LEIDE Tram over bestaand spoor een probleem Toren te koop 'Ze krijgt een baan waarvoor ze in de wieg is gelegd =1 Bewoners sluiten steeg met hek af ,een geschenk de hemeF REGIO R1 Leidse politiek gunt Schultz haar carrière in Den Haag l bedreigd ms ruzie mers botsen Breestraat Krakers krijgen gelijk van Nationale Ombudsman Bouwkundig onderzoek vanwege aanleg noodbrug woensdag 17 JULI 2002 Kaarten van houdt irhout schoon «en vaste plek eucentrum e Houtkamp Een 67-jarige Leidenaar de politie aangifte ge il bedreiging. Hij zou gavond voor een flat Igaatlaan door een on- man zijn bedreigd met ;ens de politie 'steek- p en een op een vuur- elijkend voorwerp', e tussen beide mannen de bedreiging zijn igaan. De politie onder zaak. in 48-jarige brom- uit Leiden is gistermid- ond geraakt aan haar len botsing met een an- mmer op de Breestraat. ig aoment dat het slacht- stilstaande bestelbus e, kwam er vanuit te- ;estelde richting een ser die een stilstaande bij reed. Daarbij werd van de Leidse geraakt \r r zij viel. De bromfiet- na het ongeluk door. door Robbert Minkhorst leiden - Ze gunnen het haar van harte, de politici die reageren op het nade rende vertrek van wethouder Melanie Schultz. Schultz gaat naar Den Haag om staatssecretaris van verkeer en wa terstaat te worden. „Je moet de kans grijpen als die voor je ligt", vindt be vriend collega-bestuurder Alexander Pechtold (D66). Schultz krijgt de felicitaties van frac tievoorzitter Dirk van den Bosch van Groenlinks. „Het is goed dat Leiden een bestuurder levert aan Den Haag, hoewel ik deze regering absoluut niet mijn zegen wil geven. Maar we laten zo wel zien dat we in Leiden goede bestuurders hebben." Daar wijzen ook Wim Bleijie (CDA) en Daan Sloos (Leefbaar Leiden) op. „Zo erg is het dus niet hier in Leiden. Het valt wel mee met die bestuurscultuur." Bleijie en Van den Bosch hebben wel wat 'dubbelhartige gevoelens' over Schultz' vertrek. „Ze is als kopvrouw voor de WD de verkiezingen inge gaan, met veel ambities", merkt Bleijie op. „Ze zit er nu nauwelijks weer een paar maanden sinds die verkiezingen. Als wethouder heeft ze niet eens een hele cyclus van vier jaar volgemaakt. Ze heeft nauwelijks de gelegenheid gehad om alle dingen die ze wilde, waar te maken. Voor de stad is het jammer. Maar ik wil het niet over kie zersbedrog hebben, ze is als wethou der immers geen lid meer van de raad." Tijdens de verkiezingscampagne heeft Schultz aangegeven dat ze 'voorlopig nog niet klaar' was in Leiden. Woor den met diezelfde strekking gebruikte de wethouder ook toen WD-minister Jorritsma aankondigde dat ze 'naar Den Haag zou worden gehaald'. Van den Bosch: „Ze breekt met een belof te, maar dat verwijt ik haar niet. Dit is voor de WD een belangrijke post. Als je dan wordt gevraagd.... Het is alleen niet zo charmant voor de kiezer. Ze is met duizenden stemmen gekozen. Het is wat vreemd als je dan na een paar maanden al weggaat." „Ze wordt geroepen voor het ambt in het Haagse", reageert oud-Pvda'er Ed van der Veen. „Die eer straalt toch een beetje af op Leiden. En ze gaat verder in een openbaar ambt. Dan vind ik dat wel kunnen. Het moet ook mogen. Ergens moet het kader voor een nieu we regering vandaan komen. Kamer leden die zo snel vertrekken, ook die van mijn eigen partij, dat vind ik heel slecht. Die ondergraven het aanzien van de politiek." Van der Veen was altijd zeer onder de indruk van Schultz' kwaliteiten. „Ik ben een fan van haar. Ze was als raadslid al goed, open en sympathiek. Als wethouder vind ik haar een van de betere, en in sommige opzichten zelfs de beste van het college. Ze is heel be