'Ik ben soms wel jaloers op vrouwen' OOG in OOG J)Q5 De vragen De regels ZATERDAG IB JULI 2002 ER BIJ Jan Zoet, van 21 april 1958, woont al zijn hele leven in Ou de Wetering. Hij studeerde Ne derlands en theaterweten schappen in Leiden. Regisseer de, acteerde en maakte theater in het LAK en op andere plaat sen in Leiden. Werkte vervol gens onder meer in het Mickery Theater in Amsterdam, als do cent aan het Haagse conserva torium en als zake- lijk directeur voor theater- JÊL groep Hollandia. Sinds vier jaar is hij directeur van WJ de Rotterdamse Schouwburg, 'de mooi ste van Nederland'. Hij is getrouwd en heeft een zoon van 13. door Job de Kruiff Jan Zoet: „Ik zou een tentoonstelling kunnen maken van dingen die niet doorgegaan zijn." Foto: Hielco Kuipers 20. Wat is uw slechtste eigenschap? „Dat ik te vaak ja zeg en te weinig nee. Ik ben heel gauw enthousiast voor iets, zie heel vaak mogelijkheden. Dan zeg ik altijd: 'Dat gaan we doen'. Ook als het hele pro gramma al vol is. Dat kan wel eens beteke nen dat je mensen flink dwarszit. En dat je iets niet goed, of maar half doet. Ik zou een tentoonstelling kunnen maken van dingen die niet doorgegaan zijn. Aan dit gebouw hangt een kunstwerk van Rik- key, en daar kun je een heel mooi podium van maken, dat boven het schouwburg plein uittorent. Over zo'n plan zeg ik eerst: 'Dat wil ik, dat ga ik maken'. Maar uiteinde lijk kom je er niet aan toe. Het geldt ook in mijn privé-leven. Dan heeft mijn vrouw Karin me drie dagen niet gezien en dan heb ik weer een vergadering van de Bonte-Koe-spelen, of van een poli tieke partij. Sinds kort heb ik een bestuursfunctie bij Mooi Alkemade. Ik vond het heel goed dat die partij er kwam en heb de campagne met een aantal mensen ontworpen en uit gevoerd. Het is een club die zich er zorgen over maakt dat een dorp in veertig jaar in grijpend van uiterlijk verandert, en dat een kleine groep mensen bepaalt hoe het wordt, met maar één oogmerk: zo weinig mogelijk kosten en zoveel mogelijk winst. Dat gaat ten koste van het dorpsgezicht, de esthetiek. Soms moet je iets meer geld uit geven voor een mooi plein of iets langer nadenken over watje wilt met een polder; je kunt hem maar één keer volbouwen. Dit was niet iets waar ik nee tegen had moeten zeggen, hoor. Ik vind het te belang rijk. En die campagne is mooi geweest - het ging echt om de inhoud - en geslaagd. We hebben 8 van de 15 zetels. Gemeentepoli tiek draait om de belangrijkste plek op aar de, namelijk om waar je woont. Ook al is dat een open deur, toch gaan veel mensen er gelaten mee om. Al die mensen die den ken: 'Ze doen toch niet wat wij willen'." 24. Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? „Ik ben soms wel jaloers op vrouwen, om dat ze heel goed kunnen organiseren. Ze maken daarbij geen gebruik van macht, maar van een combinatie van verleiding, overtuigingskracht en helderheid. De ideale manager heeft eigenlijk veel meer vrouwe lijke eigenschappen nodig: goed luisteren, goed dingen onder woorden kunnen bren gen, geen rigide scheiding aanbrengen tus sen gevoel en inhoud. Die kwaliteiten ko men nog onvoldoende tot hun recht. Het probleem is dat veel vrouwen die door de glazen plafonds heendringen, juist vrou wen zijn die zich van mannelijke en macho-eigenschappen bedienen en met hun ellebogen werken. De vrouwen in het vorige kabinet bijvoor beeld hebben niet de eigenschappen die ik bedoel. Maai- die móéten natuurlijk ook wel gehaaid zijn. Ik weet zo gauw geen voor beeld dat we allemaal kennen. Nou, de ko ningin, die heeft het wel een beetje. Die blijft, ondanks alle tradities en keurslijven, heel erg zichzelf. Ze heeft er natuurlijk ook niet op eigen kracht hoeven komen, maar dat bewijst alleen maar hoe moeilijk het voor vrouwen nog is om op belangrijke plekken te komen. Misschien moet dat ook niet, hoor. Misschien is het wel heel ver standig om niet eens te wülen doordringen tot de macht. Hier werken aardig wat vrouwen, ik denk fiftyfifty. Op de technische dienst zijn het allemaal mannen, bij de publieksservice en in het productiehuis bijna alleen vrouwen. Dat is wel redelijk traditioneel, ja. We pro beren daar wel een beetje verandering in te brengen, maar niet ten koste van alles. Het