GELOOF SAMENLEVING 'Een school is geen strandtent' Germanen in beestenvellen op dorpsplein Lisse 'De echte pijn in de preken ii dat de inhoud is zoekgeraak Joden mogen weer ritueel slacht© MENINGEN 'Huisartsen gedwongen in medische Kolchozen' KLANKBORD woensdag 17 juli 2002 Wichelroedeloper Chris Zoet loopt stad en land af om leylijnen, aardstralen en magnetische velden aan het lichtte brengen. Foto's: Silvan Schoonhoven door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina Vooral de knooppunten van leylijnen zijn interessant voor wichelroedelopers als Chris Zoet, want daar komt energie in 'een draaikolk' tezamen. Plaatsen als Sto- nehenge of de piramide van Cheops zijn voor hem het Mekka. Maar ook dichter bij huis treft hij leycentra aan; onder ka thedralen, oude kapelletjes of graancir kels. Het instrumentarium: twee gebogen spa ken, een in elke hand. Zoet houdt ze los jes voor zich, parallel aan de looprich ting. Kruist de wichelroedeloper een ley- lijn, dan draaien de naalden naar binnen, aangestuurd door onbewuste spierbewe gingen. Passeer je daarentegen een aard- straal, dan gaan ze naar buiten. „En als je een magnetisch veld binnenstapt, dan gaan ze heen en weer. Ik word daar dus altijd ziek van hè, zó gevoelig ben ik voor magnetische velden." De helderziende, buiten adem na het be klimmen van de trap naar de Burcht, voelt dat hij hier een bijzonder krachtig leycentrum te pakken heeft. „Daar waar die eik staat", wijst hij, „daar is een ley centrum. En bij die andere boom óók." Dat verklaart waarom het hier altijd zo druk is. „Sommige mensen kunnen hier uren en uren blijven. Omdat ze zich zo prettig voelen." Bij aardstralen en magnetische velden ligt dat anders. Zoet herinnert zich een graancirkel, waar hij na een uur barsten de koppijn kreeg. Een week ziek was hij ervan. „Ik sprak een graancirkelonder zoeker, die had dat ook altijd. Zo'n cirkel is dan ontstaan door een magnetisch veld, dat in contact staat met de kem van de aarde. Door geologische breuklijnen ontsnapt energie uit de kem, en dan krijg je die cirkels." Kijk, wijst hij naar een scheve boom. „Die staat dus op een aardstraal. Die dwingt de boom om naar buiten te groeien." De helderziende wordt regelmatig inge schakeld om aardstralen op te sporen in huizen waar de zaken niet op rolletjes lo pen. ,AUeen in het uiterste geval leg ik een koperen ring neer in het huis, om de aardstraal af te zwakken." Soms zit er niets anders op, en moet hij bewoners domweg adviseren om te verhuizen. „Ik heb het meegemaakt bij een keurig gezin, dat overal schimmel zat in de huiskamer. Dus ik zoeken met de wichelroede. Bleek er een onderaardse waterader te lopen. Op die ader stond ook de hondenmand. Als ik u was zou ik die mand verplaatsen, zei ik. Goed dat u het zegt, kreeg ik te ho ren, want de hond heeft reuma. Dat kwam dus door dat vocht." „Kijk!" roept Zoet uit in de straten achter het Boerhaavemuseum. „Een hondend rol!" Onmiddellijk komen de breinaalden weer voor de dag en inderdaad, de spa ken kruisen zich boven het uitwerpsel. Geen twijfel mogelijk, hier ligt een ley centrum. Dan vdt zijn blik op het straat naambord. „Sionsteeg! En Klooster! Zo zie je maar weer. Dat kan geen toeval zijn." Door gaat het, naar een ander krachtig energieknooppunt in Leiden: de Pieters1 kerk. De meeste kerken, gidst Zoet, heb ben niet minder dan zeven leycentra on der de vloer. „Onder het altaar, bij de doopvont; die centra zijn voor de kerk wat de zeven chakra's zijn in het lichaam van een mens." Stad en land loopt Zoet af om leylijnen, aardstralen en magnetische velden aan het licht te brengen. Zijn Stichting Pel grimspad geeft boelges uit met complete wichelroutes, ook tussen Haarlem en Leiden. Bijna iedereen kan met een wi chelroede leren omgaan, denkt hij. Een kwestie van ontspannen. Het is net leren schrijven. Bij zijn wichelroede-metingen wordt Zoet bijgestaan door zijn helderziende vermogens. Zo ook in Lisse. Als kind al kreeg de oud-Lissenaar een visioen op het