BUITENLAND 'Lijken in de kast' gevaar voor de euro Bureau moet NAVO verkopen aan sceptische Russen Israël doodt Palestijnen Asielzoekerscentrum in Sangatte wordt gesloten Politie onverbiddelijk Spanje stuurt troepen naar Peterselie Eiland op 'zwarte zaterdag' somberder >r eurolanden iovirus geen t en tot zorg' snijdt fors e productie ie Italië pakt achten terreur iter weigert 'nji advocaat n aanslag ove Parade' ing Spaanse ca geschrapt Londen bereid Gibraltar met Spanje te delen Oranjemarsen Belfast leiden tot gevechten Oude vrienden eisen actie tegen aids EU eist betrouwbare begrotingen ington - De economie in rolanden zal minder sterk >n dan eerder voorspeld, aat in een rapport dat het nationaal Monetair Fonds gisteren heeft gepubli- Het IMF ging eerder uit en groei voor de twaalf n van 1,4 procent dit jaar procent in 2003. Ondui- 1 -is nog met welke cijfers inds nu rekening houdt. MF stelt de groeiprognose e beneden bij, omdat we- irijd een sterke opleving e economie uitblijft. Euro- d daarvan moeten profite- Het poliovirus wordt oeid, ook al hebben we- ïappers deze week laten lat het mogelijk is het vi- te maken. Dat zegt de »an het poliobestrijdings- amma van de VN, Bruce rd. Er komt nogal wat bij om met een virus uit een PI jrbuis daadwerkelijk grote en mensen te besmetten, g. Aylward. Volgens hem d' de wereld niet bang te it binnenkort ook andere ^en kunnen worden nage- „Dat is zoiets als van- °'fiet wiel uitvinden en mor- n auto willen bouwen." - De Italiaanse autofabri- iat heeft gisteren bekend- deze zomer 40.000 au- n- inder dan gepland te pro- jn. Meer dan 20.000 worden voor een evan een maand ontsla- 3 iat Auto leed in het eerste al van het jaar een groter dan verwacht. De ver fan nieuwe auto's in Italië teruggelopen. Het °j! landeel van de Turijnse aker op de binnenlandse kwam bovendien in juni ^et eerst in de geschiede- ïeden de 30 procent uit. De Italiaanse politie cht mannen aangehou- ervan worden verdacht n te hebben met het ter- nnetwerk al-Qaeda van bin Laden. Een ver wist aan arrestatie te nen. Op één na gaat het ilims uit een Noord- ns land. De arrestanten er van verdacht dat zij apieren hebben verstrekt Qaeda-leden die betrok- ren bij de aanslagen van ember in de VS. Een verdachten was vorig peroordeeld wegens de el van valse identiteitspa- run g«( ep k - Een Amerikaans fe- hofvan beroep heeft gis- ipaald dat de in de Ver- Staten geboren Taliban- Yasser Esam Hamdi :ht heeft op een advo- amdi werd opgepakt in istan. Volgens het hof e regering in tijden van het recht strijders te de- .De 21-jarige Hamdi zat |de Amerikaanse mari- op Cuba tot zijn Ameri- nationaliteit werd ont ij is daarna in april over- ït naar Norfolk in de lanse staat Virginia, erd geboren in Ina. Zijn ouders komen Hljonkelijk uit Saudi-Arabië. - De deelnemers aan de baal arade, vandaag in Ber- even niet te vrezen voor 0'. Dat heeft de Duit- e Le ie laten weten. Gisteren DorP e politie bij invallen op keI lidene plaatsen in Berlijn acht mensen opgepakt lip over een mogelijke tijdens het techno-eve- waaraan ieder jaar derhalf miljoen mensen iei(|nen. De politie trof ap- ir aan voor de vervalsing poorten, maar geen wa- 'explosieven. Niet leidii del toel - Werknemers in hotels lurants in Spanje zien af itakingen die ze voor dit zoen hadden gepland, ben de betrokken vak gisteren laten weten, aiemers besloten dat 'erkgevers en bonden waren geworden over 'n arbeidsvoorwaarden komende drie jaar. Dit e opluchting van de toeristenbranche, die net de eerste daling '90 van het aantal bui- rsiteise vakantiegangers. De en van 11 september r mede de oorzaak van. