Van der Sande: geen zorgen over OZB loopgevend: dertig extra prullenbakken Goed voor het land, jammer voor de stad Getuige hekelt geweld van politie tegen 'agressieve' gewonde Vlietweg krijgt drempels Houtkwartier 'schoner en veiliger' REGIO 'Onderzoekers begrijpen Leidse belastingmix niet' latroof op Stille Rijn leiden - Ze heeft talent genoeg om het te gaan maken in Den Haag. Wethouder Schultz van Haegen, die de lokale politiek hoogstwaarschijnlijk verruilt voor een staatssecretariaat op Verkeer en Waterstaat, zal gemist wor den door de Leidse ondernemers. Een kleine troost is dat het Leiden misschien ook een voordeel ople vert, namelijk een goede ingang in het Haagse. Cees Broeksma, adjunct-direc teur Kamer van Koophandel Rijnland: „Heel leuk voor haar dat ze voor zo'n post gevraagd is, maar jammer voor ons. We hadden een uitstekende relatie met Schultz en dachten net goed met haar op gang te zijn. Aan de andere kant wordt deze regio met haar in Den Haag misschien net iets minder vaak vergeten dan nu het geval is. Ik hoop dan ook ten zeerste dat ze voor de regio's in Nederland iets kan betekenen. Aan ervaring in het bedrijfsleven en in de lokale politiek ontbreekt het dagelijks in het Haagse. Schultz heeft bei den door haar werk als consul tant en als wethouder. Ze is goed ingevoerd op de werkvloer en dat kunnen ze heel goed ge bruiken in Den Haag." René van Leeuwen, MKB-Lei- den voorzitten „Zonde dat ze weggaat. En wat krijgen we er voor terug? Schultz heeft in die drie jaar dat ze wethouder is ge weest, heel wat open wonden geheeld. Ze was hard op weg om een brug te slaan tussen burgers, ondernemers en politi ci. We hadden altijd een heel open communicatie met haar. Oké, er zijn nog te weinig resul taten zichtbaar in de stad. Daar getuigt het KPMG-rapport over de bestuurskracht van Leiden ook van. Maar we moeten niet altijd zo negatief over de stad doen. Met trots melden wij: on ze wethouder is gevraagd voor het kabinet. Positief puntje is dat wij er misschien een goede ingang aan over houden in Den Haag." Bart in 't Veld, waarnemer van VW-directeur Tjeerd Scheffer. „Haar vertrek naar Den Haag is goed voor het land, maar jam mer voor de stad. De VW heeft altijd uitstekend zaken met haar kunnen doen. Ie kon echt met haar praten. Neem bijvoorbeeld de promotie van Rembrandt in Leiden. Aanvankelijk had ze daar weinig trek in. Maar ze ging de discussie niet uit de weg en uiteindelijk is ze omgegaan. Niet vanwege druk of wat dan ook, maar omdat ze open stond voor onze argumenten en ze haar standpunt durft te herzien. Dat die Rembrandt-promotie nu van de grond begint te komen is ook heel duidelijk haar verdien ste. Het klinkt truttig, maar we zullen met een brok in onze keel afscheid van haar nemen. Voor Den Haag is het goed. Ik denk dat ze het nog veel verder gaat schoppen dan staatssecretaris." Chris Verplancke, voorzitter van de Leidse afdeling van de Centrale Vereniging voor Am bulante Handel: „Ik gun het haar, maar ik had graag gezien dat ze een wat zwaardere porte feuille had gekregen. Ik bedoel: ze wordt de opvolgster van Mo nique de Vries. Heb jij daar de afgelopen jaren ooit wat van ge hoord? Ik hoop dus dat ze uit eindelijk wat meer in de melk te brokkelen krijgt in Den Haag. Ze heeft veel talent, Schultz. Het gaat wel lukken in Den Haag. Ik ben er ook wel trots op dat ze in het kabinet komt. Schultz heeft als wethouder misschien niet enorm kunnen oogsten, maar zij heeft wel heel veel in gang gezet. En over dingen die goed gaan hoor je nooit wat. Zo is on der haar hoede de beste markt- verordening van Nederland tot stand gekomen die ten voor beeld dient voor de rest van het land." (advertentie) www.hetnet.n I bij een abonnement van EUR 2,95 p/mnd. Op alle vervolgtikken krijgt u 10% korting, gebaseerd op