GELOOF SAMENLEVING JSSS'nSd 'Ik dacht: hoe houden jullie het uit?' Goeroe Maharishi gaat nu zelf de vrede breng Voorlopig nog geen last in Lisse Noordwijk wil et: weg om Vinkevt Wereldjongerendagen in financiële problemen Excommunicatie dreigt voor zeven vrouwelijke priesters 'Verdere isolatie wijk voorkomen Domineeszoon twee maanden op evangelisatieschip Doulos langs zuidelijk Afrika DUIN BOLLENSTREEK Eremedaille voor Voorhouter Knop Hooghkamer gerestaureerd Strandtenten 1 langer open Dansschool Welkom houdt stand in nieuw centrum barcelona/afp - Een Ameri kaanse rooms-katholieke orga nisatie is op de internationale aidsconferentie in Barcelona een campagne begonnen om het Vaticaan ertoe te bewegen het verbod op het gebruik van condooms op te heffen. Catho lics for a Free Choice verspreidt die boodschap via posters en advertenties en roept mensen op een e-mailpetitie aan de Hei lige Stoel te tekenen. De organisatie zegt 10.000 rooms-katholieken te vertegen woordigen in de Verenigde Sta ten, Canada en vijf Latijns-Ame rikaanse landen. „We willen dat het Vaticaan zijn standpunt ver andert en predikt dat het ge bruik van condooms niet tegen het leven is, maar deel is van de levenscultuur", zegt voorzitter F. Kissling van Catholics for a Free Choice. Het kerkelijk condoom- verbod draagt volgens haar bij aan het aidsdrama. Volgens Kissling zijn de meeste katholieken het oneens zijn met het Vaticaans beleid. „Toch ver bieden de bisschoppen, die we reldwijd 100.000 ziekenhuizen en 200.000 andere zorginstellin gen beheren, de educatie over en de aanschaf van condooms in hun instituten", zegt ze. De Nederlandse bisschoppen wijzen het gebruik van con dooms eveneens af, ook als ze worden gebruikt om aids te voorkomen. Kardinaal Simonis zei ruim anderhalf jaar geleden wel begrip te hebben voor religi euzen die uit wanhoop in Afrika condooms verstrekken om het aantal aids-slachtoffers te be perken. Voor de lange termijn is dat volgens hem geen oplossing. toronto - De rooms-katholieke Wereldjongerendagen stevenen af op een financieel debacle. Dat schrijft de Canadese National Post. Er dreigt een financieel te kort van 25 miljoen Canadese dollar (ca. 16 miljoen euro). Belangrijkste oorzaak van het te kort is het tegenvallende aantal inschrijvingen. Er werd al reke ning gehouden met een lager aantal dan bij de vorige jonge rendagen in Parijs en Rome. Toen kwamen er ongeveer an derhalf miljoen jongeren. Voor het meer afgelegen Toronto was gerekend op 750.000 inschrijvin gen. Maar in april werd de ver wachting al teruggeschroefd tot 350.000. Met dat aantal zou de organisatie net quitte kunnen spelen. Maar momenteel, slechts enkele weken voor de start blijft de teller steken op on geveer 200.000 inschrijvingen. Toch hoopt mgr. Peter Scho- nenbach, de woordvoerder van de Canadese Bisschoppencon ferentie, dat er uiteindelijk on geveer 300.000 jongeren zullen komen. „Dan kan het verlies tot een minimum beperkt blijven". Een tekort van 5 tot 6 miljoen dollar acht hij nog net beheers baar voor de rooms-katholieke kerk van zijn land. vaticaanstad/ap - Het Vaticaan heeft zeven vrouwen die zichzelf onlangs tot priester hebben la ten wijden met excommunicatie gedreigd. De machtige Vati caanse Congregatie voor de Doctrine van het Geloof geeft de vrouwen tot 22 juli om de ongel digheid van hun priesterwijding te erkennen. Doen ze dat niet, dan worden ze uit de kerk gezet. De uit Oostenrijk, Duitsland en de Verenigde Staten afkomstige vrouwen werden op 29 juni aan boord van een schip op de Do- nau tot priester gewijd door Romulo Braschi, een Argentijn die zichzelf aartsbisschop van München, Zürich, Buenos Aires en Sao Salvador de Bahia noemt. Volgens het Vaticaan is Braschi een schismaticus. Het