dorpsplein 't Vierkant Hij zag er Ger manen in grijze beestenvellen vergade ren, op de plek waar nu de blauwe ceder staat 't Vierkant is helemaal niet vierkant. Waarom dan toch die naam? De wichel roede bracht uitkomst. Met zijn collega- wichelroedelopers kon hij de vier hoek punten lokaliseren van een vierkante houten palissade uit de tijd van de Kel ten, daar waar nu auto's een parkeerplek bij de Digros zoeken. Visioenen die helderheid brengen in het mystieke verleden van leycentra, krijgt hij wel vaker. Zoals bij een kerkje in Overijs sel. „Ik was daar met een beroepshistori cus. Op het kerkterrein lag een veldkei. Opeens zag ik er bloed overheen lopen. Een groep Germanen stond eromheen. Op de kei lag een jongeman, klaar om te worden geofferd. Die historicus heeft al mijn waarnemingen genoteerd en ging later in de bibliotheek op zoek. Haalde uiteindelijk een doos onder het stof te voorschijn, en vond oude documenten over mensenoffers op die plek. Het bleek te kloppen." Informatie over workshops en wandel tochten langs leylijnen bij Stichting Pel grimspad, telefoon 0521 593507 door Hugo de Bruijne harderwuk/gpd - 'Ik verlang naar een brede preekbeweging in Nederland, om elkaar over kerkmuren heen te bemoedigen in het mooiste wat een mens mag doen: Gods naam uitroe pen.' Zo sloot ds. Ron van der Spoel zijn laatste impressie af van een internationaal preek- congres in Edinburgh. Zaterdag 13 april verscheen het stukje in het Nederlands Dag blad. Terwijl Van der Spoel nog in het vliegtuig op weg naar huis zat, begon thuis in Harderwijk de telefoon te rinkelen. Allerlei predikanten en kerkelijke orga nisaties meldden zich met de vraag of ze mee mochten doen. De volgende maandag belde hij zijn vrijgemaakte collega Jos Douma en ze besloten Passie voor Preken op te zetten. Jaarlijks wil de beweging een conferentie organiseren, er komt een boekenreeks en predi kanten kunnen meedoen aan een driedaagse cursus 'Preken met passie'. Van der Spoel denkt dat het vooral belangrijk is dat voorgangers goed om zich heen kijken. „De ene traditie heeft bij voorbeeld altijd veel oog gehad voor de hoorder, de andere voor de boodschap. Zo zijn er meer verschillen. Door dat bij elkaar te brengen, kun je verder komen in de verlegenheid die er nu bij prekers en hoorders is", aldus Van der Spoel. „De meeste dominees die het alleen proberen, lopen vast, evenals kerkgenootschappen die het zelfstandig aanpakken. In Edinburgh heb ik gezien dat je elkaar daarin over kerkmuren heen nodig hebt. Zulke interker kelijke bewegingen zie je ook in veel andere landen." „Wij willen niet de theorie be spreken, maar de basisvragen: wat is onze boodschap en hoe brengen we die over aan de he dendaagse hoorder? Om dit te oefenen hebben we een drie daagse cursus ontwikkeld. Die leert je hoe je dicht bij Gods Woord, dicht bij de hoorder en dicht bij jezelf kunt blijven. In veel preken gaat het niet meer echt over God en de Bijbel. Hij wordt genoemd, maar het gaat niet over Hem. De echte pijn in de preken is dat de inhoud is zoekgeraakt" „Heel vaak klinkt bijvoorbeeld: Gemeente, zie op het kruis. Om direct door te gaan met iets an ders. Dan worden de grot belse woorden kreten, wa je veronderstelt dat de gein ,tC ze oppikt en de theologisc;er ding aanvoelt. Mijn stelli dat de gemeente dat niet doet. Een kwart eeuw u voelden mensen het aan 1 bedoelde met: Gemeen: moeten ons allemaal v? .1 moedigen. Nu vraagt het rendeel zich af waarover i hebt. Het klinkt vertrouwd het zegt ze niets. „Vorm en inhoud moete mengaan. Zorg dat de spa van de Schrift, tussen G* lil ivei nt mens, tussen zonae en ge tussen de schrijvers en hi zers, doorklinkt in de Want die spanning voelt dendaagse hoorder ook z'n botten." „Veel predikanten zijn wanhopig op zoek naari- hoeken, ideeën bij een Schuif dat hele zaakje aa toj kant, ga fietsen, breng je fe J ren naar school en laat de J op je inwerken. Daarom ge q, ikzelf commentaren die ik rcj, kast heb staan liever ad om mezelf eventueel te co: ren, dan vooraf, om voor mijn preek te zetten." Amsterdam - De Joodse Gemeente Amsterdam kan doorgaan met de rituele slacht van zware stie ren. De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) legde de slacht begin mei stil, omdat de joodse slachtwijze ten koste zou gaan van het dierenwelzijn. De Joodse Gemeente Amsterdam, die de rituele slacht voor alle joden in Nederland uitvoert, be streed dat en meende dat de vrijheid van gods dienst in het geding was. Minister Brinkhorst (Landbouw) heeft inmiddels een instructie opge steld, waar de joodse gemeenschap zich 'op prag matische gronden' in kan vinden. Op grond van de tekst kan de joodse rituele slacht van alle soorten runderen, waaronder ook de zwa re stieren, worden voortgezet, aldus het Neder lands-Israëlitisch Kerkgenootschap (NIK). Een woordvoerster van het ministerie van Landbouw tel bevestigde dat er overeenstemming is bereik de instructie. Daarin is volgens haar rekenineru houden met zowel het dierenwelzijn als deiien euze vrijheden. ve' De RW heeft de joodse slacht in de afga l(^a twee jaar ongeveer vier keer stilgelegd. He!Dntl bleem speelde alleen bij zware stieren, omd om een dermate dikke huid hebben dat de sla D8e zijn mes meer dan een keer heen en weer 1(^ei bewegen om de halsslagader door te snijde ^et RW meende dat de dieren door de tijd dit ^8 handeling vergt niet snel genoeg buiten ba ^eI zijn raakten. [ee Brinkhorst heeft nu bepaald dat de slacht bi ®et drie seconden moet plaatsvinden, aldic °ev woordvoerster. Bij de joodse en islamü slacht worden, anders dan bij de gewone de dieren niet verdoofd. rr; bei De vorming van grootschalige huisartsenposten voor avond-, nacht- en weekenddienst, waar toe lokale en regionale huisart sengroepen destijds zelf het ini tiatief hebben genomen, is voor een deel het antwoord op de groeiende taakverzwaring van de huisarts van de afgelopen ja ren. De uitbreiding van deze taken leidde mede tot een steeds ho gere werklast van de huisarts. Het stijgende aantal huisartsen dat uitvalt met bum-out laat zien dat het om een serieuze zaak gaat. Ook de toenemende schaarste aan huisartsen, door het aantal praktijkbeëindigingen en de te geringe instroom van jonge huisartsen, speelt bij de ontwikkeling van de huisarten- posten een rol, omdat door deze schaarste de continuïteit van de huisartsenzorg in gevaar is ge komen. Dat al deze ontwikkelingen in de huisartsenzorg tot noodzakelijke interventies aanleiding geven is onvermijdelijk. De laatste twee jaar is het aantal regionale huis artsenposten dan ook aanzien lijk gestegen. Inmiddels is er echter door verschillende lokale en regionale patiëntengroepen en zelfs door enkele gemeente besturen, zoals de gemeente Al kemade over de dokterspost in Leiden, de nodige kritiek gele verd, met name waar het de be reikbaarheid van de posten be treft. Een grote groep huisartsen in Nederland ziet echter deelname aan deze grootschalige huisart senposten, waarbij soms voor tientallen praktijken met hon derdduizenden patiënten dienst wordt gedaan, niet als een op lossing voor de bestaande knel punten. Zij voelen zich nu even wel door de zorgverzekeraars in de richting van deelname ge dwongen. De bestaande, zeer onvoldoende honorering voor onregelmatige diensten, zal waarschijnlijk worden vervan gen door een iets hogere ver goeding. Daarbij wordt dit ho norarium voor avond-, nacht en weekendzorg echter uitslui tend nog uitgekeerd aan huisart sen die zijn verbonden aan een grootschalige huisartsenpost. Een belangrijk deel van de Ne derlandse huisartsen, zowel op het platteland als in de grote steden, vindt deze grootschalige zorginstelling een verdere stap in de bureaucratisering van de zorg. Een stap die in strijd kan zijn met de persoonsgerichte zorg en die de bereikbaarheid ervan voor patiënten negatief beïnvloedt. Zij ervaren dat deze vorm van huisartsenzorg in con flict komt met hun medische en maatschappelijke beroepsop vatting. Maatwerk met betrek king tot lokale en persoonlijke