KPN BelBasis. Ga naar Primafoon, Blokker, Megapool of bel 0800-1581 voor de gratis cd-rom. Internet wordt pas leuk als je mee kunt doen. LEIDEN door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Wethouder R. van der Sande (WD/financiën) maakt zich niet zo druk over de gevol gen voor Leiden van het afschaf fen van de OZB. Volgens hem zijn die gevolgen helemaal niet zo groot als de onderzoekers van de Erasmus Universiteit beweren. De universiteit concludeert dat die maatregel de gemeente elk jaar 16 miljoen euro kost. De wethou der bestrijdt dat. Van der Sande stelt dat het op nieuw invoeren van de afvalstof fenheffing en de rioolrechten de negatieve effecten volledig te nietdoen. „Dat is ongeveer de door Timoteus Waarsenburg leiden - De Leidse politie heeft zondagmiddag volstrekt onno dig op buitengewoon hardhan dige wijze een gewonde man overmeesterd omdat hij in pa niek raakte. Dit zegt Leidenaar J. Laman die getuige was van het bizarre voorval. „Is dit optreden nu het gevolg van het hardere beleid dat we in Nederland wensen?", vraagt Laman zich af. Zondagavond rond elf uur fiets te hij over het Lammenschans- plein toen hij midden op de weg een verwarde, onverzorgde man zag schreeuwen in een vreemde taal. „Op een gegeven moment stak hij de weg over en rende te gen het verkeer in richting Lei den. Hij kwam aan bij het punt waar het fietspad onder de weg doorgaat. Daar viel hij voorover op het veel lager liggende fiets pad. Het bloed stolde in mijn aderen", aldus Laman. Omdat hij zelf geen telefoon bij zich had, reed Laman snel naar een naburige flat om daar de hulpdiensten te kunnen bellen. „Daarna ben ik weer naar die man teruggegaan. Hij lag op het trottoir zonder zich te bewegen en hij zag er niet best uit Hij kwam steeds meer bij en werd daardoor ook steeds onrustiger. Toen hij aanstalten maakte om op te staan, kon ik zijn gezicht pets goed zien. Dat lag aan één kant helemaal open." Op dat moment arriveerde de helft van onze totale opbrengst aan belastingen. Het levert ons zo'n 16,5 tot 17 miljoen per jaar op." De WD'er, zelf voorstan der van het afschaffen van de huizenbelasting, is daarom niet onder de indruk van de conclu sies van het onderzoeksinstituut van de universiteit. Het Erasmus Studiecentrum voor Belastingen van Lokale Overheden (ESBL) voorspelt dat de 34 grote steden flink moeten bezuinigen, ofwel voorzieningen moeten schrappen. Vrijwel alle steden gaan er op achteruit, omdat de nieuwe regering de gemeenten onvoldoende com penseert. Volgens onderzoek A. Waterbolk is de Leidse belas tingmix maar voor een deel de bet aan het forse tekort dat ont staat. „Ik ken de rekensystematiek van de onderzoekers niet precies, maar ik weet wel hoe ik het on derzoek moet duiden. Het ESBL heeft zich tijdens de verkiezings campagne al fel tegenstander getoond van het afschaffen van de OZB. In dat kader moet je het onderzoek plaatsen. Het ver baast me niet dat de jongens van het ESBL niet helemaal we ten hoe het zit. Onze belasting mix is voor de meesten heel moeilijk te begrijpen." Waterbolk is inderdaad tegen de afschaffing van de huizenbelas ting. De maatregel niet invoeren heeft zijn voorkeur. Anders zou op z'n minst de nieuwe regering de wijze van compenseren moe ten aanpassen. „Belasting hef fen is het eerste geboorterecht van gemeenten", zegt hij. „Als je geèn lokale belastingen heft, word je een filiaal van Den Haag. Dan moet je steeds je hand ophouden. Dit betekent duidelijk dat gemeenten niet zo maar in het maatpak van het Gemeentefonds passen. Je moet rekening houden met de ver schillen en de wensen van ge meenten. Mensen moeten zich eens goed achter de oren krab ben." politie. „Ik vertelde de twee agenten wat er gebeurd was. Eén agent probeerde hem wat vragen te stellen, maar dat lukte niet omdat de