Emotioneel en nukkig Afscheid van Wim Kok IB JULI 2002 nurkse Kok terugkomen." „Paars kon geen goed meer kon doen. Zó onterecht", fulmineert Ti neke Netelenbos net als Hans Dijk stal. „Toen Wim aantrad was er massawerkloosheid, de uitkeringen konden nauwelijks betaald worden, Nederland leefde op de pof. Hij heeft dat veranderd." Ruud Koole beaamt: „Kok zorgde er voor dat er steeds minder mensen buiten de boot vielen. Hij is geen man van weidse vergezichten, maar desondanks in hart en nieren een sociaal-democraat. Hij heeft behoor lijke resultaten geboekt." Het was een periode waarin Hans Dijkstal zich geroepen voelde de te lefoon te pakken om Kok een hart onder de riem te steken. „Nog vóór de moord op Fortuyn. Omdat ik vond dat wat er toen gebeurde niets met de werkelijkheid te maken had. Ik heb nog weieens getracht de ver dediging van Paars over het voetlicht te krijgen, maar daar was geen be ginnen aan. Dat ik belde stelde hij op prijs, ja." Vechter Kok is veel méér jaren ouder gewor den dan de teller aangeeft, zeggen Dijkstal en Netelenbos: „Het is een slopende functie, fysiek bijna niet meer te doen. En wij zien alleen nog maar de buitenkant", aldus Dijkstal. Netelenbos: „Hij is ouder geworden, sadder and wiser. Hij is dag en nacht bezig geweest voor de goede zaak En dan wordt de samenleving zo makkelijk op het been gezet dat het allemaal niet goed is geweest." Dat Kok tot aan het einde van zijn periode zo bleef vechten heeft alles te maken met zijn achtergrond, zegt Tineke Netelenbos. „Mensen die een dubbeltje zijn en nooit een kwartje worden in mentale zin. Dat is tegelij kertijd zijn drive om zo hard te blij ven vechten voor al die dubbeltjes. Sociaal-democraten zijn sombe raars. Daar heb ik ook last van. Ik voel me verwant met hem; kinderen van kleine luyden." Toch had hij juist dat wel wat meer naar voren mogen brengen, meent ook Ruud Koole. „Ik heb weieens ge zegd dat het sociaal-democratische gezicht van de PvdA te flets was en dat vind ik nog iÉfeeds. Kok was mis schien te praktisch. Wat hij te weinig heeft gedaan is de mensen voorhou den waar je het allemaal voor doet. Hij erkende wel dat dat zou moeten, maar uit hemzelf kwam het niet." De prijs die zijn partij daarvoor nu betaalt is hoog. „Wim Kok is echt een minister-president voor alle Ne derlanders geworden en dat brak de PvdA op. Hij had misschien meer van de PvdA moeten zijn", consta teert Tineke Netelenbos met spijt. Dat sociaal-democratische bleek vooral binnenskamers, zegt Koole. „Ik was net partijvoorzitter, er waren wilde stakingen bij de NS en binnen de groep PvdA-bewindslieden werd wat gemopperd van 'moeten we dat nou allemaal maar goed vinden?' Het ging toch al zo slecht met de NS. Toen nam Wim Kok het woord. Met zijn vinger op tafel elk woord bena drukkend zei hij: „Het stakingsrecht is een verworven recht waaraan we niet tomen!" Iedereen was in één klap stil." lachen", glimlacht Netelenbos. „En bij de kerstdiners van het kabinet was Wim altijd de motor. Ja hoor, voorop in de polonaise. Die sfeer was er tot het einde. Alleen toen we demissionair waren werd het an ders. Toen zat er bijvoorbeeld plot seling een heel andere Gerrit Zalm, als WD-onderhandelaar voor het nieuwe kabinet." Dijkstal: „Jullie hebben geen idee wat voor vrolijke sfeer er in de mi nisterraad heerste, soms op het gê nante af. Dat kon omdat Kok zich veilig voelde. Als hij kwetsbaar was geweest, was dat