REGIO 'Uitbreiding sierteelt in Rijnwoude en Boskoop' e krijgt ook geen smerige handen Oud Alkemade gaat obligaties uitgeven Celstraffen voor brute beroving van Alphense R5 azerswouds orpsleven sok op video :ens Sportpad ordt breder Wonen in een oude school zaterdag 13 JULI 2002 *j erswoude-dorp - Het leven wazerswoude-Dorp in 1980 chijnt binnenkort op video, nakers van een film, de Ha- woudenaars De Boer en iers, zijn bereid in opdracht de gemeente Rijnwoude de op een video vast te leggen. Is ;emeester en wethouders Rijnwoude stelden hiervoor 0 euro beschikbaar omdat ilm zo beter bewaard blijft, gemeente hoopt de video «end jaar rond Sinterklaas de markt' te brengen. Boer en Sanders filmden ijds vier banden van 45 mi jn vol in het kader van het jarig bestaan van Hazers- de-Dorp. De film rept over even van alledag. „Het boe- jestaan, de sierteelt, alles over het gewone leven in Jdorp gaat, staat er op", zegt 8 jeth Rusch van de gemeen- ijnwoude. Tijdens één van jstiviteiten in 1980 is de film ky ie markt vertoond. Omdat culturele raad van Hazers- de het materiaal betaalde, is lm vervolgens in het archief 1 de toenmalige gemeente m erswoude terechtgekomen. jaar geleden maakte de ge- nte Rijnwoude ook al de 'Terug naar Hazerswoude- uit eind jaren veertig toe- 10ï elijk voor de bevolking. De a staureerde versie is nu nog re top bij het Historisch Muse- Hazerswoude-Dorp. door Marieta Kroft boskoop/rijnwoude - Het sier- teeitgebied in en om Boskoop moet tot 2015 met 335 hectare uitbreiden. De uitbreiding met een kwart van het areaal is nodig om te kunnen voldoen aan de ge stegen vraag en om een sterke concurrentiepositie te blijven in nemen. Er moet vooral ten zuiden van Hazerswoude-Dorp en ten oos ten van Boskoop meer teelt van boompjes komen. Dat conclu deert het Landbouw Econo misch Instituut in het rapport 'Bomen over Ruimte' dat is uit gevoerd in opdracht van het Platform Sierteeltregio Boskoop. Met het rapport in de hand hoopt de sierteeltsector bij de provincie Zuid-Holland te kun nen aankloppen voor medewer king. „We hebben ook al eens een onderzoek gedaan naar de ruimtebehoefte", zegt secretaris Ben Schuttenbeld van het Plat form Sierteeltregio Boskoop. „Maar de provincie vond dat niet onafhankelijk genoeg. Van daar dat we het LEI hebben ge vraagd een onderzoek te doen. Het LEI kwam iets lager uit dan wij, maar het verschil is niet noemenswaardig. De Boskoopse regio is al eeu wen het centrum voor de boomteelt in Nederland en Eu ropa. In de vijftiger jaren waren alle boompjes die naar het bui tenland gingen nog afkomstig uit Boskoop. Daarna daalde het exportpercentage naar 34 pro cent. „Die daling zorgde wel even voor paniek", licht Schut tenbeld toe. „Maar de laatste ja ren blijkt dat de export zich sta biliseert. We zijn zelfs weer aan het terugwinnen." Het LEI voorspelt dat de vraag naar Boskoopse boomkwekerij producten jaarlijks drie procent toeneemt. Er komen steeds meer huishoudens die ook steeds meer aandacht krijgen voor tuinieren, aldus het LEI. Een zorgelijke ontwikkeling is echter, aldus de onderzoekers, dat de regio steeds meer con currentie ondervindt van andere boomteeltcentra in Nederland. Dat komt weer door de hoge grondprijzen, de regels van de provincie en de gemeente, de minder draagkrachtige bodem en de grote ruimtevraag. Ook worden exporteurs steeds min der afhankelijk van het Bos koopse handelskanaal. Het LEI noemt daarentegen ook de voordelen van sierteelt in de Boskoopse regio, zoals de fysio logische bodemeigenschappen, het klimaat, de gunstige ligging te midden van de 'mainports' in de Randstad. Bovendien is er van oudsher veel kennis aanwe zig en wonen er veel mensen met 'groene vingers'. Schuttenbeld ziet de uitbreiding ten oosten van Boskoop hele maal zitten. Nu nog kampt dit gebied met slecht toegankelijke smalle wegen. „We hebben niet voor niets zes miljoen gulden op tafel gelegd voor een betere ont sluiting. Die gaat er komen, daar ben ik optimistisch over." Opti mistisch is hij ook over de uit breiding van de pot- en contai nerteelt in de gemeente Rijn woude. Dit ondanks het feit dat minister Pronk onlangs een streep haalde door