BINNENLAND Vader bekent brandstichting Van Marga tot Maria; niets nieuws Jeugdzorg al jaren op de hoogte van problemen spreekbuis moslims iar cel voor i ird in Portugal der G. blijft in [erstaking er steelt uit Ingcontainer onden bij erbranding ie permarkt ik op tv-show Jving Fortuyn ku er valk: legionella' Nog steeds weinig vrouwen in de Nederlandse politieke top COMMENTAAR Euro en dollar Bloedbank op zoek naar donoren met O Negatief LPF heeft lijst bijna klaar Weinig wind bij skütsjesilen Zaterdag begrafenis slachtoffers Roermond Hercules-ramp herdacht ag - Islamitische organi- aan in het najaar een |l orgaan oprichten dat lekbuis van Nederlands is voor overheid en me- g et worden. Demissionair >1 >r van Boxtel van grote- :1 en integratiebeleid li isteren een eerste opzet n plannen van dit Con- ;rtaan Moslims en Over- e MO) aangeboden. X z De rechtbank in het a jrtugese Silves heeft ansen (35 en 25) giste- [lordeeld tot 25 cel voor ird op het Friese echt- lekstra vorig jaar mei in J. De straf was conform an het openbaar minis- n en Ivonne Hoekstra tijdens hun vakantie in 1 trve pech met hun cam- ee 'helpende' mannen >n hen hun bankpas en e af te geven, en schoten arop dood. - Volkert van der erdachte van de moord i, zet zijn hongersta- or, aldus zijn advocate jisteren. De 32-jarige ker weigert sinds te eten. Hij protes- ïee tegen het perma- leratoezicht in zijn ster van justitie Kort- feft al besloten dat de [camera's vervangen [door infraroodappara- dat niet langer 's nachts feft te blijven branden in [•Vier Zwolse dieven :en peuter van drie jaar I om goederen te stelen Idedingcontainer van k Het kind werd, onder faoor zijn vader, door de opening van de contai- «i om in de donkere nte tussen zakken ge leding te zoeken naar trspul. eK dej- Een inwoonster van ge, leeft zichzelf gister- haar woning in brand i. Haar echtgenoot en haar vier kinderen die v us aanwezig waren, br gewond door de vlam- ee[ Afghaanse overgoot in een brandbare vloei- in; ak zichzelf in brand. ba n probeerde het vuur ,nj en liep brandwonden et ijn armen. Een ander en oud kind liep eerste el randwonden op aan de en vrouw is in het zieken- Ue enomen. est ten bij overval lhl /ee si - Een gewapende [et 'P een supermarkt in ;r ise heeft gisteravond ^20-jarige man uit die rsci1 'even gekost. De da- [t O Bigde na sluitingstijd ma ilsleden met een vuur kei i eiste geld. Een 19-ja- n(j, neemster uit Spijke- amjhaar vriend werden eijj n door de gemaskerde kei i. De man werd dode- en Ren, de vrouw is met 3 ingen in haar gezicht lt ai ziekenhuis gebracht, -be s heeft nog geen aan- -It a in verricht. :ha "*0 Ha po tp( ïrtel er „Het rechtstreeks uit een an het opgraven van ligi, n Pim Fortuyn gaat te s walgelijk." Dat zegt van der Meiden, do- sacommunicatie, ethi- ijzinnig-hervormde over de SBS-uitzen- lijdagavond is te zien. beiden was voorgan- t kerkelijk huwelijk Bernhard jr. en An- rève. Hij vindt het tijd- Ka 'e uitzending (19.00 >r) «niet gelukkig. „Kinde- iea kijken zouden er zo- vegi |s kunnen zappen." ;esU •n ti directie van het Van ion lotel in Gilze zegt dat irec regelmatig wordt ge- 4aa rd op de aanwezig- cht de legionellabacterie. Irttefzoeksbureau De Wit doet dat. „Het laat- lijdfrt is van mei en daarin "Mes in orde was", zegt 'rder Betist. Volgens daarom niet aanne- EUy Goutier (55) uit lot tijdens haar werk Valk (zij is hoofd een legionellabe- teeft opgelopen. door Bert van Nieuwenhuizen utrecht - Toen Marga Klompé in 1956 aantrad als eerste vrouwelijke minister van Nederland, werden de scherpe randjes van de vergadertafel van het kabinet gepolijst: me vrouw kon er anders haar nylons aan