BINNENLAND Kabinet-Balkenende compleet 'Het is rond, nou ja, zo goed als dan' Ministerie buigt zich over exportstop varkens Zestig procent van de zwembaden is niet veilig irdachte hielp Id-strijders' tiend aantal Iverlaters' rave (WD) in Qtie gevraagd i in beroep jan boete bassadeur bij pegrafenis der G. onder isch toezicht dei utters bij azc Tdlen mafketels' Formateur boos over openheid Herben vóór screening COMMENTAAR Nieuwe ministers LPF recruteert mensen uit alle mogelijke hoeken 10," vlL& GALL Deloitte blijft rapport over bouwfraude geheim houden Mens: Ik ben het gekoketteer met Pim zat ^cen - De Algerijn (19) e maand in Groningen louden, wordt ver ton het verlenen van on- Uan terroristen, aldus lenbaar ministerie. De jou logistieke ondersteu- jebben geboden aan strij- L de Internationale Ji- p verdachte zou lid zijn islamitische organisatie, ii eerder in Brabant vier jjn aangehouden. De Nederlandse ge- {D registreerden vorig _,000 jongeren als voortij- Hoolverlater. De gemeen- wL sinds begin dit jaar ver- K]le voortijdig schoolver- registreren. Dat aantal Perde jarenlang rond De plotselinge groei plgens het ministerie van Jrijs door betere registra- ■meeste schoolverlaters |sen 16 en 19 jaar. 7 Pro- Tjger dan 14 jaar. iag - Demissionair mi- se I De Grave van defensie |e voorgedragen als vice- Jt'j voorzitter van de WD. n [tie stemt volgende week ve er. Als secretaris wordt de a voorgedragen. Dit is de ist van gesprekken, die ctieleden gisteren afzon- dij hadden met fractievoor- alm, partijvoorzitter pe om en voorzitter Van oek van de WD-fractie erste Kamer. te - Het Commissariaat Media (CvdM) is bang lerciële omroepen het neverbod gaan aan- Gisteren probeerde hij de Raad van State on- boete voor sluikreclame imen. De omroep bena- leen de boete aan te die zij heeft gekregen ikreclame in het pro- 1 Robijn Fashion Award. gt dat CvdM veel stren- lor de commerciële om- dan voor de publieke. - De Nederlandse fcadeur in Italië, R. Lou- oont namens de Neder- overheid de herbegrafe- iPim Fortuyn bij. Dat et ministerie van buiten zaken gisteren beves- irtuyn wordt zaterdag t in de voor hem ont- 1 marmeren graftombe cerkhof van Provesano. ac - Volkert van der G., lachte van de moord op Ituyn, is gisteren onder b toezicht geplaatst. Dat (ns een woordvoerster ministerie van justitie felijk in dit stadium van stakingen. De milieuac- onderzocht door een n de Bijlmerbajes in Am- |i waar hij verblijft. Gis- Ijn ook de camera's in de Van der G. vervangen [j)f ifraroodapparatuur. op ^ei iorplein - De politie aaE niet van uit dat leden ;tjj i racistische groepering 'JVf g in Budel-Dorplein de ielzoekers hebben be am n- „Het zijn waarschijn- pec (mafketels geweest", al- >rd( 'woordvoerder. De poli- t die conclusie door de 1 j Q het schietincident bij t Qp llzoekerscentrum. De ^eo s op zoek naar getuigen en1 voorval, dat in het azc el onrust heeft e woensdag 17 JULI 2002 den haag/gpd - Het beoogde kabinet-Balkenende is rond. Cisteren maakte LPF-leider Mat Herben op persconferen ties zijn laatste kandidaat-bewindspersonen bekend. Hij haalde zich daarmee de woede van formateur Jan Peter Balkenende op de hals. Die verweet hem in een persoon lijk onderhoud 'onzorgvuldigheid'. De bewuste kandidaten zijn nog niet behoorlijk ge screend. Als bij één van hen onverhoopt een onoverko melijk smetje wordt ontdekt, valt diegene alsnog af. „Het is prachtig om zo open te willen zijn over namen. Maar door die onzorgvuldige procedure kunnen men sen onnodig worden beschadigd", aldus een hoge amb tenaar van Algemene Zaken. De LPF wordt verweten zelf actief namen in de openbaarheid te hebben ge bracht. Bij het CDA en de WD lekten de namen uit. Een uur voor het verstrijken van de uiterste tijdslimiet kwam LPF-fractievoorzitter Herben met de laatste na men. Herman Heinsbroek, oud-topman van Arcade, wordt minister van economische zaken. Hilbrand Na- wijn, oud-directeur van de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND), wordt minister voor vreemdelingenbe leid en integratie en Roelf