de ontwikke ling van een pet-terrein dat op het punt stond er te komen. „Dat was een soloactie van mi nister Pronk. Hij vertrekt en bo vendien is zijn besluit juridisch onhoudbaar." Bovenop de 180 hectare uitbreiding die al vastligt in het bestemmingsplan, vindt het platform dat er nog eens 150 tot 200 hectare pet-terrein extra moet bijkomen. „Het gebied daar is tamelijk goed ontsloten, de grondsoort is goed en er zijn nauwelijks landschappelijke en ecologische waarden. Wethouder Uljee van Rijnwoude vindt echter dat Schuttenbeld te hard van stapel loopt. „Ten eer ste is de discussie met Pronk nog geen gelopen race. Mocht het pet-terrein er wel komen, dan is er eerst nog 180 hectare die kan worden ontwikkeld. Het idee van het platform om daar bovenop dan nog eens 150 hec tare kassengebied te ontwikke len, acht ik niet kansrijk. Wij hebben andere plannen met dat gebied. Wij hebben daar een plas gepland." dfarendsveen - Het Sport- in Roelofarendsveen wordt ituk breder. Het fietspad dat de voetbalvelden van ,l(g R en Alkmania loopt, is on- beschadigd door zwaar eer. Burgemeester en wet- 'd',lers van Alkemade zien in d owel de voetbalclubs als ta- tje inisvereniging De Treffers 0 lad nodig hebben om voor- 1 aan te leveren, en stellen )m aan de gemeenteraad het fietspad met 60 centi- r te verbreden. De kosten agen 22.500 euro. emeester en wethouders en overwogen om het fiets- lelemaal af te sluiten voor s. In dat geval zou de ge- °Pfite de andere toegangswe- laar de drie sportverenigin- moeten verbeteren, omdat iver nu geen zwaarbeladen kunnen rijden en de toch bij hun accommoda- ™epoeten kunnen komen. De n voor die klus komen in mirt van de kosten voor ver van het Sportpad: Oeuro. komt bij dat het pad naar innisvereniging De Treffers PAIhikt moet worden gemaakt 7, [zwaar verkeer. In dat geval ig tri de kosten nog verder, |44.900 euro totaal. Alkema- >t voor de goedkope op- Verbreding van het tad heeft tevens de voor de sportclubs. alphen aan den rijn - In het ka rakteristieke schoolgebouw aan het Burgemeester Visserpark in Alphen aan den Rijn wil de ge meente appartementen bouwen. De school werd in de jaren '20 gebouwd voor het toenmalige Christelijk Lyceum. Wanneer de school klaar moet zijn voor be woning is niet bekend. De bouw tekeningen moeten nog worden gemaakt. De huidige gebruiker, het Scala College, wil een nieuw schoolgebouw achter tenniscom- plex Nieuwe Sloot. „Het liefst zou ik hier zo snel mogelijk uitgaan", zegt directeur Van Gils van het Scala College. „Maar de nieuw bouw is niet meer dan een plan. Binnenkort spreken we met een architect. Die moet de tekenin gen maken. Dan moeten we al lerlei procedures doorlopen voor we met de bouw kunnen begin nen. Ik verwacht dat we hier nog zeker vier jaar zitten, want we worden niet op straat gezet door de gemeente." Foto: Wim Dijkman Daders moeten slachtoffer terugbetalen den haag/alphen aan den rijn - De Haagse rechtbank heeft twee Amsterdammers (18 en 21 jaar) veroordeeld die op 4 janu ari een 62-jarige Alphense in haar woonplaats van haar tas - met daarin veel geld - beroof den. De jongemannen kregen respectievelijk tweeënhalf en anderhalf jaar gevangenisstraf opgelegd. De twee waren het slachtoffer gevolgd vanaf het Grenswissel kantoor op het station in Utrecht. Zij hadden daar gezien dat de vrouw ruim 20.000 gul den probeerde in te wisselen voor euro's. Toen dat niet lukte pakte de Alphense de trein terug naar huis met de jongens in haar kielzog. Eenmaal uit de trein sloegen de daders op een rustig plekje nabij het spoortun- neltje toe. Zij duwden de vrouw in haar rug. Ze smakte hard te gen de grond. Haar luide ge schreeuw kon niet voorkomen dat de mannen er met tas en geld vandoor gingen. Die tas werd later nog teruggevonden zonder het geld. De daders wer den gepakt na uitzendingen van het televisieprogramma Opspo ring Verzocht. De jongste dader kreeg een ho gere straf omdat de politie in zijn woning nog 3.000 XTC-pil- len en een pistool aantrof. Het geld van de Alphense was ver brast. De achttienjarige had een exorbitante levensstijl. In de Amsterdamse disco Challenger deelde hij champagne rond en hing hij