openhalen. De tafel is vervangen maar het nieuwe kabinet moet het vrijwel zeker weer met slechts één vrouwelijke minister doen: de christen-democrate Maria van der Hoeven. In vijftig jaar lijkt er in de ministerraad dus niets veranderd, alsof er nooit een vrouwenbeweging is geweest. Vrouwelijke ministers en zelfs premiers zijn in het buiten land sinds de jaren zestig een bekend verschijnsel. Denk aan Golda Meir (Israël), Indira Ghandi (India), Margaret Thatcher (Groot-Brittannië), Edith Cresson (Frankrijk), Gro Brundtland (Noorwegen). Nederland heeft in de hoogste bestuurlijke functie, die van staatshoofd, door erfelijk geboorterecht al 112 jaar een vrouw, maar in de overige hoge bestuurlijke regionen wil het maar niet lukken. Daar moet naar gesolliciteerd wor den of men moet (voor het ministerschap) worden ge- f vraagd. Vrouwen solliciteren kennelijk onvoldoende óf ze worden niet gevraagd. Clemence Ross-van Dorp, aantredend CDA-staatssecreta- ris voor volksgezondheid, welzijn en sport: „Vaak werken mannen fulltime. Tegen de tijd dat de vrouw voor een car rièrekeuze staat, mag de man van zijn werkgever geen uren inleveren." Hans Hillen, jarenlang lid van de Tweede Kamer voor het CDA: „In de huidige generatie politici zitten weinig goed opgeleide vrouwen. Vrouwen op wie toch druk wordt uit geoefend, kunnen zich een excuus-Truus voelen. Het kan ook zijn dat vrouwen van zichzelf vinden dat er van man nen nog een strijd moet worden gewonnen. Dan leggen ze de lat hoger en vinden ze zichzelf misschien niet goed ge noeg." Prof. dr. Willy Jansen, hoogleraar vrouwenstudies aan de Katholieke Universiteit Nijmegen: „In de universitaire we reld zijn ook nauwelijks vrouwelijke professoren. Het zit 'm in de werving. Het is geen open procedure, maar een wer ving via het old-boysnetwork." Ria Beckers, oud-fractievoorzitter van PPR: „Veel vrouwen willen de prijs van het ministerschap niet betalen. Ze zijn overigens veel meer geneigd politiek te bedrijven $e dich ter bij de eigen leefomgeving staat. Je ziet dat vrouwen in gemeenteraden wel ruim vertegenwoordigd zijn." In de bestuurslagen 'direct onder de top' zijn de vrouwen de afgelopen decennia overigens wél doorgedrongen. Vrouwelijke burgemeesters komen er meer en meer, en niet enkel in plattelandsgemeenten maar ook in de grote steden (Utrecht, Amersfoort, Leeuwarden, Arnhem, Nijme gen). De Algemene Rekenkamer heeft sinds een jaar met Saskia Stuiveling een vrouwelijke voorzitter. In de Raad van State zit sinds een jaar of tien een vrouw. Maar het prestigi euze vice-presidentschap is tot op heden een mannenzaak. Van de negen fractievoorzitters in de Tweede Kamer is er momenteel één vrouw, Jeltje van Nieuwenhoven van de PvdA. Zij was eerder de eerste vrouwelijke voorzitter van de Tweede Kamer. De twaalf commissarissen van de koningin die het vrouwe lijke staatshoofd regelmatig verslag uitbrengen over de toe stand in hun provincie, zijn momenteel louter mannen. Bij die andere commissarissen, die van politie, zit in het colle ge van hoofdcommissarissen geen enkele vrouw. Hoofd van een politieregio is momenteel de hoogste functie voor een vrouw bij de politie. Worden vrouwen in Nederland gediscrimineerd voor ho- J 4 gere bestuursfuncties of zijn ze zelf terughoudend? De bes te verklaring zit waarschijnlijk in de calvinistische structuur van ons maatschappelijk leven, waarvan alle 'zuilen' door trokken waren en ten dele nog zijn. De sociaal-democraten vinden eigenlijk al sinds hun oprichter Troelstra dat vrou wen hun deelname aan het arbeidsproces zoveel mogelijk moeten beperken. De christen-democraten zien de eerste taak van de vrouw nog altijd