de Boer, de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, wordt minister van verkeer en waterstaat. Die laatste kandidaat werd pas gisterenochtend benaderd door de LPF en moest in een halve dag tijd beslissen. Herben heeft al met zijn ministers over het regeerak koord gesproken. Hij verwacht geen bezwaren van bij voorbeeld Eduard Bomhoff, beoogd vice-premier en minister van volksgezondheid. Bomhoff pleit al lang voor veel meer extra geld om de problemen in de ge zondheidszorg aan te pakken. Door de economische te genwind kan er nu echter nauwelijks extra geld voor de gezondheidszorg worden uitgetrokken. „Ook Bomhoff kan zich volledig vinden in het regeerakkoord", aldus Herben. Vandaag is Balkenende gesprekken met ministers en staatssecretarissen gestart, te beginnen met de beoogde vice-premiers Bomhoff en Johan Remkes (WD). Daarna volgen de overige 25 kandidaten. Balkenende verwacht de gesprekken voor zaterdag af te ronden, verrassingen daargelaten. De nieuwe kabinetsploeg komt dan op maandag voor het eerst bijeen voor het zogenoemd constituerend beraad. Daarna gaat Balkenende naar de koningin om formeel zijn opdracht als premier te aan vaarden. Aansluitend zijn de beëdigingen en wordt er op het bordes van het paleis de traditionele groepsfoto gemaakt. Het debat over de regeringsverklaring volgt la ter die week. door Peet Vogels en Koos van Wees den haag - Moeilijk? Welnee, zegt Mat Herben, helemaal niet moeilijk. Kandidaten genoeg die voor de LPF in de regering wil len zitten. „Het zit allemaal al hier", zegt hij, en hij tikt met zijn wijsvinger tegen zijn slaap. Maar toch. Feit blijft dat waar de LPF-leider om uiterlijk zes uur wordt ge acht zijn bewindsliedenlijstje in te leveren bij formateur Balke nende, hij om kwart over vijf nog steeds geen definitief 'ja' heeft van de dan nog onbeken de kandidaat-minister voor ver keer en waterstaat. De hele dag door komt van de LPF-burelen het signaal dat het nu toch elk moment gebeurd kan zijn. De zoektocht naar be windslieden staat op het punt van afronden, bezweren fractie toppers als Herben, Hoogendijk en Van As. „Het is rond", meldt Herben rond de klok van twaal ven. Rond? „Nou ja, zo goed als", nuanceert hij, om vervol gens aan te geven dat er wat procedurele kantjes aan de be noemingen zitten die opgelost moeten worden. Zo moeten kandidaten hun financiële be langen veilig stellen alvorens in te stemmen. Het gaat dan nog om vier na men, die van de minister van vreemdelingenbeleid en integra tie, van economische zaken en van verkeer en waterstaat, en van de staatssecretaris van cul tuur en media. Opvallend is dat Herben en Hoogendijk geregeld hun kamer verlaten om met wéér nieuwe kandidaten te pra ten. Zit daar soms de nieuwe minister van integratie bij? Her ben grijnst „Die is allang al rond, als jullie een beetje had den opgelet hadden jullie hem al bij Balkenende zien langsko men." En intussen vliegen de namen Koningin Beatrix weet zich binnenkort omringd door een nieuwe ploeg ministers. Hoe het kabinet-Balkenende straks gaat besturen, moet nog worden afgewacht. Maar de nieuwe ploeg bevat een aantal interessante namen. De LPF levert za kenlui met een stevige Rotterdamse achtergrond, WD-leider Zalm zet routiniers op nieuwe posten en Balkenende komt met een voorzichtige mix van oud en nieuw. Het kabinet-Balkenende telt veel nieuwkomers en maakt een frisse indruk. Vooral de LPF rekruteerde zijn ministers buiten de gebruikelijke kring van bestuurders en politici. In weerwil van de scepsis bij de gevestigde partijen en ondanks proble men met een reeks nee-zeggers presenteert Herben met de econoom Bomhoff (volksgezondheid), de zakenman Heins broek (economische zaken) en de ondernemer De Boer (ver keer) kandidaten van formaat. Verrassend en gedurfd is de keuze van oud-ambtenaar Nawijn (vreemdelingenbeleid). Hij keert als minister terug in een wereld waar hij als ambtenaar jarenlang een vooraanstaand adviseur was. Een vlekje op zijn blazoen is zijn lidmaatschap van het CDA voor welke partij hij nog onlangs