust- df tuurde reddingssche- een helikopter naar het )e brand is geblust. Ver- jkis de explosie het ge- een niet goed functio- elektrische generator. Een 61-jarige inwoon de Brusselse deelge- Evere is gistermiddag en aan de schotwond echtgenoot haar zon- ongeluk toebracht. De penverzamelaar en ervan een schietvereni- eg zondag op een fami- - komst een antiek wa- pn het begin van de 20ste - deau. Toen hij het ter un, ging per ongeluk )t af. Hem wacht ver- wegens onopzettelijke De Franse politie irochtend vroeg nabij *ranse stad Bayonne in ten steenfabriek een lenopslagplaats van itistische Baskische fgETA ontdekt. De poli- is Spanjaarden aan- voor verhoor. Vol- ise onderzoekers om een depot dat bij tmder de schuilnaam Tsjemobyl' bekend is. e hoeveelheid wapens, Dkilo explosieven, ra- fen machinegeweren reslag genomen. f i De Duitse politie leren een grootscheep- uitgevoerd tegen ver- neo-nazi's. Meer dan roningen in zeven deel- erden binnengevallen, politie. Volgens de au- ii was de actie specifiek jje egen 29 personen die eer verdacht worden c Bdmaatschap van een n organisatie. Het gaat u it de Verenigde Staten x nde beweging van rskins'. Zij beschouwen z,{ de elite van de skin- iep 'de 'blanke racistische schap'. law Noodweer heeft de af- 1(ja dagen in Centraal-Eu- il overlast veroorzaakt. 0 echische provincie vonden drie mensen door overstromingen. 3(je woningen kwamen on- ite staan, waarvan en- nstorten staan. In 30! lalië kwamen twee per il n. Een 76-jarige man iet dorp Chiusa Pesio eni irt van Turijn in zijn •r het wassende water •eek meegesleurd, later kwam een 30-ja- uurder van een scooter een vallende muur. JA ik De Indonesische leeft op het intematio- yeld van Jakarta ruim - ildpadden onder- Te voor de soep waren of tot medicijn zouden etvverkt. Dat heeft de sche krant The Jakarta laag gemeld. De tóen waren afkomstig antan en hadden Chi- aak stemming. De hande- ,on( chikten niet over de Ie papieren voor de ex- de dieren. Voor ver- a zeldzame schildpad en geldt in Indonesië iet» lerverbod. belfast/afp-rtr - Het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) heeft gisteren voor het eerst in ruim dertig jaar strijd zijn excuses aangeboden aan de burgers die het slachtoffer van aanslagen zijn geworden en aan hun nabe staanden. De excuses staan in een verkla ring over een aanslag met een autobom die dertig jaar geleden zeven mensen in het centrum van Belfast het leven kostte. Tientallen mensen raakten ge wond. Het was een van de bloe digste aanslagen van de IRA, die bekend staat als Bloody Friday. De verklaring is gepubliceerd door de in Dublin gevestigde re publikeinse krant An Phoblacht. Van protestantse kant is er de afgelopen tijd bij de IRA en Sinn Féin, de politieke vleugel van de beweging, op aangedrongen dat zij de bevolking excuses zouden aanbieden voor de aanslagen in de burgeroorlog in Noord-Ier- land, die in 1968 begon. „Terwijl het niet onze bedoeling was om niet-strijders te verwonden of te doden, is het de werkelijkheid dat het bij deze (de aanslag in 1972, red.) en andere gelegenhe den het gevolg van onze acties was", erkent de IRA in zijn ver klaring. De IRA is verantwoordelijk voor bijna de helft van de 3.600 do den in het conflict, onder wie 640 burgers. Sinds 1997 neemt de beweging een staakt-het-vu- ren in acht. In 1998 werd het Goede Vrijdag-akkoord gete kend. Die overeenkomst moet voor vrede zorgen tussen de Noord-Ierse protestantse meer derheid, die deel wil blijven uit maken van het Verenigd Ko ninkrijk, en de katholieken, die eerueenheid willen vormen met de republiek Ierland. De Britse minister voor Noord- Ierland John Reid roemde de verklaring en zei dat die moest worden verwelkomd. Ook Alex Maskey van Sinn Féin, sinds kort burgemeester van Belfast, was blij met de verontschuldi