hoofd van de Congregatie, de conservatieve Duitse kardi naal Joseph Ratzinger, noemt de wijding van de vrouwen in een verklaring 'een ernstige aanval op de eenheid van de kerk' en 'een belediging van de waardig heid van vrouwen, wier specifie ke rol in de kerk kenmerkend en onvervangbaar is'. noordwijk - Het nieuwe college in Noordwijk wil een weg om de wijk Vinkeveld aanleggen om te voorkomen dat deze wijk verder geïsoleerd raakt. De nieuwe om leidingsroute moet ten zuiden van de wijk lopen, vanaf het punt waar Zwarteweg en Heren weg samenkomen. Het verkeer rijdt dan tussen Vinkeveld en de tennishal door en sluit vervol gens aan op de Oude Zeeweg richting boulevard. B en W spelen met dit plan in op de grote verkeersdrukte die wordt verwacht door de bouw van 1800 woningen in Boechorst, Offem Zuid en op het terrein van Willem van den Bergh. „Vinkeveld staat nu al- een beetje los van de rest van de gemeente. Dat dreigt alleen maar erger te worden als er nog meer verkeer over de Beeklaan komt. Vandaar dat wij denken aan dit alternatief', aldus wet houder Van Duin van financiën. Er is al een afslag op de N206 ter hoogte van het bedrijventerrein 's-Gravendijck en de Willem van den Bergh. „De nieuwe weg ligt als het ware in het verlengde daarvan", zegt Van Duin. Hoeveel de nieuwe weg gaat kosten, is nog niet bekend. „We gaan er ook niet van uit dat dit plan de komende vier jaar al ge- raliseerd kan worden. Dit is iets voor de langere termijn. We wil len allereerst een discussie met de raad om de meningen te pei len." De aanleg van de omleidings route is een van de opvallendste punten in het beleidsprogram ma van B en W. Verder wil het college onder meer het 'Gat van Palace' op de Koningin Wilhel- minaboulevard tijdelijk als speelplein voor de jeugd inrich ten. Het college denkt daarbij aan sportieve ('acrobatische') activiteiten en aan 'vormen van openluchttheater'. „We willen dat de jeugd zich op een positieve manier kan mani festeren. Daarnaast heeft het realiseren van een nieuw onder komen voor de jeugd j ^0) riteit." Eerder moeste or; geren weg uit het gel ~tjl De jeugd onder 16 jaai j derdak gevonden in d 0 lige WÜlibrordmavo. cji oudere jongeren word B een goede plek gezoch^e B en W hebben in t nieuw beleid een i uitgetrokken. Het daarmee onder meer me bevorderen ('Er economisch/toeristisc denktank'), de veilighf ten ('We moeten een I i men over camera's Grent') en de woono heden verbeteren. Al eerder werd bekem W de komende jarei woningen willen boi betaald parkeren in h( jj.j van Noordwijk aan volgend jaar gefase voerd. De bewoners bied kunnen een pi jjTj kopen, waarmee bii p vaardbare afstand vai y woning' kan wordf ,jei keerd. Er komt een n naar ondergrondse pi 1(je ges- qv; „Eigenlijk hadden vv* (ji meer nieuwe zaken )2 j wezenlijken, maar data^ breken de financiëlejf ;a heden", zegt Van Dui daarbij op de onverjeje genvallers, waarmee 1 bet college is geconfrontf mee is een bedrag ge bijna anderhalf miljoi )rjp het beleidsprogran jp daarover: „De finand j van de gemeente is di ,n ren fors uitgehold. 1 Qn wensen te honoren aantal bestuursperio en geweest dan de moei £n zicht om hiervoor de middelen te generen. ve Reden voor paniek isoc B en W niet. Wel is b 0gj oud beleid in te wi: ,et nieuw beleid. De raai nge daarover eind august L ken. {Ld door Ilse Keuenhof katwijk - Een kort geschoren hoofd doet de deur open. Rond- sloffend op zijn sokken ploft Mar- tijn de Graaf (19) neer op de bank in de woonkamer van zijn ouder lijk huis in Katwijk. Met het evan- geiisatieschip Doulos reisde hij twee maanden langs Zuid Afrika en Mozambique. Amper een dag terug vertelt hij over zijn avon tuur. „Het eerste dat ik rook was de stank van zweet en ongewas sen lijven." „Ik had