GESPREK VAN DE DAG De vijfde gevel vervuilt 'Je moet de illusie behouden dat het niet zwaar is* Lotto-winnaar meldt zich Ambassadeur met vleugels Onderzog? Meer lijc na scheicfc: I cd ZWAAR Dichter bij de hemel wordt het er meestal niet mooier op HDC152 MENSELIJK De OUDSTE MAN VAN NE DERLAND, Jan Pieter Bos uit Rotterdam-IJs- selmonde, heeft vandaag de leef tijd van 111 jaar bereikt. Hij is nog zeer helder van geest, maar lopen gaat niet meer. Bos werd op 12 juli 1891 in Papendrecht geboren. Tot zijn 70e is hij actief geweest op de binnenvaart. Het is voor het eerst dat een Nederlandse man 111 wordt. De oudste inwoner van Nederland is Hendrikje van Andel-Schippers uit Hooge- veen. Zij werd vorige maand 112 jaar. De Japanner Yukichi Chuganji mag zich met zijn 113 jaar de oudste man van de wereld noemen. Foto: ANP De Zuid-Koreaanse post gaat postzegels uitgeven met GUUS HIDDINK en alle 23 WK-voetballers. Hiddink is de populairste buitenlan der in de geschiedenis van het land. De 55-jarige Ach terhoeker leidde het Zuid- Koreaanse elftal als eerste land in Azië naar de laatste vier op een WK voetbal. Hiddink is niet de eerste Nederlander die op een bui tenlandse postzegel ver schijnt. Zo gaf Guinee-Bis- sau begin van dit jaar een postzegel uit met olympisch judokampioen Mark Huizin- ga. Foto: AP De Marokkaanse koning Mohammed VI heeft besloten van daag ook gedetineerden mee te laten genieten van de fees telijkheden rondom zijn huwelijk. Hij liet gisteren weten GRATIE te verlenen aan 8.425 Marokkaanse gevangenen, onder wie 1.080 bejaarden en zieken. Ook kondigde hij strafvermindering aan voor 42.261 gedetineerden. Het is de tweede keer dat de vorst op zo'n grote schaal amnestie verleent. Ter gelegenheid van zijn kroning in 1999 deed hij dit ook al. Het huwelijk van Mohammed met de 24-jarige Salma Bennani vond al op 21 maart plaats. De vorst stelde de feestelijkheden uit vanwege de gespannen situatie in het Midden-Oosten. mmm Oud-burgemeester Ru- I dolph Giuliani van New I York en Donna Hanover *^M| hebben een akkoord WuffiwÊÊk SM bereikt over hun ECHT- NK£, JM SCHEIDING. Op de PEMK> 4 dag dat de zaak voor de IHA A rechter zou komen - aanvaardde Hanover rP—het schikkingsvoorstel van Giuliani. Volgens Hanovers raadslieden Hg betaalt Giuliani meer dan 6,8 miljoen dollar ■T? aan de vrouw met wie hij twintig jaar geleden 1^; in het huwelijk trad. Bovendien moet de oud-burgemeester opdraaien voor alle gemaakte juridische kosten en maandelijks een flinke som alimentatie betalen. De kinderen uit het huwelijk, Andrew van 16 en Caroline van 12, komen bij Hanover te wonen. Giuliani (58), die al een tijdje een nieuwe vriendin heeft, vroeg in oktober 2000 echtscheiding aan. Volgens juristen heeft Hanover (52) goed onderhandeld.Zoveel geld zou ze niet hebben ge kregen als het tot een rechtszaak was gekomen", zei een van deskundigen. Foto: Reuters In Zuidwolde is het winnende lot met de jackpot van 6,5 mil joen euro gekocht. Maar door wie? Ook de Lotto wilde dat graag weten, en ging in het dorp op zoektocht. Met succes. 'Woordvoerster Saskia Geradts van de Lotto reisde gisteren met vijf collega's naar het Drentse dorp. Nooit eerder kwam de Lotto zo nadrukkelijk in actie om de winnaar te vinden. „Het circus dat nu op gang is gekomen, is leuker dan het win nen van miljoenen euro's. Wat moet ik met zo'n groot bedrag?" vraagt een medewerkster van boekhandel Spijkerman, waar het winnende lot is verkocht, zich af. Voor de zaak gaat de dis cussie over geld, geluk en verve ling nog even door. Aan het einde van de middag, als 'het circus' voorbij is, krijgt de Lotto een telefoontje. Van een trouwe lottospeler uit de omgeving van Zuidwolde. Via radio en tv vernam hij van de zoektocht naar de lotto-win naar. „Toen is hij toch zijn nummers maar eens gaan bekij ken. En verrek. Hij was het", zegt Geradts. De miljonair wil anoniem blijven. Ook eigenaar Dick Spijkerman van de boek handel heeft