BUITENLAND Senaat VS ziet geen fouten bij werk geheime diensten Pentagon overweegt bezuinigingen op JSF 'Bomposters' zaaien paniek onder Russen De onstuitbare val van ex-heldin Winnie Mandela •Oaeda plande Islag Vaticaan' tplaats puin gesloten J er Zuid-Afrika 'en op apegapen' isconi wil getuigen lische Serviër ent schuld den Canada llen verder meldt dood Rebellenleider 'FBI en CIA hadden 11 september niet kunnen voorkomen' Opnieuw in de fout Zomerstorm raast door Berlijn Compromisvoorstel VS over strafhof Ecevit: Eerdere stembusgang toch mogelijk Machinist gekaapte trein India moet spookrijden Het Vaticaan was een ijk doelwit van een terro- ;ie aanslag door Italiaanse [.0 van al-Qaeda. Dit meld- Italiaanse krant Corriere lin era gisteren op basis van |tQ iade van de anti-terreur- den van de Italiaanse po- ehalve de Heilige Stoel rdin een Amerikaans consu- l) i een kerk in Venetië, »eel Amerikanen komen, P3 lijstje van de terroristen gestaan. drk - De zoektocht naar van slachtoffers van de 1 gen van 11 september op (orld Trade Center (WTC) de i? York stopt een dezer da- HS e speciale stortplaats >tpuin van de WTC-to- p Staten Island met de or[ :resh Kills gaat dicht. Ie« aren dagelijks tot dui- ler ïensen op zoek naar stof- resten, persoonlijke be- en eventueel bewijs- aal. Ongeveer 1,6 miljoen l teriaal is doorzocht. Van da|3 mensen die gedood in New York zijn er 1.215 geïdentificeerd, ik loor DNA-testen. ia - Ruim de helft van :nl ar van Zuid-Afrika is niet irslbar. Van de 60.000 mili- s 53 procent niet fit ge- jm in actie te komen, ^niet bekend is waar ze en, is een van de proble- ïn gemiddelde leeftijd, wijd is die 22 jaar, in het frikaanse leger ligt die de 32 en 36 jaar. Dat et Zuid-Afrikaanse dag- ie Natal Witness gisteren Bop basis van cijfers van isterie van defensie, lanciële problemen is het materieel maar bruikbaar; dertig van de ks en achttien van de itserwagens zijn opera- I- De Italiaanse minis- pdent Silvio Berlusconi Ite getuigen in een tegen lend proces wegens le. De premier heeft een ljuli geplande ondervra- ■feijn residentie in Rome ld 'wegens andere ver- jgen', aldus zijn advoca- aeren voor de rechtbank in. Bovendien wil Ber- [gebruik maken van zijn ait. De 65-jarige rege- ef is aangeklaagd in ver- Jet de verkoop van een edrijf waarbij een rech- Izijn omgekocht. c - De Bosnische Ser- fcslav Deronjic heeft gis- jor het Joegoslavië-tri- n Den Haag verklaard dig te zijn aan de Q1992 op 65 moslims rwoesting van Glogova, 6 waar zij woonden, pwas destijds de plaat- feider van de Servische jatische Partij (SDS) van p Karadzic, en voerde big het bevel over de e paramilitairen in het donderdag 11 JULI 2002 i - De bosbranden in lese provincie Québec [onbeheersbaar verder, js een enorme inzet aan dit en materieel slagen |ijders van het vuur er je belangrijkste brand- ide baas worden. De een bereikten gisteren len van het eiland van dland, 1.200 kilometer nden verwijderd. Vo- bereikten rookwolken lensteden Montréal pork (VS). De vuurzee jis in de bossen van Ijk Québec, waar vrijwel woont. Zondag wordt ■gebied neerslag ver- j» - Bilal Ahmed, alias jod Bhai, een van de lei een rebellenbeweging iiase deel van is gisteravond bij een cht met militairen ge it heeft de Indiase poli- Igemaakt. De bewe- i-e-Mohammed, waar- behoorde, zou me- 'oordelijk zijn ge- r de aanslag op het clement in december Volgens de Indiase met de dood van Ah- belangrijke slag toege- de rebellen in het ipwara in het noor iet Indiase deel van washington/anp - De Ameri kaanse inlichtingendiensten had den de aanslagen van 11 septem ber niet kunnen voorkomen. Dat zeggen leden van een commissie van de Amerikaanse Senaat van daag in The Washington Post. Na zes maanden onderzoek en ver horen zien de commissieleden tot dusver geen enkel bewijs voor beschuldigingen dat er cruciale fouten zijn gemaakt. De verwachting was dat de commissie bloot zou leggen dat CIA, FBI of andere diensten blunders hebben gemaakt. „Het ziet er niet naar uit dat de rege ring, of enige hoge functionaris binnen de inlichtingendiensten verantwoordelijk kan en zal worden gehouden", aldus de krant De aandacht van de commissie richt zich intussen dan ook