naderbaar en open, en kan goed met haar ambtenaren overweg. Ze heeft het in zich om verder door te stromen. Voor Leiden vind ik haar vertrek een groot verlies. Ik had Leiden nog een periode met haar gegund." „Ze is echt fantastisch", meldt Sloos. „Ik ben helemaal weg van haar. Ze krijgt een fantastische baan, waarvoor ze in de wieg is gelegd. Ik wens haar het allerbeste in haar nieuwe job. Ik adviseer met nadruk de WD om een vrouw als opvolger te benoemen. De partij heeft twee goede vrouwen in de fractie." „Zij wordt het sprankje hoop in Grijs I", denkt wethouder Pechtold. „Ik vind het erg leuk dat de jonge genera tie een kans krijgt" Pechtold verwacht dat Schultz prima past in het team, ook al wordt beweerd dat de nieuwe regering een duidelijker rechtsere en conservatievere signatuur krijgt. Schultz staat zo niet bekend. „Melanie is heel erg stabiel, maakt afgewogen keuzes. Ze weet heel goed waar ze mee bezig is." Laat het vertrek van Schultz alleen geen voorbode zijn voor een nieuwe leegloop, geeft CDA-leider Bleijie nog aan. „Het is wel alweer een wethouder die snel weggaat. Ik hoop niet dat we nu in Leiden aan een tweede serie be ginnen. Ik hoop dat de rest langer blijft." door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Een sneltram over be staand spoor is lang niet zo een voudig als iedereen denkt. Dat blijkt uit eerste schetsen van de gemeente Leiden, die een variant van de Rijn Gouwe Lijn uitwerkt. Het aantal te slopen huizen in Transvaal bij deze variant valt achteraf weliswaar mee, maar de gemeente is verplicht om spoor viaducten aan te leggen bij de Morsweg, de Haagweg en de Vrijheidslaan. Dat doorkruist ook de plannen voor een nieuwe woonwijk op het voormalige Van Gend Loosterrein. De kop van het ter rein moet opnieuw worden in gericht, omdat de sporen daar boven het maaiveld komen te liggen. De gemeente, omwo nenden, NS en de Stichting Stadsparkeerplan werken aan plannen voor een nieuwe woon wijk, aan weerszijden van de spoorlijn. Een sneltram over bestaand spoor is daarmee mogelijk ook duurder dan een tracé door de binnenstad en over de Lam- menschansweg. Berekeningen zijn er nog niet. Sloop van hui zen aan de Transvaalkade is on vermijdelijk, omdat de tram baan moet afbuigen van het be slaande spoor. Afhankelijk van hoe die boog wordt aangelegd, is wellicht ook sloop noodzake lijk van woningen in de Rijn- zichtstraat. Tijdens een bijeenkomst voor raadsleden, gisteravond op het stadhuis, presenteerde ontwer per H. van Zeijl van de afdeling verkeer en vervoer eerste schet sen van de variant over be staand spoor. Een tracé door de binnenstad heeft nog altijd de voorkeur van de gemeente, maar mede door verzet van be woners daartegen hebben de collegepartijen PvdA, WD, Groenlinks en D66 afgesproken dat ook de variant over het spoor Leiden-Utrecht wordt uit gewerkt. Tussen station Leiden Lammen schans en het transferium bij de A44 moeten in beide richtingen acht trams per uur gaan rijden. Als die trams het spoor delen met de trein, verplicht de wet dat er ongelijkvloerse kruisingen met de Morsweg, Haagweg en de Vrijheidslaan worden aange legd. Voor de veiligheid, maar ook vanwege de verkeersdrukte. „Het verkeer staat daar nu al vast", zegt Van Zeijl. „Met de trams erbij zet je heel Leiden op slot." In Oxford is afgelopen iordon Woodward, 1 Mayor van de zuster- Leiden, op 83-jarige verleden. Woodward 961 actief in de Ox- len Link, de organisatie ijkse uitwisselingen twee steden organi se periode dat hij in ladslid was, heeft hij ander ingespannen om [kingen tussen de bei- esturen te verbeteren, rd werd in 1980 voor jenoemd - zo gaat dat ind - tot burgemeester, actief in de Link tot or zijn verdiensten itedenband kreeg hij imeente Leiden de peld voor externe rela- idward wordt vrijdag in egraven. lagbl INTIE n 8.31 TERTt n8.