ami Leiden loopt miljoenen mis bij afschaffen OZB KORTING Claim LTO tegen hele veevoerketen z E Philips lijdt verlies door strop Vivendi Centrum voor astma en allergie in Leiden Overleg over schikking in zaak-Legio Lease s vanmorgen rin het rood rhouter (46) inkt in auto Onderzoek duidt op misrekening nieuw kabinet Export levende varkens stilgelegd tal kondigt ek aan Horeca en scholen ruziën over alcoholgebruik op 'megafeesten' Vroeg op pad Bush wil meer vrijheid in strijd tegen terrorisme MOM» MOPMMl 20M0M E MA N WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! SINGLET T-SHIRT 249 *%79 jm 100 Leidsch Dagblad NR. 42976 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag l6JUU 2002 ro neemt rrière van i dollar der bekent indstichting toermond ■de aanvaring >igt over nieuw dbouwbeleid Ta bakken /laats van loeding TO wil geen ngganzen' lassenheim o Boszhard ijke gluiperd JCt dieren geeuwen, o, 2ji ee" m selijk gezicht Jj zomers MMrrrrTro|w 0/21° 3/4 1 - De Amsterdamse vanochtend na de har- Jvan gisteren opnieuw in beland. Na een stijging procent ging het om elf bergafwaarts. De AEX- Dnd toen bijna 2 pro- ;r en was onder de 360 ;ezakt. Ook op de beur- inden Frankfurt en Pa in de indexen vanoch- 1 De FTSE en de CAC n twee procent. gez om Leidsch OPGERICHT 1 /WAART 1860 Dagblad kuw I Tel. O71 589 57 45 door Robbert Minkhorst leiden - De afschaffing van de onroerendezaakbelasting (OZB) heeft funeste gevolgen voor Lei den. De gemeente gaat er per jaar zestien miljoen euro op ach teruit, ondanks de door het rijk beloofde compensatie. Dat blijkt uit onderzoek van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Leiden moet drastisch bezuini gen danwel andere belastingen fors verhogen om de gevolgen van de weggevallen OZB-op- brengsten te kunnen opvangen. De nieuwe regering van CDA, LPF en WD wil de huizenbelas ting in 2005 afschaffen. De par tijen denken dat zij het verlies aan inkomsten via het Gemeen tefonds kunnen compenseren. Dat blijkt een lelijke misreke ning, constateert het Erasmus Studiecentrum voor Belastingen van Lokale Overheden (ESBL). Het ESBL onderzocht op eigen initiatief de gevolgen van de maatregel voor de 34 grote ste den in Nederland. Omdat er grote verschillen bestaan in hoe gemeenten hun lokale belastin gen innen, zullen die verschillen zich ook uiten als de OZB ver dwijnt Van de 34 gemeenten gaan er 26 op achteruit Leiden komt er het slechtst van af. Voor twee gemeenten, Rot terdam en Nijmegen, is het ver- wuchen/anp - Landbouworga nisatie LTO-Nederland stelt de hele veevoerketen aansprakelijk voor de schade die varkens- en kippenhouders lijden door de MPA-hormoonaffaire. Dat is de uitkomst van een ingelast over leg gisteravond in Wijchen tus sen de LTO en betrokken boe ren. De claim komt naast de gisteren bekend gemaakte aanklacht van LTO-Nederland en de Neder landse Vereniging Diervoerin- dustrie (Nevedi) tegen de Ierse veevoederproducent Wyeth Pharmaceuticals en verwerker Cara Environmental Technolo gy- Het ministerie van landbouw heeft 355 varkenshouders en kippenhouders onder toezicht gesteld, omdat ze vermoedt dat de dieren mogelijk het hormoon medroxy progesteron acetaat (MPA) via het veevoer hebben binnengekregen. De beesten mogen die boeren bedrijven niet verlaten. De ex port van levende varkens ligt sinds zaterdag stil. Volle stallen en inkomstenderving zijn het gevolg. LTO Nederland schat de strop per bedrijf op gemiddeld 55.000 euro. De totaalschade loopt vol gens de organisatie in de tiental len miljoenen euro's. „LTO wil eveneens met de boe- r/kockengen - Een 46- uit Voorhout is gis- ies m het leven gekomen 30 Ij met zijn auto in het jas beland. De man ilgens de politie door le oorzaak van de weg ingen (bij Breukelen). Ipverleners hem uit het de