DUIN BOLLENSTREEK De Zeevlam kiest voor montessori Hangen als een aapje, vliegen als een vogeltje' Teylingen College: 'Feesten onderbouw alcoholvrij' 'Gemeente duidelijk over TN Vooruitstrevend en vernieuweiE Katwijk velt zieke iepen Strandrolstoel voor Katwijk Open fuchsiatuin in Noordwijk Reanimatiegroep heeft website Noordwijkse school bedreigd met sluiting Haring krijgt 8,3 Hup mama! van Dick de Vroomen 1929-2002 katwuk - De gemeente Katwijk haalt zo snel mogelijk circa zes tig iepen weg die zijn aangetast door de besmettelijke iepziekte. De gemeente signaleerde de af gelopen maanden reeds enkele zieke bomen en dat aantal neemt toe. Om verdere ver spreiding te voorkomen, wor den de iepen geveld. De schim melziekte wordt overgebracht door wortelcontact en iepen- spintkevers. Een zieke boom verliest in de zomer zijn groene blad en is niet te genezen. Wie een zieke iep in de tuin heeft of denkt te zien, kan dat melden bij de servicelijn van Katwijk: 071-4062266. katwijk - Katwijk heeft een vierde strandrolstoel. De Kat- wijkse ING bank heeft ter ere van haar verhuizing naar een nieuw pand de stoel aangebo den aan het Rijnlands Zeehos pitium. De revalidatieinstelling werkt in dit project samen met 't Zeepaviljoen, de strandtent die de rolstoelen beheert en ge bruikers helpt. Gehandicapten kunnen de speciale strandmo- bielen gratis gebruiken. Don derdag vaart een sloep van de Katwijkse Reddingsbrigade het strand op ter hoogte van 't Zeepaviljoen met de gloednieu we strandrolstoel aan boord. noordwijk - Fuchsialiefheb bers kijken er inmiddels al naar uit: de open tuin van de familie Koek in Noordwijk. Elk jaar staan en hangen honderden fuchsia's in de tuin te pronken. Zaterdag 20 juli zijn ze te be zichtigen aan Leeuwenhorst laan 16. Toegang is gratis, plan ten en stekjes zijn te koop. Tuin- en kleurliefhebbers zijn welkom van 10 tot 22 uur. rijnsburg - De Werkgroep Re animatie Rijnsburg heeft een ei gen website. Op www.werk- groep-reanimatie-rijnsburg.nl is informatie te vinden over de reanimatiecursus, de collecte voor de hartstichting en de an dere activiteiten van de werk groep. Ook kunnen belangistel- lenden zich via de site aanmel den voor een reanimatiecursus. door Jan Preenen noordwijk - De rooms-katholie- ke basisschool De Zeevlam in Noordwijk gaat geleidelijk mon- tessori-onderwijs invoeren. Het is een uiterste poging van het be stuur, de Sophia Stichting in Voorhout, om sluiting van de school aan de Hoogwakersbos- straat te voorkomen. Als gevolg van vergrijzing in de wijk Duinpark in Noordwijk aan Zee is het aantal leerlingen van De Zeevlam de afgelopen jaren sterk teruggelopen. Daarom is gezocht naar een onderwijs vorm die in de Duin- en Bollen streek nog niet bestaat om de school weer aantrekkelijk te ma ken. Zonder de overkoepelende Sophia Stichting was De Zee vlam waarschijnlijk al ter ziele gegaan. De school zit namelijk met tachtig leerlingen ver onder de opheffingsnorm van 125 a 130. Daarom is de stichting in overleg met ouders, een be stuurslid en directeur H. Verlaan op zoek gegaan naar alternatie ven. Van fusie met een van de andere katholieke scholen in Noordwijk werd afgezien, om dat die stap waarschijnlijk op termijn zou leiden tot sluiting van De Zeevlam. „We worden nu in Noordwijk de enige school die een wat andere pedagogische richting gaat vol gen en afwijkt van het reguliere onderwijs. We verwachten daar door dat ook ouders in heel an dere wijken en zelfs buiten Noordwijk kinderen bij ons zul len aanmelden. In de directe omgeving is er alleen een mon- tessori-school in Oegstgeest. Daar gaan nu ook Noordwijkse kinderen heen, net als naar de openbare Jenaplanscholen in Noordwijkerhout en Lisse, de Vrije School in Hillegom en de Daltonschool in Voorhout In de Duin- en