REGIO Alphen krijgt weer lokale omroep NiTv stadhuis Aiphen Een leven tussen de roeiboten aan De Does Ter Aar teert in op reserves 1 /0 op 26 november open Kleurrijk Alphen ANNO 1977 iense fietser klappen fsieke rcedes gestolen Jema gunt 'Aar primeur Een levendige man vol e Amsterdamse humor nenkoeken e Hazelaar rdrijders in Ter Aar bekeurd IN MEMORIAM A N N O 19 0 2 Jachtwerf Colijn in Hoogmade na tachtig jaar ter ziele alphen aan den run - Een Alphense student legt de laatste hand aan het graffitikunstwerk op de muur van de Rabobank in de Pieter Doelmanstraat. Met drie jonge plaatsgenoten greep hij de kans om een deel van het centrum van Alphen aan den Rijn te verfraaien. Het zogeheten gemeentelijke Graffiti Project levert een tijdelijk kunstwerk in de binnen stad op, want in het najaar moet de bank plaatsma ken voor nieuwe gebouwen. Het bankpersoneel verhuist tijdelijk naar een plek achter De Aarhof. Gemeentelijk personeel dat in het beschilderde bankgebouw werkt, moet het daar tot de verhui zing in november uithouden. Spoedig daarna, waar schijnlijk rond i december, gaat het pand met inbe grip van de fleurige muur tegen de vlakte. Foto: ANP/ Robin Utrecht door Tim Brouwer de Koning ter aar - Ter Aar geeft te kwistig geld uit. De gemeenteraad uitte gisteravond grote zorgen over de overschrijding van 330.000 euro in het eerste kwartaal van 2002. Collegepartij WD waar schuwde voor een nog groter te kort in het tweede kwartaal. De tegenvallers houden onder meer verband met hoge personeels kosten en onverwacht dure voorzieningen zoals zwembad Aarweide. In afwachting van be zuinigingsvoorstellen besloot de raad in te teren op de gemeen telijke reserves. Fractievoorzitter De Jong van het CDA opperde het idee om te beknibbelen op de personeels kosten. Hij vindt dat de ge meente te gemakkelijk dure krachten van buitenaf inhuurt. „De gemeente zou zo'n aantrek kelijke werkgever moeten zijn dat het helemaal niet nodig is dure mensen van buiten in te huren." Wethouder en partijgenoot Jon ker verdedigde de uitbesteding van bepaalde klussen aan speci alisten van buitenaf als het om opdrachten gaat die weinig tijd kosten en kennis vergen die niet op het gemeentehuis voorhan den is. De wethouder noemde het on juist om te speculeren over het tekort over het eerste half jaar. Grote tegenvallers zijn de toege nomen werkgeverslasten (144.000 euro) en het aantrek ken van tijdelijk personeel (300.000 euro). Ook de uitgestel de beslissing over afstoting van zwembad Aarweide kost Ter Aar dit jaar geld (45.000 euro). Jon ker wil echter niet vooruitlopen op andere tegenvallers. „Wij zijn nog bezig met ons plan van aan pak 'Ter Aar op koers?!'. Ook WD-woordvoerder Ver meer stelde voor om te wachten met voorstellen om kosten te besparen tot de zomernota in september met meer financiële gegevens beschikbaar is. Oppo sitiepartij PAK sloot zich bij hem - MJ* KATWIJK - Nu helemaal een 'dood' spoor: het zomerse treintje mag hier niet meer toeren. Foto: archief Leidsch Dagblad Dinsdag 12 juli ALPHEN AAN DEN RIJN - Vannacht verwoestte een brand het grootste deel van de kapitale boerderij van de familie De Regt aan de Landlustweg. Het vuur. dat door nog onbekende oorzaak ontstond in de hooiberg vlak achter de boerderij, sloeg over naar dat rietgedekte gebouw en enkele schuren. De brandweer slaagde er alleen in het voorste gedeelte, het woonhuis, gedeeltelijk te behouden. Bij de brand liep niemand letsel op. KATWIJK - Een zomers verzetje