LEIDEN REGIO Meer toezicht in sportpark De Bloemerd inderopvang in de kleedkamer Herbouw houthallen hervat 'Hangganzen' op transport Hooier dan de natuur kan ik tuinen niet Leiderdorp strijdt tegen vandalen Oegstgeest op zoek naar onbetaalde vakantiehulp Brandweer geeft Warmonds bedrijf Dekker toestemming Oegstgeest verlost van ongewenste dieren rite voor veertig kinderen bij hockeyclub Roomburg j cte van Oegstgeestenaar plaatst ontwerpprijs in ander perspectief Vanavond barbecuen? www.leidschdagblad.nl antjer signeert )e Winkelhof idorp - Appie Baantjer zaterdag 20 juli voor een ersessie naar boekhandel er in De Winkelhof. De tachtigjarige schrijver van ladromans is bezig met fscheidstoernee. De ver neemt zijn vriend en aaf John Bakkenhoven Het bezoek aan Leider- begint om 14.00 uur. nputerzaak i Splinterlaan idorp - In de voormalige tezaak van Ron Prins aan iderdorpse Splinterlaan een computerzaak. Eige- A. Letteboer van Crazy PC half augustus met de ver te kunnen beginnen. Dat akeliers van de Splinter- 1 anderhalf jaar met de ente bakkeleien over een van compensatie voor mzetverlies door de af- ig van het Zijlkwartier, t Letteboer niet af. door Eric Went leiderdorp - Het toezicht op sportpark De Bloemerd wordt scherper. Vanaf september gaat de politie extra op de Leiderdorp- se sportvelden letten. Bovendien onderzoekt de gemeente of be veiligingsbedrijf Hadi, dat De Baanderij in de gaten houdt, voortaan ook surveillances op het sportcomplex kan houden. De maatregelen zijn bedoeld om bal dadige jongeren op afstand te houden. De sportverenigingen RCL en Alecto hebben de laatste jaren steeds vaker last van vernielin gen door jongeren. Het gaat om incidenten die zich voordoen op uren dat de sportcomplexen er onbeheerd bij liggen. Dat is vooral in de zomermaan den het geval. In die 'stille perio de' heeft hockeyclub Alecto jaarlijks duizenden euro's scha de, omdat jongeren op brom mers over de kunstgrasvelden scheuren, netten in brand ste ken en hun peuken uitdrukken op de kunstvezels. Schadeclaim Twee maanden geleden dron gen de beide sportclubs bij de gemeente aan op maatregelen. 'Als er geen extra politietoezicht komt, leggen we de schadereke ningen voortaan bij de gemeen te neer', was kort samengevat de boodschap. Die oproep bleek niet aan dove mansoren gericht. De politie heeft met de sportclubs afge sproken dat zij vanaf september, met de komst van de nieuwe wijkagent, het toezicht op het sportcomplex verscherpt. Ook trekt de gemeente bij het particuliere beveiligingsbedrijf van De Baanderij na of de sur veillances kunnen worden uit gebreid naar De Bloemerd. Extra 'verboden toegang'-bord jes op het sportpark moeten de rest doen. Zonder zulke bordjes kan de politie niet optreden te gen ongewenste bezoekers. Pro bleem is echter dat ze steeds weer worden weggehaald. Aan RCL en Alecto is de taak om de ze bordjes nu zo op te hangen dat zij niet meer ten prooi kun nen vallen aan vandalen. Voor de langere termijn gaat Leiderdorp met jongerencen trum Sjelter uitzoeken welke mogelijkheden er zijn om jonge ren op andere manieren te ver maken. Bovendien gaan de clubs in op dracht van de gemeente alle 'il legale paden' die naar de velden leiden in kaart brengen. Daarna beslist Leiderdorp of ze in de toekomst afgesloten kunnen worden, bijvoorbeeld met boomstammen. Alecto-voorzitter Karres en RCL- voorzitter Pret betwijfelen of de aangekondigde maatregelen voldoende zijn. „Het liefst had den wij al extra toezicht gehad in de zomermaanden, want elke dag dat het mooi weer is, heb ben we minstens twintig illegale voetballers op elk veld. Maar de politie vindt De Bloemerd geen probleemgebied. Nu krijgen we extra toezicht vanaf september, maar dat is in feite te laat, want dan is het nieuwe seizoen al weer in volle gang", stelt Karres. Beheerder Binnen zijn vereniging gaan stemmen op om dan maar zelf een beheerder aan te stellen voor de avonduren. „Probleem is alleen dat we daarvoor het geld niet hebben. En vrijwilligers die dat willen doen, zijn niet te krijgen." Toch zijn de maatregelen het begin van een