LEIDEN REGIO Verzet WLTO tegen komst 'hangganzen' 'Kwaliteit behandeling fysiotherapeuten holt achteruit' erkbom loft onder bus e Alphenaar i,'> ehouden 'Ganzenstront verstikt het weiland' DLG en uinbouw ilitiek Leiderdorp handhaaft korting op afvalstoffenheffing ouderenfiats Boerhaavepiein ieeg aité Jeugdvakantieweek ïout weer verbranden auna en SP in de clinch Therapeut uit Voorschoten schudt collega's wakker - irwi H,loi aan den rijn - Een ont- ruurwerkbom heeft gis- rote schade aangericht iet terrein van een auto bedrijf aan de Industrie- bom lag onder een be- Een plafond van een d ihal kwam door de ont- e »naar beneden. Tijdens dent was er niemand ig op het terrein. aan den rijn - De poli- teen 18-jarige Alphe- esi gepakt, die ervan wordt itdat hij de afgelopen j iverse vrouwen in Al- Hi seft geprobeerd te ver- ien n. De eerste poging was ste icht van 12 op 13 juli bij oe uw in de Noorwegen- rjj( iet slachtoffer wist te ij ,en. In de nacht van op maandag was een p ip de Vorselenburg- tót slachtoffer. Zij pakte jon en waarschuwde de .j Die greep de Alphenaar d later in de kraag. De te, die inmiddels heeft wordt morgen voorge- de officier van justitie. dinsdag 16 JULI 2002 rendsveen - Bedrijfs- ilen van DLG (Dienst pi uw Voorlichting) en het ui farendsveen gevestigde bouw (Nederlandse Al- Kwaliteitsdienst Tuin- eijfcseren op 1 september, w we organisatie Q-point kiich in Naaldwijk. Voor wf rsoneelsleden, die ge- *io [vanuit huis werkten, rte rt er nauwelijks iets, al- Cn fd communicatie Alfred ietl lij Naktuinbouw komt d oortje leeg te staan, e administratie voort- op uit Naaldwijk wordt ge- [on i keuringsactiviteiten lboratorium blijven aan j. DLG Adviesgroep mhinbouw Kwaliteitsma- nel it werken al langer sa- I 2 le ika kaageiland - Karakteristieke huisjes aan smalle straatjes. Een idyllisch eiland in de Kagerplassen. Dat is Kaag. Die smalle straatjes zijn wel mooi, maar praktisch niet. Althans niet voor de boeren die het gras moeten binnenhalen.Foto: Wim Dijkman door Nancy Ubert oegstgeest - Oegstgeest moet het 'hangganzenterrorisme' an ders oplossen. De beesten mogen niet van Haaswijk naar Sassen- heim worden verhuisd. Dat is de mening van Wim van Noort, se cretaris van afdeling Oegstgeest, Warmond en Sassenheim van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO). Van Noort zegt dat er maar één geschikte oplossing is om de ganzenpopiüatie uit Oegstgeest weg te krijgen. „Het klinkt hard, maar die beesten moeten ge woon naar de slacht. Ganzen hebben maar één natuurlijke vijand en dat is de mens. Als Oegstgeest de vogels op trans port zet, wordt het probleem verplaatst. Dan krijgen de agra riërs het voor hun kiezen." De Oegstgeestse wethouder Meester van ruimtelijke orde ning heeft laten weten dat de ganzen die in zijn gemeente voor flink wat overlast zorgen, naar de voormalige vuilnisbelt in Sassenheim worden ge bracht. „Geloof me, die ganzen blijven geen dag hangen op die sterk vervuilde grond", voor spelt Van Noort. „Binnen een mum van tijd trekken ze van weiland naar weiland. Met alle gevolgen van dien. Een gans eet bijna net zoveel gras als een koe. Maar dat niet alleen, die gan zenstront waar ze in Oegstgeest zo over klagen, verstikt het wei land. Geen grassprietje groeit meer op de plek waar een gan- zenkwak ligt. En dan heb ik het nog niet eens gehad over de ge volgen voor het agrarisch na tuurbeheer. Steeds meer boeren werken mee aan de bescher ming van weidevogels. Maar als die ganzen terrein veroveren, zie je echt geen kievit, scholekster of grutto meer. Want die bou wen hun nesten niet op een laag ganzenstront Kortom, de hele flora en fauna aan de slootkant raakt ontregeld. Terwijl we met z'n allen juist bezig zijn die te beschermen." Volgens Van Noort kampen de boeren van de Kagerzoom al met ganzenoverlast. „Twee kop pels, eentje van ruim 400 en eentje van zo'n 250 stuks, ma ken de boel onveilig. Als ze op vliegen lijkt het wel een zonsver duistering. En laten we hopen dat je er niet toevallig onder staat, want het regent stront. 