nooit gebeurd. Je moet in de politiek ook mensen heb ben op wie je terug kunt vallen. Tus sen ons was dat wederzijds." Ondanks die goede, vertrouwde sfeer hield Kok de teugels strak en verloor hij nimmer zijn drang tot controle. „Hij is heel precies, hij wikt en weegt ieder woord", stelt Nete lenbos. Belangrijke nota's, troonre des, regeringsverklaringen, Kok zorgde er voor dat het hele kabinet zich daaraan committeerde. „Een troonrede werd zin voor zin in het kabinet besproken. Dat is wellicht overdreven, maar zo kon niemand ervan weglopen. Dat gold ook voor grote nota's. Dat ging pagina voor pagina. Het beeld dat hij de regie niet had, zoals hem vaak is verwe ten, dat klopt absoluut niet." Kok hield de controle, oordeelt ook Dijkstal. Zelfs toen eerst SP-leider Jan Marijnissen en later Pim Fortuyn alleen nog spraken over de puinho pen van Paars. „Dat was zó onte recht, zó onwaarachtig. Kok heeft de zaken altijd onder controle gehou den. Je bent er elke dag mee bezig, je leest kranten, probeert in te schatten wat er gebeurt en of je draagvlak hebt. Maar soms gebeuren er dingen waaraan je echt weinig kunt doen. De Nacht van Wiegel bijvoorbeeld in de Eerste Kamer. Wat Wiegel toen deed, eerst Wim een hand geven en dan toch tegen het referendum stemmen, dat was ook onfatsoen lijk." De behoefte om alles tot in de de tails te regisseren strekte zich onver mijdelijk uit tot en met de verkie zingscampagne. Als donderdag avond de PvdA-bewindslieden en de fractietop bijeen waren geweest om de lopende zaken door te nemen, ging Kok nog even door, want daar na vergaderde het campagneteam. „Daar liet hij zich erg gelden", aldus Monasch. Voor de buitenwacht was Kok terug getreden ten faveure van Melkert, was hij niet meer zo prominent in beeld, maar binnen de PvdA kon niemand om hem heen. Witheet was Kok bijvoorbeeld toen partijleider Ruud Koole openlijk had gezegd dat lijsttrekker Melkert niet genoeg spet terde. Op de pof De premier was toen al weer de kor zelige man geworden die hij was bij zijn aantreden in de politiek. De voorliggende jaren was hij juist ont dooid, toegankelijker geworden, merkte Monasch. „Tot januari van dit jaar, toen werd hij weer nukkiger. We hadden 11 september gehad en daarna begon Pim Fortuyn Paars te slopen. Toen zag je opeens de oude Het laatste kerstdiner van het paarse kabinet in het Catshuis was nog een vrolijke gebeurtenis. De premier vermaakt zich om de Kok-imitatie die de kabinetsleden Roger van Boxtel, Wouter Bos en Thom de Graaf ten tonele voeren. Foto: GPD/Coen Netelenbos Hij kan mensen ongenadig in de hoek zetten, maar gaat op feestjes wél voor in de polonaise. Wim Kok, minister-president van alle Nederlanders, leidde deze week zijn laatste ministerraad. Een afscheid in relatieve stilte, want ook dat is Nederlands: premiers verdwijnen geruisloos en roemloos. Portret van een controlefreak die de greep op de gebeurtenissen verloor. door Lianne Sleutjes en Koos van Wees Het was ergens in de aan loop naar de verkiezingen. Terwijl al zijn adviseurs hem voortdurend voorhielden zo ver mogelijk van Fortuyn weg te blijven, kon Wim Kok het niet langer aan zien. Fortuyn, zo stelde hij in Den Haag Vandaag, zaaide met zijn op merking dat Nederland vol was, haat en tweedracht. De PvdA-campagnestaf was verbijs terd. „We hadden daags tevoren de afspraak gemaakt dat we Fortuyn maar moesten overlaten aan de WD. Die verloor zetel na zetel