mogelijke oplos sing, denken de beide voorzit ters. .Aanvankelijk hadden wij de indruk dat de gemeente de ernst van de situatie niet onder kende. De aangekondigde maat regelen geven in elk geval aan dat de gemeente ons probleem serieus neemt." oegstgeest - Het enthousias- me voor deelname aan de Oegstgeestse vakantieweek staat nog niet in verhouding tot het aantal vrijwilligers dat zich als begeleider heeft aan gemeld. Tegenover de zestig kinderen die in een week tijd zijn ingeschreven, staan slechts tien vrijwilligers, zo meldt de gemeente. En de kindervakantieweek (Kiva) staat of valt bij enthousiaste vrijwilligers. Per dag zijn zo'n 30 mensen nodig voor begeleiding van activiteiten, opbouwen en opruimen en het verlenen van hand- en spandiensten. Oegstgeest kan zowel fullti mers als parttimers gebrui ken. De Kiva, voor het eerst in vier jaar niet georganiseerd door de plaatselijke Stichting Evenementen maar door een bureau van buiten de ge meente, wordt in de laatste week van de schoolvakantie gehouden. warmond - De herbouw van Dekker Hout in Warmond is hervat. Eind april werden de bouwwerkzaamheden op last van de gemeente Warmond stil gelegd, omdat de bouwvergun ning nog niet rond was. Het wachten was op de goedkeuring van de brandweer. De herbouw van de houthallen, die in febru ari in Mammen opgingen, heeft tien weken vertraging opgelo pen. Algemeen directeur R. Dekker van Dekker Hout schat dat de door de vertraging opgelopen schade in de tonnen loopt. Oor spronkelijk was het de bedoe ling om de nieuwe houthallen in september te openen, maar Dekker verwacht de bouw nu pas in november te kunnen af ronden. Om de schade zo veel mogelijk te beperken wil directeur Dek ker dat er tijdens de bouwvak wordt doorgebouwd. „Het is wel moeilijk om voor die periode mensen te krijgen. Maar we wil len in elk geval in een zekere mate doorwerken", aldus Dek ker. Het houtbedrijf kreeg maandag een vergunning voor de her bouw van de houthal naast de oude fabriek en ging de volgen de dag aan de slag. Voor de her bouw van de andere afgebrande hal, aan de kant van Jachthaven Juffermans, is nog geen vergun ning binnen. Naast de bouw werkzaamheden bij Dekker Hout, is ookjfpchthaven Juffer mans bezig met de herbouw van de botenloods, die door de brand bij Dekker eveneens vol ledig in de as werd gelegd. Voor de oude loods komt een grotere in de plaats. Volgens directeur Dekker van Dekker Hout worden de nieuwe houthallen zoveel mogelijk in dezelfde stijl gebouwd als de be staande panden van het bedrijf in Warmond. Met veel moeite kreeg het houtbedrijf toestem ming van de brandweer om een houten gevelbekleding op de hallen aan te brengen. Dekker „De brandweer eiste dat we geen hout aan de gevel zouden bevestigen. Maar als je als hout bedrijf dat al niet mag. wie mag er dan nog wel hout gebruiken? Gelukkig gaf de brandweer uit eindelijk toch toestemming, op voorwaarde dat wij brandvertra gende maatregelen nemen." (advertentie) Ben jij ons nieuwe gezicht op Schiphol? Kijk op www.tq3.nl door Nancy Ubert oegstgeest - Er komt een einde aan het 'ganzenterrorisme' in Oegstgeest. Agressief pikgedrag, bedreigend gegak, gevaar op de rijksweg en stank behoren straks tot het verleden. De hangganzen die nu nog Haaswijk onveilig maken, worden binnenkort op transport gezet. De dieren krijgen een nieuw ter ritorium op de voormalige vuil nisbelt nabij Sassenheim. Wet houder Meester is blij dat ze een oplossing heeft gevonden voor het ganzenprobleem waarmee Oegstgeest de afgelopen jaren worstelde. De ellende begon zes jaar gele den toen agenten hun leven waagden om een aantal losge slagen ganzen van de A44 te ver wijderen. De discussie brandde daarmee los: de twee ganzen- groepen - in Haaswijk en nabij zorgcentrum Rustenborch - moesten volgens buurtbewo ners uitgeroeid worden. Gras werd volgens de bewoners en Vereniging Haaswijk zwaar be schadigd door de uitwerpselen. Ouderen van het zorgcentrum durfden de straat niet meer over, bang voor aanvallen. Klachten over het gedrag van de ganzen, hun geluidsoverlast en stank regen zich aaneen. De 