geen idee wie het is. „We zien vanzelf iemand met een Jaguar het dorp inrijden." GPD John Travolta komt in Sydney de trap van zijn eigen Boeing 707 afdan- sen. Na uitvoerige simulatortesten ontving de filmster eind vorige maand zijn 'vleugels' van de Australische luchtvaartmaatschappij Oantas. In zijn hoedanigheid als 'Vliegende Ambassadeur' bezoekt hij de komende twee maanden 13 steden rond de hele wereld om zijn nieuwe werkgever te promoten. Foto: Reuters/ David Gray ill,*1* J'ül! Mee InGc set - 1- lie ede 1 ar Ge iuS he iet idl LI III t wa lukf" rit inv Echtscheiding wegens slecht huwelijk maakt ni |J 1 noodzakelijkerwijs gelul Volhouden in een ongel huwelijk tot het beter g< betere kansen. Vijfjaar; scheiding is de helft van trokkenen gelukkig, tenv de aanhouders tweeden die periode gelukkig zeg Dat meldde de Amerika krant USA Today gistere n^£ sis van een nog niet ope 'eur gemaakt verslag van een schappelijk onderzoek. De resultaten zijn in t< spraak met wat de me sen denken, zei David B n< hom van het Institute fc rican Values tegen USAI „In gesprekken en in schappelijke literatuur aangenomen dat het schijnlijk is dat je gelul wordt door een ongelul :n welijk te beëindigen. Nu 'j1 dat er geen bewijs is voc11P' aanname." Wetenschappers van de ssif siteit van Chicago ondei ruim 5200 gehuwde vole 1 nen. Bijna 650 noemdeist P ongelukkig. Binnen vijfjSl?.] bleek een kwart geschei P1' na een op de vijf van he!vei binnen vijf jaar weer gel nn' getrouwd. De minst gelukkige huv UI lieten de grootste veran zien. Van de meest ont< partners was 80 proceni jaar weer gelukkig. Echi '*c ding bleek in vergelijkin getrouwd blijven niet tf tot minder verschijnsel depressie of tot meer ze dering. En in stand hou ongelukkige huwelijken1 volgens de onderzoekei algemeen niet tot escal: Wat is het geheim van a' lukkige echtparen die vi den in gelukkige echtp. Volgens de onderzoeke drie routes. Sommigen venden' deden niets da houden. Zij werkten nie hun huwelijk. „Metterti het beter op je werk, v kinderen ouder en koi nische problemen in ei 'Cf perspectief te staan. Anderen ondernamen problemen op te lossenri drag te veranderen of d linge communicatie tei ren. De onderzoekers n Sr het opvallend dat maai stellen naar een therapi gen. Vooral mannen bli huiverig om iemand te voor het oplossen van lijke problemen. De derde route is volge derzoekers persoonlijk^ dering. „Deze partners alternatieve manieren 1 eigen gevoel van geluk teren waardoor zij ondi-. middelmatig huwelijk t j?a gelukkig leven kregen.'Dai ANP |5e 1| lil1 t( 'er i h° [e JÜI| WERK Nancy Euverink danseres 33 jaar Veel werknemers slijten hun dagen op kantoor. Maar niet iedereen. Deel 1 in een serie over fysiek zware beroepen Een glimlach krult om de lip pen van Nancy Euverink. Een verontschuldigende glimlach. „Ik mankeer écht niets. Ik ben gewoon gezond." Nancy Euverink is professioneel danseres - 'Dus geen ballerina, want die danst op spitzen en ik niet' - bij het Nederlands Dans Theater. Al vijftien jaar; ze heeft dus best tijd gehad om kwetsu ren op te lopen. Ze is er blij om dat ze geen blessures heeft. Ze doet tegenwoordig ook voor zichtig om zich niet onnodig over te belasten. Ze is tenslotte 33. „Ik doe het niet meer zoals toen ik 25 jaar was en doorging tot ik er bij neerviel. Zo gauw ik nu een signaal krijg dat iets ge voelig is, dan doe ik een stap te rug." Het kost Nancy aanvankelijk enige moeite het beroep van danseres te zien als een zwaar beroep. Ze vindt het vooral een leuk beroep. Een onderdeel aanwijzen als leukste van de 'werkzaamheden' lukt haar dan ook niet. „Veel dingen rijn leuk en met mijn ervaring kan ik er nu meer van genieten." Het leukst blijft voor haar het einde van de voorstelling, van wege de beloning van het pu bliek. En ze geniet van de hele Het dak is de bekroning van het bouwwerk. Maar die kroon- positie verwordt vaak tot dak vervuiling. Want veel daken van moderne gebouwen wor den