LEIDEN REGIO Daadkrachtig en tactisch Buurtplan voor Zijlkwartier vol verontrusting en ergernissen Zeil vrij Nog geen vaste plaats voor milieucentrum Houtkamp St. Matthias heeft voor het laatst gemarcheerd R3 'Van Leeuwen zal mes zetten in omroep' Ontplofte bestelbus willekeurig vandalisme «nobilist van «eg gehaald choten - Een 48-jarige jnken Rotterdamse auto- it is vannacht in Voor- j, van de weg gehaald, itie nam de man, die am slingerde over de weg, op de Wijngaarden- blaastest af. Daaruit t de man vijf keer zo d gedronken als maxi- toegestaan. De Rotter- j moest zijn rijbewijs in- en kreeg een rijverbod. e scholen streek mislukt ,aan den rijn-De -Katholiek Basisonder- ien aan den Rijn (SK- niet fuseren met de be- van de openbare basis- n in Alphen aan den Rijn, up, Liemeer, Nieuwkoop, ,ude, Jacobswoude en Hoewel het katholieke r vorig jaar mei een in- rereenkomst sloot met nbaar onderwijs om te tot een bestuurlijke sa- eging, is het nu uit het gestapt. De zes besturen topenbaar onderwijs Beges van B en W en k lg Openbaar Basison- iOude Rijn e.o.) gaan sa- i [der met de fusie. rrang voor Iplek Aak etching - Alkemade ver- ie herinrichting van het pleintje aan de Aak in Ou- uj, »ring na druk van de lenden. De vernieuwing veld stond nog niet op jgj ida. Omwonenden zijn 'pi intevreden over het imdat het bedoeld is s|s nge kinderen en niet a idere. Daarom verfraai de, het terrein eind mei ei- yf idig, onder meer met ijp ketbalpaal. Dit najaar reen inspraakbijeen- k met de Aak. Het voorstel ju bewoners weegt dan het maken van een ont- woensdag 17 juli 2002 door Nancy Ubert leiderdorp - Klein en groot leed, verontrusting en ergernissen. Het staat allemaal te lezen in het gedetailleerde buurtplan voor het Zijlkwar tier in Leiderdorp. In het document staan za ken die voor de bewoners belangrijk zijn. E. Noach, professor in ruste, is één van de buurt bewoners die aan het plan hebben meege werkt „De bal ligt bij de gemeente", zegt hij. Begin vorig jaar hebben gemeente, politie en maatschappelijke instellingen een begin ge maakt met buurtgericht werken. Het Zijlkwar tier fungeert daarbij als pilotproject. Onlangs is het eerste buurtplan van deze wijk gepre senteerd. „We zijn er trots op", zegt Noach die sinds begin 1960 in Leiderdorp woont en het van een klein dorp naar een grote gemeente heeft zien uitgroeien. „Ik vind het fantastisch wat we met elkaar hebben gedaan. Dankzij de gemêleerde samenstelling in het orgaan verte genwoordigen we alle bevolkingsgroepen." Blij is Noach met de komst van Mohammed Ben Maimoun, bewoner van de Pinkster bloem, de 'allochtonenstraat' van het Zijlkwar tier. „Die man is een aanwinst, hij kan een brug slaan. Laten we eerlijk rijn. Leiderdorp heeft aan gettovorming gedaan. Zo'n tachtig procent van de bewoners van de Pinkster bloem is van buitenlandse afkomst. We wonen in een multiculturele samenleving. Ze hebben recht om deel uit te maken van de maatschap pij. maar in de dagelijkse praktijk komt het er op neer dat ze een geïsoleerd bestaan leiden." Ben Maimoun gaat voor de allochtone bewo ners als aanspreekpunt fungeren. Zo moet er een netwerk ontstaan waaraan elke bevol kingsgroep van het Zijlkwartier kan deelne men. De problemen in de drie sociale huur- flats van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) aan de Pinksterbloem rijn de laatste jaren gegroeid. „We maken ons sterk. Hier moet iets aan gedaan worden." Naast grote, gevoelige problemen als die in de Pinksterbloem, komen in het buurtplan veel kleine, alledaagse pijnpunten aan de orde. „Een lange lijst met dingen die beslist gedaan moeten worden", aldus Noach. „Stoeptegels die los liggen, trottoirs die door boomwortels omhoog worden gedrukt, verzakte drempels en ga zo maar door." Het Leiderdorps 'hot item' verkeer ontbreekt ook niet in het plan. „Dat verkeer