'Restauratie-politiek' kan nu beginnen olSptoi181 Leiderdorper Van Leeuwen staatssecretaris cultuur en media Tekort aanleg sneltram loopt in honderden miljoenen euro's Heli neergestort in Noordzee: vijf doden aanse mariniers nemen eiland Perejil weer in let breinaalden naar \idse leylijnen speuren I 'Hé joh, op zoek naar water?' Toch nogde beste wensen uit Warmond Fusie Corus met Braziliaanse CSN Ahold waarschuwt voor lagere winst GG&GD: zuurstof uit ambulances Zes inzittenden nog vermist a W Leidsch Dagblad :n uago nii-Tiri: NR. 42977 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 woensdag 17 juli 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad nieuwe innen voor Hind Zero indeel embaden I veilig ■enspan kan urs niet tot it brengen door Peter Groenendijk leiderdorp - Dat hij gevraagd zou worden als staatssecretaris, daar had hij wel rekening mee gehouden. Maar cultuur en me dia? Daar had Cees van Leeu wen (51) uit Leiderdorp, advo caat en bestuurslid van de LPF, niet aan gedacht. „Toen Mat Herben het mij gisteren voorleg de, was ik eerlijk gezegd stom verbaasd." Van Leeuwen, tot voor kort woonachtig in Hoogmade, werd een maand geleden aangesteld als interim-bestuurslid van de LPF. Hij moest samen met pro jectontwikkelaar Ed Maas een nieuw partijbestuur formeren en zo de crisis bezweren die de partij in haar greep hield. Hij slaagde en maakte een goede in druk op fractievoorzitter Her ben. De beloning is een positie in het kabinet. Samen met de Leidse Melanie Schultz-Verhae- gen is hij het enige kabinetslid uit de Leidse regio. „Een prachtige verrassing, een enorme uitdaging", zegt het voormalige PvdA-üd. „Mijn po sitie is inspirerend en eervol. Ik ben een gelukkig man." Hoewel hij nooit aan het staatssecretari aat cultuur en media had ge dacht, meent de voormalig bas sist van de rockband Kayak dat zijn CV genoeg zegt over zijn deskundigheid. „Ik weet veel van cultuur. Ik ben al van jongs af aan met popmuziek bezig. Daarnaast ben ik voorzitter van het Franz Liszt Piano Concours. Als advocaat werk ik voor musi ci, componisten en dirigenten. Van cultuur weet ik genoeg, dunkt me." En media? Zijn partij heeft de afgelopen maanden een moei zame relatie met de pers gehad. Van Leeuwen ziet geen bezwaar. „Ik ben prima met de media. Ik sta altijd open voor vragen. Al leen: er zijn een paar media die de LPF niet goed gezind zijn en dat merk je. Zij zijn niet zorgvul dig en niet objectief in hun ver slaggeving. Dét heeft voor pro blemen gezorgd, niet de instel ling van de partij." Pagina R3: Van Leeuwen is 'brutaal, tactisch, creatief Van Leeuwen: „Ik was stomver baasd." Foto: ANP rentje te sp op hoek ;e woerd el op Schans Mphen tuut Vanessa Hon herinnert Kate Bush rie von Ebner-Es- nbach jfjderingen zijn altijd estigingen van de regel; het kunnen sorboden van een ie regel zijn den haag/gpd - Critici waren sceptisch: dat zootje ongeregeld in de regering? Wie zou als be windspersoon in godsnaam zijn eer en goede naam te grabbel willen gooien? Maar volgende week staan er gewoon negen LP- F'ers rond de majesteit te glim men op het paleisbordes. Het echte werk kan nu begin nen. De verwachtingen zijn hooggespannen. CDA en LPF hebben immers ongehoord hard de aandacht gevestigd op de 'puinhopen' van twee Paarse allianties. De partijen zouden korte metten maken met groei ende gevoelens van onveilig heid, oplopende arbeidsonge schiktheid, stokkende integratie, wachtlijsten in de zorg en lera rentekort. Ten aanzien van deze 'restauratie-politiek' door het kabinet-Balkenende mogen dus heldendaden worden verwacht. Tegelijkertijd staat het kabinet- Balkenende echter voor een heksentoer. Het is namelijk zeer de vraag of de dure beloften snel kunnen worden ingelost. Om de veiligheid op straat te be vorderen trekt het kabinet een blik extra agenten open en eist het een andere (efficiëntere) werkwijze van de politiekorp sen. Maar die agenten moeten eerst worden opgeleid en ook reorganisaties