Piloten: Snel studie naar prijsvechters JACKPOT Aanslag op Chirac mislukt Leidse wethouder Melanie Schultz staatssecretaris Infraroodcamera's in cel Volkert van der G. apitool >rand Veel zon denaar Pearl doodstraf Enthousiasme voor Werfpop grafenis F ichte brand Clover OM 'Wantoestanden' bij Ryanair NOG 1 DAG! Bezoekers stromen weer toe in laatste weekeinde voor herbegrafenis Fortuyn Heelhuids finishen voor moeder Kroon belangrijkste rfTT Leidsch Dagblad NR. 42975 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 maandag 15 juli 2002 'huwelijksreis' rKamp rterbork Sluiter ld naar vijftig dscoach dkoop komt tekort erieure De de verdient tbewijs EIC r MHBMHBHHHftHMag I land - Brand heeft van- vroeg het beroemde 'Het Capitool achter Ükantoor van Natuur- tnten in 's-Graveland L Het Capitool bestond jthout. Het pand stond s en zou geschil- l De oorzaak van l wordt nog onder st Capitool kreeg lan- 'cendheid dankzij de er op zondag het ge- irloper van het hui- jenhof. iakt uit lerbe: OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad [3S leiden - Melanie Schultz van Haegen is door de WD gevraagd de nieuwe staats secretaris van verkeer en waterstaat te worden. Een week geleden dook haar naam voor het eerst op bij de zoektocht van de WD naar nieuwe bewindslieden. RTL Nieuws bracht naar buiten dat de Leidse wethouder door WD-leider Zalm gepolst zou zijn voor een ministerspost De betrokkene zelf bevestigde noch ont kende toen dat ze in de race was. En ook dit weekeinde hield ze stijf haar mond, hoewel enkele WD'ers tijdens een partij bijeenkomst in Amersfoort bevestigden dat Schultz de nieuwe staatssecretaris van verkeer en waterstaat wordt. „Kandidaten bevestigen niets. Die heb ben nog een formele weg te gaan", zegt Schultz. De fractievoorzitter van de WD in Leiden, Leendert de Lange, wil wel kwijt dat het nu zeer onwaarschijnlijk is dat Schultz geen staatssecretaris wordt. „Zij is dé kandidaat voor onze partij. Maar formeel is er nog niets rond. En dus zijn wij officieel ook nog niet op zoek naar een nieuwe wethouder. Maar het feit dat Schultz gevraagd is, komt voor ons niet als een verrassing. En we heb ben de laatste tijd met haar mogelijke vertrek natuurlijk ook in dat opzicht al rekening gehouden." De 32-jarige wethouder geldt als één van de jonge talenten van de liberalen In de reportage die Zembla dit voorjaar uit zond over de leegloop in de Leidse poli tiek, liet minister Annemarie Jorritsma zich al ontvallen dat Schultz op termijn door haar partij naar Den Haag zou wor den gehaald. In diezelfde reportage liet Schultz weten dat zij voorlopig geen am bitie had om Leiden te verlaten. Daarin lijkt nu - na nog geen drie jaar wethou derschap in Leiden - verandering te zijn gekomen. De 32-jarige Schultz werd in 1994 voor de WD in de gemeenteraad gekozen. In ok tober 1999 - na een collegecrisis in de Leidse politiek waarbij het CDA het veld moest ruimen voor de WD - werd ze wethouder economische zaken, toerisme en parkeerbeleid. Na de gemeenteraads verkiezingen in maart dit jaar bleef ze in het college. Niet voor lang, zo lijkt het nu. Pagina Ri: 'Snel opvolger Schultz' s Williams i twee soorten en: zij die kopen die gekocht |en ET WEER SaHH&l N '24° |3/. 