beeld en evenbeeld Geboortedag van Van Gogh wordt nationaal feest mmrwmm KUNST 8f CULTUUR 'Puppetry of the Penis' naar Nederland Carlo Boszhard is heerlijke gluiperd in discomusical Hi t later jiarpiste Jen parade op ")0 bezoekers 'Ik kan dat ding niet meer zien' Verkeer moet wijken voor film over Vermeer Fotowedstrijd over de duinen aan de wandel Strand beesten am - Het eenmalige van Andrea Bocefli in erdamse sportpaleis verplaatst van woens- ptember naar zaterdag jer. De Italiaanse zan- 1 zijn hele Europese moeten verschuiven in l met het uitlopen van men voor zijn nieuwe ientimento'. Reeds ge- taarten blijven geldig, ndering kunnen ze ingeleverd bij de be- voorverkoopadressen. beach - De toonaan- filmharpiste Louise ier Elian, die te horen (van Hollywoodfilms uit 1 dertig en veertig, is af- Iweek op 96-jarige leef- leden. Ze speelt onder op de originele mu- van klassiekers als Gone With the ïng Kong' en 'Jungle ian, indertijd de meest Ie filmharpiste, was lang getrouwd met de componist van lek van 'Gone With The ji 'Casablanca'. - Het rondtrekkende de£stival De Parade heeft de matige weersom- nf> eden op de helft van 'n ee 77.000 bezoekers Pn n. Vorig jaar hadden evenveel mensen De en ezocht nadat twee van geelsteden waren aan- (n 2001 bezochten nensen De Parade op dlocaties in Rotterdam, g, Utrecht en Amster- afgelopen tien dagen de tenten van het festi- Haagse Westbroek- dse parade'. Zo luidt de jefjelijke ondertitel van de ^stelling 'Beeld en Even- evep half september in ne- tjjjisea en galeries te zien. Q ateliers worden in een tijd binnenstebuiten zerfOm een dwarsdoorsne- de^en van hedendaagse jorii deze wekelijkse serie JtLeidsch Dagblad de sfaar achter de doeken, en installaties voor. Rob van 't Zelfde. door Marjolijn de Cocq new york - Na de Vagina Mono logen nu ook Penis Poppenkast. Maar zonder marionetten, zonder touwtjes. In september toert de Australische cult-act Puppetry of the Penis door Nederland en Bel gië. 'Genitale origami', en dan letterlijk. Oftewel: hoe fröbel je met de piemel een hamburger, een hongerig vogeltje, de Eiffel- toren of het Monster van Loch Ness? Plus tips voor de doe-het- zelver. 'Poppenspeler' Jim MacGregor pakt aan linker- en rechterzijde zijn scrotum. Zakt door de knie ën en rekt verticaal en horizon taal tot het, in een langgerekte driehoek, bijna de vloer bereikt. „Ladies and gentlemen, the Eif- feltower", schalt zijn collega Da niel Lewry door het John Hou seman Theater in 42nd Street. Daarna de warming-up voor de volgende act. De spelers grijpen htm geslacht en wrijven het als ging het om verkleumde handen tot maximaal rek- en kneedbaar. Een videocamera registreert alle handelingen op het achterdoek Geen velletje, geen haartje valt te missen. „Het grote scherm", roepen MacGregor en Lewry, „doet wonderen voor je zelfver trouwen." Wanneer krijg je als vrouw nou de kans om vijftig minuten lang naar een penis in non-erecte staat te kijken, had stand-up co medienne Cory Kahaney het publiek voor de show voorge houden. „Plenty of cocks to co me." Veertig man en een paar denkop passen er in het alterna tieve New Yorkse theatertje. On vermijdelijk zijn er twee vrijge- zellenfeestjes onder het publiek, de bruiden-in-spe bont uitge dost. Onvermijdelijk zijn er de gilletjes als MacGregor en Lewry hun capes opengooien en aan het vouwen en in alle vleselijk heid aan het kneden slaan. „Mogen we jullie er aan herin