kosten veel tijd. Uit de samenvoeging van uitke ringsinstanties die met de WAO te maken hebben, blijkt boven dien dat reorganisties vaak ge paard gaan met kolossale pro blemen. De achterstand bij (her) keuringen is drie keer groter dan een jaar terug. Om die reden worden de bedachte maatrege len teneinde het aantal arbeids ongeschikten omlaag te bren gen, met grote scepsis omgeven. Fractievoorzitter Mat Herben van de LPF wijst vanaf een Haags terras formateur en beoogd premier Balkenende op zijn werkkamer. Foto: ANP/Ed Oudenaa'rden Niet in de laatste plaats door de WD. Er is geen grote zak geld om de wachtlijsten in de zorg te bestrij den. Ziekenhuizen zouden hun personeel en werkzaamheden anders moeten organiseren, vindt het kabinet. Maar ook dat kost tijd. De aangekondigde stelselherziening (met een ver plichte basisverzekering voor ie dereen) zou uitkomst kunnen bieden. Die zorgt ervoor dat zor gaanbieders (ziekenhuizen en verzekeraars) zich uitsluitend gaan richten op de zorgvraag van de patiënt. Maar de stelsel herziening gaat pas in 2005 heel voorzichtig van start. Om op z'n minst de indruk te wekken dat er ten aanzien van veiligheid en wachtlijsten vorde ringen worden gemaakt, zou het kabinet zich kunnen bedienen van slimme korte-termijn-inves- teringen. Voor projecten die de beeldvorming onder de kiezers in positieve zin belangrijk beïn vloeden. Complicerende factor is echter dat geld schaars is in tijden van geringe economische groei en bezuinigingen. Pagina Gesprek van de Dag: Overzicht ministers en staatssecretarissen Pagina Binnenland: Commentaar Meer over de kabinetsformatie door Ilse Thoonsen hoofddorp - Luchthaven Schiphol dreigt tijdens de druk ke zomerperiode te worden ge troffen door een staking van particulier beveiligingsperso neel. Leden van vakbond De Unie moeten zich half augustus uitspreken over een CAO-bod van de werkgevers waarover nu al grote wrevel bestaat bij de bond. Als het tot een stalang komt, is Schiphol het eerste doelwit Ruim dertigduizend mensen werken in Nederland in de particuliere beveiliging. De Unie is in deze sector de groot ste vakbond. Sinds februari wordt met de werkgevers, ver enigd in de Vereniging van par ticuliere Beveiligingsorganisaties (VPB), onderhandeld over een nieuwe CAO. Knelpunt in dat overleg is het afschaffen van overwerktoeslagen. De Unie vindt de compensatie die de werkgevers willen bieden niet voldoende. Daarom heeft de bond de leden gevraagd zich 14 augustus over het onderhan- delingsvoorstel uit te spreken. „We hebben ze er op gewezen dat er niet vrijblijvend 'tegen' kan worden gestemd. Dan bete kent het ook actie", aldus be stuurder Peter Roos. „We heb ben geopperd om in geval van acties te beginnen op Schiphol. Vanwege de impact." Zo'n drieduizend mensen wer ken op Schiphol in de particu liere beveiliging. Ze controleren passagiers, surveilleren op Schiphol Plaza en bewaken par keerterreinen en bedrijven. „De impact zal behoorlijk zijn als er daadwerkelijk wordt gestaakt", voorziet een woordvoerder van Schiphol. „Als de pascontroles niet doorgaan, hapert een van de procedures in het vliegpro- ces." 11 Schoonhoven - „Hé joh, op zoek roept een voorbij- straat Paragnost il >et, twee glimmende I Iden in de handen, Iet blijkt een veelvoorko- ïisverstand. Natuurlijk j geen water, maar leylij- der de Burcht liggen die leeld, of onder een koe ondendrol. Lissenaar geeft boekjes wandelroutes door on- t Leiden en de Bollen- ings de onzichtbare on- ild van leylijnen en aard- 0I9 Die kan je volgens hem enl ;en met respectievelijk 5tei wbanen en spieren van fen iselijk lichaam. De ener- n van Moeder Aarde lig- er I vanaf het ontstaan van ;et en hun energie wordt est ranuit de kosmos, denkt iet Helderzienden, pen- COi in wichelroedelopers de lijnen aan het licht ien :n staren de man en zijn )ros >ede met een mengeling illin van spot en wantrouwen na, als die laat zien hoe hij leylijnen op spoort. In Engeland zal je dat