TOUR DE FRANCE Nu al vraagtekens bij Leipheimer 'Met veel fantasie nog vier kansen' Rustdag hinderlijke onderbreking Tour LE TOUR Kroon stuurt bloemen op Jalabert stopt met wielrennen Vertrouwen in Amerikaan bij ploeggenoten Rabobank sterk gedaald fiTTTTgHTH 35ÏÏnV^ "ÏÏVTJ Van Bon houdt hoop op een succesvolle vlucht in de Tour Enkeltje Bordeaux Armstrong ijj lezingencirq, Vierhouten mag naar hf' bordeaux - Karsten Kroon loste gisteren tijdens de rustdag van de Tour in Bordeaux een belof te in. Zondag, na zijn ritzege in Plouay, droeg hij zijn overwin ning op aan Kirsten, een vrien din van een van zijn beste vrienden die vorige week op va kantie in Griekenland onver wacht overleed. Twee dagen la ter regelde de Rabo-renner een koerier die het overwinnings boeket vandaag, nog voor de begrafenis, naar België brengt. „Het is het minste wat ik kan doen", zei Kroon in Bordeaux waar de Rabo-ploeg de rustdag doorbracht. „Het is pijnlijk dat ik niet op de begrafenis kan zijn< maar ik hoop dat ik mijn vriend Hendro hiermee toch wat steun geef." Volg de TOUR op de voet via de sms-service van deze krant. w Uitslagen en klassementen. Stuur de sms-tekst TOUR 234 naar het nummer 4777. 1 (Tijdelijk) afmelden? TOUR UIT* kosten 35 eurocent per sms bordeaux/rtr - Laurent Jalabert stopt aan het einde van dit sei zoen met wielrennen op het hoogste niveau. De 33-jarige Fransman, die voor de Deense formatie CSC Tiscali rijdt, kondigde zijn afscheid aan op de rustdag in de Ronde van Frankrijk. Jalabert koerste veer tien jaar als professional wiel renner. Laurent Jalabert is een van de populairste Franse wielrenners. Zo won de man die met de bij naam 'Jaja' is getooid in 1996 de Ronde van Spanje en was in 1997 wereldkampioen tijdrijden. Van de klassiekers schreef hij Milaan-SanRemo, de Ronde van Lombardije en de Clasica San Sebastian op zijn naam. In totaal boekte hij 135 overwin ningen. In de Tour van vorig jaar won hij twee etappes en het berg- klassement. In totaal won hij vijf etappes in de Ronde van Frankrijk. In de Ronde van Spanje behaalde hij achttien dagtriomfen en in de Ronde van Italië kwam Jalabert drie keer als eerste over de eind streep. door Edward Swier bordeaux - „Met heel veel fan tasie zijn er nog vier kansen." Leon van Bon lacht om zijn ei gen optimisme, weet dat hij overdrijft. In de lobby van het, op een steenworp van het vlieg veld gelegen, Mercure-hotel in Bordeaux, kijkt hij terug op de eerste anderhalve week, maar meer nog focust hij zich op de resterende dagen. Daarin ko men voor hem, als enthousiast aanvaller, nog enkele mogelijk heden op dagwinst. Juist vol doende, naar eigen zeggen, om de moed er nog in te houden. Het is een rustdag als alle ande re. Een dag vol ergernis door gaans. De dagelijkse routine wordt doorbroken, juist op deze dagen schiet het rusten erbij in. Wordt doorgaans bijvoorbeeld voor de rit weinig tot niets ge daan, nu was het appèl vroeger. Om tien uur al vertrok het pelo ton, verdeeld over twee vliegtui gen, vanuit Lorient richting Bor deaux. De Domo-coureurs had den geluk. Hun hotel lag zo'n beetje aan de landingsbaan, nog voor het middaguur was de eindbestemming bereikt. Daar door kan er toch nog rustig even een uurtje getraind worden. Van Bon zegt zelfs met een uurtje reistijd meer te kunnen leven. „Ik weet dat anderen er niet veel aan vinden. Maar ik vind een rustdag altijd wel lekker. Ook als we met de auto hadden gemoe ten, had ik dat niet erg gevon den. Ik voel toch dat ik op zo'n dag als deze krachten spaar." Hij zal het nodig hebben. Want er