SCHRIJVENDE LEZERS Wie tilt de Leidse verkeersdiscussie boven NA Herbouw van Witte School in Noordwijk hoeft echt niet ten koste te gaan van andere gebouwen Nederland heeft behoefte aan figuren als Mens en Van den Nieuwenhuyzen Patiënten zijn de dupe van ondoordachte beslissingen Paranoïde complotdenkers bij redactie Leidsch Dagblad Christiaan 1 c Tol is niet b op De Lakei l Waarom g< vingerafdr op een zorg® Ook reizigK, per bus wi naar de st Alle rokers verdienen een medaille voor hun opofferingsgezindheid Hillebrand doet ten onrechte als Rijn Gouwe Lijn Leiden 'overkor VRIJDAG 12 JULI 2002 Ik ben nu 86 jaar oud en kom uit het zakelijke scheepvaart en transportmilieu. Als politiek geïnteresseerde heb ik in mijn leven vele vierjarige kabinetten tot stand zien komen en daar bij tevens geconstateerd dat ve le ministers, gekozen via de po litieke partijen, zwaar onder de maat waren. Om zich staande te houden moesten zij zich vastklampen aan hun onvol prezen ambtenaren die het al lemaal wisten. Nu is er Mat Herben, een ge wezen ambtenaar die de onvol prezen Pim Fortuyn vertegen woordigt. Hij deelt via de pers mee dat Harry Mens en Joep van den Nieuwenhuyzen - twee mannen die als zaken mensen ruimschoots hun spo ren hebben verdiend - niet in zijn 'raam' passen om mede te helpen ons land naar behoren te besturen. Ze hebben zich aangeboden als kandidaat-mi- nister, maar Herben heeft ze niet nodig. Dat Mens en Van den Nieu wenhuyzen zich willen uitslo ven in het belang van onze ge meenschap valt zeer te prijzen. Om de ministersalarissen gaat het de heren niet, zij zijn im mers al financieel onafhanke lijk. Dat zij in geval van deelna me aan onze regering hun ver mogen en wat daarbij hoort tij delijk in een stichting willen onderbrengen, om verstrenge ling van belangen te voorko men, vind ik al een hele geste. Ik hoop dat Mat Herben op zijn schreden terugkeert en niet al leen ambtenaren aan hoge po sities helpt. Zakelijke elemen ten, als Mens en Van den Nieu- wehuysen, kunnen voor ons gezamenlijke welzijn niet ge mist worden in het volgende kabinet. Wij allen kunnen daar van de volgende vier jaren de vruchten plukken. Burt Groenenwegen, Leiden. Sedert enkele maanden bestaat er onder de naam Projectgroep Nieuw Aalmarkt Plan (NAP) een brainstormgroepje dat de im passe rond het Aalmarktproject moet zien te doorbreken. Nu staat dit zo ongeveer gelijk aan een Hercules-werk. Je zou dus verwachten dat er in dit groepje heftig werd gediscussieerd over architectonische en steden bouwkundige zaken, zeker ge zien het feit dat het onder lei ding staat van stedenbouwkun dige Wytze Patijn. Het gebrain- storm lijkt zich echter vooral toe te spitsen op verkeerstechnische aspecten, waaronder de afwik keling van het openbaar vervoer in de binnenstad. Daarbij blijkt men in korte tijd al twee geheel nieuwe begrippen te hebben toegevoegd aan het toch al zo rijke openbaar ver- voersjargon: 'kopstation' en 'knuffeltram'. Het kopstation bestond al langer, hoor ik tegen werpen. Inderdaad: het is de gangbare benaming voor een spoorwegstation waar alle spo ren doodlopen op een stoot- blok. Anders gezegd: treinen die erin rijden, moeten er aan de zelfde kant weer uit. Het meest aansprekende voor beeld in Nederland van zo'n doodlopende spoorweg is sta tion Roodeschool. Maar wie er geen reis van vier uur voor over heeft om er een te zien, kan ook de trein nemen naar Den Haag CS. NAP bedoelt echter: een kopstation voor bussen. Ze wil len er twee: één bij station Lei den Centraal en één in de om geving van de Korevaarstraat. Even zag ik voor mijn geestes oog twee busstations, waar alle bussen achteruit uitreden, zó weer de stad uit. Maar dat kan de bedoeling niet zijn. Duidelijker wordt de kwestie als je leest hoe Patijn en de zijnen zich de verkeersafwikkeling in