Bollenstreek zijn we straks uniek met montessori- onderwijs, waarbij het kind zo veel mogelijk individueel wordt begeleid en heel zelfstandig kan werken. Dat unieke stond bij onze keuze voorop. Wellicht hadden we voor Jenaplanonder- wijs gekozen, als dat er nog niet was geweest. Een leuke bijkom stigheid is dat Maria Montessori in Noordwijk heeft gewoond en gewerkt van 1949 tot 1952 en hier ook begraven ligt", aldus Verlaan. De Zeevlam bouwt het montes- sori-onderwijs met ingang van het schooljaar 2003-2004 van onderaf op, te beginnen met de groepen één en twee. Elk jaar komt er een groep bij. Voor leer lingen, die nu al op school zit ten, verandert niets. De Sophia Stichting gaat het komende schooljaar al op zoek naar nieu we leerkrachten. Van de huidige zeven personeelsleden lijkt nie mand voor de nieuwe richting te kiezen. Verlaan: „Ze lopen al lemaal tegen de vijftig en vinden het voor die paar jaar dat ze nog lesgeven niet meer de moeite om nog een tweejarig nascho lingstraject te gaan volgen, waarin hen de uitgangspunten van het montessori-onderwijs worden bijgebracht." Ook Verlaan, met 46 jaar de jongste van het team, kiest daar niet voor. „Dat heeft wat mij be treft met privéredenen te ma ken, waarover ik verder niets wil zeggen. Er wordt dus ook ge zocht naar een nieuwe direc teur, die met een hele nieuwe frisse ploeg aan de slag gaat Hoe lang ik hier nog blijf, weet ik nog niet. Net als mijn colle ga's zal ik op een van de twintig andere scholen van de Sophia Stichting aan de slag gaan." door Saskia Buitelaar vervolg van voorpagina bollenstreek - Bij de scholen in de Duin en Bollenstreek schiet de brief van Hore ca Nederland in het verkeerde keelgat. Het Teylingen College in Voorhout rea geert verbijsterd op de bewering dat jon ge leerlingen breezers drinken op een schoolfeest. Directiesecretaresse R. Kosters: „Daar is absoluut niets van waar. Het Radio 538- feest was voor de onderbouw en dat was absoluut alcoholvrij. De leerlingen wor den stuk voor stuk gefouilleerd en er is een surveillance, daar ril je van. We con troleren zelfs de stortbakken van de wc's, of er geen flesjes in liggen. Bij een feest in een Noordwijks café vorig jaar hanteerde het Teylingen College een systeem met armbandjes voor leerlingen. Daarop stond de leeftijd en hoeveel van de maximaal drie alcoholische consump ties ze al hadden gebruikt. C. Slats, sec tormanager van de nevenvestiging in Noordwijkerhout, is ook verbaasd over de brief. De populaire breezers worden volgens hem überhaupt niet verkocht. Op het eindfeest lopen alle leerjaren in derdaad door elkaar heen, maar ook dan is er een controlesysteem met pasjes. „Het enige dat scholieren boven de zes tien dan kunnen krijgen is alcoholarm bier." Het Teylingen College stuurt per om gaande een brief terug aan Horeca Ne derland, kondigt Kosters aan. „Wij willen dat ze zich verantwoorden voor deze on terechte beschuldigingen." Ook op het Fioretti College zijn de regels omtrent alcohol schenken strikt, zegt di recteur K. Zwetsloot. Op het enige feest waar jong en oud door elkaar lopen, het kerstbal, kunnen 16-plussers na 22 uur bier of wijn krijgen. Docenten controle ren daarop. „De jongeren proberen na tuurlijk wel van alles mee te smokkelen, daarom worden aan de poort alle tasjes albekeken." Over de Midsummer Dance Party zegt Zwetsloot, geërgerd: „Dat was niet op onze school en niet door ons georgani seerd. Er waren niet eens veel van onze leerlingen. Daar hebben wij niets mee te maken." De meeste duidelijkheid bieden het Northgo College (Noordwijk) en Andreas College (Katwijk). Daar komt geen drup pel alcohol binnen. In Katwijk gaat het al tien jaar zo, zegt rector J. Lugtenburg. „Want je hebt er altijd gehannes mee." Het jaarlijkse examenfeest, door leerlin