niet gebeuren, vertelt Zoet. Daar herkennen ze de wichelroedelo per direct. De kennis van ener- gielijnen, aardstralen, magneti sche velden en graancirkels wordt er met de paplepel inge goten. „Paddestoelenkringen in de herfst ontstaan ook op een ley- centrum. Het is me opgevallen dat herkauwende koeien op ley lijnen gaan liggen. Schapen doen dat ook. En honden, die zitten altijd met hun neus op de grond, die poepen waar een ley- fijn loopt. Bij een kerk in Epe zag ik hier een hondendrol, daar een hondendrol en jawel hoor! Precies op een leylijn!" Bij een knoestige boom in de Leidse Kagerstraat houdt Zoet stil. „Hier zit een magnetisch veld", weet hij. „Bomen die daar groeien hebben meestal een ge zwel, of ze staan scheef." Pagina R2: Vergaderende Germanen in beestenvellen op dorpsplein Lisse door Robbert Minkhorst leiden - Het tekort op de Rijn Gouwe Lijn - de sneltramver binding tussen de kust, Leiden en Gouda - blijkt veel groter dan tot nu toe werd aangenomen. De provincie Zuid-Holland mist voor de aanleg van het tracé maar liefst 250 miljoen euro. Ze kerheid dat dat bedrag ooit op tafel komt, is er niet Het tekort op het budget heb ben ambtenaren van de ge meente Leiden en de provincie gisteravond gemeld op een bij eenkomst voor raadsleden. Voorzover bekend bedroeg het tekort op het oostelijke deel van het tracé, tussen Gouda en Lei den, vorig jaar nog hooguit en kele tientallen miljoenen gul dens. De provincie noemde al geruime tijd geen bedragen meer, tot gisteravond. Het tekort op het eerste deel be draagt nu zo'n 60 miljoen euro. De kosten van het westelijke deel zijn geschat op 190 miljoen euro. Daarvan is nog geen euro toegezegd. Het Rijk moet het grootste deel van de lijn financieren. Het oos telijke deel wordt eerder aange legd, zo rond 2007. Het tracé loopt grotendeels over bestaand spoor. Een planstudie naar het oostelij ke deel en een milieu-effectrap portage naar het westelijke tracé moeten de nieuwe minister van verkeer en waterstaat overtuigen van de noodzaak van de aanleg van de tramverbinding. Beide studies moeten in het najaar klaar zijn. De Leidse raad moet in septem ber een uitspraak doen over het tracé door de stad. De beoogde route, via de Lammenschans- weg en de Breestraat, roept felle protesten op van omwonenden en ondernemers. Pagina Ri: Tram over bestaand spoor problematisch warmond - Kilo's kerstkaarten, in december gepost in War mond, zijn de afgelopen dagen alsnog bezorgd. Gewoonlijk ga randeert TPG, voorheen PTT, dat kerstpost binnen een week op de mat ligt Dat mensen ze ven maanden na dato nog 'de beste wensen' kregen toege stuurd, is overmacht, legt TPG- woordvoerder Hanne Kluck uit. „De politie van Amsterdam heeft een kleine twee weken ge leden twee vuilniszakken vol kaarten, brieven en een aantal betalingsopdrachten gevon den." De post is in december in War mond in een rode brievenbus gegaan. „Hoe het allemaal pre cies zit, weten we niet, want de politie onderzoekt de kwestie nog", zegt Kluck. „Maar ik heb het vermoeden dat de bewuste rode bus is opengebroken." Vol gens Kluck is het 'openknallen' van brievenbussen met vuur werk een graag beoefende sport in december, ,,'s Zomers wil er ook wel eens iets misgaan, bui ten onze schuld. Bijvoorbeeld omdat de brommer of fiets met poststukken van de bezorger wordt gestolen." Tussen de honderden kaarten die de Amsterdamse politie bij TGP afleverde, zat ook nog een vreemd pakketje: een zwaar be schimmelde boterham. londen - Staalbedrijf Corus - het fusieproduct van het voor malige Hoogovens en British Steel - gaat fuseren met het Braziliaanse bedrijf CSN, de grootste producent van ruw staal in het Zuid-Amerikaanse land. Beide partijen hebben hierover een principe-overeen komst bereikt. In de te vormen fusieonderneming krijgt Corus een belang van 62,4 procent en CSN (Companhia Siderurgica Nacional) 37,6 procent. zaandam - Ahold, moederbe drijf van Albert Heijn, waar schuwt dat de nettowinst dit