<t KUNST CULTUUR Hoofdprijs: logger met uitrusting en stoomspil itaarvirtuoos Satriani terug bij de rock 'n roll Alphense galerie gered Saltvis zoekt altijd naar nieuwe wegen 'Vier voor Vier' door De Kift: een krachtige adrenalinestoot I reacties lortretten o's van t artiestes Iierworkshops Idhouwen itesische in museum De Nederlandsche Visscherij- en Schilderijen Tentoonstelling uit 1902 weer te zien in Katwijks Museum 7 zaterdag 13 JULI 2002 met het witte hoedje. iteitsfoto (SCH - De tentoonstelling i op het eerste gezicht' in Dordbrabants Museum I veel reacties op te roepen publiek. Bij deze exposi- rdt bezoekers gevraagd ivoriete portret te kiezen getoonde portretkunst, dels hebben vierduizend m dat gedaan. 'Dame met tte hoedje' van Vilmos :ve r blijkt het meest geliefd. tweede plaats staat rv vin prieel' van Leo Ge- aarna volgen portretten on ikt door Paid Citroen, ',n chumacher en Micha elf i - De twintig belangrijk- uwen in de hedendaagse c zijn vanaf maandag in n te zien op een fototen- elling in de National ie it Gallery. De expositie is ie ireerd door het boek 'She The Definitive History of n in Rock, Pop and Soul' voormalige muziekjour- Lucy O'Brien over onder ;n Chrissie Hynde, Dusty field en Madonna. De '«ten zijn gemaakt door lfen als Jill Furmovosky Smith, Val Wilmer, Ca- Coon, Gered Mankovitz Watson. l aan den run - De Al- I kunstenares Petra Jobse leze zomer workshops rouwen in een beelden- jZwammerdam. De les- Irden gegeven op woens- Tdag en in het weekein- fordt gewerkt met zach- isoorten als serpentijn, In speksteen. In de tuin jerk van Jobse, maar ook n uit Zimbabwe. Meer fctie: tel. 0172-431631. Het Rijksmuseum voor inde in Leiden toont tot en met 27 okto- inesische stripverhalen. onder de titel 'Ma- dat betekent voor- De jonge Indonesische inaars die nu hun werk :n, hebben deze titel ge- im te onderstrepen dat op zoek zijn naar we- hun werk in kwaliteit, lit en populariteit te la- eien. In hun eigen land deze strips praktisch immerciële waarde; ze beschouwd als cultuur ten. De strips waren eer- ien tijdens de Haarlem- dagen. sche zij is g en iciale door Herman Joustra leiden - Het is een beetje ska. Maar het is ook een beetje cajun. Er zit ook een vleugje latin door. Met een snufje fanfare. En hier en daar wat a capella. Kortom, de muziek die Saltvis maakt, is niet goed in een hokje te plaatsen. „Dat hoop ik in elk geval niet", zegt Ruud Souhoka (38). „Wij houden niet zo van vergelijkingen. Laat ons nou maar onze eigen muziek maken. Met de nadruk op eigen." Verwacht de Leidse percussionist morgen in De Lakenhal dan ook niet achter een drum stel. Of met een setje conga's of bongo's voor zijn neus. Nee, Souhoka heeft zo zijn eigen ideeën over slagwerk. „Met mijn lin kerhand maak ik de bastonen, met mijn lin kervoet doe ik de hi-hat, met mijn rechter voet het pedaal voor de koebel. En met mijn rechterhand bespeel ik de rest. Zoals de Thai-gongs." En wat hij doet, geldt ook voor de rest van de band. Die betreedt ook niet de platgetreden paden. De bezetting is op zijn minst apart te noemen. Zo neemt Amo Bakker, die verder ook trombone bespeelt, met zijn sousafoon de baspartijen voor zijn rekening. Bram Groothof op baritonsax en tenorsax, en Tommie Freke op sopraansax en tenorsax, completeren het geheel. De band zegt zelf dat de muziek past in kroeg en kerk, in kelder en slaapkamer, op straat en op een podium. „Vroeger maakte ik ook popmuziek", zegt Souhoka. „Maar