omstandigheden van patiënten, welke wezenlijk is voor goede huisartsenzorg, wordt immers veel moeilijker. Sommige huis artsen spreken van de vorming van 'medische kolchozen' om dat het gaat om een gedwongen vórm van collectivisatie binnen hun beroepsveld. De onbewe zen stelling in de publieke be richtgeving van Zorgverzeke raars en VWS, dat de grootscha lige dienstenstructuur een bete re kwaliteit zou leveren dan kleinschalige vorm van avond-, nacht- en weekenddienst, heeft dan ook veel kwaad bloed gezet bij deze groep huisartsen. Op een bijeenkomst van voor standers van kleinschalige dienstvormen, waren deze week ruim 100 vertegenwoordigers van traditioneel werkende huis artsengroepen uit het hele land aanwezig. In de discussie met een delegatie van het bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging, onder leiding van de voorzitter Bas Vos, bleek daar begrip te bestaan voor de moge lijkheid om ook huisartsen die verder willen werken in een kleinschalige dienstenstructuur, een gelijkwaardige vergoeding te bieden. De LHV-bestuursdele- gatie heeft aangegeven om bin nen het bestaande Akkoord met Zorgverzekeraars Nederland, te willen zoeken naar ruimte om tegemoet te komen aan de wen sen van de voorstanders van kleinschalige avond-, nacht- en weekendzorg. Daarbij spraken de betrokken huisartsen hun vertrouwen uit in het LHV-be- stuur en achtten zij verdere vor men van actie, zoals beëindiging van hun avond-, nacht- en weekenddiensten, voorlopig niet aan de orde. De organisatoren van de bijeen komst, waarvan de organisatie in handen was van de 'Club van 100' van verontruste huisartsen en van de stichting 'de Vrije Huisarts', menen dat met de toezegging van de LHV-be- stuursdelegatie een belangrijk signaal is afgegeven naar de be roepsgroep. Hans Nobel, huisarts 'Club van 100' van verontruste huisartsen Alphen aan den Rijn (door de redactie bekort) De stelling 'Scholen mogen sexy kle ding verbieden' wordt door een over grote meerderheid (67 procent) onder schreven. 33 Procent is het niet eens met de stelling. Een selectie uit de re acties die binnenkwamen via www- .leidschdagblad.nl. Liesbeth Berk, Leiden: „Eens. Er blijft na school nog genoeg tijd over om er sexy bij te lopen." Ruben Bruijning, Leiden: „Een zekere mate van representativiteit wordt elders in de maatschappij ook van mensen verwacht Ik wil niet terug naar school- uniformpjes ofzo, maar er 'halfnaakt' bijlopen op school, is weer de andere kant van het verhaal." Kirsten Verdel, Rotterdam:Als deze stelling gebaseerd is op het verhaal over het Bonaventuracollege - en dat is na tuurlijk zo - dan is de stelling een beetje vreemd. Want het Bona gaat het niet 'verbieden' maar mensen aanspreken op hun gedrag. Zowel leerlingen als ou ders, feitelijk. Want ja, er is inderdaad een verschil tussen school- en strand kleding. Maar als kinderen dan echt per se in een topje naar school willen komen dan is er geen wet die ze dat kan verbieden, alleen de school kan een kle dingvoorschrift instellen als zij dat noodzakelijk acht." Rachid Finge, Leiden: „Oneens. Wie definieert de term 'sexy kleding'? Waar wil men de grens leggen? Wat zijn exact de negatieve gevolgen van 'sexy kleding' in de klaslokalen?" Annet Ouwehand, Katwijk: „Leerlingen hebben zelf het recht om te kiezen wat ze aantrekken. En anders moet de school een uniform invoeren, dan hoeft er ook gen drama te worden gemaakt van de kleding van de leerlingen!" De stelling van deze week haakt in op de voorstellen voor een nieuw Euro pees landbouwbeleid. De stelling luidt: Boeren moeten niet langer gesubsidi eerd worden. Via www.leidschdagblad- .nl kan, tot en met maandag, worden gereageerd op de stelling. Kiedingtrends onder scholieren zijn van alle tijden. De laatste ja ren is het vooral mode om je een beetje sexy te kleden. Het Bona venturacollege in Leiden vind het oprukkende bloot een beetje te ver gaan. In de schoolkrant roept de ver trouwenspersoon de leerlingen en ouders op om na te denken over het