'ganzenoorlog' was een feit. Honderden eieren werden doorgeprikt om de ganzenpo- pulatie te verminderen. Die maatregel hielp nauwelijks. Stie kem legden de gevederde vrien den nieuwe eieren om hun po pulatie in stand te houden. In april waren de ganzen die rond Rustenborch scharrelden plotseling verdwenen. Het zorg centrum had geregeld dat de beesten bij een boer gingen wo nen. Boze tongen in Oegstgeest beweren dat de ganzen niet bij een boer, maar in de vleesver werkingsindustrie terecht zijn gekomen. Rest de populatie in Haaswijk. Volgens Wethouder Meester is Sassenheim van harte bereid de Oegstgeestse ganzen te adopte ren. Het transport laat dan ook niet lang op zich wachten. De ganzen die Oegsgeest 'terroriseren', moeten verhuizen naar Sassenheim. Foto: Dick Hogewoning Üjnand Noot De kleedkamers van de hockeyclub Roomburg Van Vollenhovenkade ig kaal. In ruim een moeten ze zijn veran- een gezellige speelruim- de kinderen. Komend (ar gaat hier de buiten- opvang 't Kasteel van itiatiefnemer Amos Ka- vertrouwen dat het luw op tijd klaar is voor ltifimctionele bestem ir dag kunnen dan veer- leren worden opgevan- met zijn vrouw en twee echtparen begon Kater afgelopen najaar zorgen in over de buitenschool- ng van hun kinderen, e stonden al vier jaar op htlijst en hadden nog tzicht op een plaats. Zij 'het heft in eigen handen -ldWn het anders aan te dan de COKL. „We be- met mailtjes naar wet- Buijing te sturen, maar al snel dat je overtui- "j )verkomt als je laat zien ,e, et zelf beter kunt", legt t „Het moeilijkste is het '"an een geschikte ruim- vierkante meter buiten ier kind is tegenwoordig Realiseer dat maar ja, ddenin Leiden. En ge- vr mogen geen ontheffin- ir verlenen. Het vinden soneel, het krijgen van junning: het is peanuts en bij het vinden van li,! omburg en Kater von- ar omstreeks de opleve- het nieuwe clubhuis ïockeyclub. Ze spraken Rjj| Kasteel nog tijdens de ihten Amos Kater in de kleedkamer die hij wil ombouwen tot kinderopvang. Foto: Henk Bouwman zomerstop twee kleedkamers en een bestuurskamer zou verbou wen. De muur tussen de kleed kamers moet worden doorge broken, er komen grotere ramen en voor de douches komen ver wijderbare schotten. Om toch weer twee kleedkamers te heb ben, komt er in de muurope ning een pittoreske kast. Vier vaste krachten gaan de bui tenschoolse opvang bemensen. De stichting kreeg binnen korte tijd 25 reacties op haar perso neelsadvertentie. „We hebben weinig gemerkt van een perso neelstekort in de kinderop vang", zegt Kater. „Dat komt waarschijnlijk door onze wer vingscampagne. Die was anders. We doen zoveel mogelijk via in ternet. Dat is snel en doeltref fend." Een kleine kink in de kabel leek even te ontstaan toen de advies commissie ruimtelijke kwaliteit protesteerde tegen de ramen die de stichting wil aanbrengen. „Ze zouden het architectonisch con cept van het clubhuis ondermij nen, omdat ze de aandacht van de kantine afleiden", legt Kater uit. Het gaat echter om dezelfde soort ramen als de kantine al heeft. De sporters zullen er geen last van hebben, want ze zijn af sluitbaar met schotten. „De ar chitect zit er ook niet mee. Het zou te gek zijn geweest als de gemeente haar eigen belangrijke doelstellingen, zoals het opti maal benutten van de ruimte en het terugdringen van de wacht lijsten in de kinderopvang, niet kan bereiken door haar eigen regeltjesgekte." De grond van LHC Roomburg is van het gemeentelijk sportbe- drijf, maar de hockeyclub heeft het nieuwe clubhuis bekostigd. De stichting 't Kasteel is daarom met de gemeente overeengeko men dat ze de huur aan de hoc keyclub betaalt. De grootste kostenpost is echter het buiten- speeltoestel: een 'kasteel' van 20.000 euro. Bij de officiële ope ning van de nieuwe kinderop vang op 27 september moet het er staan. (advertentie) het weer in uw straat ancy Ubert jieest - Hoe geef je vorm totie?" Tuinarchitect Elmar keiaar (31) stelt zichzelf die teer op keer. Om twee to- eenlopende redenen. In nontwerp wil hij onver- de gevoelens van de op lever tot uiting brengen jn persoonlijk leven doet lies aan om zijn diep ge- gemoed de baas te blij- Beukelaar heeft de ont- injedstrijd van het vakblad i Landschap gewonnen, egelijkertijd is me gezegd anker heb. Dat plaatst langrijke wedstrijd in heel lerspectief." 