neren", roepen de spelers, „dat jullie betaald hebben voor deze show? Jullie zijn de iveirdo'sY' Het Australische Puppetry of the delft - Automobilisten en fiet sers moeten de komende week rekening houden met opstop pingen en gebrek aan parkeer en stallingsruimte in het cen trum van Delft Dat blijkt uit een reeks verkeersmaatregelen die de gemeente Delft gisteren heeft afgekondigd. De maatregelen hebben te ma ken met de opnamen voor de Amerikaanse film 'Girl in hya cinth blue' (Meisje in hyacint- blauw). De film is gebaseerd op het gelijknamige boek van Susan Vreeland over een schil derij dat door Vermeer zou kun nen zijn gemaakt. De film volgt het schilderij vanaf het heden terug tot het moment dat het geschilderd werd in de zeven tiende eeuw. Het centrum van Delft krijgt voor de gelegenheid een zeven- tiende-eeuwse uitstraling. Par keerautomaten en reclamebor den gaan tijdelijk weg op plaat sen waar de filmers actief zijn. Eigenaren van fietsen en auto's komen via waarschuwingsbrief jes te weten op welke dagen ze hun vervoersmiddel naar elders moeten verplaatsen. Auto's en fietsen die op de aangegeven dagen niet zijn weggehaald door de eigenaren, haalt de gemeente alsnog weg. Eigenaren krijgen geen boetes en kunnen hun voertuigen ophalen bij een aan tal daarvoor aangewezen par keerplaatsen. De eerste overlast voor het ver keer valt vandaag te verwachten. Later in de week worden op al lerlei plaatsen in het centrum wegen en pleinen tijdelijk afge sloten en parkeerplaatsen vrijge maakt. Op dinsdag 23 juli moet het centrum van Delft weer nor maal toegankelijk zijn voor al het verkeer. leiden - Ter ere van haar 25-jarig bestaan organiseert de Stichting Duinbehoud voor jongeren van 10 tot en met 18 jaar een foto wedstrijd met als thema 'de dui nen'. Op 28 september worden tijdens het jubileumfeest de zes winnaars bekendgemaakt. De foto's worden gebruikt voor een kalender. Meer informatie op www.duinbehoud.nl of tel. 071- 5160490. e schilderijen van Rob ilfde geven kleur aan an Stedelijk Museum nhal. Felle kleuren Ivan het doek. Minder kTpd zijn de vijf kleine re- derijen. Bij nadere be- ig is dat schijn, want rerkt er nu emaillen in een kunstwerk? oirt - vergankelijkheid - is de teel de rode draad in r0] ast. Ik werk veel met mcilcte materialen. Uit het m' lis heb ik bijvoorbeeld ie t van een paard meege- n n Een paar haren heb ik aal :hilderij verwerkt. Dat ijk' Dk met repen die ik uit quj lillen pan heb gesne- spl' t stukken glas, met D' allemaal symbolen van '21' elijkheid die ook in ze- ïr£l< le-eeuwse schilderijen hel' vinden zijn. ik b ;n heeft het te maken ^at ouder worden. Ik ben N2Ï ister van mijn eigen mf slijkheid. In mijn om- 1Y" een aantal mensen ajn n en dat drukt je toch SSF leus op de feiten. Alles b>el gaat. De kringloop der ,orirobeer ik in mijn werk scb ikken. - Vt igeleid als edelsmid. aat! teb ik me op de Vrije laar e verder ontwikkeld *ee houwer. Dat is maar eld ie overstap. Alleen het is anders. Sindsdien vor( s kunstenaar altijd op en /eest. Ik maakte beel- hout en steen, maar mogelijkheid om met m perken. Daarom ben eelden gaan beschil- eur voegt absoluut esel&Qnst maken is con- /ï(K zelen. Mijn nieuws- ■n ifld drijft me steeds ver- Is ben ik meer een theater recensie Jeroen de Valk Voorstelling: 'Saturday Night Fever" met o.a. Carlo Boszhard. Gezien: 14/7, Beatnx Theater, Utrecht. Aldaar dagelijks (m.u.v. maandag) t/m 25 