GESPREK VAN DE DAG Het kabinet-Balkenende De nieuwe staatssecretarissen "1 Nachtlicht WOENSDAG 17 JULI 2002 MENSELIJK Iran is van plan islamitische versies te exporteren van de internationaal populaire poppen BARBIE en KEN. Het speelgoed is bestemd voor Azië, Europa en zelfs de Ver enigde Staten. Dat heeft het officiële Iraanse persbureau IRNA gisteren gemeld. Volgens IRNA is er in het buiten land veel vraag naar de islamitische poppen, genaamd Sara en Dara. Voor het duo bestaan achttien verschillende outfits, die de negen Iraanse stammen vertegenwoordi gen. De moslimpoppen zijn ontworpen om in Iran tegen wicht te bieden aan de barbiepop, die door Teheran een 'culturele invasie' wordt genoemd. Op verzoek van de re gering zijn eerder dit jaar Barbie en Ken uit speelgoedwin kels in Teheran verwijderd. Live beelden die vanuit het begin van het heelal wor den opgevangen en doorge stuurd met de nieuwste ge neratie radiotelescoop. Of een rechtstreeks verslag van de astronauten die met een ruimtevaartuig de pla neet Mars gaan verkennen. Dat moet over enkele jaren te zien zijn in het nieuwe gedeelte van het Noorder Dierenpark in Emmen. De dierentuin werkt hiertoe sa men met de stichting As tronomisch Onderzoek in Nederland (Astron), de sterrenwacht in Dwingeloo. In het nieuwe dierenpark moet een tentoonstelling verrijzen over DE WERELD BUITEN DE AARDE. On derwerpen als het broeikas effect, het ontstaan van het heelal en meteorietinsla gen komen aan de orde. De dierentuindirectie wil hier mee het leven op aarde in een bredere context laten zien. De piloot van het vliegtuigje dat vorig jaar augustus met de Amerikaanse r&b- zangeres AALIYAH aan boord neerstortte op de Bahama's, had cocaïne gebruikt. In het lichaam van de piloot zijn verder spo ren van alcohol ge vonden. Dit meldde de luchtvaartveilig heidsdienst van de Bahama's gisteren. De piloot was twaalf dagen voor de crash in de eilandengroep nog tot drie jaar voor waardelijke gevange nisstraf veroordeeld wegens het bezit van verdovende middelen. Het onder zoek heeft tevens uitgewezen dat het vliegtuig waarmee Aaliyah na het opnemen van een videoclip terug naar de Verenigde Staten zou vliegen, minstens 315 kilo te zwaar beladen was. Kort na het opstijgen crashte de Cessna. Be halve de zangeres en de piloot kwamen daarbij nog zeven inzittenden om het leven. Foto: EPA In de film The Insider stel de hij als directielid van een sigarettenproducent de illegale praktijken in de ta baksindustrie aan de kaak, maar vanwege een tv-optre- den van acteur RUSSELL CROWE wordt het televisie station Nine Network be schuldigd van het maken van tabaksreclame. De Au stralian Broadcasting Au thority berispte de zender wegens een interview uit oktober 2000 waarin Cro we een sigaret opstak uit een pakje Marlboro. Diver se kijkers hadden geklaagd over de sigaret van de Os carwinnaar. De zender heeft weliswaar geen boete opgelegd gekregen, maar is vandaag toch in beroep ge gaan bij de federale recht bank in Sydney. De recla mecommissie moet de 'ver keerde en irrationele' be slissing intrekken, vindt de advocaat van het televisie station. De ministersploeg van het nieu we kabinet-Balkenende is be kend. Volgende week maken de bewindslieden hun opwachting bij koningin Beatrix op Huis ten Bosch. Wie zijn het en wat deden ze voor hun benoeming? Jan Peter Balkenende (CDA, premier Algemene Zaken) Nog geen jaar geleden bewoog mr. dr. Jan Peter Balkenende zich als woordvoerder financiën voor zijn fractie in de betrekke lijke anonimiteit van de Tweede