Familiedrama: zes kinderen dood Oranje schittert in de Regenboog LPF moet haast maken met zoeken ministerskandidaten Prinselijk paar krijgt zeilboot ING-medewerker licht bank op Vrouw verdrinkt na aanrijding Nieuwe partij van Turkse ministers Vader vast op verdenking van brandstichting in Roermond ie LUMC gevaren van noongebruik Advocaat moeder Rowena Rikkers moet voor tuchtraad verschijnen Leerkrachten stappen op uit protest tegen brede school Onrust op De Springplank in Leiden 'Iedere terrorist kan poliovirus fabriceren' Wetenschappers VS leveren bewijs Fractie alsnog akkoord met verdeling portefeuilles Leidsch Dagblad nr. 42973 losse nummers 1,05 zaterdag 1,50 vrijdag 12 juli 2002 ubriek beroepen: danseres den ken enica' taurants i straks verkopen nt afscheid sitiepartij erwoude erendum verf Colijn gmade na ar ter ziele r Spyker May bach niet i bestaan ird C. Robinson iers die meerdere ere dochters en, weten wat eting is Eerst regen rrrrTTDjNO /21° Ilz/J Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad UW SCHILDER I Tel. 071 589 57 45 door Saskia Stoelinga warmond - Een toefje oranje in de kledij. Dat was de opdracht voor Regenboogzeilers die gis termiddag prins Willem-Alexan der en prinses Maxima privé mochten begroeten in de War- mondse Kaagsociëteit. Er was geen ruchtbaarheid aan het be zoek gegeven, maar iedereen in de wijde omtrek wist het en be hoorde plotseling tot de intimi van het koninklijk paar. De Re genboogclub en het Regenboog syndicaat Kris Kras boden de laatste gerestaureerde Regen boog als een verlaat huwelijks geschenk aan het jonge paar aan. Deze 'koningin van het wa ter' - afkomstig uit Sneek, gere gistreerd onder nummer 56 - draagt de welluidende naam Oranje. De prins, zelf een verwoed zei ler, wilde er graag in varen, maar vond ook dat het bootje in de toekomst moet worden be mand door veelbelovende jonge zeilers. Na deze geste vloeide de champagne rijkelijk en werd er aan de vooravond van de Kaag- week gezeild, gelachen en ge praat over de legendarische teamwedstrijden tussen Holland en Friesland. De Regenboog wordt wel de Rolls Royce onder de zeilboten genoemd. Jaloerse tongen be weren dat het niet meer is dan een klein bootje met te veel zeil. Maar de liefhebbers trekken zich daar niets van aan. Toen ontwerper De Vries -Lentsch in 1917 met het eerste exemplaar op het water kwam, bleek het een enorm succes. Het stevig gebouwde, sierlijk gevormde bootje vond gretig aftrek. De naam Regenboog had alles te maken met de kleur van de boot, die op het water het pallet van de regenboog vormde. Pas later werd de boot blank gelakt. Genodigde Maarten Morman - zijn broek is aan de binnenkant oranje - heeft een geregistreerde vijf. Zelfs op de achterkant van zijn zwarte automobiel staat subtiel het nummer en het ken merk van zijn boot gegraveerd. Hij is een fanatiek Regenboog zeiler, evenals zijn vader, en trots op de club die toch maar de prins en zijn vrouw heeft binnengehaald. „Dit is een enorme promotie." De oer- Hollandse boot die in de wed strijden drie bemanningsleden telt - 'twee sterke beren en een roerganger' - wordt overigens nog steeds nieuw gebouwd. Het syndicaat Kris Kras heeft alle oude wrakken uit sloten en schuren gehaald en levert per jaar twee gerestaureerde boten af voor de verkoop. Daar moet een bedrag van 100.000 euroton Theo Dietz, directeur van O' Neill in Voorschoten, is één van de bemanningsleden in de boot van prins Willem-Allexander. Foto: Capital Photos/ Frank van Beek voor worden neergeteld. Van dat geld investeert het syndicaat vervolgens weer in deze zeilbo ten. Een Regenboog is authentiek als de kielbalk nog het echte hout heeft. Volgens de prins behoort 'zijn' Oranje tot deze superklas se. Dat was hem na een turbu lent wedstrijdje op de Kaag - natuurlijk werd hij achtervolgd door fans - al snel duidelijk ge worden. Als echt niemand het weet, keert hij nog eens terug om in rustiger vaarwater alles uit de kast te halen. De Regen boogzeilers zijn gewaarschuwd. Pagina R3: Lof voor zeilcapaciteiten prins japan - Een ING-medewerker in Japan heeft voor 500 miljoen yen (circa 4,3 miljoen euro) met