BINNENLAND Verdachte vervolgd voor moord van tiMUyUlli Korthals en Kamp ministers defensie en VROM voor WD Winkelier haalt bordje tegen asielzoekers weg Getuige straatgeweld moet beter kijken TECIA HBHIJ U toetst 2. de zendtoets VoiceMailberichten beluisteren in het buitenland. How are you? Roermond rouwt na dood zes kinderen door brand Heenzenden drugskoeriers Man woont weken met dode vrouw in huis bij Van Geen tranen bij Koks laatste ministerraad 1.121 De berichten worden afgespeeld. vodafone On» adres: Openingstijden: Noordertiade 1038 Ma-Dl-Wo 9.30-17 3 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9 30-21.00 ut. Telefoon (072) 5112760 Za 9 30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten straf voor uismedewerker sterdam - Een voormalig ismedewerker van De Ne- landsche Bank (DNB) is de rechtbank in Amster- veroordeeld tot drie jaar angenisstraf, waarvan een voorwaardelijk. Volgens de itbank heeft de 32-jarige i uit Amsterdam ruim twee geleden 500.000 gulden 7.000 euro) van zijn werkge- verduisterd. Tegen de man drie jaar celstraf geëist. weede verdachte !lt oord spoorloos haag - Van de tweede ver- ite van de moord op de stu- te Mariella de Geus ont- «kt nog altijd elk spoor. Ko- nde donderdag dient de ltszaak tegen de andere ver- hte. Het lijk van De Geus d begin november gevon- in Gouda. Zij was verkracht net een baksteen geslagen. ""Jeerste verdachte werd 23 n lember aangehouden. De of- trvan justitie gaat er vanuit er twee daders zijn, gezien joren die op het lichaam 3e Geus zijn gevonden. se m itel De Wereld >rdt echt hotel dingen - Hotel De Wereld fageningen wordt weer een ?ro< hotel. Het gebouw, waar Duitsers in mei 1945 in het jn van prins Bernhard de itulatie ondertekenden, dt nu veelal gebruikt voor )ni ferenties. De Wageningen irsiteit, eigenaar van het ïw, grijpt een opknap- van het interieur aan om il de Wereld weer zijn oor- jiinkelijke bestemming te ge- tre .'"Jeven sleuren ent over straat p?Idoobn - Een politieagent peldoorn heeft gisteroch- gekneusde ruggenwervels lauwe plekken opgelopen hij door autodieven tien- a n meters over straat werd gesleurd. Een collega-agent m er vanaf met een ge- 2 ïsde pols en een pijnlijke R Het incident deed zich 0 toen inzittenden van een l se auto tankten zonder te len. Twee politieagenten va n de auto later in het cen- y van Apeldoorn. De aan- "*l ling leek aanvankelijk een- lig: de automobilist stopte. n reven later deelde de pas- ;r een kaakslag uit aan de agent en gaf de automobi- as teiwijl de andere agent half in de auto hing. De da- zijn nog voortvluchtig. ha echt ontslaat jibtenaren cht - De gemeente Utrecht it toch een ontslagproce- tegen twee ambtenaren i huizen handelden. Ver- roordelijk wethouder T. in maakte dat gisteren be- Eerder was uit onderzoek iken dat het duo de schijn lelangenverstrengeling had fkt en de nevenactiviteiten, de regels in, nooit had imeld. breken bij Van r Valk-motel en rijen - Het Van der lotel in Gilze en Rijen xi-Brabant) vertoont em- ïbreken. Er is een aantal ctiefouten geconsta- de brandveiligheid is niet le en er is legionella in de leiding gevonden. Boven- ijn de milieu- en bouw- rig niet in orde en is er ibruiksvergunning. Dat uit een onderzoek van in- bureau DHV, dat giste- gepresenteerd. Het bu- iderzocht namens de ge lten Gilze-Rijen, Vught, lonk en Bergen op Zoom iligheid van de motels van ten in deze plaatsen. Bij otels in Vught, Maasdonk ïrgen op Zoom zijn alleen i gebreken geconstateerd, iderzoek werd ingesteld in febmari bij een Van alk-vestiging in Tiel het ïerdek