'De natuur kent geen grenzen' De risico's van bizarre seksspelletjes Directeur Vriesman van Staatsbosbeheer bekijkt het grootschalig 'Dood Leidenaar gevolg van uit de hand gelopen seksspelletje' Dodelijk genot Jaarlijks overlijden in Nederland zo'n honderd mensen aan de gevolgen van seksongelukken. Een veelvoud daarvan raakt gewond bij seksuele experimenten met de meest uiteenlopende voorwerpen, die vaak worden ingebracht in of bevestigd aan geslachtsdelen en andere intieme lichaamsdelen. Volgens Rik van Lunsen, hoofd afdeling seksuologie van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, is de schatting van honderd doden per jaar waarschijnlijk aan de voorzichtige kant. door Ferdi Schrooten Een slaapkamer, ergens in Am sterdam. Op de vloer liggen seksblaadjes, een dildo en een naakte jongeman in een vreem de, versteende houding. Met de voorkant van het lichaam naar de grond gericht steunt hij op één arm, waardoor het bovenlijf ietwat om hoog is gekomen. De man is dood, geëlektrocuteerd door de bedrading waarin hij zichzelf heeft gewikkeld tijdens een morbide seksspel. Zijn orgasme heeft hij waarschijnlijk wil len verhevigen door zichzelf een kor te stroomstoot te geven. De fantasie blijkt veel verder te gaan dan wurgseks, de bekendste vorm van 'auto-erotische fataliteiten' waarover in de jaren negentig grote opschudding ontstond na een kleine golf van seksuele verstikkingen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek registreert sindsdien hoeveel man nen in Nederland een langere en he viger erectie met de wurgdood moe ten bekopen: acht in 1998, twaalf het jaar erop en vijf in 2000. Het zijn geen sluitende statistieken. Het CBS is voor de cijfers afhankelijk van o verlij densformulieren en die wor den niet altijd even zorgvuldig inge vuld, al is het maar uit piëteit met de nabestaanden bij wie verdriet en schaamte om voorrang strijden. Door die schaamte over dit taboe- onderwerp krijgen seksongelukken doorgaans amper aandacht. Sommi ge medici willen het taboe doorbre ken. Om mensen te waarschuwen voor de gevaren, maar ook om uit te leggen dat slachtoffers van sommige seksongelukken eerder meelij ver dienen dan een veroordeling als 'on bezonnen freak'. Het is niet eenvoudig om orde aan te brengen in de vele soorten sekson gelukken. Waar het gaat om extreme seksuele escapades kent de vinding rijkheid geen grenzen. Er zijn geval len bekend van erotische varianten op Russisch roulette, waarbij men sen op het moment suprème de trek ker van een vuurwapen overhalen. Ze hopen hun orgasme te verhevi gen door een zelf gecreëerde doods angst: het wapen is deels geladen en het lot bepaalt de kans op een fatale treffer. Roy Hazelwood, voormalig politie man bij de Amerikaanse FBI, be schrijft in een van zijn boeken hoe een vermeende moord toch een au to-erotisch ongeluk bleek te zijn. Een jonge man had in een park, na dat hij zich had verkleed als vrouw, een draai aan het magazijn van zijn pistool gegeven. Zijn ultieme seks- kick werd hem noodlottig. Hazel wood: „Bij de eerste poging was het 'bam'!" Dit soort incidenten zijn er volgens Hazelwood in Nederland waar schijnlijk ook, al zal het niet op grote schaal zijn. Veel vaker komen de pijnlijke seksongevallen voor waar mee mensen bij de eerste hulp van de Nederlandse ziekenhuizen belan den. Cijfers daarover zijn niet voor handen. Seksongevallen worden in de Nederlandse zorgsector niet als zodanig apart geregistreerd. Het is een taboe-onderwerp, zelfs in zie kenhuizen waar medewerkers op de EHBO-afdelingen toch echt wel het een en ander meemaken. Na enig aandringen laten medewer kers her en der iets los. Dan blijkt dat seksongelukken niet alleen een