gingen, die hij 'heel belangrijk' noemde. Jeffrey Donaldson, lid van de ge matigde protestantse UUP en tegenstander van het Goede Vrijdag-akkoord, nam er echter geen genoegen mee. Hij zei dat de verklaring wel erg laat komt Bovendien gaat die hem niet ver genoeg. „We willen zekerheid dat niet nog meer onschuldige mensen omkomen door toe doen van de IRA", zei hij. De protestanten zijn steeds scep tisch geweest over de waarde die de republikeinen aan het vredesproces hechten. De IRA heeft slechts een klein deel van zijn omvangrijke illegale wapen arsenaal buiten werking gesteld. san francisco/rtr - De gouver- neur van Califomië heeft giste ren opdracht gegeven tot een verscherpte bewaking van de monumentale Golden Gate Bridge in San Francisco, naar aanleiding van de arrestatie eer der op de dag in Spanje van drie mannen die mogelijk lid zijn van het terreurnetwerk al-Qae- da. Een van de opgepakte man nen beschikte over videopna mes van de brug. Een speciale adviseur van gou verneur Gray Davis van CaÉLfor- nië zei dat het aantal mensen dat belast is met de bewaking van de brug is verdubbeld. Ver der zei hij dat er binnen een uur leden van de Califomische Na tionale Garde en andere veilig heidsmedewerkers bij de Gol den Gate Bridge kunnen zijn als dat nodig is. De Spaanse minister van bin nenlandse zaken Angel Acebes maakte gisteren bekend dat in Madrid en de oostelijke stad Castellon drie mannen zijn ge arresteerd die ervan worden verdacht lid te zijn van al-Qae- da, het netwerk van Osama bin Laden. De autoriteiten namen onder meer videomateriaal in beslag. De bewindsman zei dat de ver dachten van Syrische herkomst waren en dat een van hen 'be trokken was bij de financiële in frastructuur van al-Qaeda'. Ace bes zei dat 'extreem belangrijk' materiaal in beslag was geno men, waaronder drie videoban den met daarop gebouwen en monumenten in de Verenigde Staten. Op twee tapes staan opnames van het World Trade Center in New York, geschoten vanuit alle hoeken. Volgens de minister is het videomateriaal 'duidelijk van een soort dat een toerist zou filmen'. Op de andere video staan beelden van 'extreem ge weld' in de opstandige Russi sche republiek Tsjetsjenië, als ook scènes van trainingen van terroristen. tel aviv/gpd - Het Israëlische le ger op de Westelijke Jordaanoe- ver, vanuit de lucht gesteund door helikopters, heeft de hele nacht vergeefs gezocht naar drie Palestijnse militanten die gister middag het vuur hadden ge opend op een Israëlische bus. Bij die aanslag, in de buurt van de nederzetting Immanuel op de Westelijke Jordaanoever, kwamen zeven mensen om. Twintig raakten gewond, van wie zes ernstig. Israël heeft nu laten weten dat het een voor vandaag geplande bespreking op hoog niveau met de Palestijnen heeft afgelast. Mi nister van buitenlandse zaken Shimon Peres, die de Israëlische delegatie zou leiden, zei dat de Palestijnen hun eigen zaak schade berokkenen: „In plaats van een regering met een meer derheid hebben ze een regering met een geweer." De Aksa-brigade van Yasser Ara fats Fatah-beweging en de isla mitische verzetsorganisatie Ha rnas hebben laten weten geza menlijk verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Het Democra tisch Front voor de Bevrijding van Palestina zegt in een verkla ring dat 'de heldhaftige aanval op een bus met kolonisten' het werk is van zijn aanhangers. Het was voor de tweede keer in zeven maanden dat de plaats het toneel was van een terreur actie. Op 12 december schoten Palestijnen er tien mensen dood. De passagiers die gisteren gedood werden of gewond raak ten zaten in een gepantserde bus, maar de Palestijnse aanval lers hadden daar duidelijk reke ning mee gehouden. Tegen drie uur bereikte de bus de ingang van de nederzetting. Op dat moment ontplofte een langs de weg