volgen de komende anderhal Gazost K 95km 1! Louvté- woensdag 17 JULI 2002 door Ad Pertijs bordeaux - Rabobank rustte gis teren uit in het altijd drukke Sofi- tel van Bordeaux, vlak bij de ver maarde wielerbaan. De ploeg kwam er ook bij van de eerste se rieuze individuele krachtmeting van de nieuwe kopman Levi Leip heimer in deze Tour. De Ameri kaanse hoop bleef in de tijdrit rond Lorient steken op de negen tiende plek, met bijna drie minu ten achterstand op de winnaar Botero. „Voor een tijdrijder valt dat ge woon tegen", wond ploegge noot Erik Dekker daar geen doekjes om. De vraag bij Rabo bank is: is dit de man waarmee we binnen drie jaar op het podi um staan? In de lobby van het hotel zocht ploegleider Theo de Rooy de oorzaak van de teleurstellende tijd in een combinatie van geen ervaring hebben met lange tijd ritten, een (door de angst voor het onbekende) te voorzichtige start en een parkoers dat hem niet op het lijf geschreven was. Leipheimer zelf. „Voor mij is het de onbekendheid met deze nieuwe aanpak. Maandenlang heb ik me op dit ene voorbereid Levi Leipheimer. „Zijn tijdrit viel gewoon tegen", meent ploegmaat Erik Dekker. Foto: ANP/Jasper Juinen en nu moet het plots gebeuren. Die omschakeling in mijn hoofd is nog een probleem voor me." Voor de rest is er volgens Levi Leipheimer niets aan de hand. „Ik heb voor mezelf geen vragen op dit moment. „Ik ben vorig jaar reeds derde geworden in de Vuelta. Moet ik me dan nog be wijzen?" De ploegleiding vindt van wel. „Voor mij zijn er nog heel veel vraagtekens", zegt tweede man Adri van Houwelingen. Hij is benieuwd hoe ver Leipheimer in de bergen nog kan komen. „In principe is gezien het huidige klassement een plaats in de top vijf nog mogelijk. Alles zal af hangen van de komende ritten in de bergen. Als hij in de ber gen goed is, is er geen pro bleem." Het zijn ook etappes waarin Leipheimer volgens Van Hou welingen moet bewijzen dat hij het waard is om de komende twee seizoenen de ploeg op af te stemmen. „Als hij wegzakt en steeds verder wegzakt, is er geen basis meer om verder te gaan. Ergens is er een punt waarop je niet meer terug kunt. Dat punt is nu aangebroken." Slaagt Leipheimer niet voor die test, dan is de situatie plots zor gelijk. Van Houwelingen: „Dan staan we voor een dilemma. We kunnen niet eindeloos blijven hopen dat het goed komt met hem. Hij wordt volgend jaar al 30. Het punt is alleen dat er bij na geen alternatieven zijn. Wijs me iemand aan die het dan wel kan." Dat is ook de reden waarom Er ik Dekker sceptisch reageert op de plannen van de sponsor om het podium te halen. „Levi is nog zo'n groentje in de wieler sport. Hij is door de Vuelta ge rold, derde geworden en bin nengehaald als de man die het nu even moet doen. Maar de Tour is zoiets anders. Ik zie ons de komende jaren niet met ach ten 'rond' hem rijden. Als ze te gen mij zeggen: je kunt bijteke nen als je de Tour alleen voor Levi rijdt, ga ik dat niet doen." Dekker wil zoals nu op twee fronten strijden. „De sponsor kan zoveel willen. Maar bedenk wel: als Leipheimer het niet kan, resten alleen nog de Spanjaar den. Ze brengen vier Spaanse helpers mee en hun eigen ver zorgers. Is dat wat je wil, moet je je dan afvragen." Ook Michael Boogerd ziet een 'alles-op-Levi'-aanpak niet zit ten. „Ais hij op de eerste berg lost, ga ik niet op hem wachten als ik me goed voel", schetst hij de stand van zaken. In de ploe gen van Armstrong en De Gal- deano komt hij daar niet mee weg. „Maar wie voor de derde plaats rijdt, heeft in principe geen ploeg nodig. De 'gele