is een lachertje", zegt Noach. „Al jaren is een integraal verkeersplan in de maak. Ook onze buurt wacht daarop. Ondertussen klagen we steen en been over geluidsoverlast, parkeergedrag enzovoorts en is het met het openbaar vervoer in onze wijk slecht gesteld." Na de zomervakantie bespreekt de gemeente raad het buurtplan Zijlkwartier. oert actie trapveld aan den rijn - Het ttap- de Kortenaerstraat in q den Rijn moet blij- itoegang tot de nieuwe het voormalige water- ied De Hoom via de Pie- iszstraat en de Stuyve- nmoet anders, vindt de iti leSP-fractie. Zij roept di inders op om morgen- stem te laten horen de gemeenteraadsverga- he De partij wil zoveel mo- otest laten horen tegen ia iplannen voor een ea wijk. door Peter Groenendijk vervolg van voorpagina leiderdorp- Voor mensen die hem kennen staat het vast: de nieuwe staatssecretaris van cul tuur en media zit de komende tijd niet als een grijze muis in het kabinet. Cees van Leeuwen, ad vocaat en wijnkenner uit Leider dorp, is niet het type mens dat onopvallend door het leven gaat. Zijn eerste faam verwierf Van Leeuwen in de jaren zeventig, als bassist van de rockband Kayak. Van 1972 tot 1975 maak te hij deel uit van de groep, die ook buiten de landsgrenzen aan de weg timmerde. Van Leeuwen was als componist verantwoor delijk voor diverse nummers van de band. In 1975 koos hij voor een loopbaan als advocaat. Zijn overstap bleek een succes: Van Leeuwen bouwde in de ja ren tachtig een goede reputatie op binnen de advocatuur. Tien jaar geleden trad hij toe tot CMS Derks Star Busmann, een voor aanstaand advocatenkantoor. Bestuurslid Reinout Imhof riet Van Leeuwen met pijn in het hart naar Den Haag vertrekken. „Dit is een slag voor ons kan toor. Maar ik gun hem het suc ces. Ik denk dat Van Leeuwen een belangrijke rol kan vervullen in de nieuwe regering." Geruisloos zal Van Leeuwens verblijf in het kabinet niet rijn, voorspelt Imhof. „Cees is niet bepaald op rijn mondje geval len. Wat dacht u dan? Hij is ad vocaat. Maar hij is ook een tacti cus. Ik verwacht geen grote con flicten. Hij denkt goed na voor hij iets zegt." Ook Gerard van As, LPF-kamer lid uit Alphen aan den Rijn, is positief over Van Leeuwen. „Een stille jongen is hij bepaald niet, maar dat past wel bij de LPF. Ik verwacht veel van hem. Zijn daadkracht is hard nodig, want die hele publieke omroep moet om. Dat kost nu veel te veel geld. Ik verwacht dat Van Leeu wen daarin flink het mes zet." Sinds twaalf jaar woont Van Leeuwen in de Leidse regio. In 1990 betrok hij met vrouw en kinderen een monumentale ze- ventiende-eeuwse boerderij aan de Boskade in Hoogmade. Hij genoot van de plek - totdat hij vanwege de komst van de hoge snelheidslijn HSL werd ontei gend. Het leidde tot een gevecht met het ministerie van verkeer en waterstaat, dat hem uiteinde lijk wel uit de monumentale boerderij kreeg, maar nog steeds niet klaar met hem is. De boer derij wordt verplaatst naar het Openluchtmuseum in Arnhem, maar Van Leeuwen heeft diverse karakteristieke onderdelen van de boerderij verwijderd. Hij wil ze gebruiken in rijn nieuwe huis. Het ministerie zegt de on derdelen nog altijd terug te wil len, maar Van Leeuwen meent in rijn recht te staan. In Hoogmade, waar Van Leeu wen een nieuw huis bouwt, kennen weinig mensen hem. „Hij woonde hier tot voor kort wel, maar had nauwelijks con tact met het dorp", zegt raadslid Job Grovenstein. „Van Leeuwen stond buiten de gemeenschap. Ik geloof niet dat veel mensen iets van hem weten." Zelfs rijn voormalige buurman, Theo Swarte, zegt Van Leeuwen nau welijks te kennen. „Ik had maar oppervlakkig contact met hem. Hij woonde er met vrouw en kinderen, dat is alles wat ik weet Of hij sympathiek is? Daar laat ik me niet over uit." Van Leeuwen, die tijdelijk in Leiderdorp woont, riet rijn le ven radicaal veranderen. En dat dankzij