de gevierde man uit. „Ik heb in mijn leven maar één dag gewerkt en toen had ik er al ge lijk geen zin meer in", zo had hij bij de politie verklaard. De rechtbank heeft bepaald dat de twee 10.428 euro aan het slachtoffer moeten terugbetalen, anders moeten ze extra lang de gevangenis in. Ook moeten ze zich twee jaar aan verplicht re- classeringstoezicht onderwer pen. De straf is gelijk aan de straf die de officier van justitie tijdens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden eiste. Stichting heeft geld nodig voor uitbreiding van het Historisch Centrum alkemade - Het budget van Stichting Oud Alkemade voor de uitbreiding van het His torisch Centrum neemt gestaag toe. Het sti muleringsfonds voor kleine kernen van de provincie Zuid-Holland zegde onlangs 25.000 euro toe. Inmiddels is het stichtings bestuur begonnen met een actie voor sym pathisanten, die kleine renteloze leningen ter beschikking kunnen stellen. De stichting haalde tot nu toe ruim 30.000 euro binnen, dankzij giften van de Verenig de Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA), de Rabobank en het Fonds 1818 (voorheen VSB Fonds). De uitbreiding kost 140.000 euro. Met de gift van de provincie komt het bud get op ruim 55.000 euro. Daarnaast mag Oud Alkemade tegen een rente van drie procent 70.000 euro lenen van de gemeente Alkemade. Het stichtingsbestuur hoopt ech ter dat het niet het hele bedrag nodig heeft. In plaats daarvan hopen de bestuursleden op de gulheid van inwoners van Alkemade en omstreken. Iedereen die dat wil kan een door Oud Alkemade uitgegeven obligatie kopen. In tegenstelling tot wat de term 'obli gatie' doet vermoeden, krijgt de gulle gever na afloop geen rente, maar ontvangt hij uit sluitend het geleende bedrag terug. Zo'n renteloze lening van Oud Alkemade kost 25 euro. Vanaf 2007 begint het bestuur met de aflos sing van de renteloze leningen. Voor die tijd heeft Oud Alkemade daarvoor geen geld, verwacht voorzitter S. Koek. .Afhankelijk van hoe we er financieel voor staan, loten we vanaf 2007 wie zijn lening terugkrijgt. Als we goed draaien, zijn we er met een paar jaar vanaf." Oud Alkemade staat vandaag op de braderie in Oude Wetering met inschrijf formulieren voor obligaties. De verbouwingswerkzaamheden beginnen waarschijnlijk na de bouwvak. Op het terras naast het Historisch Centrum aan de Saskia van Uylenburchlaan in Oude Wetering ver rijst een uitbouw met een zolder erop. Oud Alkemade wacht met het werk tot de ge meente het voetpad langs het Historisch Centrum heeft verlegd. „We willen niet dat wandelaars last hebben van onze verbou wing", aldus Koek. Hij vermoedt dat de bouw een jaar duurt. Veense kweker Theo Hogenboom experimenteert met kweken op water go? René van Zoen ^anPFARENDSVEEN - Grond lijkt jpajneer nodig om bloemen en n te kweken. Kweken op biedt veel meer voordelen, idefthousiaste kweker Theo Ho rn uit Roelofarendsveen imenteert met kweken van (i gewassen op water. erden zwarte plastic bak- ggen op lange tafels in een an de Noorderhemweg in farendsveen. Elke bak een soort spijkerbed waar- illen of planten worden ge- Onder in de bak staat een water. Alleen de wortels et gewas liggen in het wa- en gaatje in de zijkant van ik zorgt dat het water de f plant niet raakt. „Deze er van kweken is goedko- nakkelijker en sneller", legt aboom uit. ers hoeven geen potgrond te gebruiken zodra zij op kweken. Potgrond werd de jaren heen een steeds rser artikel en dus duur- weken op water kost ook energie. Een tulp bij- eeld, groeit sneller op het 1 dan in de grond. Om de- kwaliteit te krijgen, kan de iratuur in de kas twee gra- ied eei g, :rs hoeven ook minder be- ngsmiddelen te gebruiken, juist door contact met raakt een gewas besmet, terlies van bollen door ver- g is ook gereduceerd. Om dat het watemiveau in de bak ken overal gelijk is, krijgen alle wortels evenveel water. In grond komt het wel eens voor dat in een hoekje een bol staat te ver pieteren, maar dat is verleden tijd. Voor tulpen is het waterkweken al voorbij het experimentele sta dium. In de Veen wordt volgens Hogenboom al veel op water ge kweekt. Voor veel andere gewas sen moet nog veel worden ge