ï door Eric-Jan Berendsen leiden - Er zijn van die momen ten dat de maat vol is. Dat mo ment was onlangs aangebroken voor een aantal bewoners van de Oude Singel tussen de Nieu we Beestenmarkt en de Lange Scheistraat. Zij zijn de overlast van zwervers, junkdes, alcoholis ten en hangjongeren in de Fok- kestraat zo zat dat ze tot actie overgingen: ze sloten gisteren de smalle doorgang tussen de Ou de Singel en de Lammermarkt met een hek af. In de Fokkestraat, die evenwij dig aan de Nieuwe Beesten markt vlak bij De Lakenhal ligt, werden drugs gebruikt en er werd gedeald. Mensen deden in het 'pissteegje' hun behoefte. De diefstal van fietsen liep de spuigaten uit en er waren regel matig molestaties Nsn vechtpar tijen. Soms was er sprake van brandstichting. Het aantal wo ninginbraken in de buurt was verdacht hoog. „De Fokkestraat was een open riool", vindt buurtbewoner Albert Nijhuis, die het hek heeft gemaakt. De toegang tot de Fokkestraat vanaf de Lammermarkt werd al in september 1998 afgesloten. Tussen het Indonesisch restau rant Iboe Tjilik en de pizzeria werd toen op kosten van de buurt een hek bevestigd. „Maar dat hielp niet, de mensen liepen gewoon om", weet Nijhuis. Al die overlast is natuurlijk niet leuk voor de buurt. Maar het werd pas echt onaangenaam toen bij een aantal bewoners van de Oude Singel, die de 'ge bruikers' van de Fokkestraat op hun gedrag aanspraken, de rui ten werden ingegooid. „De druppel was echter het feit dat als wij door de straat hepen te gen ons werd gezegd dat we moesten doorlopen", zegt een van de buurtbewoners. „Pas maar op voor je dochtertje, werd er geroepen." Het probleem werd door de buurt in een brief bij de ge meente aangekaart maar het wachten is nog steeds op ant woord uit het stadhuis. „En de politie neemt onze klachten ook niet serieus", aldus een andere bewoonster. „Het feit dat wij worden bedreigd vonden ze geen reden om een aangifte op te nemen. De wijkagent hebben we hier nog nooit gezien en als we om extra surveillance vragen, rijden ze een keer langs in plaats van door het straatje te lopen. Vervolgens wordt er doodleuk gezegd: gooi die steeg maar dicht, onze zegen heb je." Volgens een woordvoerder van de politie wordt er wel degeüjk gekeken naar de problematiek in de Fokkestraat. „Er is extra toezicht en de wijkagent heeft contact opgenomen met de ge meente om bosschages weg te laten halen waar dealers en ge bruikers gebruik van maken om zich aan het zicht te onttrekken. Bovendien wordt er momenteel gekeken om in de straat verlich ting aan te leggen. Geloof me, we zitten er bovenop." Een vertegenwoordiger van de gemeente heeft vanochtend de situatie in ogenschouw geno men. „Met omwonenden is af gesproken dat het hek alleen 's avonds en 's nachts dicht gaat. Volgende week gaan wij verder met de buurt in overleg." door René van Zoen den haag/leiden - „Ik ben blij dat ik werd opgepakt. Toen ik vastzat, had ik de tijd om na te denken over mijn leven. Ik heb een fout gemaakt", verklaart een 18-jarige drugskoerier. Hij staat voor de Haagse rechtbank te recht voor het bezit van 66 bol letjes cocaïne en heroïne. De jongen uit Sassenheim werd in april eigenlijk opgepakt na een verkeersovertreding op zijn scooter. Toen hij werd gefouil leerd, stuitte een agent op de drugs. Twaalf maanden cel, eis te de officier van justitie giste ren, waarvan acht voorwaarde lijk. De verdachte ervaart