400 Ganzen vervuilen in luttele seconden een terrein dat zo groot is als een voetbalveld. Die Oegstgeestse hangganzen kun nen we er echt niet bij hebben. Het gaat om zo'n 40 ganzen. In vergelijking met de grote kop pels in het gebied, zou dat aan tal te verwaarlozen zijn. Maar Van Noort bestrijdt dat. „Vol gend jaar hebben die veertig zich al verdubbeld." Van Noort heeft namens zijn achterban contact opgenomen met de ge meenten Oegstgeest en Sassen heim. Lek* :e Dijke tp - Leiderdorpse huis- hoeven niet te vrezen verhoging van de afval- 1 iffing. De politiek wees nd een voorstel van er Roest, om de ge- mJ ke korting van 38 euro aar af te schaffen, van 9? Daarop trok Roest zijn r H in. Hij ziet andere mo- en om de begroting voor 2003 sluitend te maken. De Leiderdorpse politiek kookte gisteravond alvast de begroting voor 2003 voor. Die komt in no vember pas officieel aan de or de. Nu al is door de raad beslo ten dat de onroerende zaakbe lasting (OZB) volgend jaar met 3,5 procent stijgt. Naast een in flatiecorrectie van 2,5 procent kiest de politiek voor een pro cent extra om het gat in de be groting te dichten. De afvalstof fenheffing stijgt waarschijnlijk ook met het inflatiepercentage. Met de verhoging van de OZB is Leiderdorp er nog niet. Die le vert maar 50.000 euro op. Het begrotingstekort bedraagt 2,8 miljoen euro. Roest wil dat te kort verder terugdringen door het budget voor wegenonder- houd te verlagen en minder geld in de reserves stoppen. Nu kor ting op de afvalstoffenheffing blijft bestaan, moet de wethou der naar nog een bezuinigings mogelijkheid zoeken. De wethouder wil enkele plan nen van het nieuwe college uit stellen tot 2004. Vandaag be spreekt hij zijn ideeën in de ver gadering van burgemeester en wethouders. Het college wilde volgend jaar 557.000 euro aan nieuw beleid uitgeven. De politiek is blij dat de korting op de afvalstoffenheffing ge handhaafd blijft, vooral omdat die korting in het leven is geroe pen om de fors gestegen OZB te compenseren. Drie jaar geleden ging de huizenbelasting in een keer met 32,5 procent omhoog in Leiderdorp. De oppositiepartijen D66 en Burger Belangen Leiderdorp (BBL) zijn tegen het uitstel van onderhoud aan wegen. „Er moet eerder meer dan minder onderhoud gepleegd worden", aldus D66-lid A. van Gurp. Roest gaf echter niet toe. Alle partijen spraken hun be zorgdheid uit over de stijgende kosten voor regionale samen werking. De mededeling van Roest dat er verkeerde cijfers in de kademota staan, die ten on rechte suggereren dat de kosten verdubbeld zouden zijn, veran derde daaraan niets. De Leider dorpse gemeenteraad wil later dit jaar een keer apart over dit onderwerp vergaderen. oegstgeest - Terwijl gemeente bestuur en ouderenorganisaties in Oegstgeest herhaaldelijk kla gen dat ouderen maar geen goe de woning kunnen vinden, staan aan het Boerhaavepiein zo'n zes 55-plusflats leeg. Ver huurder van deze drie-kamer- appartementen is het Ridder- kerkse bedrijf Vitalis. Volgens accountmanager J. Nieuwerf zijn in korte tijd meerdere flats vrijgekomen. „En dan zit je met een tijdelijke leegstand." De huurprijzen van de flats aan het Boerhaavepiein vallen net boven de huursubsidiegrens. Ouderen die minder goed bij kas zijn, zullen zich dus niet zo snel inschrijven voor de appar tementen. Maar de flats zijn hun prijs waard, vindt Nieuwerf. „We zouden de huurprijs kun nen verlagen, maar dat is een uiterste keuze." Nieuwerf denkt dat de flats weer snel verhuurd zijn. „De markt is nog steeds overspannen." 