moet vanzelfsprekend gaan." 33. In welke andere periode had u graag geleefd? „In het Italië van de Renaissance, het Vene tië of Florence van Leonardo da Vinei en Dante. Daar werden de klassieken heront dekt. Die bleken een bron van rijkdom voor wetenschap en kunst te zijn. En daar bleek dat er niet alleen een God is, of andere heersers, maar dat de mens een ik heeft en zich kan ontplooien. Het lijkt me heel in spirerend om dat mee te maken. Het besef dat een cultuur zich op een breekpunt be vindt, dat wordt bevochten en veroverd, daar stel ik me een grote euforie bij voor. Ik heb er allerlei romantische associaties bij. Schoonheid en kennis werden als het hoogste goed gezien. Dat gold misschien maar voor een kleine elite, maar die had het dan ook redelijk eenvoudig voor het zeggen. Het corrumpeert vast ook direct weer, maar als ideaal mis ik het soms wel. Tegenwoordig zijn schoonheid en kennis alleen interessant als het een financieel of economisch nut heeft. Dat doet me wel eens pijn." 2. Op welke plek buiten Nederland zou 11 een jaar willen wonen? „In Berlijn. Ik vind het een hele vitale stad. Er wordt gebouwd, het is hartstikke failliet, er schuilen conflicten en er is nog steeds veel engagement. Ook in het Duitse theater is veel aan de hand. Dat komt door een mengeling van traditie, grote regisseurs, Nederlandse en Vlaamse invloed - die bestaat uit veel aan dacht voor subtiliteit en kleinschaligheid - en engagement. De Volksbühne uit Berlijn, die in september ook hier in Rotterdam te zien is, is daar een mooi voorbeeld van. Die zitten op het Rosa Luxemburg Platz in een stalinistisch theater dat tot tien jaar gele den nog op de nominatie stond om te wor den gesloopt. In plaats van een symbool van het mislukte oosterse systeem is het nu het best lopende theater van Berlijn, waar veel jonge mensen uit zowel Oost- als West-Berlijn heen gaan. Het is vitaal, hu moristisch theater. Daar zou ik wel een poosje willen werken. In Duitsland wordt literatuur en toneel in de pers en in het debat ook belangrijk ge vonden. Mensen maken zich boos over wat regisseurs doen. Dat mis ik in Nederland. De trend is hier wel heel erg gericht op amusement. Iets waar je over na moet den ken of waai' je de naam niet van kent, is te veel gevraagd. Terwijl wij heel bijzondere dingen hebben, die het verdienen om nog meer mensen te bereiken. Dit is de mooiste schouwburg van Neder land. Hoe het er uitziet, daar kun je over twisten. Sommigen houden meer van een zeventiende-eeuwse schouwburg, ik vind dit een heel mooi gebouw. Maar zeker de programmering, het eigen productiehuis, het internationale theater dat je hier kunt zien, daar kan Nederland, en zeker Rotter dam trots op zijn." 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? .Alleen van iemand die echt slecht is, voor wie ik geen enkel respect heb. Dan kom je in het genre Osama Bin Laden, of een kampbeul uit Kroatië. Laat ik eens wat ge vaarlijkere zeggen: Sharon. Ik ben erg voor de staat Israël en het bestaansrecht daar van. Maar de minachting, de tactieken van vernedering, de arrogantie die hij bezigt, en de rücksichtslosheid van de maatregelen - ook al vind ik het afgrijselijk wat er tegen over staat van Palestijnse kant - maken dat ik Sharon echt verdenk'van haat. Hij zoekt niet de oplossing. Er zit iets onder wat ik niet vertrouw. Arafat vertrouw ik gevoels matig wel, al ben ik de eerste om toe te ge ven dat ik daar niet echt goed over kan oor delen." 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? „Ja, dat mag. Waarom niet? Dat houdt het leuk. Je moet wel zo open mogelijk zijn, maar het is geen eis. Wij kunnen elkaar al les vertellen over andere relaties of verliefd heden. Dat soort geheimen deel je soms, en soms ook helemaal niet. Dat is juist een van de mooie dingen van onze relatie, de ruimte en de vrijheid die je elkaar geeft. Daarbinnen is er heel veel liefde en komt het zelden of nooit voor dat er iets misgaat. Ik vind dat je geheimen mag hebben, want dat is leuk. Als ik iets heb dat iemand an ders niet weet, is dat spannend. Stel: ie mand anders is verliefd op haar. Nu vertelt ze dat soort dingen juist, maar ik zou het oké vinden als ze het niet zou vertellen. Al leen als het een geheim is waarvan de ont hulling tot een groot conflict of een breuk zou leiden, dan deugt het niet. Als ik me beledigd of niet vertrouwd voel, dan zijn het verkeerde geheimen. Maar op zich moet het kunnen. Ik houd van geheimen." 38. Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederlatul? ,,'s Ochtends de krant lezen is wel een hele dierbare gewoonte. Verder zou ik niet zo veel missen, en trouwens: in het buitenland zijn ook leuke kranten. Eten kun je er min stens zo lekker als hier. De taal ben je niet kwijt; die denk ik wel, die zit in me. Ik mis wel plekken, zoals in mijn dorp aan het water, maar die mis ik ook als ik lang in Rotterdam zou zijn. Ik woon nog naast het huis van mijn ouders, mijn broer woont er ook naast, mijn zus woont niet ver weg. Niet dat we zo'n kliekerige familie zijn, het is gewoon een hele plezierige buurt om te wonen. Er wonen behalve onze familie nog een heleboel andere leuke mensen. Als je bedenkt dat ik in Rotterdam werk, en mijn vrouw meestal in Amsterdam, is er geen betere plek om te wonen." 49. Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? „Ik dénk het wel. Mijn levenslust en ener gie stelt ze erg op prijs, en een soort speels heid die ik op mijn goede momenten aan de dag leg, het jonge-honderige. En mijn optimisme, dat je dingen gewoon moet aanpakken, datje veel kan bereiken als je maar wil. Wat we delen is gevoeligheid, oog voor de tail en voor schoonheid. Ik kan heel erg van het voetballen of het wielrennen genieten, van een gesprek met mijn buurman over het weer, maar ook van klassieke muziek, en de volgende dag gaan we met zijn drie- en naar Rammstein. Die combinatie van dingen die ik mooi vind, die staat haar wel aan. En daar herkent ze zichzelf in. We denken elkaar ook te begrijpen, zonder het in woorden uit te drukken. We voelen een lotsverbondenheid. Hoe je kijkt naar de wereld en wat je ervan vindt. Dat zou aan leiding kunnen zijn voor cynisme of de pressie. Zij kan weieens helemaal verdrietig worden, maar ik vertaal het graag in: We gaan er wat aan doen. Ten aanval!' Ik doe ook echt bewust dit werk omdat ik denk dat kunst belangrijk is om iets toe te voe gen aan de andere kant van de weegschaal, die anders doorslaat naar materialisme." 3. Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? „Ik zou wel iets heel anders, namelijk met mijn handen willen doen: meubels bou wen. Mooie dingen, heldere vormen, die ik zelf ontwerp en met veel tijd en aandacht maak. Van hout, maar ook metaal, glas en steen. Natuurlijke materialen dus. Ik heb dat van huis uit wel een beetje geleerd, maar zou het graag echt goed kunnen. Ik heb altijd het beeld dat ik dan een werk plaats heb, naast mijn huis, zodat ik niet hoef te reizen. En daar werk ik in een ritme dat veel minder hectisch is dan wat ik nu, als manager met ook nog eens artistiek-in- houdelijke verantwoordelijkheid, ervaar. Soms, als ik vakantie heb, bouw ik een kast of een deur. Dat wil niet zeggen dat het die kwaliteit heeft. Maar als ik het altijd zou doen, zou ik er best ver in kunnen komen." 16. Welke rol in welke film luid u willen spelen? „Ik ga iets heel raars zeggen: kapitein Jean- Luc Picard, uit de Star Trek films. Omdat je dan iedere dag helemaal in zo'n kunstmati ge sciencefiction-wereld moet zijn. Die se rie heeft een romantiek waar ik van houd. Ik weet dat er veel op tegen is, dat er een soort moralisme onder ligt, maar het is met zóveel toewijding gedaan. Die wereld klopt tot in de kleinste details, dat is het fascine rende. Het gaat niet alleen om de buiten kant. Zo ging ook de grote toneelvernieuwer Sta- nislavski begin vorige eeuw te werk. Op het toneel zag je de acteurs zeg maar in de huiskamer, maar achter die huiskamer was een heel huis gebouwd. Acteurs waren dus niet 'af, ze waren in de keuken. En ze kon den ook naar de slaapkamer. Het publiek zag er niets van, maar het spel ging door buiten wat je zag. Star Trek heeft dat ook. Een soort complete vlucht uit de werkelijk heid in een gecreëerde ideale wereld. Dat trekt me aan." finish 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een Éugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. <1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 39