augustus Na de slonzige hippietijd kwam een buitengewoon fatterige pe riode: die van de disco. Plateau zolen, oranje broeken van plas tic, mannen met mascara en rouge op het gelaat, uitbundige doch zorgvuldig gecoiffeerde gelaatsbeharing - alles leek op eens te kunnen. In de film 'Sa turday Night Fever' (1977) zit John Travolta uren voor de spiegel, voordat hij zich in de discotheek durft te vertonen. De gelijknamige musical is eveneens een bonte volière waarin tot in de puntjes ver zorgde jongeren om de aan dacht strijden. Een ideale ambiance voor Carlo Boszhard, die immers nooit veel heeft opgehad met 'goede smaak'. Wat hij ook doet, het is altijd over the top, manisch, bij na beschamend, en deze eigen schap komt hem sinds enkele dagen goed van pas in de rol van dj Monty. Hij nam de rol over van Mi chael Diederich, die is overge stapt naar de musical 'Rocky over the rainbow'. Na zo'n vijf honderd voorstellingen, waarin een half miljoen mensen kwa men kijken, wilde Diederich weer eens wat anders. Tot en met 25 augustus is Bosz hard dj Monty, een extravagan te knaap met woest Afro-haar, dito bakkenbaarden en nauw sluitende glitterkledij. Een zelf ingenomen, hoogst onbetrouw baar sujet dat geen danspasje kan voordoen zonder handtas telijk te worden en misbruik maakt van zijn positie - hij is te vens dansleraar én eigenaar van discotheek '2001 Odyssey" - door alle meisjes te dwingen met hem naar bed te gaan. Een grote gluiperd dus, die Bos zhard met satanisch genoegen neerzet. Hij maakt van dj Mon ty, heupwiegend op plateauzo len, een zeer valse nicht; als hij naar een leerling 'fantééóstisch meid!' roept, richt hij zich di rect daarna tot het publiek om daar 'walgelijk' aan toe te voe gen. Zijn overhemd hangt open, zo dat veel borsthaar en een gou den ketting zichtbaar worden. Af en toe laat hij oversekst zijn tong krullen. Hij is inderdaad, om hoofdrolspeler Joost de Jong (als Tony Manero) te cite ren, 'zo glad als een paling in een emmer snot'. Opmerkelijke acteerprestaties komen verder van Chantal Jan zen, als Manero's (dans)partner Stephanie, en Daphne Flint als Annette. Janzen zingt als een engeltje en weet allerlei nuan ces - aanvankelijk is ze trots en parmantig, later tragisch en vertwijfeld - over te brengen. Flint (net als Boszhard een nieuweling in het gezelschap) overtuigt als het volkse meisje dat Manero bruut opzij schuift zodra de verleidelijke Stephanie in zicht komt. De overige spelers zijn in de eerste plaats vaardige dansers; vooral De Jong moet het meer van zijn veerkrachtige motoriek en acrobatische danscapacitei- ten hebben dan van zijn acteer talent. Maar dat vergeet je zodra hij op flarden Wagner of Beethoven weer eens zo'n machopose aanneemt. In hagelwit, driede lig kostuum, uiteraard de wijs vinger van de rechterhand in de lucht priemend. den haag - 30 Maart 2003, de 150ste geboortedag van Vmcent van Gogh, moet uitgroeien tot een nationale verjaardag. Dat hoopt Toerisme Recreatie Ne derland (TRN) in elk geval. De postume verjaring van de kun stenaar wordt volgend jaar het belangrijkste punt in de cam pagne om toeristen naar Neder land te lokken. TRN verwacht een 'miljoenen belangstelling' voor Van Gogh uit binnen- en buitenland. „De mens Van Gogh komt daarbij centraal te staan", zegt een woordvoerder. Vooral in de om ringende landen, Frankrijk en Italië hoopt de organisatie be langstelling voor de kunstenaar te wekken. Drie