WEG WIEL 1 Opel vecht zi terug omhoo BMW brengt nieuwe roadster TA eerst in Amerika op de markt Zonder Spyker had Maybach niet eens bestaan Brussel drijft prijs van nieuwe auto's op Trekhaken Brink kunnen afbreken Sportwagen met top van 341 km/u Verkoop Europa daalt 4,5 procent KALENDER Veel auto'l aangeschaft door vrou{ DaimlerChrysler lanceert nieuw topmerk in New York van der Plas Groep BLIK IN HET VERLEDEN utrecht - De Zweedse trekha- kenproducent Brink heeft Saab, Volvo, Audi en Volkswagen in totaal 38.000 auto's laten terug roepen naar de garage omdat de daarop gemonteerde trekha ken kunnen afbreken. Het gaat om haken die zijn gemaakt van augustus 1998 tot mei 2000. leonberc - Het Duitse bedrijf TechArt brengt een sportauto op de markt die niet onderdoet voor een Formule 1-wagen. De TechArt GT Street S heeft een topsnelheid van 341 kilometer per uur en mag volgens de fa brikant gewoon op de openbare weg rijden. De bolide is geba seerd op de Porsche GT sport wagen en trekt in 23 seconden op tot 300 km/uur. De prijs is er wel naar: 266.000 euro. brussel - De verkoop van nieu we auto's in de Europese Unie is de eerste helft van dit jaar met 4,5 procent gedaald tot ruim 7,5 miljoen, vergeleken met dezelfde periode in 2001. De afzet daalde met 13,4 pro cent het sterkst in Italië. In april steeg de Europese verkoop nog licht met 1,1 procent. In zowel mei als juni was er echter spra ke van een achteruitgang met 8,0 procent. JULI 2002 t/m 27/10 Vroemm, minia tuurauto's van verzamelaars', Stedelijk Museum, Zutphen. 057 5516 878. www.chiczutphen.com 12-14 Historisch weekeinde, Den Helder. 022 3625 544. 13-14 Racedagen TT-circuit Assen. 090 0388 2488. www.tt-assen.com 13-14 Porsche GTP-weekend, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 13-14 Int. Golf GTi Treffen; Six Flags, Biddinghuizen. 031 4345 994. www.gticlub-holland.nl 13-14 Swapmeet Team Mustang Center Nederland, Autotron Rosmalen. 052 9436 369. 13-14 Dragrace spektakel, vlieg veld Drachten. 075 6123 164. www.explosion.nl 20 Namac modelautobeurs, Eureteco Expocenter, Meidoomkade, Houten. 016 5537 054. 21 GP Frankrijk, Formule 1, Magny-Cours. 27-28 Truckstar Festival, TT- circuit Assen. 090 0388 2488. 28 Eurofestival BMW-rijders, Circuit Lelystad. 016 5503 554. www.vdbpromotions.nl 28 GP Duitsland, Formule 1, Hockenheim. AUGUSTUS 2002 3-4 Rizla+ Racing Day, auto-, motor- en kartsportfestijn TT-circuit Assen. 06 1090 4130 of 059 2318 055. www. rizlaracingday. com 3-4 AutoMania, Six Flags Holland, Biddinghuizen. 4 Jubileumdag Toyota MR2- club, Midland circuit, Lelystad. 041 2638 989. 11 Marlboro Masters, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 17-18 British Classic Cars Bikes Festival, TT-circuit Assen. 061090 4130. www.britishcarfestival.com 18 GP Hongarije, Formule 1, Budapest. 24-25 Zomer Oldtimerbeurs, Autotron Rosmalen. 073 5233 300. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of: hdwegenwiel@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. vrijdag 12 JULI 2002 (advertentie) 100% service er dan 100 modellen valiteit in tweewielers door Peter Lode wij ks ruswuk - Hoe verbeter je een uitgekiend product dat helemaal 'afis, zoals de BMW Z3? Dat lijkt onmogelijk en de auto fabrikant uit Beieren heeft dan ook niet gekozen voor een nieu we Z3, maar voor een opvolger genaamd Z4. Wie de zeer fraaie Z3 onver vangbaar acht, moet de Z4 maar eens aandachtig bekijken. De kans is groot dat hij de nieuwe roadster in zijn armen sluit, zo als hij destijds met de Z3 deed. De geheel nieuw ontwikkelde Z4 heeft dezelfde uitstraling als zijn voorganger, maar rijdt rond in een jas die geheel bij de tijd is, die de moderne BMW-lijnen vertoont la nieuwe 7-serie. De Z4 wordt voorgesteld in sep tember op de Autosalon van Pa rijs. De nieuwe open tweezitter verenigt ook weer alle klassieke kenmerken van de roadster een lange motorkap, lange wielbasis, korte overhangen en een lage, ver naar achteren liggende zit- positie. Ten opzichte van zijn voorganger biedt de cockpit meer ruimte, net als het bagage compartiment van 260 liter. Dat