het centrum hebben voorge steld. Geen bussen meer op de Breestraat, brainstormden ze. Ook geen Rijn Gouwe Lijn, na tuurlijk. Nee, ruim baan voor de auto. De Breestraat zal deel gaan uitmaken van een 'City- ring', die door de vierwieler in één richting of misschien twee richtingen bereden mag wor den. Dit alles ter verbetering van het verblijfsklimaat. Maar ik herin ner me nog de tweebaans snel weg die de Breestraat was in de jaren tachtig; het autoverkeer is sedertdien flink in omvang toe genomen. En het openbaar ver voer dan? Nou, daarvoor krijgen we straks dus die knuffeltram, die gaat pendelen van het ene naar het andere kopstation. Een knuffeltram, wat zou dat zijn? Hier dreigde mijn verbeel ding me in de steek te laten, maar tijdens een recente nacht merrie zag ik een door paarden voortgetrokken Jan Plezier langs het stadhuis rijden, met daarin minnekozende lieden van bei derlei kunne. 'Dit is wat er is overgebleven van het openbaar vervoer in deze stad', zei een stem. Toegegeven: het idee van zo'n knuffeltram heeft ook enige aangename kanten. Maar laten we even serieus blijven. Met ver- In het Leidsch Dagblad van donderdag 20 juni las ik op de voorpagina over het nieuwe zorgstelsel van de coalitiepart ners. Toen viel ik weer eens he lemaal om van verbazing. Ik be grijp werkelijk niets van het ge klungel dat onze bewindslieden de laatste jaren hebben laten zien. Nu wil men weer patiënten de zogenaamde 'zuurremmers' zelf laten betalen. Zuurremmers worden onder meer gebruikt door vele hartpa tiënten, reumapatiënten enzo voort die niet om deze ziektes hebben gevraagd en deze ook niet door een ongezonde le venswijze hebben verkregen. Deze patiënten gebruiken meestal meerdere medicijnen die schadelijk kunnen zijn voor maag, slokdarm en dergelijke en zijn daarom genoodzaakt zuur remmers te gebruiken. Wie deze zuurremmers, die vrij duur zijn, niet kan betalen en ze om die reden niet gebruikt, loopt de kans er daarna een nieuwe aandoening bij te krij gen in de vorm van een maag- zweerof een andere maagkwaal. Dat hebben zij dan te danken aan de vele stomme beslissin gen, genomen door ons kabinet. J.P.B. Duermeijer, Leiderdorp. In de rubriek Randverschijnse len in de krant van dinsdag 25 juni vraagt Leidsch Dagblad journalist Pieter van Langevelde zich af of het bij het Leidsch Dagblad wellicht paranoïde complotdenkers zijn. Dit van wege een embargo dat de poli tieke partij Warmond Anders had opgelegd aan een persbe richt waarin de naam van de nieuwe wethouder van deze partij bekend werd gemaakt. Warmond Anders wilde graag dat het bericht gelijktijdig op woensdag 27 juni in alle kranten zpu komen, en niet al eerder in het Leidsch Dagblad. Laat ik vooropstellen dat de ma nier om het nieuws te 'sturen' door Warmond Anders door middel van een embargo mij niet sympathiek overkomt. Zo dra er nieuws te melden is, dient dit door een journalist ook we reldkundig te worden gemaakt. Dat is gewoon zijn (of haar) taak. Alleen indien er duidelijke be langen mee zijn gemoeid, kan er op een persbericht een embargo worden gelegd. Maar de reden van het embargo dient dan wel steekhoudend te zijn. Bijvoor beeld omdat er door vroegtijdi ge publicatie bepaalde belangen geschaad zouden kunnen wor den. En die belangen zullen dan altijd aan de media kenbaar moeten worden gemaakt. Zij maken vervolgens zelf een afwe ging of zij het belang van een la tere publicatie zwaarder vinden wegen dan het direct publiceren van een bepaald bericht. In het geval van Warmond An ders was er geen zwaarwegend belang voor het Leidsch Dag blad om niet tot publicatie over te gaan, zodra het bericht op de redactie was ontvangen. Als Warmond Anders het bericht over de nieuwe wethouder niet eerder dan woensdag in het Leidsch Dagblad had willen zien, dan hadden ze het betref