meer op de systematiek van de diensten en hun onderlinge sa menwerking. President Bush kondigde op dit vlak eerder dit jaar al ingrijpende hervormin gen aan om het inlichtingen werk beter te laten verlopen. Een van de maatregelen was de oprichting van een nieuw mi nisterie voor binnenlandse vei ligheid. „Het zou wellicht mooi zijn als we een 'smoking gun' vinden", aldus de Republikeinse senator Shelby in The Washington Post. „Maar zolang dat er niet is, kij ken we naar problemen die moeten worden opgelost" Zijn opmerkingen komen na een pe riode waarin vooral de FBI en de CIA er fiks van langs kregen. De diensten zouden belangrijke aanwijzingen voor een op han den zijnde aanslag niet serieus genoeg hebben genomen. Zo is er vóór 11 september bin nen de FBI gewaarschuwd voor vermoedelijke terroristen die vlieglessen namen in Florida. President Bush zou op zijn beurt al in augustus vorig jaar zijn gewezen op mogelijke aan slagen en de 'afluisterdienst' NSA onderschepte op 10 sep tember vage aanwijzingen in het Arabisch voor een aanval op de VS. De vertaling daarvan was 12 september, een dag na de aan slagen in New York en Washing ton, gereed. Volgens de senaatscommissie waren het allemaal puzzelstuk jes, maar geen enkele afzonder lijke dienst of functionaris zou in staat zijn geweest te voorspel len dat terroristen in gekaapte vliegtuigen op 11 september zouden toeslaan in New York of Washington. De commissie heeft wel vastgesteld dat de sa menwerking tussen de diensten beter moet. Ook moeten er be tere middelen komen om po tentiële vijanden in binnen- en buitenland te kunnen volgen. baltimore-washington/anp - Het Ameri kaanse ministerie van defensie overweegt te bezuinigen op de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter (JSF). Deze maatregel maakt deel uit van een uitgebreider pakket van be zuinigingen om meer geld vrij te maken voor de ontwikkeling van nieuwe moderne wapensystemen, zo meldde The Baltimore Sun gisteren. Minister van defensie Rumsfeld en zijn me dewerkers hebben hun oog niet alleen op de ontwikkeling van de JSF laten vallen, maar ook op die van de F-22. Daarnaast over weegt het Pentagon het Commanche-heli- kopterprogramma en de verdere ontwikke ling van het V-22 Osprey-vliegtuig helemaal te schrappen, schrijft de krant. De beoogde besparingen, die in de begro ting voor 2004 hun beslag moeten krijgen, zullen echter vooral het personeel treffen. Het Pentagon overweegt tienduizenden ba nen te schrappen bij de landmacht, lucht macht en marine. De totale ontwikkelingskosten voor de JSF worden geschat op een slordige 21 miljard dollar. Wat de gevolgen zijn van de Ameri kaanse bezuinigingen voor het project pre cies zijn, is momenteel niet duidelijk. Part- nerlanden, waaronder Nederland, zou ge vraagd kunnen worden meer bij te dragen aan de ontwikkelingsfase. Nederland neemt daar aan deel voor 850 miljoen euro. De toestellen zouden aan het eind van de rit ook fors duurder uit kunnen vallen. In 2006 beslist Den Haag over de vervanging van het F-16 gevechtsvliegtuig. Het ligt voor de hand dat dat de JSF wordt Defensie houdt rekening met de aanschaf van moge lijk 85 toestellen in de loop van een groot aantal jaren. Daarvoor is nu bijna 6 miljard euro begroot. Oklahoma crTY - Kort nadat de toch al niet zo goed bekend staande politie van Los Angeles weer eens in opspraak kwam wegens het zeer hardhandig arresteren van een zwarte tiener, gingen ook collega's in Oklahoma City zich deze week te buiten aan grof geweld te gen een 50-jarige zwarte man. Beide omstre den aanhoudingen zijn op video vastgelegd door amateurfilmers. Op de beelden hierboven is te zien hoe de agenten in Oklahoma hun wapenstokken, vuisten en knieën inzetten bij de arrestatie. De zaken hebben de rassenrelaties in de VS opnieuw op scherp gezet. Tien jaar geleden kwam het na de vrijspraak van de agenten die de zwarte arrestant Rodney King hadden afgeranseld tot hevige rassenrellen in Los An geles. Die kostten tientallen mensen het leven en veroorzaakten voor miljarden aan schade. De nieuwe mishandelingen hebben al geleid tot demonstraties van burgerrechtenbewegingen en actiegroepen van zwarten. De tiener die zaterdag zou