Kamer. Maar na het conflict tus sen fractieleider Jaap de Hoop Scheffer en de toenmalige par tijvoorzitter Mamix van Rij werd de hoogleraar christelijk-sociaal denken over economie en maat schappij partijleider. Als lijst trekker werden van Balkenende (Kapelle, 7 mei 1956) geen hel dendaden verwacht. Maar voor veel kiezers sloot zijn profiel naadloos aan op het ver kiezingsprogram, waarvoor hij zelf de grote lijnen had geleverd. Balkenende werkte voor het we tenschappelijk instituut van het CDA. Bovendien profiteerde hij van de door Pim Fortuyn in gang gezette ineenstorting van alles wat Paars belichaamde. De standvastige en degelijke wijze waarop de Zeeuw zich manifes teerde tijdens de formatieperio de en het regeerakkoord mede inhoud gaf, duiden erop dat hij een gouden toekomst tegemoet kan gaan. Piet Hein Donner (CDA, Justi tie) Piet Hein Donner treedt in de voetsporen van zijn opa, die voor de oorlog twee keer ARP- minister van justitie was. Klein zoon Donner speelt al jaren een prominente rol in het CDA (hij zat in de commissie die de nieu we koers van de partij moest uitstippelen na de verkiezings nederlaag van 1994) en mag nu ook leiding gaan geVen aan het departement aan de Haagse Schedeldoekshaven. Donner (Amsterdam, 20 oktober 1948) studeerde rechten in Am sterdam en Michigan. Nadien werkte hij op het ministerie van economische zaken en later op justitie. Daar maakte hij faam als jurist en beleidsmaker, die in razend tempo wetten kon schrijven of herschrijven. Gedo gen is voor Donner uit den bo ze. In 1990 trad Donner toe tot de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Na drie jaar werd hij voorzitter. Sinds 1998 maakt Donner deel uit van de Raad van State. Lan delijke bekendheid verwierf hij als voorzitter van de commissie die vorig jaar advies uitbracht over een nieuw WAO-stelseL Aart Jan de Geus (CDA, Sociale Zaken) Op de schouders van Aart Jan de Geus rust de zware taak om de linkervleugel van zijn partij tevreden te stellen. Op Sociale Zaken moet hij de kaalslag in de Melkertbanen, de bezuinigingen op de WAO en andere impopu laire maatregelen zien door te voeren. De Geus was vakbondsbestuur der bij het CNV. In die functie stond hij nog op de barricaden tegen eerdere ingrepen in de WAO en bezuinigingen in de so ciale zekerheid. Hij zat namens Jaap de Hoop Scheffer (CDA, Buitenlandse Zaken) De katholieke Jaap de Hoop Scheffer (Amsterdam, 3 april 1948) is een geboren diplomaat. Zelfs bij zijn onttroning als frac tieleider van het CDA, vorig jaar, bleef hij hoffelijk en beleefd. Maar de crisis legde tevens zijn zwakte bloot: de Haagse politi cus beziet zijn naaste omgeving met wantrouwen. Zijn gang naar de 'Apenrots' zo als zijn nieuwe post in Den Haag wordt genoemd, betekent een terugkeer op vertrouwde bodem. De Hoop Scheffer be gon er in 1974 zijn loopbaan, werd uitgezonden naar Accra en de NAVO in Brussel en tenslotte particulier secretaris van de mi nister. De Hoop Scheffer is een veteraan in de Kamer, waar hij in 1986 werd verkozen. Hij kreeg al meteen het woordvoerder schap buitenlandse zaken, waar hij zich onderscheidde door zijn bijterige en felle stijl van debat teren. Maria van der Hoeven (CDA, Onderwijs) CDA-politica Maria van der Hoeven (Meerssen, 13 septem ber 1949) wordt minister van onderwijs. De Limburgse heeft ruim tien jaar Tweede-Kamerer varing. Daarvoor zat zij bijna ze ventien jaar in de gemeenteraad van Maastricht. In de Kamer wordt ze gerespec teerd als debater op het vlak van economische zaken, onderwijs en constitutionele