in de Zuidduinen, een rondrit per smalspoorlokomotief, is schielijk af gevoerd van de WV-evenementenlijst, nu het minis terie van Landbouw en Visserij, c.q. Staatsbosbe heer, onverwacht een stokje voor dit uitje heeft ge stoken. De Leidsche Duinwater Maatschappij blijkt het pachtcontract met voeten te hebben getreden door aan het eind van de zestiger jaren de Neder landse Smalspoorweg Stichting toestemming te ver lenen het in het duingebied al aanuazige, ongeveer vijf kilometer lange smalspoortrajeCTTvroeger in ge bruik van de LDM) op te knappen en er in de zomer maanden een lokomotief met open rijtuigen te laten rijden. Elke zomer, vanaf 1969, zo'n vijf zaterdagen. Vorig jaar met een gemiddelde dagbezetting van 900. Afgelopen zaterdag kwamen er weer tientallen een ritkaartje kopen bij de WV. Maar men kreeg te horen dat het feest niet kon doorgaan. Voorzitter Pallenbarg van de Nederlandse Smal spoorweg Stichting: "In het pachtcontract van de LDM staat inderdaad dat het duingebied alleen aan gewend mag worden t.b.v. de watervoorziening. Ons treintje hoort daar niet in thuis. Maar als men bang is dat het milieu wordt aangetast zit men er naast. De LDM zal dat kunnen beamen". En dat doet de LDM. "Strikt bekeken hadden we de Smalspoor stichting niet toe moeten laten, maar we gaan niet eisen dat het treintje blijft rijden. In geen geval mag de drinkwatervoorziening op het spel worden gezet." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgever!) onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO iLd. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het m- -- rijgt da foto plaatsing 2d» (voor een exemplaar van 13 Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haariein, loor contante betaling aan de baT té/m leidsch Dagblad. Rooseveltstraat 82 tc Lelden. U krijgt de Into binnen drie weken thuisgestuurd. n aan den rijn - De poli- >ft vier vijftienjarige jon- c.nl n Alphen aan den Rijn s houden omdat zij een a' enjarige Alphense fietser 1 jar zouden hebben gesla- lij kreeg op het Dijksloot- i de buurt van winkelcen- 5e Herenhof klappen te- jn hoofd omdat hij iets te- 7 Je vier zou hebben gezegd. ichtoffer kwam er vanaf dik oog. u aan den rijn - Een klas- Mercedes is gisternacht fen uit een garagebedrijf (jfaen aan den Rijn. De po- I in het hele land op zoek Se auto. Een getuige meld- thij de avond tevoren een [de auto in de buurt van [drijf zag. door Engel Lameijer alphen aan den rijn - Na drie jaar etherstilte krijgt Alphen aan den Rijn weer een lokale omroep. Het initiatief van Alphen Stad FM kan rekenen op de steun van het gemeentebestuur. De andere ge gadigde Didjital BV, die radio-uit zendingen verzorgt in Alkemade en Jacobswoude, komt in Alphen niet aan bod omdat een directe lokale betrokkenheid ontbreekt. De gemeente wil de groep Al phen Stad FM een aanmoedi gingspremie van 45.000 euro ge ven. Verder kan de groep jaar lijks rekenen op een vast bedrag van 24.000 euro voor het maken van radio-uitzendingen. Voor de productie van een video-jaar overzicht komt telkens 6.800 eu ro uit de gemeentekas. Burgemeester Nico Schoof is blij dat er na alle adviezen eindelijk schot zit in lokale radio. Hij is overtuigd dat het met de kwali teit van de uitzendingen door Alphen Stad FM wel goed komt. „Dat vertrouwen ontbrak in de voormalige lokale omroep LOA", aldus Schoof. De burgemeester vindt het noodzakelijk dat de nieuwe or ganisatie manieren bedenkt om geld binnen te halen. Alleen met de bijdrage