Oe vrije val van een volksjongen D ....DIK JE AAN WILT PAKKEN HENGST ADVOCATEN vestiging ROOSENDAAL bezoekadresBORCHWERF 4P/4Q. A postadres BORCHWERF 4P/4Q, 4704 RG ROOSENDAAL JfL telefoon (0165) 39 77 88 fax(0165) 39 70 63 H ENG ST 'Wat er ook gebeurt, ik kom terug' Curator en Orde van Advocaten somber over het lot van Katwijkse advocaat Marcel Hengst 13 JULI 2002 ik ambitieus ben? Hartstikke. Ik wil binnen tot tien jaar aan het hoofd staan van een endoor met meerdere vestigingen." Het is fe- iri 1999- Marcel Hengst, advocaat te Kat- is dan 34 jaar en op weg naar een mooie stomst. Dit ondanks zijn bescheiden afkomst, oals hij het zelf zegt: „Ik ben een gewone hajen. Kom niet uit een brallerig advocatenge- ider elkJit en ben niet eeuwenlang gevoed met de en ie wijnen en spijzen." Drieënhalf jaar later engst bezig aan een vrije val. Begin juli zijn faillissement uitgesproken en mag lom hij niet meer als advocaat optreden. De van Advocaten wil hem bovendien voor de iraad ter verantwoording roepen. Rob Onderwater en Gerard Baas e 'baas' van de Orde, deken Sutorius, zucht dat Hengst 'alles doet wat God verbiedt.' Zijn curator Bogaerts is somber: „De toekomst zal moeten uitwijzen wat er van Hengst te rechtkomt. Het ziet er in ieder geval niet zo mooi uit voor hem. Ik word bestookt met faxen en e-mails van mensen die zeggen geld van hem tegoed te hebben.'' Hoe heeft het zover kunnen komen met de 'volksjongen', die volgens eigen zeggen lak heeft aan de Orde van Advocaten èn alle be schuldigingen aan zijn adres bestrijdt onder het motto: 'Schoften zijn het, die je aan wilt pakken'? Dick Pool, de bedrijfsadvocaat uit Rijnsburg waar Hengst in 1994 vanuit Voorburg neer streek, neemt zichzelf kwalijk dat er bij hem geen lampje ging branden toen de stagiair bij hem begon. „Hij was met ruzie bij een kantoor weggegaan." Maar de advocaat in spe ontpopt zich bij Pool als een aanwinst. Hengst brengt met zijn vlotte babbel de klanten binnen en Pool doet het werk. „We vulden elkaar goed aan." Onder de vleugels van zijn 'patroon' wordt Marcel Hengst beëdigd als advocaat. Het was een reden om op 1 januari '98 een ei gen kantoor te beginnen. Dat ging niet zonder problemen: zonder dat Pool het wist nam Hengst zowat alle opdrachten en een perso neelslid (Wouter Jan Vroegindewey) mee naar zijn nieuwe pand aan de Rijnstraat in Katwijk. „Dat vond ik lullig. De samenwerking is daar door geëindigd in een drama. Ik heb nog steeds geld van hem tegoed. Maar ik ben bang dat ik daarnaar kan fluiten. En volgens mij ben ik niet de enige schuldeiser." Op het kantoor in de Rijnstraat, dat Hengst fi nanciert met de hulp van mensen uit de Leid- se ondernemerswereld, timmert hij aardig aan de weg. Het lukt Hengst om op zijn eigen ma nier klanten te winnen. Het gratis spreekuur, in Katwijk een primeur, levert werk op, en ook zijn verbintenis met de voetbalclub Quick Boys is goed voor de zaken. In een ommezien wordt Hengst voorzitter van de businessclub en zijn advocatenpraktijk groeit. In Roosen daal deed hij het later bij de profvoetbalclub RBC op dezelfde wijze. Hengst maakt zich in Katwijk gehaat en ge liefd. Hij heeft een snelle babbel en de buiten wereld mag weten dat het hem goed gaat. Hij rijdt in snelle auto's, iets waar ze in het behou dende Katwijk vreemd tegenaan kijken. „Maar ik vind het juist een jongen die het leven een beetje kleur geeft", zegt Paul van der Plas, be- drijfsmakelaar en de opvolger van Hengst in de businessclub van Quick Boys. Van der Plas omschrijft Hengst als 'een hartelijke gozer'. Van der Plas en voorzitter Jaap Kuyt benadruk ken dat Hengst bij de club geen schulden heeft, maar inmiddels wel sponsor-af is. De zaken gaan ogenschijnlijk goed en het kan toor krijgt al snel personele uitbreiding: Peter de Water en Ike van Rijn-Marijnis komen de gelederen versterken. Óm het