zijn mishandeld, heeft de politie van Los Angeles inmiddels aangeklaagd. De 16-jarige Donovan Jacksop zou zich volgens de betrokken agenten ge welddadig hebben opgesteld, nadat zijn va der bij een verkeerscontrole was aangehou den wegens het rijden met een verlopen rij bewijs. Jackson, die ook in de auto zat, zou de agenten hebben aangevallen, waarop een van de politiemensen hem hardhandig tegen de auto smeet en hem in het gezicht sloeg. De jongen en zijn vader ontkennen de lezing van de politie. Volgens hen gedroeg de jon gen zich volkomen normaal, en zou juist de politie zonder enige reden zijn overgegaan tot het gebruik van grof geweld. Zij eisen schadevergoeding en het ontslag van de be trokken agent. Die is lopende het onderzoek geschorst. Foto's: AP Berlijn - Zeker zeven mensen, onder wie twee kin deren, zijn gisteren om het leven gekomen door een zware storm die Berlijn en de deelstaat Branden burg teisterde. Het noodweer maakte een abrupt einde aan twee hete dagen in de Duitse hoofdstad. De wind joeg met snelheden tot 150 kilometer per uur door de straten en liet een spoor van vernieling achter. Her en der vielen bomen op auto's en tien tallen mensen raakten gewond door rondvliegende brokstukken en takken. De storm eiste het leven van twee jongens, twaalf en vijftien jaar oud, die kampeerden aan de Wannsee, iets ten zuiden van Berlijn. Ze werden verpletterd door een boom die op hun tent viel. Twaalf andere kinderen raakten gewond. Nog minstens vijf andere mensen werden dodelijk getroffen door omvallende bomen. Het openbaar vervoer kwam helemaal stil te liggen. Ge tuigen zagen dat reizigers op station Zoo in hartje Berlijn zich aan lantaarnpalen vastklampten om niet te worden weggeblazen. Een vliegtuig van de Zwitserse maatschappij Swiss, onderweg naar Ham burg, moest door het noodweer een noodlanding maken op de oude luchtmachtbasis Werneuchen bij Berlijn. Alle twintig inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel liep zware schade op. AP/Herbert Kno- sowski new york/ap - Na aanhoudende druk van de internationale ge meenschap zijn de VS afgestapt van hun eis dat Amerikaanse deelnemers aan VN-vredesmis sies verschoond blijven van ver volging door het onlangs opge richte Internationale Strafhof. Aan het eind van een VN-hoor- zitting over de kwestie kwam de Amenkaans VN-ambassadeur John Negroponte met het voor stel om onderzoek tegen militai ren uit landen die het strafhof niet erkennen, zoals de VS, voor een periode van twaalf maan- ankara/ap-dpa - De Turkse pre mier Bülent Ecevit heeft gezegd dat hij bereid is om vervroegde verkiezingen uit te schrijven als hij er niet in slaagt om op korte termijn een einde te maken aan de crisis binnen zijn regering. Zijn opmerking kwam nadat gis teren opnieuw een minister - Is mail Cem van buitenlandse za ken- aftrad. Het vertrek van Cem is een nieuwe slag voor Ecevit, die tot nog toe weigerde toe te geven aan de zware druk die partijgenoten en andere po litici op hem uitoefenen om af te treden. Ministers en parle mentsleden vinden dat de met gezondheidsproblemen kam pende 78-jarige regeringsleider zijn werk niet goed doet. Zij stellen dat het land juist be hoefte heeft aan een krachtige leiding, gezien de grote econo mische problemen en de her vormingen die nodig zijn om een forse lening van het IMF binnen te halen. Zes ministers, onder wie Cem en een vice-pre- mier, en 28 parlementsleden van Ecevits partij DSP zijn in middels opgestapt. Vervroegde verkiezingen zouden in het voordeel kunnen werken van de fudamentalistische AK. Het machtige Turkse leger is daarom niet happig op een eerdere stembusgang. den uit te sluiten, met de moge lijkheid deze periode zo lang als nodig is te verlengen. Andere leden van de VN-Veilig heidsraad vonden het voorstel weliswaar niet ver genoeg gaan, maar zijn blij dat de VS water in de wijn heeft gedaan. In zijn verzet tegen het strafhof had Washington gedreigd zijn veto recht in de raad te gebruiken om de vredesoperaties van de VN, te beginnen met die in Bos nië, te beëindigen. De meeste landen toonden zich opgelucht. Enkele landen, waar onder Frankrijk, dat ook veto recht bezit, tekenden echter be zwaar aan. Zij