waarschuwt LPF-leider Rftlkëtlgn(Jg Veense hooligan geeft zich aan na tv-uitzending sese basketbalsters len af naar de kelder MANGO t alsnog t©lzo ■^8/20° Zh/i Schedel oudste lid mensenfamilie blijkt circa zeven miljoen jaar oud j Noordwijk wil geen kartbaan in de zomer op terrein Beuk Principeakkoord onder druk [hotten op station moeten )lf pinpastrucs indammen BV ALLE TOPMERKEN tot 50% korting c/>cï/{ ~§c/zh't Rubens breekt alle records Topambtenaar van justitie in blad: Asielzoekers zijn wel crimineler SUMMERSALE AANBODH Bedreiger Oltmans aangehouden Rijnsburgse (47) verongelukt Peuter overlijdt aan nekkramp 'Jordanië helpt VS bij aanval op Irak' leidsch Dagblad NR. 42972 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 11 JULI 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Maarxmansteeg 21 (naast V Dl Centum Leiden TcL 071-5120778 www.vanGcmer.com tuitbare i ex-heldin nnie Mandela napbeurt Tolhuis zo I als zeker rkeren blijft ig even gratis in dse Vreewijk ns is een gedicht iij iedere jing een woord is tET WEER londen/rtr - Wetenschappers hebben gisteren de schedel ont huld van wat zij het vroegste lid van de mensenfamilie noemen dat tot nu toe is ontdekt De schedel moet zes of zeven mil joen jaar oud zijn, en dateert uit een periode in de evolutie waar over nog niets bekend is. Een internationaal team van pa- leo-antropologen ontdekte de schedel vorig jaar in Tsjaad, in Centraal Afrika. Zij noemden hem Toumai, een naam die vaak wordt gegeven aan kinde ren in Tsjaad die rond het droge seizoen worden geboren. Daniel Lieberman van de Har vard Universiteit behoort tot de wetenschappers die de mense lijke resten heeft gezien. In het Britse wetenschappelijke blad Nature zegt hij dat die het effect zullen hebben van een 'kleine atoombom' op de theorieën van degenen die de menselijke evo lutie bestuderen. Volgens paleontologie-redacteur Henry Gee van Nature doet deze ontdekking niet onder voor de vondst van de eerste aapmens, 77 jaar geleden. Die vormde de basis voor de moderne paleo- antropologische wetenschap. Deskundigen achten ook de vindplaats van Toumai belang rijk, omdat die ver weg is van plekken waar eerder pre-mense- lijke resten zijn gevonden. De schedel kan daarom gevestigde theorieën op de proef stellen over waar de voorouders van de mens vandaan kwamen, en waarom zij zich hebben ontwik keld zoals ze hebben gedaan. De Toumai-schedel vertoont zo wel primitieve als verfijnde trek ken. Zo is de hersenpan als die van een aap, maar het gezicht en het gebit, vooral de hoektan den, zijn klein en meer zoals die van de mens. Volgens Nature kan dat betekenen dat Toumai een directe voorouder van de mens was, en dat de diverse Afrikaanse 'aapmensen' van tussen de vijf en twee mil joen jaar geleden van heel andere 'takken van de fami lie' waren. De schedel van Toumai, die vorig jaar al werd gevonden in Tsjaad. Foto: Reuters/Nature noordwijk - Er komt geen kart baan op het terrein van Beuk Touringcars aan de Van Berckel- weg in Noordwijk. Burgemees ter en wethouders hebben het verzoek van het Zoetermeerse bedrijf Holland Indoor Karting afgewezen. Omdat de kartbaan in Zoeter- meer in de zomer minder be zoekers trekt, wilde het bedrijf met zijn karts de mensen gaan opzoeken. En wat zou dan een betere plek zijn dan Noordwijk, toeristenplaats aan de kust? Maar de gemeente vreest dat andere bedrijven dat voorbeeld dan gaan volgen en ook attrac ties op hun terrein gaan begin nen. Daarnaast is Noordwijk bang voor de overlast - vooral roelofarendsveen - Een 16-ja- rige jongen uit Roelofarends veen heeft zich gisteren bij de politie gemeld. De jongen werd gezocht voor zijn aandeel in de Feyenoord-rellen in de nacht van 8 op 9 mei in het centrum van Rotterdam. De ongeregeld heden ontstonden na de door Feyenoord gewonnen UEFA Cup-finale tegen Borussia Dortmund. De jongen is de derde rel schopper die zich bij de politie meldde na het zien van beel den