aangelegen heden, zoals het referendum en de gekozen burgemeester. In haar vrije tijd is ze actief in di verse bestuurlijke functies in het hoger onderwijs in Limburg. Voordat ze beroepspolitica werd, stond ze voor de klas als lerares Engels en was ze direc teur van een instituut voor lager beroepsonderwijs. Van der Hoe ven zit in een stichting voor het behoud van de nalatenschap van Limburgse componisten en doet mee in een theatergroep. de vakcentrale in de Sociaal- economische Raad en de Zie kenfondsraad. Een paar jaar geleden zette hij zijn geloof in de overheid aan de kant en vond dat de markt zelf zaken als het aan het werk hel pen van werklozen prima aan kon. Weg met de arbeidsvoor ziening (tegenwoordig CWI), vrij baan voor de uitzendbureaus. Hij maakte zelf de overstap naar een adviesbureau. Over de WAO heeft hij zijn mening de afgelo pen jaren niet onder stoelen of banken geschoven: afschaffen. Cees Veerman (CDA, Land bouw) Cees Veerman is boer op een akkerbouwbedrijf in Gouds waard (Zuid-Holland). Dit leven heeft hij altijd gecombineerd met een buitengewoon hoogle raarschap in Tilburg en Rotter dam en diverse bestuursfunc ties. Zo begeleidde hij de fusie van de Nederlandse veilingen tot de Greenery. Een ervaring die naast zijn agrarische achter grond een rol speelde bij zijn benoeming tot bestuursvoorzit ter van de Universiteit Wagenin- gen. Hij zat vorig jaar een CDA-com- missie voor, die de nieuwe land- bouwparagraaf in het verkie zingsprogramma moest schrij ven. Veerman pleitte voor een radicale hervorming. De land bouw moet in zijn visie 'geregio naliseerd' worden. De recente uitbraken van dierziektes als mkz en BSE zijn vooral te wijten aan de intensieve veehouderij en het gesleep met dieren over grote afstanden. Veerman be pleit daarom een verbod op lan ge afstandstransporten met die- mier Binnenlandse Zaken) De boomlange noorderling Jo- han Remkes (Zuidbroek, 15 juni 1951) heeft al een leven achter zich in de politiek. Op z'n 27ste - na een studie economie - was hij voorzitter van de liberale jon gerenbeweging, fractieleider in de gemeenteraad van Gronin gen en lid van Provinciale Sta ten. In 1982 werd Remkes gede puteerde en in 1993 maakte hij de overstap naar de Tweede Ka mer. In 1998 nam Wim Kok hem op in zijn kabinetsploeg. Jan Peter Balkenende. Foto: GPD/Phil Nijhuis aan. De WD zette Korthals, die een reputatie had opgebouwd als strijder tegen de criminali teit, in als minister van justitie. Dat imago heeft Korthals snel van zich afgeschud. Hij lag vier jaar lang onder vuur, onder an dere om het Dover-schandaal, de bouwfraude en de bolletjes slikkers. Toch is Korthals blijk baar zo goed bevallen dat hij nu minister van defensie wordt, een ander terrein waarmee hij zich als Kamerlid actief bezig hield. mazeld in de Rotterdamse ven. Hij geldt als een stille, de werker. De Boer wordt j roemd omzijn vermogen zonder veel ophef grote vei ei deringsprocessen in goede nen te leiden. Sinds september 1999 is hi cl recteur van de EWT Holdie h (Europese Waterweg Train a ten), een in Zwijndrecht ge01 tigde bedrijvengroep. Henk Kamp (WD, VROM) Dat WD'er Henk Kamp (Hen gelo, 23 juli 1952) voor zijn acht jaren in het parlement beloond zou worden met een kabinets- post was wel duidelijk. Niet voor niets werd hij in de verkiezings campagne ingezet om de con servatieve achterban tevreden te stellen. Voor zijn leven als Haags politicus was hij een tijd wet houder van onder meer ruimte lijke ordening en milieu in Bor- culo. loogervorst f nanciën) Hans Hoogervorst zat