9ude-dorp - Wat is er ie|raor de jeugd dan een ver uwweek afsluiten met rres randen van het hout? deiemaker, voorzitter van en 2 ité Jeugdvakantieweek )ude-Dorp, kan niets eve L een jarenlang ver" pe hij de gemeente Rijn- jaar het hout weer in mogen steken. „Het is a leuk, maar we bespa- ik geld voor de afvoer ïout mee. We proberen 1 de week voor de kin goedkoop mogelijk te alduS Rademaker. Hij besparing op enkele i euro's. [vakantieweek in Ha- :-Dorp trekt jaarlijks ideren. In de laatste de schoolvakantie zo'n honderd hut- iren voert het comité f, omdat de gemeente idingen in de open Die tasten het veel aan. Alleen vier len, toen de Jeugdva- 'k 25 jaar bestond, hout eenmalig in de gestoken. ;r heeft wel begrip irbod. „De gemeente heeft een voorbeeldfunctie. Die kan niet tegen de boomkwekers zeggen dat ze geen fikkie mogen stoken en het bij ons wel toe staan. Toch is mijn ervaring dat de boomkwekers er helemaal geen moeite mee hebben als wij het hout verbranden. 'Het moet kunnen', zegt iedereen die ik heb gesproken." Rademaker ziet niet in waarom het verbranden van schoon hout nog langer ver boden moet blijven. Ook omlig gende gemeenten staan het steeds vaker weer toe, weet hij. „Voor geverfd hout en geperste spaanplaten ligt dat anders. Dat voeren we wel af." Wethouder Uljee zegt in een eerste reactie, dat hij bereid is 'onder voorwaarden' het in brand steken van huttenbouw- hout toe te staan. „Er moet poli tie en brandweer bij zijn. Het comité moet bovendien kunnen aantonen dat er alleen schoon hout op de brandstapel komt. Een reden dat we het verbod destijds instelden, was dat er veel geverfd hout tussen zat." Ook wil de wethouder er zeker van zijn dat hij geen precedent schept. Uljee verwacht dat bur gemeester en wethouders over twee weken een besluit nemen. tgev d ïn Dili ig drie n hei nog nam zou len. geva npIaJbc i PAL, den rijn - Avifauna- John de Hoon is te- in de Alphense SP- e partij heeft in een te kennen gegeven y irmeerd te zijn van de ^an Avifauna om een het voormalig water- De Hoom in bezit te oppositiepartij roept van het vogelpark op denken over een ver- :odat op het Avifauna- lizen kunnen worden liken het stuk grond al rplaats, we willen het •ezit krijgen voor een )rijs", zegt De Hoon. ek van AMfauna is niet „De SP is niet goed op de hoog te wat er in dierentuinen speelt", vindt de directeur. „Vrijwel alle dierentuinen in Ne derland worden flink gesteund door gemeenten. Anders kun nen ze niet overleven. Dat is ook in Alphen aan den Rijn het ge val. We huren het park voor het symbolische bedrag van een gulden, maar daarvoor kunnen Alphenaren voor de helft van het geld naar binnen. Boven dien komen onze meeste jaar kaarthouders uit Alphen. We zijn aan het onderhandelen met de gemeente over een fatsoenlij ke prijs voor de grond. Ik heb de SP uitgenodigd om over de pro blemen te praten. De SP heeft de uitnodiging in beraad. door Roelf Reinders voorschoten - In paniek belde onlangs een vrouw uit Leiden naar fysiotherapeut Peter Pauli- des uit Voorschoten. Of hij haar niet kon behandelen. Ze had een heupoperatie achter de rug en moest fysiotherapie krijgen voordat ze na zes weken weer naar de chirurg moest. Zes we ken, dat was precies de wacht tijd bij de Leidse fysiotherapeu ten. Paulides steekt met vragend ge zicht z'n handen in de lucht. „Zes weken, ik zeg het je." Het illustreert volgens hem de crisis van de fysiotherapie in Neder land. Nu kon hij voor die vrouw nog wel iets regelen, maar hij vraagt zich af hoe lang zoiets nog kan. „Als er niks gebeurt, zitten we over twee jaar met een wachttijd van twee jaar." De beroepsgroep heeft het moeilijk. Steeds meer mensen vragen om fysiotherapie, maar er blijven steeds minder thera peuten over. Oorzaak: hoge werkdruk, veel bum-out en wei nig instroom van nieuwelingen. Het gevolg is verslechtering van de kwaliteit van zorg. Paulides, eigenaar van een praktijk met tien therapeuten: „Geen fysio therapeut durft het hardop te zeggen, maar geen enkele fysio therapeut kan meer de hulp ge ven die hij zou willen