LEIDE LUMC wil dokterspost dichterbij De Stemming REGIO R1 Om druk op eerste hulp te verlichten Wie danst, hoort erbij Jongeren opgepakt na misdrijven in Winkelhof Z&Z voorspelt forse verhoging van premies "0e maat nemen PUAAL BüTUUk WORDT Pinpasdieven zijn vaker actief op Leids station Ide stelling! zaterdag 13 JULI 2002 den eert nbrandt in - Bij de buste van Rem- idt aan de Witte Singel t zondag, als de klok mid- lacht slaat, een korte cere- iie plaats ter ere van de te verjaardag van 'de groot- oon van Leiden'. Rem- idtvan Rijn werd op 15 juli in Leiden geboren. „Het om een zeer korte ceremo- lie vooral leuk is om te is het enige wat Bart in 't van WV Holland Rijnland er kwijt wil. De actie wordt de VW en de Stichting Te- Beeld van Ben Walenkamp janiseerd. mmelmarkt Luifelbaan n - Tot en met 30 augustus in winkelcentrum De Lui- ian elke vrijdag een rom en cadeaumarkt. De ene staat de markt op het Vijf dein, de andere week op ijdingsplein. Bij de on- 25 kramen zijn zowel lehands spullen als nieu- tikelen te koop. door Roelf Reinders leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) is vóór verhuizing van de Leidse huisart senpost in de Doezastraat naar een plaats in de buurt van het academisch ziekenhuis. Daarmee hoopt het ziekenhuis minder pa tiënten bij de spoedeisende hulp te krijgen die ook door een huis arts van de dokterspost kunnen worden geholpen. Verhuizing naar een plaats op kruipafstand van het ziekenhuis is ideaal, stelt LUMC-woord- voerder D. Ketting. „Als er een patiënt met een sneetje in z'n vinger of met onduidelijke buik pijn waarvan het zonneklaar is dat het niet acuut is, bij de eer ste hulp komt, is het plezierig om te zeggen dat ze hiernaast moeten zijn." Het ziekenhuis weigert geen pa tiënten die met kleinigheidjes binnen komen zetten, zegt Ket ting. „We hebben hulpplicht. Maar als iemand met niets ern stigs twee uur moet wachten tótdat hij aan de beurt is, kan hij ook even naar de dokterspost, als die maar dicht in de buurt zit." In de Doezastraat zit een huisartsenpost voor mensen in Leiden en omgeving die 's avonds, 's nachts en in het weekeinde een dokter nodig hebben. Maar het LUMC zegt weinig effect van de komst van deze dokterspost te merken. De afdelingen spoedeisende hulp van de Nederlandse zie kenhuizen zijn overbelast door patiënten die best door een huisarts geholpen kunnen wor den, maar die toch het zieken huis opzoeken. „We verzuipen in het aantal aanlopers", aldus medisch manager P. Bode van het Centrum Eerste Hulp van het LUMC. „We zijn een acade misch ziekenhuis en willen dus ernstige traumaslachtoffers. Maar van de 28.000 patiënten die wij per jaar op de EHBO-af- deling krijgen zijn er maar drie duizend traumapatiënten." Van alle patiënten die het eerste hulp-centrum van het Leidse academisch ziekenhuis bezoe ken, is bijna zeventig procent niet eerst bij de huisarts ge weest. Bij ongeveer de helft van deze patiënten, stelt het zieken huis vast, had een huisarts de behandeling kunnen doen. Een dokterspost in de buurt van het LUMC kan de druk bij de eerste hulp verlichten, denkt Ketting. Dat idee wil het zieken huis in het overleg met de huis artsen bespreken. Maar een post in het LUMC, zoals de gemeente Alkemade deze week opperde, wil het LUMC niet. „Dat wekt alleen maar verwarring bij de patiënt", zegt Ketting. „Het moet voor hem wel duidelijk zijn welk loket hij moet heb ben." Een EHBO-afdeling en een huisartsenpost in één ge bouw is ook 'organisatorisch onhandig', aldus de woordvoer der van het LUMC. De gemeente Alkemade pleit voor verhuizing van de dokters post uit de Doezastraat omdat de huisartsen buiten kantoor uren op deze plek in de Leidse binnenstad slecht bereikbaar zouden zijn. De gemeente wil verhuizing naar het LUMC of het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp. Het Rijnland Ziekenhuis wil wél een dokterpost binnen z'n mu ren halen, meldt woordvoerster J. Schrijnemaekers. „Wij nemen positief kennis van de optie om de huisartsenpost naar het Rijn land