trui' controleert de koers immers." Theo de Rooy stelt dat het pas zin heeft een ploeg helemaal in dienst van één man te laten rij den, als die kopman heeft laten zien het podium te kunnen ha len. De uitspraken van Erik Dekker en Michael Boogerd tonen aan dat dét geloof er nog niet is. De Rooy. .Afgeschreven is Levi door de jongens echter nog niet. Voor een groep ben je pas afge daan als je je als een klootzak gedraagt. En dat is hij zeker niet." 77e etappe 18 juli 158 km A Pau frankrijk <|t 'A Nay-Bourdettes 14 Larunsls rAV 1 Aubisque 67km spanje hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Aubisque 1709m -■ Le Sou lof Pau Juzon501m A1 Ayros-Artx>uixt 198m X .L Donderdag 18 juli, elfde pe, Pau- La Mongie, 1581 De bergen komen er na d* tourdagen eindelijk acu Mongie ligt op 1720 meter te. Het skistation op de Toi 1 let is in 1948 gecreëerd. H loton kwam er een keer aan. In 1970 won de Fran Bernard Thevenet voor et zinnige Franse menigte. Merckx eindigde als tiv& !l zou later met twaalf nu voorsprong op Joop Zoel zijn tweede tourzege binn ,ic len. In 1986 werd een w& |rs voor de wereldbeker ski dorp afgewerkt. In totaal men de renners in deze ril ön 31 kilometer. door Ad Pertijs bordeaux - Drie weken rolt de Tour door Frankrijk. En over de beeldbuis. Dag na dag. De Ron de van Frankrijk is met afstand het grootste wielerevenement op aarde. De Fransen spreken zelfs over een van de grootste sportevenementen ter wereld. In wielerland dreigt de Tour al les en iedereen te overschadu wen. De echte liefhebber ligt in de maand april nog verlekkerd voor de televisie als de grote klassiekers zondag na zondag de revue passeren. De massa kent maar een koers: de Tour. Vraag het Karsten Kroon en al die an dere debutanten, die versteld staan van de impact van de Franse ronde. Renners rijden per jaar vele koersen. Vele malen zijn ze be trokken bij ontsnappingen. Geen haan die er in eigen land naar kraait Tot je een keer je neus van voor laten zien in een Tour-etappe. De hele natie leeft dan met je mee als je na een zware val de ronde moet verla ten. De sponsors weten dit inmid dels ook. Rabo droeg Jan Raas op nadrukkelijk mee te spelen om de podiumplaatsen. Een Amerikaan (Levi Leipheimer) werd voor veel geld gehaald om de suikeroom te behagen. Dat de Nederlandse wielercul- tuur er een is van avonturiers en rittenkapers, telt even niet. Leip heimer moet binnen drie jaar op het podium staan. Of een ande re renner in een Raboshirt, als dit jaar blijkt dat de Yank de in vestering (het opzetten van een ploeg rond hem) niet waard is. De Tour is een gigantische mag neet die alle aandacht naar zich toetrekt. De cynici zeggen dat het de schuld is van de voort schrijdende commercie binnen de sport. Ze wijzen op het start- dorp, waarin zoveel meer beta lende gasten rondlopen, dat de renners het oord mijden. Ze zien de steeds strakker worden de organisatie rond aankom sten, waardoor het publiek steeds minder te zien krijgt van het circus. De Tour is één groot, rondtrek kend sportevenement in de vorm van een soapserie. Iedere dag een nieuwe aflevering maakt mensen nieuwsgierig naar de 'afloop van de volgende. Ze volgen de uitputtingsslag van hun favorieten op de voet. De Tour is een realitysoap, met ie dere dag weer een 'cliffhanger'. Die van maandag was: 'is Arm strong nu ook in de bergen te verslaan?' De kijker moest dit keer echter een dagje wachten. Want er stond een rustdag op het pro gramma. Omdat de UCI de sport gezond wil houden. Wei nigen zitten te wachten op die loze dag. Ze willen door. Ren