is gekozen als gemeenteraadslid. Als jonge partij heeft de LPF terecht buiten de gebruikelijke kring gezocht. En gelukkig heeft de partij ook lawaaierige ty pes als Harry Mens buiten de ploeg gehouden. En wie herin nert zich nog Hans Wiegel die in de media veelvuldig zijn lief de voor de LPF en zijn ambitie voor een premierschap beleed? Aan de nieuwe premier Balkenende de taak de ploeg tot een eenheid te smeden. Nieuwe ministers van buiten kunnen een kabinet aan het nodige elan helpen, zo bewezen eerder Win- semius en Wijers. Bestuurlijke zwaargewichten als Donner en politieke routiniers als De Hoop Scheffer en Korthals kunnen daarnaast voor het benodigde evenwicht zorgen. Maar uitein delijk is het Balkenende en hij alleen die een stempel moet druldcen op het kabinet. Tegen de argwaan van de bestuurlijke elite in mag hij bewijzen dat dit kabinet meer is dan een inte rim-kabinet Mat Herben gaat samen met Ferry Hoogendijk (rechts) en Herman Heinsbroek (links) op weg naar het terras. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door de gangen van de LPF. Die van de officieren van justitie Vrakking en Wabeke bijvoor beeld, serieus in beeld geweest als integratieminister maar voortijdig afgehaakt. Van 'Mic key" Huibregtsen, een goede kandidaat voor Economische Zaken maar net niet goed ge noeg, zo heet het. Van Hugo Roos, die volgens Herben van zijn cardioloog te horen kreeg dat het beter was als hij géén minister van verkeer en water staat werd. Van Albert de Booij, de LPF-oprichter, die niet tijdig zijn zakelijke belangen op af stand kon zetten en daarom geen staatssecretaris cultuur en media werd. „Dat is de grootste teleurstelling voor mij", aldus Herben. Maar moeilijk is het dus niet, de LPF-zoektocht. Herben kondigt herhaaldelijk aan dat zijn fractie naar een terras op het Plein gaat om de totstandkoming van het kabinet te vieren, maar het wil er maar niet van komen. Zakelij ke belangen moeten eerst afge wikkeld voor ingestemd kan worden met een ministerschap, benadrukt hij. Om half zes volgt eindelijk de bekendmaking van de minister van verkeer en waterstaat, Roelf de Boer, voorzitter van de Ka mer van Koophandel in Rotter dam. Mat Herben, veelgeplaagd maar ook veelgeprezen, spreekt van een 'anticlimax gevoel'. „Het is bijna niet te begrijpen dat we na twee maanden nu hier staan", zegt hij met gevoel voor drama. Hij toont opgelucht. Met de toe zegging van De Boer, tevens ei genaar van een bedrijf in logis tiek management, heeft ook for mateur Jan Peter Balkenende zijn lijst compleet. Herben glun dert. „Ik ben heel trots op deze ploeg. We kunnen de vergelij king met de ploegen van de an dere partijen met glans door staan. Mensen uit het bedrijfsle ven, de universitaire wereld, het werkveld en iemand uit de amb tenarij, een keurige afspiegeling van de samenleving. Het zijn on-Haagse types, daar zijn we blij mee." Het is tijd voor een borrel. Op het Plein. den haag/gpd - Een PvdA'er, een CDA'er, een WD'er en par tijlozen. De ministers en staats secretarissen van de LPF komen uit diverse politieke stromingen. „Logisch toch", meent fractie voorzitter Mat Herben. „De LPF bestaat nog maar net, dus daar konden ze geen lid van zijn." Inmiddels zullen de meeste be oogde bewindslieden wel lid zijn. „Ik denk sinds gisteren", antwoordde Herben op de vraag hoe lang Hilbrand Nawijn - de kandidaat-minister voor vreem delingenzaken - lid is van de LPF. Bij beoogd minister Roelf de Boer is een lidmaatschap waarschijnlijk nog niet aan de orde. Die werd gisterochtend gebeld en moest binnen enkele uren beslissen of hij minister van verkeer en waterstaat wilde worden. Waar de gevestigde partijen de bestuurders uit de eigen vijver vissen, moet de LPF in de hele maatschappij op zoek. De partij is nog een organisatorische puinhoop. Ze weten op het par tijkantoor niet eens hoeveel le den ze hebben, omdat de leden administratie nog steeds niet op orde is. Of daar geschikte kandi daten bijzitten is dus moeilijk te beoordelen. Toch zijn wel enke le leden binnengekomen. De