Ziekenhuis te verplaatsen." In het weekeinde werken er in het Leiderdorpse ziekenhuis al huisartsen van de dokterspost in de Doezastraat. In tegenstelling tot het LUMC ziet het Rijnland Ziekenhuis geen bezwaren om een dokterspost in een zieken huis te plaatsen. „Wij zien voor delen om voorzieningen bij el kaar te brengen", aldus Schrij nemaekers. door Timoteus Waarsenburg leiden - Breakdance, street- dance en voetvolley. Buurt huis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in Slaaghwijk stond gistermiddag in het te ken van jongerenactiviteiten. „Voetbal en breakdance leven hier enorm", zegt medeorga nisator Karin de Goede van de Leidse Welzijnsorganisatie. „De jeugd uit Slaaghwijk komt te vaak negatief in het nieuws. Deze middag is voor de jonge ren. En om de buitenwacht te laten zien dat hier ook veel goeds gebeurd." Op een groot podium voor het buurthuis, halen jongens van zes tot ruim zestien al ver voor het begin van de demonstra ties halsbrekende toeren uit op de maat van testmuziek. Bij het horen van de zware beats, kunnen de meesten al niet meer stil blijven staan. Ze wiebelen wat op hun voeten, draaien op de plaats wat rondjes en springen vervol gens ook het podium op om te dansen. En om te laten zien dat je kunt dansen. Want het draait om meedoen en gezien worden. Vrijwel alle jongens dansen bij Nikos. Voor veel mensen een onbekende naam, voor de jongeren uit Leiden-Noord een begrip. Zo'n half jaar gel den begon hij met een break- danceklasje. „Ik had zeven jongens die meededen. In middels bezoeken wekelijks tussen de 120 en 150 jongeren de danslessen. We hebben nu ook een echte naam: Spinning Keys. Door de jongens zelf verzonnen. Onder die naam gaan we ook meedoen aan break- en streetdance wed strijden elders in het land." Het dansen vormt volgens Nikos een ideale brug. Tussen de jongens onderling, tussen de verschillende culturen in Leiden Noord. En tussen de jongeren en de welzijnswer kers, die streven naar goed contact met de jeugd uit de buurt. Want in het achter hoofd speelt natuurlijk ook mee dat wie danst, geen rot tigheid kan uithalen Alles draait bij mij om het dansen", zegt Nikos. „De ouderen trai nen en begeleiden de jonge- Breakdance leeft enorm in de Slaaghwijk. Foto: Mark Lamers ren. Zo heeft iedereen verant woordelijkheid voor elkaar. En iedereen heeft respect voor wie danst. Ongeacht leeftijd of afkomst." En dat Nikos daarmee geen onzin vertelt, blijkt even later als de muziek echt gaat draai en. Op het podium staat een bonte verzameling jongens. In alle soorten en maten, afkom stig uit alle uithoeken van de wereld. Enige verschil lijkt er niet te zijn. Wie danst, hoort erbij. leiderdorp/leiden - Veertien jongens en één meisje zijn de afgelopen maanden aangehou den wegens misdrijven die ze in en rond het Leiderdorpse win kelcentrum De Winkelhof zou den hebben gepleegd. De politie heeft dat gisteren bekend ge maakt. Het gaat om jongeren in de leeftijd van dertien tot zeven tien jaar en afkomstig uit Leiden en Leiderdorp. Ze worden ver dacht van mishandeling, bedrei ging en vernielingen, van een groot aantal winkeldiefstallen en van de diefstal van enkele tien tallen (brom-)fietsen. Nu de jeugdbende van de straat is, is de rust enigszins weerge keerd in De Winkelhof. De poli tie constateert bijvoorbeeld een vermindering van het aantal bromfietsdiefstallen rond het winkelcentrum. Een groot aan tal meldingen begin dit jaar over jeugdoverlast en aangiften van diverse misdrijven waren voor de politie aanleiding om een on derzoek in te stellen naar de jongeren. De vijftien die de afge lopen maanden zijn opgepakt, moeten na de zomer voor de rechter verschijnen. leiden - De Leidse zorgverzeke raar Zorg Zekerheid voorspelt een forse verhoging van de ver zekeringspremies. Premieverho gingen zijn volgens de verzeke raar niet tegen te houden door het groeiende tekort aan artsen en de toenemende vraag naar zorg. De premies staan verder onder druk door de salariseisen van de verschillende beroeps groepen in de