een beetje in het gezin. En de liberalen vinden van oudsher dat een vrouw wel actief mag zijn, maar dan eerder 'voor het goede doel' dan voor het geld. Langzaam maar zeker worden deze voorvaderlijke opvat tingen losgelaten. Zeker, maar vooral langzaam. En een vrouwelijke premier? Dat dat geen kwestie van principe of emancipatie hoeft te zijn, bewijst Margaret Thatcher: zij werd premierskandidaat louter en alleen omdat haar man nelijke tegenstrevers het elkaar niet gunden. „Dan maar Margaret, voor eventjes," redeneerden de heren. Dat 'eventjes' zou elf jaar worden, het langste aaneengesloten premierschap in Groot-Brittannië. Op de valutamarkt was de euro gisteren plotseling een dollar waard. Het troetelkindje van Europees bankpresident Wim Duisenberg dat drieënhalf jaar geleden uit de startblokken ging met een waarde van bijna 1,17 dollar en anderhalf jaar later op een dieptepunt van 82 dollarcent belandde, is op de weg terug. De Europese munt heeft - alle critici ten spijt - veerkracht ge toond ten opzichte van zijn Amerikaanse tegenhanger. Dui tenbaas Duisenberg zal verheugd zijn dat de onderwaarde ring van de euro tot het verleden behoort. Tegelijkertijd wordt zijn vreugde fors getemperd door ontwikkelingen aan de andere kant van de monetaire weegschaal. De stijging is namelijk eerder te danken aan de zwakte van de dollar dan aan de kracht van de euro. Immers de econo mie in de VS wordt geteisterd door twee majeure problemen. Het slechte ondememersimago door gesjoemel op vele fron ten en de sterk stijgende staatsschuld. Beleggers hebben de buik vol van die schandalen en hun vertrouwen is volkomen zoek. De stabiliteit van de economie heeft een forse knauw gekregen. En omdat een kapitaal- vlucht richting yen vanwege de Japanse malaise ook al geen optie was, is de geldstroom richting Europa op gang geko men. Toen de euro nog in het verdomhoekje zat liet Duisenberg geen gelegenheid onbenut te wijzen op het hogere belang: gezonde economische verhoudingen. Nu de munt beter op koers ligt komt juist die zorg om de hoek kijken. Zeker voor het Europese bedrijfsleven dat exporteert naar de VS, er be langen heeft of in dollars rekent. Om het tij te keren hield president Bush gisteren voor de tweede keer in korte tijd een peptalk. Met bitter weinig resul taat. Te hopen is dat Duisenbergs evenknie Alan Greenspan het vandaag beter doet dan de grote baas want noch de VS, noch Europa is gebaat bij een sterk verzwakte dollar. den haag/gpd - De bloedban ken in Nederland staan te sprin gen om donoren met de bloed groep O rhesus D negatief. Dit bloed wordt gebruikt voor zie ken en gewonden van wie de bloedgroep nog niet is onder zocht. De buffervoorraad bij de bloedbanken nadert de kritische ondergrens. Acht procent van de Nederlan ders heeft de bloedgroep 'O Ne gatief. Alleen de bloedgroep AB rhesus D negatief, dat bij nog geen half procent van de men sen voorkomt, is zeldzamer. O Negatief is echter wel de meest 'edele' bloedgroep. Alleen dit bloed wordt door alle bloed groepen verdragen. In acute si tuaties, zoals bij ongevallen of spoedopnames waarbij geen tijd is voor bloedonderzoek, kan daarom altijd O Negatief wor den toegediend. Zodra bekend is welke bloedgroep de patiënt heeft, wordt verder de eigen soort bloed toegediend. Toedie ning van bloed dat wordt afge stoten, kan leiden tot ernstige complicaties en zelfs de dood. De zomermaanden zorgen altijd voor een lager aanbod aan do noren, zegt T. Buuren, voorzitter van de Raad van Bestuur van Sanquin Nederland dat de bloedbanken beheert. „Er is geen sprake van een noodsitua tie. We willen alleen de voorra den goed op peil houden. Via