geplaatste bom, waardoor de voorbanden klap ten. De bus kwam tot stilstand langs de kant van de weg. Door de explosie kwam de deur vast te zitten, en de passagiers bin nen konden geen kant meer uit. De Palestijnen, gestoken in Isra ëlische legeruniformen, wierpen handgranaten naar binnen door de bovenramen en schoten hun automatische wapens leeg. Ook een voor de bus gestopte auto werd doorzeefd. Daarna vlucht ten ze richting Nablus. Onder de doden waren drie leden van een familie uit Tel Aviv: een vrouw, haar schoonzoon en haar negen maanden oude kleinzoon. berlijn/dpa-afp - De Turkse jongen Mehmet, die in 1998 op 14-jarige leeftijd wegens tiental len misdaden Duitsland werd uitgezet, mag terugkomen. Dat heeft een federale rechtbank in Berlijn gisteren bepaald. De uitzetting zorgde vier jaar geleden voor grote beroering. Mehmet is in Duitsland gebo ren en opgegroeid, maar in de Duitse wet is het staatsburger schap gebaseerd op afstam ming. Zijn beide ouders zijn Turks. Vorig jaar november besliste het Beierse gerechtshof al dat de uitzetting onterecht was ge weest. De stad München, waar Mehmet had gewoond, moest hem toen weer een verblijfsver gunning geven. München ging daartegen in beroep bij de fe derale rechtbank in Berlijn, die de stad gisteren in het ongelijk stelde. Mehmet kon de uitspraak in Berlijn niet bijwonen. Hij had daarvoor wel een verblijfsver gunning voor drie dagen gekre gen, maar de Turkse mare chaussee in Istanbul liet hem niet gaan, omdat zijn paspoort niet op tijd was verlengd: washington/ap - President Bush van de Verenigde Staten heeft gisteren een langverwacht beleidsplan op het gebied van terrorismebestrijding en natio nale veiligheid gepresenteerd aan het Congres. De belangrijk ste maatregel in het plan is de oprichting van een ministerie van binnenlandse veiligheid. Ook wil de regering de wetge ving in de Amerikaanse staten uniformer maken en de be voegdheden van de president uitbreiden. Bush noemde de bescherming van de VS de belangrijkste na tionale prioriteit „De huidige structuur van onze regering is een op z'n best een lappende ken van overlappende verant woordelijkheden. Dat hindert ons vermogen om het land te beschermen", aldus Bush. De oprichting van het ministerie is volgens het Witte Huis de grootste verandering op rege ringsniveau sinds de Tweede Wereldoorlog. Voor het nieuwe ministerie zullen 169.000 men sen werkzaam zijn. De kust wacht, de immigratiedienst en de douane zullen onder het mi nisterie komen te vallen. Het zal ook de werkzaamheden van de CIA en de FBI gaan coördineren. Het beleidsplan stelt verder voor dat de voorwaarden voor het behalen van het rijbewijs in de verschillende staten dezelfde worden, om te verhinderen dat terroristen onrechtmatig in het bezit komen van dit document. Daarnaast moet het sluiten van een terrorismeverzekering in al le staten makkelijker worden, en moet de president toegang krij gen tot een antiterrorisme-bud- get Ook wil de regering de voorra den aan vaccins vergroten, de onderzoekscapaciteiten van de FBI uitbreiden en de veiligheid van computernetwerken verbe teren. Tevens moeten de uitle veringsovereenkomsten met an dere landen worden uitgebreid. Het Congres zal deze week de batteren over het voorstel. new york - In New York zijn gisteren de plannen gepresenteerd voor de bestemming van Ground Ze ro, de plek waar het World Trade Center heeft ge staan. Geen van de zes ontwerpen, waarvan er hier één te zien is, voorziet in de bouw van nieuwe to rens die zo hoog zijn als het WTC. De Twin Towers telden no verdiepingen. De komende maanden kiest New York welk plan zal worden uitgevoerd. In alle ontwerpen is een monument opgenomen voor de slachtoffers van de aanslagen van 11 september. Twee gekaapte vliegtuigen boorden zich toen in de torens