van de gemeen te redt Alphen Stad FM het niet. De groep kan commerciële acti viteiten ontplooien binnen de regels die voor de publieke om roep gelden, of lidmaatschaps gelden vragen van een vereni gingvan sympathisanten." Schoof denkt dat de communi catie in de stad door lokale radio sterker wordt. Inhoudelijk wil de gemeente zich niet met de ra diozender bemoeien. Wel ziet Schoof mogelijkheden als Al phen Stad FM radioprogram ma's gaat maken voor doelgroe pen als allochtonen, ouderen of zieken. „Dan is er geld beschik baar uit de potjes die we speci aal daarvoor hebben." Axel Wagenaar, een van de op richters van Alphen Stad FM, is blij dat de gemeente gekozen heeft voor het lokale initiatief. „Maar we zijn nog niet klaar", zo stelt hij in alle nuchterheid vast. „We moeten met de voeten op de grond blijven staan en nog wat zaken regelen." Wage naar denkt wel dat het bestuur van de voormalige lokale om roep LOA bereid is de noodza kelijke zendmachtiging over te dragen aan de nieuwe groep ra diomakers. Wagenaar is verrast dat de ge meente een bemiddelende rol wil spelen bij het zoeken naar een geschikte studioruimte. Al phen Stad FM denkt binnen een week te komen met nadere me dedelingen over de eerste uit zendingen. alphen jlan den rijn - Het IlieU- we stadhuis van Alphen aan den Rijn gaat op dinsdag 26 novem ber open. Alle politici en ambte naren moeten op die datum hun plekje gevonden hebben in de creatie van architect Erick van Egeraat. Voor de verhuizing van het oude naar het nieuwe stadshuis zijn vier dagen uitge trokken. De gemeentelijke dien sten zijn op vrijdag 22 en maan dag 25 november door de om vangrijke operatie voor het pu bliek gesloten. De oplevering van het nieuwe stadhuis is door brand in bet voorjaar met vier maanden ver traagd. Commissaris van de ko ningin Jan Franssen verricht dp 3 januari 2003 de officiële ope ning. De gemeente verwelkomt ideeën uit de burgerij die bijdra gen aan een stijlvolle ingebruik name van het gebouw, ald\* burgemeester Schoof. Direct na de ontruiming van het oude stadskantoor aan de nabijgele- gen Castellumstraat wordt het met de grond gelijk gemaakt. itsirl" ;n H> - Oud-burgemeester Lyklema van Ter Aar ijn oude gemeente als op de hoogte gebracht nieuwe baan. Gister- maakte hij voor de ergadering bekend dat 't ïissionaire minister De em zojuist had benoemd rgemeester van Acht- len. Lyklema gaat op 15 ig etus aan de slag in de Frie- neente, die 28.000 inwo- eeft. De WD'er was van it 2001 waarnemend bur- nzegter in Ter Aar. Nu krijgt ij o neen vaste baan. Lykle- iet wel verhuizen uit zijn ten laats Kollum, een buur- 9»„,e van Achtkarspelen. ïuis staat 300 meter aan ;eerde kant van de ge- kipens." epc eeitwouDE-dorp - Zwembad «laar in Hazerswoude- et de zomervakantie in lenkoekenfeest. 23 juli van 11.00 tot ur zijn kinderen tot en laalf jaar welkom. Kinde- acht jaar moeten een jen begeleider bij zich i. Om 12.00 uur begint ltijd, die ouders ter plek- iden. Tussen 13.30 en ur mogen kinderen met )oten, luchtbedden en ;e in het diepe bad. mers moeten zich vooraf in aan de kassa van het ad aan de Sportpark- llichtingen bij Trudy Sol 88914). 