slordig volgepropt met air cobouwsels, liftschachten en pijpen. Dakmisbaksels en do- zenellende worden ze wel ge noemd. „Het gaat om de ploer terigheid." Le Corbusier, de beroemde architect, benoemde het dak ooit tot de vijfde gevel. Hij gaf er mee aan dat het dak net zo belangrijk is als de andere vier verticale gevels van een ge bouw. Maar wie vandaag de dag kritisch omhoog kijkt, schrikt zich geheid rot Veel daken worden gruwelijk toe getakeld met misbaksels, vaak opgetrokken uit goedkoop golfplaat. Het rijn bouwsels die op de grond nooit zouden mogen worden gebouwd en waarin afzuiginstallaties en lif ten een plaats krijgen. De man in de straat kan het hoofd be ter gebogen houden en het Kijk omhoog Sammy niet in de praktijk toepassen. Af en toe verheft een bouw meester zich tot eenzame hoogte en roert de trom. Zoals Carel Weeber, oud-architect weliswaar, weinig lovends in het NRC Handelsblad laat ho ren over collega's die allerlei gebouwtjes op het dak in en naast elkaar knutselen. „Dat soort dozen moet je toch niet laten zien. In de Verenigde Staten gaan die bouwsels schuil achter dakopbouwtjes. Daar rust in Nederland blijkbaar een taboe op - dat vinden ze ar chitectonisch niet eerlijk of zo." Ook de Amsterdamse architect Fred Schoen is geen voorstander van de da- De Rembrandttoren In Amsterdam is volgens architect Carl Weeber de mooiste wolkenkrabber van Ne derland. Alle installaties zijn in de bouw geintegreerd. Op de omringende gebouwen zijn de bouwmees ters minder zorgvuldig omgegaan met de dakdozen. Foto: ANP/Marcel Antonisse kenmalaise. Hij gaf zelfs een zwartboek uit over de Amsterdamse situatie. Vanuit rijn eigen dakraam is het weliswaar een vrolijke wirwar aan goten, platjes, klun gelige daktuintjes en afrasteringen, maar dat is niet het punt waar hij zich druk om Het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden was ook een misser. Het aircohuis op dit museum aan het Rapenburg detoneerde zo met de rest van het gebouw en de omge ving dat er inmiddels een scherm voor is geplaatst. Foto: Henk Bouwman maakt. Het gaat hem om de nonchalance, neen de ploerterigheid, waarmee architecten het visuele beeld van een gebouw aan de bovenzijde afmaken en daarmee dus de omgeving en zo het stadsbeeld verstoren. Die slordigheid is volgens Schoen nooit de opdrachtgever aan te rekenen. „De ar chitect geeft vaak met dunne lijntjes aan hoe die narigheid op het dak er uit gaat zien en als opdrachtgever let je daar dan niet op. Een fatsoenlijke afwerking hoeft helemaal niet veel meer te kosten, maar de architect is vaak gewoon te lui en heeft blijkbaar het idee dat het toch niet zichtbaar is. Het is dus een kwestie van willen en inricht, niet van geld en be perktheden." Schoen riet een duidelijk tweedeling. Terwijl particulieren voor iedere centi meter kippenhok of bergschuurtje op de grond moeten strijden, mogen bedrijven ofwel het grote geld een structurele aan val op het dakensilhouet doen. „Het is een ranzige tijd", weet de Amsterdamse architect. In het boekje wordt behalve aan dakuit bouwen en dakdozen ook aandacht ge geven aan dakpijpen en dakterrassen. Want niet iedere daktuin of balkon is bij voorbaat een esthetische aanwinst, vindt Schoen. Als te hoge schuttingen en te zware afrasteringen de har monie van het gebouw versto ren, rijn het misschien voor de bewoners lustoorden, maar voor het algehele silhou et een gruwel. Het boek geeft behalve allerlei deerniswekkende voorbeel den van misbaksels ook een aantal geslaagde projecten, zoals de Schouwburg aan het Leidse Plein dat met een oos terse pijp het dakaanricht ver fraait. Of het Okurahotel dat net als de voormalige Dia mantenbeurs aan het Wees- perplein mooi omhoog is 'ge groeid'. Schoen heeft een spe ciaal woord bedacht voor het verantwoord ophogen van ge bouwen: optoppen. „Als j'e een gebouw op een dergelijke manier uitbreidt en dus nieu we ruimten creëert, krijgt het gebouw meerwaarde. Je doet