BINNENLAND ïi2toove MPA-hormoon afkomstig van schil anticonceptiepil let op zoek naar een ndere internetprovider? 'Meer dan mooi krijtstreeppak en talenkennis' Formatie stond eerder op springen PvdA'er Bos pleit voor eerste- en tweedeklas zorg horwegen teisterd helpt je op internet Benoeming Maxime Verhagen als CDA-fractievoorzitter tamelijk onverwacht Vervolging gedeputeerde xlverklaring miste sneller ut uw zes weken l d in woning •jaar cel voor achten' zus ingbotsing [keert Ai6 celstraf en roor misbruik Confrontatie met Kok Zorg neemt ouders vaak niet serieus COMMENTAAR Glazen bol Ben jij sterker dan drank? Boosheid over misstanden bij veetransport Iers bedrijf stond aan wieg van hormoonschandaal Briefschrijver was zelf ook hindoestaan (advertentie) imige gratis internetproviders stoppen met gratis. 12move niet. 12move iratis en blijft gratis. In de Consumentengids van juni 2002 kwam ove zelfs als de allergoedkoopste gratis internetprovider uit de test. Stap irom over op 12move. Registreren is héél makkelijk en je internettikken den overzichtelijk afgerekend via je telefoonrekening, snel naar www.12move.nl of haal een gratis cd-rom bij Shell. ,Da >ortÉ| cis f g" ures| 5IT1 .Zei ditii mwif ïgt zé| it hid noeil als j< ijk is sagei ïnfyi »ad lij doei den haac/anp - De carrière van Maxime Verhagen begint steeds meer op die van rijn oude politieke baas De Hoop Schef- fer te lijken. Eerder nam hij al de post van De Hoop Scheffer als belangrijkste bui tenlandwoordvoerder over toen deze de CDA-fractie in 1997 ging leiden. Nu ver volgt Verhagen opnieuw de route van De Hoop Scheffer met het fractievoorzitter- schap. Omdat CDA-leider Balkenende premier wordt, liep de afgelopen weken een zoek tocht naar een nieuwe fractieleider. De naam van Verhagen zoemde daarbij al een tijdje rond aan het Binnenhof, maar op de keper beschouwd is rijn benoe ming tamelijk onverwacht. Hij is welis waar een gedreven christen-democraat, maar heeft geen ervaring op sociaal-eco nomisch of financieel terrein. Dit was precies de kritiek die indertijd klonk na de aanstelling van De Hoop Scheffer als fractieleider. De op 14 september 1956 in Maastricht geboren Verhagen komt uit een politiek nest. Vader Verhagen was jarenlang ge meenteraadslid, fractievoorzitter en wet houder voor de KVP en het CDA in de Maastrichtse gemeenteraad en later Lim burgs gedeputeerde. Verhagen zelf zette rijn eerste stappen binnen de christen-democratie in Oegst- geest, waar hij op rijn achttiende naar toe was verhuisd voor een studie ge schiedenis aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Hij kwam toen in 1976 het CDJA, de jongerenorganisatie van het CDA, overigens binnen na een korte vrijage met zowel het links radicalisme als de WD. Maar de keuze voor de christen-demo cratie was definitief. Verhagen werd in 1986 als nieuwkomer in de gemeente raad van Oegstgeest meteen fractievoor zitter voor het CDA. Daarnaast was hij als beleidsmedewerker actief voor de Twee de-Kamerfractie waar hij zich bezighield met rijn grote interesses Europese Zaken, Ontwilckelingssamenwerking en Han delspolitiek. Drie jaar later maakte Verhagen de stap naar Europa'. Als europarlementariër bleef hij actief op terreinen als ontwikke lingssamenwerking en buitenlands be leid. Hij reisde talloze malen onder meer naar Afrikaanse landen om zich te ver diepen in de mensenrechtensituatie. Zijn acties om de banden tussen Chili en de Europese Unie verder aan te halen, lever den Verhagen zelfs in 1996 nog een hoge Chileense onderscheiding op. De inmiddels in Voorburg woonachtige Verhagen slaagde er in 1994 in om on danks de grote verkiezingsnederlaag van het CDA als een van de nieuwelingen toe te treden tot de