fende persbericht pas dinsdag middag naar deze redactie moe ten mailen, en niet al in het weekeinde ervoor. Van een door LD-journalist Pie tervan Langevelde gesuggereerd 'een-tweetje' tussen mijn broer Jozef (fractievoorzitter van War mond Anders) en mijn persoon (als hoofdredacteur van de bla den van Buijze Pers) is dan ook geen sprake. Ik vind de handel wijze van Warmond Anders niet echt verstandig, en dat zou ik de partij ook hebben laten weten als ik benaderd zou zijn voor het smeden van een - door Van Langevelde gesuggereerd - complot. Dus het is zeker niet zo dat War mond Anders het opneemt voor de journalistieke underdog, zo als Van Langevelde beweert. Trouwens, wie is hier de under dog? De Buijze Pers-uitgave De Warmonder valt immers in vrij wel alle brievenbussen in War mond, terwijl volgens de meest recente cijfers het Leidsch Dag blad bij slechts 40 procent van de Warmonders in de bus komt. Enige bescheidenheid zou dan ook op zijn plaats zijn, Leidsch Dagblad. En zo gaat, amper twee weken nadat er volgens het Leidsch Dagblad in Warmond een be stuurscrisis zou zijn uitgebroken ook deze poging van journa list Van Langevelde tot het bui ten proporties opblazen van een kleinigheidje in Warmond de mist in. En dat lijkt me niet echt geloofwaardig voor een zichzelf respecterend regionaal dagblad. Maar ja, als je ook paranoïde complotdenkers de krant laat volschrijven, dan krijg je dat. Piet van der Vooren, (hoofdredacteur Buijze Pers), Noordwijk. De vroege morgen van 9 juli 2000. De vlammen slaan uit het rieten dak van de Witte School in Noordwijk. Archieffoto: Frans Roomer Wat de een mooi vindt, kan een ander niet waarderen. Smaken verschillen, en dat is maar goed ook. Veel Noordwijkers zijn blij dat in ieder geval de buitenkant van de Witte School aan de Van Pan- huysstraat in dezelfde stijl zal worden herbouwd. Oké, het duurt nog even, maar het komt goed. Of de gemeente raad moet weer gaan zwalken. De 'knip' die in december 2001 gemaakt is om alvast met de ontwikkeling voor de herbouw van de Witte School te begin nen dreigde 'ontknipt' te worden omdat het geld, benodigd voor de herbouw, uit het plangebied Morgenster moet komen. Gelukkig heeft een motie van De Combi natie, die door de raad is aangenomen, dit voorkomen door het college op te dragen uiterlijk in oktober met een finan cieringsplan te komen voor herbouw van de Witte School. Ook als het plangebied nog niet is uitgewerkt. Want ik voorzie nog een stevige discussie voor dat ge bied. Natuurlijk, de Witte School was zwaar onderverzekerd en er moet nu geld wor den gevonden om de school te kunnen herbouwen. Het idee om dat te vinden door het hele gebied op de schop te ne men, is misschien het onderzoeken waard. Maar graag wil ik daar de volgen de kanttekeningen bijzetten. Moeten, om herbouw van de school te realiseren, andere 'beeldbepalende' ge bouwen worden gesloopt? De oude Willi- brordmavo is ook beeldbepalend. Welis waar is het geen monument - dat was de Witte School overigens ook niet - maar het gebouw heeft zeker een architectoni sche waarde en is ook beeldbepalend voor die omgeving. Het slopen van de bibliotheek is niet al leen kapitaalvernietiging, het is ook een gebouw met architectonische waarde. Bovendien is er onlangs nog een behoor lijke investering gedaan met het vernieu wen van het dak. En ik vind het een mooi gebouw. De herontwikkeling van het gebied waar nu nog de witte huisjes staan, is wat mij betreft zeer nodig. Deze huisjes voldoen niet echt en hier kunnen prima sociale woningen voor jongeren worden ge bouw. En of dat er nu 36 of 55 moeten worden, maakt wat dat betreft dan niet eens echt veel uit. Voor het Natuurcentrum moet een goede oplossing worden gevonden. Dit kan worden meegenomen in het gebied waar nu nog de witte huisjes staan en waar