van het WTC, die kort daarna instortten. Een kleine 3.000 mensen kwamen daarbij om. Een an der gekaapt vliegtuig kwam terecht op het Penta gon, een vierde stortte vroegtijdig neer. De presen tatie van de plannen kwam een dag nadat forensi sche teams het zoeken naar menselijke resten op Ground Zero officieel hadden gestaakt. Foto: AP/Lower Manhattan Development Corporation Bizarre details in proces tegen Britse 'vampier' londen/ap - Een Britse tie ner die geobsedeerd was door vampiers heeft zijn hoogbejaarde buurvrouw vermoord en haar bloed op gedronken om zelf onsterfe lijk te worden. Dat stelde het openbaar ministerie gis teren bij de opening van het 'vampierproces' tegen een 17-jarige verdachte uit Wales. De 90-jarige Mabel Leyshon werd op 24 jaar november in haar huis in Llanfair in Noord-Wales op gruwelijke wijze vermoord. Het toege takelde lichaam van de vrouw werd een dag later ontdekt door een medewer ker van de lokale 'Tafeltje Dekje'. Nadat de vrouw met mes steken om het leven was ge bracht, werd haar borstkas geopend en het hart uit haar lichaam gehaald. Ver volgens heeft de moorde naar, volgens het OM de 17- jarige buurjongen van de vrouw, haar bloed gedron ken. De verdachte, die de aan klacht ontkent, had een gro te interesse in vampiers en heeft zijn butwrouw 'geof ferd' om tot net vampieren- dom toe te kunnen treden en onsterfelijk te worden, aldus de aanklager. Uit de woning was ook een groot geldbedrag ontvreemd. Wat misschien begonnen is als een grap of een bizarre interesse is volgens de aan klager uitgemond in een af schuwelijke moord. Een maand voor de moord op Leyshon was de verdachte aangehouden omdat hij een Duitse uitwisselingsstuden te met geweld had gepro beerd te dwingen hem in zijn nek te bijten. De nu van moord verdachte jongen dacht dat het Duitse meisje een vampier was, aldus de aanklager. Het proces wordt vandaag voortgezet. rijswuk/anp - Zijn enorme politieke overlevingsdrang heeft de Turkse pre mier Bülent Ecevit uiteindelijk niet kun nen redden. Zijn slechte gezondheid en de politieke beroering die daardoor ont stond, zijn hem als premier fataal gewor den na een politieke carrière van meer dan vier decennia waarin hij een aantal malen de regering leidde. De 77-jarige Ecevit moest aftreden, om dat ook zijn politieke vrienden vonden dat het zo niet langer meer kon. Zij ver weten hem de regering vleugellam te hebben gemaakt, terwijl krachtig optre den gewenst was in verband met de eco nomische crisis en de politieke hervor mingen die nodig waren om Turkije ac ceptabel te maken als lid van de Europe se Unie. Vasthoudendheid karakteriseerde de po litieke loopbaan van Ecevit. Op tal van punten weigerde hij water bij de wijn te doen. Daardoor kreeg hij de reputatie niet gemakkelijk toe te geven. Tot het laatst toe bleek dat dat niet ten onrechte was. Terwijl ministers en parlementsle den van zijn partij het voor gezien hiel den en hem opriepen af te treden, bleef hij zitten. Hij weigerde vervroegde verkie zingen uit te schrijven, maar gisteren werd een vroegere stembusgang onont koombaar, nadat zijn regeringscoalitie haar meerderheid in het parlement had verloren. Bülent Ecevit was bijna de verpersoonlij king van de Turkse republiek van 1923, die twee jaar voor zijn geboorte werd uit geroepen. Hij was gematigd links en fel voorstander van de scheiding van gods dienst en staat. Ecevit werd in 192!p in Istanbul geborep als zoon van een hoogleraar geneeskun de en een schilderes. Al jong werkte hij voor Ultis, het blad van de gematigd link se Republikeinse Volkspartij (CHP). Dat is de partij van de stichter van de Turkse republiek, Mustafa Kemal Atatürk (1881- 1938). Atatürks vertrouweling Ismet Inö- nu haalde Ecevit de politiek binnen. Hij werd in 1957 in het parlement gekozen, en was vanaf 