De sprong van Herman Brood herdacht KUNST CULTUUR 'De vrouw op zich fascineert me, in alles' Honing en Metheny ontvangen jazz-Edison Pillenbezitters Lowlands Vreemde vogels tussen de bomen gv krijgen direct werkstraf Graceland werkt nog steeds voor Paul Simon R7 euwe tournee iice Springsteen igeles - Bruce Springsteen i begeleidingsband de E Band gaan na twee jaar igheid weer op tournee, ipeningsconcert is op 7 au- is in East Rutherford in iteens geboortestaat sey. De band speelt ver- nog 38 concerten in de nigde Staten, voordat ze iktober naar Europa ver- P De zeven Europese speel- en steden zijn nog niet be- !n|ap/Beverly Bynum esgitarist linson dood co - De Amerikaanse [gitarist en -zanger Jimmie obinson is op 71-jarige jd overleden. Zijn lichaam gevonden in een gepar- le auto in zijn woonplaats na igo. Volgens de Ameri- ïal se nieuwszender ABC heeft ge ilfmoord gepleegd. Hij had gr ïgs te horen gekregen dat or rtkanker had. In de jaren ha ;maakte Robinson deel uit he e Every Hour Blues Boys, ap in hij speelde met Freddy In die periode speelde hij op net legendes als Elmore Ja- ui Little Walter en Howlin' rei Vanaf 1958 maakte hij so- e i iten. Een van zijn bekend- eld Is was 'All my life', later j d ipgenomen door John nument voor Campert g m zii nisse - Jan Campert wordt geboorteplaats Spijke- met een monu- De Spijkenisser kunste- Helen Ferdinand heeft laatste hand gelegd aan istwerk, waarin Cam- Wgeroemde oorlogsgedicht httien dooden' centraal Het monument komt aan 2 ïCampertkade, waar de honderd jaar geleden eboren. Campert schreef |jj :httien dooden' naar aan- jgvan de executie van drie iniaristakers en vijftien le- ^el in het Geuzenverzet. Jan ert vond in 1943 zelf de n concentratiekamp y ïgamme. een d.I kc" lerd edi door Maijolijn de Cocq Amsterdam - Een twee meter ho ge engel markeert straks op'de Amsterdamse begraafplaats Zorgvlied de plaats waar zijn as op 5 november vorig jaar, de ver jaardag die hij niet meer wilde halen, in besloten kring werd be graven. Op de sokkel: Respect. Hij gaf licht Herman Brood 5-11-1946 n-j-2001. In het Amsterdamse Hilton werd gisteren Broods do densprong van het hoteldak een jaar geleden herdacht. Met 'I did it my way", een boek, champagne en op het precieze tijdstip een minuut stilte. „Zullen we een fles opentrekken en de muziek even hard aanzet ten in de auto?", roept een meisje tegen haar vrienden, in verweer tegen de tamme sfeer onder de fans die donderdag opnieuw voor Herman Brood naar het Hilton zijn gekomen. Bij lange na niet de menigte van vorig jaar, zoals ook de bloe menzee van toen nu beperkt blijft tot een matje. Als weduwe Xandra na de officiële herden king naai' buiten komt om dank- kaarten uit te delen en het her inneringsboek 'De Sprong' te signeren, dat ze met Broods zus Beppie heeft samengesteld, gaat een applausje op. Ook de herdenking binnen, met genodigden als Henk van der Meijden en majoor Bosschardt, verloopt vooral beschaafd. De woorden 'hommage' en 'ode' klinken. „De Sprong", zegt uit gever Vic van de Reijt bij de pre sentatie, „is met een reconstruc tie van de droevige en dramati sche dagen van vorig jaar een waardig boek dat een groot kun stenaar wil herdenken." Wan neer hij aankondigt dat de mi nuut stilte voor Herman 'om ongeveer 13.28 uur' begint, wordt gegiecheld. Maar zodra Een fan van Herman Brood bezoekt de plek waar de zanger en schilder vorig jaar zelfmoord pleegde. Foto: ANP/Juan Vrijdag Broods postume nummer 1 hit 'I did it my way" aanzwelt, klinkt ingehouden snikken. Vriend en biograaf Bart Chabot houdt zijn gezicht krampachtig naar het raam gewend, terwijl hij door zijn vrouw en Broods dochter Brenda in een houdgreep wordt genomen. Xandra drukt doch tertje Holly dicht tegen zich aan, troost dan Chabot met een aai over zijn wang. Zonder de steun van Hilton-di- recteur Roberto Payer, zegt Xan dra, was het hotel