aandelen gefraudeerd. Volgens een woordvoerster van ING in Nederland kwamen de onregel matigheden tijdens een routi necontrole aan het licht vroomshoop - Een 55-jarige vrouw uit Vroomshoop is gis teravond in de buurt van haar eigen woning dood aangetrof fen in een kanaal. De politie heeft een 27-jarige automobilist uit Westerhaar aangehouden die ervan wordt verdacht de vrouw met zijn auto te hebben geschept, waarna zij in het ka naal belandde. De vrouw was volgens de politie rond half elf haar hond aan het uitlaten. Toen het hondje even later zon der haar aan de deur stond, ging de familie op onderzoek uit. Een van de familieleden zag de vrouw in het kanaal drijven. ankara - De Turkse minister van buitenlandse zaken Cem vormt een nieuwe politieke partij. Hij maakte dit vandaag bekend, een dag nadat hij uit de regering was gestapt. Ook minister Dervis (economische zaken) zou zich aansluiten bij de nieuwe beweging. De ernstig zieke premier Ecevit staat on der zware druk om af te treden. tlf Reinders Leidse onderzoekers 1 de oorzaak te achter in de vergrote kans op iifarct, beroerte en lon- bij vrouwen die na de een hormonenkuur Het Leids Universitair Centrum (LUMC) ermee het Amerikaanse Institutes of Health hulp, nadat deze week enigde Staten een groot naar de gevaren van en van hormonen door in de overgang plotse- gebróken. stelling tot de algemene ting, blijkt dat vrouwen e menopauze lange tijd en gebruiken grote ge lsrisico's lopen. De een beroerte is 41 pro een hartaanval 29 pro- op borstkanker 26 pro- jer dan normaal. Onder uwen komen ook meer ebenen en longembolie IC onderzoekt momen- ïdmonsters van Ameri- vrouwen, die een hart- ieroerte, trombosebeen mbolie hebben gehad, enhuis bekijkt of aan de in genetische tests te len valt welke vrouwen ste risico op de bijwer- open. Wetenschappers fdelingen klinische epi- »ie en gynaecologie van C hebben onlangs ont- vrouwen met een be- erfelijke afwijking die opausale hormonen n een aanzienlijk grote- op een trombosebeen Amerikaanse onder- t nu is stopgezet, moest litieve antwoord geven aag of het gebruik van jke hormonen na de de gezondheid verbe terd aangenomen dat in tot vermindering van borstkanker zijn vooral in de VS veel na de overgang hor- roermond/anp-gpd - Een ruzie die uitmondt in een brand en een ongekend familiedrama. Dat is waar Roermond de afgelopen nacht mee is geconfronteerd. Zes kinderen kwamen om het leven. Burgemeester H. Kaiser zegt dat zijn stad in rouw is gedompeld. De politie heeft de 34-jarige va der gearresteerd op verdenking van brandstichting. Hij zit vast op een politebureau elders in het land. De politie heeft hem daar voor zijn veiligheid heen gebracht. De man kwam de afgelopen nacht om half drie thuis in zijn woning aan de Jupiterstraat. Volgens buren had hij gedron ken. Zij hoorden dat er een ruzie uitbrak en dat de man het huis verliet. Een half uur later stond het huis in lichterlaaie. Toen de man daarop terugkeerde, sloeg hij op politiemensen en ambu lancepersoneel in, waarna hij werd gearresteerd. De brand is waarschijnlijk op de begane grond aangestoken. De slaapkamers lagen op de eerste Brandweerlieden proberen in Roermond de slachtoffers uit de woning te halen. Foto: ANP/Franco Gori verdieping. Vluchten via de trap was onmogelijk. Vijf kinderen kwamen direct tij dens de brand om het leven. Zij waren tussen de vier en twaalf jaar oud. Een meisje dat gewond werd afgevoerd naar het zieken huis, is daar later in de ochtend in het ziekenhuis overleden. Haar leeftijd is nog niet bekend. Een meisje van negen van het zelfde gezin ontkwam toevallig aan de brand, doordat het bij fa milie aan het logeren was. De moeder raakte zwaargewond toen ze uit het raam sprong. Het familiedrama was ook voor de betrokken brandweerlieden, politiemensen en ambulance personeel een grote schok. Een brandweerman werd zo over weldigd door emoties, dat hij el ders moest worden opgevangen. De burgemeester van de Lim burgse stad heeft professionele hulp ingeroepen van trauma deskundigen. Voor burgemeester Kaiser is de dood van de kinderen ook een groot persoonlijke drama. Zijn vrouw had als