fenomeen zijn in de grote steden. Een gemiddeld stads- of streekzie kenhuis buiten de randstad durft toch ook al gauw van 'ettelijke geval len' per jaar te spreken. Zo hebben medewerkers van de afdeling spoed eisende hulp van het Jeroen Bosch- Ziekenhuis in Den Bosch de voorbije maanden zeker drie of vier sekson gelukken binnen gekregen. „Het gaat dan om fruit dat is ingebracht en er niet meer uit wil, maar ook dildo's en vibrators die vastzitten", zegt Saskia Bijvank namens de EHBO-afdeling. Attributen Klemzittende attributen staan hoog op de lijst bij de meest voorkomende seksongelukken. Maar wie met enige fantasie andere mogelijkheden op pert, ontmoet duidelijk herkenning bij de EHBO-medewerkers. In het ziekenhuis van Heerlen had een pa tiënt een Dreft-fles in zijn achterste vastzitten. Die moest met de grootst mogelijke voorzichtigheid worden verwijderd om te voorkomen dat het afwasmiddel de ingewanden zou vergiftigen. Vaak zoeken slachtoffers van seksex- perimenten eerst hulp in de seks shop waar ze eerder attributen heb ben aangeschaft.Als het even niet hoeft, gaan ze liever niet naar het ziekenhuis", zegt een medewerker van een Haagse sekswinkel. Ook hier meldt zich elke week wel een slacht offer. „Mensen lezen soms niet de waarschuwingen op de verpakking. Dan klemmen ze hun penis af en vallen in slaap. Vervolgens staan ze bij ons op de stoep met een ver kleurd lid." De gevolgen zijn soms extreem pijn lijk en de verminkingen levenslang, zo weet Udo Reijnders, forensisch arts en lijkschouwer in Amsterdam. Voordat hij bij de gemeentelijke ge zondheidsdienst GG&GD kwam werken, heeft hij op EHBO-afdelin- gen van ziekenhuizen in de randstad met enige regelmaat mensen moe ten verlossen van objecten die ge bruikt waren voor seksspelletjes. De man die zijn forse geslacht in een nauwe stofzuigerslang stak, kwam er nog genadig van af. Anders was dat met de man die klem was komen te zitten in een afgezaagd stukje kope ren waterpijp. „Op het moment dat hij in het ziekenhuis aankwam was zijn penis al volkomen necrotisch, afgestorven. Die hebben we moeten amputeren." Menig thrillseeker is een vergelijk baar lot beschoren. Maar ja, wat wil je met een levendige scene van feti sjisten die er genoegen in scheppen allerlei objecten, van lampenpeertjes tot borrelglaasjes, in te brengen. Een onbekend aantal Nederlanders kan door dit soort capriolen, waarbij glas of andere scherpe voorwerpen een enorme verminking kunnen aan richten, inmiddels nooit meer nor maal naar het toilet. Voor de rest van hun leven zijn ze voor hun ontlas ting aangewezen op een stomazakje. De risico's vormen kennelijk geen afschrikking voor de echte absurdis ten, zo blijkt bij een rondgang op in ternet. In de onderwereld van de seks bieden 'pijnslaven' hun intieme lichaamsholten en genitaliën aan voor de meest onwaarschijnlijke at tributen. Zo solliciteert een 62-jarige man in een opmerkelijke contactad vertentie naar een man of vrouw 'die mij seksueel wil folteren, eventueel ook inwendig'. Andere onderdani- gen bieden zich aan voor regelrechte sadisten. Omgekeerd zoeken - bij voorbeeld via een site - 'dominan ten' en 'meesters' slaven die 'grote voorwerpen in hun anus en vagina kunnen dragen'. „Voor mij persoonlijk heeft dat alle maal niks meer met seks en het idee van voortplanting te maken", zegt Udo Reijnders, die inmiddels al zes gevallen heeft meegemaakt van fata le auto-erotische ongelukken. „Ik denk dat ik maar tien procent zie van wat er gebeurt. Kijk alleen eens naar wat er te koop is in seksshops." Daar worden bijvoorbeeld hele arse nalen zogenoemde aarspluggen, anale oprekkers, aangeboden. Niet zelden worden breekbare voorwer pen