de he le affaire nu als een geschenk uit de hemel. „Maar waarom heeft u het dan gedaan?", wil president Van En gelen graag weten. De Sassen- heimer: „Mijn vader had finan ciële problemen en in huis wa ren te veel mensen. Daar kon ik niet meer tegen en daarom sliep ik in mijn auto. Ik had ook geen baan meer. Via een vriend leer de ik de dealer kennen, die mij aan werk kon helpen." De dealer gaf hem een scooter, een mobieltje en bolletjes cocaï ne en heroïne. Na een telefoon tje ging de verdachte op pad om de drugs te bezorgen. „Ik lees hier dat u zelf niet gebruikt. U weet dus waarschijnlijk dat drugs het leven en de gezond heid van mensen in gevaar brengen", spreekt de president de verdachte toe. De jongen zegt nog eens dat het hem spijt en dat hij met hulp van zijn va der zijn leven gaat veranderen. „Ik ga eerst thuis wonen, maar ik ga zoeken naar iets voor me zelf. En ik ga terug naar school om autotechniek te studeren." De officier van justitie vindt dat de jongen een stevige straf ver dient. „We tillen zwaar aan de feiten, juist omdat u zelf niet ge bruikt. U heeft een bijdrage ge leverd aan het vernielen van het leven en de gezondheid van an dere mensen. Ik hou echter re kening met uw thuissituatie en ik vind dat de leverancier u heeft gebruikt. Ook de indruk van de reclassering pleit voor u." De verdediging kan zich vinden in de eis, maar wil toch nog even kwijt dat het vreemd is ie mand te fouilleren vanwege een verkeersovertreding. De uitspraak is op 30 juli. jezon levall De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen telefoon 0 71 53 56 424 ramen die het pand heeft zijn inmiddels dichtgemaakt, de resten van de jarenlange dui- venbewoning zijn opgeruimd. Het torentje is klaar voor be zichtiging door geïnteresseer den. Verkopend makelaar is Taco Ulrich van HRS makelaardij. Aan hem dus de prangende vraag: wat doet zo'n torentje nou? „Ik heb al heel wat huizen verkocht", zegt Ulrich. „En van de meeste panden kan ik wel inschatten wat ze opbrengen. Maar voor dit torentje heb ik werkelijk geen idee. Het is een heel grappig pandje. Maar ook erg onhandig natuurlijk. Er zal flink verbouwd moeten wor den, maar dan valt er best wel 80 vierkante meter woonopper- vlak uit te halen. De waarde van dit toreritje is naar mijn idee echt wat een gek er voor geeft. Vandaar dat we de toren in een openbare veiling verkopen. Zaterdag, of anders uiterlijk vol gende week zaterdag, komt de aankondiging voor de veiling in deze krant. „Vanaf dat moment kunnen gegadigden het torentje ook bezichtigen. En wie wil, kan dan ook een bod doen. De hoogste bieder wordt de nieu we eigenaar, hoewel we in over leg met de huidige eigenaar nog wel een ondergrens zullen vast stellen." Makelaar Taco Ulrich (rechts) en eigenaar Hendrik Stark voor de toren van Van Wijk. „Waard wat een gek er voor geeft." Foto: Henk Bouwman door Eric-Jan Berendsen leiden - De officier van justitie in Den Haag had begin septem ber 1999 geen toestemming mo gen geven aan de Leidse politie om een aantal kraakpanden aan de Aalmarkt te ontruimen. Dat concludeert de Nationale Om budsman in een onlangs ver schenen rapport. Het Kraakspreekuur Leiden had op 8 augustus 1999 drie panden aan de Aalmarkt gekraakt, waar onder de voormalige drukkerij Jansen. Na overleg met het ge meentebestuur verlieten de kra kers de panden, die zij echter op 1 september opnieuw kraakten. De volgende dag overlegden de advocaat van de krakers en de officier van justitie, waarbij de advocaat aangaf een kort geding te willen aanspannen tegen eventuele ontruiming van de drie panden. Vervolgens gaf de advocaat