de 600.000 donoren krijgen we ge noeg van alle bloedgroepen bin nen. Alleen hebben we door dat extra gebruik van O rhesus D negatief iets meer nodig dan zich doorsnee in de bevolking en dus ook onder onze donoren bevindt: in plaats van acht pro cent ongeveer tien procent." De bloedbanken zullen geen lapdielijkfi campagne voeren voor extra donoren, maar voe ren elk op hun eigen manier ac tie voor extra bloed. Buuren: „Maar als we mensen trachten te winnen, ligt de nadruk wel al tijd een beetje op de groep O Negatief. Alle bloed van dono ren is voor ons goud waard, voor O Negatief is dat goud met een randje, zeg maar." den haag/gpd-anp - LPF-leider Mat Herben heeft zijn ploeg voor het kabinet-Balkenende bijna rond. Hij heeft van forma teur Balkenende tot zes uur van middag de tijd gekregen om met een lijst te komen. Gisteravond werd het Kamerlid Philomena Bijlhout voorgedragen als staatssecretaris van emancipatie en familiezaken. Daarnaast wil de LPF de Rotterdamse ver- voerseconoom Hugo Roos als minister van verkeer. Eerder was al bekend dat de econoom Eduard Bomhoff mi nister van volksgezondheid en vice-premier wordt. Steven van Eijck, fiscalist en financieel advi seur van de LPF, wordt staatsse cretaris van financiën en diplo maat en oud-politieman Rob Hessing staatssecretaris voor openbare orde en veiligheid. Albert de Booij, mede-oprichter van de LPF, is gisteren afgehaakt als kandidaat voor het staatsse cretariaat van media en cultuur. Voor die post bedankten eerder veilingmeester Heiden en parle mentair verslaggever Frits Wes ter van RTL4. Voor het voor de LPF zo belang rijke ministerschap van vreem delingenbeleid en integratie worden vier kandidaten ge noemd, onder wie topadvocaat Hammerstein. De Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrak- king zou benaderd zijn maar er geen trek in hebben. Ook David Pinto, hoogleraar interculturele communicatie, zegt benaderd te zijn. Hij heeft het nog in beraad. Voor Economische Zaken is vol gens LPF-voorman Herben on der meer ex-sportbestuurder Huibregtsen in beeld. Voor het staatssecretariaat van natuurbe heer heeft de LPF drie kandida ten: de Haarlemse oud-WD- wethouder A. Smit, J. Odink van het Productschap Vee en Vlees en F. Plevier, voormalig direc teur van een sierteeltbedrijf. de veenhoop - De skütsjes die gisteren meededen aan de wedstrijd bij De Veenhoop werden in verband met de ongunstige wind door een sleepboot naar de start gebracht. Nor maal starten de bootjes altijd vanaf de wal. De wedstrijd maakt deel uit van het kampioenschap skütsjesilen. Het skütsje van Lemmer heeft de wedstrijd gewonnen. Foto: GPD/Jan de Vries roermond/gpd-anp - De 34-jarige vader van de zes kin deren die vrijdagochtend bij de brand in een woning in Roermond om het leven zijn gekomen, heeft bekend dat hij het vuur opzettelijk heeft aangestoken. Het openbaar ministerie (OM) heeft gevraagd om een psychiatrisch on derzoek van de man. De man heeft zijn bekentenis zondagavond afgelegd, tij dens een verhoor door de politie. De man is door de rechter-commissaris gisterochtend voor tien dagen in bewaring gesteld. De vader werd kort na de brand aangehouden. Volgens buren was de man dronken thuisgekomen en had hij de woning na een ruzie met zijn partner boos verlaten. Korte tijd later stond het huis in brand. Het OM wil niets zeggen over het motief van de man. Ook laat justitie zich niet uit over de precieze toedracht. Volgens onbe vestigde berichten zou de vader de brand hebben aan gestoken met behulp van terpentine, die door de hele woning was verspreid. De advocate van de man noemt de brandstichting een wanhoopsdaad. De vader zou volgens