van gezochte personen bij het televisieprogramma Opspo ring Verzocht, eerder deze week. Eergisteren meldden een inwoner van Rotterdam en een inwoner van Capelle aan de IJs- sel zich al bij de politie in Rot terdam nadat zij zichzelf terug zagen op tv. Alle drie de relschoppers zitten vast. De politie is nog altijd op zoek naar negentien andere hooligans. Inmiddels zijn naar aanleiding van Opsporing Ver zocht zeventig tips binnenge komen over de identiteit van de gezochte personen. den haag/anp - Formateur Bal kenende heeft LPF-leider Herben laten weten dat er een 'moeilijke situatie' ontstaat als de LPF-frac- tie het akkoord over de zetelver deling in het nieuwe kabinet blijft afwijzen. Balkenende heeft dat vandaag desgevraagd ge zegd. Hij ontkent berichten uit de LPF-fractie dat hij gedreigd heeft 'naar de koningin te stappen'. Een invloedrijke groep binnen de LPF-Kamerfractie wees giste ren het principeakkoord over de verdeling van ministersposten en staatssecretariaten tot twee maal toe af. De voltallige LPF- fractie zou vandaag over de zaak overleggen. Ondanks de irritatie in de LPF- fractie over het feit dat Herben er niet in is geslaagd om het mi nisterie van justitie, financiën of binnenlandse zaken binnen te slepen, koerste Gerard van As vanochtend niet aan op een ver werping van het onderhande lingsresultaat De Alphense oud-wethouder beseft dat het inmiddels een ge passeerd station is om nog met ministersposten te gaan schui ven. „Nee, ik geloof niet dat je mt Hdc a lonfri pii 680 Wilfred Simons in - De NS plaatst schot bij de kaartjesautomaten Leiden Centraal om te rkomen dat criminelen ikijken bij het pinnen. NS mt deze maatregel nadat de afgelopen maanden is ":onteerd met een 'golf pinpas trucs' in onder r Leiden, Den Haag en erdam. slachtoffers raken veel kwijt De dieven pinnen ilang totdat het comple- "let is verbruikt Zo te de Leidse hoogleraar W. Wagenaar onlangs na een geslaagde pinpastruc 42.000 euro kwijt De pinpas dieven hanteren steeds dezelfde methode. Als iemand een kaartje pint, kijkt één handlanger over de schouder de pincode af. Op het moment dat de automaat de pas teruggeeft, leidt hij het slachtoffer af, bijvoorbeeld door hem aan te tikken en hem te wijzen op een bank biljet, dat van tevoren op de grond is gelegd. Een tweede dief trekt dan snel de pas uit de automaat en steekt er een andere voor in de plaats. nu nog alles op zijn kop moet gaan zetten. Dat is niet handig." Maar ook zonder een extra zwa re ministerspost voor de LPF ziet Van As nog mogelijkheden een voor de fractie acceptabel kabinet samen te stellen. „Als blijkt dat de post van staatsse cretaris van veiligheid dusdanig wordt opgekrikt dat het hele po litiebeleid daar onder valt, dan heb je dus de veiligheid in han den. We krijgen de zorg en mis schien nog een staatssecretaris op onderwijs, dan begint het ak koord aanvaardbaar te worden. Er zijn nog één of twee opties mogelijk. Ik hoop dat het lukt" Ook LPF-leider Herben ver wachtte gisteren 'het gros' van zijn fractie achter de verdeling van kabinetsposten te kunnen krijgen. Dat zou kunnen door aan zijn fractie duidelijk te ma ken dat een LPF-staatssecretaris van binnenlandse zaken als een coördinator tussen politie, de fensie en justitie kan optreden. De onderhandelaars van de drie beoogde coalitiepartijen werden vanmiddag weer bij Balkenende verwacht om te vertellen of hun fracties akkoord gaan. Bij de fracties van CDA en WD, die vanochtend eveneens vergader den, is dat waarschijnlijk geen probleem. Volgens Balkenende valt er in de verdeling van staatssecretariaten wellicht nog iets te schuiven, maar moet het lijstje van minis tersposten overeind blijven. De LPF wil juist zwaardere minis tersposten. De partij heeft de ministeries economische zaken, volksgezondheid, verkeer en waterstaat en immigratie en mi gratie toebedeeld gekregen, maar de fractietop wil financiën, binnenlandse zaken of justitie