tentoonstellingen en activi teiten in de plaatsen waar de schilder Vincent van Gogh (1853-1890) heeft gewerkt en ge leefd (Nuenen en Nieuw-Am- sterdam) staan volgend jaar op het programma. Die moeten re sulteren in een soort 'levensrou te' langs plaatsen die voor hem belangrijk waren. Bijzonder on derdeel daarvan zijn de tiental len borden met afbeeldingen van schilderijen die op plaatsen komen te staan waar de kunste naar de werken maakte. In het Franse dorpje Auvers-sur- Oise, waar Van Gogh in 1890 overleed, staan dergelijke bor den tot genoegen van menig toerist al langer. Volgens een woordvoerster van het Van Gogh Museum in Am sterdam wordt 2003 geen herha ling van het Van Gogh jaar 1990, waarin zijn verscheiden op grootse wijze werd herdacht. Het museum geeft de kunste naar 'twee verjaarscadeautjes' in de vorm van exposities. In de ene tentoonstelling, 'De Keuze van Vincent, Van Goghs Musée Imaginaire', wordt een selectie getoond van de 1500 werken, die Van Gogh in zijn brieven als 'mooi' bestempelde. De tweede expositie CVan Gogh Modem') gaat over kunstenaars die weer door de Nederlander werden geïnspireerd. Het muse um krijgt daarbij hulp van de buurman, het Stedelijk Muse um. Het Kröller-Müller Museum in Otterlo grijpt de verjaring aan voor een expositie rond naam- geefster Helene Kröller-Müller. Daarin is te zien hoe zij door de artiest werd geïnspireerd om haar imposante verzameling aan te leggen. Tussen het van Van Gogh in Amsterdam en het Kröller-Müller op de Veluwe rijdt een shuttlebus. In Auvers-sur-Oise, waar in de plaatselijke herberg de beroem de (laatste) kamer van Van Gogh is ingericht als museum, zijn ook speciale activiteiten. Op 30 maart gaat het woonhuis van vriend en dokter Gachet open voor het publiek schilder dan een beeldhouwer. Het klinkt misschien gek voor een beeldhouwer, maar het platte vlak biedt me zoveel mo gelijkheden. Olieverf, acryl, ei- tempera; alles is aantrekkelijk. In mijn werkkamer heb ik een laatje, dat voor mij een soort schatkist is. Er zitten materia len in die ik overal en nergens vandaan haal. Kijk, dit noem ik zacht glas. Het is een scherf die ik op het strand heb gevonden. Het zand en de golven hebben het zo gepolijst dat er geen scher pe rand meer aan zit. Fantas tisch materiaal om mee te wer ken! De computer is mijn schets boek. Ik maak daar een ruw schetsontwerp op. Aan de hand daarvan ga ik aan de slag op het doek. Dat vormgeven is een intuïtief proces. Ik heb al lerlei beelden in mijn hoofd opgeslagen. Via een soort trechter komt dat eruit. Noem het inspiratie! Ik heb er altijd muziek bij opstaan. Ik ben gek op opera, Wagner, Schubert. De vergankelijkheid is ook in hun werk een terugkerend the ma. Het doek 'Der Tod und das Madchen' dat nu in De La kenhal hangt, is bijvoorbeeld geïnspireerd op een strijkkwar tet van Schubert. Je ziet hoe de dood probeert te ontsnappen uit een rode jurk. Dit schilderij heet 'Kleurrijk ge kloond' en verwijst naar het klonen. Klonen is een poging de vergankelijkheid te onder mijnen." Tekst: Theo de With Foto: Hielco Kuipers Rotterdam - Sinds afgelopen weekeinde is de grote zaal van de Kunsthal veranderd in een strand. In deze ruimte zijn de 'Strandbees- ten' te zien die de Delftse kunstenaar/uitvinder Theo Jansen vervaar digt van elektriciteitsbuizen en houten pallets. Een aantal van zijn beesten kan zichzelf zelfs voortbewegen. Jansen creëert op deze wijze zijn