tijden veranderen. Muziek is en blijft toch een zoektocht. Naar iets waarvan je zegt: dót is het. Soms kun je daar dichtbij zitten. Maar het kan best zo zijn, dat je het pas vindt als je tachtig bent. Als je het al vindt. Je moet in elk geval blijven zoeken, vind ik. Stilstand is niet goed, stilstand is saai. De mensen met wie ik speel, zijn ook op die manier bezig. We willen met z'n allen iets neerzetten. Waarvan we denken: hé, er ge beurt iets, de boel is in beweging." Het huidige popwereldje is zijn wereldje ook niet. Veel te veel plastic artiesten. Muzikan ten die alleen maar uit zijn op roem, zegt hij. „Zo ben ik niet begonnen. Thuis werd gewoon muziek gemaakt. De een pakte een gitaar, de ander en ukelele. Dan zaten we met z'n allen te spelen aan tafel. Gewoon omdat dat een leuke bezigheid was. Ik wist al heel jong: dit is wat ik wil doen. Zonder dat ik daar toen al bij dacht dat ik daar mijn beroep van wilde maken." Inmiddels is dat wel het geval. Behalve met Saltvis treden Souhoka en zijn collega's ook op met theatergezelschappen als het Ro Theater en Dogtroep. Niet zo vreemd. Salt vis is een muziekgroep die is geformeerd door leden van Salt the Band, die eerder was te horen en te zien als huisband van het Oerolfestival op Terschelling van '97 tot en met '99, waar ze de theatergroep Salt onder steunden. En Saltvis, zonder theatergroep, is daarop een vervolg. „Ja, of een uitbreiding zo je wilt. Want we doen al weer heel andere dingen. Soms ter plekke. Zitten we ineens jazz te spelen, terwijl dat vooraf niet was af gesproken. Maar ja, dan zit de groove er zo lekker in, dat we maar even doorgaan." Saltvis speelt zondag om 14.00 uur in Ste delijk Museum De Lakenhal in het kader van de expositie 'Beeld en Evenbeeld'. door Theo de With alphen aan den rijn - Ondanks het faillissement van de Uljee Groep kan galerie Helga Hof man haar activiteiten voortzet ten in het bedrijfspand aan de rand van Alphen aan den Rijn. Het moederbedrijf Sparks Eu ropa heeft de onderneming die beursstands ontwerpt, gered met een financiële injectie en zet het in afgeslankte vorm voort. De 'inwonende' galerie houdster Helga Hofman was even bevreesd voor haar toe komst, maar kan morgen 'met een gerust hart' een nieuwe ex positie openen. „Ik heb de afgelopen weken veel bezorgde reacties gehad", vertelt Hofman. „Mensen wa ren bang dat het faillissement ook de ondergang van de gale rie betekende. Ik heb zelfs het aanbod gekregen om elders in Alphen een herstart te maken. Maar dat is gelukkig niet no- dig." De galerie is sinds een paar jaar gevestigd in de ruime hal en de gangen van het bedrijf, waarin in het verleden kwekerij Lem- kes was gevestigd. Voordien had Hofman een galerie in het centrum van Alphen. „De toen malige eigenaar van de Uljee Groep, Hans Uljee, bood mij onderdak aan. Het bedrijf was happy met de mooie kunst aan de muur. Ik was blij met de prachtige ruimte. Voor ons al lemaal bood die constructie voordelen. Er verandert in die zin weinig. Hans Uljee is nog altijd eigenaar van dit gebouw. Hij verhuurt het aan Sparks en aan mij." Ze realiseert zich dat als er een compleet ander bedrijf zijn in trek had genomen, dat het ein de van haar galerie had kunnen betekenen. „Ook nu heb ik niet de garantie dat ik hier tot in lengte der jaren kan blijven. Als het fout loopt, zoek ik gewoon wat anders. Ik maak me voorlo pig echter geen zorgen meer. Ik wil me weer concentreren op de kunst." Galerie