een nare plek voor haar en de familie geweest. „En het is eigenlijk een hele mooie plek geworden." Payer beaamt: „Hij sprong naar bene den, maar ook naar boven." Het Hilton als herdenkingsplaats klopt, zegt manager Koos van Dijk. Nu pas was Van Dijk er klaar voor om op het dak van het Hilton te kijken, te staan op de plaats waar Herman sprong. „Kippenvel. Ik heb het een jaar lang uitgesteld. Het was heel eng, een heel diep gat. Ik vind het zo moedig dat hij het ge daan heeft. Ik had nooit gedacht dat hij de ballen zou hebben." In 'De Sprong' is Broods af scheidsbriefje opgenomen, dat hij na een leven als rock roll junkie in de bar van het Hilton schreef. Op weg naar zijn 'bun- gy zonder elastiek'. „Lieve Xan dra alle skatjes, deze snelheid in plaats van opbranden. Dat laat ik aan de crematie over." Verder de processen-verbaal, fo to's van de crematie - inclusief puntige panterschoenen en de fles Grand Mamier waarin Brood als hij dood was geflam beerd wenste te worden - het herdenkingsconcert in Paradiso op 5 november, condoléance- brieven, de toespraken en beel den van de begrafenis van de asum, waarmee Xandra en Cha bot en Broods kinderen Marcel, Brenda, Lola en Holly poseren. Briefje van Holly: 'Papa is lief, heel erg lief, de liefste papa van de wirold'. „Of Herman het ziet... ik kan niet in de eeuwigheid kijken", zegt majoor Bosschardt als ze donderdag bij het Hilton arri veert. Broos en wankel ter been is ze gekomen op verzoek van de familie, want Broods moeder is net op 29 juni overleden. Ze kan niet zeggen dat haar leven nou zo overstuur was van Broods dood, al vond ze het erg van de zelfmoord en voor zijn moeder en vrouw en kinderen. „Maar gekomme was het toch wel." Bart Chabot, die werkt aan deel drie van vier Brood-boeken, noemt de herdenking verstan dig. .Anders ben je er toch de hele dag mee bezig. Ik ben er überhaupt de hele dag mee be zig. Of ik hem mis? Dat is zwak uitgedrukt. Voor mij is hij na tuurlijk niet dood. Be hoor zijn stem nog dagen achtereen want ik had nog zeventig tapes waar van ik er nog dertig moest uitty pen." Chabot weet niet of er een jaar lijkse Brood-herdenking in het Hilton moet worden georgani seerd. „Nu klopt het. Maar je moet het laten gebeuren. De fans weten waar ze moeten zijn, en naast het Hilton is er nu ook het graf. Maar Herman hield erg van improvisatie." den haag - Jazzliefhebber en voormalig WD-voorman Hans Dijkstal heeft gisteren tijdens het Midsummer Jazz Gala in Den Haag de winnaars bekend gemaakt van de Edison Jazz Awards 2002. Saxofonist Yuri Honing kreeg de onderscheiding in de categorie 'instrumentaal nationaal'. Pat Metheny trok aan het langste eind in het genre 'instrumentaal internationaal'. Het duo Paulien van Schaik en Hein van der Geyn kreeg na een internet- stemming de publieksprijs over handigd. Zij kregen die voor hun album 'Tenderly". In diver se album-categorieën werden gisteren eveneens de diverse winnaars duidelijk. Zo won Susanne Abbuehl met haar al bum 'April' de categorie 'vocaal nationaal'. Al eerder was bekendgemaakt dat saxofonist Wayne Shorter de winnaar is van de Edison Jazz Oeuvreprijs. Hij kreeg de onder scheiding gisteravond en is de komende dagen Artist in Resi dence tijdens het North Sea Jazz Festival, dat vanavond begint en tot en met zondag duurt. Dat houdt in dat hij alle avonden in uiteenlopende bezettingen op treedt. THEATERMAKERS oren tot de toonaangeven- jel^ngwekkende toneel- is van ons land. Wat zijn Qjen de belangrijkste drijf- wat beogen ze met deze rm? In een zelfanalyse „een aantal van deze regis- lg intwoord op die vragen. In erde aflevering: Theu ans van de Theatercom- j. idam - Theu Boermans rtistiek directeur en regis- in de Theatercompagnie: aag waarom ik zo gedre- ;t toneel en film bezig in je het best aan een ater stellen. Ik zal wel iets 1 compenseren, vrees ik. iet heeft zeker te maken r ijn