Surinaamse Philomena Bijlhout komt uit de eigen fractie en Cees van Leeuwen, de aankomend staatssecretaris voor cultuur en media, was actief in het interim- bestuur van de partij. De LPF is niet zozeer een partij die mensen op ideologische gronden uitkiest als wel op pragmatische gronden. Dat Na wijn lid van het CDA is, of was, en zelfs voor die partij in de ge meenteraad van Zoetermeer zit, doet niet terzake. Het feit dat de oud-IND-directeur al jaren voor een streng asielbeleid pleit was de doorslaggevende reden hem te vragen voor de LPF minister te worden. En zo kon, tot voor kort promi nent PvdA-lid, Eduard Bomhoff zonder moeite voor de LPF mi nister van volksgezondheid wor den. De ideeën van Bomhoff over volksgezondheid sloten im mers naadloos aan bij de ideeën van de LPF. Ook de eigen net werken van de fractieleden brachten soms uitkomst. Wien van den Brink, de boerenleider die nu namens de LPF als Ka merlid de landbouwportefeuille beheert, heeft zelf de beoogd staatssecretaris voor landbouw, Jan Odink, aangezocht. (advertentie) Lu pack Burgers diverse soorten, pak 180 gram (advertentie) Bokma 'nj»e Jenever 100c! rij)] tlCt^i drink met maic. Aanbieding is geldig 6 augustus 2002. WWW.GALL.NL iet w dnr 'anJv®6 breda/anp - Meer dan de helft van de Nederlandse zwemba den voldoet niet aan de veilig heidseisen. Dat blijkt uit het Na tionale Zwembad Onderzoek, opgesteld door het onderzoeks bureau Flikweert Leisure Con sultants (FLC). Het FLC, dat om de twee jaar de veiligheid van zwembaden in kaart brengt, ondervroeg de af gelopen vijf maanden 190 zwembadmanagers voor het on derzoek. In totaal telt Nederland 780 openbare zwembaden. Uit de steekproef blijkt dat zes van de tien zwembaden niet aan de huidige veiligheidseisen kunnen voldoen. Volgens het onderzoeksbureau hebben de baden vaak moeite aan de regels te voldoen, omdat de veiligheidseisen steeds stren ger worden. „De afgelopen jaren zijn die eisen aangehaald na een aantal verdrinkingen en le- gionellagevallen", aldus een woordvoerder van het bureau. Volgens FLC krijgt de veiligheid bij veel zwembaden wel een steeds hogere prioriteit. Zo heeft tweederde van de baden al een toezichtplan op papier gezet. Twee jaar geleden had nog maar 5 procent een dergelijk plan op gesteld. Ook beschikt ruim 75 procent van de baden inmiddels over een eigen calamiteitenplan. De brancheorganisaties van de zwembaden hebben een keur merk ingesteld om hun imago op te krikken. Volgens het on derzoek weigeren veel zwemba den hieraan mee te werken. Volgens E. van Miltenburg, con sulent zwembaden van het Ne derlands Instituut voor lokale Sport en Recreatie (LC) dat de zwembadbranche vertegen woordigt, zijn veel baden bezig met een inhaalslag op het ge bied van de regelgeving. „Dit is bij uitstek een branche die te maken heeft gekregen met steeds strengere regels. Het is waar dat bij veel baden de punt jes nog op de i moeten worden gezet, maar ze doen hun best om de eisen zo spoedig mogelijk alsnog over te nemen." Van Miltenburg gaat er vanuit dat het merendeel van de baden die nu nog weigeren het eigen keurmerk in te voeren, dat in de toekomst alsnog doet. brussel-londen/anp-gpd - Het ministerie van landbouw be raadt zich vandaag op mogelijke opheffing van de varkensexport, die wegens het MPA-hormoon- schandaal sinds zaterdag stil ligt. Het ministerie bekijkt onder welke voorwaarden de export weer kan worden vrijgegeven, aldus de woordvoerder van de missionair minister Brinkhorst gisteren. Een besluit zal eerst worden voorgelegd aan de Europese Commissie. De woordvoerder verwacht niettemin dat de ex portstop nog deze week kan worden ingetrokken. Er komt volgens hem wel een steek proefsgewijze controle. 