op de middelbare school in de klas met GroenLinks-leider Paul Ro- senmöller. Hij was toen nog langharig en links. Maar tijdens een studie in de VS bekeerde Hoogervorst (Haarlem, 19 april 1956) zich tot de politiek van de vrije markt Zijn politieke carri ère begon toen hij lid werd van de WD en voor de Tweede-Ka merfractie van die partij ging werken. Hij ontpopte zich al snel tot rechterhand van Frits Bolkestein en stippelde mede het financiële beleid uit van de partij. Pas in 1994 werd hij ook Kamerlid. Hij bekleedde vrijwel direct de belangrijke post van fi nancieel woordvoerder. Als staatssecretaris van sociale zaken bewees hij niet gevangen te zitten in oude WD-dogma's. Zo stak hij zijn nek uit bij de omvangrijke reorganisatie van de uitvoering in de sociale ze kerheid, die hij in weerwil van zijn partij grotendeels in handen van de overheid liet. Doordat hij opgeslokt werd door deze ope ratie heeft hij het WAO-pro- bleem te lang laten liggen, maar Benk Korthals (WD, Defensie) Benk Korthals is een van de wei nige oudgedienden in het kabi net. In Paars II was hij minister van justitie, een terrein waarop hij eerder als Tweede-Kamerlid harde debatten uitvocht. Korthals (Voorschoten, 5 okto ber 1944) kreeg de politiek met de paplepel ingegoten. Vader was jarenlang Kamerlid voor de WD en minister van verkeer en waterstaat en vice-premier in het kabinet-De Quay. Korthals werkte toen als advo caat in Rotterdam, na een rech tenstudie aan de Leidse Univer siteit In 1982 kwam Korthals in de Kamer, een plek waar hij 16 jaar bleef zitten. Al die tijd com bineerde hij het fractiewerk met zijn baan als advocaat In 1998 kwam daar een einde Eduard Bomhoff (LPF, vice- premier Volksgezondheid) Eduard Bomhoff (Amsterdam, 1944) is een van de meer veras sende namen in het nieuwe ka binet. Tot begin dit jaar was hij nog prominent PvdA-lid, dus geen logische kandidaat voor de LPF. Toch is zijn overstap naar de LPF niet zo vreemd als het lijkt, omdat Bomhoff net als Fortuyn altijd geageerd heeft tegen bu reaucratie en overgereguleerde overheidsorganisaties. In zijn columns voor NRC Handelsblad hekelt Bomhoff sinds jaar en dag de geldverspilling en ineffi ciëntie in de gezondheidszorg. Actief was Bomhoff vooral in de universitaire wereld. Als hoogle raar in Rotterdam schuwde Bomhoff de publiciteit niet en liet hij niet na het 'andere ge luid' te laten horen. Als onder zoeker aan het aan de private universiteit Nyenrode verbon den bureau Nyfer ging hij liefst tegen de heersende mores in. Zo kwam hij vorig jaar nog met een rapport waarin staat dat ingrij pen in de WAO absoluut onno dig is en zelfs averechts werkt. Hilbrand Nawijn (LPF, Vn 0D delingenbeleid en Integra d Als voormalig directeur vai Immigratie- en Naturalisai }J dienst (IND) begeeft mr. H brand Nawijn zich als mini IC van vreemdelingenbeleid e tegratie op bekend terrein. M asiel-advocaat (53) moesti a( 1996 weg bij de IND vanwi 00 belangenverstrengeling. N ov hand liet hij zich kritisch u over de in zijn ogen te slapet 1 asielwetgeving. Hij maakte zijn kennis grif gebruik als ,rtl caat voor asielzoekers. 