mijn ouders niet verteld dat ik mijn hoofd had laten kaalscheren. Ze schrokken zich dood toen ze me zagen", zegt de domineeszoon met een voldane glimlach op zijn gezicht. Terwijl zijn moeder een fris glaasje druivensap voor hem neerzet, vertelt Martijn over zijn tijd op de Doulos. Hoe hij voor zijn reis al een tijd met gezondheidspro blemen kampte. Door een blok kade van stoffen in zijn lichaam was hij voortdurend moe. Hij raakte achter op de lesstof van zijn laatste jaar Sociaal Pedago gisch Werk. Het was beter het volgend jaar opnieuw te probe ren, luidde het advies. Ondertussen had Martijn door een dieet zijn ziekte onder con trole en was hij een gezonde jongen met zeeën van tijd. „Ik wilde die periode nuttig beste den. Doulos leek me een goed plan, omdat ik het idee had dat God me daar wilde hebben. Hij heeft hierop aangestuurd. Niet dat hij me ziek had gemaakt. Maar hoe goede dingen uit een slechte situatie kunnen komen." Op het schip werkte Martijn in de winkel waar de lokale bevol- Martijn de Graaf: „God heeft mij op de Doulos laten zien hoe goede dingen uit slechte kunnen komen." Foto: Dick Hogewoning king voor een schappelijke prijs boeken kon kopen. „De bijbel is nog steeds de bestseller." Ook woordenboeken, romans, infor matieve boeken vlogen over de balie. Zuid-Afrika lijkt veel meer op het westen dan Mozambique, ervoer Martijn. „Het is net of je Amsterdam binnenloopt." Wat het kerkelijk leven betreft is er echter een wereld van verschil. „De Europeanen brachten hon derden jaren geleden het evan gelie naar die landen. Laat de ren zingen. Zoals die mensen met een enorme passie hun ge loof beleven. Tijdens de preek staat de dominee schreeuwend, dansend en stampend voor de kerk. Dat is echt ongelofelijk. Van die passie kunnen wij in het bevolking daar ons alsjeblieft le- westen nog wel iets leren. Ze vertrouwen compleet op God, soms een beetje teveel. Dan zeg gen ze: ik heb een nieuwe broek nodig. Dan gaan ze ervoor bid den en verwachten dat die broek er vanzelf komt. Je moet er ook zelf iets voor doen." En iets doen voor hun geloof, dat hebben Martijn en depassagiers zeker geda jongen ging zondag eva ren. Hij vertrok 's ochte zes uur en was 's avond zeven uur terug. Hij voi al niet zo lekker en was maal kapot." De Doulos-jongeren tre zondags gewapend mei bel langs gevangenissen tuees en scholen. Martij zocht een weeshuis in e tenwijk in een stad in li que. „Ik kwam binnen i eerste dat ik rook was van zweet en ongewass Daar zaten 250 donkere tjes samengepakt in donker hol. Geen ramei frisse lucht. Allemaal 01 Ik dacht hoe houden ju hier uit, wat doen jullie nog? De lerares zette hi zus helpt ons' in. Het w fantastisch, al die glinst oogjes. Zo houden jullii vol, dacht ik." „Ik heb er een heleboel leerd. Ik had niet veel v Dat was achteraf gezien goed ook, want ik heb leerd van het evangelisi van de tijd dat ik lag tel op het strand. Je weet we het vreselijk goed h< het westen, maar als je schil met eigen ogen zii toch anders. Hier gaan hun dak als hun idool derland komt. In Mo; vertrapten en schoppi ren elkaar om een bi ken te krijgen die we Ze stonden er uren rij, gingen ervoor doorl Voor één ballon! Daar! toch kippenvel van. Hf goed geweest. Nu wil meer focussen op Goi is een schuilplaats wa< naartoe kan gaan." utrecht/vlodrop - Met 40.000 mensen non-stop mediteren om internationale vrede te bewerkstelligen. Dat is het plan van de Indiase goeroe Maharishi Mahesh Yogi. Vandaag kondigt hij het begin van een reeks 'lichtpunten van samenhang' aan. De continue meditatie van Maharishi's leerlingen zal een sterke invloed op het collectieve bewustzijn uitoefenen. Dat neutraliseert stress - de oorzaak van criminaliteit en terrorisme, aldus Ma harishi - en brengt