ners, publiek en sponsors. Op naar de volgende cliffhanger. de France niet op hun zadel te kruipen. Lance Armstrong was echter nog in voor een gein tje, door vooraf aan de vlucht achter de stuur- knuppel plaats te nemen. De drievoudig Tour winnaar werd daartoe uitgenodigd door de piloten. Vandaag staat de tiende etappe op het program, een zogenoemde overgangsrit naar de bergen. Morgen doemen de hoge toppen van de Pyreneeën op. Foto: Reuters/Eric Gaillard gi bordeaux/rtr - Lance jsv strong is gewild bij lezinj erj Amerika. Volgens het ma pe Texas Monthly krijgt de di r6g dig tourwinnaar 200.000 pj, (200.000 euro) voor zijn g tev tredens in het Amerikaans ue gencircuit. Dat is het di pe wat voormalig presidec VOf Clinton bedingt. p, „Hij heeft er recht op. W a3| ben er hard voor gewerkt »n s zijn manager Bill Stapletoi jon praten alleen niet over ;tc gen. Ik heb wel gehoord co genoemde cijfers redelijk pen. Lance heeft een goei r e[ go in Amerika, vooral na 1,5, slaagde gevecht tegen k Bedrijven zijn erg in hem verhaal geïnteresseerd." In 1996 werd bij de wiel kanker geconstateerd. Ngn lang gevecht keerde de 1 in 1998 terug in het pelotcfc -1 >gl O be rennes/anp - Aart mag vandaag of morgen! kenhuis van Rennes vt De Nederlander in dien het Belgische Lotto kreeg de Ronde van Frankrijk te maag- en darminfe ook tot hartklachten Vierhouten werd daaroj dag na de zevende voorzorg opgenomen in kenhuis. Leon van Bon: „Ik vind een rustdag altijd wel lekker." Foto: GPD/Wouter Borre ve week heel wal bergritten. En klimmen is toch niet bepaald de favoriete wielerdiscipline van de in het Belgische Hasselt woon achtige Van Bon. Kansen voor coureurs als hij zijn er nauwe lijks nog. Vandaag richting Pau zou het kunnen. „Maar ik ver wacht een massasprint, want het is maar een ritje van 140 ki lometer." En zaterdag, na de Py- reneeën-ritten, is er de etappe naar Béziers. „Een mogelijk heid." Pas op vrijdag de 26ste juli volgt dan kans 3, in Bourg- en-Bresse. „Maar het is eigenlijk al niet reëel die mee te tellen. Ben ik er in de finale nog bij met een groepje, dan heb ik waar schijnlijk zoveel geleden dat winnen vrij onwaarschijnlijk is." De slotdag in Parijs is de ultieme mogelijkheid, al worden op de Champs Elysées vluchters zel den beloond voor hun getoonde inzet Hoewel Van Bon al zeven Tours reed, haalde hij slechts in 1998 Parijs. Ditmaal is hij vol vertrou wen. „Ik denk dat ik Parijs ga halen. Maar dat heb ik altijd ge dacht." Het liep vaak heel an ders. Dan weer ziek, dan weer geblesseerd. Soms voldaan om dat ritwinst al binnen was. Een keer omdat het volgens de plan ning van de ploeg verstandiger was hem op de eerste rustdag huiswaarts te sturen. „Je hebt het dus, is wel gebleken, niet al tijd in de hand." Maar wie suggereert dat het nu ook wel moeilijk zal zijn voor hem gemotiveerd te blijven tot in Parijs, kan op een felle reactie rekenen. „Er is toch nog wat te winnen? Bovendien kan ik er baat bij hebben de Tour uitgere den te hebben in de klassiekers die nadien nog komen." Van Bon heeft weinig waarde ring voor de routeplanner die deze Tour heeft uitgestippeld. Hij gelooft niet dat het grote pu bliek zit te wachten op een lan ge, vlakke aanloop en dan alle bergen in de laatste tien dagen. „Voor een niet-klimmer is het mooier om te weten dat er, na de bergritten of er tussenin nog vijf kansen op een overwinning zijn. Maar daar is ook de lief hebber thuis bij gebaat. Je zou eigenlijk minstens twee ritten tussen de Pyreneeën en de Al pen moeten hebben. Dat brengt meer strijd. Misschien