Helga Hofman opent morgenmiddag om 16.00 uur een expositie met werk van drie kunstenaars. Uit Berlijn heeft zij schilderijen, tekeningen en objecten gehaald van Gudrun Fischer en Edda Krullmann. De derde is de Nederlandse kun stenares Carla Kleekamp. De tentoonstelling blijft tot en met donderdag 29 augustus te door Herman Joustra katwijk - Het is weer 1902 in het Katwijks Museum. Met de ten toonstelling 'Kunst, Visserij en Handel' is de klok precies een eeuw teruggedraaid. Want in 1902 had de 'Nederlandsche Vis scherij- en Schilderijen Tentoon stelling' plaats, een soort huis houdbeurs voor de visserij. Be doeld om de handel, en dan met name de visserij, nieuw leven in te blazen. De kunst zou het ge heel nog meer uitstraling geven. Veel van die spullen die destijds aan het publiek werden getoond, zijn ook nu weer te bezichtigen. De huidige tentoonstelling ver telt het verhaal van toen, een reisje naar het verleden aan de hand van schilderijen, foto's, tijdschriften en allerhande voor werpen. Katwijk kende een eeuw geleden een bloeiend kunstleven. De zee en de dui nen, het vissersleven, de sche pen en houten badkarren op het strand van het vissersdorp oe fenden een grote aantrekkings kracht uit op kunstenaars. De combinatie visserij en kunst op een tentoonstelling was dan ook niet zo vreemd. Burgemeester De Ridder, een van de drijvende krachten, was twee jaar eerder betrokken geweest bij de Neder landse inzending naar de We reldtentoonstelling in Parijs. En hij zag daar dat kunst een extra dimensie gaf. De schilders Willy Sluiter, Mor- genstjeme Munthe en Jan Toor- op die toen in het kustdorp woonden, grepen de gelegen heid die ze kregen met beide handen aan om hun kunstwer ken te exposeren. En de Leidse architect Jesse ontwierp het ten toonstellingspaviljoen, met een poort die was opgebouwd uit haringtonnen. Daarmee is dan ook meteen een van de grootste verschillen met vroeger ge noemd, want dat paviljoen is niet meer. Aardig is weer wel, dat ook het Katwijks Museum aan de Voorstraat is ontworpen door Jesse. Het paviljoen mag er dan niet meer zijn, de inhoud van toen voor een groot deel dus wel. Toorop is uiteraard wel de be- Eeri van de grootste trekpleisters van de expositie: 'Geloof en loon' van Jan Toorop. Publiciteitsfoto kendste kunstenaar van de ten toonstelling. Zo hangt er zijn doek 'Geloof en loon'. Daarop houdt een visser met zijn gelooi de kop, geflankeerd door zijn vrouw, zijn karig loon (een paar muntstukken) in de hand. Op de achtergrond hangt een beel tenis van Christus aan de muur. Een ander opvallend schilderij: 'Aankomst van een pink' (een koopvaarder) van Munthe, waarop een man te paard de zee inloopt, temidden van woeste schuimkoppen, naar een zojuist gearriveerd schip. Vissersvrou wen slaan het tafereel gade van af het strand. Klein, maar toch in het oog springend is een lot uit de Lote rij der Nederlandsche Visscher ij- en Schilderijen Tentoonstel ling. De opbrengst van de loten zou geheel worden besteed aan de bouw van een weeshuis in Katwijk. De eerste prijs: 'een loggervaartuig met uitrusting en stoomspil, of naar keuze, de waarde daarvan ad fl. 20.000, onmiddellijk na de trekking contant betaalbaar'. Het wees huis werd later gebouwd, maar de hoofdprijs is om onbekende redenen nooit uitgekeerd, voor zover de organisatoren van de huidige tentoonstelling kunnen nagaan. De Nederlandse Visscherij- en Schilderijen Tentoonstelling, t/m 5 oktober, Katwijks