1 Roelf de Boer (LPF, Verkeer en Waterstaat) Roelf de Boer (1949) is sinds be gin dit jaar voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koop handel. De Boer is gepokt en ge- Herman Heinsbroek (LPF nomische Zaken) Staat al enkele jaren in de ||t van het lijstje rijkste Nedei ders. Zijn vermogen werd (CM het blad Quote geschat op dan 100 miljoen euro. Heil K?R broek begon zijn loopbaar nie een rechtenstudie in de di]1 r? matieke dienst. Hij gingwi J1 op het consulaat in Istanb:llel2 maar vond dat te saai 'omi1 het niet ondernemend gen!mi was'. Besloot daarop verdi |^v< gaan met zijn hobby muzii 'r1 ging de platenhandel in. H j? kocht andere bedrijven op 120 Arcade en Radio 10 en begs °1 televisiezenders TV 10 en 1 iel 0 Foto's: ANP en GPD Agnes van Ardenne (CDA, Ontwikkelingssamen werking) Geboren: 21 januari 1950 te Maasland. Zat vanaf 1994 in de Tweede Kamer. Was daarvoor wethou der in Vlaardingen en voorzitter van het CDA- vrouwenberaad. Cees van der Knaap (CDA, Defensie) Geboren: 27 januari 1951 te Bennekom. Zat sinds 1998 in de Tweede Kamer. Was woordvoerder op de terreinen defensie en sociale zaken. Voorheen was hij jarenlang bestuurder bij het CNV. Pieter van Geel (CDA, Milieu) Geboren: 8 april 1951 te Helmond. Was vanaf 1995 lid van Gedeputeerde Staten Noord-Brabant met als portefeuille Ruimtelijke Ordening, Land en Tuinbouw, en Landinrichting. Clemence Ross (CDA, Welzijn en Sport) Geboren: 27 augustus 1957 te Delft. Was de afge lopen vier jaar Tweede-Kamerlid en hield zich be zig met volksgezondheid en welzijn. Was belang rijke kandidaat om Balkenende op te volgen als fractievoorzitter, maar verloor de stemming van Maxime Verhagen. Joop Wijn (CDA, Economische Zaken - Buiten landse Handel) Geboren: 20 mei 1969 te Haarlem. Was leraar eco nomie voordat hij in 1998 in de Tweede Kamer kwam. Hield zich daar jaren bezig met asielzaken en nadat Balkenende fractievoorzitter werd, fi nanciële zaken. Mark Rutte (WD, Sociale Zaken) Geboren: 14 februari 1967 te Den Haag. Was eind jaren tachtig voorzitter van de jongerenorganisatie van de WD (de JOVD). Ging in 1992 bij Unilever werken op de afdeling personeelsbeleid. Zat vorig jaar in de commissie die de kieslijst van de libera len samenstelde. Annette Nijs (WD, Onderwijs) Geboren: 16 december 1961. Was net als Rutte voorzitter van de JOVD. Ging na haar studie eco nomie bij Shell werken en werd gestationeerd in onder meer Manila, Oman, Londen en Houston. Atzo Nicolaï (WD, Europese Zaken) Geboren: 22 februari 1960 te Delft. Was secretaris van de Raad voor Cultuur, en werd in 1998 Twee de-Kamerlid. Deed daar mediazaken. Melanie Schultz van Haegen (WD, Verkeer en Waterstaat) Geboren: 28 juni 1970. Zat in de gemeenteraad van Leiden toen zij in 1999 wethouder van die stad werd. Hield zich onder andere bezig met eco nomische zaken en parkeerbeleid. Steven van Eijck (LPF, Financiën - Belastingen) Hoogleraar fiscaal recht aan de Erasmus Universi teit Rotterdam. Stond Mat Herben terzijde bij de onderhandelingen over het regeerakkoord en schreef de financiële paragraaf voor het verkie zingsprogramma. Rob Hessing (LPF, Binnenlandse Zaken - Politie) Geboren: 1942 te Voorburg. Was korpschef* politie in Rotterdam. Ging in 1996 naar de Ir landse ambassade in Parijs om daar als polil] taché begrip te kweken voor ons drugsbelei Philomena Bijlhout (IPF, Sociale Zaken - 9 cipatie en Gezinszaken) Geboren: 1944. Was presentatrice bij TV Rijd mond. Was in haar jeugd lid van de jeugdbi van de toenmalige Surinaamse legerleider B Cees van Leeuwen (LPF, Cultuur en Me Advocaat. Drumde in de jaren zeventig in dl pulaire band Kayak. Kreeg na de bestuurscii de LPF opdracht om orde op zaken te stelle! organisatie van de partij. Bestuurslid van hel Franz Liszt Concours. Jan Odink (LPF, Natuurbeheer en Visserij)E Was tot nu werkzaam als secretaris van het|>rd,in duktschap voor Vee, Vlees en Eieren en v begin af aan in beeld als LPF-kandidaat. nhetlLdrin nvanftar