personeel een plek te geven, moet een deel van het aanpalen de woonhuis worden geofferd. Daar is de fa milie, Hengst heeft drie zoons, achteraf niet zo gelukkig mee, want ze vinden het woonhuis nu te klein. De aankoop van de sportschool aan de Groen van Prinstererweg is een buiten kans. Hengst wil er kantoren en huizen bou wen, maar krijgt van de gemeente geen toe stemming. Het verleidt hem tot de uitspraak dat het in Katwijk makkelijker is om een bor deel te beginnen dan een bouwvergunning te krijgen. Dat wekt de woede op van de RPF (nu Chris tenunie). De toenmalige fractievoorzitter Ten Hove roept de Katwijkers op het kantoor van Hengst voortaan te mijden. Paul van der Plas: „Die actie heeft de RPF veel stemmen opgele verd. In werkelijkheid fungeerde Hengst als bliksemafleider, want later heeft de RPF alsnog de nuloptie op het bordeelbeleid laten varen. Die extra stemmen hebben ze gewoon over zijn rug binnengehaald." Hengst wijkt in augustus 2001 uit naar een huurhuis in het Belgische Essen, een plaatsje onder de rook van Roosendaal. Sommigen be weren dat de verhuizing naar België een vlucht is omdat het in Katwijk 'te heet onder zijn voe ten werd.' In Roosendaal wil hij een nieuw kantoor opbouwen. Op het bedrijventerrein Borchwerf trekt hij in een gloednieuw pand met magnifiek uitzicht op het RBC-stadion. Zijn jongste zoon gaat er voetballen en Hengst meldt zich aan voor de businessclub. Met een voor het behoudende advocatengilde zeer uitdagende promotiecampagne - verkleed als gangster meldt hij 'de schoften te willen aanpakken' - gaat hij op jacht naar cliënten. In april 2002 opent hij bij een thuiswedstrijd van RBC zijn kantoor officieel, een festijn met pracht en praal, glitter en glamour. De Orde van Advocaten spreekt er schande van: zo hoort een advocaat zich niet te gedragen. Maar Hengst heeft zijn eigen werkwijze. Hij voelt zich nog steeds die jongen van het volk. ADVOCATEN voor juridische bijstand die hij nooit heeft ge geven. Daardoor ging een rechtszaak tegen een ex-medewerker van Van Dijk bijna de mist in. Bovendien stuurde Hengst rekeningen van deurwaarders naar Van Dijk. Die werden be taald, maar het geld werd door Hengst nooit aan de desbetreffende deurwaarders afgedra gen. aifrt;fipnöstaavocaten.ni webSiteTOv.nenffita In Katwijk en Oegstgeest worden in mei en ju ni dit jaar eigendommen van Hengst, de in boedel van het Katwijkse kantoor en een twin tig jaar oude racewagen, ter openbare verkoop aangeboden. De Leidse ondernemer Boy van Dijk van het aannemersbedrijf Jobo zegt dat Hengst nog voor 10.000 euro bij hem in het krijt staat. Zo heeft de advocaat geld geïnd Marcel Hengst (rechts) op de uitdagende poster waarmee hij cliënten wierf. Het kantoor in Katwijk blijft gewoon open. Maar al snel komt Hengst tot de conclusie dat de formule met twee vestigingen niet werkt. Hij krijgt onenigheid met zijn personeel, dat besluit hem de rug toe te keren. Vroeginde wey, raadslid van de SGP in Katwijk, begint met Peter de Water een nieuw kantoor in de kustplaats. Deze advocaten hebben nog een flink bedrag griffiegeld van hun voormalige werkgever tegoed. Dat is geld dat een advocaat aan de rechter moet betalen om een rechts zaak te kunnen aanbrengen. Hengst declareer de als kantoorhouder het griffiegeld bij de cli ënt, maar droeg dat niet af aan de rechtbank. De advocaten hebben nu claims aan hun broek van de rechtbank, die zijn opgelopen tot twintigduizend euro. De Water heeft ook nog recht op salaris. Van Rijn-Marijnis had een arbeidscontract voor stagiaires waarin zij geheimhouding ver plicht was. Dat is in strijd met de reglementen van de Orde van Advocaten, die standaard contracten hanteert waarin stagiaires worden beschermd. Kennelijk omdat zij die geheim houding heeft verbroken, eist Hengst 220.000 euro van zijn ex-werknemer. De Lissese advo caat Hilde Bos-Hagens