Tweede-Kamerfractie. Ook daar hielden internationale kwesties rijn aandacht. Onder Paars-D was hij de CDA-aanvoerder in het verzet tegen een Nederlandse bijdrage aan de internatio nale vredesmissie in Ethiopië en Eritrea. Verhagen stond de afgelopen jaren be kend als een felle, pinnige, bijkans dram merige debater. „Buitenlandse politiek is meer dan een mooi krijtstreeppak en je talen spreken", zo voegde hij minister Van Aartsen van buitenlandse zaken ooit toe. De laatste maanden dook rijn ge richt steeds vaker op aan de tafels waar de fractietop van het CDA dineerde. Het bleek een voorbode van rijn leiderschap. Het valt voor Verhagen te hopen dat dit minder dramatisch eindigt dan het frac- tievoorritterschap van De Hoop Scheffer. jht- Een kapotte trein en visselstoring hebben in de endspits tot vertragingen in reinverkeer geleid. De pro- x en ontstonden op het Jee traject Amsterdam- rht en tussen Sittard en J Jen. Gisteren leidden een U iminslag, een kapotte bo- iding en een brand ook al c iel vertragingen. Daarbij het om de trajecten Hilver- Weesp, Amersfoort-Schip- [i Goes-Middelburg. 1 im - Het openbaar nmi- n ie (OM) in Arnhem gaat 111 edeputeerde Scheerder ambtenaar van de pro- Gelderland vervolgen J corruptie en valsheid en uifte. Het vervolgt ook de teur van het evenemen- ireau Gelderland Events. )u Scheerder en de amb- hebben omgekocht. Dat het OM in Arnhem van- jg nd bekendgemaakt. jy aag - Vermiste personen in binnen een jaar dood verklaard. Voorheen pas na vijf jaar. Per 1 is wordt de nieuwe wet j ksing personen van j De verklaring van ver- ?0|, glijk overlijden van een jer st persoon is erg belang- jf'. en verzekeringsmaat- ^el pij keert bijvoorbeeld een verzekering pas uit na die „ring. an nte ihout - De politie heeft (dagavond in haar woning e terhout het stoffelijk r hot van een 47-jarige ^gevonden. De vrouw was ir zes weken dood, zo deerde de politie aan de ran aangetroffen post en heurkalender. De politie "^an uit dat de vrouw een lijke dood is gestorven. W( c on^( ertj AR - De rechtbank in Alk- leeft een 19-jarige jongen loo gisteren veroordeeld celstraf van zes jaar, zijn je broer moet naar een ing voor jeugdigen. De rachten vorig jaar hun 'j net messteken om het le- ndat die zich te westers g naar de normen van iaar Bwe*tse ge2"1- Het OM hoger beroep. luk >nd ijk.ai Jn" 'ar maluwe - Vier vrachtwa- jn gistermiddag om roor drie met elkaar in [gekomen op de Al6, ter van Lage Zwaluwe. De ardoor in de richting lam enige tijd gestremd t. Bij het ongeluk is een bekend aantal mensen d geraakt. Een chauffeur n hersenschudding in ziekenhuis gebracht, op de dag werd de A16 J emd nadat een tankauto bestelbus botste. igin - Het openbaar mi- heeft gisteren voor de ink in Groningen vijf jaar en tbs met dwangver- geëisrtegen de 44-jarige lldenaar voor misbruik ge jongens. De man ïerder op last van de een tatoeage van een ffertje van rijn lichaam irwijderen. De verdachte e eerder zich de afgelo- en vergrepen te hebben e minderjarige jongetjes, i trok hij die bekente- itendeels in. Uit- •nderdag 25 juli. V°] im lor den haag - LPF-voorman Mat Herben kwam gisteren oog in oog te staan met een reuzenversie van pre mier Kok. De redactie van het actualiteitenprogramma Netwerk was naar het Binnenhof getogen om poli tici te vragen naar hun mening over het beleid dat Wim Kok de afgelopen jaren heeft gevoerd. Foto: ANP/ Marcel Antonisse door Ap van den Berg den haag - De kabinetsformatie stond eerder op het punt van mislukken. Op vrijdagavond 28 juni poseerden Jan Peter Balke nende, Mat Herben en Gerrit Zalm gebroederlijk voor een batterij camera's. Glunderend vertelden ze dat het (regeerak koord af was. Maar luttele uren daarvoor vochten de