vrijwilligster gere geld met het gezin te maken. De familie stond bekend als pro bleemgezin. Kaiser noemde de brand de ingrijpendste gebeur tenis die hij tot nu toe heeft meegemaakt. Voor omwonen den is in een sporthal in de buurt een crisiscentrum inge richt. utrecht/anp - De deken van de Orde van Advocaten in Utrecht, M. Schyns, daagt advocaat Leijendekker van de moe der van Rowena Rikkers voor de tuchtraad. In het Radio 1 Journaal zei Schyns dat de orde duidelijkheid wil krijgen over de vraag of het is toegestaan een strafdossier aan de pers te geven. De advocaat van de moeder van Rowena gaf haar dos sier in mei aan de media. Hij vond dat er een verkeerd beeld over zijn cliënt was ontstaan en dat haar rol te groot is voorge steld. Justitie vervolgt de moeder van Rowena en haar vriend voor de moord op het 4-jarig 'meisje van Nulde'. Schyns zegt dat er nu geen specifieke regels zijn voor het naar buiten bren gen van strafdossiers. Ni ^'an slikken. washington/ap - Iedere terro rist kan thuis een biologisch wapen fabriceren. Dat heeft een groep wetenschappers in de VS laten zien door met voor iedereen toegankelijke midde len het poliovirus na te maken. De onderzoekers van de Uni versity of New York gebruikten een recept van internet en ge netisch materiaal van een post orderbedrijf, dat iedereen kan bestellen. Om te bewijzen dat het virus werkte, injecteerden ze het bij muizen, die verlamd raakten en vervolgens dood gingen. „We wilden laten zien dat het mogelijk is", zegt co-auteur Wimmer van het artikel dat vandaag in het wetenschappe lijke vakblad Science verscheen. „Deze methode is veelbespro ken, maar eigenlijk nam nie mand haar serieus. Nu moeten ze wel. Vooruitgang in het bio medische onderzoek heeft voordelen, maar ook keerzij den. Dit is er één van." Volgens Wimmer wijst het ex periment uit dat het uitroeien van een virus in de natuur niet inhoudt dat het voor altijd ver dwenen is. Biochemici kunnen uitgeroeide virussen namaken op basis van gegevens uit we tenschappelijke archieven. „Het was heel gemakkelijk", zegt Cello, de hoofdauteur van het artikel in Science. De meeste virussen zitten com plexer in elkaar en zijn moeilij ker na te maken dan polio, maar uiteindelijk wordt het ook mogelijk bijvoorbeeld het pokkenvirus na te maken. „De wereld kan maar beter maatregelen treffen", aldus Wimmer. Polio is bijna uitge roeid en er bestaan plannen om de inenting tegen de ziekte stop te zetten. Een slecht idee, vindt Wimmer, omdat mensen dan zeer vatbaar voor polio worden en het aantrekkelijker wordt het virus als biologisch wapen in te zetten. Wimmer bepleit dan ook vaccins in voorraad te houden tegen alle ziekten die zijn uitgeroeid. Directeur Peters van het Cen trum voor Bioverdediging van de University of Texas in Gal veston is kritisch over het ex periment. „We wisten al dat dit kon. Ik vind niet dat we men sen moeten aanmoedigen hier een hobby van te maken." Ook is Peters bang dat mensen gaan geloven dat er niets te doen is tegen bioterrorisme, wat volgens hem niet waar is. oen hjvag/gpd - De LPF en de WD moeten vandaag en ko mend weekeinde nog veel werk verrichten om alle kandidaten voor de diverse ministeries rond te krijgen. Formateur Balkenen de ontvangt vanaf maandag de ministerskandidaten, maar de LPF heeft haar bewindslieden lijstje nog lang niet rond. Ook de WD zoekt nog naar een ge schikte kandidaat voor de post van VROM. Het CDA heeft als enige alle poppetjes ingevuld. De LPF is gisteren alsnog ak koord gegaan met de verdeling van de ministersposten in het nieuwe kabinet-Balkenende. Dat gebeurde nadat de eerder als een 'veredelde Melkertbaan' omschreven ministerspost van integratie en immigratie alsnog werd uitgebreid met asielzaken. De LPF dreigde met een breuk als CDA en WD haar niet tege moet wilden komen. Fractieleider Herben van de LPF sprak na afronding van de on derhandelingen van 'moeilijke dagen'. Hij werd tot drie keer door zijn fractie teruggestuurd naar de onderhandelingstafel, omdat zij de resultaten onvol doende vond. Ook gisteren, bij de eindbespreking, sloop Her ben weg uit de onderhandelin gen om tussentijds met zijn