Muse um, Voorstraat 46, Katwijk. Open: dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur. Een ontwerp van Morgenstjerne Munthe voor het aanplakbiljet dat in 1902 de Nederlandsche Visscherij- en Schilderijen Tentoonstelling aankondigde. Publiciteitsfoto Neijenhuis dam - 'Strange beautiful music' heet ïwe album van meestergitarist Joe Sa- Vat er zo beautiful is aan de instru- rock van de Amerikaan is duidelijk, is namelijk niet alleen' een virtuoos instrument, maar vooral ook iemand gevoel, melodie en het liedje belang- jn dan techniek. Maar wat er nou zo is aan zijn muziek? Aan de andere n de telefoon klinkt een licht gegrin- Satriani zit in Wenen, waar hij een Ier een concert heeft gegeven. Zijn e tournee voert hem dinsdag naar dam. 0 heel erg vreemd is die muziek in- 1 ook weer niet", reageert Joe Satriani. >asis is het gewoon rock 'n roll. Maar ;eval natuurlijk instrumentale rock 'n arin het draait het om hoogstaande ities en vooral ook om onderlinge en interactie. Dat bij elkaar is mis- wat ongebruikelijk, maar eerlijk ge- !b ik daar verder niet zo over nage- 'Strange beautiful music' is er voor namelijk niet eentje van de laatste 1 eerste is het al jaren de naam van en muziekuitgeverij en vooral is het •praak die Jimi Hendrix deed in de ürd stone from the sun' van zijn eer- im 'Are you experienced'. „Hendrix ar als het (ware een buitenaards we- Hij spreekt tot de mensen en het eer hij zegt 'is 'strange beautiful'. Dat pi grote indruk op me gemaakt. Het is |oie combinatie van woorden, die pre- orc hgeeft welke muziek mij aanspreekt. Jimi Hendrix bijvoorbeeld? „O ja, Joe Satriani: Jimi Hendrix is een van mij grote helden." Foto: AP/Fabrice Coffrini zonder enige twijfel. Hij had het unieke ta lent om muziek tegelijkertijd mooi en agres sief te laten klinken. Hij gebruikte bovendien heel aparte schema's en technieken. Hendrix is een van mij grote helden." Inmiddels is Joe Satriani ook uitgegroeid tot een bescheiden held. Zeker voor menig roek- gitarist op deze aarde, maar ook veel niet-gi- taristen kunnen de uit duizenden herkenba re gitaarkunsten van Satriani bijzonder waar deren. Inmiddels maakte de Amerikaan tien albums en enkele live-cd's, waaronder vorig jaar de magnifieke dubbelaar 'Live in San Francisco'. Daarnaast toerde hij onder meer met Mick Jagger en hielp hij in 1994 Deep Purple uit de brand toen gitarist Ritchie Blackmore er plotseling de brui aan gaf. Maar het liefst doet Joe Satriani z'n eigen ding. Waarbij hij wel veel belang hecht aan goede begeleiders, die iets kunnen toevoegen aan zijn songs. Niet voor niets praat hij con stant over 'ons'. Wat dat betreft is 'Strange beautiful music' inderdaad weer een ouder wetse rockplaat, waarin een belangrijke rol is weggelegd voor drummer Jeff Campitelli en bassist Matt Bissonette. Dit in tegenstelling tot Satriani's vorige cd 'Engines of creation', die de gitarist grotendeels in zijn eentje maakte, met behulp van veel elektronica. Dat was pas een vreemde plaat! „Met het oog op wat mensen van mij ver wachten wel, ja", antwoordt de gitarist. „Maar ik houd ervan om af en toe iets heel anders te doen. Ik kan nog wel tien platen maken vanuit weer een andere invalshoek. Dat soort dingen zal ik op zijn tijd best blij ven doen. Hoewel de fans dat niet altijd waarderen., maar als artiest kan ik me daar niet steeds wat van aantrekken. Maar 'Engi nes' heeft me ook nieuw publiek opgele verd." Maar nu was het voor