Pim Fortuyn. Die belde Van Leeuwen eerder dit jaar om informatie in te winnen over een kandidaat-Kamerlid. Van Leeuwen vroeg direct om een persoonlijk gesprek. „Ik wilde ook bij de club. Het telefoontje van Fortuyn was de trigger." warmond - Jonge zeilers die in de buurt van de Kagerplassen wonen, zitten met een dilemma. Moeten zij deze week naar school gaan of - al dan niet stiekem - deelnemen aan de Kaagweek? Volgens Jan Bart Lucas, voorzitter van watersportvereniging Kaag, kiezen de meeste basisscholieren voor school. Slechts een enkeling vroeg of nam 'zeil- vrij', want de Kaagweek valt dit jaar buiten de basisschoolvakantie in dit deel van het land. Toch telt Lucas nog zo'n veertig deelnemers aan de wedstrijden voor Optimisten, de boot bij uitstek voor zeilers van zes tot vijftien jaar. Zij komen vooral uit Noord-Holland, waar de scho len al dicht zijn. Lucas hoopt dat het op 24 en 25 augustus tijdens de wedstrijden om de Super Kaagcup drukker is. „Dan reken ik op meer dan honderd deelnemers", zegt hij optimistisch. Foto: Mark Lamers alphen aan den run - Een ontplofte bestelbus, een be schadigde bestelbus en een naar beneden gevallen pla fond. Dat is geen alledaagse kost voor een monteur bij een autoschadebedrijf. Na een ontploffing, volgens de politie vermoedelijk veroor zaakt door een vuurwerk- bom, troffen de monteurs van een bedrijf aan de Indu strieweg in Alphen aan den Rijn die ravage maandag aan. Medewerker J. Verkleij zegt geschrokken te rijn, maar reageert verder laconiek. „We ritten in een uithoek van Alphen en we waren niet in het bedrijf', zegt Verkleij. „Dan kunnen vandalen on gestoord hun gang gaan. Ik denk dat het puur willekeurig vandalisme is, en niet speci aal gericht op ons." Bovendien klinkt het volgens Verkleij spectaculairder dan het is. „Er is maar één pla fondplaat naar beneden ge komen en de schade aan de busjes valt wel mee. We heb ben het opgeruimd en kon den gelijk weer aan het werk. De politie is langs geweest. Die nam een pijp mee die onder de ontplofte bestelbus lag. Waarschijnlijk is dat de vuurwerkbom geweest" Vlij nam uc i\aagnm\ van un jaai i/uikii u\. i/aaiaa^iiwivana,in. waiivmuviu MV.V.Mn.,iiwia „j door Janneke Dijke eens eerder aan de orde, maar politici idee. Waarom niet het natuurcentnim op, het scoutinggebouw is al vei konden toen geen keuze maken. Moet de integreren met het nieuwe culturele een- aan het restaurant en op de plek v leiderdorp - Waar moet het nieuwe Lei- derdorpse centrum voor natuur- en mi lieueducatie (NME) komen? In de Hout kamp, zoveel is duidelijk. Maar op welke kruising van paden, en hoeveel bomen ervoor moeten wijken, dat is de vraag. Gisteravond legde wethouder Mac Gilla- vry de politieke partijen drie mogelijkhe den voor. De politici en de aanwezigen op de publieke tribune kwamen met vier andere ideeën op de proppen. De opties van de gemeente kwamen al eens eerder aan de orde, maar politici konden toen geen keuze maken. Moet de door Leiderdorp ingehuurde landschaps architect kiezen tussen het parkeerterrein bij de heemtuin, de kinderboerderij of de vijfsprong tussen restaurant In den Houtkamp en de Rabobank, dan kiest hij voor het laatste. Burgemeester en wet houders sluiten zich daarbij aan. Zo niet de aanwezigen op de publieke tri bune gisteravond. M. van de Leur, bewo ner van de Van Diepeningenlaan, wil niet dat rijn uitricht op het park verandert. De vijfsprong vindt hij daarom geen goed idee. Waarom niet het natuurcentrum integreren met het nieuwe culturele cen trum dat aan de Laan van Ouderzorg moet komen? Of het parkeerterreintje in de Houtkamp, dat grenst aan de Ënge- lendaal, ervoor opofferen? Buurman J. Manhoudt riet nog meer mogelijkheden: het voormalige gebouw van de padvin derij naast het restaurant of, eenvoudi ger, op de plek van het huidige milieu educatief centrum (MEC). Mac Gillavry zag meteen nadelen in de nieuwe ideeën. Integreren met het cultu reel centrum levert een te kolossaal pand op, het scoutinggebouw is al verkocht aan het restaurant en op de plek van het oude MEC moeten straks juist weer bo men staan, zo was het idee. Desondanks drongen politici er bij hem op aan die laatste mogelijkheid te onderzoeken. Zo wordt het park het minst aangetast, is de mening van een aantal van hen. „Ik maak mij druk om de kap van bomen", aldus WD'er Goossens. „Ik zie straks vanaf het restaurant tot aan De Winkel hof bebouwing. Een hele hoek gaat van de Houtkamp af." De discussie krijgt Ia- ter dit jaar een vervolg. OEVERLOOS Bijdragen aan deze rubriek van Tim Brouwer de Koning en Marieta Kroft J1 (zoekers stormen af op het sentehuis van Ter Aar. Het umfeest in Hoogmade zorgt voor sippe gezichten. stl so! jns Mjgneet m( Er weldenkend mens in juli on aar vakantie, ontspruiten in Ter vei beste ideeën. Neem nou Jan de [ewaardeerd agrariër en voor- laf in het plaatselijke CDA. Net als a Aar maakt hij zich zorgen over k, e bedragen die uitheemse des- ctt n uit de gemeentekas krijgen, ike iedereen spreekt Jan schande ndi witensporige vergoedingen die .vat ijken. nc nders dan de rest laat Jan het :ofl Et bij. Hij roept tijdens een ge- ze raadsvergadering in een tro- udi «e raadzaal luid en duidelijk: ?la ra zo niet langer. Ook zonder na onussen moet het gemeente- in^- 1 Ter Aar een aantrekkelijke ntf k zijn voor iedere weldenken- pes tenaar." jui zit. Na de preek van boer Jan !gj burgemeester Arie Epskamp rbc docent extra meer uit te geven e vreemde snuiters - 'externen' •dijke taal - op het gemeente- Is topambtenaren die ons land lelden zich in rotten van tien de trap van het begeerde aan de Aardamseweg. Geld tor hen niet ter zake. Dat is *d ook, want de bodem van de te schatkist komt in richt. Nee, •J rekkingskracht rit 'em ergens CDA-Jan in rijn even Olijke als bondige betoog te op welke magneten in het ge- s hij doelt. Misschien ver hij ze bekend bij ingewij- voor goedkope kandidaat- rs die minder goed op de zijn is het goed om de attrac- sven op een rijtje te zetten. L" het heetste gemeente huis van Nederland, ideaal voor kou kleumen. Ter Aar heeft al enkele jaren chefs met lef, ideaal voor bange poeperds. En als klap op de vuurpijl: op het ge meentehuis van Ter Aar werkt de jong ste griffier van Nederland, Elsbeth Koek. Ideaal voor alle ambtenaren die niet de hele dag tegen verlepte colle ga's willen aankijken. Of, zoals Jan de Jong het had willen zeggen: de waarde van een baan bij de Tekening: Maarten Wolterink gemeente Ter Aar is niet in geld uit te drukken. Gortdroog Geploeterd heeft 'ie. Gezwoegd tot diep in de nacht, want de deadline na derde. Op 7 september moest het boek over de 750-jarige geschiedenis van Hoogmade in de huiskamers liggen. Schrijver en dorpshistoricus Hans van der Wereld werkte nog nooit zo hard. Erg? Welnee. Bevlogen Hans ging er voor en nog net op tijd kon hij rijn boek-in-wording aan opdrachtgever Job Grovenstein overhandigen. Toen was de schrijver nog opgetogen. En opgelucht dat het hem toch maar weer mooi was gelukt. Voor een koop je - 12,50 euro - hebben de Hoogma- denaren straks een juweel van een boek in huis, dacht hij nog. Al snel sloeg rijn stemming om. Schrij ver Hans staart nu apatisch uit het raam. Hij heeft een kater. Het valt niet mee voor Historie-Hans. Zoveel hobbels voor Hoogmades jubi leumboek had hij al genomen, maar net over de laatste struikelt hij. Enkele maanden geleden nog had hij ruzie met de Haarlemse jonkheer Lodewijk Wittert van Hoogland. De heer van stand weigerde rijn familiearchieven vrij te geven. Lodewijk was bang dat Hans het hele boek zou wijden aan zijn hebberige voorvaderen, die arme boeren in Hoogmade jarenlang uit molken. Hans beloofde de jonlcheer