aan Fortuyn. Wij hadden niets te winnen bij een confrontatie. En dan gaat Wim dwars tegen die afspraak in", zegt PvdA-campagnestrateeg Jac ques Monasch nog steeds met onge loof. Monasch: „Fortuyn werkte op men sen als Kok en Melkert als een rode lap op een stier. Hij maakte een ty pisch linkse politieke reactie los. Maar die moet je niet publiekelijk to nen. Dan desavoueer je het publiek, dan neem je e^n heleboel mensen niet serieus. Wat je ook doet met Fortuyn, er is nu eenmaal een stro ming in het land die met Fortuyn mee wil." Maar Kok kon zich niet langer be heersen. Het beeld dat 'professor Pim' van Nederland schetste - als een land in verval, gekenmerkt door rokende puinhopen - kón hij niet onweersproken laten. „Kok is een emotionele man, die dingen ook in tuïtief doet. Wat Fortuyn zei raakte hem direct. Dat kon hij niet over zijn kant laten gaan", zegt vice-fractie- voorzitter Adri Duivesteijn. Het werd het begin van een glij vlucht. „Alles ging mis wat mis kón gaan", zegt Monasch. „We hadden Lubbers gezien, wisten wat er bij lei derschapswisselingen fout kon lo pen. Tot half januari hadden we alles onder controle. En plotsklaps gaat dan toch alles de verkeerde kant op. Ik ben ervan overtuigd dat Kok zich heeft afgevraagd of hij wel weg had moeten gaan." Kantelen Als het aan PvdA-coryfee en minister van verkeer en waterstaat Tineke Netelenbos had gelegen, was dat ook niet gebeurd. „Ik heb druk op hem uitgeoefend om nog een keer lijst trekker te zijn. Andere PvdA-be windslieden ook. Maar hij vond dat hij het niet kon maken de lijst te trekken en dan na twee jaar weg te gaan. Ik vond van wel." Ruud Koole, partijvoorzitter, heeft géén druk op Kok uitgeoefend om te blijven. „Ik heb drie gesprekken met hem gehad en je zag het echt kante len. Eerst was er de twijfel, toen neigde hij naar opstappen en uitein delijk werd dat definitief. Ik heb nooit gemerkt dat hij sleets zou zijn, maar er speelden persoonlijke mo tieven mee: zijn vrouw, zijn kinde ren. Als dat soort overwegingen een rol speelt, vind ik het bijna inhu maan om nog een beroep op ie mand te doen." Het gevolg was wel dat Kok niet meer de mogelijkheid kreeg om het beeld dat de afgelopen maanden over zijn kabinetten was ontstaan, te corrigeren. „Terwijl daar alle aanlei ding toe was, én is", zegt Hans Dijk stal, voormalig WD-fractieleider en in het eerste paarse kabinet minister van binnenlandse zaken en vice-pre- mier. „Je doet Kok geen recht als je alleen op de laatste zes maanden af gaat. Dat is toch een uitzonderlijke periode geweest. De hype rond Pim Fortuyn bereikte door de dominan tie van de televisie echt absurde vor men. Alles wat zes maanden geleden gold, gold plotseling niet meer. Het was ook bijna niet meer bij te benen. Iedereen is nu alweer vergeten dat tussentijds ook het kabinet nog af trad naar aanleiding van het Srebre- nica-rapport van het Niod." Een ongekend emotionele Kok nam vlak voor de verkiezingen zijn kabi net op sleeptouw in zijn besluit af te treden. Hij zou zelfs gehuild hebben. „Je zag hoe diep die kwestie-Srebre- nica hem raakte, hoe kapot hij ervan was", blikt Tineke Netelenbos terug. Hans Dijkstal: „Iedereen die in Paars-I zat, voelde een nauwe be trokkenheid bij Srebrenica, maar de één trekt het zich meer aan dan de ander. Wim is zo iemand die dat niet van zich af kan zetten, dat zit in zijn karakter." Maar had het aftreden ook iets te maken met de