de datum van behan deling van het kort geding door, te weten 14 september 1999. In de vroege ochtend van 3 sep tember ontruimde de politie echter de panden. Daarbij wer den vier arrestaties verricht. Volgens de ombudsman heeft de officier van justitie ten on rechte geen rekening gehouden met het voorgenomen kort ge ding. In dat opzicht heeft zij zich niet behoorlijk gedragen. De ombudsman zegt echter niet dat de drie panden uiteindelijk niet hadden mogen worden ontruimd. „Dat is namelijk aan de rechter omje beslissen, maar daar had de officier van justitie wel rekening mee moeten hou den", aldus een woordvoerster van de Nationale Ombudsman. Mexico Leiden en Mexico hebben 'iets' met elkaar. Denk maar aan het lied 'Mexico' dat wijlen de uit Leiden afkomstige Zangeres Zonder Naam naar de top van de hitlijsten voerde. Die specia le band tussen de Sleutelstad en het Midden-Amerikaanse land heeft weer een extra dimensie gekregen. Het flagföotball-team van de vestiging Leonardo van het Da Vinei College gaat naar het wereldkampioenschap in Mexico City. Spelers en begelei ders werden gistermiddag in het stadhuis door wethouder Alexander Pechtold (D66/Sport) ontvangen. Pechtold zei hots te zijn op de prestaties van de formatie van hoofdcoach Koos van Duijn die als docent bewegirigsleer op het Leonardo werkt. „Niet alleen uit sportief oogpunt maar ook ge zien de promotie voor Leiden." De ploeg werd nationaal kam pioen flagfootball en plaatste zich onlangs in Düsseldorf voor het WK, van 13 tot 18 augustus in Mexico City. Namens de gemeente bood Pechtold de spelers van Light ning Leonardo Leiden bekers aan met daarop de tekst van het Leidse volkslied. Maar het mooiste cadeau kwam van Hans Snik, lid van de centrale directie van het ROC Leiden. Omdat de organisatie van het WK de reis voor zes spelers plus begeleiders betaalt en het Leo nardo-team uit tien spelers be staat, was er een financieel pro bleem. Snik gaf echter namens het ROC een financiële garantie waardoor de hele ploeg naar Mexico kan afreizen. Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen leiden - De gemeente Leiden laat de bouwkundige staat van een aantal woningen aan de Marislaan en de Rijnsburgersin- gel onderzoeken door het bu reau BBCI uit Dordrecht Dat is nodig in verband met de hei werkzaamheden die binnenkort moeten worden uitgevoerd van wege de vervanging van de Valk- brug door een noodbrug. Het bouwkundig onderzoek moet de gemeente helpen bij de vraag of eventuele scheuren in de huizen zijn veroorzaakt door het heien. Met de bouw van de noodbrug wil de gemeente half augustus beginnen. Een maand later moet de brug er liggen. De vervanging van de Valkbrug is noodzakelijk vanwege de enorm slechte staat waarin de brug verkeert. De noodbrug komt er voor vijf jaar te liggen en wordt aangelegd voor bijna een half miljoen euro. gever i/orde |g| n, zo' jj int u Lei d[h omt er niet van? Een ei- h 'afsc eeltje. Maar voor de rang nensen zit dat er niet n een torentje dan? ook dat doorgaans een pe ijkt, is het binnenkort ge lelijk Op loopafstand i alle geneugten die de- bieden heeft. Het to- DP a m de voormalige wol- |e. ofabriek van Van Wijk, eens tekvan de Hogewoerd en de Bolwerkstraat, staat na melijk te koop. Het torentje is een meter of tien hoog en heeft een grondopper vlak van ongeveer vijftien vier kante meter. Een soort hoge schacht dus. Ooit hingen in dit gemeentelijk monument de wa tertanks van de wolfabriek Na dien was de toren vele jaren de veilige thuisbasis van vele gene raties stadsduiven. De weinige

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11