eist namens Van Rijn- Marijnis ruim drieduizend euro cursusgeld, dat Hengst volgens het stagiaircontract zou betalen. Bos-Hagens schat de kans op succes gering. „Wij maken altijd een kosten-baten- analyse. Heeft het zin voor mijn cliënt om van deze kale kip te plukken? Al het geld is verdwe nen, dus valt er eigenlijk niet zoveel te eisen." Ondertussen loopt het in Roosendaal volledig uit de hand. Hengst krijgt wel zaken, maar ver keert in financiële problemen. Het krediet dat hij bij zijn banken heeft raakt op. Geld om de huur van zijn kantoorpand in Roosendaal te betalen is er niet. Drukkers, ontwerpers, verze keringsmaatschappijen en particulieren zitten met onbetaalde rekeningen, terwijl er ook lea se-auto's verdwenen zouden zijn. Bij de deken in Breda komt de stroom klachten over Marcel Hengst op gang. Hij wordt ervan beschuldigd geld van derdenrekeningen (feitelijk eigendom van anderen, waarover de advocaat het beheer voert) voor privé-doeleinden te hebben ge bruikt. Dat wordt beschouwd als een dood zonde. De ex-werknemers Vroegindewey en De Water zijn het wachten beu en vragen, samen met de Roosendaalse kantoorverhuurder BVR, het faillissement aan. Hengst wordt failliet ver klaard en de Advocatenwet bepaalt dat een ad vocaat in dat geval zijn vak niet mag uitoefe nen. Zolang het faillissement duurt is Hengst geen advocaat meer. De reactie van Hengst is typerend voor de volksjongen die hij is. Hij slaat terug en dient tegen Vroegindewey, De Water en de Orde van Advocaten in Breda en Den Haag wegens smaad, laster, karaktermoord en inkomsten derving een claim in ter grootte van minimaal een miljoen euro. Als hij die zaak wint, zo ver klaart hij in een persbericht, stort Hengst het geld op een rekening van de Stichting Hengst en Partners, die zich vervolgens gaat inzetten voor mensen die rechtsbijstand nodig hebben. Het is dezelfde stichting die 'als juridisch ad viesbureau' de zaken van Hengst voortzet. Hengst zelf is daar volgens zijn zegsman Fabi an Krougman niet bij betrokken. De praktijk draagt slechts uit respect voor mr. Hengst diens naam, aldus Krougman, een rechtenstu dent die als stagiair werkzaam was op het kan toor in Roosendaal. Die laatste actie werkt on der advocaten op de lachspieren. Niemand ge looft echt dat Hengst behalve zijn naam niets met de stichting Hengst en Partners te maken heeft. Hengst heeft in het gilde toch al de reputatie van een straatvechter. Nu hij door de Orde van Advocaten achter de broek wordt gezeten en openheid van zaken moet geven over zijn han delwijze, grijpt hij naar elk middel dat hem ten dienst staat. Of hij komt niet opdagen bij rechtszittingen tegen hem, of hij 'wraakt' de tuchtraad van de Orde, de Raad van Discipli ne. Dat wil zeggen dat Hengst niet akkoord gaat met de raad, die hij belangenverstrenge ling verwijt. Datzelfde verwijt treft curator Bogaerts. Met die acties wint hij tijd en daar is het hem volgens betrokkenen om te doen. „Door die handelwijze kan hij zijn schaapjes op het dro ge brengen", zegt advocaat Hilde Bos-Hagens. „Het zijn de bekende vertragingstactieken en Hengst past ze toe. Een kat in het nauw maakt rare sprongen, maar wat Hengst nu doet tart elke beschrijving. Het is ook niet zo slim. De curator zal hard moeten lachen als hij hoort dat er een Stichting Hengst en Partners is op gericht. Dat is op zich niet zo bijzonder, wel dat hij daags voor het faillissement de vorde ringen van de partijen heeft overgedragen aan de stichting. Hieruit blijkt dat hij geen ver stand heeft van faillissementen." I. Sutorius, deken van de Orde van Advocaten te Breda, zou eergisteren samen met curator Bogaerts een ontmoeting hebben met Hengst. Zij kregen nul op het rekest, want zowel bij het kantoor van de stichting in Bergen op Zoom als op het huisadres in Essen stonden ze voor een gesloten deur. „Het feit