verschil tussen strand kleding en 'normale' schoolkle ding. Mogen de leerlingen zelf weten hoe zij zich kleden? Mag een school kledingvoorschriften opleggen? F. Verhoeven, vestigingsdirec teur van het Bonaventuracolle ge in Leiden, in het Leidsch Dagblad van 9 juli: „We kondi gen geen voorschriften af, of iets dergelijks. Maar de vertrou wenspersoon heeft wel in alge mene termen beschreven hoe wij tegen de kleding aankijken. Vervolgens vragen we in het ar tikel aan de leerlingen en ouders om zelf eens na te denken over wat strandkleding is en wat voor kledingstukken geschikt zijn voor schooL" Dennis Weijers, HBO-student uit Lisse: „Ik vind van niet. Je moet rekening houden met per soonlijke gevoelens van men sen. Als een meisje naar school gaat en verliefd is op een jongen uit de klas, kan ik mij voorstellen dat ze zich een beetje sexy kleedt. Je hoeft van mij niet al leen in een string naar school, dat is overdreven. Maar een beetje sexy kan geen kwaad. Kledingvoorschriften zijn niet nodig, want dan zou je ook wel een discussie kunnen beginnen over de hoofddoekjes." Henk Klok, SGP-raaddslid uit Katwijk:„Mogen? Ik zou zeggen moeten verbieden. Kleding mag Leerlingen met meer kleren uit dan aan. Op de foto is het nog een examenstunt, tegenwoordig schering en inslag tijdens de lessen. Foto: United Photos De Boer niet aanstootgevend zijn. Bo vendien moeten de normen en waarden op dit gebied gerespec teerd worden. Gezien mijn SGP- achtergrond bedoel ik uiteraard de christelijke normen en waar den." M. Geluk, medewerker in een kledingszaak aan de Haarlem merstraat in Leiden: „Tot op zekere hoogte kan ik me daar wel iets bij voorstellen. Het moet natuurlijk geen kermisat tractie worden. Je gaat naar school en niet naar het strand. Het ligt aan de school hoe ze dit moeten aan pakken. Een reglement vind ik wat te ver gaan, maar iedereen moet wel weten waar de grens ligt." Anton Vermet, directeur van het Teijlingencollege locatie Duinzigt in Oegstgeest: „Het was natuurlijk 'talk of the town' vorige week op het schoolplein. Hoewel ik vind dat een school zich terughoudend moet opstel len inzake kleding, vind ik wel dat je leerlingen erop mag aan spreken. Je moet rekening hou den met het tijdsbeeld, het is 2002. Maar het moet niet zo zijn dat als je niest alles van God ge geven te voorschijn komt Een school is geen strandtent. Leer- nm lingen moeten hun verantv seS defijkheid beseffen en zich: and seren dat sommige kleding lun leidt en stuitend kan zijnJ de g vragen soms wel eens of hfl De minder kan." rate Marloes Spooren, schollen npk Voorhout, zit in de medea wij] genschapsraad van het Rij lands college in Sassenhec Ik vind dat niet goed. Welp in een vrij land en je moet! kunnen bepalen wat je dia Bij ons op de school zie je i zomer wel van die spaghet! tjes. Maar ja, wat moet je di Het wordt als het buiten m is, zo bloedheet in de klas.' Anja Muller, coördinator) gerenwerk in Noordwijk, vind dat niet zo'n probk hoort kennelijk bij de cult De discussie is van alle tijda want er is een tijd geweesti de hotpants of bepaalde sd niet meer mochten. Bij ons de jongerenopvang valt hel wel mee. Soms is het wel if bloot. Zodra een meisje mi er ontbloot bovenlijf gaat pen wordt het wel wat ova hesti ven." ewa Joke van Rijn, orthopedajj nhe uit Voorschoten, houdt a Aai bezig met opvoedkunde:, is een moeilijk vraagstuk u het in een groep ter sprake ied< brengen. Meestal zijn kinde ouitt zich er niet van bewust wal rijkei oproepen bij klasgenoten! ndei wassenen. Maar als je erofl ft bi praat en uitlegt waarom ze raad een beetje moeten inhoudi ete begrijpen ze het vaak welfl in zc doen ze het niet meer. InP verbod zie ik niks. Een kinil heeft vaak de neiging om» grenzen te aan te schoppe tena iets niet mag, wordt het jui zit. teressant om het toch te ga burg doen. Dan werkt een verbfl Hocc averechts." evr» lelijk le to neldi an d Scholen mogen sexy kleding verbieden ffiD32Q229 @p

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12