geven." De oplossing is simpel. Er moet meer geld komen. Want het probleem begint en eindigt met geld, zegt de Voorschotenenaar. Uit onderzoek van oud-staatsse cretaris van Volksgezondheid Hans Simons blijkt, dat een the rapeut zestig uur per week moet werken om het norminkomen te halen. Volgens de belangenor ganisatie KNGF ligt dat inkomen op 2.500 euro per maand. „Vijf tig procent meer werken om een normaal inkomen te halen werkt niet kwaliteitsbevorde- rend", aldus Paulides. „Er wordt te weinig verdiend door steeds hogere kosten aan bijvoorbeeld automatisering en bij- en na- derzoek in Noord-Holland blijkt dat tien procent met bum-out thuis zit en een kwart het vak wil verlaten. „Schrikbarend", zegt Paulides. „Als het zo doorgaat is er straks geen fysiotherapeut meer over. Er is dringend meer geld nodig om hier wat aan te doen." Niet alleen hij wil dat, zelfs het veel bekritiseerde Col lege Tarieven Gezondheidszorg (CTG) wil dat. Maar minister Borst heeft voorstellen van het CTG om de werkdruk aan te pakken afgekeurd. „Onbegrijpe lijk", vindt Paulides. „Zorgverze keraars Nederland had nota be ne de kosten voor de plannen al meegenomen in de verzeke ringspremies." Paulides pikt het niet langer en probeert de fysiotherapeuten in Nederland strijdbaar te maken. „Ik probeer de boel wakker te schudden." En dat is niet zo ge makkelijk. Hij noemt z'n be roepsgroep een 'geitenwollen- sokkenclub'. „Makke lammetjes zijn we, dat is de zorg, hé? De huisartsen hebben ook lang ge wacht met actievoeren, maar die hebben dan wel een groter machtsmidd^ Als de huisarts staakt, gaat A patiënt naar het ziekenhuis en dat is veel duur der. Als fysiotherapeuten staken, lacht Den Haag er alleen maar om." Paulides heeft de oplossing: hij wil dat de beroepsgroep uit de Wet Tarieven Gezondheidszorg (WTG) stapt. „Dan worden we vrije jongens en bepalen we het tarief op dertig euro per behan deling in plaats van twintig euro nu. Dan leggen we het financië le probleem bij de consument neer. Ik besef dat ik ook niet precies kan inschatten wat de gevolgen zijn. Want het kan best zijn dat de verzekeraars dat niet allemaal willen betalen. Maar het leuke is dat er dan niet mëer een aantal fysiotherapeuten te gen Den Haag opstaat, maar de 2,5 miljoen Nederlanders die per jaar fysiotherapie krijgen. En reken maar dat het dan goed wordt geregeld." Fysiotherapeut Peter Paulides uit Voorschoten: „Fysiotherapeuten zijn niet meer in staat goede kwaliteit te leveren." Foto: scholing. En als je moet bezuini gen doe je het daarop. Want het laatste wat we willen is bezuini gen op de behandeling van pati ënten. Maar er zijn therapeuten die vier patiënten in een uur proppen in plaats van twee, zo als normaal is." Paulides ziet er nauwelijks nieu we collega's bijkomen. „De laat ste jaren zijn er in de regio geen nieuwe praktijken begonnen. Open sollicitaties krijg ik al niet meer, vroeger tientallen per jaar. Steeds meer pas afgestudeerde fysiotherapeuten gaan iets an ders doen. Ik heb een sollicitant gehad die een lease-auto eiste. Die auto, een een hoger salaris, kan hij in de farmaceutische in dustrie wel krijgen." Minder therapeuten moeten meer doen. Want, zegt Paulides, de vraag naar fysiotherapie neemt alleen maar toe. „Door de vergrijzing komen er steeds meer ouderen die fysiotherapie nodig hebben om te kunnen blijven lopen. Verder neemt de druk op de therapeuten toe door de wachtlijsten in de zie kenhuizen. Wij behandelen pa tiënten die op een heup- of knieoperatie wachten. Maar als wij door de werkdruk hen niet goed kunnen behandelen, ver mindert de kans dat de operatie lukt. Fysiotherapeuten zijn niet meer in staat goede kwaliteit te leveren. Ze zijn gedwongen te schipperen en dat is natuurlijk nooit goed." Door de hoge werkdruk haken veel fysiotherapeuten af. Uit on-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13