gen georganiseerd, vindt daarom buiten school plaats. Rector L Jongeling van het Northgo schafte de alcohol vorig jaar af. „Het past niet in onze opvoedkundige taak om jon ge leerlingen daarmee in aanraking te brengen. Voorheen konden 16-plussers op het examenfeest na 23 uur wel een biertje krijgen, maar daar worden ook andere leerlingen voor uitgenodigd. Dan moet ik aan de deur gaan kijken of ze 16 zijn? Ik heb dat één jaar aangekeken en toen gezegd: dat doen we niet meer. Een school is geen horeca-instelling." „Gooi, gooi", roept buikdansereslerares Anusch naar de Katwijkse dames, terwijl ze haar heupen be weegt. Foto: Henk Bouwman kon ik niet met werk combi neren." Als de cursus straks in Leiden begint, is de Leider- dorpse zeker van de partij. „Dit vind ik zó mooi, het is de oervorm van bewegen. Ik ben er helemaal weg van, ik denk dat ik in een vorig leven in Egypte heb gewoond." Anusch schotelt de dames nog eens een paar bewegin gen voor. De golvende bewe gingen tussen maag en buik zijn aan de beurt. Als de leer lingen mogen oefenen, vraagt er eentje zich af hoe lang het duurt voordat zij die bewegin gen onder de knie heeft. „Als je het eenmaal door hebt, dan heb je het door", zegt Anusch. Tsja, wat moet je met zo'n antwoord. Er zijn dames bij doe heel lang zullen moeten oefenen, voordat ze voor het thuisfront mogen optreden. Het geduld van manlief wordt derhalve op de proef gesteld. Als de workshop is afgelopen, zijn de meesten toch enthou siast. Een bedrag van 105 euro voor 14 lessen vormt een klein drempeltje, maar wat stelt dat bedrag nu voor als het huwe lijk straks weer vol passie is? Anusch Alawerdian maakt zich gereed voor de tweede workshop van de avond. Er staan weer dames ongeduldig te wachten. Alawerdian legt het gehoor uit wat de buik dans inhoudt. Dat het alle maal in Egypte is begonnen, waar de dames van de harem de koning probeerde te beha gen. Nee, benadrukt ze, het heeft niets met seks te maken, maar wel alles met sensuali teit. Eigenlijk is het kunst. Ze volgde in Egypte een oplei ding tot buikdanseres. Naast cursussen verzorgt Anusch in Nederland optredens. Dat ge beurt soms in een theehuis, maar ook op een groot bedrij- venfeest. Vanavond is er aandacht voor de Katwijkse dames. Die kij ken elkaar aan en komen tot de conclusie dat het allemaal niet zo simpel is. 'Buik in, maag in, hangen als een aap je, vliegen als een vogeltje'. Pffff, dat is zweten geblazen. Ach, denkt er iemand, mis schien is dat huwelijk van mij zo slecht nog niet. Rob Onderwater katwijk - Consumenten geven een 8,3 als rapportcijfer voor de smaak van haring. Het Neder lands Visbureau had via de web site www.haringtest.nl mensen opgeroepen om een oordeel te vellen over de haring. Dit na de resultaten van de haringtest van het Algemeen Dagblad, waarin slechts veertien van de 74 ge controleerde verkooppunten er goed van afkwamen. De visspecialisten waren het niet eens met de wijze waarop het AD de haring beoordeelde. Volgens de handelaren hielden de keuzeheren geen rekening met de regionale smaken. Het Nederlands Visbureau is het eens met die kritiek en organi seerde een 'eigen' onderzoek, ussERBROEK/haarlejm - De gemeente Haarlem mermeer heeft duidelijk genoeg gesteld dat de TNV (Tijdelijke Noodvoorziening voor Vreemde lingen) bij Lisserbroek in juli volgend jaar weer verdwijnt. Dat stelt de Haarlemse bestuursrechter. Het Comité TNV Lisserbroek was naar de rechter gestapt, omdat ze wil dat de gemeente schriftelijk garandeert dat het asielzoekerscentrum volgend jaar weer verdwijnt, bijvoorbeeld door een brief aan de dorpsbewoners te versturen. De bewoners eisten formeel een schorsing van de tijdelijke bouwvergunning, wat de bestuursrechter heeft af gewezen. Het bewonerscomité vreest dat het Centraal