nu de '16 min jongerenactiviteiten' plaats vinden. In het dan vrijkomende gebied kan de brede-schoolgedachte, met voor- en naschoolse opvang, worden gereali seerd en een Witte School worden ge bouwd die aan de eisen van deze tijd vol doet. De oude Willibrordmavo is een stevig ge bouw en zou geschikt gemaakt moeten kunnen worden voor het jongerenwerk dat voorheen in het Joincentrum zat. Misschien kunnen daar ook (gescheiden) standig verkeersbeleid h natuurlijk niets meer te 1 Patijns brainstorm heeft! tot het zotste openbaar-^ idee dat ik ooit heb gehot thans sedert de dag fll Leids verkeerswethoui stadsbus wilde vervangt?, een rondvaartboot. Het is te hopen dat erf deze stad iemand wakker die de discussie over (T keersafwikkeling weer r NAP kan tillen. Liefst ij met kennis van zake® schien is dat niet te vraagd, voor een openbf voersysteem waarvan pP tienduizenden reizigerslp maken. I Frans Mem ie Op het artikel 'Kunsten ig kelen karigheid Lakenhal se LD van 1 juli, wil ik reage ilf Natuurlijk wil ook ik gr ïg vergoeding hebben voor >tJ poseren in De Lakenhap mijn naam wordt in hele geheel ten onrechte op in als zou ik een van de li naars zijn die boos is op ne kenhal vanwege het utLi van een financiële ver; V voor deelname aan de d ite tatie Beeld en Evenbeeld ts helemaal niet boos op teur van De Lakenhal, II U. in het artikel geciteerd Duivenvoorden pas bij 1 zijn kruistochten wel steund, maar dat betrof i andere kwestie. Christiaan er 1 o.!n de '16 min activiteiten' plaatsvinden? Het geld voor realisering van met name de school, hoeft wat mij betreft niet per se uit dit gebied te komen. Dat kan net zo goed ergens anders vandaan komen, bij voorbeeld uit de winst van het bedrijven terrein 's-Gravendijk of uit een ander te ontwikkelen gebied waar we dure huizen kunnen bouwen. Immers wanneer wij als gemeente écht iets willen dan zijn de bij behorende middelen te vinden. Nu mogen projectontwikkelaars plannen indienen bij de gemeente. Hoe die er on geveer uit gaan zien, kan ik u voorspel len: mooie, maar vooral dure apparte menten die voor de gewone Noordwijker niet te betalen zijn, zullen de plaats inne men van de Willibrord en de bieb, het liefst zo hoog mogelijk. En waarom? Om dat de gemeente Noordwijk de Witte School niet genoeg had verzekerd. Peter J.M. van Zuijlen, Noordwijk. Op het stuk 'Alarm aar zen over patiëntenfraud krant van 29 juni, wil i ren. Waarschijnlijk hen311 zich nog wel het artikel111 geveer twee jaar geleden 'erl drie 'Leidse heiligen'. m' die nieuwe heiligen Turkse vrouw die lands sprak maar erg Turkse vrouwen deed. 1 akkoord. Maar nu ko 'Ook regelt ze onderd Turken, die voor medii handeling naar Nederl men'. Als dat geen wekt, weet ik het niet mi Waarom eigenlijk geen' druk op zo'n zorgpas? heeft weinig zin, daar mee te sjoemelen. 'Projectgroep Aalmarkt rugkeer auto's in de Br< lees ik in het LD. Teve zij dat al de bussen uit straat verdwijnen. Me woorden: mensen zon hoeven niet naar de Bre „i ,ncc Waarschijnlijk zijn al van de Projectgroep in van een auto. Ik wil er dat er ook mensen zijl bus naar de binnenstad H.H.C. Uljé-Pl Ondanks herhaalde waarschuwingen over de slechte gevolgen van het roken, blijkt het gebruik van nicotinehoudende producten alleen maar toe te nemen. Net als de verboden vrucht in het bij belse verhaal: hoe slechter, des te begerenswaar diger. Als bewezen werd dat melk een stimulans en slecht voor de gezondheid zou zijn, zou de omzet daarvan, ongeacht de kosten, in korte tijd meer dan verdubbelen. De overheid, artsen en andere gezondheidsspecialisten proberen mensen aan het verstand te brengen dat roken schadelijk is voor het lichaam en zelfs dodelijk kan zijn. Deze aanpak heeft dusver geen goede resultaten opge leverd en is mijn inziens verkeerd. Stel, er zijn na een schipbreuk