laatste is een verdienste van de plaatsbesparende kapconstruc tie. De linnen kap met elektrisch verwarmbare glazen achterruit, laat zich Z-vormig samenvou wen in een variabele bergruim te. De kap vormt zo zelf de af dekking waardoor de afdekhoes overbodig is. BMW heeft voor de Z4 een tweetal 6-cilinder motoren in de aanbieding: een 2.5i met 192 pk en een 3.0i met 231 pk. Eerstge noemde is gekoppeld aan een handgeschakelde 5-bak, de 3.0 liter heeft een versnelling meer. In oktober al gaan in de Ver enigde Staten de eerste BMW Z4 roadsters de weg op, Europa volgt in het voorjaar van 2003. Tegen die tijd is voor beide mo torvarianten ook een sequentië le 6-versnellingsbak als optie le verbaar. Dat is een automaat waarbij de chauffeur naar wens zelf het moment van overscha kelen naar de volgende versnel ling kan bepalen. BMW rept met geen woord over een gesloten coupéversie van de Z4. De Z3 had er wel een en hoewel niet iedereen het uiter lijk van deze variant even ge slaagd vond, was het zonder meer een indrukwekkende ver schijning. Dus laat maar komen, die coupé... amsterdam - Volgeni vens van de RAI in .A dam wordt bijna eenl van alle nieuwe auto'! Nederland op naami| een vrouw geregistreel Daar zijn het vooral ra ken als Lancia en Da? die het goed doen, n Suzuki, Smart en Fia cia zit overigens in e enorm steile afdal' Italiaanse (Fiat)merk| de er vorig halfjaar n 833 auto's te slijten, nj slechts 303. Merken die uitsluiter de naam van manned gistreerd worden zijnl Royce, Bentley en I borghini. De dure e dus. Overigens zijnv wen ook wel bereid ej klein kapitaal voor ei neer te tellen. Ruim li cent van de Porsches! procent van de nieui rari's is in het eerste lj| jaar door dames aai schaft Het aandeel vj welijke eigenaren v nieuwe Jeep: 24 pro< (advertentie) De Oueen Mary 2 vervoerde de eerste Maybach van Europa naar de VS en een 'luchtkraan' tilde de in een glazen kist gestalde limousine van het bovendek. Foto: GPD door Rob van Ginneken new york - New York, de finan ciële hoofdstad van de wereld, vormde vorige week een pas send decor voor de officiële lan cering (de wedergeboorte) van het extreem exclusieve auto merk Maybach. Eind dit jaar zullen vanuit de fabriek in het Duitse Sindelfingen de eerste handgebouwde Maybachs wor den afgeleverd. Met hun 12-ci- lindermotoren krijgen die een prijskaartje van een half miljoen euro en meer mee. Het ligt voor de hand dat de auto die Rolls- Royce en Bentley in een klap tot achterhaalde techniek moet de graderen, niet bepaald klein is. De Maybach is in twee verschil lende lengtes leverbaar, waarvan de grotere maar liefst 6,20 meter meet Dat vertaalt zich onder andere in een elektrisch verstel bare comfortachterbank die tot ligbed is om te toveren. Ook wat het formaat van de Maybach aangaat, was New York overigens een uitstekende plaats voor de lancering. Waar anders is zo'n immense limou sine op zijn plaats en kun je hem ook parkeren? Zoals een woordvoerder van moedercon cern DaimlerChrysler toegaf, speelt bij de keuze voor deze -juist voor een Duits merk- op merkelijke locatie zeker ook mee dat het een positief signaal aan de aandelenwereld geeft. Bo vendien is de Amerikaanse markt voor dit soort auto's ge woon heel belangrijk. Maybach wil er zo'n duizend per jaar bouwen, waarvan waarschijnlijk de helft naar de VS gaat. Tussen beide wereldoorlogen werden er in totaal al ongeveer 1800 zeer exclusieve limousines met diezelfde naam gebouwd. Wie daar wat dieper in duikt, merkt dat er ook verrassend veel Nederlandse accenten aan dat hele verhaal zitten. Zo vertelt Irmgard Schmidt-Maybach, dochter en kleindochter van de oorspronkelijke oprichters van het merk en in New York als eregast aanwezig: „Begin vorige eeuw bestelde het Nederlandse automerk Spyker een flink aan tal motoren bij de Maybach-fa- briek, maar ging kort daarna failliet. Toen besloot mijn fami lie om dan maar zelf auto's om die motoren heen te bouwen. Zonder de Nederlanders was het misschien wel bij de bouw van motoren gebleven." Overigens moet de Nederlandse koninklijke familie ook nog een Maybach