haar in de ber ging van het huis een trui in brand hebben gestoken. Het was daarbij zeker niet zijn bedoeling dat het hele huis zou afbranden. Hij wilde slechts aandacht vragen voor de grote problemen in het gezin. De man had in het verleden al meerdere malen de politie ingelicht over de gezinsproblemen. Die is volgens de advocate nooit in actie gekomen. De moeder van de kinderen raakte bij de brand ernstig gewond door een sprong uit het raam. Justitie wil haar 'op korte termijn' horen over de gebeurtenissen. De vrouw, die aanspreekbaar is, is op dit moment geen ver dachte in de zaak. Dat kan volgens justitie veranderen als gaandeweg het onderzoek blijkt dat zij door haar handelen medeschuldig is aan het gezinsdrama. Vol gens haar zus heeft de moeder haar kinderen jarenlang verwaarloosd omdat ze verslaafd was aan het bezoeken van kien-avonden. In de rouwadvertentie die vandaag gepubliceerd is, staat geen verwijzing naar de familie van de vader. Alleen de naam van de familie van de moeder komt er in voor. De zes overleden kinderen worden komende zaterdag begraven. Of de moeder de begrafenis bijwoont is nog onzeker. Buurtbewoners zijn ondertussen van plan een collecte te houden. De op brengst moet ten goede komen aan het zevende kind van het gezin. Het negenjarige meisje logeerde ten tijde van de ramp elders. roermond/gpd - Het Bureau Jeugdzorg Limburg was al twee jaar op de hoogte van de opvoe dingsproblemen bij het Roer- mondse gezin dat vrijdagmor gen getroffen werd door brand. Pas vorige maand besloot het bureau de kinderbescherming in te schakelen. Jeugdzorg stelt een intern onderzoek in om te bekijken of indertijd de juiste beslissingen zijn genomen. In de nasleep van het gruwelijke drama bleek de afgelopen dagen dat het gezin zwaar in de moei lijkheden zat. Geldgebrek door alcoholproblemen en bingover slaving maakten dat voor de kinderen de meest elementaire levensbehoeften geen vanzelf sprekendheid waren. Al in 2000 kreeg het Bureau Jeugdzorg Limburg de eerste signalen over opvoedingspro blemen in de familie. Het gezin is in na die eerste meldingen een aantal keer actief benaderd dor medewerkers van Jeugd zorg, maar wilde op dat mo ment geen hulp en de situatie was volgens Jeugdzorg op dat moment niet ernstig genoeg om door te verwijzen naar de Raad voor de Kinderbescherming. Die raad kan na onderzoek beslissen om andere instanties in te scha kelen, een gezinsvoogd toe te wijzen of in het uiterste geval een procedure starten om de ouders uit de ouderlijke macht te ontzetten. Een maand geleden werd toch besloten de probleemsituatie te melden bij de raad voor de Kin derbescherming. „Inmiddels was het ook zo dat de ouders toch graag hulp wilden bij de opvoeding van een van de kin deren", aldus Joke van Harten, lid van de Raad van Bestuur van het bureau. Als er sprake is van een crisissi tuatie, kan de Raad voor de Kin derbescherming al binnen en kele dagen na een voorlopig on derzoek een beslissing nemen en het gezin bijvoorbeeld onder toezicht van een gezinsvoogd stellen. In dit geval is dat niet gebeurd, omdat er volgens Jeugdzorg geen sprake was van een crisissituatie. eindhoven - Op de Vliegbasis Eindhoven is gisteren de Hercules-ramp van 15 juli 1996 herdacht. Op die dag kwamen 34 mensen om het leven toen een toestel van de Belgische luchtmacht verongelukte. Zeven leden van de fanfare van de Koninklijke Luchtmacht overleefden de crash. De sobere ceremonie werd gehouden bij het monument dat door de Stichting Herculesramp '96 werd opgericht op de plaats waar de Hercules zes jaar geleden tot stilstand kwam. Foto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3