1= Slopers wissen de laatste sporen uit van tachtig jaar jachtwerf Colijn. Foto: Wim Dijkman maatschappij Hoogmade om hun bedrijf op te geven. Kees Colijn senior is vol lof over de plaatselijke ondernemers Ben van Dinten en Thijs van Wierin- gen, die jaren terug het plan lan ceerden om in Hoogmade een nieuwe dorpskom te maken. „Zij durven hun nek tenminste uit te steken." Colijn kan door zijn bereidwilli ge opstelling in 2004 één van de 39 nieuwe appartementen in het dorpshart betrekken. Zijn ogen glanzen als hij bekent dat hij soms al droomt van zijn nieuw bouwwoning, die alleen nog maar op mooie tekeningen be staat. Tot het zo ver is beidt hij zijn tijd in het voormalige gele- kruisgebouw bij de brug over De Does, waar ook ondernemer Van Dinten kantoor houdt.Al leen zit ik daar volgens de ge meente Jacobswoude illegaal. Eind augustus moet ik eruit. Ik zie wel wat het wordt, maar hoop dat ik niet nog een keer extra hoef te verhuizen. Ik heb me toch bereidwillig genoeg op gesteld om van Hoogmade wat mooiers te maken? Het wordt tijd dat hier wat gebeurt, want dat hotel Rijnland hiernaast is ook al een jaar of zes dichtge spijkerd. Dat is toch geen ge zicht?" Nee, dan heeft Colijn nog liever dat oude gebouwen plaatsma ken voor nieuwe. Zoals zijn ei gen schuur die vader Arie in 1925 bouwde. Van de groene loods aan De Does is geen spaan meer over, maar daarom niet getreurd. Volgens Kees Co lijn komt er een replica, die als horecagelegenheid en wellicht ook WV gaat dienen. Zelf rom melt hij nog wat tussen de schroeven en moeren in de loods aan de overkant „Deze schuur gaat volgende week plat. Dan is het afgelopen. Hoe het met mijn klanten moet? Dat weet ik niet. Zij zullen wel wat anders vinden. Maar zij krijgen het nooit meer zo gemakkelijk als hier, want waar vind je nog een jachtwerf die zo dicht op het water zit?" Een verrassingsactie politie heeft tientallen jlbilisten in Ter Aar on- verrast. Zij gingen massaal op de bon t zowel op de Oostka 's op de Aardamseweg 's stonden opgesteld. Op de Oostkanaalweg bekeurde de politie volgens burgemeester Epskamp achttien hardrijders, van wie er één 109 kilometer per uur haalde. Op de Aardamseweg reden bijna twee op de drie ge registreerde auto's sneller dan toegestaan. uit de Leidsch DagbladAKCHIEVEN Zaterdag 12 Juli LEIDEN - Gedurende de maand Juni werd de Hortus alhier door 2373 personen bezocht. Gedurende het eerste halfjaar 1902 bedroeg het aantal bezoekers 4337 personen. LEIDEN - Het hotel 'Plaats Royal', hoek Noordein de, bevat een aan het Kort-Rapenburg uitzicht heb bende zaal, welke tijdens het wereldpanorama er in gevestigd was, een andere bestemming had dan voor dien tijd. Deze bestemming is haar weder teruggege ven nu het panorama elders zijn zetel heeft geves tigd, nl. op de Breestraat. De vrij ruime zaal van des heeren J.W. Ouwerkerks hotel is daarom opnieuw gerestaureerd, alsmede van nieuwe kleeden en meubileering voorzien. Ze is ge heel vrij gelegen en daardoor geschikt tot het hou den van receptiën, vergaderingen en andere beslo ten bijeenkomsten, te meer daar haar tegenwoordige Inrichting een prettigen, gezelligen indruk maakt. liristendom is een soort 5 iinisme", vertrouwde [Petrus Mussert in 1997 1 (ant toe. r R pvensbe- ringen U voor ïmers gdopde kliefde. J^één nn erjaar- erleed 1(1921, pam) in emeri- iorvan lieH. de in fetering iet se in leen .949 ter ge- eer- Petrus 1921 in het iese Blokker. In het issendelft, toen een üstisch bolwerk, was hij 1. In de jaren die volg- 1 hij aangesteld in de Noordwijk en in twee 'S in Den Haag. ite parochie als pastoor [mond, in 1972. De aan- in dit dorp beviel hem maar matig. Drie jaar later kwam hij in Oude Wetering te recht. Sindsdien woont hij hier, ook nog na dat hij in 1991 met emeritaat was gegaan. Bovendien was hij tot 2000 