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De politieke relatie tussen Rus land en de NAVO is beter dan ooit, maar de Russische bevolking blijft sceptisch. Voor 40 procent van de Russen geldt de voormalige tegenhanger van het War- schau-pact nog steeds als vijand nummer één. Een pr-bureau van de NAVO moet daar verandering in brengen. „Er is nog ge noeg werk te doen." De vraag 'waar vind ik de NAVO' tovert bij het meisje van de wodka-groothandel nog steeds een glimlach op het gezicht. Vroeger zou het antwoord 'achter het IJzeren Gordijn' zijn geweest, maar nu zit de oude vijand gewoon 'een deur verder op'. De NAVO is Moskou binnengetrok ken, maar niet zoals de Russen zich het in hun horrorscenario's ooit voorstelden. Vertegenwoordigers van de voormalige 'kapitalistische agressor' zetelen nu in een bescheiden flat iets buiten het cen trum en hebben geen kogels in de aan bieding, maar folders en brochures. „Tijden veranderen", zegt Rolf Welberts, londen/ap - De Britse regering is bereid de soevereiniteit over Gibraltar met Spanje te delen, mits de 35.000 bewoners van 'de Rots' zich daarin kunnen vin den. Spanje gaat daar in princi pe mee akkoord, maar ziet de gedeelde soevereiniteit als aan loop naar een volledige over dracht van de kolonie. De Britse minister van buiten landse zaken Jack Straw, die het Britse standpunt gisteren be kendmaakte, vindt dat Gibraltar zijn gewoontes en manier van leven moet kunnen handhaven en dat de bewoners het recht moeten houden op de Britse na tionaliteit, maar desgewenst ook de Spaanse moeten kunnen aannemen. De bevolking van Gibraltar ver zet zich tot nu toe uit alle macht tegen het idee. Spanje blijft vast houden aan de eis dat Gibraltar uiteindelijk Spaans bezit moet worden. Straw heeft laten weten dat Groot-Brittannië daar nooit mee akkoord zal gaan. Gibraltar, strategisch gelegen aan het zui delijkste puntje van het Iberisch schiereiland, is sinds 1713 een Britse kolonie. belfast/rtr - In het westelijke deel van de Noord-Ierse hoofd stad Belfast is het gisteravond tot ongeregeldheden gekomen rond een van de omstreden pro- Britse oranjemarsen door de stad. De politie raakte slaags met pro-Ierse nationalisten toen die de marcherende protestan ten op de katholieke Springfield Road te lijf wilden gaan. De naar schatting 400 demon stranten beperkten zich eerst nog tot het verbranden van Brit se vlaggen, maar bekogelden de politie met stenen en benzine bommen toen de mars de straat daadwerkelijk inliep. Daarop gingen de agenten ovër tot char ges. Er vielen aan beide zijden gewonden, onder meer door rubberen kogels die de agenten afvuurden. Eerder op de dag was in een straat in het zuiden van de stad een bestelbus ontdekt waarin een zware benzinebom was ver stopt. Die kon onschadelijk wor den gemaakt voor de orangisten door de straat marcheerden. In de wijk Ardoyne, waar de mar sen ook vorig jaar tot grote pro blemen leidden, werd een op slagplaats van benzine- zuur- en spijkerbommen tijdig ont dekt. Ook buiten Belfast kwam het hier en daar tot relletjes. In Ballymena vielen zo'n 200 na tionalisten de politie aan toe die hen uit de buurt van een parade wilden houden. Beide partijen hebben elkaar de afgelopen weken over en weer beschuldigd van het opstoken van htm radicale achterban. Af gelopen zondag kwam het in Portadown al tot gevechten tus sen de politie en orangisten, toen die het verbod wilden ne geren om door de katholieke Garvaghy Road te marcheren. In Belfast is het in bepaalde wijken al maanden onrustig. In de eerste weken van juli her denken de protestantse orangis