twintig drenkelin gen in een reddingsboot. De boot is te vol en de gekozen leider realiseert zich dit en verklaart dat yals er twee of drie vrijwillig overboord zouden gaan, de overige opvarenden een grotere kans hebben het vaste land veilig te bereiken. Denkt u dat er velen zouden zijn die zichzelf op zouden of feren voor anderen? Natuurlijk niet. Maar toch is dqt precies wat rokers doen. De regering weet nu al dat het in stand houden van de AOW in zijn huidige vorm, in de nabije toekomst moeilijk zo niet bijna onmogelijk zal worden. Het is een feit dat vele rokers twintig of meer jaren te vroeg sterven. (Twee mensen in mijn familie zijn door het roken op jonge leeftijd overleden, dus weet ik waar ik het over heb.) Die rokers geven, door hun opoffering, anderen een betere kans om straks hun pensioen te kunnen in nen. De staat behoeft immers veel minder uit te keren aan die vroegtijdig gestorvenen terwijl zij wel jarenlang premies hebben betaald. Nou, mijn stelling is: stop het gevecht tegen het roken, het is dweilen met de kraan open. Voor ie dere roker die stopt, komen er steeds twee jonge rokers bij; alleen de tabaksindustrie wordt daar wijzer van. Volgens mij verdienen de 'nicotine-lo vers' een medaille om zichzelf zo genereus op te offeren voor het profijt van anderen. En de rege ring behoeft zich, door het wegvallen van tiendui zenden te vroeg gestorven rokers, minder zorgen te maken over het al of niet genoeg in kas hebben voor het uitbetalen van staatspensioenen. J.P. Stuart, Leiden. Rokers sterven eerder, waarmee ze de staat een dienst bewijzen. Foto: Reuters/ Petr Josek Op 19 juni meldde het Leidsch Dagblad dat het gemeentebe stuur van Leiden de burgers met betrekking tot de Rijn Gouwe Lijn van tegenstrijdige informa tie heeft voorzien. Dit bericht verscheen naar aanleiding van de uitspraak van de Inspraak commissie, in antwoord op een bezwaarschrift van de bewoners van de Lammenschansweg ten aanzien van de inspraakproce dure rondom het gemeentelijk voorkeurstracé voor de Rijn Gouwe Lijn door de Leidse bin nenstad. Een van de klachten betrof het feit dat de variant via bestaand spoor nooit aan de bewoners van Leiden is voorgelegd en zelfs nauwelijks is onderzocht. De gemeente verweerde zich hiertegen door erop te wijzen dat de provincie Zuid-Holland aan de gemeente Leiden heeft verzocht het tracé door de bin nenstad te willen voorbereiden. En dit zal formeel ook wel juist zijn. Nu wil echter het geval dat de provincie dit verzoek aan de ge meente Leiden heeft gedaan naar aanleiding van een advies van een provinciale Stuurgroep. In die Stuurgroep hadden regio nale ambtenaren zitting, onder wie ook de Leidse wethouder Hillebrand, die in het vorige col lege verantwoordelijk was voor de Rijn Gouwe Lijn. Het idee om de RGL door de Leidse binnen stad te gaan aanleggen, is dus rechtstreeks het gevolg van be moeienis van de Leidse politiek op regionaal niveau. En hoewel er op provinciaal ni veau nog wel enige twijfel was over de haalbaarheid van het Leidse binnenstadtracé, getuige de verslagen van de Staten let! jm ;jtvvo din zij lev H( evr< nje )ed. Go beel ont commissie RVE van tfenk 1999, werd Leiden op et de zoek 'opgedragen' het tf stadtracé voor te berei nu zal dan ook niemand sycl dat dit verzoek van de| niet op veel weerstand lijn Leidse stadsbestuur hdsh rekenen: het idee was tv di bene zelf van afkomstigjdeze En zo kun je je de vrai 'De 1 of de informatievo iged toch niet misleidend nenc wethouder speelt de Ier' onschuld, en doet net doei Gouwe Lijn de gemeen lauti 'overkomt', terwijl hij fik alt een sterk regisserend vooi heeft gespeeld. Het lee ;evei belang om iedereen ojnk mi tweetje van wethoud d be brand met zichzelf te vv irsoc 'per Cri elijki nvoi

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16