or gaan Opvang Asielzoekers (COA) opnieuw een aanvraag doet om de Lisserbroekse TNV langer te laten bestaan. „Zo is het in andere gegaan", aldus de leden van het burg was bijvoorbeeld de garantie geg plaatselijke asielzoekerscentrum na 1 sluiten. Nu houdt de gemeente eer onder bewoners of het AZC langer i „Wij willen straks geen referendum", lid S. van Hal. Volgens advocaat J. Nolting hebben de Üsserbroekers ver wonnen. „Het is nu nog een keer stuursrechter gezegd dat twee jaar va gemeente vindt dat dat al lang duidelij Van Hal wil met alle lokale raadsfracti fel om te praten over de TNV. „Wij zijn ri juridische touwtrekkerij. Maar de wegr Raad van State ligt nog altijd open." Vorige week donderdag is op 72-jarige leeftijd Lissenaar Dick de Vroomen overleden. De Vroomen was in zijn leven di recteur van Jac. Th de Vroomen Holland BV, een bedrijf in bloembollen en vaste planten dat sinds 1925 in Lisse gevestigd is. „De grote inspirator is wegge vallen", zo omschrijft zijn zoon Jack de Vroomen het verlies dat het overlijden van zijn vader heeft veroorzaakt. „Hij heeft mij alles geleerd wat ik nu weet van ons bedrijf. Hij was vooruitstre vend en vernieuwend. Dat geldt op meer gebieden dan alleen het werk. Bij iedereen die hem heeft ontmoet, heeft hij wat bij zonders achtergelaten. Hij gaf heel veel en was daar nooit klaar mee." Dick de Vroomen overleed in het ziekenhuis, waar hij 's mor gens heen was gegaan omdat hij zich onwel voelde. „Mijn vader heeft een uur op de intensive- care gelegen. Daar leek hij te zijn hersteld, want hij heeft nog wat gegeten en wat gepraat. Ge heel onverwacht is hij later op de dag overleden. We staan voor een raadsel. Het is voor ons niet te begrijpen." De Vroomen deed in zijn leven veel meer dan het voortzetten en uitbreiden van het bloembol- lenbedrijf dat zijn vader had op gericht. Met zijn vrouw Puck had hij de stichting Puntenburg opgericht. De stichting richtte zich speciaal op kinderen met een geestelijke en/of lichamelij ke handicap. Zo reed er elke zondag op zijn manege aan de Spekkelaan een groep gehandi- Een andere rode draadje ven van Dick de Vroom) schaatsen. Om de bollek man te brengen reisde Cee naar de hele wereld roiw zijn bezoeken in ScandJ^g kwam hij in contact ma^s landse schaatsers, die cK v-c wedstrijden moesten rifEe bood zich aan als vraagt Het leidde uiteindelijk functie van chef d'equikm( Nederlandse schaatsp% st Olympische Spelen. D«all( vervulde hij van 1972 tifelij Ook daarin relativeerdffle.( aandeel: „Ik had er helJvin geen verstand van, ik bfen de sport niet eens. Dat|0Ul geniijk maar goed, waiw, kun je je er ook niet meelij] moeien." Niettemin ee Vroomen vanwege zijnfcn e sten voor de schaatsspjjeu erelid van de KNSB bert ga; Dat was in 1982. Voor (brol keer, omdat het de schfjj^ ontgaan was dat De VrW in 1972 het erelidmaatfjgfc gekregen. Hij kon daar(je v om lachen: „Daarmee fih0 maar mooi een wereldfoe c gevestigd." jjsa Dick de Vroomen worik genochtend begraven tee graafplaats De Duinhojhoi Spekkelaanin Lisse. Dal m( om 11.00 uur, is er in cLei kerk aan de Heerewegoeei Lisse een uitvaartmis. |eu „We zullen hem vreselfcm sen", zegt Jack de Vroc^zg „Hij kon van alles en iqd d iets bijzonders maken.] Jsb noordwijk - Hoe sterk is de eenzame zwemster? Mama is een van de ongeveer 400 mensen die sinds gisteren meedoen aan de zwemvier- daagse in het Bollenbad in Noordwijk. Terwijl mama voortploetert, lo pen papa en de twee kinderen lekker op het droge om haar aan te moedigen. Mama zwemt namelijk voor een goed doel: het Donald Kinderfonds. Net zoals nog veel meer mensen in in heel Nederland. Foto: Henk Bouwman waarop 700 reacties nengekomen. „Het beeld dat het AD schetst blijkt dus niet g worden door de zegt woordvoerder colaas van het