ECONOMIE Ook benzine bij wegrestaurant Overheid stuurt groene belegger het bos in Kleine industriële bedrijven zijn somber gestemd Bedrijven nog slordig met e-mail President Bush leende geld van eigen bedrijf t van panden lus verhuurd onics blijft bij naar werken vrouwen schandalen' tncourt e Francaise od nachtwerk lerChrysler Minister komt tegemoet aan roep om concurrentie Rabobank: 'Forse tegenwind kan nog draaien' :hting >t steun ^Qwest Personeel Telekom voert campagne 'Schuldenklok' tikt weer Prijzenslag op truckmarkt Brussel ontevreden over Amerikaanse douaniers JURIDISCH BELICHT Naar selectief gebruik van concurrentiebeding Ongeveer de helft van voormalige Laurus-win- eft inmiddels een nieu- irder gevonden. Dat akelaar DTZ Zadelhoff emaakt. Begin dit jaar makelaar opdracht om 0 voormalige Basis- ivinkels en vijftig andere 1 huurders te zoeken. De concurrent Lidi nam zijn n vijftig panden. Ook an- permarktketens bleken Êsseerd zoals Ahold, Co- par. Er is nog geen r gevonden voor de Rot je Van Nelle Ontwerpfa- aar Laurus, voor de fi- ellende zichtbaar et hoofdkantoor wilde n. dam - Automatiserings- Jetronics wijst een col salarisverhoging voor werknemers pertinent tand. Zolang de vak- vasthouden aan een ng van 3,25 procent lere werknemer, hoeven neer langs te komen bij tie. Getronics kent een waarbij het salaris ge- k is gebaseerd op pres- it bedrijf biedt in plaats lollectieve loonsverho- basissalarisverhoging procent vanaf 1 juli na - Met vrouwen in de in bestuur van grote tningen verdwijnen de ïdschandalen. Dat zegt titter van een mondiaal Jo iberaad, Irene Nativi- X) ouwen aan de top leer transparantie over waarop ondernemin- tden geleid." Ook heb- gjj [seksegenoten volgens 55 id een beter oog voor de M avan aandeelhouders [jjj lemers. De Spaanse zei e opening van de 'we- roor vrouwen' die giste- on in Barcelona. iliane Bettencourt, erf- van het Franse cosme- |gg em L'Oréal, is de rijk- rarikrijk. De 79-jarige lurt bezit een vermo- 17,2 miljard euro, aldus se weekblad Challen- nog eigenaar van 27 van de aandelen L'O- an 3 procent van Nest- tweede plaats komt ,4< in Bernard Arnault met 'j* logen van 16,6 miljard 'li t - Bij het autoconcern Chrysler mag in Duits- irtaan niet voor 06.00 19.00 uur worden ge it concern heeft met iterlijke uitspraak een geleden in de jaren- jd met de bonden over Overtreding kost het 150.000 euro. Volgens 1G Metall wordt er illegaal' 750.000 uur :rkt. DaimlerChrysler [t in beroep te gaan. vrijdag 12 JULI 2002 den hjlag/anp - Benzinestations en wegrestaurants mogen met elkaar gaan concurreren. Met in gang van i januari 2004 mag de horeca langs de autosnelweg benzine verkopen en mogen pomphouders maaltijden aanbie den. Dit heeft minister Jorritsma (economische zaken) gisteren mede namens haar collega's van Financiën, Verkeer en Water staat en Volksgezondheid, Wel zijn en Sport aan de Tweede Ka mer geschreven. Het kabinet volgt hiermee het standpunt van een meerderheid in de Kamer. Volgens Jorritsma heeft onder zoek uitgewezen dat het niet noodzakelijk is de functies van benzinestation en wegrestau rant te scheiden. Beide bran ches werken voor een goed deel al op eikaars terrein. Wel con stateert de bewindsvrouw dat benzinestations en wegrestau rants aantasting van verworven posities vrezen. In de overgangsperiode tot 1 ja nuari 2004 krijgen wegrestau rants de mogelijkheid hun 99- jarige erfpachtovereenkomst in te ruilen voor een vijftienjarige servicestationconcessie. Als zij niet de gemeentelijke vergun ningen krijgen om daadwerke lijk benzine te gaan verkopen, kunnen zij de oorspronkelijke erfpachtovereenkomst voor het wegrestaurant voortzetten. Na het aflopen van de concessiepe riode worden de tankstations geveild. Het wegrestaurant kan dan de opbrengst van de veiling krijgen. Het besluit past in het beleid van minister Jorritsma om te ko men tot meer concurrentie op de benzinemarkt. Zij schrijft ook aan de Tweede Kamer dat in de cember van dit jaar de eerste veiling van negen bestaande benzinestations langs de snel wegen zal plaatsvinden. Het is de bedoeling dat de grote oliemaatschappijen via die vei lingen een deel van hun markt prijs geven aan andere benzine- merken. De Tweede Kamer heeft in een motie bepaald, dat dochtermaatschappijen van de grote oliemaatschappijen uitge sloten moeten zijn van die vei lingen. delft/gpd - Het industriële midden- en kleinbedrijf is somber gestemd over het komende halfjaar. Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde halfjaarlijkse industrie- monitor van MKB-Nederland. Over het eerste halfjaar hadden de ondernemers in deze sector nog gematigd positieve verwachtingen. Eén op de twee ondernemers in het industriële midden- en kleinbedrijf vindt de vlag er economisch gezien niet goed bij hangen. Dit vertaalt zich in de verwachtingen voor het komende halfjaar. Zo verwacht nu 33 procent van de ondernemers over het tweede halfjaar een hoge re omzet. Voor het eerste halfjaar rekende nog 52 pro cent op een hogere omzet. Ook het aantal ondernemers dat een betere orderportefeuille verwacht is gedaald. Over het tweede halfjaar is dat 35 procent, tegen 45 pro cent over het eerste gedeelte van 2002. Volgens het Economisch Bureau van de Rabobank kan de economie nog dit jaar uit het dal klimmen. De 'forse tegenwind' kan draaien door positieve ontwikkelingen in de exportmarkten. Hierbij speelt de industrie een be langrijke rol, want van de totale export komt 80 procent voor de rekening van de industrie. Ook de industriële mkb werkt hieraan mee. Van de 45.000 bedrijven is 38 procent actief in het buitenland. Vorig jaar was dit nog dertig procent. Overigens is de daling van de productie aan het afvlak- c/anp - De stichting Support KPNQwest navond om elf uur de het netwerk van de kabelexpoitant. KPN, emer van de stichting, lekendgemaakt. ing, die bestaat uit een ■veranciers waaronder nergiebedrijven, houdt rerk al zes weken in >r onder meer de over- medewerkers te beta- waren al van plan om landag delen van het e sluiten en er vrijdag finitief de stekker uit te >mdat een overname [g uitblijft. ichting stopt, hangt di- n met het lopende bod op de verbindingen in in Duitsland. KPN stelt Janken en curatoren niet' positief hebben d op het bod van het edrijf. curator J. van Apel- eeft het Nederlandse curatoren wel positief d van KPN gereageerd, in niet dwars, het zijn n en de crediteuren- e die niet akkoord zijn iet de transactie." Van vermoedt dat het eboden bedrag te ma- Eerder slaagden de erin het Franse en 1 van het netwerk te aan respectievelijk het elecombedrijf Telia en internetbedrijf Jippii groesbeek/gpd Bedrijven en instellingen handelen vragen die per e-mail binnenkomen slecht af. Eenderde laat helemaal niets van zich horen, blijkt uit het jaarlijks e-mailonderzoek van het Tijdschrift voor Multimedia. Wel is er een verbetering zicht baar ten opzichte van eerdere jaren. Tijdens de eerste e-mailtest in 1999 bleef nog 43 procent van de mailtjes onbeantwoord. Ook wordt sneller op mailtjes gerea geerd. Na gemiddeld 1,2 dagen volgde antwoord. Vorig jaar was dat nog 1,3 dagen. De manier waarop dat gebeurt, laat echter te wensen over. De afhandeling van e-mail is bij sommige be drijven nog altijd slecht gere geld, concludeert het tijdschrift. De onderzoekers namen negen tig bedrijven onder de loep uit zes verschillende branches. Elke instelling ontving een e-mailbe- richt met een vraag over een product of dienst. De computer bedrijven reageerden snel. Van de gemeenten reageerde daar entegen slechts zestig procent. Bij de omroepen kwam de AVRO kwam goed uit de test, terwijl de TROS en de EO de enige waren die helemaal niets van zich lieten horen. Ook de commerciële zenders reageer den slecht, traag of helemaal niet. bonn/anp - Werknemers van Deutsche Telekom hebben de Duitse politiek opgeroepen zich niet te bemoeien met de gang van zaken bij hun concern. In paginagrote advertenties stellen ze dat door inmenging aanzien lijke schade dreigt. De campag ne lijkt een aanval op bondskan selier Schroder. Die zou erop uit zijn bestuursvoorzitter Sommer te ontslaan. Sommer ligt onder vuur omdat Deutsche Telekom voor 65 miljard euro schulden heeft. De