binnenslepen. Dat departement zit nu bij de WD ingedeeld. Het CDA krijgt volgens het prin cipe-akkoord van gisteren zes ministers en de LPF en WD vier. Formateur en beoogd pre mier Balkenende heeft daar naast voor het CDA en de LPF vijf staatssecretariaten in petto en voor de WD vier. (advertentie) lies de Zwaan Voor de basketbalsters >se is het doek gevallen, finiging is niet meer in ïn ploeg voor de landelij- ïpetitie binnen de lijnen gen. Aan het eind van het had Lisse al aan de idse Basketbalbond :ht het eerste vrou- niet in de eredivisie en niveau lager in te de- t> kan nog maar over zes ers beschikken, zo liet ter Jan Willem van der le NBB gisteren weten, intal is onvoldoende om intuur in de landelijke titie aan te gaan. Het spe- •rek wordt onder andere aakt door het stoppen prie basisspeelsters. De noodzakelijke aanvulling, bij voorbeeld uit de jeugd, ont breekt. Aan het succesvolle werk van coach Peter Lapidaire en zijn opvolger Hans van Vegten is daardoor een eind gekomen. „Doodzonde", liet een teleurge stelde Van Vegten gisteravond weten. Van Vegten, de grote re gelaar achter het vrouwenteam in de afgelopen zes jaar, heeft zich inmiddels verbonden aan Den Helder. De kans dat Lisse ooit op het hoogste niveau terugkeert is klein. De club beschikt niet over landelijk spelende jeugd. Het eens zo sterke vrouwenbastion is nu veroordeeld tot het spelen op districtsniveau, de kelder van het vrouwenbasketbal, waar over het algemeen recreatief sprfen voorop staat. IIKRKNM O 1) I. Breestraat 152-154 Leiden W inkelhof Leiderdorp Tartan Shop Breestraat 15(1 Leiden londen - 'Kindermoord in Bethle hem' van de Vlaamse schilder Pe ter Paul Rubens is gisteravond bij het Londense veilinghuis Sothe- by"s verkocht voor de recordprijs van 79,2 miljoen euro. Nooit eer der is een schilderij van een oude meester voor zo veel geld van ei genaar verwisseld. Ter vergelij king: het laatste schilderij van de bij leven al beroemde schilder dat ter veiling kwam, bracht twee jaar geleden vijf miljoen euro op. De verwachte prijs voor 'Kinder moord in Bethlehem' lag tussen de zes en tien miljoen euro. Hoe wel alle grote musea meeboden heeft een particuliere verzame laar, van wie naam noch nationa liteit bekend is, het werk be machtigd. Het was in bezit van een Duitse verzamelaar en geldt als het belangrijkste meester werk dat in de afgelopen twintig jaar is geveild. Lange tijd werd het toegeschreven aan een leer ling van Rubens, maar recent is vastgesteld dat de beroemde Antwerpenaar het zelf heeft ge schilderd en wel in 1609 of 1610. Foto: EPA (advertentie) NOORDWIJK OPENS I AUGUST! HOOFDSTRAAT 83 den hjlag/gpd-anp - Asielzoe kers zijn wel crimineler dan au tochtone Nederlanders en het gaat niet alleen om kleine delic ten, zoals een onderzoek uit 1998 suggereerde. Dat stelt H.Willemse, een ambtenaar van justitie in het justitieblad Sec. De ambtenaar van de directie algemene justitiële strategie ba seert zich op cijfers over moord en doodslag uit 1998 van de po litie Groningen. Daarin werden misdaadcijfers onder asielzoe kers en de lokale bevolking ver geleken. Het rapport werd des tijds in maatschappelijke dis cussies naar de prullenbak ver wezen omdat de verschillende sociale en demografische op bouw van de twee groepen een vergelijking irrelevant zou ma ken. De cijfers van Willems tonen aan dat het niveau van moord en doodslag onder asielzoekers beduidend hoger ligt dan bij de rest van de bevolking. Hij stelt dat asielzoekers 36 keer vaker een levensdelict plegen dan au tochtone Nederlanders. Het ging in 1998 om elf gevallen van moord of doodslag op een be volkingsgroep van 50.000 asiel- zoejr ürs. Daarmee ligt het ge middelde op 22 per 100.000 per: sonen. Bij Nederlanders gaat het om 219 gevallen op 14 miljoen; een gemiddelde van 1,6 per 100.000. Waar dat door komt, vraagt om nader onderzoek, stelt de be leidsmedewerker, die het artikel op persoonlijke titel schreef. Als