dan én het huis én de omge ving geen geweld aan." In de 'provincie' rijn er uiter aard ook meer of minder ge slaagde dakcreaties. In Leiden zijn het Nationaal Natuurhis torisch Museum Naturalis en het Rijksmuseum voor Vol kenkunde voorbeelden van geslaagde dakconstructies. Naturalis is nieuwbouw, ter wijl Volkenkunde een be staand gebouw is en onlangs ingrijpend is gerenoveerd. Fons Verheijen, de architect van Naturalis, heeft de gehele technische installatie in het torendepot, volledig inge bouwd. Een toren in een to ren, noemt hij dat. Zijn filoso fie over moderne bouw gaat ook daarover. Vanaf het begin van de plannenmakerij moet er volgens deze Leidse bouwmeester een goede samenwerking tussen de architect en de installateurs zijn. Alleen op die ma nier kunnen ontsierende dakmisbaksels worden voorkomen. Bij de verbouwing van het Museum van Volkenkunde (klaar in 2001) is eveneens rekening gehouden met de technische voorzieningen. Bijna de gehele zolder- en kelderverdieping zijn opgeofferd aan de installatie van airco, luchtvochtigheid, verwarming etc. Hierdoor is het oor spronkelijke dak bewaard gebleven, waardoor het aanzien van dit markante gebouw niet is verstoord. Terwijl het daarentegen op het Rijksmu seum voor Oudheden in de loop van de jaren een rotzooitje van pijpen en airco huisjes is geworden. De dakbebouwing van het museum leidde zelfs tot hevige protesten in de buurt. Hetgeen geresul teerd heeft in de plaatsing van een visu eel scherm waardoor 'de man op straat' en de omwonenden niet meer worden gepijnigd door de dakellende van het monumentale pand. Irene Nieuwenhuijse De Vijfde Gevel, de aantasting van het stedelijk dakland schap. ISBN 9063523211. in 0] conditie en kracht." Dat gebeurt aan de bar met onder meer pliés (kniebuigingen), tendues (voetstrekkingen) en sprongen. „Je moet werken aan je snelle kwaliteiten en aan je adagio kwaliteiten, de coördinatie van je hele lijf, je muzikaliteit." Het minst leuk vindt ze pirouettes: „Want dat kan ik niet zo goed." „Het zwaarst is het om snelle stukken te dansen met veel sprongen. Dan heb je kracht en conditie nodig en je moet het mooi blijven doen, de illusie be houden dat het niet zwaar is. In de loop van de jaren leer je het zo op te bouwen dat je niet alles in de eerste vijf minuten ver gooit." k „Ook geestelijk is het vermoei end", zegt ze. „Er rijn periodes dat je veel informatie moet op pikken: stukken instuderen en 's avonds optreden. Dan is het mentaal en fysiek behoorlijk vermoeiend. Zeker als je boven de dertig komt. Er zijn door het jaar heen geen seizoenen waarin het werk wat lichter is." Dat zij zelf niets mankeert, wil niet zeggen dat dansers geen blessures oplopen. „Het is heel individueel bepaald. Dansers hebben regelmatig last van hun knie of enkel. Er zijn ook men sen die continu nekpijn hebben of altijd last hebben van een teen." Verbaasd is Nancy niet dat het blessureleed over het. al gemeen meevalt: „Dal 5 anders dan veel sportt 8 wisselend. Elk stuk is a J betreft de belasting.'' Lastiger dan blessures men vindt ze het om 'l Tl stand' te komen. „Zeki stuk fysiek en conditio zwaar is. Je lichaam wi doorbewegen", zegt zi lachje. „En, je bent hie uur bezig. Het is moei! van je af te zetten als ji huis gaat. Belangrijk is ontspannen. Massage, hebben we hier een fy peut voor. En in bad li moeten we thuis doen Erik Huisman Danseres Nancy Euverink: 'Je bent hier elk uur bezig'. Foto's: GPD/Jacques Zorgman training. „Het is de uitdaging, dat je steeds een stap verder komt, iets sneller wordt en krachtiger. Ik ben nu op het hoogtepunt als artiest; ik ben op mijn sterkst en heb veel erva ring." Als ze dan toch moet zeg gen wat ze het moeilijkst vindt, dan is het dat ze zich 's och tends uit bed moet slepen om de training te gaan doen. „Maar eenmaal hier, is alles weer goed. Elke dag is er training. Je hebt een warming up en jewerkt aan

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2