Duitse overheid is nog voor 43 procent aandeelhouder van de telecomaanbieder met 257.000 werknemers. new york - In New York is een traditie in ere hersteld. Sinds gisteren tikt de 'schuldenklok' weer, een scherm van drie bij acht meter op de hoek van Sixth Avenue en 42nd Street waarop de nationale schuld van de Verenigde Staten valt af te lezen. Toen de kok weer begon te lopen, stond er het bedrag van 6100 miljard dollar op, overeenkomend met bijna 67.000 dollar per Amerikaans huishouden. Per seconde kwam er 30 dollar bij. In september 2000 werd de teller stilgezet en afgedekt. De Amerikaanse overheid zwom toen in het geld, onder meer door sterk gestegen aandelenkoersen die de bestedingen in de VS tot grote hoogte brachten. De klok werd in 1989 geïnstalleerd op initiatief van onroerendgoedma- kelaar Seymour Durst, die in 1995 overleed. Hij wilde de Amerikanen bewust maken van hoeveel toekomstige generaties moesten betalen als de overheid geld bleef lenen. Het onderhoud aan de klok kost ongeveer 2000 dollar per maand. Foto: Reuters/Peter Morgan utrecht/gpd - Het afschaffen van de fiscale voordeeltjes voor groen beleggen zal gevolgen hebben voor de ontwik keling van duurzame projecten in de landbouw en ener giesector. Dit zegt directeur Luuk Hans van de Rabo Groen Bank (onderdeel van de Rabobank Groep) in een reactie op de plannen van het nieuwe beoogde kabinet van WD, CDA en LPF. De Rabobank besloot dinsdag, net als Triodos Bank en ABN Amro om de Groenfondsen voorlopig in de ijskast te zetten. De eerste telefoontjes van bezorgde projectleiders en beleggers in de groensector zijn al binnengekomen bij de Rabobank. Volgens Hans maken beide partijen zich grote zorgen over de plannen van het nieuwe kabinet. Dat wil de gunstige belastingregelingen voor maat schappelijke beleggingen afschaffen. Hierdoor zullen sommige projecten (bijvoorbeeld in de biologische landbouw of windenergie) niet doorgaan, verwacht de Rabobank. „Er zijn nu al ondernemers die hebben aangegeven hun projecten voorlopig op te schorten". De Rabobank, zal net als ABN Amro en Triodos Bank voorlopig geen geld verstrekken aan deze projecten. De groerlë fondsen bie den ondernemers vaak de mogelijkheid om een krediet af te sluiten dat ze bij een gewone bankinstelling niet kunnen krijgen. Op dit moment lopen er tussen de 1200 en 1400 'groe ne' projecten bij de Rabobank. Ze hebben allemaal pro jecten van de overheid een 'groenverklaring' gekregen, wat betekent dat ze in aanmerking komen voor fiscale stimulering. Omdat de bank van oudsher een sterke po sitie heeft in de agrarische sector betreft het vaak pro jecten van biologische boeren, maar ook kassen en windmolens. Hans betwijfelt of het nieuwe kabinet de beoogde 100 miljoen euro zal besparen door de fiscale regeling af te schaffen. „Waarschijnlijk hebben ze geen rekening ge houden met de extra belastinginkomsten van de onder nemers." Die lopen volgens hem terug als het minder gaat. Het uitstellen van innovatieve plannen zal zijn te rugslag hebben op het economisch handelen, voorspelt hij. De beslissing van de Rabobank is niet alleen hard aan gekomen bij de ondernemers, ook beleggers zijn onge rust. Toch vindt de bank het niet verstandig door te gaan met de fondsen. „We zien het als onze 'zorgplicht' jegens de belegger om de activiteiten op te schorten." Als de heffingskorting wordt afgeschaft levert groen In leggen een veel kleiner fiscaal voordeel op. De Rabo bank beheert nu 1,3 miljard euro in deze sector. De bank zegt daarmee 25 procent van de markt in handen te hebben. De gunstige fiscale regelingen gelden sinds 1995 en ma ken sinds die tijd een redelijk gestage groei door. In 2000 stonden de beleggingen door de belastingherzie ning eerder enige tijd onder druk. Ook toen was niet duidelijk wat het kabinet met de fiscale voordelen wilde doen. Volgens Hans heeft dat wel enige beleggers ge kost. „Maar je weet nooit hoeveel er zijn weggebleven." De meeste groene beleggers bij de Rabobank komen in eerste instantie voor de fiscale voordelen, maar daar naast dragen ze de milieueffecten ook