eenheid en vrede. „Er zal minder misdaad, moorden, oor log en angst zijn. Problemen verdwij nen als het licht komt," belooft de In diase goeroe. De vedische yoga, een In diase concentratietechniek gericht op stimulering van het bewustzijn, is vol gens hem de meest effectieve techniek om innerlijke rust en geluk te brengen. De afgelopen twintig jaar probeerde de leider bij regeringen aan te dringen op vrede. Dat is tijdverspilling gebleken, zegt Maharishi. „Ik heb besloten het ef fect zelf te bewerkstelligen. De wereld heeft een heldere toekomst." De meditatie zal eind deze maand in India beginnen. Meer dan 40.000 men sen verblijven dan voor enkele maan den in speciaal daarvoor gebouwde huizen. Ze zullen dag en nacht trachten het bewustzijn van de wereld op hoog niveau te houden. Donaties van miljonairs hebben het project mogelijk gemaakt. „Er is veel voorbereiding aan vooraf gegaan. Nu het geld er is, mogen we niet wachten. Volgens Maharishi is het nu mogelijk snel vrede te vestigen," zegt de Neder landse Maharishi-leraar Sytze te Het mediteren zal een zuiveiftu hebben op de wereld, legt Bij een kleiner project, in 199ide hington, zag hij dat ook. Vi (h mensen mediteerden twee zonder stoppen. „De lokale door onze aanwezigheid in di met 21 procent gedaald, blei de tistieken van de politie," clain ht id voorhout - F. Knop uit Voor hout heeft gisteravond een ere medaille in zilver gekregen. Dit gebeurde tijdens de laatste raadsvergadering voor het zo merreces. Knop woont sinds 1967 in Voorhout. Hij is bekend als verslaggever van een lokaal weekblad en als deelnemer aan Jiet jaarlijkse kuipzwammen. Bij |dit evenement, georganiseerd door de carnavalsvereniging De Pokken, worden plaatselijke ge beurtenissen op de hak geno den. Het is de zesde keer in wjftig jaar dat de eremedaille ffordt uitgereikt. voorhout - De monumentale boerderij Hooghkamer aan de Jacoba van Beierenweg in Voor hout wordt gerestaureerd. Een froot deel van de uit de zestien- e eeuw stammende boerderij Bakte door een brand in de acht van 29 juni flink bescha digd. Desondanks vinden de ar- liitect en wethouder Van Steijn fie bouwkundige staat van de *oerderij goed genoeg om het honument op te knappen. - Paviljoenhouders meewerken aan de 'Noord- op Zeefestivals' op zater- 13 juli en zaterdag 13 au- mogen tot één uur 's openblijven. In de der- Strandnota staat dat de andtenten tijdens een proef- van 1 mei tot 1 oktober elf uur 's avonds open mo- zijn en dat zes maal per ontheffing wordt verleend tot middernacht. Dat is nog al tijd één uur eerder dan tot dit jaar mogelijk was. Daarom is aangedrongen op verlenging van die sluitingstijd. B en W hebben daarmee ingestemd op voorwaarde dat de paviljoen- houders1 live-muziek na twaalf uur 's nachts terugbrengen tot 'achtergrondniveau' en dat de tap om half een dicht gaat. door Gerard Baas lisse - Lisse neemt de komende tijd het dorpscentrum flink op de schop. Héél het centrum? Nee, een klein hoekje op het plein voor het gemeentehuis blijft dapper weerstand bieden aan de slopershamer. Het is het hoekje waar Danscentrum Wel kom is gevestigd. Voor dans schoolhouder Peter van der Veek staat één ding vast: de ko mende jaren wordt er nog volop geswingd, getangood en gefox trot in de dansschool, die hij sinds vijf jaar samen met zijn Nieuw-Zeelandse vrouw Rachell exploiteert. Stedenbouwkundig onderzoeks bureau RBOI presenteerde op de informatieavond in mei tal van schetsen van het toekomstig centrum. Een daarvan betrof het raadhuisplein, dat officieel Bondstraat heet waar de dans school is gevestigd. In de RBOI- schets was sprake van een nieuw te bouwen appartemen tencomplex, een ondergrondse parkeergarage en de promotie van de Bondstraat en aanslui tend de Hobahostraat