mogelijke oorzaken voor het verschil noemt Willemse de leef situatie (asielzoekers leven dicht op elkaar en hebben weinig om handen); de landen van her tadvertentie) KORTINGEN TOT 70% komst kennen soms een lagere geweldsdrempel dan in Neder land; en vluchtelingen hebben soms te maken gehad met een langdurige gewenning aan ge- weldsgebruik. Ook zijn de mees te asielzoekers jonge mannen, de groep met een hoger crimi- naliteitsrisico. Door het wegval len van sociale controle en de eigen leefomgeving wordt crimi naliteit bevorderd. In hoeverre deze factoren de verschillen ver klaren, kan 'uiteraard met geen zinnig woord worden gezegd', maar er is wel reden serieus aandacht te besteden aan het verschijnsel, vindt Willemse. Staatssecretaris Kalsbeek (justi tie) vond een uitgebreid over- heidsonderzoek naar criminali teit onder asielzoekers vorig jaar nog onnodig. Het onderwerp kwam toen in beeld, omdat èen uitgelekt intern rapport van de Groningse politie aangaf dat asielzoekers crimineler waren dat de gemiddelde Groninger. Inmiddels heeft de Rijksuniver siteit Groningen een onderzoek ingesteld, dat naar verwachting na de zomer klaar is. Vluchten- lingenwerk Nederland had daar om gevraagd. www.mango.es het motorgeronk - dat de inwo ners van racende karts kunnen ondervinden. „Erg jammer en onbegrijpelijk", reageert E. Beuk, directeur van het touringcarbedrijf, op de be slissing van B en W om geen toestemming te geven voor een tijdelijke kartbaan op zijn ter rein. „Wij hebben hier de ruim te. 's Zomers rijden veertig van de tachtig bussen van ons in het buitenland. Bovendien is er be hoefte aan zo'n attractie in Noordwijk. Als het geen mooi weer is, weten de badgasten niet waar ze naar toe moeten." Pagina R2: 'Een gemiste kans voor Noordwijk' breda/oegstgeest - Een 23-jari- ge man uit Breda is gisteren aangehouden vanwege het be dreigen van de uit Oegstgeest afkomstige NAC-directeur Roe- lant Oltmans. De Bredanaar had Oltmans de afgelopen da gen herhaaldelijk dreigende SMS-berichten gestuurd. Vol gens de politie gaat het om 'ui tingen in de levensbedreigende sfeer'. De NAC-supporter heeft verklaard dat het niet zijn be doeling was de dreigementen om te zetten in daden. Na de bekentenis heeft de politie hem weer vrijgelaten. runsburg - Een 47-jarige Rijns burgse is gistermiddag rond half vier bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De vrouw belandde op de Oegst- geesterweg onder een vracht wagen en overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde toen de fietsende vrouw en de vracht wagen beide vanaf de Oranje laan rechtsaf de Oegstgeester- weg opreden. De vrouw verloor daarbij haar evenwicht en viel onder de vrachtwagen. Barcelona - Een Nederlands meisje van twee jaar uit het Brabantse Haaren is dinsdag op een camping aan de Spaanse Costa Brava overleden aan nek kramp. De Spaanse gezond heidsautoriteiten vermoeden dat het kind in Nederland al be smet is geraakt, omdat de ou ders pas twee dagen eerder op de camping waren aangeko men. De incubatietijd is twee tot tien dagen. Vorig jaar brak op een paar Spaanse campings paniek uit toen zich in korte tijd meerdere gevallen van nek kramp voordeden. londen - Jordanië is bereid Amerikaanse militairen toe te laten op zijn grondgebied als de VS buurland Irak aanvallen. Dat meldt de Britse krant The Times vandaag op gezag van Westerse diplomatieke bronnen. De Jor daanse regering, westerse part ner in het Midden-Oosten, heeft steeds gezegd geen rol te willen spelen bij zo'n aanval. Koning Abdullah heeft volgens de krant toezegd dat een radar installatie en een beperkt aantal militairen welkom zijn. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V n<r. Straatl_ Postcode Telefoon Plaats (lvm maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 8| aufcmatect» belafng Is m(n 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HE

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1