leerd, zoals de juiste combinatie van voeding, temperatuur en andere factoren. Verschillende kwekers werken daarom samen in een proefkas in Zwaagdijk in Noord-Holland. Ook voor de ruggen van tuin ders en het personeel is het kweken op water een uitkomst. De waterbakken staan op tafels, waardoor een betere werkhou- Plantjes wor den in een 'spij kerbed' gesto ken. Alleen de wortels liggen in het water. Foto: Hielco Kuipers ding mogelijk is. Een ander voordeel is het werk dat stukken lichter wordt. Nooit meer zware, met grond gevulde bakken ver sjouwen of bukken om tulpen te trekken. Een ander voordeel vol gens Hogenboom: „Je krijgt ook geen smerige handen meer." uit de Leidsch DagbladAltCHIEVEN ANNO 1902 Maandag 14 Juli RIJNSBURG - De nieuwe brug over de Langevaart is dan gereed en voor het publiek verkeer opengesteld. De ontwerpers van het plan om de oude brug weg te breken en er een nieuwe, ijzeren ophaalbrug voor in de plaatste stellen, hebben eer van hun werk. Wij hoorden een landbouwer verklaren dat, waar hij vroeger onmogelijk met een voer hooi de brug kon passeeren wegens de steile hoogte, hij dit nu stap voets kan doen. leder, deskundige of niet, moet de groote voordeelen inzien en bevestigen, die het pu bliek verkeer met het leggen dezer brug heeft ge wonnen. Daarbij is het dorp op dit punt er veel door verfraaid. Overigens is de gemeente de laatste jaren veel flinke en mooie gebouwen rijker geworden; vooral het laat ste gebouwde, het groote en fraaie winkelhuis van den heer A.A. de Monije op den hoek van de Koe straat, is een sieraad voor de gemeente, waardoor dit gedeelte een geheel ander aanzien heeft verkregen. ANNO 1977 Woensdag 13 juli LEIDEN/DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland krijgt van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een bijdrage van 5,3 miljoen gulden voor de aankoop van gronden in het recrea- tiegebied-in-wording 'Vlietlanden', gelegen tussen Leiden en Leidschendam langs de rijksweg 4. Minis ter Gruyters heeft dat per brief aan Gedeputeerde Staten meegedeeld. Die bijdrage vormt vijftig pro cent van de totale kosten, die 10,6 miljoen gulden bedragen. De provincie heeft dat bedrag gekregen in het kader van het zogenaamde 'bufferzonebeleid'. Dat beleid is erop gericht om te voorkomen dat het nog resterende landelijke gebied tussen grotere ste den steeds verder wordt aangetast. Het gebied van de Vlietlanden, waar op het ogenblik nog zand wordt gewonnen, wordt door de provincie van de Stevin Groep gekocht om er een recreatieve bestemming aan te geven en andere ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Aanvankelijk dreigden er in het ge bied luxueuze tweede woningen te worden gebouwd, maar door de aankoop door de provincie wordt dat voorkomen. Aan de subsidie die het ministerie heeft verstrekt, is een drietal voorwaarden verbonden. Zo zal de Mee- slouwerpolder (de polder aan de kant van Leid- schendam) moeten worden ingericht ten behoeve van het natuurbeheer. Inmiddels is de bovengrond verwijderd, maar het gebied is nog niet bij de ont- zanding betrokken. Gedeelten van het gebied, die bestemd zijn voor de recreatie mogen van het departement alleen worden ingericht voor dagrecreatie. In de derde plaats moet het hele gebied van Vlietlanden een bestemming krijgen, die bebouwing weert. LEIDEN - De werkloosheid onder de schoolverlaters in Leiden e.o. is de afgelopen maand aanzienlijk toegenomen. Ten opzichte van de maand mei meld de zich bijna 120 procent meer werkzoekende schoolverlaters bij het Gewestelijk Arbeids Bureau. De totale werkloosheid werd hierdoor belangrijk be ïnvloed. De presentatie van schoolverlaters op de ar beidsmarkt is dit jaar omvangrijker dan vorig jaar. Zo nam de werkloosheid onder werkzoekende mannelij ke schoolverlaters toe van 123 (vorig jaar) tot 144 en bij de vrouwen van 126 tot 169. LEIDEN - In het Leidse dierenasiel is weer een groot aanbod van zwerfhonden en dieren waarvan voor de vakantie afstand wordt gedaan. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum vun plaatsing) of door contante betaling aan de balie v Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17