Volhert van der G., verdachte van de moord der moorden, wordt in den vervolge met behulp van infrarood geobserveerd. Op de televisie gaat van infrarood iets bijzonders uit. Het is rood, het woord zegt het al, maar dan een ziekelijke variant. Het breekt in in het donker. De mensen die de camera met infrarood vastlegt lijken op schimmen, tijdens hun doen en laten betrapt. Vaak betrapt op heterdaad, want infrarood is het boze oog dat niets en niemand ontziet. Een camera mM infrarood verdraagt het meest spaarzame nachtlicht. Zij door boort de diepste duisternis en legt het intiemste alleenzijn bloot in gei adeloos rood. Onvermoeibaar registreert zij en bij blessure stuurt de^evangeniscoach een vers exemplaar binnen de lijnen. Van der G. is beter gespot dan een verkeersvliegtuig in het Zwitsers luchtruim. :ht Van der G. onder de dekens aan zijn jonge dochtertje denken 1 zijn neus pulken dan produceert de camera een rode neus, een Oi rod/e vingeren rode tranen. Wbt teistert lichaam en geest meer. dat permanente infrarood of een dtfy en nacht ingeschakelde neonbuis? Ik weet het niet maar denk het sowieso vreselijk is om achter slot en grendel te zitten, of het ilkt is of de zon schijnt, overdag en 's nachts. De Russische ijver Tsjechov zag eens in de ochtend een begrafenisstoet onder raam voorbijkomen. Zijn reactie was jou stoppen ze onder de en ik ga lekker ontbijten'. Op een dergelijk gevoel betrap ik me Ik kennis neem van de perikelen van Van derG., de beroemdste van hotel De Houten Lepel, dependance Bijlmermeer. Ik ga lek- \langs de zee wandelen, want smakelijk ontbeten heb ik al en Vol- van der G. krijgt verse kauwgum en een glaasje water dat op de de infrarode kleur aanneemt van dunne grenadine, de humane kanten van dat alsmaar beloerd en bespied worden •l te doen. Dat de gelegenheid niet slechts de dief maar ook de minister van justitie maakt, zou best eens kunnen. Alleen beroemde verdachten die soms hun faam te danken hebben aan beroemde slachtoffers komen in aanmerking van het 'verlichte' regime. De ont voerder en moordenaar van een heel vooraanstaand kruidenier bij voorbeeld of een onttroonde president van Joegoslavië. Is het slacht offer van onbeduidende snit dan ontkomt de verdachte dader aan de eettyig gloeiende neonbuis of infrarode camera. Dan is de maat schappij - dat schijnen wij met ons allen te zijn - minder bij de les en mityder collectief op vergelding gespitst. Pim Fortuyn was duidelijk van ons allemaal - en wie hem met fataal gevolg naar het leven lijkt te hebben gestaan dus ook. In de cellengalerij heersen daarom rangen stand. Wanneer Van der G. zichzelf een haar op het snel kalende hoofd krenkt krijgt dat politieke gevol gen. Een nieuwe minister van jus- i&ttm titie beklimt weldra de trappen tHy ü£l' van Paleis Noordeinde, maar ook een wijze man als Piet Hein Don ner krijgt een gedreven hongersta ker niet aan het eten. Via zijn advocate, de in bedrieglij ke Chanelpakjes gehulde Britta Böhler, laat de verdachte weten dat men hem probeert te breken. Dit is het enige commentaar tot nu toe dat de man vanuitzijn verlichte onderkomen aan de wereld heeft prijsgegeven. Verder hult hij zich in zijn zwijgrecht en wij leggen ons kor zelig neer bij wat hij doet en vooral nalaat - te weten eten. Drinken doet hij wel en het kauwen staakte hij evenmin. In een raar soort stille woede zien we een en ander aan. Dat is niet goed voor onze eigen spijsvertering, maar gelukkig mag bij ons thuis het licht 's nachts uit.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2