ten dat de protestantse Neder landse stadhouder Willem III, die toen ook koning van Enge land was, op 12 juli 1690 zijn ka tholieke schoonvader James II versloeg bij het riviertje de Boy- ne. Katholieke Noord-Ieren zien de marsen, die vaak door hun wijken voeren, als provocerend en kwetsend. directeur van het informatiebureau van de NAVO in Moskou. De Duitse diplo maat is sinds ruim een halfjaar topverko- per van de alliantie in Rusland. Hij moet de politiek van het bondgenootschap aan de man brengen bij media en parlemen tariërs. Voor universiteiten, instituten en politieke analisten geeft hij congressen en seminars. De boodschap is steeds de zelfde: ,,De NAVO is geen bedreiging voor Rusland." Welberts gelooft niet dat hij voor dovemansoren spreekt. ,,De krant van het Russische leger, de Rode Ster, was bijvoorbeeld altijd zeer negatief, maar nu schrijven ze veel feitelijker. Je kunt dus wel degelijk wat veranderen." De opening van het bureau is wel een zware bevalling geweest. In 1999 werkten twee medewerkers al aan het plan, maar de oorlog in Kosovo torpedeerde de zaak. Rusland was woedend over het geweld dadige optreden van de NAVO tegen de 'Servische broeders'. Moskou verbrak alle banden met het bondgenootschap, en de twee NAVO-medewerkers werden de monstratief het land uitgezet. Pas vorig jaar kon het kantoor van Welberts alsnog de deuren openen. Dat betekent niet dat NAVO nu een ge liefde organisatie in Rusland is, weet Welberts. Uit een recente opiniepeiling blijkt dat 40 procent van de Russen de NAVO nog steeds zien als agressor. Niet alleen Kosovo speelt daarbij een rol. „We lijden nog steeds onder ons imago uit de Koude Oorlog", zegt Welberts. „Russen hebben decennia lang te horen gekregen dat NAVO een militaire agressor is. Dat idee is niet zomaar verdwenen, maar vooruitgang is er wel geboekt. Dat blijkt ook uit de cijfers. Een tijd geleden was 60 procent van de bevolking nog zeer nega tief over de NAVO." De relatie met Rusland is sinds 11 sep tember verbazingwekkend snel veran derd, meent Welberts. President Vladimir Poetin zoekt niet langer de confrontatie met de voormalig vijand. Hij verleende volop medewerking bij de militaire cam pagne tegen Afghanistan en liet troepen van NAVO-lidstaten toe in Centraal-Azië en Georgië. De Russische leider verzet zich ook niet meer tegen het naderende lidmaatschap van de Baltische staten, wat onder Jeltsin nog als een nationale tragedie werd beschouwd. Rusland en NAVO hebben bovendien een nieuwe 'Raad van 20' opgezet om de samenwer king verder uit te bouwen. De toenadering van Poetin vindt niet overal navolging. Een groot deel van Rus sische politieke en militaire elite bekijkt de NAVO nog steeds met groot wantrou wen. „Kosovo is bij veel van die sceptici nog steeds een pijnlijk punt", zegt Wel berts. „Ze hebben een totaal andere kijk op dat conflict." De terroristische aansla gen van 11 september hebben de oude meningsverschillen wel naar de achter grond verschoven. „Iedereen realiseert zich dat de bedreigingen van vandaag niet van de NAVO komen", zegt Wel berts. „Er is van beide kanten meer be reidheid tot samenwerking." De toetreding van de Baltische staten zal volgens Welberts geen serieuze schade opleveren voor het imago van de NAVO in Rusland, hoewel zeker de nationalis ten en communisten nog steeds fel tegen zijn. „De meeste mensen erkennen dat de buitenlandse politiek van Poetin im mens succesvol is. Rusland is nu lid van de G8, heeft een stem binnen de NAVO en staat op het punt toe te treden tot an dere internationale organisaties. Er be staat geen fundamentele oppositie