een warm hart toe. Het zijn echter geen typische milieufreaks volgens de bankdirecteur. „In de regel zijn het ouderen, 45- plussers, met een spaarachtergrond", zegt Hans. In plaats van de spaarrekening of staatsobligatie kiezen ze voor een groenfonds, dat doorgaans redelijk stabiel is. De bank heeft er zelf natuurlijk ook alle belang bij dat de rendabele fondsen niet worden afgeschaft. Het is in derdaad een mooi alternatief, beaamt Hans, in een markt waarin de gewone aandelen nu bijna 'niet te ver kopen zijn'. „Uit onderzoek van het ministerie van VROM blijkt dat er nu 160.000 groene beleggers zijn," washington/rtr - De Ameri kaanse president Bush heeft ruim tien jaar geleden geld ge leend van het bedrijf waar hij toentertijd directeur was. De re gering bevestigde gisteren de berichten van The New York Ti mes en The Washington Post. In 1986 en 1988 leende Bush bij elkaar 180.000 dollar tegen een lage rente. Hij kocht daarmee aandelen in het energiebedrijf Harken waar hij krachtens een aandelenprogramma voor hoger personeel recht op had, aldus het Witte Huis. Bush raakte al eerder in diskre diet, omdat hij in 1990 voor bij na 850.000 dollar aandelen Har ken verkocht voordat het bedrijf verlies meldde. Na de bekend making van het verlies ging de koers van het aandeel Harken sterk omlaag. Volgens het Witte Huis is er niets illegaals aan de leningen en was er destijds sprake van volledige openheid. Bush be taalde een rente van 5 procent, terwijl de gangbare rente toen op 0,75 procent stond. Hij be taalde het geld temg toen hij in 1993 Harken verliet De leningen van Bush komen in de publiciteit op het moment dat de president sterk ageert te gen dergelijke praktijken. Eerder deze week hield hij een toe spraak. Daarin pleitte hij onder meer voor een hardere aanpak van boekhoudkundige fraude en voor meer openheid aangaande de financiële handel en wandel van bedrijfsbestuurders. ken. Met name in de chemie, aardolie, rubber en in de kunststofindustrie daalt het productiecijfer minder snel dan voorgaande maanden. Dit blijkt uit CBS-cijfers. De Rabobank verwacht dat deze positieve ontwikkeling ge volgd zal worden door andere sectoren, zoals de voe ding, de groothandels en het transport. MKB-Nederland denkt dat de huidige economische si tuatie ondernemers dwingt tot innovatie. Dit is de enige manier om uit het dal te klimmen. Het percentage be drijven dat op korte termijn met nieuwe producten komt is echter sterk gedaald, van zestig procent in 1999 tot dertig procent dit jaar. Volgens de brancheorganisa tie is innovatie echter een must. frankfurt/dpa - De vrachtwa genproducenten in Europa zijn op het ogenblik in een prijzen slag verwikkeld die sommige fa brikanten teveel dreigt te wor den. Kortingen op de catalogus prijs van 30 tot 50 procent zijn eerder regel dan uitzondering. Concerns als Mercedes, MAN, Volvo, Scania, Iveco, Renault en DAF schroeven hun prijzen constant omlaag om hun markt aandelen te behouden. Enkele producenten hebben vrijwel geen lucht meer. Er ko men dan ook signalen uit de markt dat de strijd om het marktaandeel via de prijs zijn langste tijd heeft gehad. Dit heeft heeft Bemd Gottschalk, voorzitter van het verbond van Duitse autofabrikanten (VDA), gisteren gezegd. Volgens Gott schalk zijn ook de alhemers niet gebaat bij een prijzenslag die leidt tot het verdwijnen van aan bieders op de vrachtwagen- markt. In de zeven jaar tot 2000 is de vraag naar trucks constant ge groeid. Daarna ging het bergaf waarts. Voor dit jaar houdt het VDA het voor West-Europa op een mogelijke afeet van 288.000 zware bedrijfswagens. Dat is 12 procent minder dan vorig jaar. Voor de middellange termijn hebben de truckfabrikanten hun blik naar het oosten gewend. De komende uitbreiding van de Eu ropese Unie biedt mogelijkhe den. Het VDA ziet in de periode tot 2010 in het oosten de vraag met 50 procent groeien. Bij zwa re vrachtwagens kan de groei zelfs op 65 procent uitkomen. rotterdjum/gpd - De Europese Commissie wil niet dat Ameri kaanse douaniers in de havens van Rotterdam, Antwerpen en Le Havre worden gestationeerd. De