bezitten. Het was im mers het huwelijksgeschenk van Duitse familie bij het huwelijk van Bemhard en Juliana. Later dit jaar komt er in ons land een 21ste-eeuwse Maybach bij, de eerste die in ons land wordt af geleverd. Volgend jaar mikt de importeur op tien stuks. Wie nu de smaak te pakken krijgt, zal waarschijnlijk tot 2004 moeten wachten voor hij de nieuwe su perlimousine kan rijden. Bij de lancering van een nieuwe auto en zeker een nieuw merk rekent de autowereld al op een enorme mediashow, maar moe derconcern DaimlerChrysler verbaasde zelfs de meest fanta sierijke toeschouwers door bijna letterlijk heel Manhattan in rep en roer te brengen. De op de Queen Mary 2 uit Eu ropa overgevaren Maybach 62 werd in een glazen kist door een helikopter van het bovendek ge tild -terwijl het schip nog op de rivier binnenvoer- om vervol gens hangend onder de 'lucht kraan' een ererondje tussen de wolkenkrabbers te maken en uiteindelijk op het vaste land te worden neergezet Om onder begeleiding van politiemotoren met loeiende sirenes naar het fi nanciële centrum Wall Street te rijden voor de echte onthulling. Kennelijk is ook de stad New York verguld met de primeur van het nieuwe wereldmerk. Om voor de hand liggende rede nen was het een enorme opgave om juist hier zo'n spektakel met boven de stad rondvliegende helikopters en loeiende sirenes in de straten te realiseren. Er is zelfs toestemming vanuit het Pentagon verleend. Alphen a.d. Rijn tel. 0172 - 422214 Katwijk tel. 071 -4090910 Leiden tel. 071 - 5896000 www.vanderplas.nl amsterdjlm/gpd-anp - De auto markt is weer iets gedaald, maar de branche gaat er vooralsnog van uit dat er in heel 2002 in Ne derland een half miljoen nieuwe auto's verkocht zullen worden. Astra station OPC. Foto: Opel De autoverkopen dalen nog al tijd. Begin vorig jaar werd de dip geweten aan de verhoging van het BTW-tarief, maar ook toen al werd het verminderde ver trouwen van de consument in de economie als hoofdschuldige aangewezen. En toen was er nog lang geen sprake van het zoge heten '11 september-effect'. Tot 1 juli 2002 zijn 292.419 auto's verkocht, en dat is toch weer 6,3 procent minder dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De verkoopdaling zette in 2000 al fors in na enkele jaren waarin topverkopen van zelfs boven de 600.000 waren gehaald. Het lijkt erop dat de markt een verzadi gingspunt bereikt heeft en naar een reële marktgrootte is toege groeid. „Structureel zou de Ne derlandse automarkt wel eens 480.000 stuks groot kunnen zijn en vormden de topjarei eind van de vorige eeuv meer dan de slagroom taart", aldus Martin vai kersverse topman bij he kelende merk Mitsubisl sen lezen alleen maar sl berichten nu. Over tern over inzakkende beurs, en rommelige politiek, ze in hun aankopen. In het eerste kwartaal "w de Franse merken die top van de ranglijst prij nault (32.170 auto's vei er in geslaagd bovenaai ven met een sterke mo< litiek, maar Opel (31.55 zich van een vijfde plek weer naar boven gewor staat nu tweede. Het Di merk wil aan het einde jaar weer de nummer Ford (28.333) staat na V gen (29.076) dat ook flii vert, op plaats vier, gevi Peugeot (28.058) dat he heel sterk eerste kwarta met de vijfde plek moet Peugeot doet vooral got ken met de 206. Hiervai er 12.742 verkocht, waa de best verkopende aut land blijft. De VW Golf' voor een afzet van IJ.8 plaren en van de Astra Opel er 10.442. Op de v plaats staat de Ford Fot (10.351) en vijfde is opn Peugeot, nu met de 301 van er 9.102 de deur uil door Antoon Oosting breukelen - Nieuwe auto's worden de ko mende twee jaar in Nederland gemiddeld mi nimaal 10 procent duurder. Dit is een gevolg van de invoering van nieuwe Europese mede dingingsregels van Eurocommissaris Monti voor de autobranche. Deze regels zouden de greep van vooral de fabrikanten op de automarkt moeten ver minderen, een einde moeten maken aan monopolistische praktijken en daardoor moeten leiden tot lagere prijzen voor de consument Alleen dreigt dat laatste zo goed als volledig aan de neus van de Nederlandse autokoper voorbij te gaan. Deze nieuwe