1 tuinarchitecten die een ie hebben uitgedacht en tiek telkens toepassen. Ik niet werken. Elk ontwerp niek zijn, een kunstzinni- E ding van de belevingswe- n de mensen die gebruik laken van de tuin. Dat is )tste uitdaging en beper- jelijkertijd. Want hoe ver- de ervaringen en gevoe- n mensen in een tuinont- Een moeilijke opdracht, Maar ik heb er natuur- voor gekozen. Want de isi rerking tussen architect rachtgever brengt ziel in n. En die bezieling is ei- wat je ervaart als je in fin staat. Je voelt of een prettig is of niet, en dat is nauwelijks te definië- !e Beukelaar is totaal niet ichtig maar heeft wel 1 scheppingsdrang, ver- ,Ik hoef niet rijk te wor den, ik hoef geen tuinen te ont werpen voor welgestelde, be kende Nederlanders, ik hoef geen grootmeester van de tuin architectuur te worden. Het eni ge wat ik wil, is gevoelens in iets tastbaars omzetten. Mijn groot ste drijfveer is mijn creativiteit. Juist door mijn intense manier van werken, kom ik leuke men sen tegen en dat stimuleert me weer. De mensen, de architec tuur van het huis, de buurt waarin het staat en het omlig gende landschap; dat alles be paalt mijn keuzes voor materiaal en vlakverdeling." Met het ontwerpen van een 'standaardtuin' heeft hij moeite. „Sommige mensen zijn erg ge fixeerd op dat wat ze al kennen. Vernieuwen mag, maar alsje blieft niet te veel of te duidelijk. Uiteraard respecteer ik die veili ge marge, maar diep in mijn hart betreur ik wel dat ik me moet beperken. Wat ik ook jam mer vind is dat mensen de nei ging hebben alles in een tuin te proppen. Een vijvertje, een boompje, een pergola, tientallen soorten planten en bloemen en ga zo maar door. Terwijl in de beperking de schoonheid ligt! Door te minimaliseren breng je dingen terug naar hun essen tie." Met zijn ontwerp 'Ontmoeting met het landschap' won hij de wedstrijd van het vakblad Tuin en Landschap. De deelnemers moesten een tuin in het jaar 2010 schetsen. Volgens de jury had De Beukelaar voor een evenwichtige en sobere vormge ving gezorgd en bracht hij een oase van rust in een tijd van ho ge bevolkingsdichtheid. „Ik ben momenteel ook erg op zoek naar evenwicht en rust. Innerlij ke rust. Misschien heb ik die sterke behoefte wel verankerd in dat ontwerp." Tuin en Landschap schrijft jaar lijks een wedstrijd uit. De Beu kelaar heeft inmiddels vier keer meegedaan. „In 1998 werd ik tweede. Nu ben ik dan eerste geworden. Als tuinontwerper ben je vrij solistisch bezig. Zo'n wedstrijd geeft je de kans om je werk aan dat van vakbroeders te meten. Ik was er al die keren zo op gebrand te winnen. Nu ik dat doel heb bereikt, zegt het me niet meer zo veel. Dat komt doordat ik heb gehoord dat ik kraakbeenkanker in mijn nek heb, een uiterst zeldzame aan doening." Momenteel wordt hij voor zijn ziekte behandeld. „Het lukt me nog wel wat te werken, maar ik heb ook veel tijd voor mezelf nodig. Ik ga uit van de kracht van het nu. Als je me vraagt wat ik in de toekomst in mijn vak wil bereiken, kan ik geen concreet antwoord geven. Natuurlijk speel ik wel met wensgedach- ten. Ik zou best eens projecten in een ander klimaat willen doen of een speelse tuin vol grapjes aanleggen. Zo'n tuin waarvan je vrolijk wordt zonder dat je begrijpt hoe dat eigenlijk komt. Maar eerst moet ik weer gezond zijn. En de weg daar naar toe is geen gemakkelijke. Maar ik zet mijn stappen be wust. Ik heb vijftig procent kans de ziekte te overwinnen. Nooit eerder heb ik mijn leven zo diep ervaren als nu. Straks moet dat welhaast een bijzondere inspira tie- en krachtbron voor me zijn. Ik ben benieuwd wat voor tui nen daaruit voortkomen. Maar mooier dan de natuur kan ik ze niet maken." Tuinarchitect Elmar de Beukelaar: „Ik heb vijftig procent kans mijn ziekte te overwinnen. Straks moet dat welhaast een bijzondere inspiratie- en krachtbron voor me zijn." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15