geeste lijk adviseur van de Ka tholieke Bond van Ouderen in Zuid-Hol land. Mussert zei dat hij wel eens 'ver baasd was dat het chris tendom al zo lang stand houdt'. „Voor mij is dat het bewijs dat MUSSert God het zo -2002 heeft gewild. Als het chris tendom al leen maar op de menselijke verantwoording had gedreven, was het allang ten onder gegaan." Zijn vriend Jan Veldhuyse uit Alphen aan den Rijn kenschetst Mussert als een 'levendige man vol Amster damse humor, devoot, zeer ker kelijk en vol ontzag voor de paus en de bisschoppen. Maar hij was beslist niet conservatief. den altijd opdrachtgevers: eerst Oud-Poelgeest uit Oegstgeest en later Oranjewoud. Nooit heb ik hoeven leuren. Het begon vaak met reparaties aan boten en daarna moesten we ook nieuwe boten maken. Nee, geen grote jachten zoals bij de KoninJdijke Van Lent op Kaag. Roeiboten. Mijn vader kon dat goed. Uit een klomp hout kon hij zo een boot maken. Hij had het in de vingers." Een boot van Colijn is eenvou dig en degelijk. Nog voor de ge boorte van Kees Colijn had de toenmalige prinses Juliana dat al in de gaten. Want in haar stu dententijd (in Leiden) trok zij er ooit in een roeiboot op uit die zij huurde bij... jachtwerf Colijn in Hoogmade. Dat geldt nog steeds als een hoogtepunt in de fami liegeschiedenis van Colijn. „Klachten heb ik nooit gehoord. Ik kwam eens in Amsterdam en zag tot mijn genoegen een be kende boot in de gracht liggen. Eén van ons dus. Ik geloof niet dat er ooit één is gezonken. Tussen de bedrijven door had Kees Colijn ook nog een gezins leven. Hij woonde sinds hij uit het ouderlijk huis aan de Kerk straat trok zo mogelijk nog dich ter bij de werf in een woonboot Ook dat is nu verleden tijd, want de woonboot past ook niet meer in het Hoogmade van de 21ste eeuw. Omdat de Colijnen zo'n beetje tegen hun pensioen aan zaten en Kees' zoon Kees junior („Hij woont en werkt in Singa pore") het bedrijf niet wilde voortzetten, gingen zij in op het aanbod van de Ontwikkelings door Tim Brouwer de Koning hoogmade - „Overal komt eens een eind aan." Dorus Colijn zegt het nuchter. Na vijftig jaar stopt hij met zijn werk op de jachtwerf in Hoogmade, simpelweg omdat de loods er sinds maandag niet meer staat. De 77 jaar oude 'schuur* aan De Does moet wij ken voor een nieuw exemplaar dat bovendien een andere functie krijgt. Blij is de 65-jarige Hoogma- denaar niet, maar bedroefd even min. „De rest moetje aan mijn broer vragen. Hij heeft alles beter bijgehouden." Inderdaad is Kees Colijn (bijna 61) de minst zwijgzame van de twee. Ook hij sleet zijn werkza me leven in de schuur aan de Kerkstraat, waar hij in zijn twee de huid - een besmeurde blau we overall - de ene na de andere boot maakte. Als zoon van vader Arie wist hij niet beter dan dat hij zijn dagen zou doorbrengen in het zaagsel van de ene schuur of aan de werkbank in de loods aan de andere kant van de Kerk straat. Samen met broer Dorus. „Mijn vader (geboren in 1896) kocht de jachtwerf in 1922 en wij namen het bedrijf in 1964 over." Punt. Kees Colijn, die zijn ver haal afsteekt terwijl hij in een hoek van de overgebleven loods naast het dichtgetimmerde ho tel Rijnland staat, lijkt uitge praat. Hij oogt tevreden en meldt terloops dat hij altijd een eerlijke en goedbelegde boter ham heeft verdiend. „We had- Colijn op de plek waar vorige week zijn 'schuur* nog stond. De loods aan de overkant wordt volgende week gesloopt. Foto: Mark La mers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15