onderhan delaars van CDA en WD nog een knetterende ruzie uit. Inzet vormden met name de verplichte basisverzekering voor iedereen, het fiscaliseren van uitkeringen (kinderbijslag) en de onroerende-zaakbelasting (ozb) voor woningen. Vanaf 2005 gaat voor lage inkomens de (vaste) ziektekostenpremie fors om hoog. Het CDA eiste financiële compensatie via de belasting dienst, zoals het meer subsidies door heffingskortingen wilde vervangen. Dat stuitte op mas sief verzet van Zalm, omdat de belastingdienst er is om geld te innen, niet om miljoenen men sen subsidie te verstrekken. An derzijds eiste de WD ook com pensatie voor de hogere inko mens, zodat een generieke las tenverlichting voor burgers zou ontstaan. Dat stuitte weer op grote bezwaren bij het CDA. „Zowel het CDA als de WD dreigde toen de stekker uit de onderhandelingen te trekken", bevestigen ingewijden. Na lang durig gehakketak lag er een cre atieve oplossing op tafel, mede dankzij informateur Piet Hein Donner. Een aparte administra tieve instelling gaat zich nu met de teruggaaf van premiegeld be lasten. Geen mens op de wereld weet nog precies hoe, maar het spreekwoordelijke konijn uit de hoge hoed trok de kabinetsfor matie op een beslissend mo ment uit het slop. Want de WD kreeg op haar beurt vanaf 2005 de ozb voor woningen (bewo ners én eigenaren) geschrapt. den haag/anp - Ouders die met zorgen over de ontwikkeling van hun kind bij consultatiebureau, huisarts en kinderarts aanklop pen, worden vaak niet serieus genomen. Hierdoor krijgen de kinderen pas na gemiddeld 1 jaar en acht maanden de zorg die rij nodig hebben. Dit stelt de Inspectie voor Ge zondheidszorg (IGZ) in een van daag gepubliceerd onderzoek. Hulpverleners rijn ook niet al tijd op de hoogte van het sys teem uit 1994 voor vroege op sporing van en hulpverlening voor kinderen met een geestelij ke of motorische stoornis. Volgens de inspectie is dat sys teem, de zogeheten Integrale Vroeghulp voor 0- tot 4-jarigen, nog niet overal ingevoerd. Waar het wel bestaat, werkt de door verwijzing nog niet naar wens. door Robbert Minkhorst leiden - Het Nederlandse zorgstelsel moet totaal op de schop. Dat zegt PvdA'er Wouter Bos, die gisteren op een partijbijeenkomst in Leiden sprak. Mensen, die het kunnen betalen zouden volgens hem in de Neder landse ziekenhuizen en verpleeghuizen be tere, luxere zorg moeten kunnen krijgen, vindt hij. Het klinkt tegenstrijdig maar vol gens Bos gaat een dergelijk systeem tweede ling tussen arm en rijk tegen. Het huidige zorgstelsel werkt die tweedeling volgens hem juist in de hand. Bos, die nog nadenkt of hij zich kandidaat stelt voor het politiek leiderschap van rijn partij, sneed met rijn pleidooi voor 'meer differentiatie' in de zorg een gevoelig thema aan binnen rijn partij. Dat besefte hijzelf ook. De politicus wil niet dat mensen met meer geld sneller een operatie kunnen krij gen - wel dat ze beter, luxer worden ver pleegd. Als mensen meer betalen voor luxe- re zorg, kun je met dat extra geld het pro bleem van de wachtlijsten sneller oplossen, gaf Bos aan. „Dan praat ik niet over het rechtzetten van een hartklep, maar over met een of twee personen op een kamer liggen, of over de keuze uit een extra menu. We moeten ons daarvoor durven openstellen." Bos wees erop dat het huidige stelsel al leidt tot tweedeling. Mensen die het zich kunnen veroorloven, 'kopen' hun zorg deels in het buitenland of bij privé-klinieken. De PvdA 'er vreest dat dat met het nieuwe kabinet er ger wordt. „Waar ik doodsbang voor ben, is dat het nieuwe kabinet de grenzen open gooit, meer privé-klinieken toestaat, zodat mensen met geld van de wachtlijsten ver dwijnen. Het rare is dat mensen bij het ko pen van een brood of een