tegen deze politiek. Ik geloof dat we nu een so lide basis hebben voor samenwerking. Je merkt gewoon dat de hele atmosfeer in Rusland veranderd is." Barcelona - Bill Clinton en Nelson Mandela hebben de wereld geza menlijk opgeroepen de strijd tegen aids aan te gaan. De voormalige presidenten van de Verenigde Staten en Zuid-Afrika eisten gisteren dat de westerse wereld meer geld investeert in de zorg voor de slacht offers en de preventie. Op de slotdag van de internationale aidsconfe- rentie in Barcelona deed Clinton een beroep op alle wereldleiders om te voorkomen dat het aantal slachtoffers van de ziekte zal oplopen tot honderd miljoen. Momenteel schat de Verenigde Naties het aantal ge- infecteerden op circa veertig miljoen. Wereldwijd sterft elk tien secon den iemand aan de gevolgen van de besmetting. Een mondiaal plan voor aidsbestrijding vergt 10 miljard dollar per jaar. In het speciale aids-fonds van de Verenigde Naties zat eind vorig jaar nog geen 3 mil jard dollar. „Aids is een oorlog tegen de mensheid", zei Mandela. „Voor deze oorlog moet de gehele bevolking worden gemobiliseerd', aldus Mandela. „Veel mensen die zijn besmet, sterven niet door aids, maar door het stigma. Aan die discriminatie moet een eind komen." Foto: AP/Cesar Rangel door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - De eurolanden zullen hun begrotingen op betrouw baarder cijfers baseren. Verbor gen tekorten door creatief boek houden, zoals in Italië en Portu gal, mogen niet meer voorko men. „Dat soort lijken in de kast ondermijnen het vertrouwen in de euro", aldus topambtenaar Dijkhuizen van het Haagse minis terie van financiën. Afgelopen maanden erkenden Lissabon en Rome dat de bud gettaire vooruitzichten veel minder rooskleurig zijn dan eer der was voorspeld. Het Portuge se tekort loopt op naar vier pro cent van het bruto nationaal product, ruim boven de drie procentgrens die eurolanden niet mogen overschrijden. Italië heeft onder druk van de Euro pese Unie extra bezuinigingen aangekondigd om de schulden binnen de perken te houden. Ook Duitsland en Frankrijk zien zich gedwongen eerdere ver wachtingen bij te stellen. Deels is dit het gevolg van ver kiezingsbeloften en minder eco nomische groei, maar ook de onbetrouwbaarheid van het cij fermateriaal veroorzaakt de on aangename verrassingen. „Het is wel erg lastig oordelen als er 'ongelukkig' wordt geboekt", stelde Dijkhuizen die minister Zalm gisteren verving bij het overleg tussen de EU-ministers van financiën. Omdat financiële verrassingen in één land de euro van allemaal beïnvloedt, beloofden de minis ters beterschap. Het cijfermate riaal wordt betrouwbaarder, zo dat de begrotingsplannen een eerlijker beeld geven van de werkelijkheid. Eurostat, het sta tistisch bureau van de EU, zal daarop toezien. Een poging van Italië om Eurostat buiten spel te zetten, kreeg geen steun van de andere EU-landen. De eurolanden onderstreepten nogmaals het belang van de strikte afspraken over begro tingsdiscipline om de hardheid van de munt te waarborgen. Geen van de ministers wenst aan deze regels te morrelen. De landen moeten in 2004 allemaal hun inkomsten en uitgaven in evenwicht hebben. Duitsland, Frankrijk, Italië en Portugal vol doen daar nog niet aan. Dijkhuizen is niettemin optimis tisch dat dit toch nog gaat luk ken. „Italië kampt nu met een tekort van 0,8 procent en niet 8,0 zoals een paar jaar geleden. Laten we dus niet te cynisch worden." gaza/afp-rtr - Israëlische mili tairen hebben gisteren in de Ga- zastrook twee Palestijnen dood geschoten, onder wie een 13-ja- rige jongen. Dat gebeurde in