dat Hengst nooit thuis geeft loopt als een rode draad door deze affaire. Dat is een groot probleem. We krijgen als Orde geen gelegenheid om met hem te pra ten." De Orde wil dat Hengst zich voor de interne tuchtraad verantwoordt voor gedrag dat een advocaat niet past. Sutorius: „Wij willen inza ge in zijn derdenrekeningen en we willen dat hij in het vervolg voorlopig alleen na overleg met de deken, met mij dus, over derdenreke ningen kan beschikken. Verder moet Hengst een bepaald dossier overhandigen. Die eisen zijn door de vertragingstactieken, en het voort durende verschuilen van Hengst, nog steeds niet ingewilligd. We kunnen hem daartoe niet dwingen, de Orde heeft die middelen niet." Wie wel die middelen heeft is curator Bogaerts. De faillissementswet geeft hem veel ruimte om de medewerking van een failliet verklaard persoon af te dwingen. Maandag heeft hij een afspraak met Hengst. „Ik kijk wel of meneer Hengst dan verschijnt of niet, en zal me dan beraden over vervolgstappen." Zulke stappen gaan vrij ver, tot aan gijzeling en inbe waringstelling aan toe. Bogaerts zou Hengst nog een advies willen geven. „Het is in het be lang van meneer Hengst dat hij zich stilhoudt. Via allerlei publicaties verweert hij zich, maar hij vergeet dat hij daarmee ook andere gelui den losmaakt." En Hengst? Hengst blijft in afwachting van wat komen gaat, wild om zich heen slaan. In een persbericht van 20 juni verklaart hij de Orde van Advocaten desnoods te vervolgen tot in de hel. „Begrijpt u mij goed, ik heb lak aan deze Orde van Advocaten. En neemt u van mij aan dat ik als een soort Robin Hood de strijd durf aan te gaan onder de slogan: 'Schoften zijn het die je aan wilt pakken'." ER BIJ Marcel Hengst in zijn rol als de carnavalsadvocaat.. ...als voorzitter van de business club van Quick Boys.. ...en als de advocaat die zich in snelle auto's verplaatst. Foto's: Dick Hogewoning Marcel Hengst (38) is officieel geen advocaat meer en is failliet verklaard. Maar verslagen is hij aller minst, meldt hij vanuit zijn woonplaats in het Bel gische Essen. „Wat er ook gebeurt, ik kom terug." De aantijgingen van de Orde van Advocaten en de claims van zijn ex-werknemers probeert hij te weerleggen. „Die ex-werknemers hebben mijn kantoor in Katwijk naar de kloten geholpen. Ik was van plan Vroegindewey de leiding te geven, maar hij gaf me een ontslagbrief met de mededeling dat hij voor zichzelf wilde beginnen. Ik voelde me ge pakt. hij had net zijn opleiding bij mij afgerond. De andere twee hebben klanten van mij meegeno men en ze zijn ook nog eens zonder opzegtermijn vertrokken. En als je geen klanten hebt, kun je geen kantoor meer runnen." Als dan nog eens de Orde van Advocaten in Den Haag achter je aanzit en je valselijk beschuldigt, dan wordt het helemaal moeilijk. In feite is de el lende begonnen toen ik het kantoor aan de Rijn straat begon. De Orde was het daar niet mee eens. Maar ik had de boel al voor ruim 250.000 euro ver spijkerd. Afijn, dat kantoor ben ik begonnen, maar het ging fout met de financiële afwikkeling van de maatschap met Pool. Ik kreeg de belastingdienst voor een bedrag van 65.000 euro achter mij aan en ze legden beslag op de btw- teruggave van die ver bouwing. Dat kwam omdat Pool niets meer af droeg. Die zaak is nog steeds niet opgehelderd en dat neem ik de Orde van Advocaten kwalijk. Sinds dien word ik achtervolgd. Die meneer Sutorius van de Orde van Advocaten in Breda roept alles na wat zijn collega in Den Haag geroepen heeft. Dat dos sier waar Sutorius het over heeft, gaat over een boedelscheiding, waarvan mijn ex-werjcneemster Van Rijn beweert dat de afwikkelingen niet goed zijn gedaan. Dat bestrijd ik. Als ze vinden dat ik dat dossier moet overdragen, dan hebben ze aan Mar cel Hengst een slechte. Dat verdom ik gewoon."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 35