was ingestort. ofl verdenkt ^eerder ind n em - Het openbaar minis- (0M) in Arnhem verdenkt •jarige oud-gedeputeerde dheerder van corruptie en de o eid in geschrifte. Ook een wat nalig ambtenaar van de ugto ncie Gelderland en direc- Landman van het evene- inbureau Gelderland de VI worden vervolgd. Land- En i jou Scheerder en de amb- ijnen ir hebben omgekocht. Het ook n Arnhem maakte vrijdag itjes i id dat de omkoping en ,Dit ptie zijn gebleken uit een '.en h rzoek van de rijksrecher- Maü )e aanleiding was een fte door de provincie, vo ir april, nadat op een do- nt een vervalste handteke- van de Gelderse commis- 'an de koningin Kammin- aangetroffen. Kijk voor meer informatie op www.vodafone.nl Deze instelling werkt alleen in combinatie met een Vodafone abonnement. roermond/anp - Het openbaar ministerie (OM) gaat de 34-jarige man die in verband met de dood van zes kinderen in Roermond is aangehouden, vervolgen wegens moord of doodslag op de slacht offertjes en poging tot moord of doodslag op de moeder van de kinderen. Ook wordt hem brand stichting met de dood tot gevolg hebbend tenlaste gelegd. Dat heeft persofficier K. Janssen gis termiddag bekendgemaakt. De kinderen kwamen in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven nadat brand was uitgebroken in hun ouderlijk huis in Roermond. Het gaat om drie meisjes van 4, 6 en 8 jaar oud en drie jongens van 5, 11 en 12 jaar. Het zevende kind, een meisje van 9, was uit logeren bij familie. Volgens een politiewoordvoer der heeft de man die onder in vloed van alcohol was, voor de brand nog een paar keer met de meldkamer van de politie ge beld. Hij heeft mogelijk dreige menten geuit, maar dat wordt nog onderzocht. De politie zag in ieder geval geen aanleiding direct actie te ondernemen. De verdachte wordt maandag voorgeleid aan de rechter-com missaris in Roermond. De kinderen hadden allemaal de achternaam van hun moeder. De man en vrouw waren niet gehuwd, maar hij stond wel op dat adres ingeschreven. De poli tie wil niet bevestigen of de man de vader is van de kinderen, maar volgens buurtbewoners en de grootouders is dat wel het ge val. De familie stond bekend als probleemgezin. Alle hulpverle ningsinstellingen in Roermond hebben de afgelopen jaren ge probeerd steun en hulp te bie den aan het gezin. Ze waren erg bij het gezin betrokken, maar "wat mensen doen, heb je niet in de hand', zei burgemeester Kai ser. Hij reageerde op beschuldi gingen uit de buurt, dat hulp verleners en de Kinderbescher ming te weinig voor het Roer- mondse gezin zouden hebben gedaan. „Mensen laten zich niet sturen", aldus de burgemeester. Burgemeester H. Kaiser heeft eerder op de dag met het meisje gesproken dat als enige het fa miliedrama heeft overleefd. „Dat was het meest emotionele moment van de dag en heel be tekenisvol. Zo n kind wat je met open blik aankijkt en vraagt wat er toch is gebeurd." Ook sprak hij met de ouders van de moe der. Volgens Kaiser zijn zij over vallen door een 'immens ver driet'. Morgen vindt in de Thomaskerk in Roermond om 10.00 uur een dienst plaats ter nagedachtenis aan de kinderen. Zaterdag wordt sectie verricht op hun lichamen. Het is nog niet bekend wanneer het zestal wordt begraven. De burgemeester heeft besloten de opvang in de sporthal het weekeinde te continueren. Tot nu toe hebben enkele tientallen buurtbewoners hier gebruik van gemaakt. den haag/anp - Demissionair minister Korthals van justitie en Tweede-Kamerlid Kamp wor den voor de WD minister in het kabinet-Balkenende. Korthals zal het departement van defen sie leiden en