eigen universum. Met wiskundig in zicht, technisch vernuft en een vleugje humor is hij de bedenker van een nieuwe evolutietheorie. In het begin bestonden de dieren van de Delftenaar alleen in zijn computer. Hij maakte ze steeds ingenieuzer. Toen hij zijn ontwerpen ging uitvoeren, was zijn grootste uitdaging om de beesten echt te laten lopen. Dat is hem gelukt. Jansens schepsels voelen zich het best thuis in gebieden waar het waait, zoals op het strand. Zijn creaties halen hun energie niet uit voedsel, maar uit de wind. Een zuchtje wind drijft hen voort. Strand- beesten noemt hij ze, hoewel elke soort zijn eigen naam heeft, zoals de op de foto afgebeelde 'Animaris Sabulosa Adolescens'. De tentoon stelling blijft tot en met i september te zien in de Kunsthal te Rotter dam. Foto: Kunsthal Penis van Simon Morley en Da vid Friend maakte zijn debuut in 1998 op het Melbourne Inter national Comedy Festival. De show werd geboren uit een pri- vé-collectie van peniskunstjes waarmee Mor ley zijn twee broers trachtte te overtroeven en die Friend zich als jongetje te eigener amu sement in bad eigen had ge maakt. Na een tournee van acht maanden door Australië en uitverkochte zalen in Sydney en Melbourne volgde het Edin burgh Interna tional Fringe Festival, West End in Londen, New York In september toert de 'oeroude kunst van geni tale origami' naar Nederland. Drie duo's ver tonen nu hun peniskunsten over de wereld. Vanwege het overweldigende succes roepen Morley en Friend op hun website belang stellenden met een 'flexibele werkhouding' op auditie te ko men doen, be sneden dan wel onbesneden. Om te oefenen is een handlei ding toegevoegd voor 'de ham burger' uit het bij de show ver krijgbare doe-het-zelf-boek: bal len om de piemel vouwen, goed aandrukken en een kwartslag draaien. De 'parachute', de 'vrouw', de nucleaire paddestoel', het 'monster van Loch Ness', 'Gon- zo voor de kiddies' volgen elkaar in New York in hoog tempo op. Gevaarlijke hoogtepunten: de 'Olympische fakkel' (met vlam) en de finale met de 'windsurfer' Wie zijn de weirdo's in 'Puppetry of the Penis': de acteurs of de betalende toeschouwers? Publiciteitsfoto (met ventilator). Waar de Vagina Monologen van Eve Ensler, on danks het gegiebel waarmee de voorstelling het afgelopen sei zoen in Nederland werd ontvan gen, een serieuze oorsprong en grotendeels ook uitwerking heb ben, is in the big dick-show me ligheid troef. Met de gewenning aan zoveel naakte realiteit na het aanvan kelijke shockeffect, ligt zelfs een zekere verveling op de loer. Hooguit ranzig is Puppetry of the Penis, voor al als enige pu blieksparticipa tie wordt ge vraagd en de slachtoffers van de spelers een hand krijgen die zojuist nog in de erogene zone actief was. Maar pornogra fisch wordt de show nergens. De zo openlijk tentoongesprei de geslachtsor ganen zijn in al hun fröbel- standjes en uit vergroot op het scherm verre van lustopwek- kend. Of, zoals een mannelijke toe schouwer het na afloop van de show in New York verwoord de: „Ik ga de komende dagen niet onder de douche. Ik kan dat ding niet meer zien!" Puppetry of the Penis: 12/9 Theater aan de Parade Den Bosch, 13/9 Chassé Theater Breda, 14/9 Til burg, 15/9 MECC Maastricht, 17/9 Odeon Zwolle, 18/9 Or pheus Apeldoorn, 19/9 Ver- eeniging Nijmegen, 20/9 Schouwburg Eindhoven, 21/9 Junushof Wageningen, 22/9 Ti- voli Utrecht.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15