aanwezigheid van de doua niers, die containers die naar de Verenigde Staten worden ver scheept gaan controleren, bete kent volgens Europees commis saris De Palacio (transport) on eerlijke concurrentie en een be lemmering van het vrije verkeer van goederen. Nederland heeft twee weken ge leden als eerste afspraken ge maakt met de Customs Service USA, de Amerikaanse douane, over de stationering van vijf douaniers. Zij zouden in Rotter dam samen met hun Neder landse collega's 'risicovolle', voor de VS bestemde containers moeten onderscheppen. Met Frankrijk en België worden soortgelijke overeenkomsten voorbereid voor de havens van respectievelijk Le Havre en Ant werpen. Een woordvoerder van de US Customs is verbaasd over de uitlatingen van eurocommissa ris De Palacio, maar zegt verder nog niet te kunnen reageren. Eind vorig jaar heeft het paarse kabinet een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend voor een ingrijpende wijziging van het concurrentiebeding. Dat is een schriftelijke afspraak tussen werkgever en werknemer waar bij de laatste enige tijd na het einde van het dienstverband in zijn vrije arbeidskeuze wordt be perkt. De werkgever heeft er soms belang bij te voorkomen dat de werknemer hem direct concurren tie aandoet door gebruik te maken van de kennis (werkwijze en rela ties) die hij juist bij hem heeft opge daan. Een concurrentie beding wordt dik wijls standaard in de arbeidsover eenkomst opgeno men, los van de vraag of de werk gever er echt be lang bij heeft om de werknemer eraan te houden. De demissio naire regering verwacht door aanscherping van de regels uit eindelijk de arbeidsmobiliteit te vergroten. Nu geldt dat het con currentiebeding schriftelijk moet zijn aangegaan met een meerderjarige werknemer. In het wetsvoorstel komen daar extra voorwaarden bij. Zo moet expliciet worden vermeld voor welke werkzaamheden het geldt en voor welk geografisch gebied. Bovendien moet de duur zijn genoemd: het beding mag maxi maal één jaar duren. Voorts moet worden vastgelegd dat de werkgever aan zijn werknemer een billijke vergoeding betaalt voor iedere maand dat de be perking duurt en hoe hoog die vergoeding is. Opvallend is dat aanknopingspunten voor bere kening van de hoogte van deze vergoeding ontbreken. Er hoeft niets te worden betaald als de arbeidsovereenkomst we gens dringende redenen is op gezegd (rechtsgeldig ontslag op staande voet) of om dezelfde re- dener, door de kantonrechter is NINE BOOU advocaat in Haarlem ontbonden. Wanneer de ar beidsovereenkomst nog tijdens de proeftijd wordt beëindigd, kan de werkgever geen rechten aan het concurrentiebeding ontlenen. Hetzelfde geldt wan neer de werkgever in staat van faillissement komt te verkeren. De werknemer heeft ook onder het voorgestelde systeem de mogelijkheid aan de rechter te vragen het con currentiebeding te matigen of ver nietigen. Verder kan de rechter de overeengekomen vergoeding verho gen. Het wets voorstel brengt ook wijzigingen met zich mee voor de procedu re bij de kanton rechter, waarbij ontbinding van de arbeidsover eenkomst wordt gevraagd. De werknemer kan de kantonrechter vragen zich uit te laten over het concurrentie beding. Die kan het beding eventueel matigen of vernieti gen, of de vergoetfrig opnieuw bepalen. Wat in dPpraktijk zal gebeuren is dat de beslissing over het concurrentiebeding grotendeels zal worden vertaald in de vergoeding, die de kanton rechter bij de ontbinding vast stelt Complicerende factor is dat straks wel beroep kan worden aangetekend tegen de beslissing over het concurrentiebeding, maar niet tegen het besluit om de arbeidsovereenkomst te ont binden (met vergoeding). De wetgeving is in het eerste jaar na inwerkingtreding niet van toe passing op al bestaande concur rentiebedingen. Maar als die na dat jaar niet aan de nieuwe ei sen zijn aangepast zijn ze nietig. Voor een aanpassing is wel me dewerking van de werknemer vereist. Of een werknemer me dewerking kan weigeren is een vraag die wellicht alleen door de rechter kan worden beant woord.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7