de plaats Deir al-Balah in het mid den van de Gazastrook, aldus veiligheidsbronnen in het ge bied. De Israëliërs trokken het dorp binnen nadat gewapende Pales tijnen hen in de buurt onder vuur hadden genomen. Bij een politiepost schoten ze een Pa lestijnse agent dood. Toen ze zich terugtrokken, werd ook de jongen dodelijk getroffen. Een Palestijnse journalist die donderdag door Israëlische mi litairen werd neergeschoten, is gisteren aan zijn verwondingen overleden. De 35-jarige man werkte als freelancer. Hij werd in Jenin op de Westelijke Jor- daanoever door kogels geraakt. In een Israëlisch ziekenhuis overleed een 37-jarige Palestijn se leraar. Hij was onderweg van Qalqilya naar een naburig dorp toen hij door Israëlische militai ren werd neergeschoten, aldus bronnen binnen de Palestijnse veiligheidsdienst. Nadere details over het incident ontbreken. van de tunnel in gevaar doordat bewoners van Sangate op de spoorbanen liepen. De recht bank in Lille wees de eis af. Londen kondigde in mei een verscherping van de immigratie wetgeving aan om Groot-Brit- tannië minder aantrekkelijk voor asielzoekers te maken. Het land zal vluchtelingen van wie de asielaanvraag is afgewezen meteen terugsturen. Deze wet geving moet nog van kracht worden. Nu de Britten werk ma ken van wijziging van de asiel wetgeving is het volgens Sarkozy aan de Fransen Sangatte te slui ten. Sarkozy zei eind mei dat hij er naar streefde het centrum te sluiten. Het probleem voor de Fransen is dat zij wil voorkomen dat de vluchtelingen zich ver spreiden over de dorpen bij de ingang tot de tunnel. De bewo ners van deze plaatsen hebben zich tegen sluiting van Sangatte gekeerd. parijs/afp-anp - Het opvang centrum voor vluchtelingen in Sangatte bij Calais gaat vóór 1 april 2003 dicht. Dat hebben de Franse en Britse ministers van binnenlandse zaken, Nicolas Sarkozy en David Blunkett, gis termiddag na een onderhoud in Parijs bekendgemaakt. Sangatte, dat onder toezicht van het Rode Kruis staat, ligt dichtbij de Kanaaltunnel. Het centrum is gevestigd in een loods die bij de bouw van de tunnel is gebruikt. Er verblijven ongeveer 1.500 vluchtelingen, voornamelijk Koerden en Afghanen. De Britten hebben herhaaldelijk op sluiting van het centrum aangedrongen omdat vluchte lingen uit Sangatte via de tunnel proberen Groot-Brittannië bin nen te komen. Eurotunnel, de exploitant van de doorgang on der het Kanaal, eiste in maart voor de rechter de onmiddellijke sluiting van het kamp. Volgens het bedrijf kwam de veiligheid parijs - De verkeerspolitie en de gendarmerie in Frankrijk heb ben aangekondigd dit weekein de niets door de vingers te zien. Vandaag wordt naar verwach ting de drukste dag van het jaar. Op deze 'zwarte zaterdag' staat er mogelijk vijfhonderd kilome ter file in het Rhönedal tussen Lyon en de Middellandse Zee, en dat in beide richtingen. De autoriteiten raden mede we gens het te verwachten slechte weer toeristen aan dit weekein de van de weg te blijven, of van uit West- en Noord-Europa bij voorbeeld pas morgenavond te gaan rijden. Veel Fransen zijn gistermiddag al vertrokken, en die verkeers stroom wordt aangedikt door toeristen uit West-Europa, met name uit de Benelux en Groot- Brittannië. Die staan bij de Franse politie bekend als 'kame len', wegens de vaak overbela- den auto's met huizenhoge im perialen en propvolle caravans. Deze gaan zonder pardon op de weegbrug. Als het gewicht hoger is dan het toegelaten maximum zoals op het kentekenbewijs staat, moet de vakantieganger ter plaatse uitladen. De bestuur der staat in geval van overtre ding een fikse bon te wachten, die kan oplopen tot enkele hon derden euro's. Op de bon wor den ook automobilisten geslin gerd wier kinderen of andere passagiers achterin hun gordel niet omhebben. Dat is in Frank rijk verplicht. Toeristen die per auto komen, kunnen Parijs het komend weekeinde beter mijden, temeer omdat het morgen 'Quatorze Juillet' is, de nationale feestdag. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Spanje heeft gisteren de militai re bewaking van zijn eilanden voor de Ma rokkaanse kust opgevoerd. Spanje be schouwt de bezetting van het eiland Perejil (Peterselie) door twaalf Marokkaanse poli tiemannen als 'een diplomatiek conflict' dat met praten moet worden opgelost. Dat is bevestigd door regeringswoordvoerder Ma riano Rajoy. Deze verzoenende woorden nemen niet weg dat Spanje razend is over de bezetting van het rotseilandje van anderhalve kilome ter lengte, waar sinds het midden van de ja ren zestig geen mens meer woont. Marokko heeft niet gereageerd op het Spaanse protest tegen de bezetting, maar in een verklaring werd gezegd dat de bezetting is bedoeld om drugskoeriers en mensensmokkelaars op te sporen die gebruik zouden maken van het eiland. Spanje dringt er al lange tijd bij Ma rokko op aan om de mensensmokkel aan te pakken. Het besluit van de Spaanse regering om twee marineschepen en twee patrouillebo ten van de Guardia Civil in te zetten kwam na berichten dat een Marokkaanse patrouil leschip onderweg zou zijn naar een ander Spaans eilandje voor de Marokkaanse kust. Spanje heeft Marokko ook gewaarschuwd dat de economische betrekkingen tussen de beide landen ernstig kunnen worden ge schaad. Marokko is bovendien een van de landen die van Spanje de meeste ontwikke lingshulp krijgen. De verhoudingen zijn sterk verslechterd na de Spaanse beschuldi gingen dat Marokko geen enkele moeite doet om de stroom vluchtelingen naar het Spaanse vasteland tegen te houden. Marok ko haalde daarop vorig najaar zijn ambassa deur uit Madrid weg. De Europese Commissie heeft zich achter het Spaanse protest gesteld en noemt het incident 'zeer betreurenswaardig'. De NAVO stelde in een verklaring zich niet met de kwestie te bemoeien, omdat het om een strikt bilaterale aangelegenheid gaat. De status van het eiland Perejil is altijd om streden geweest, net als die van de twee Spaanse enclaves Melilla en Ceuta op de Afrikaanse noordkust. In de overeenkom sten die de status van de enclaves regelen, wordt Perejil nooit genoemd. Toen het Spaanse protectoraat over Marokko in 1956 eindigde, gingen de Marokkanen er van uit dat het eilandje van hen was. In het midden van de jaren zestig vertrokken de laatste Spaanse militairen van het eiland. Sindsdien is de rots, die maar een paar honderd meter uit de Marokkaanse kust ligt, onbewoond. De kwestie overschaduwt ook het feest dat de Marokkanen dit weekeinde vieren omdat koning Mohammed VI is getrouwd met de computerdeskundige Salma Bennani. Het is de eerste keer dat het huwelijk van een Ma rokkaanse vorst tot publiek toegankelijke festiviteiten leidt. Ook heeft Mohammed als eerste Marokkaanse koning publicatie van foto's van hem en zijn bruid toegestaan. De vorst trouwde de 24-jarige Salma op 21 maart. De viering zou in april plaatshebben, maar werd drie maanden uitgesteld wegens het geweld tussen Israël en de Palestijnen. Bovendien is het officiële deel van het feest verplaatst van Marrakesh naar de hoofdstad Rabat. De Spaanse koning Juan Carlos heeft wegens de al maanden durende conflicten tussen zijn land en Marokko een uitnodi ging voor de receptie afgewezen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5