ingebracht. Reijnders: „Mensen moeten weten dat er risico's kleven aan dit soort spelletjes. Die zijn zeer aanwezig, tot de dood aan toe. Weet jij wat er kan gebeuren als een glas in je anus springt? Het wemelt daar van de bloedvaten. Je bloedt zo dood!" De ontkenning van onbezonnen ge drag duurt niettemin vaak nog voort op het moment dat een medische ingreep onvermijdelijk lijkt. Dan heet het dat iemand in de badkamer 'zomaar op een tennisbal is geval len', weten EHBO-medewerkers. Misbruik Toch is het niet zo dat alle seksonge lukken die verkeerd aflopen, doorge schoten lustverlangens zijn van freaks, meent Rik van Lunsen, hoofd van de afdeling seksuologie in het Academisch Medisch Centrum (AMC). Hij schat dat het grootste deel van de seksongelukken in Ne derland voor rekening komt van mensen die een verleden hebben van seksueel misbruik of in elk geval een verstoorde seksuele ontwikke ling in hun puberteit. Hij noemt het voorbeeld van een 46- jarige man met een voorliefde voor seks met gebruik van kunststof ma terialen. Van Lunsen:Als kleine jongen groeide hij op in een kil ge zin, met ouders die hem nooit een knuffel gaven. Seksualiteit was om geven met verboden. Hij mocht zelfs geen speeltje in bed hebben. Hij had 's nachts alleen zijn plastic zeiltje te gen het bedplassen. Zo begon zijn fetisjisme voor gladde materialen. Zeker nadat zijn pa hem op 9-jarige leeftijd in had betrapte met een erectie. Hij kreeg er straf voor. De koppeling met kunststof was daar mee definitief." De gevolgen waren bizar. Als hyper intelligente techneut ging de man 'zweetpakken' en 'wurg-iglo's' van plastic maken. Het gebruik ervan wond hem seksueel op. Door zijn technische kennis was hij in staat steeds vlak voor een mogelijk fataal moment door verstikking of overver hitting van het lichaam, het onheil af te wenden met ingenieus ingebouw de schakelaars. Dat heeft waar schijnlijk zijn leven gered. Hoewel de prikkeling bij deze man zat in het bewust spelen met de risi co's, zocht hij na alle publiciteit over wurgseks en de gevaren daarvan, medio jaren negentig hulp bij het AMC. Van Lunsen: „Hij realiseerde ZATERDAG 13 JULI 2002 E BL zich dat hij een keer zou kunnen ko men te overlijden en werd bang." Zelfverminking Dit soort uitzonderlijke gevallen is nog altijd iets heel einders dan de mensen die zich willens en wetens overgeven aan seksspelletjes waarbij de kans op lichamelijke verminking groot is. Van Lunsen: „Er is een gro te groep in Nederland die experi menteert. Vijf procent van de bevol king raakt, denk ik, opgewonden van bepaalde objecten. Dat kan voor ie dereen iets anders zijn. Maar er is maar een heel kleine groep die al leen geprikkeld raakt door ernstige genitale beschadigingen. Deze vorm van zelfverminking heeft niks met seksualiteit te maken en komt bijna altijd voort uit seksueel misbruik in het verleden." Lunsen, zuchtend: ,Als de enige vorm van aandacht die je ooit hebt gehad beschadigend is geweest, dan vraag je daar later op een gegeven moment om. Dit soort zelfvermin- kers gaat het misbruik herhalen, zoekt het op. Niet omdat ze het wil len, want zo iemand denkt niet: dit ga ik eens lekker doen. Zo iemand wil vaak zijn seksualiteit juist weg werken. Hij wil dat de prikkels aan de geslachtsdelen verdwijnen door ze te beschadigen, onherstelbaar te verminken. Maar vraag ze niet waar om, want dan kunnen ze geen ant woord geven." Drie tot vier keer per jaar belanden zulke seksuele 'automutilanten' we gens ernstige verwondingen op de eerste hulp van het AMC. Daar we ten artsen inmiddels wat voor sig naal er achter de verwonding kan schuilen. „Soms worden mensen met genitale verwondingen hele maal verkeerd