man geen Neder lands verstond. Intussen was er ook een motoragent bijgeko men. Toen die drie agenten rond de man stonden, raakte hij in paniek en probeerde weg te komen." Op dat moment veran derde de houding van de agen ten volgens Laman acuut. „Er ontstond een heftig gevecht waarbij de agenten niet schroomden geweld te gebrui ken. Dat hij gewond was, deed er niet meer toe. Ze zaten op een gegeven moment met zijn drieën bovenop de man. Hij lag op zijn buik, handen op de rug en zijn onderbenen richting rug gevouwen. Een agente zat bo venop hem en zijn gezicht lag tegen een stoeprand aange drukt Hij kreunde heftig. Ik wist niet wat ik zag. Wie weet wat ze verder allemaal kapot hebben gemaakt?" Volgens de politie is de man voor zijn eigen bestwil vastge houden. „Hij reageerde agres sief op de agenten, hij schreeuwde en maaide met z'n armen om zich heen. En hij wil de weglopen, terwijl hij gewond was en de ambulance onderweg was. Vandaar dat de agenten hem hebben vastgehouden. An ders had het ambulanceperso neel zijn verwondingen nooit kunnen bekijken", aldus de po litie. Uiteindelijk is de gewonde man, die volgens het ambulanceper soneel zo vreemd reageerde door de klap die hij had ge maakt, afgevoerd naar het LUMC. Hoe het met hem is af gelopen, weet de politie niet. „Daar krijgen wij nooit wat over te horen." Bij het LUMC worden geen mededelingen gedaan over patiënten. „Daarvoor moet u bij de politie zijn", zo meldt het zie kenhuis. leiden - Het verzoek van een aantal Vlietwegbewoners wordt ingewilligd. De landelijke weg, of in ieder geval een deel daarvan, wordt eindelijk een echte 30-kilometerzone. Formeel is de weg dat al enige tijd, maar tot nu toe ontbreken de obstakels die de auto's, brommers en motoren moeten afremmen. Daar komt na de bouwvakantie verandering in. De gemeente gaat twee drempels in de weg maken om de verkeerssituatie wat veiliger te maken voor de vele fietsers, skaters, wandelaars en automobilisten naar de Vlietlanden en terug. Foto: Henk Bouwman leiden - De bewonersorganisatie Eijmerspoel- straat/Kagerstraat is genomineerd voor de 'Leiden ruimt op'-prijs. Wethouder Van der Sande (WD, wijkbeheer) roemde gisteren in het Koetshuis De Burcht het plan van de bewoners om hun buurt 'schoner, leuker en veiliger' te maken. De bewonersorganisatie wil voor scholen in het Houtkwartier een ideeënwedstrijd uitschrijven, die moet uitmonden in oplossingen voor een schone, 'leerlingvriendelijke' omgeving. Met een budget van 45.000 euro steunt de gemeente nog 25 van dit soort initiatieven. In november wordt een prijswinnaar bekendgemaakt. Een van de bedenkers van het genomineerde plan is Nel Wagner uit de Eijmerspoelstraat. „In onze buurt staan zes scholen, dagelijks komen hier honderden leerlingen." Naar de mening van de bewonersorganisatie maken die leerlingen veel troep. „Met de wedstrijd willen we scholen be trekken bij het oplossen van de problemen. Dat moet op een professionele manier gebeuren, we willen geen klungelig vrijwilligerswerk. We laten ons niet voor het karretje van de gemeente span nen." Wethouder Van der Sande is blij met ideeën uit de buurten en de betrokkenheid van de bewoners. Dat geldt echter lang niet voor iedereen. Regelma tig valt in de stad de opvatting te horen dat het schoonhouden van de stad een taak is van de ge meente. Van der Sande is het daar niet mee eens; burgers moeten ook hun best doen. „De grootste ergernis van mensen is zwerfvuil, onkruid en hon denpoep. De tijd dat mensen hun eigen stoepje schoon hielden, is voorbij. De gemeente kan het niet alleen. Ik kan wel een prullenbak neerzetten, maar ik kan de papiertjes er niet ingooien." Workshop ikdansen Katwijk fysiotherapeut mdt collega's ikker hionale cultuurprijs ilveren Veer is de cultuurprijs van de regio Zuid-Holland