Portengense Zuwe len, bleek het slachtof- ajn verdronken. - Voormalig WD-lei- Dijkstal heeft aange- I binnenkort de fractie )artij in de Tweede Ka- 'len verlaten. Dijkstal intwoordelijk gehou- het verlies van de WD ste Tweede Kamer- ïgen. Desondanks werd cening mee gehouden dank voor bewezen een post toebedeeld en in het nieuwe kabi- enende. Inmiddels is dat Dijkstal niet in de vindsliedenploeg zit. leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum begint een centrum voor astma en allergie. De instelling opent op 1 sep tember van dit jaar haar deuren en legt zich toe op de behande ling van moeilijke gevallen waar andere artsen geen raad mee weten. Het aantal mensen met allergi sche aandoeningen en daarop volgende astma neemt de laat ste decennia toe, mede doordat de toegenomen hygiëne de ont wikkeling van het afweersys teem negatief beinvloedt Er zijn evenwel te weinig specialisten om aan de stijgende vraag naar behandeling te voldoen. De af deling Longziekten van het LUMC begint daarom een cen trum waarin specialisten van verschillende afdelingen samen- (advertentie) in Nepal bij Verschuiving fidu - Aardverschuivin- i moessonregens in Ne- Jen vandaag zeker 24 Pëist. Zeker honderd Worden nog vermist. M politie hebben giste- len inwoners van twee dorpen gered. De red- atie moest na zons- g worden gestaakt. De en verwachten niet overlevenden te vin- 65SÊ op alle modeartikelen met een rood label vanaf woensdag 09.30 uurt/m zondag 18.00 uur. De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf KUK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BUENK0RF.N1. OF Ba 0900-0919 {(WO PER MINUUT) lies feitelijk groter, maar Leiden levert het meest per inwoner in: 137 euro. Dat komt deels door de 'belastingmix'. Huizenbelas ting en reinigingsrechten zijn met elkaar verweven in Leiden. De regering houdt daar bij de compensatie geen rekening mee. Het Rotterdamse onderzoeksin stituut voorspelt dat de steden zich al vanaf volgend jaar moe ten voorbereiden op de maatre gel. „Ze zullen compenserende belastingmaatregelen moeten nemen of fors moeten snijden in het huidige voorzieningenni veau. Dit om financiële debacles te voorkomen", melden de on derzoekers. „De verschillen tus sen arme en rijke steden zullen weer toenemen", verwacht het ESBL „Verder kan het beteke nen dat steden minder schoon en minder veilig worden." Het ESBL had er niet op gere kend dat de nadelige gevolgen zo groot zouden zijn, zegt on derzoeker A. Waterbolk. „Omdat ze zo fors zijn, hebben we ge dacht: dan moeten we ook pu bliceren." Het instituut dringt er bij het rijk op aan om óf de wijze van compensatie aan te passen, of om de OZB niet af te schaf fen. Pagina Ri: Wethouder van financiën niet onder de indruk van onderzoek door Saskia Buitelaar duin- en bollenstreek - De bollenstreekafdeling van Hore ca Nederland wil dat gemeen ten maatregelen nemen tegen schoolfeesten die zijn uitge groeid tot. megadansmanifes- taties, waar 'onbedoeld alcohol wordt geschonken aan scholie ren onder de zestien jaar'. De scholen in de Duin- en Bollen streek ontkennen dat ten stel ligste. Hen schiet de kritiek in het verkeerde keelgat Verkoop van alcohol aan jon geren onder de zestien jaar is verboden. Toch is niet te voor komen dat dat gebeurt op schoolfeesten waar honderden leerlingen van 12 tot 18 jaar door elkaar lopen, beweert af deling De Bollenstreek van Ko ninklijke Horeca Nederland. Dat zit de ondernemers dwars, want zij worden tegenwoordig zeer streng gecontroleerd. Daarom vragen zij de negen gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek voorwaarden te stel len aan toezicht en handha ving. De eenvoudige feestjes op school zijn uitgegroeid tot me- gadansfeesten, compleet met dj's en beveiligingsdiensten, meent de horeca-afdeling. „De