beoordeeld", zegt Van Lunsen. „Een zelfverminker met een verleden van seksueel misbruik wordt dan behandeld als de eerste de beste freak die weer eens voor de lol heeft zitten experimenteren. En dat terwijl dit soort mensen met een therapie van vaak jaren juist weer geholpen kan worden en op een re delijk normale manier seksualiteit kan beleven." De grootste bedreiging voor deze au tomutilanten schuilt misschien nog wel in de moderne verworvenheid die internet heet. Daarmee wordt het ze wel heel gemakkelijk gemaakt om in contact te komen met freaks die er juist seksueel genoegen in scheppen om de ander te pijnigen en vernederen. Van Lunsen:Als de freaks elkaar willen helpen aan be vrediging van hun lustgevoelens, hoeft dat niet eens zo bezwaarlijk te zijn. Als ze maar weten waar ze mee bezig zijn en waar de grenzen liggen. Maar het gevaar ontstaat daar waar de freaks de automutilanten ont moeten. Die al zo kwetsbare, be schadigde groep riskeert zo voor de tweede keer misbruikt te worden. Ze lopen met open ogen in de val." Geen hekken, geen verbodsborden, geen toegangskaarten. De mens moet met de natuur leren omgaan door er vrij in te verkeren. Een filosofie die Staatsbosbeheer altijd al aanhing, maar die door 's lands grootste grondbezitter sinds 1997 sterker dan voorheen wordt gepromoot. De kritiek van onder meer andere natuurorganisaties was niet van de lucht. Maar de in september 2001 aangetreden nieuwe directeur Kees Vriesman trekt de lijn krachtig door. Ten faveure van de weinige groene ruimte die we nog hebben. door Rob van den Dobbelsteen Stapt binnen en steekt meteen van wal. Jasje uit, en een houding van 'kom maar op, wat wil je weten?' Vragen stellen is niet echt nodig. Wel een toelichting op wat hij te vertel len heeft over het beleid van Staats bosbeheer. Want wat zijn EHS-sen, wat verstaat hij onder 'de rode' en 'de groene sector' en wat wordt be doeld met een 'mentale scheiding'? Om het allemaal nog ingewikkelder te maken sprint Kees Vriesman - sinds september vorig jaar directeur van de natuurorganisatie - tijdens het gesprek ook nog eens een keer van hot naar her. Zodat het kan ge beuren, dat hij in nog geen twee mi nuten van het Groene Hart naar Wa terland hopt, van Waterland naar het Horsterwold en van het Horster- wold naar de Meinweg. Niet bij te houden. En zo gaat het - zeggen mensen die hem goed ken nen - nu al z'n hele leven door. Vriesman (57J werd geboren in de Wieringermeer, groeide op in Scha- gen en omgeving, studeerde af als civiel ingenieur aan de Technische Universiteit en werkte vervolgens voor onder meer diezelfde Universi teit, de ABN Amro en het ministerie van Vrom, waar hij als directeur-ge neraal ambtelijk verantwoordelijk was voor de vijfde nota Ruimtelijke Ordening. Een loopbaan die Hans Wiegel, voorzitter van de Raad van Toezicht van Staatsbosbeheer er toe bracht hem begin 2001 eens te bel len: 'Zeg Vriesman, zou u eventueel bereid zijn directeur te worden...' Dat hij al ja had gezegd voordat de éminence grise van de WD was uit gesproken, moet onder de noemer verdichtsels worden gerangschikt. Temeer daar het telefoontje volstrekt onverwacht kwam. Maar dat Vries man niet bijster lang na hoefde te denken, is waar. Staatsbosbeheer, de grootste grondbezitter van Neder land (bijna 250.000 hectare, de op pervlakte ongeveer van Friesland), begon immers een steeds belangrij kere rol te spelen in de herinrichting, zeg maar het toekomstige gezicht, van Nederland. Bestond er een mooiere baan voor een zeer in de natuur geïnteresseer de vogelaar ('groene sector'), die als directeur concernhuisvesting en vastgoed van ABN Amro ook veel weet van het gedachtegoed van mensen die in