auto eindeloos de keuze hebben, maar als ze naar de overheid gaan, is het allemaal hetzelfde. Als alles via de huidige collectieve sector moet, die grijze eenheidsworst en mensen kunnen het zich veroorloven om naar het buitenland te gaan, dan verpietert dat wat achterblijft. Dan heb je pas echte tweedeling", zei Bos. „Dus wat je als overheid te bieden hebt, moet een differentiatie van je aanbod rijn, moet meer verschil in kwaliteit bieden. In het openbaar vervoer rijn eerste en tweede klas ook volstrekt normaal. Je wordt in alle gevallen geholpen." De profeten wisten het een paar jaar geleden zeker, en hun vastberadenheid werkte aanstekelijk op menig kleine beleg ger. Gezinnen haalden de afgelopen jaren voor miljarden guldens van hun spaarrekening om te gaan beleggen in aan delen. De beurskoersen kenden immers maar één weg, en die leidde omhoog. De barometer van de Amsterdamse beurs, de AEX, zou doorschieten naar de 1000, en daarmee lagen er flonkerende vermogenswinsten in het verschiet Ook voor de kleine belegger. Het aantal particuliere beleg gers steeg zo van ongeveer tien naar dertig procent van de Nederlandse gezinnen. Nu de AEX blijft dalen, is de kater groot. Na ruim anderhalf jaar van koersdalingen - 'Dat hoort erbij, dat is geen reden voor paniek' - voorzagen de waarzeggers van de economie begin dit jaar dat de AEX weer zou op veren. Maar de glazen bol blijkt mistig, de subtiele theorie tjes en het gegoochel met grafiekjes missen het gewenste ef fect. De beursindex bereikte gisteren het laagste punt in vier jaar. Inmiddels krabben ook de grote professionele beleggers zich achter de oren. Verzekeraars en pensioenfondsen, die een flink deel van hun inkomsten juist uit de aandelen halen, zien hun financiële basis aangetast. Juist doordat ze aande len verkopen, dalen de koersen verder. Boekhoudschandalen hebben het vertrouwen van de beleg ger ondermijnd, nadat eerder al bleek dat al het gepraat over een nieuwe economie loos was. Beurs en economie worden beheerst door oude wetmatigheden. Bedrijven - ook als ze in de informatietechnologie ritten - kunnen geen luchtkastelen bouwen van schitterende winstprognoses over tien jaar. En tot de wetmatigheden behoort ook dat beleggers helemaal geen koele, verstandig handelende mensen rijn maar zich la ten leiden door sentimenten als vertrouwen en kuddegeest. Daardoor verliezen ze soms tijdelijk het richt op de werke lijkheid. Die is dat het na zeven vette jaren momenteel alle maal weliswaar wat minder gaat, maar dat er geen sprake is van een diepe recessie. Stil ritten wanneer je geknipt wordt is een oude beurswijsheid. Het hoofd koel houden en ge woon doorwerken in plaats van vroegtijdig rentenieren blijft het beste devies. den haag - Een Jonge kampeerder vermaakt zich prima op een camping in het Zeeuwse Scharendijke. Hij kan binnenkort bezoek verwachten van leeftijdsgenoten met een boodschap. In het kader van de jongeren campagne 'Ben jij sterker dan drank?' gaan vijftig jongeren deze zomer langs stranden en campings om daar leeftijdsgenoten te wijzen op de gevaren van alcohol. De campagne moet de doelgroep aan het den ken zetten over de risico's van overmatig alcoholgebruik. Zestien Duitse collega's spreken hun eigen land genoten aan. De alcoholvoorlichters zijn ook aanwezig op onder meer Lowlands en de Megafestatie in Utrecht. Foto: ANP/ Olaf Kraak zoetermeer/anp - De grootste overkoepelende organisatie van veetransporteurs (Saveetra) ver oordeelt de excessen in het lan- geafstandstransport van slacht vee. De organisatie is zeer boos over het criminele gedrag van ondernemers die verantwoorde lijk rijn voor dierenleed. Saveetra reageert hiermee op een witboek met verbeteringen voor het