zorg en de verlie zen waarmee Zorg Zekerheid kampt. De verzekeraar leed in 2001 een verlies van 14 miljoen euro. In dat jaar werden de pre mies verlaagd. „Een premiever hoging was meer aangewezen geweest", zeggen de directeuren R. Hendriks en A. van Houten nu. Zij erkennen met de premie verlaging te optimistisch zijn ge weest. Inl 5121 tander Pechtold is hard n vakantie toe. Hij kan xitiek meer velen. Toen an As van de Christen- ïem verweet, dat hij met toti irhaal over sloop van de vaal onnodig paniek had id in die wijk, riep de luder meteen dat hij 'zich e maat laat nemen door erVan As'. raar, want Van As is een en raadslid. Het is zijn Pechtold en diens col- rethouders de komende voortdurend de maat ^ri'| nen. Hij krijgt daar zelfs n scheiden vergoeding >ositear prefereert Pechtold P°s eden die hun mond m. Een regententrekje. >rdt liever niet gestoord slopen van een woon- [Jj ild en zijn collega's laten verigens weer wel de Dag! lemen door adviesbu- PMG en de Universiteit l Graag zelfs. Als de be- kundigen ze een pak [even door te zeggen dat loudi een zwak bestuur heeft schreeuwen ze om „Heren van de KPMG, ons nog maar een paar llende analyses", zeiden emend burgemeester n ge Lemstra en wethouder «fillebrand. Desnoods be- e het zelf. erssl rote woorden, weinig da- :hijnt de kern te zijn van iek van KPMG op het ge- ebestuur. Groots en :pend willen de wethou- ven, maar er zijn geen naren om hun luchtkas- derd e bouwen en er is geen m ze te betalen. er trouwens ook niet laar dat weerhoudt de üders er niet van om met nieuwe plannen te Daarbij kijken ze dik- ;ndif wijls begerig naar de grond van buurgemeenten, en dat heeft er weer toe geleid dat Leiden in de wijde omgeving geen vrienden meer heeft. Dat gaat op den duur ook tegen je wer ken. Het lijkt allemaal heel simpel en duidelijk, die kritiek, maar burgermeester en wethouders van Leiden begrijpen het niet. Ze vragen toelichting en ver duidelijking. Aanvullende ana lyses. Of de bestuurskundigen hen nog eens de maat willen ne men. Maar als volksvertegenwoordi ger Filip van As kritiek heeft op wethouder Pechtold, dan wordt de wethouder boos. Dan roept hij dat hij zich 'niet de maat laat nemen door de heer Van As'. Zeker bang dat die Van As tot de ontdekking komt, dat de wethouder een gemiddelde lengte paart aan een grote mond. Spagaat Als financieel topambtenaar Arie Opdecente bij zijn wet houder Rogier van der Sande de kamer binnenloopt, schrikt hij ziich eerst een hoedje, alvo rens hij in een stuiplach schiet. De wethouder zit niet zoals hij verwachtte achter zijn bureau, maar in een ingewikkelde hou ding op een dun matje op de grond. Als Rogier van der Sande de ambtenaar ontwaart, tracht hij zich met een reeks van kronke lende bewegingen uit zijn be narde positie te bevrijden. „Het is allemaal de schuld van Groenlinks", verontschuldigt de WD-bestuurder zich. Ambtenaar Opdecente kijkt nog meewariger dan hij net al deed.Als Groenlinks z'n zin krijgt, moet ik mij voortaan om de haverklap in allerlei boch ten wringen. En dus zit ik hier al dagen te proberen om aller lei turnoefeningen te doen. Ik wil best flexibel zijn, maar er zijn grenzen. Hoever moet ik gaan? Vooral die spagaat krijg iker maarniet in." De wethouder kijkt de ambte naar ietwat wanhopig aan. Het heeft allemaal te maken met die vermaledijde onroerende- zaakbelasting, legt de wethou der uit. Opdecente knikt in middels begrijpend. Van der Sande pleitte tijdens de verkiezingscampagne als WD-kandidaat voor vier nieu we jaren op het pluche vurig voor het afschaffen van de hui zenbelasting. De landelijke WD had dat ook al gedaan en ziet nu prompt die wens verzil verd in het nieuwe regeerak koord. Da's allemaal heel mooi, vindt Van der Sande, maar ondertussen zitten ge meenten als Leiden met de ge bakken peren. Wat gaat dat dan betekenen? En dan vooral voor die door linkse partijen zo bewierookte belastingmix. Daarin veegt de gemeente de ozb, afvalstoffen heffing en de rioolrechten op een hoop. Zo wordt de pijn enigszins