specialist asielbe leid Kamp komt op VROM. Daarmee zou na het CDA ook de WD de ministersploeg com pleet hebben. Eerder was al be kend dat staatssecretaris Hoo- gervorst van sociale zaken mi nister van financiën wordt en staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting 'promoveert' tot minister van binnenlandse zaken. Oud-hoofdofficier van justitie mr. J Wabeke is nadrukkelijk in beeld om Voor de LPF het nieu we ministerschap van vreemde lingenbeleid en integratie te gaan bekleden. Wabeke was tot 1 januari 2001 hoofdofficier in Midden- en West Brabant. Op dit moment is hij de landelijke Ombudsman Verzekeringen en plaatsvervangend raadsheer bij het gerechtshof in Amsterdam. Naast Wabeke heeft de LPF nog enkele kandidaten voor de nieuw gecreëerde ministerspost van vreemdelingenbeleid en in tegratie, melden bronnen in de partij. Het was al bekend dat de econoom prof. Bomhoff minis ter van volksgezondheid wordt. Wie de LPF-ministers van eco nomische zaken en verkeer en waterstaat worden, is nog on duidelijk. De zoektocht van WD-leider Zalm naar ministers ging niet over rozen. Gisteren zegde op nieuw een kandidaat-minister af; voormalig burgemeester A. van den Berg van Bergen op Zoom. COMMENTAAR De Haarlemse hoofdofficier van justitie Wooldrik heeft deze week eindelijk steun gekregen uit Den Haag. Zijn hoogste baas bij het openbaar ministerie, procureur-generaal De Wijkerslooth, stelt voor drugskoeriers niet langer op te slui ten, maar zonder cocaïne terug te sturen naar huis. Het Haarlemse parket deed dat af en toe al. Maar dat zorgde voor zoveel verontwaardiging in de Tweede Kamer, dat minister Korthals die praktijk begin dit jaar verbood. Wooldrik moet sindsdien machteloos toezien hoe de mis daadbestrijding in Haarlem in het slop raakt. De rechtbank komt bijna om in de koerierszaken. Voor Haarlemse misdrij ven is nauwelijks ruimte meer in de agenda Uit cijfers van het OM blijkt dat slechts 92 van de duizend aangiftes eindigt in een veroordeling. De enorme druk op parket en rechtbank leidt tot onzekerheid bij de hoeders van de openbare orde. Heeft het nog zin om jeugdcriminaliteit aan te pakken en dronken rijders te controleren, of gebeurt daar toch niets mee? De Wijkerslooth veegde deze week de vloer aan met het koe- riersbeleid, en daar heeft hij groot gelijk in. Niets wijst erop dat de intensieve jacht op koeriers de drugssmokkel via Schiphol afremt. Vast staat wel dat politie en justitie in Haar lem en omgeving hun werk steeds minder goed kunnen doen. Slachtoffers van misdrijven zijn de dupe. Geweldple gers bijvoorbeeld krijgen vaak pas na twee jaar hun - flink verlaagde- straf. Brandbrieven aan het ministerie van justitie hebben wel wat noodmaatregelen opgeleverd, maar geen wijziging van het beleid. De politiek heeft gekozen voor een strenge aanpak van de drugssmokkel en daarmee uit. Voor de negatieve ge volgen leek de politiek doof en blind, de afgelopen maanden. Het is goed dat een hoge ambtenaar in zo'n geval zijn nek durft uit te steken. wapenveld/anp - De eigenaar van de slijterij in Wapenveld heeft het bordje met de tekst 'Wij laten 1 asielzoeker per keer binnen' bij de deur weggehaald. Dat heeft het openbaar ministe rie (OM) gisteren bevestigd. De eigenaar heeft op aandrin gen van de politie en justitie het bordje gisterochtend verwijderd. Volgens een persofficier zou het in het uiterste geval door de po litie weggehaald worden. Wach ten op een uitspraak van de rechter of het bordje wel of niet strafbaar is, zou daarvoor niet nodig zijn. De persofficier be vestigt