docenten hebben geen zin meer om politieagentje te spe len", zegt L Vleerlaag, ambte lijk secretaris van de afdeling. „Onze bestuursleden hebben kinderen op die scholen zitten. Zij horen dat daar 13-jarigen met een breezer rondlopen. Sommige ouders denken nog dat dat limonadegazeuse is, maar er zit vijf procent alcohol in." Hij verwijst naar een door Ra dio 538 georganiseerd dans feest op het Teylingen College in Voorhout eind vorig jaar en de Midsummer Dance Party vlakbij het Fioretti College in Lisse, georganiseerd door een speeltuinvereniging. „Wij als horecaondernemers moeten allerlei maatregelen nemen en om ons heen zien we dat er met de pet naar wordt ge gooid." Pagina R4; Teylingen College boos over valse beschuldiging ren claims neerleggen bij alle bedrijven in de veevoederketen die betrokken zijn bij de affai re", stelt secretaris H. Boelrijk van de LTO-vakgroep Varkens houderij. „Daar kunnen leden van Nevedi bijzitten. Zij moeten maar aantonen of ze te goeder of te kwader trouw handelden. Boeren moeten de schade zo veel mogelijk vergoed krijgen." LTO-Nederland onderzoekt nog of ze tevens de Ierse regering aansprakelijk stelt. „De overheid van een uitvoerend land heeft de plicht het vervoer van chemi sche ladingen te melden bij het ontvangende land. De Ierse re gering heeft dit niet gedaan bij het besmette veevoer. Ze heeft gefaald in haar controlerende functie", zegt de vakgroep-se cretaris. De veehouders vinden dat de Nederlandse overheid niet heeft geleerd van de mkz-crisis vorig jaar. Boelrijk: „Veehouders zijn geïrriteerd weer lange tijd niets te horen. Ik ben een van hen. Al twee tot drie weken is mijn be drijf geblokkeerd. Pas afgelopen vrijdag ontving ik een briefje uit Den Haag waarin stond dat de resultaten van de gehouden in- spectieproeven op mijn bedrijf nog op zich laten wachten. Tij dens de mond- en klauwzeere- pidemie was de communicatie ook zo slecht" werken. Zo zullen onder ande ren een Leidse kinderarts, een dermatoloog, een KNO-arts en een longarts er hun kennis bun delen. In de instelling kunnen patiën ten terecht voor consult en be handeling. De diagnostiek bij de meeste patiënten moet in het nieuwe centrum binnen een dag rond zijn. In de instelling, die gevestigd wordt binnen de poli kliniek Longziekten van het LUMC, zal ook onderzoek naar allergieën en astma plaatsheb ben. Volgens artsen van het LUMC is over allergie en over ernstige vormen van astma nog veel on bekend. Binnen een jaar willen de oprichters ook gespeciali seerd onderwijs over allergie aanbieden. numegen - In Nijmegen zijn van morgen om vier uur de eersten van 39.657 wandelaars op pad gegaan voor de 86e editie van de Vierdaagse van Nijmegen. Onder hen zijn circa 5.700 militairen uit binnen- en buitenland. De oudste wandelaar is 89 jaar, de jongste 11. De organiserende Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichame lijke Opvoeding (KNBLO) is be zorgd over de afname van het aantal jongeren dat de Vierdaag se loopt. De bond wil de komen de jaren actief gaan werven on derjongeren. Het aantal deelne mers van 40 jaar en ouder neemt echter toe, aldus de bond. De deelnemers wacht een wandel tocht van 30,40 of 50 kilometer door de Betuwe. Het wandelle gioen trekt onder meer door Arn hem, Bemmel en Eist. Foto: ANP/Vincent Jannink washington/rtr - De Ameri kaanse president Bush zal het Congres vandaag vragen hem meer volmachten te geven, zo dat hij daadkrachtiger kan op treden in de strijd tegen het ter rorisme. De extra bevoegdheden moeten het Witte Huis de mo gelijkheid verschaffen nieuwe aanvallen op de VS te voorko men. De kwetsbaarheid van de natie moet worden verkleind. „Onze vijanden werken eraan om chemische, biologische en nucleaire wapens te krijgen met het doel niet eerder