nieuwsgierigheid naar woord op de vraag waar- stad het leven zijn e zijn. Met een behoefte ijé-Pl ''even inzichtelijker te Je" Het is een continu leren, evredigende antwoorden nooit. Daar is ons be- complex en te tegen- 1 voor." lO n jeugd ben ik katholiek led. Niemand geloofde zo iGod als ik. Daardoor 1 alles te kloppen in mijn beeld. Totdat ik op latere ontdekte dat er absoluut an klopte. Misschien is op e t de drang ontstaan om het theater te onderzoeken berei nu allemaal in filosofi- and sychologische en morele 1 de lkaar steekt." stand lijn voorstellingen wil ik ur h ds het wereldrepertoire w duiden in zijn relevan- nstigiieze tijd. Zoals ik met vra 'De Kersentuin' en 'Ham- tievogedaan. En zoals ik in end nende seizoen met 'Hed- de Ier' en 'De Meeuw' pro- net doen. Anderzijds wil ik neen 1 auteurs introduceren." 1 hij hk altijd naar streef, is dat :rend voorstellingen een re- ;t lee [even van deze tijd. Aan- en of ik mezelf als een kind van houd d beschouw, hebben f te vi irsoonhjke keuzes van per definitie een maat- Crifelijke relevantie. Ik denk n voorstellingen steeds Theu Boer Het mans: leven is een illusie, maar een fantasti sche illusie Foto: GPD- /Marc van der Kort persoonlijker worden." „De werkelijkheid om me heen is mijn inspiratie. Alles wat ik meemaak, vloeit direct in mijn werk door. Daar probeer ik het te consolideren. Tegelijkertijd wil ik het over aspecten van de ze tijd hebben. 'Hamlet' gaat over de invloed van de politiek op individuen. 'Lulu' en 'Hedda Gabler' zitten vol dilemma's van hedendaagse vrouwen in deze ogenschijnlijk geëmancipeerde tijd. De vrouw op zich fascineert me. In alles, in filosofische, bio logische, emotionele zin. Ik ben nieuwsgierig hoe het is om vrouw te zijn. Wat voor ellende het is om een man te zijn, dat is me volstrekt duidelijk. Ik heb het met 'Lulu' al gezegd: ik ge loof dat de grondproblemen in onze samenleving terug te voe ren zijn tot de existentiële angst van mannen voor vrouwen." „Doorgaans hebben mijn voor stellingen een nihilistische strekking. Toch ben ik in het da gelijks leven een vrolijk type. Ik heb drie kinderen. Zij verper soonlijken voor mij de hoop en de liefde. Er zijn ondanks alle rampspoed hele mooie en in tense dingen die de mensen met elkaar kunnen beleven. Maar zeg me niet dat het leven zin heeft; dat het ergens toe leidt. Niet dat ik er dus depressief van word. Integendeel, het activeert me juist. Het leven is een illusie, maar een fantastische illusie." „Ik vind dat toneel ook troost moet bieden. Dat doe je onder meer met humor. Alleen moet je de waarheid niet mooier maken dan-ie is. Geluk bestaat niet zonder ongeluk. Die paradox wil ik altijd laten zien. In het 'Gil- gamesh-epos' dat ik bij het Wie ner Burgtheater heb geregis seerd, gaat het om iemand die naar het eeuwige leven streeft en uiteindelijk inziet dat geluk en schoonheid juist besloten lig gen in het feit dat het leven niet eeuwig is." „Mijn zwartste voorstellingen heb ik in mijn plezierige perio den gemaakt en omgekeerd. Ter afwisseling kies ik stukken van Tsjechov, Shakespeare of van Goetz en Schwab. Dat ik de twee laatstgenoemde schrijvers in ons land heb geïntroduceerd, heeft niks te maken met een fas cinatie van hun zwartgallige thema's. Ze vertegenwoordigen gewoon een belangrijke stro ming in Duitsland." „Wat ik zelf nauwelijks kan, is genieten van succes. Het is net of ik me dat verbied. Uit angst dat succes me gezapig maakt. Ik stoor me erg aan mensen die al leen voor hun eigen carrière gaan. Dat is zo relatief. Als het eenmaal zover is, blijkt je hori zon toch weer verder te liggen. Het gaat me echt om het werk." „Momenteel feliciteert iedereen me met het grote succes van 'Gilgamesh' in het Wiener Burg theater en met het feit dat ik de eerste Nederlander ben die in dat roemruchte theater mag re gisseren. Maar ik zou niet op die uitnodiging ingegaan