jaar 136 tot 164 miljoen euro la ger uitvalt dan was geraamd. Vooral de supermarkten in Ar gentinië zijn een zorgenkindje. Ook belangen in Spanje geven problemen. Topman Van der Hoeven zei vanochtend dat de voorlopige resultaten over het tweede kwartaal wijzen op een halvering van de winst per aan deel. Amsterdam - De ambulances van de Amsterdamse GG&GD rijden tot nader order zonder mobiele zuurstofflessen aan boord. De aanleiding vormt de explosie van een fles maandag avond, op het moment dat een ambulancebroeder een vrouw met hartklachten hielp. De man raakte zwaargewond door de steekvlam. Aanvankelijk wer den alle zuurstofflessen uit de 22 ambulances verwijderd. Vanaf vanmiddag 14.00 uur plaatst de GG&GD de cilinders met een inhoud van vijf liter weer terug in de wagens. Paragnost Chris Zoet wandelt met zijn wichelroede door de onzicht bare onderwereld van leylijnen en aardstralen. Foto: Sylvan Schoonhoven (advertentie) ceuta-afp/anp - Spaan- irs zijn vanochtend het eilandje Perejil it van Marokko. Ze volgens regeringsfunc- in Madrid de Marok- litairen op het eiland Er zouden geen ge- zijn gevallen, ing is volgens een offici- laring 'gedwongen ge it bevel te geven de Ma le aanwezigheid op het erejil te beëindigen. Er osf^1 1S* v0S' en n ir nilit 13 V zijn daarbij geen verliezen gele den of gewonden gevallen'. Spanje wil volgens de regering vriendschappelijke betrekkingen met Marokko en is bereid tot een dialoog met de regering in Rabat. De mariniers hadden bij hun landing om 06.20 uur steun van F18 gevechtsvliegtuigen, speci aal uit Spanje overgebrachte luchtafweersystemen en tal van marineschepen. Het is naar ver luidt de bedoeling dat leden van het Spaanse Vreemdelingenlegi oen (La Legión) op Perejil gele gerd worden om nieuwe Marok kaanse landingen te voorkomen. De ambassadeur van Spanje in Rabat, Fernando Arias Salgado, werd gisteravond teruggeroe pen. De Spaanse en Marokkaan se ministers van Buitenlandse Zaken, respectievelijk Ana Pala- cio en Mohamed Benaïssa, be klemtoonden die avond nog dat er een diplomatieke oplossing voor het conflict moet komen. Marokko had echter duidelijk gemaakt niet van plan te zijn het eiland te ontruimen. Een groep Marokkanen, leden van de Marokkaanse marine, politie en/of strijdkrachten, landden donderdag op Perejil. Het eiland valt volgens Madrid al zeker sinds 1581 onder Ceuta, een Spaanse enclave iets ooste lijker op het vasteland van Afri ka. Marokko stelt dat het eiland je Leila heet en gewoon Marok kaans grondgebied is. den helder-londen/anp-afp - Vijf inzittenden van een helikop ter zijn gisteravond omgeko men, nadat het toestel waarin ze zaten was neergestort voor de oostkust van Engeland. De zes andere inzittenden worden nog vermist. De Britse omroep BBC meldde dat negen werknemers van olie maatschappij Shell en twee be manningsleden zich aan boord van het toestel bevonden. Red dingswerkers hebben de vijf li chamen opgevist. Die worden overgebracht naar het boorei land Santa Fe Monarch. Volgens de Kustwacht in Den Helder is het toestel op 60 kilo meter ten noordoosten van de havenplaats Great Yarmouth (in het graafschap Norfolk) veron gelukt. De helikopter was van het type Sikorsky S-76A en werd geëxploiteerd door de firma Bristow. Dit bedrijf is gespeciali seerd in het vervoeren van men sen van en naar olieboorplat forms in de Noordzee. Een woordvoerder van Shell zei dat het helikopterongeluk zich voordeed bij olieveld Leman. Shell exploiteert dit olieveld in de Noordzee samen met Exxon Mobil. De Britse Kustwacht zoekt met een aantal helikopters en sche pen naar de zes vermisten. Over de oorzaak van het ongeluk kon de Britse Kustwacht nog geen mededelingen doen. De weers omstandigheden waren goed. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 •e\* Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau igsmin Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I'Htt EO

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1