vertoonde schade aan te richten", aldus het Witte Huis in een nota. Als we niets doen, doemt in de VS een nieuwe golf terreur op waarbij mogelijk de meest de structieve wapens worden ge bruikt. (advertentie) textieiSipers door Peter Groenendijk leiden - Dexia Bank Nederland praat met de stichting Leasever- lies over een schikking in de zaak Legio. Dexia Bank is de ei genaar van Legio (voorheen Le gio Lease), een Leids bedrijf dat aandelenleaseproducten aan biedt De stichting Leaseverlies vertegenwoordigt ruim twintig duizend particuliere beleggers die zich bedrogen voelen door Legio. De gesprekken zijn van groot belang voor Dexia Bank. Komen de partijen niet tot een schik king, dan stapt de stichting Lea severlies met een miljoenen claim naar de rechter. Volgens advocaat William Schonewille, woordvoerder van de stichting, gaat het dan om een bedrag van enkele honderden miljoenen euro. De beleggers die zich bij de stichting hebben aangemeld, leenden via Legio geld dat in aandelen werd belegd. Tot twee jaar geleden verdienden hon derdduizenden klanten veel geld via deze constructie. Maar door het slechte beursklimaat zijn sinds medio 2000 veel klan ten van Legio in moeilijkheden geraakt Zij rekenen inmiddels niet meer op winst, maar op een flink verlies. De beleggingen dekken niet langer de lening die zij getroffen hebben. De klanten die zich bij de stichting Lease- verlies hebben aangesloten, weigeren echter voor het verlies op te draaien. Zij stellen dat Le gio niet heeft verteld dat zij ook verlies konden lijden. Ook heeft Legio volgens de stichting niet gecontroleerd of klanten de fi nanciële risico's wel konden dragen. De stichting eist ontbin ding van de contracten en te rugbetaling van de inleg van de betreffende klanten. Een woordvoerder van Dexia Bank Nederland zegt dat de ge sprekken met Leaseverlies pas sen in de formele procedure die moet worden gevolgd. Zij wil niets zeggen over de inhoud. „De gesprekken zijn nog aan de gang." Leaseverlies-woordvoer- der Schonewille zegt dat de ge sprekken voortkomen uit een 'initiatief van twee kanten'. „Dexia is blijkbaar toch bereid om met ons te praten. Zij zijn hier niet toe verplicht, hadden ook kunnen wachten op onze claim. Maar of zij werkelijk uit zijn op een schikking, kan ik nog niet zeggen. De gesprekken zijn nog puur oriënterend." amsterdam/anp - Philips heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettoverlies van 1,35 miljard euro geleden. Vooral een afwaardering van het belang in het noodlijdende Franse media concern Vivendi Universal met 1,5 miljard euro speelde de elek- tronicareus parten. Vorig jaar werd in die periode een verlies van 770 miljoen euro geleden. Het nettobedrijfsresultaat, zon der bijzondere posten en voor zieningen, kwam uit op een winst van 171 miljoen euro, te genover een verlies van 382 mil joen euro vorig jaar. Analisten verwachtten een lagere winst en een hogere afschrijving op Vi vendi. Het elektronicaconcern verwacht dat de resultaten in het laatste half jaar beter zijn dan in de eerste zes maanden. De omzet in het afgelopen kwartaal was 8 miljard euro, 4 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. Voor een groot deel was die ho gere omzet te danken aan de in tegratie van overnames bij me dische apparatuur. De omzet steeg er met 85 procent Er was een lagere omzetgroei te zien bij mobiele telefoons, digitale net werken, video-apparatuur en monitors. De sterke verkoop- groei bij tv's en dvd-spelers is daardoor ruimschoots tenietge daan. In totaal daalde de omzet in deze divisie met 7 procent O ET WEG ALLES MOET WEG ALLES M •Maat M-XL 100% Katoen Diverse kleuren Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| autemflisdie betafng 6 Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1