bureau. „Dit neemt nie L voortdurend aan betering van haring punten moet Met een kwetsbaar haring moet heel worden omgespron^ kwaliteit te waarborg! verbeteren organiser*"1^ bureau geregeld voor visdetaillisten, gelegd wordt wat de nier is om een goede serveren. Stel: je bent vrouw en je vindt dat het huwelijk langzamerhand een sleur is geworden. Het heilige vuur is er uit. Als de man thuis komt van een partijtje biljart, valt-ie als een blok in slaap waar er vroeger nog wel eens span nende dingen gebeurden. Zo'n huwelijk moet duidelijk in de revisie. De oplossing ligt voorhanden: ga buikdansen. Wie het onder de knie krijgt, heeft gegaran deerd succes. De echtgenoot zal voor de sensuele bewegin gen vallen. Er is een klein pro bleempje. Het is als Neder landse vrouw toch niet be paald simpel om je die bewe gingen eigen te maken. Dat bleek gisteravond nog maar eens in Katwijk. Anusch Alawerdian kan buik dansen als de beste. Dat is niet zo vreemd, want vanaf het moment dat zij op haar benen kon staan, danst ze. Gisteravond gaf ze een work shop in wijkgebouw Hoomes- Rijnsoever. Ze had vooraf gro te twijfels over de klandizie, want 'via via' had ze gehoord dat Katwijk een gelovig dorp is en dan weet je maar nooit hoe de men sen er tegen aan kijken. Maar het viel alles mee: er kwamen 65 vrouwen op de workshop af. De vraag is: wat gaan die vrouwen met dat buikdan sen doen? Voor Mar- greet de Ruij- ter is het simpel. Zij heeft een Egyptische vriend. „Op die manier ben ik ermee in aanraking gekomen. De muziek op zich vind ik al prachtig, het heeft iets exo tisch. En het is nog hartstikke Jeuk om te doen." Ze baalt dat Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 de cursus pas in september begint. Dan zit ze voor een jaar bij haar vriend in Egypte. „Ik denk dat ik daar dan maar cursussen ga volgen." Lerares Anusch weet het ze ker: de buikdans gaat Neder land veroveren. In Duitsland is men er allang voor gevallen, maar om een of andere duis tere reden is het hier niet van de grond gekomen. Omdat de samenleving multicultureel is geworden, is Nederland er nu wel klaar voor, vindt de 20-ja- rige danseres, Armeense van geboorte en al zeven jaar woonachtig in Nederland. Ze woont in Leiden en in die plaats gaan de cursussen plaatsvinden in het wereld danscentrum Arévik. De workshop is bedoeld om de dames een beetje bekend te maken met het buikdansen. Er waren trouwens ook man nen uitgenodigd, maar de mannen die er zijn willen niets met het buikdansen te maken hebben. Anusch legt uit wat de bedoeling is. Ze maakt de karakteristieke be wegingen met de kont „Van boven niet bewegen, al leen van on der bewegen en als mes sen heen en weer gaan. Gooi, gooi", beweegt ze op het op zwepende ritme van de muziek" Anusch doet het nog maar eens een keertje voor. De da mes volgen. De een doet het soepei tjes, de an der beweegt onhandig. Ach, het is pas de eerste keer. Elvera Visser heeft het wel vaker gedaan, haar be wegingen zijn soepeler dan de rest. „Ik heb eerder cusussen gehad bij Yonina in Amster dam", geeft ze toe. „Maar dat Archieffoto: Dick Hogewoning capte kinderen op paarden. Het echtpaar De Vroomen werkte ook samen met de Stichting De Opkikker, een landelijke organi satie die voor ernstig zieke kin deren en hun familie wensen in vervulling doet gaan. „Hij had altijd zorg voor de minderen in de maatschappij", aldus zijn zoon. Zelf vond Dick de Vroomen, die Ridder in de Orde van Oranje- Nassau was, het niet zo bijzon der wat hij deed: „Het houdt je van de straat en het is toch beter dan stilzitten." Zoon Jack: „Wij gaan nu er alles aan doen om het werk van mijn vader voort te zetten. Hij zou gewild hebben dat de Stichting Puntenburg ge woon verder gaat."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14