veetransport dat de Landelijke Inspectiedienst Die renbescherming (LID) gisteren aanbood aan minister Brink horst (landbouw). Saveetra noemt sjoemelende transpor teurs 'knoeiers die de goede naam van professionele trans porteurs bezoedelen'. Uit het witboek van de Dieren bescherming blijkt dat er gere geld dieren overlijden tijdens langere veetransporten. Vaak komt dit door een tekort aan water en door stress van de die ren. De inspectiedienst volgt al zeker tien jaar internationale veetransporten binnen Europa en meldt misstanden. Maar er is in al die jaren weinig met de rapportages gedaan. Volgens de inspectie is de Rijks dienst voor keuring Vee en Vlees (RW) mede verantwoordelijk voor de misstanden in het vee transport. De RW let nauwelijks op de naleving van regels en rij tijden. Brinkhorst beloofde tij dens de overhandiging van het witboek de keuringsdienst om opheldering te vragen. den haag-brussel/anp-gpd - De bron van het hormoonschandaai in de varkenshouderij is zeer waarschijnlijk een Iers farmaceu tisch bedrijf. Volgens Belgische autoriteiten heeft dit bedrijf van een partij afgekeurde anticoncep tiepillen het suikerhoudend om hulsel verwijderd en aan een af- valverwerkend bedrijf geleverd. Dit afval bevatte echter ook res ten van het hormoon MPA uit de pillen. Het afvalproduct is als sui kerwater aan het Belgische Bio- land geleverd. Volgens woordvoerder Pascal Houbart van de Belgische voed- selautoriteit FAW is dit het spoor waarlangs de hormoon vervuiling van varkensvoer is te ruggeleid. Volgens Houbart is de export van het farmaceutische afval als suikerafval de grens overgegaan, wat tegen alle regels is. Bioland heeft het suikerwater vervolgens verwerkt in glucose- stroop, terwijl het bedrijf geen vergunning heeft om farmaceu tisch afval te verwerken. Volgens bronnen bij het Neder landse ministerie van landbouw maakt deze gang van zaken het onwaarschijnlijk dat Nederland se boeren bewust met hun voer hebben geknoeid en MPA als groeihormoon hebben gebruikt. De Algemene Inspectiedienst sluit echter nog steeds niet uit dat er ook andere hormonen in het voer kunnen ritten. Minister Brinkhorst van land bouw denkt dat het hormoon schandaal in elk geval in de Ne derlandse varkenshouderij on der controle is. Inmiddels rijn honderden veevoer- en varkens bedrijven geblokkeerd. De be drijven hebben met het hor moon MPA besmet voer ge bruikt. Zij mogen daarom geen beesten vervoeren of laten slachten. Het ministerie doet proefslachtingen om te achter halen of dieren besmet rijn. Het meeste betrokken Neder landse varkenshouderijen (90 procent) rijn mestbedrijven. Daar valt de schade eveneens mee. De fokbedrijven lijden de meeste schade. LTO Nederland zal deze bedrijven assisteren bij het indienen van schadeclaims. De Belgische justitie heeft in middels nog steeds geen spoor van de tweede eigenaar van Bio land. Begin deze week ging jus titie er nog van uit dat de man mogelijk dood is. Maar die werd vorige maand nog gesignaleerd. Vaststaat nu dat hij is uitge schreven in Nederland. rotterdam/gpd - De poeder- brieven die verschillende Neder landse hindoe-organisaties een paar maanden geleden ontvin gen, rijn hoogstwaarschijnlijk verstuurd door een hindoe- staan. De dreigbrieven die onderte kend waren met 'de geheime cel van al-Qaeda', zorgden begin mei voor grote onrust onder de ze gemeenschap. Het openbaar ministerie in Den Haag beves tigt nu dat de 36-jarige verdach te die hier onlangs voor in Delft werd aangehouden, van hin- doestaanse afkomst is. Volgens de Landelijke Allochto- nenkrant staat de Surinaamse man bekend .als een radicale hindoe met een diepe afkeer van de islam.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3