zijn, wan neer 'Gilgamesh' mij qua the matiek niet geïnteresseerd had. Ik moet iets hebben met een stuk, wil ik het regisseren." „Vergeet niet: je moet in dit vak ontzettend hard werken en er ontzettend veel voor inleveren. Toen ik daar twee maanden in Wenen zat, weg van mijn kinde ren, heb ik me zo nu en dan af gevraagd of dit alles wel kon op wegen tegen dat gemis. Aan de andere kant brengt dit intens bezig zijn met toneel ook een verdieping teweeg, wat alleszins de moeite waard is." In het seizoen 2002/2003 regis seert Theu Boermans bij de Theatercompagnie twee voor stellingen. 'Hedda Gabler" gaat 14 januari 2003 in première in de Stadsschouwburg Amster dam en is 22 maart 2003 te zien in de Leidse Schouwburg. 'De Meeuw" van Tsjechov be gint 3 april 2003 en gaat aan sluitend op tournee. Max Smith biddinghuizen/anp - Bezoekers van het festival Lowlands die pillen bezitten, kunnen daar voor ter plekke een taakstraf krijgen. Een gang naar de rech ter is daarbij overbodig. Een of ficier van justitie bepaalt ter plekke, op het festivalterrein in Biddinghuizen, wat een geschik te straf is. Met deze proef is het openbaar ministerie akkoord gegaan, om een hoop admini stratieve rompslomp te voorko men. Er wordt een formulier ingevuld, de straftnaat wordt bepaald en als de verdachte akkoord gaat, kan die zijn taakstraf gaan doen. Daarna wordt het dossier ver nietigd. Een dagvaarding en rechtszitting volgen alsnog, als de taakstraf niet goed is verricht. Bij lichtere overtredingen van de wet volgt een boete, die gelijk kan worden gepind. Lowlands vindt plaats van 23 tot en met 25 augustus. Bij zwaardere delicten als bezit van XTC-pillen kan de officier een taakstraf opleggen. Ge woonlijk doet een rechter dat. „Onze ervaring is dat er dan uit eindelijk dienstverlening wordt opgelegd", zegt persofficier van justitie G.J. de Haas. „Sinds kort kan een officier van justitie ook taakstraffen opleggen. Dat is een nieuwe mogelijkheid in de wet." In de zwaarste gevallen krijgt een Lowlandsganger wel een uitnodiging om bij de rechter te verschijnen. Waar de grens voor de strafmaat ligt, wil De Haas niet zeggen. „Maar we kijken ze ker ook naar het strafverleden van iemand." muziek recensie Hans Beider Concert Paul Simon. Gezien: 11/7, Aho/ Rotterdam. „Everybody here would know what I was talking about", schreeuwt Paul Simon een uit gelaten Ahoy' toe. De 60-jarige poplegende grijnst superieur naar het publiek. „I was talking about diamonds on the soles of her shoes." Het dwingende, opzwepende ritme van deze 'Graceland'-hit brengt het in leeftijd zeer gevari eerde publiek in beweging. Uit zonderlijk dat een artiest als Paul Simon, wars van elke vorm van show en uiterlijk vertopn, het voor elkaar krijgt nieuw pu bliek aan zich te binden. De reden moet liggen in Simons toewijding en vakmanschap. Ondanks zijn bescheidenheid is een zekere trots zichtbaar op het gezicht van de New Yorker: de magie van het album 'Grace land' werkt nog steeds. Tekenend voor Simons muzika le gedrevenheid is dat hij, na een afwezigheid van elf jaar, zich er niet van afmaakt met een glad 'best of programma Sa men met zijn multiculturele band steekt de kleine singer- songwriter oude hits in nieuwe jasjes. Naast een rockversie van 'The Boy in the bubble' opende Si mon het concert verassend met een exotische versie van 'Bridge over troubled water'. Deze zet heeft veel weg van een artistieke revanche. Nooit zal Paul Simon loskomen van dit nummer dat inmiddels de status heeft van 'muzikaal behang'. Niet meer spelen lijkt dan voor de hand te liggen. Niet voor Simon. Uiterst subtiel en verweven met alle klanken die hij leerde kennen in onder meer Zuid-Aftika en Bra zilië levert hij een nieuwe versie af. Naast het album 'Graceland' doet Paul Simon voor deze tour ook een beroep op het hitdos sier Simon Garfunkel. Tot gro te tevredenheid van het