de bouwwereld werk zaam zijn ('rode sector')? Tijd om zich in te werken was er nauwelijks. Teveel planologische ontwikkelingen op teveel verschil lende plaatsen. Vriesman: „Ik wil voorkomen dat wij, als Staatsbosbe heer te laat komen. Dat er dingen gebeuren die we later niet meer te rug kunnen draaien. Herinrichting gebeurt te vaak op regionaal of lo kaal niveau. Waardoor alles teveel versnippert. Wij bekijken het groot schaliger. Neem Almere. Daar wonen straks ruim 400.000 mensen, wat de recrea tieve druk op de Oostvaardersplas- sen enorm zal doen toenemen. Daar spelen we nu al op in met het ont wikkelen van EHS-sen, Ecologische Hoofdstructuren. Eind vorig jaar hebben we een plan gelanceerd dat de Oostvaardersplassen door middel van een groene schakel verbindt met het Horsterwold in de Flevopolder. Achterliggende gedachte is, dat die strook in de verre toekomst via de Veluwe doorloopt tot in de Achter hoek en zelfs richting Duitsland, want natuur kent geen grenzen." De opmerking dat zoiets in het ver stedelijkte Nederland niet meer mo gelijk is, wuift Vriesman weg. „In Amsterdam-Noord zijn we in sa menwerking met het Woningbedrijf aldaar zelfs bezig Waterland weer naar de stad te brengen. Er moeten 'groene vingers' komen, die vanuit het gebied tot ver tussen de huizen doorlopen en die de bewoners als het ware uitnodigen de natuur in te trekken. Nu bestaat er - en daar niet alleen trouwens - nog teveel een mentale scheiding tussen stad en natuur. Ze lopen te weinig in elkaar over. Het platteland - om het zo maar even te noemen - ligt te ver weg, wekt geen nieuwsgierigheid, is niet makkelijk toegankelijk." Maar als het dat wel wordt, loopt dan de weinige natuur die we nog hebben geen gevaar te worden ver trapt door miljoenen recreanten? Vriesman: „Niet als we grootschalig denken. Dan is die ruimte er best. Ook als je er rekening mee houdt dat er in de toekomst nóg meer wonin gen zullen komen en nóg meer be drijventerreinen. Daar valt nu een maal niet aan te ontkomen. Alleen moet er in de voorbereiding, in de planfase, meer overleg komen tus sen de 'rode' en de 'groene sector' voordat er daadwerkelijk wordt ge bouwd. Zodat er voldoende natuur over blijft. Voor het behoud van flora en fauna, maar ook voor de mensen die dichtbij huis wandelend of fiet send willen recreëren.' Wordt er dan niet overlegd? Vries man: „Jawel. Maar als puntje bij paaltje komt, trekt groen uiteindelijk meestal aan het kortste strootje. Wie de meeste centen heeft wint, zo gaat dat nu eenmaal in onze maatschap pij. Staatsbosbeheer heeft geen geld. Maar wat we wel hebben is grond, heel veel grond. En grond is macht in ons dichtbevolkte land. Niet dat we daar rücksichtlos ge bruik van zullen maken. We willen samenwerken. Wij willen met be houd en respect voor eikaars belan gen en verantwoordelijkheden sa men denken en praten over wat we precies met onze groene ruimte gaan doen. En ja, dat zo'n debat soms in alle vriendelijkheid wordt gevoerd, maar soms ook met het mes op tafel, dat is dan niet te ver mijden." Kees Vriesman: „Soms moet het mes op tafel." Foto: SBB De 35-jarige Leidenaar lag 23 juni levenloos in '"werd aangetroffen, is "fesaKonefS overle- stelling zijn door de politie gefo- informeerd of de man zaterdag- j tografeerd. avond 22 juni. vlak voor Omwonenden omschrijven het overlijden, bezoek heeft g slachtoffer als 'enigszins dat per taxi is vervoerd. Pi vreemd, een beetje excentriek vrijdag 28 juni k- maar verder wel aardig' „Hij is baar Ministerie (OM de zaterdagmiddag cn -avond Haag n nog in de buurt gezien. De vol- ge ode ochtend v Publicatie van een week geleden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 38