plechtig zich in te houden en de heren sloten vrede. Kostbare maanden waren intussen verloren gegaan, maar die haalde schrijver Hans dus in. Zijn honderd A- viertjes liggen nu klaar voor de druk pers. Job Grovenstein vindt dat ook, maar dan wel voor die op het toilet. Het is allemaal gortdroog, aldus Job, die inmiddels de hulp van streekarchi varis Frits de Wilde heeft ingeroepen om het boek wat smeuïger te maken. Zodra Hans rijn kater kwijt is, begint hij aan een nieuw boek. De titel luidt: 'Waarom het jubileumboek over 750 jaar Hoogmade nooit tot stand kwam'. Succes verzekerd. De rubriek Oeverloos verschijnt de ko mende weken niet vanwege de zomer vakantie. door Pieter van Langevelde warmond - Wie het harmonie orkest van de Warmondse Mu ziek- en Toneelvereniging St Matthias bij de opening van de Warmonder Kaagweek heeft zien marcheren, heeft geluk ge had. Het was de laatste keer dat St. Matthias zo optrad. Nieuwe concerten worden alleen nog maar rittend gegeven. Marche ren is er niet meer bij. „We hebben dit besluit jaren lang uitgesteld", zegt voorzitter J. de Vetten van het harmonie orkest. „Het is jammer voor Warmond, maar we ontkomen hier niet aan. We hebben steeds meer moeite om voor een optre den voldoende muzikanten op de been te brengen. Het harmo nieorkest bestaat uit vijftig le den, die er bij repetities en con certen allemaal rijn. Maar als we moeten marcheren lopen we met veertien of vijftien man." Volgens De Vetten is een groot deel van het harmonieorkest te oud geworden om mee te lopen. „Je moet lopen en blazen tege lijk. Mensen van vijftig rijn ei genlijk al te oud om dat nog te doen. Ons orkest bestaat uit jongeren en ouderen. We mis sen leden van tussen de 18 en 40 jaar oud, want jongeren trek ken uit Warmond weg als ze gaan studeren." Naast de ver grijzing heeft het orkest een an der probleem. De Vetten: „We missen de grote instrumenten. De jeugd speelt dwarsfluit, alt saxofoon of klarinet. Daar kun je geen orkest van maken. Je hebt ook bassen en baritons nodig." Met veel genoegen herinnert De Vetten zich hoe het harmonie orkest van St. Matthias vroeger bij elk feest in het dorp uitrukte. „Toen werd er bij vrijwel elke trouwerij een serenade ge bracht. Ook als er een nieuwe pastoor of burgemeester kwam, bij de opening van een nieuwe winkel, bij jubüea en bij kerkelij ke vieringen als palmzondag traden we aan. In die tijd had den we wel dertig of veertig op tredens per jaar. Nu rijn dat er nog maar een stuk of zes. De mensen ritten er niet meer zo op te wachten. De tijden veran deren nu eenmaal. Tegenwoor dig kun je niet meer spontaan een rondgang door het dorp maken. Daarvoor moet eerst het verkeer worden afgezet. En dan nog is het gevaarlijk. Voor je het weet rijden ze je van de straat af. Dat risico rit er altijd in. Mensen hebben zoveel haast tegenwoor dig." „We hebben het tot op heden volgehouden uit betrokkenheid met het dorp", zegt De Vetten. „We waren bang dat Warmond anders een slaapdorp zou wor den." Volgens de voorzitter van het harmonieorkest is de be trokkenheid van de orkestleden bij Warmond ae laatste jaren sterk afgenomen. „Vroeger kwa men alle leden uit het dorp. Nu komen ze overal vandaan. De helft van onze leden komt van buiten Warmond. We hebben zelfs een lid uit Zoetermeer. Die komt dus niet naar Warmond voor een serenade van een kwartiertje." Ondanks het afhaken van het harmonieorkest verdwijnt SL Matthias niet helemaal uit het Warmondse straatbeeld. „Onze drumband blijft wel marche ren", zegt De Vetten. „En we hopen dat we die band met wat blazers kunnen uitbreiden." Ook blijft het harmonieorkest natuurlijk gewoon concerten ge ven, maar dan alleen rittend. De Vetten: „En op Koninginnedag en met dodenherdenking rijn we er weer bij om het Wilhel mus te spelen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13