publiek. Moeiteloos krijgt hij de zaal stil met een indrukwekkende versie van 'The sound of silence' waar bij slechts een cello Simons keti- merkende stemgeluid onder steunt Al dollend met rijn bandleden trakteert hij de zaal op sixties sentiment met vinyl- klassiekers als 'The boxer' en 'Mrs. Robinson'. Na bijna twee uur vindt Paul Si mon het mooi geweest. On danks dat rijn stem het uitste kend heeft gehouden, grijpt hij bij aanmoedigingen uit de zaal om nog een toegift veelzeggend naar rijn keel. Simons jaren mo gen inmiddels gaan tellen, zijn virtuositeit en gedrevenheid blij ven onaangetast. beeldende kunst recensie Esther Barfoot Expositie: 'Vreemde vogels', beelden in en om De Paauw, Raadhuislaan 22, Wassenaar. Te zien: t/m 25 augustus. Open: dagelijks 12-16 uur. Het park is vrij toegankelijk. Ook in galerie De Greef De Greef, Van Hogendorpstraat 16a, Wassenaar. Te zien: t/m 4 september, di t/m vr 10-18 uur en za 10-17 uur- Zo hoort kunst in de buitenlucht te rijn. Niet op een sokkel op een gazon, maar kniehoog tus sen de begroeiing. De omrin gende planten worden meer dan de omgeving van het kunst werk; ze worden onderdeel van het mysteriê. De beelden 'Zon der titel' van Theo Niermeijer herhalen de vormen van de ho ge planten om hen heen en spe len ermee. De kleur van het ge roeste ijzer vind je terug in de omgeving, maar springt er toch uit. Te midden van het volle ge was lijken de beelden op totem palen. Ze vertellen een span nend verhaal van exotische ei landen en dichte jungles, van verering en meditatie. Ook de bomen waartussen Britt Wikström haar 'Circus of Dreams' heeft vormgegeven, dragen bij aan de magie ervan. De transparante circusartiesten, die hun capriolen uitvoeren tus sen de bomen, rijn nu weer zichtbaar en dan weer niet. Als of het geesten rijn of visioenen. Maar juist door de natuurlijke omgeving lijkt het schouwspel werkelijkheid. Niet alleen het fysieke aspect van de natuurlijke omgeving kan een verbintenis aangaan met een kunstwerk. Ook een minder tastbaar element, zoals de wind, kan dit. Het 'Commu nicerend Septiem' van Nico Par- levliet bestaat uit een rij van ze- Honden worden uitgelaten tussen de vreemde vogels. Foto: Mark Lamers ven zwarte zakken op poten. Net als een doedelzak produce ren ze geluid doordat de lucht er langzaam uitloopt Elke zak pro duceert een andere toon. De to nen verwaaien in de wind en creëren een geheimzinnige sfeer. Natuur en kunst gaan goed sa men. De natuurlijke omgeving en het kunstwerk brengen hun verhalen samen en er ontstaat een nieuw verhaal. Het park van raadhuis De Paauw leent zich dan ook uitstekend voor de beeldenexpositie Vreemde Vo gels' met werk van circa twintig kunstenaars. Er is veel ruimte, een groot veld, een vijver met fontein en duistere paadjes met wilde begroeiing. Ook vormt het witte raadhuis een schitterende achtergrond. Het publiek haalt er uit wat erin rit. Groepjes vol wassenen wandelen, bewonde ren, filosoferen, lachen en snap pen er soms niets van. Kinderen rennen en joelen, luisteren en leren. Honden worden uitgela ten. Toch maakt de tentoonstelling niet altijd optimaal gebruik van de prachtige omgeving van het park. De sterke combinatie van natuur en kunst wordt onvol doende uitgebuit. Sommige beelden rijn geplaatst te midden van dichte begroeiing, in de bo men, of midden in de vijver. Maar het merendeel van de ster ke verzameling beelden rijn op een vrij fantasieloze wijze op re gelmatige afstand langs de ran den van het gazon of de paden gezet. 'Amazone' van Arthur Spron- ken, een beeld van een zeer be weeglijk paard met wilde ogen, verdient meer dan de rand van een bloemperk. Een plaats te midden van het kreupelhout, in het bos of omringd door muren van rhododendrons was beter geweest. Geef het beeld een de cor om rijn verhaal te ontvou wen. vrijdag 12 juli 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17