dat de eigenaar donder dag telefonisch is bedreigd. Aangifte is daarvan niet gedaan, maar de politie heeft het wel ge noteerd. Of de bedreiging heeft meegespeeld in het weghalen van het bordje is niet bekend. De slijter wil geen commentaar geven. Het bordje met de tekst leidde de afgelopen dagen tot veel commotie. In maart open de in Wapenveld een asielzoe kerscentrum (azc). De eigenaar van de slijterij hing het bordje enige tijd geleden op, na een diefstal. Afgelopen zater dag volgde een tweede onderne mer in het dorp, ook na een diefstal. Hoewel beide bordjes inmiddels zijn verwijderd, wordt er nog wel proces verbaal opge maakt en onderzoekt het OM of het tot vervolging over gaat. (advertentie) den haag/gpd - 'Als iemand in elkaar wordt geslagen, pakje de dader. Op zijn uiterlijk'. Dit is een van de leuzen van de nieu we campagne van de rijksover heid, die maandag van start gaat. Mensen die getuige zijn van geweld op straat moeten goed naar de dader kijken. Door hiervoor tips te geven, hoopt de overheid dat de getuige de poli tie verder kan helpen bij het op lossen van delicten. De campagne is de tweede die aandacht besteedt aan geweld op straat. Jaarlijks vinden 25.000 geweldsincidenten plaats waar bij dader en slachtoffer elkaar niet kennen. In de meeste geval len gaat het om jongeren. Bijna tweederde van de daders is jon ger dan 25 jaar, net als meer dan de helft van de slachtoffers. In de campagne van vorig jaar kreeg het publiek het advies om het alarmnummer 112 te bellen, kenmerken van de dader te ont houden en het slachtoffer niet alleen te laten. De nieuwe campagne richt zich vooral op de getuige. Tussen 15 juli en 31 augustus zullen spot jes op tv en radio, posters in bushokjes en gratis ansichtkaar ten de actie onder de aandacht brengen. Middelbare scholen krijgen een lesbrief toegestuurd. Belangstellenden kunnen een brochure opvragen met daarin een kaartje ter grootte van een bankpasje. Op de ene kant staan tips om een goed signalement uiTHUizEN/gpd - In een huis in het Groningse Uithuizen heeft een 45-jarige man zeven weken lang met een dode 75-jarige vrouw gewoond. De man, pleegzoon van de vrouw, was diepgelovig. Hij liet de vrouw al die weken dood in de slaapka mer liggen omdat hij hoopte dat zij door een wonder tot leven zou worden gewekt. De man en de vrouw woonden 14 jaar samen. Ze leefden een teruggetrokken bestaan. Al drie jaar liet de vrouw zich buiten niet meer zien. Toen ze ziek was, werd ze door de man ver zorgd. Tegenover buren die de afgelopen weken naar de vrouw informeerden, zei hij dat ze het goed maakte. Eind vorige week kregen buurtbewoners argwaan doordat het zwart zag van de vliegen rond het huis. Een fami lielid van de vrouw tipte de poli tie maandag. Toen de man niet opendeed, sloeg de politie een raampje in de voordeur open. 's Avonds werd het stoffelijk over schot uit de woning gehaald. Volgens de politie is de vrouw een natuurlijke dood gestorven en worden er geen strafrechte lijk stappen genomen. De vrouw is gistermiddag op de algemene begraafplaats in Uit huizen in besloten kring ter aar de besteld. Begrafenisonderne mer E. Kremer uit Uithuizen nam donderdagavond de uit vaart door met zijn 45-jarige dorpsgenoot. „Langdurig ver pleegde hij de vrouw tijdens haar riekte. Daar kun je alleen maar respect voor hebben. Toen rij overleed, wist hij niet hoe hij daarmee om moest gaan. En ook niet wie hij hierover moest inlichten. Dat komt doordat hij met de vrouw in een eigen, be sloten wereld leefde. Van een begrafenisondernemer had hij nog nooit