campagne? Jacques Monasch: „Niet dat we wisten. Kok was enorm geëmotioneerd. We had den hem eerder emotioneel gezien, maar Srebrenica was van een andere orde. We hebben als campagneteam wel gedacht: misschien werkt het zuiverend. Voor Melkert hoefde die val van het kabinet niet." Gevoelsleven Iedereen die Wim Kok regelmatig meemaakt, kan over diens gevoelsle ven verhalen. Tineke Netelenbos: „Jazeker, Kok is een mens van emo ties. Hij kan vreselijk uit zijn slof schieten, maar dat gebeurt vooral als hij het idee heeft dat hij wordt ver- nacheld." Hij kan slecht tegen kritiek, vindt campagneleider Monasch. „Hij heeft wel eens gezegd dat het premier schap een eenzaam beroep is, maar het is natuurlijk ook een wederzijds proces. Als hij kritiek krijgt, zoekt hij - boem! - de confrontatie. Of hij maakt van die wegwerpgebaren." Ook Koks beoogd opvolger Melkert bleef hiervan niet gevrijwaard. Die waagde het in een kranteninterview kritiek op hem te uiten, héél voor zichtig. Kok belde niet eerst met Melkert om uit te vogelen hoe het precies zat, nee hij sprak direct zijn treurnis uit. „Kok kan een vreselijke macho zijn", constateert Monasch. „Zo zal hij al tijd ontkennen dat anderen hem tot een bepaald besluit hebben ge dwongen. Neem het aftreden van het kabinet vanwege Srebrenica. Dat Pronk hem tot die beslissing zou hebben bewogen zal hij altijd tegen spreken. Maar feitelijk was het wel zo." Hans Dijkstal en Tineke Netelenbos zien het een slag anders. „Wim is ge woon een professional, geen macho," zegt Dijkstal. „Hij leidt na tuurlijk ook geen ballentent of een voetbalvereniging waar wordt ge sproken over wie de kalklijnen mag trekken." Netelenbos: „Nee, hij is niet echt een macho. Hij is een ver legen man. Maar hij heeft wel de re gie. Hij stapt op vanwege Srebrenica omdat hij de regie heeft. Niet omdat Pronk of De Grave hem anders voor zouden zijn." Hekel Vermaard is Koks nukkigheid. Hij heeft een hekel aan mensen die hun dossiers niet kennen. „Logisch, hij moet op een opinie kunnen vertrou wen, er blind op kunnen varen. Die hekel uit hij non-verbaal. Hij heeft geen begrip voor flierefluiterige mensen", weet Netelenbos. „Kok kan mensen verbaal-fysiek af zeiken", zegt Monasch. „Hij is aller gisch voor domme mensen. Dan gaat hij verveeld kijken, gapen of naar het plafond staren." Partijvoor zitter Ruud Koole: „Mensen konden fors met hem botsen als ze maar met goede argumenten kwamen. Anders zette hij je keihard in de hoek. Hij kon het hebben als het onderbouwd was. Maar als je zo maar wat riep, negeerde hij je, daar kon hij niet te gen." En toch, geen mens die bezwaren had tegen dat nurkse. „Ik vond het leuk", zegt Tineke Netelenbos. „Een open boek. Beter dat dan iemand die altijd breed grijnst en van wie je niet weet wat-ie denkt." Monasch: „Het hoort bij de persoon. Je moet beden ken: het gaat om een premier en partijleider die leiding geeft aan het land en de PvdA. Dat is niet zomaar iets, dat is heel zwaar. Die nukkig heid moetje accepteren." Als Wim Kok zich eenmaal veilig voelt, mensen vertrouwt, toont hij ook een andere kant. De vrijdagse kabinetsvergaderingen waren vrolij ke bijeenkomsten. „We hebben in beide kabinetten ontzettend veel ge- Achtergrond 5Dood Leidenaar gevolg van uit de hand gelopen seksspelletje' De grote gevaren van seksspelletjes Somberheid over lot van advocaat Marcel Hengst

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 33