stelden dat het Amerikaanse voorstel een in breuk is op het Statuut van Ro me dat aan de basis ligt van het Internationale Strafhof. Volgens het statuut kan de Veiligheids raad in individuele gevallen ver zoeken om een jaar uitstel van onderzoek en vervolging door het strafhof. Het verlenen van een in pricipe blanco uitstel strookt daar niet mee, stellen de landen. door onze correspondent Harald Doornbos new delhi - Genoeg van de NS door vertraging, geen zitplaats, geweld tegen de conducteur? Wel, het kan altijd nog veel gek ker. In India viel dinsdag een man uit een bomvolle, rijdende trein. De vrienden met wie hij reisde schrokken zich rot en trokken aan de noodrem. Die deed het echter niet, waarop de trein gewoon doorreed en pas stil hield op het eerstvolgende station, zestien kilometer ver derop. De vrienden van de ongelukkige spoedden zich daarop naar de machinist. Zij eisten dat hij de trein in z'n achteruit zou zetten en terug zou rijden naar de plek waar de man eruit was gevallen. Maar de machinist weigerde. Hij verklaarde ze voor gek, aange zien het gaat om een enkel spoor. Onaangekondigd achter uitrijden zou levensgevaarlijk zijn vanwege andere treinen die dezelfde spoorlijn gebruiken. Maar de groep jongens hield voet bij stuk, werd steeds agres siever, kaapte de trein gijzelde de machinist. Toen ze hem dreigden te vermoorden, zette de machinist de trein toch maar in z'n achteruit. De aanwezige spoorwegpolitie had geen zin om in te grijpen en liet de jon gens ongemoeid. Met gevaar voor het leven van de ongeveer duizend passagiers reed de trein uiteindelijk zestien kilometer achteruit. Aangekomen op de plek des on- heils, werd de uit de trein geval len man teruggevonden. Hij zat inmiddels, ongedeerd, een siga ret te roken langs de rails. Won der boven wonder kwam er geen andere trein aan, waardoor een ramp uitbleef. Uiteindelijk greep de politie toch in. Acht tien jongens werden aangehou den. De trein arriveerde met vier uur vertraging op zijn bestem ming, de hoofdstad New Delhi. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - „Oh ja, vroeger was ze mijn heldin. Tot arme Stompie. Dat was het begin van het einde, dat nu snel nadert." Reinneth Chani verwoordt wat vele duizen den zwarte Zuid-Afrikanen van daag denken van Winnie Madiki- zela-Mandela, ex-echtgenote van 's werelds beroemdste vrijheids strijder. De 'moeder van de natie', deze week voor de rechter we gens diefstal en fraude, heeft haar krediet bij die natie ver speeld. Winnie arriveert bij het ge rechtshof in Pretoria in een im posante witte Mercedes Benz S320, dezelfde wagen die de bank onlangs wilde vorderen vanwege de haperende afbeta ling. Agressieve bodyguards houden pers en enkele fans van de vrouwenafdeling van het ANC op afstand. Een opzichtige bril, een schichtige glimlach, haar blik zoals die de laatste ja ren is: afwezig, vervreemd, alsof ze de wereld niet helemaal meer begrijpt. Medelijden is wat Win nie anno 2002 oproept. Het proces dat deze week be gon, is een nieuw dieptepunt. Winnie wordt ervan beschul digd in naam van zestig niet be staande leden van de ANC- Vrouwenliga, waarvan ze nog steeds voorzitter is, leningen te hebben afgesloten ter waarde van 100.000 euro. Zelf ontkent ze, en stelt ze slachtoffer te zijn van fraudeurs die haar handte kening hebben misbruikt. De aanklagers geloven dat in elk geval de helft van het geld dien de om Winnie's relatief luxe le vensstijl te kunnen bekostigen. In het parlement, dat ze zelden bezoekt, ligt ze ook onder vuur vanwege haar financiële handel en wandel. Ze moet maandelijk se donaties en neveninkomsten ter waarde van gemiddeld 5.000 euro verantwoorden. Een van die inkomsten is afkomstig van het tot museum omgebouwde huis in Soweto waar ze met Nel son woonde, maar waarvan een rechter onlangs bepaalde dat het niet haar eigendom is. De nu 64-jarige heldin van de strijd tegen apartheid riskeert met het nieuwe proces 15 jaar cel. Ze rekent er echter op dat men haar niet zal durven aan pakken. Net als in 1991. Nelson Mandela was toen na 27 jaar net uit de gevangenis, en in onder handelingen verwikkeld met het apartheidsregime. Het kwam niet echt goed uit dat zijn