Satriani tijd om terug te gaan naar de rockbasis. Met echte drums en bassen. „Ik heb in mijn eigen studio de songs voor de nieuwe plaat geschreven en opgenomen en toen de andere jongens de mo's gegeven, waar ze hun eigen ideeën op los konden laten. Ik wilde ze niet sturen, maar ze zichzelf laten zijn. Net als mijn gitaar moesten ook de andere instruménten ge noeg ruimte krijgen." Op het podium speelt Satriani tweeënhalf uur. „Met nummers van al mijn albums. Maar met ook genoeg ruimte voor de andere jongens om hun talenten te tonen. Het is niet zozeer aan mij om te oordelen over mijn eigen show, maar afgaande op de reacties tij dens deze tour, geloof ik dat het zeer de moeite waard is." Joe Satriani en band: 16/7, Heineken Music Hall, Amsterdam. muziek recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Vier voor Vier" door De Kift met Jaco Huijpen en Wilma Paalman. Gebaseerd op werken van Danill Charms. Muziek: Ferry Heyne. Gehoord: 12/7, Sociëteit De Burcht, Leiden. Op 24 januari 1928 presenteerde het Pe- tersburgse Oberioe (de Vereniging voor Reële Kunst) 'Drie Linkse uren'. Het Oberi- oe-manifest werd voorgelezen, een mon tage van filmfragmenten vertoond, gedich ten gedeclameerd en tot slot werd Elisa beth Bam, een toneelstuk van Daniil Charms, opgevoerd. Vier voor Vier' van De Kift is een vrije re constructie van die avond, en tevens een voorfase, een 'schetsvertoning' van de vol gend jaar op Oerol te presenteren opera 'Elisabeth Bam'. Maar voor alles is Vier voor Vier' een krachtige adrenalinestoot, een muzikaal spektakel door gedreven missionarissen, ook al blijft het manifest dit keer achterwege. De filmvondsten van cineast André van der Hout zijn magistrale voorbeelden van beelden-poëzie. Hoekige, stokoude film pjes, van een accordeonist en dansende paartjes, van kindervoetjes die langs stok ken naar beneden glijden, en van bomen die niet gekapt maar gewoon vermoord worden en als trofee weggevoerd. Daarbij declameren Ferry Heyne en Frank van den Bos Charms' gedichten. De absurdistische, Van Ostaijen-achtige dada-poëzie en rea- dy-mades zijn op papier vooral onderkoeld komisch, maar Heynes oprechte pathos geeft ze een diep schrijnend randje. Door de volkomen ernst en de enorme inzet overstijgt Vier voor Vier' de reconstructie volledig. Het tweede deel van de avond, de 'voorfa se' van Elisabeth Bam, moet het vooral hebben van de stevig||^onheilspellende, snijdende, ontregelende muziek, de gekke, vervreemdende intermezzi - en Jaco Huij pen. Het verhaaltje is een korte, goed aflo pende, zichzelf in de staart bijtende vari ant van Kafka's Der Prozess: Elisabeth Bam dreigt te worden gearresteerd door Ene en Andere omdat ze Ene heeft ver moord. Maar ondanks de geringe lengte trekt het toch een beetje, te meer omdat veel tekst ten onder gaat in de versterking. Wilma Paalman blijft als de verschrikte Eli sabeth bovendien een beetje bleek naast de angstaanjagende overgave van Ferry Heyne en de griezelige dreiging van Jaco Huijpen, die Ene en Andere verbeelden. Huijpen zorgt bovendien voor een fraai evenwicht in de voorstelling. Hij heeft prè- sence, en houdt zijn personage klein en ironisch. Daarbij voegt zijn warme, diepe stem, die met gemak over de kopersectie van de achtkoppige band schalt, zich prachtig naar de intense, hallucinerende muziek. Hij vormt het contrapunt van de hartstocht die van deze voorstelling af knalt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25