fractie te overleggen. Bij de LPF speelde sterk het ge voel dat de WD als verliezer van de verkiezingen te ruim bedeeld was met onder meer de posten Binnenlandse Zaken en Financi en. De LPF-fractie vond daar te weinig tegenover staan. WD-onderhandelaar Zalm heeft moeite met het vinden van een ministerskandidaat voor VROM, zeggen ingewijden. Zalm had voor die post de voormalige commissaris der koningin in Zuid-Holland Leemhuis in ge dachten, maar zij is niet be schikbaar. De WD wil graag een vrouwelijke kandidaat, want an ders zou zij alleen mannelijke ministers hebben.Volgens WD- bronnen denkt Zalm nu aan het Eerste-Kamerlid Kneppers als minister voor VROM, al zouden ook nog anderen in beeld zijn. De rest van het plaatje heeft de WD wel rond. De huidige staatssecretaris van financiën Hoogervorst wordt minister van financiën. De huidige staatsse cretaris van volkshuisvesting Remkes krijgt Binnenlandse Za ken. Hij wordt tevens vice-pre- mier. Voor Defensie zal Zalm waarschijnlijk niet staatssecreta ris Van Hoof naar voren schui ven, zoals alom werd verwacht, maar het Kamerlid Kamp. Bij de LPF is econoom prof. Bomhoff kandidaat-minister voor VWS (Volksgezondheid, Welzijn en Sport). Ondernemer Pieper geldt als de belangrijkste kandidaat voor het minister schap van Economische Zaken, maar het is de vraag of hij zijn zakelijke belangen op tijd elders kan onderbrengen. Wie de LPF levert voor Verkeer en Water staat is niet bekend. Ook is er nog geen naam bekend voor de ministerspost van integratie en immigratie. Bij het CDA gaat Algemene Za ken naar formateur Balkenende, Justitie naar informateur Don- ner, Sociale Zaken naar voorma lig CNV-bestuurder De Geus en Buitenlandse Zaken naar ex- partijleider De Hoop Scheffer. Vice-fractievoorzitter Van der Hoeven gaat Onderwijs doen en de Wageningse hoogleraar Veer man krijgt Landbouw. Maxime Verhagen (45) is gister avond door een meerderheid van de CDA-fractie gekozen tot nieuwe voorzitter. Hij volgt Jan Peter Balkenende op die pre mier wordt in het nieuwe kabi net van CDA, LPF en WD. Ver hagen deed ook ervaring op als gemeenteraadslid van Oegst- geest. Hij studeerde parlemen taire geschiedenis in Leiden. Pagina Binnenland: Meer over de formatie door Marijn Kramp leiden - Zeven leerkrachten van de protestants-christelijke basis school De Springplank komen na de zomervakantie niet meer terug. Het merendeel zegt zijn baan op vanwege de vorming van de brede school in Leiden- Noord. De leerkrachten kunnen zich persoonlijk niet vinden in het nieuwe onderwijsinstituut waarin alle basisscholen van I^iden-Noord opgaan. Al eerder maakte directeur L Doorduijn om diezelfde reden bekend te vertrekken. De ouders van de leerlingen krijgen vandaag een brief van de zeven onderwijzers die opstap pen. Zij lichten daarin hun be sluit toe. De leerkrachten, van wie een aantal het vertrek kop pelt aan een zwangerschapsver lof, voelen zich niet thuis in een brede school. Zij vrezen dat de christelijke identiteit en het spe ciale karakter van De Spring plank verloren gaan in de grote school waarin de protestant- christelijke, de katholieke en de openbare basisschool samen werken. Veel ouders maken zich inder- tussen grote zorgen over de toe komst van de school. Zij zijn niet of nauwelijks geïnformeerd over de op komst zijnde onder wijshervorming en weten niet wat hen te wachten staat Het bericht dat hun geliefde school directeur vertrekt vanwege de vorming van de brede school sloeg in mei van dit jaar dan ook in als een bom. Het schoolbestuur van de pro testants-christelijke scholen dat aanvankelijk van plan was de ouders te informeren na de zo mervakantie, beloofde naar aan leiding van deze onrust versneld met informatie te komen over wat de brede school precies in houdt. Het schooljaar is echter bijna ten einde en de ouders hebben nog steeds niets ge hoord. Pagina Ri: Crisis De Springplank duurt voort Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: conlrtfe natoezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau b| autanafcsctie betaing s mjn 712141 400114 Stuur de2e bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1