vrouw zes jaar de cel in dreigde te gaan wegens de moord op Stompie Seipei, een 14-jarige anti-apart heidactivist uit Soweto. De straf werd daarom in hoger beroep omgezet in een boete, maar de val van Winnie werd er niet door gekeerd. Hoewel ze wereldwijd faam genoot als vrij heidsstrijder en in Soweto op handen werd gedragen, begon nen machtsmisbruik en het ex cessieve geweld van haar body guards tegen 'verraders' ook het eigen kamp te storen. Die exces sen werden op het laatst zelfs gezien als obstakel voor een vreedzame overgang van apart heid naar democratie. Er moet toen iets geknakt zijn bij Winnie, of misschien was het al eerder gebeurd. Ze leefde in een roes die hoort bij een plek in het hart van een 'rechtvaardi ge revolutie'. Dat die revolutie met onderhandelingen zou wor den voltooid, was voor haar waarschijnlijk moeilijk te accep teren. En dat die onderhande lingen, gericht op vrede en ver zoening, juist werden geleid door de man op wie ze 27 jaar had gewacht, Nelson Mandela, moet een raar soort kortsluiting hebben veroorzaakt. Winnie kreeg nog wel een (vice) ministerpost in de eerste zwarte regering onder leiding van Man dela, maar werd een jaar later, in 1995, al weer ontslagen. Haar controversiële gedrag, waarbij ook seksuele escapades hoor den, werd haar ondergang. Nel son liet zich in 1996 van haar scheiden wegens 'overspel'. Het was een formaliteit, want van een leven als man en vrouw was na Mandeia's terugkeer in de vrije wereld geen sprake ge weest. Mandela was heer ge noeg om te onderkennen dat Winnie het moeilijk had gehad door zijn gevangenschap, en schoof het mislukken van hun relatie op 'de moeilijke omstan digheden'. Winnie vaart sindsdien een be wust 'dwarse koers'. Ze valt re gelmatig de ANC-top aan, inclu sief president Mbeki en diens li berale economische beleid, en is de heldin geworden van de al lerarmste townshipbewoners. Die storen zich niet aan de Mer cedes. Ze kennen haar faam, en hopen dat Winnie's revolutio naire woordgebruik voor hen op een dag vruchten zal afwerpen. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - In de Russische encla ve Kaliningrad is gisteren een man om het leven gekomen na dat hij een plakkaat met obsce ne teksten van zijn huis wilde verwijderen. De poster bleek ex plosieven te bevatten. Het is de vierde keer in korte tijd dat een dergelijke aanslag plaatsvindt. Het Russische ministerie van binnenlandse zaken heeft de bevolking opgeroepen tot voor zichtigheid. Een 31-jarige vrouw raakte bij de explosie ernstig gewond. Ze is in het ziekenhuis opgenomen en verkeert nog steeds in levens gevaar. De aanslag vond vroeg in de ochtend plaats, toen beide slachtoffers hun hond uitlieten. Het is niet duidelijk wat er op het plakkaat geschreven stond. Bij eerdere aanslagen was er sprake van posters met antise mitische teksten. In de Siberische stad Tomsk raakten maandag twee mannen licht gewond toen ze probeer den een poster met beledigende teksten te verwijderen. Een week eerder bleek in de stad Vladivostok een poster met anti semitische teksten niet ontplofte explosieven te bevatten. In mei raakte een vrouw in de buiten wijken van Moskou ernstig ge wond toen een gelijksoortige poster wel explodeerde. De joodse gemeenschap in Rus land heeft een beloning in het vooruitzicht gesteld voor ieder een die informatie kan verschaf fen over de aanslfgen. De politie in Kaliningrad verklaarde echter dat er bij de aanslag van gisteren geen antisemitische motieven in het spel waren. „De aanslag in Baltiisk was gericht tegen een specifiek persoonaldus een woordvoerder. „Er is geen ver band met een antisemitische campagne." De eerste aanslag in Moskou heeft waarschijnlijk als inspira tiebron voor anderen gediend. Alle plakkaten met booby-traps waren op amateuristische wijze vervaardigd. Vooralsnog lijkt het onwaarschijnlijk dat er sprake is van een georganiseerde cam pagne. De steden waar de aan slagen plaatsvonden liggen dui zenden kilometers van elkaar. Het ministerie van binnenland se zaken heeft burgers wel opge roepen geen verdachte plakka ten meer te verwijderen, maar onmiddellijk de politie te bellen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5