tot een drukke verbindingsweg, de noodzakelijk geachte zuidelijke ontsluitingsweg. En daar werd de conclusie aan verbonden dat er wellicht geen plaats meer was voor het oude Patronaatsge bouw - beter bekend als Huize Welkom - waar de dansschool is gevestigd. Inmiddels heeft het college van burgemeester en wethouders dat onderdeel van de centrum visie al opzijgezet door met een gelijkvloerse rotonde tussen de Laan van Rijckevorsel en de Ruishornlaan te kiezen voor een altenatieve zuidelijke ontslui tingsweg. De noodzaak om het raadhuisplein grondig te veran deren is daarmee weggevallen. Zelf heeft Van der Veek, in te genstelling tot enkele leerlingen en aspirant-leerlingen, nooit ge twijfeld aan het voortbestaan van de dansschool. Daar is een aantal redenen voor. „Welkom is een statig pand dat vroeger diende als patronaatsgebouw van de Agathakerk en later werd het een dansschool, die totdat wij het overnamen werd gerund door een zoon van Evert Caste- lein uit Leiden. Veel Bollenstre- kers hebben dus heel wat goede herinneringen aan dit pand. Zo veel historie gooi je toch niet weg? Vergelijk het maar met het verschil tussen het oude stadion van Ajax, De Meer, en de Arena. Het is die sfeer, die onvervang baar is." Naast dat emotionele argument heeft Van der Veek meer ijzers in het vuur. „De gemeente is als eigenaar van het gebouw veel te blij met ons, die wil echt niet dat wij weggaan. De medewerking is vanaf het begin dat we hier za ten goed geweest. Zij hebben in 1997 de boel in- en uitwendig opgeknapt en het voldoet nu ook aan de veiligheidseisen die na de ramp in Volendam zijn verscherpt. Bovendien loopt ons huurcontract pas over drie jaar af en hebben wij een optie om het te verlengen. De gemeente heeft ons ook nog eens haar woord gegeven dat er met ons gebouw en de bestemming daarvan voorlopig niets veran dert." Als laatste rekent Van der Veek er op dat de echte feitelijke ge volgen van de centrumvisie nog even op zich laten wachten. „Hoe lang zijn ze nu al bezig met het centrum? Twintig jaar of vijfentwintig jaar? Verder dan praten is het in ieder geval nog nooit gekomen." Dat is goed nieuws voor de ruim zevenhonderd leerlingen uit de gehele regio en daarbuiten, die dansen bij Van der Veek en zijn vrouw. Van de Bollenstreekse tieners met hun eerste voorzich tige dansstappen tot Duitse pro fessionals die bij Peter en Ra chell de fijne kneepjes van het vak onder de knie krijgen. Een stel kunstschaatsters komt bij hen om de geheimen van de choreografie te leren. Ook die vreemde eenden in de bijt zijn aan de Bondstraat aan het goe de adres, want het Lissese echt paar heeft zelf jarenlang als profs over de hele wereld ge toerd om hun kunsten te verto nen. Aan de muur van de dans zaal hangen affiches in allerlei talen - tot Japans aan toe - met een aankondiging van hun op treden. Aan dat nomadenleven kwam Dansschool houder Peter van der Veek voor 'Wel kom': „Veel Bollenstre- kers hebben heel wat goede herin neringen aan dit pand." Foto: Dick Hogewoning een einde toen het Lissese aan bod voor het grijpen lag. „We hebben erg lang achter ons hoofd moeten krabben. Het is verslavend mooi om met zijn tweeën rond te reizen over de wereld, terwijl je overal voor een enthousiast publiek mag dan sen." „Het eerste jaar had ik heimwee naar de rest van de wereld. Idi oot eigenlijk, want ik zat in mijn geboorteplaats. Nu is het prima zo. Al vind ik het nog steeds ver velend dat ik zoveel tijd kwijt ben aan zaken die niets met dansen te maken hebben. Ad ministratie, vergunningen enzo voort. Die centrumvisie is daar ook een voorbeeld van. Maar ondanks alles zitten wij voorlo pig aan de Bondstraat en blijven we aan de Bondstraat."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12