3/4 iad- Een rechtbank in taanse Haiderabad in heeft sjeik Ahmed eed vandaag veroor- de dood wegens de en de ontvoering van caanse journalist Da- Drie handlangers 10k schuldig bevonden oering en moord. Zij venslang. De aankla- n vrijdag de doodstraf verdachten. leiden - De bezoekers van Werfpop reageerden uitzinnig op het optreden van de hiphopgroep Relax op een van de twee podia op de Garenmarkt. Voor de nieuwe voorzitter Petra van Rossum vormde dit optreden gisteren het hoog tepunt van de 21ste editie van het grootste popfestival van Leiden. „Het is fantastisch verlopen. Ik kan niet an ders zeggen", blikte Van Rossum vanmorgen terug. „Het is een topjaar geweest. Gezien de omzetcijfers moeten we minstens 15.000 bezoekers hebben gehaald." Vanwege de slechte bodemgesteldheid was het Van der Werfpark dit jaar niet beschikbaar voor Werfpop. „De Garenmarkt was voor één keer leuk", zegt de voorzitter. „We hadden geen last van kuilen en bomen, maar het gras hebben we wel gemist." Op Werfpop werd onder andere opgetreden door Habib Koité, Baby John, Mimezine en DJ Roog. Pagina Kunst Cultuur: Het gras verhuist met Werfpop mee. Foto: Taco van der Eb - SBS6 besteedt vrij- terdag in totaal twee- fuur zendtijd aan de 'enis van Pim Fortuyn. r zegt 'exclusief te zijn d door de familie van lene om de begrafenis feen. Als reactie laten n RTL weten dat een 11 goed overleg is ge- i'exclusiviteit' is SBS ïmdat die zender be- vyy Bink uit te pakken, al- ree omroepen. De 34-jarige Roer- schik|ar die wordt verdacht •tichting waardoor ;n om het leven kwa- Idt slecht behandeld ipenbaar ministerie, drie keer aan de poli- de wigd hoe het met zijn Mdpng- Pas bij de derde W de hij van hun overlij- ■I zijn advocate. Zij #Tn de media vernemen /•VI*1idaden de verdachte >rden gelegd. parus/afp-anp-rtr-dpa - De Franse president Jac ques Chirac is gisteren tijdens de viering van de Franse nationale feestdag Quatorze Juillet aan de dood ontsnapt. Een man haalde tijdens een mili taire parade midden in Parijs een geweer tevoor schijn, en schoot daarmee in de richting van de president. Het schot miste doel, en de man kon snel worden overmeesterd. De president bevond zich in een open voertuig als onderdeel van een militaire parade op de Champs Elysées. Toen hij net bij de Are de Triomphe was weggereden, pakte een 25-jarige man midden in het publiek een geweer uit een gitaarkoffer en los te daarmee een schot Vervolgens probeerde hij de hand aan zichzelf te slaan. De man bevond zich op ongeveer twintig meter van de president Mensen uit het publiek waarschuwden direct de politie, die de man in de boeien sloeg en afvoerde. De festiviteiten in de Franse hoofdstad gingen ge woon door. De Franse politie houdt het erop dat het incident op zichzelf staat, en dat er geen spra ke is van een complot. Van de schutter is bekend dat hij een extreem rechtse achtergrond en een strafblad heeft Hij nam in het verleden deel aan demonstraties van neo-nazi's. De man heeft een bekentenis afgelegd, maar verder had hij een onsamenhangend ver- haaL Om die reden heeft de politie besloten de man psychiatrisch te laten onderzoeken. De mislukte aanslag roept vragen op over de vei ligheidsmaatregelen voor Franse staatslieden. Het De politie arresteert de 25-jarige man die gisteren een mislukte aanslag op de Franse president Chirac pleegde. Foto: Reuters/Xavier l'Hospice is vooralsnog een raadsel hoe de schutter met zijn geweer op de Champs Elysées kon komen, on danks de strenge bewaking. Afgelopen week wist een 44-jarige man het Franse parlement binnen te komen met 'een metalen voorwerp'. Hij wist pre mier Raffarin zelfs een hand te geven voordat be wakers tussenbeide kwamen. den haag/gpd - In de cel van Volkert van der