Noord. De wordt jaarlijks uitgereikt en is bestemd voor mensen die bijzondere kenis hebben voor het culturele leven in de regio. Als bewoner van 0 kunt u zelf kandidaten aanmelden hemmen op een van de genomineerden. Ier informatie X\>iereid Éde folder bij: gemeente, openbare Potheek of Leidsch Dagblad. U kunt ook r aanvragen via het telefoon- jmer 071 535 63 62 of het e-mail adres: renveer@mvkk.nl. Meer informatie vindt j de website WWW.mvkk. n l plichten te wijzen, een strenge re handhaving van de regels door de Reinigingspolitie of ef ficiënter werken van de mensen van Milieu en Beheer voor te stellen, heeft de gemeente iets nieuws verzonnen. Er komen 30 prullenbakken bij. Leiden vindt dit blijkbaar zo be langrijk dat dit nieuws in een persbericht wereldkundig wordt gemaakt „In het kader van 'Leiden ruimt op' plaatst de gemeente op diverse plekken in de vier stadsdelen in totaal 30 extra prullenbakken. In Haag- weg Noord gaat de eerste extra prullenbak de grond in", staat er in het schrijven. Wethouder Rogier van der Sande (WD/Wijkbeheer) heeft die eerste bak vanmiddag om 15.00 uur geplaatst, samen met een aantal buurtbewoners, in de Ni- colaas Beetsstraat nabij de Olt- mansstraat „In de stad staan ruim 1300 prullenbakken die samen goed zijn voor 150.000 keer legen per jaar", zo leert het persbericht. „Toch blijkt dat er op sommige plaatsen nog niet voldoende prullenbakken staan om het ontstaan van zwerfvuil te voor komen. Daarom worden op di verse plekken, mede op verzoek van bewoners, de voorzienin gen om klein afval weg te gooi en uitgebreid. Daarnaast wordt natuurlijk van burgers gevraagd om hun kleine afval daadwerke lijk in de prullenbakken te gooi en." In die laatste regel gloort een sprankje hoop. Eric-Jan Berendsen De aanwezigheid van een prullenbak is nog geen garantie voor het verdwijnen van (zwerf)vuil. Archieffoto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de zon Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 574» is een stinkstad. Wie i Haarlemmerstraat bij het oorlogsmonument nolen De Valk, over de e Rijn of waar dan ook, It over de troep op straat, iedereen heeft de mond een groen milieu, maar Ho maar. Het aantal ïfsd 11 (°°k kinderen) dat vuil Inge at gooit, is schrikbarend, mand die er iets van zegt. likje opvoeding is er te- >ER(' ordig op dat gebied blijk- gei iet meer bij. Tee van Leiden is al De fietsen voor Leiden al zijn weg, maar wie Stationsweg richting ,n anm loopt, breekt bijna zijn rwati ir het (zwerf)vuil. Loop dsch een vrijdagmorgen -beh Zuid I - Een 26-jarige vrouw uit ihoten is afgelopen week- ap de Stille Rijn van haar lonnee beroofd. Zij liep iet een vriendin toen een ende man haar vastgreep mes op haar keel zette, j gaf het slachtoffer haar lonnee aan de man. De in probeerde de aan- van omstanders te trek- lor 'politie, politie' te roe- aarop stapte de overval- zijn fiets en reed weg. Op de kruising van de cht en de Ir. Driessen- een vrouw (33) uit Lei gewond ge- over de Hooi- kreeg geen voorrang auto bestuurd door een Leidenaar die uit de Ir. De fiets- nekletsel naar het (advertentie) door de Breestraat en slalom tussen de omver geschopte vuilnisdozen en -zakken, die de vuilnisman pas in de middag komt ophalen. Lekker fris. Ook in Noord voeren honden poep en zwerfvuil de boven toon. De Sophiastraat, de Mar- nixstraat en de Maresingel bij voorbeeld, liggen vol met troep. Om over Zuid-West maar niet te spreken. Daar heeft de ver vuiling en verpaupering flink toegeslagen, gezien de rommel in de struiken en op de parkeer terreinen rondom de winkel centra aan het Wagnerplein, Vijf Meiplein en Bevrijdingsplein. En er zijn zelfs mensen die afval gewoon van hun balkon afso- demieteren. In plaats van mensen op hun

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11