gehoord", aldus Kre mer. De nieuwste overheidscampagne tegen geweld. Foto: GPD van een dader samen te stellen. Aan de andere kant staat hoe een getuige die gegevens kan opslaan in een mobiele tele foon. Een getuige kan een dader goed beschrijven als hij let op geslacht, huidkleur en postuur. Initiatiefneemster Jacqueline de Jong: „Vergelijk de lengte met die van jezelf, de leeftijd met die van een bekende. Wat voor soort gezicht heeft iemand, welk type en kleur haar? Heeft de da der bijzondere kenmerken, zoals een bril, littekens of tatoeages? Wat heeft hij aan?" De campagne komt tot stand door samenwerking van de mi nisteries van binnenlandse za ken en justitie en de Rotterdam se Stichting ®eld Geweld. Deze stichting is opgericht door Jac queline de Jong die samen met haar vriend slachtoffer werd van een aanval door twee mannen. Veel mensen keken toe. maar staken toen geen hand uit. De Stichting Meld Geweld, die De Jong vervolgens oprichtte, voerde in Rotterdam met succes actie tegen een passieve hou ding. De Jong: „We vragen men sen niet tussenbeide te komen, want het is eng als je in zo'n si tuatie belandt. Maar mensen kunnen wel wat doen." Meld Geweld biedt handvatten voor zinvol handelen. Dat mensen deze tips onthouden, bleek uit onderzoek. Drie maanden na de eerste campagne kende 67 pro cent van de respondenten het fenomeen. Veertig procent van hen wist ook nog twee van de tips te noemen. De nieuwe campagne kost 907.000 euro: de vorige 1,3 mil joen euro. den haag - Zelfs de borrel met de parlementaire pers geschiedt in een afgetakelde omgeving. De Haagse sociëteit Nieuwspoort waar Wim Kok afscheid neemt van de journalisten die hem jarenlang hebben ge volgd, ondergaat een verbouwing. Haastig neergezette schermen moeten de ruimte wat opfleuren. „Ik heb gewoon mijn best gedaan, nooit de kantjes ervan af gelopen", blikt Kok terug op zijn jaren als minister-president, die volgens wijlen opponent Pim Fortuyn in puin hopen eindigden. Over zijn afgebladderd imago zegt hij niet in te zit ten. De gemiddelde Nederlander oordeelt milder, vermoedt Kok. Tij dens de laatste ministerraad vloeide geen traan. De premier nam nuchter en zelfs ingehouden-opgewekt afscheid van de Trêveszaal en het Torentje, waar hij sinds 22 augustus 1994 resideerde. De vergade ring met de paarse bewindsploeg was kort en zakelijk, volgens de Rijksvoorlichtingsdienst. Het afscheid van de collega's nam amper twintig minuten in beslag. Een verbod op roken tijdens concerten werd wegens 'te omstreden' van de agenda afgevoerd. Er was taart bij de koffie en vervolgens een Indische rijsttafel. Tijdens de ontmoe ting met de pers werd tenslotte jonge klare en een stukje kaas geser veerd. Vermoedelijk over dik een week zal Kok zijn portefeuille over dragen aan de nieuwe premier: CDA'er Jan Peter Balkenende. Daar mee is een politieke cirkel weer rond. In 1994 nam Kok zelf het stokje over van een andere christen-democraat: Ruud Lubbers. Of Balkenen de nog goede adviezen meekrijgt? Kok: „Nee hoor, Lubbers had voor mij ook geen overdrachtsdossier." Zijn collega's van WD, D66 en PvdA hadden hem ten afscheid toegevoegd: „...en toch was het een heel goed kabinet." Foto: GPD/Harmen de Jong (advertentie) Armstoel 'D 1230'. Modern en comfortabel ontwerp uit de befaamde TECTA-collectie. Chroom buisframe bekleed met sterk kunstriet. Een perfecte eettafel- fauteuil, maar ook elders in huis makkelijk inzetbaar. Tijdeli|ke aanbieding bij Van Til in de kleuren zwart, donkerblauw of donkernaturel.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3