G. komen infra- roodcamera's in plaats van de huidige observatiecamera's. Mi nister van justitie Korthals heeft daartoe opdracht gegeven. Van der G., verdacht van de moord op Pim Fortuyn, was in honger staking gegaan uit protest tegen de camera's, waardoor het licht in zijn cel 24 uur per dag aan moet blijven. Met de nieuwe ca mera's is dat niet meer nodig, met infrarood kan in het donker worden gefilmd. Korthals weet nog niet wanneer de camera's kunnen worden ge plaatst. De minister zegt met zijn beslissing niet te zwichten voor de hongerstaking van de verdachte, omdat het perma nente toezicht blijft bestaan. Hij komt Van der G. wel tegemoet omdat het licht nu 's nachts uit kan. Het is voor de eerste keer dat er in een Nederlandse ge vangenis infrarood wordt ge bruikt voor de observatie van een gevangene. Er is de verdachte wel al 'een oogmaskertje' aangeboden om 's nachts beter de slaap te vat ten, aldus een woordvoerster van Justitie. Van der G. heeft het maskertje aangenomen. De advocaten van Van der G. hebben bezwaar aangetekend tegen de rechtmatigheid van het nieuwe toezicht Ze deden dat al tegen de huidige regeling en de ze zaak dient morgen in hoger beroep bij de Raad voor Straf rechttoepassing. Als Van der G. gelijk krijgt dat deze maatregel in strijd met de wet is, kan hij een schadevergoeding eisen. Van der G. drinkt volgens zijn advocaten alleen water en neemt af en toe kauwgom tot zich. Hij is vooralsnog niet van plan zijn hongerstaking te be ëindigen. Als Van der G. hierin volhardt, zal Justitie vermoede lijk ingrijpen. Het is volgens Jus titie wettelijk mogelijk de ver dachte onder dwang voedsel toe te dienen. Pagina Binnenland: Commentaar (advertentie) DE ALLERLAATSTE LOTEN. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. door llan Sluis driehuis - Honderden dagjes mensen hebben het laatste weekeinde voor de definitieve 'verhuizing' vén Pim Fortuyn gebruikt om diens tijdelijke graf in Driehuis te bezoeken. Ruim twee maanden na zijn dood leeft Fortuyn nóg steeds in de harten van veel Nederlanders. Komende vrijdag wordt het graf op Westerveld geruimd en gaat de kist met het stoffelijk over schot naar de laatste rustplaats in het Italiaanse Provesano. De leiding van Neerlands groot ste begraafplaats zal aan het eind van de week een zucht van verlichting slaken als de rust weerkeert De afgelopen tien weken leek Westerveld wel een attractiepark. Meer dan 130.000 mensen bezochten het tijdelijke graf van de vermoorde politicus. Hele gezinnen maakten er een uitje van: honden en kinderen en buggy's mee, nog net geen koelbox onder de arm. Het petit café en de bloemenstal op de begraafplaats draaiden topomzetten, evenals bloemen- den haag/gpd - De Europese Commissie moet de arbeidsom standigheden bij goedkope vlieg maatschappijen onderzoeken. Dat vindt de Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers (VNV) naar aanleiding van een rapport over vermeende wantoestanden bij Ryanair. De VNV bezit al twee weken een rapport over schrijnende ar beidsomstandigheden bij de Ierse luchtvaartmaatschappij die voor stuntprijzen tickets aanbiedt. Voorzitter van de VNV, H. de Vries, is terughou dend over het rapport omdat het anoniem is en mogelijk ook van een concurrent zou kunnen zijn. Niettemin neemt de VNV de signalen serieus, omdat ze ook vanuit andere bronnen deels bevestigd worden. De Telegraaf citeerde vanoch tend uit het alarmerende rap port Ryanair zou piloten uit Oost-Europa zonder geldige visa