'Schone' varkensbedrijven zouden met een weer de export kunnen her vatten. De grote boosdoener in de hele affaire is het bedrijf Bio- land uit het Belgische Arendonk dat farmaceutisch afval uit Ier land verwerkte in glucosestroop. Via Nederlandse suikerstroop (melasse) is dat via ruim zeven tig mengvoederbedrijven moge lijk bij 30.000 veebedrijven be land. Alleen de varkenssector besloot tot vergaande maatrege len. Melasse komt amper voor in het voer van andere dieren. Het Ierse milieutechnologische en afvalverwerkingsbedrijf Cara, dat de met MPA aangetaste sui kerstroop transporteerde naar Bioland, zegt niet bang te zijn voor een schadeclaim van land bouworganisatie LTO. „Er is geen enkele grond voor een aanklacht tegen ons", aldus Ca- ra-woordvoerder Kieran O'Byr- ne. „We hebben te goeder trouw gehandeld." Volgens O'Byrne klopten alle papieren en waren er geen speciale milieuvergun ningen vereist. hand. Zij is ervan overtuigd dat haar commissie recht heeft op de stukken op basis van de wet op de parlementaire enquête. Volgens de raadsman van de en quêtecommissie, E. Grabandt, moet het belang van waarheids vinding zwaarder wegen dan eventuele schade die Deloitte 82 Touche zou ondervinden door het openbaar maken van het onderzoeksdossier. De advocaat van het accountantskantoor, A. van Hees, stelt daar tegenover dat juist omwille van de waar heidsvinding aan 29 ambtena ren van de afdeling beheer en onderhoud en aan drie toeleve ranciers geheimhouding is be loofd. De uitspraak volgt op 25 juli. De parlementaire enquête begint half augustus. Harry Mens. Foto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/anp - Accountants- kantoor Deloitte 82 Touche wei gert nog altijd namen en precie ze gegevens van een rapport te overhandigen aan de parlemen taire enquêtecommissie die de bouwfraude onderzoekt. Het kantoor wilde gisteren voor de rechtbank in Amsterdam de on derliggende stukken van een onderzoek naar medewerkers van de provincie Zuid-Holland niet geven. Rechter Poelmann probeerde de partijen bij elkaar te brengen door voor te stellen dat Deloitte alleen de namen zou geven van de mensen die in het onderzoek zijn gehoord. De enquêtecom missie zou deze mensen vervol gens zelf kunnen uitnodigen. Commissievoorzitter Vos wees deze suggestie echter van de door Hans Leber den haag - Hij had zich zelf gekandideerd:Als ik word gevraagd, ben ik beschikbaar." Maar Harry Mens, makelaar uit Lisse en vriend van de overle den Pim Fortuyn, is gepasseerd voor een minis terspost. „Ik lig er niet wakker van, als ik het wel was geworden had ik er wel wakker van gelegen. Ik heb werk genoeg." Mens is niet rancuneus. Hij is bezorgd. „Ik ben het gekoketteer met Pim zat. De mensen verdrin gen zich-om vrijdag en zaterdag bij de herbegrafe nis vooraan te staan. Wat een gedoe. De familie had het in stilte moeten doen, dat heb ik ze ook gezegd. Zelf ga ik niet, in ieder geval. En Herman de butler ook niet. We hebben wel een uitnodi ging, maar vinden het allebei te veel poppenkast, teveel gedoe." Het nieuwe kabinet wenst hij veel succes. „Ik heb er niet veel vertrouwen in, maar als het goed gaat ben ik de eerste die zegt dat ik het verkeerd heb gezien. Het is een machtsspel van Hoogendijk Die heeft zijn buurman, Herman Heinsbroek, op Economische Zaken gekregen. Een goed zaken man trouwens, die Heinsbroek Hij verkocht zijn bedrijf voor driehonderd miljoen aan Wegener, dat daar achteraf spijt van kreeg. Dan ben je dus een goeie." Hij wil niemand meer horen over het gedachte goed van zijn 'gabbertje' Pim, zeker niet bij de LPF „Schiphol geprivatiseerd, meer asfalt... dat wilde Pim allemaal helemaal niet. Ik had de man ander half uur per dag aan de lijn, ik weet wat-ie dacht. Hij was bang voor de 38 zetels waar hij toen op stond. Wilde stoppen. Een klein duppie; Pietje Bell in de Tweede Kamer, dat wilde hij. Die inter ruptiemicrofoon grijpen en verder lekker lezingen in het land geven voor acht ton per jaar. Geen lull time-politicus worden. "Wat moet ik zometeen met twee ton?', vroeg-ie me steeds. Het groeide hem boven de pet." „Het zou me niets verbazen als het allemaal niet zo lang gaat duren met dit kabinet. Zalm heeft voor de WD ook het tweede elftal het veld in ge stuurd, dat zijn ook bepaald geen coryfeeën. Alsof ze al weten dat het niet lang gaat duren."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3