regels, die voor het eerste deel hiervan per 1 oktober kracht van wet moeten krijgen, leiden er toe dat de autofabrikanten de nettoprijzen in de verschillende landen gelijk trekken. Tot nog toe lopen de prijzen van nieuwe au to's in de verschillende Europese landen fors uiteen. Dat heeft te maken met het ver schil in belastingdruk. Om hierop in te spe len verlagen de fabrikanten hun prijzen in landen met een hoge belastingdruk. Anders om werkt het ook zo; in landen waar alleen BTW over de nieuwe auto wordt geheven "zoals Engeland en Duitsland liggen de net toprijzen van auto's A/aak aanzienlijk hoger. Als de index van de goedkoopste auto's op 100 wordt gezet dan loopt het verschil in nettoprijs in de EU-landen uiteen tot 131/132. In het duurste EU-land is een auto gemiddeld 31 procent duurder dan in het goedkoopste. Bruto zijn de verschillen nog veel groter, van 100 tot 216. Nederland is met Denemarken, Grieken land, Zweden en Finland, een van de landen waar naast de BTW een extra luxe-belasting op nieuwe auto's wordt geheven, de BPM, belasting personenauto's en motoren. Om hier toch zoveel mogelijk auto's te verko pen, hanteerden de fabrikanten doorgaans lagere prijzen. Zo subsidiëren ze min of meer de verkoop van nieuwe auto's in Ne derland om de winst met hogere verkoop prijzen in bijvoorbeeld Engeland weer terug te halen. Maar dan moeten die Engelse autokopers niet massaal hun nieuwe auto in Nederland gaan kopen want dan gaat dat systeem niet meer op. Inmiddels gaan er tienduizenden nieuwe auto's vanuit een Nederlandse showroom de grens over naar met name Engeland. Met de nieuwe mededingingsre gels krijgen dealers het recht zich overal te vestigen. Of dat straks nog veel zin heeft als de nettoprijzen overal in Europa zijn gelijk getrokken, wordt natuurlijk twijfelachtig. De verwachting is dat in ieder geval in Enge land dat nu nog als het duurste land te boek staat, de nettoprijzen omlaag gaan. „Maar dat zal dan ook waarschijnlijk het enige land zijn dat er baat bij heeft. Een raar cadeau van de Europese Unie aan een land dat niet eens de euro heeft willen invoeren," zegt RAl-directeur Janssen. Maar in de meeste landen en zeker in die waar de nettoprijzen nu nog het laagst lig gen, zoals in Nederland, zullen ze fors om hoog gaan. Een prijsverhoging die minstens 10 procent zal bedragen, maar ook flink ho ger kan uitvallen. En als nieuwe auto's duurder worden, zal ook de prijs van occas- sions stijgen, voorspelt Janssen. Volgens Janssen en De Geus van de NDA (Nederlandse dealer-vereniging) wordt de Nederlandse autokoper zelfs twee keer ge pakt. Hij betaalt immers niet alleen de hoge re nettoprijs, maar via de BPM ook nog eens extra belasting. „En dan is het toch raar dat de overheid extra inkomsten genereert als gevolg van regels die bedoeld zijn om de concurrentie te vergroten," zegt De Geus. De Bovag en de ANWB vinden dat er nu eindelijk eens iets moet worden gedaan aan de 'autobelasting'. De RAI heeft al een bere kening gemaakt waarbij de BPM in 8 jaar kan worden afgebouwd. Op die manier kun nen de negatieve effecten voor de autobezit ter, die zijn auto navenant minder waard ziet worden, tot enkele honderden euro's per jaar beperkt worden. Maar of het ooit tot afschaffing komt, is de vraag. Voor dit jaar rekent het rijk op een kleine 3 miljard euro tfan inkomsten via de BPM en daar zal de overheid niet snel afstand van doen. Oost-Europese auto's waren doorgaans functioneel van opzet. Ze zaten stevig in elkaar en hadden dik ke banden, want de wegen waren zeer slecht. Ook was er een flinke set gereedschap aan boord, want bij een storing was de bestuurder op zichzelf aan gewezen. Garages bestonden vrijwel niet, laat staan een wegenwacht en praatpalen. Ook model veranderingen waren zeldzaam, wat was immers het nut van een nieuwe vorm? Oostblok-auto's gingen dus lang mee, zo ook déze Russische GAZ M-20 Pobeda. De eerste (experimentele) kwam in 14.220 cabrio's, een handvol 6-cilinders e exemplaren ;ïiet vierwielaandrijving. Foto: Wim Wijnands

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20