1961 vier jaar lang minister van arbeidszaken. Een jaar later werd hij partijvoorzitter. In 1974 werd Ecevit premier van een coa litieregering en hij zou dat ambt in de ja ren zeventig nog twee keer vervullen, fri dat jaar gaf hij het bevel tot de invasie van het noordelijk deel van het eiland Cyprus, waarmee hij het respect van zijn volk en van de in Turkije zeer belangrijke en invloedrijke strijdkrachten verwierf. Toch kreeg Ecevit het na de militaire staatsgreep van 1980 met die militairen aan de stok. Hij werd, terwijl hij weer premier was, enkele malen gearresteerd voor hoogverraad en zijn onomwonden kritiek op de onderdrukking en belandde in de cel. In 1985 stapte hij uit de CHP, wegens de richtingenstrijd die deze partij verlamde, en stichtte hij met zijn vrouw Rahsan de Democratische Partij van Links (DSP). Toen de bejaarde Ecevit twee jaar gele den voor de vierde keer premier werd, leek de DSP moeite te hebben om bij de verkiezingen het resultaat van 1995 (14,6 procent) te herhalen. De arrestatie echter van PKK-leider öcalan, die de Turken als hun grootste vijand beschouwen, maakte de kleine premier bij het volk zeer bijzon der populair. Ook buiten de politiek was hij actief. Hij schreef tal van boeken en vertaalde veel buitenlandse literatuur in het Turks, zo als gedichten van de Nobelprijswinnaars T.S. Eliot en Tagore. Ecevit studeerde on der meer Engelse literatuur in Ankara en Sanskriet en Bengaals in Londen. Ecevit genoot ook veel waardering, omdat hij in tegenstelling tot vele andere Turkse poli tici niet corrupt was en er een eenvoudi ge levensstijl op nahield. Hij liet zijn hond zelf uit, deed boodschappen en reed in een oude wagen van Turkse ma kelij. ankara/anp - Turkije gaat nog dit jaar vervroegd naar de stem bus. Tot de vervroegde verkeizin- gen op 3 november werd beslo ten nadat gisteren opnieuw zes parlementariërs de partij van pre mier Ecevit de rug hadden toege keerd. De regeringscoalitie ver loor daardoor haar meerderheid in het parlement. De vervroegde verkiezingen ko men niet onverwacht. De 77-ja- rige premier heeft sinds vorige week te maken met een flinke leegloop van zijn partij, de DSP. De regeringscoalitie heeft nu nog maar 275 zetels in het parle ment, dat 550 zetels telt. Premier Ecevit werd in mei ern stig ziek, net op het moment dat Turkije een aantal politiek be langrijke knopen moest door haken om in aanmerking te ko men voor het lidmaatschap van de Europese Unie. Op de rol staan onder meer de afschaffing van de doodstraf en het toe staan van de Koerdische taal. De vervroegde verkiezingen be tekenen een nederlaag voor Ecevit, die ach tot op het laatste moment hiertegen bleef verzet ten. Oorspronkelijk zouden de verkiezingen pas in april 2004 worden gehouden. Behalve het voldoen aan de ei sen voor een EU-lidmaatschap staat Turkije ook voor de opgave om in beter economisch vaar water te komep. Het land kampt met een een enorme inflatie en een gigantisch begrotingstekort. Het voert momenteel bespre kingen met het IMF om een mil jardenlening te krijgen. Een ander heikel punt op dit moment is de kwestie Irak. De Amerikanen zien Ankara als be langrijke steunpilaar in de oor log tegen het terrorisme. De Amerikaanse onderminister van defensie Wolfowitz is op dit mo ment in Turkije om medewer king te krijgen voor mogelijke toekomstige acties tegen buur land Irak. Ankara staat hier echter afkeu rend tegenover. Het vreest dat een aanval negatieve gevolgen heeft voor de Turkse economie. Door het internationale embar go tegen Irak na de Golfoorlog van 1991 heeft de Turkse econo mie een schade geleden van on geveer 40 miljard dollar. Vergezeld door lijfwachten verlaat de zieke premier Ecevit zijn kantoor in de Turkse hoofdstad Ankara. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5