op een manier ver deeld waarbij de dikste schou ders de zwaarste lasten dragen. Da's heel solidair, vindt Groen links, dat verder weinig ver trouwen heeft in het sociale gezicht van de nieuwe coalitie van CDA, LPF en WD. Dus moet het Leidse college, mét Van der Sande, naar Den Haag om daar te roepen dat ze met hun tengels van de belas tingmix af moeten blijven. Groenlinks zag het helemaal zitten: Van der Sande met een spandoek op het Binnenhof. De partij rekende zich echter rijk en zag de motie met deze opdracht aan Van der Sande dinsdagavond hopeloos stran den in de gemeenteraad. Groenlinks vroeg het onmoge lijke. Achter de coulissen liet Van der Sande dat nog maar eens zien: die spagaat kreeg hij er toch echt niet in. Tekst: Aad Rietveld en Robbert Minkhorst Tekening: Maarten Wolterink door Wilfred Simons leiden - Leidenaar J. Verstelle (75) is enkele weken geleden van duizend euro beroofd nadat twee pinpasdieven hem op NS- station Leiden Centraal zijn pin code en -pas ontfutselden. Zo wel ABN Amro als de NS geven nu toe dat dergelijke criminelen op de stations van Leiden, Den Haag en Rotterdam veel slacht offers maken. Het geval van Ver- stelle is het zoveelste in de rij. De diefstallen zijn actueel nadat de Leidse hoogleraar psycholo gie W. Wagenaar bekendmaakte dat hij en zijn vrouw 42.000 euro kwijtraakten na een pinpastruc op het station. Verstelle (75) werd beroofd toen hij bij de automaat ter hoogte van de bloemenkiosk een kaart je kocht. Eén pinpasdief sloop naderbij en keek ongemerkt af terwijl Verstelle zijn pincode in toetste. Toen het apparaat de pas teruggaf, tikte hij Verstelle op zijn schouder en wees hem op een bankbiljet dat op de grond lag. Een afleidingsma noeuvre: een tweede dief pakte de pas van Verstelle uit de auto maat en stopte er een andere, zeer gelijkende, voor terug. Verstelle merkte vrijwel meteen dat hij bedrogen was. „Toen ik de pas in mijn portefeuille deed, zag ik dat hij niet van mij was." Hij zocht eerst tevergeefs hulp bij de bloemenkiosk en liet ver volgens de stationschef oproe pen. „Die kwam maar niet", herinnert hij zich. „Uiteindelijk zei een medewerkster van de universiteitswinkel in het station dat ik naar de ABN Amro op de Stationsweg moest gaan. Toen ik daar aankwam om mijn pas te blokkeren, hadden de dieven hun slag al geslagen. Bij de Ra bobank hadden ze honderd eu ro gepind en bij de ABN Amro nog eens 900." Volgens woordvoerder G. Piela- ge van ABN Amro heeft Verstelle naar beste vermogen gehan deld. Wel vindt hij dat de Leide naar beter zijn best had moeten doen om te voorkomen dat de dief zijn code kon afkijken. „Je moet je andere hand over het toetsenbord leggen, of je li chaam voor het apparaat hou den", vindt hij. „Dat staat mis schien stom, maar het gaat wel om jouw geld." Niettemin meent de voorlichter dat de bank coulant moet zijn en de Leidenaar schadeloos moet stel len. „Hij kan hier weinig tegen doen." Hoogleraar Wagenaar, eveneens slachtoffer van de pinpasdieven, meent dat banken een vertrou wensrelatie met hun klanten hebben. Zij moeten op hun geld passen en klanten bellen als zij ongebruikelijke transacties ver moeden. Hij vindt het onvoor stelbaar dat dat niet gebeurt. ABN Amro brengt hier tegenin dat het de rekeningen van 4,5 miljoen klanten niet bij kan houden en dat die bovendien een eigen verantwoordelijkheid hebben om het betalingsverkeer veilig te houden. Alleen de pri vate clients, zeer rijken met een eigen bankier, genieten een voorkeursbehandeling. De ge wone retail customers krijgen volgens Pielage 'toegang tot gra tis, efficiënt en veilig betalings verkeer'. Waguiaar wil voor de prijs van eëB 'retail customer' dezelfde voorrechten als de 'pri vate clients' en dat kan volgens Pielage niet. Wel is het volgens hem 'een gebruikelijke procedu re' dat pinpasslachtoffers het geld terugkrijgen dat in de eerste week na de diefstal is opgeno- (advertentie) Scholen mogen sexy kleding verbieden Geef uw mening www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13