zijn er wel coureurs die een kwartier pakken, en zo opschuiven tot voorin het klassement. Ik vrees dat de komende dagen vrijwel elke dag hetzelfde beeld opleve ren", kijkt Van Bon zuur vooruit Hij spiedt met een schuin oog door de entree. Lotto's manager Christophe Sercu komt juist binnen. Voor het management van de Domo/Farm Frites-ploeg is het namelijk niet bepaald een rustdag. Er staan de nodige ver gaderingen met bestuurders van fusiepartner Lotto op stapel. Pa trick Lefevere pleegt het ene na het andere telefoontje. De ren ners weten echter nog weinig van hun lot. Van Bon, een door lopend contract op zak: „Het is niet eens bekend hoeveel Belgi sche ploegen er volgend jaar gaan komen. Er wordt van alles geroepen. Het zou mooi zijn als we nu eens snel wat duidelijk heid kregen." Pas dan is er spra ke van echte rust. POLONAISE HOLLANDAISE lorient - Gele trui-drager Igor Gonzalez de Galdeano loopt naar het vliegtuig, dat hem van Lorient naar het 500 kilometer verderop gelegen Bordeaux vervoert. De renners hoef den gisteren voor het eerst in de 89ste Tour met Frits van der Heide Frits van der Heide (42) is bezig aan zijn derde Tour. De soig- neur uit Emmen debuteerde in 2000 bij Farm Frites en is nu aan zijn tweede seizoen bij het Deense CSC-Tiscali bezig. Toen zijn baan als proces-operator bij de DSM-fabriek vier jaar te rug door een reorganisatie op de tocht kwam te staan, koos de part-time masseur ervoor van zijn hobby zijn beroep maken. „Een gouden keus", aldus Van der Heide. Hoe ziet je Tourdag er uit? „We zijn in de Tour met vier verzorgers. Twee gaan van het ene hotel naar het andere, de anderen doen de koers. Ik heb de hotelweek gelukkig achter de rug, ben er vanaf nu echt bij. Het is veel rustiger werken in het hotel. Maar de hectiek aan de finishlijn, en de stress die je hebt om van de bevoorrading op tijd aan de meet te komen, die zou ik niet willen missen. De verzorgers zijn altijd als eer ste op, maken de ontbijttafel klaar. We vullen de koelboxen, maken de etenszakjes klaar. Dan dus naar de ravitaillerings- zone, de bevoorrading. Daarna vangen we de renners op aan de streep. Hup naar het hotel, masseren. Ik doe deze ronde de benen van Tyler Hamilton en Michael Sandstod. Daarna eten we met het personeel en doen we wat klusjes, zoals de was. Denk trouwens niet dat zo'n rustdag als die van gisteren een pretje is. We hebben alleen maar meer werk. Al is het maar omdat je verder moet reizen en de dingen allemaal nog eens extra naloopt." Wat mis je het meest als je drie weken in de Tour zit? Foto: GPD/Wouter Borre „Thuis. Ik ben graag thuis. Ik zeg vaak tegen mijn vrouw, ik ben er nog geen half uur of ik kan je al schieten. Maar als ik weer weg moet, mis ik je bij Zwolle al. Natuurlijk zijn we veel van huis. Maar dankzij de gsm heb ik een veilig gevoel. We kunnen elkaar altijd berei ken. Begin dit seizoen was ik in de Ronde van Qatar. Daar had ik geen bereik met mijn mobie le telefoon, ik voelde me met een van de wereld afgesloten." Wat heeft je geraakt deze Tour? „De tweede plaats van Servais Knaven. Ik had het hem zo ge gund, kon me zijn teleurstelling goed voorstellen. Ik hef meteen een opbeurend^, gestuurd. Ik ben ook j weest van de TVM-fai was echt een groep die[, aan elkaar hing. Nu dens de Tour zoeken geregeld op." Na de Tour ga ik.. „Ik ben ingepland koppeltijdrit in Karlsn dagen na de Tour. hoop voor de familie I nog even vakantie 1 ren. Al hoef ik niet wef zijn vind ik net zo fijn." door Edward Swier

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16