en papieren aanstellen, er zou te weinig tijd zijn voor maaltijden en de werkdruk zou extreem hoog zijn. Het personeel zou bovendien geen lid mogen wor den van een vakbond. Ryanair ontkent alle beschuldigingen. Over de arbeidsomstandighe den bij Ryanair zegt De Vries te weten dat vliegend personeel met onbetaald verlof naar huis kan worden gestuurd of zomaar kan worden opvergeplaatst De VNV heeft geen bezwaren te gen lage-kostenmaatschappijen. „In Amerika werkt dat heel goed", aldus De Vries. „Maar het moet niet ten koste gaan van arbeidsomstandigheden." De Vries kan niet aangeven of de veiligheid voor passagiers in het geding is. „Dat kan ik niet vast stellen." Bij het ministerie van verkeer en waterstaat, verantwoordelijk voor de luchtvaartinspectie, is het zwartboek van de Ryan air piloten niet ontvangen. De mo gelijkheden van het ministerie zijn daarom beperkt „Eerst moet onderzocht worden wat er klopt van het verhaaL Pas dan kunnen we iets ondernemen. Zonder het zwartboek doen we weinig", aldus een woordvoer der van het ministerie. „Boven dien gaat het om een Ierse maatschappij en dus is de Ierse overheid als eerste aan zet" In Europees verband is wel iets te doen, stelt Verkeer en Water staat, maar ook dan is het mi nisterie niet de eerste om dat te doen. dalen-plouay/gpd - Het eerste Nederlandse Tour-succes leidde gistermiddag in Frankrijk bij etappewinnaar Karsten Kroon tot de nodige emoties. De an ders zo nuchtere renner huilde na de finish tranen met tuiten. Kroon - tegenwoordig woon achtig in Veldwezelt, België - groeide op in het Drentse Dalen. Op zijn achttiende verhuisde hij naar Groningen om daar te stu deren, maar zijn ouders wonen nog steeds in Dalen. Moeder Jacqueline Kroon was gisteren thuis toen de achtste Tour-etap pe werd verreden. „Mijn man is op vakantie en ik zat met twee kennissen voor de buis. Ze kwa men langs omdat Karsten voor op reed. Wat ik dacht toen Kar sten als eerste over de streep ging? Ik kon het niet geloven. Ik heb mijn kennissen gezoend en een fles champagne open ge trokken. Het was best emotio neel." Zo'n drie kwartier na afloop van de etappe belde Karsten zijn moeder. „Ook hij was er hele maal beduusd van. Veel woor den kwamen er niet uit", vertelt ze. Jacqueline Kroon had niet verwacht dat haar zoon zou winnen. „Ik vind het al heel mooi dat hij mag meedoen aan de Tour. Zo'n geweldig voorsei zoen heeft hij niet gehad. Als hij bij deze etappe zevende was ge worden, was ik ook al tevreden Karsten Kroon in tranen. Foto: Reuters/Stefano Rellandini geweest. Wat dat betreft zit ik een stuk anders in elkaar dan mijn man en Karsten. Voor hen geldt alleen het winnen. Als moeder ben ik vooral blij dat hij weer heel over de finish is geko men." Eerste pagina Sport: Koele kikker overmand door emoties Pagina Tour de France: 'Armstrong blijft grootste kanshebber* (advertentie) winkel Arabesque in Driehuis, leverancier van Fortuyns graf krans. Na de begrafenis was Arabesque, gelegen langs de route naar Westerveld, nog da genlang tot de laatste cactus uit verkocht Fortuyns dood zette het dorp Driehuis - waar hij op groeide en dat hij blijkens zijn boek Babyboomers zo verfoeide - op de kaart. Pagina Binnenland: Geen Eftelingrijen meer op begraafplaats Westerveld Ja, ik word abonnee en Naam Postcode Telefoon de krant eerst 2 weken gratis. rmnv A It*. (Lvm Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische beteirg is irjn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1