REGIO Openbaar dossier over villa's Wijde Aa Turkije is een openbaring' Jubileumboek over 750-jarig Hoogmade loopt vertraging Jacobswoude: elk dorp zijn eigen HalfPipeMu Kringloopwinkel geeft winst weg Wijziging Gondelvaart Leefbaar Alphen: gehandicapten gratis parkeren Veense reisgidsenschrijfster op ontdekkingsreis langs de Turkse kusten Leidsch DagbladAHCHIEVEN ANNO 1902 ANNO 1977 Stichting roept hulp archivaris in Gemeente wil kritiek op bouwplan weerleggen Jeugd in Leimuiden wil zelfde skatebaan als Woubrugge De HalfPipeMini in Woubrugge dient als voorbeeld voor skatevoorzieningen in de andere dorpen van Jacobswoude. Foto: Wim Dijkmj alphen aan den rijn - De kringloopwinkel in Alphen aan den Rijn geeft de winst van 4.250 euro aan verschillende goede doelen. De Clini Clowns en het project Leer-Werk-Plek krijgen het meeste geld. De stichting Kringloop Alphen hoopt volgende jaren een vast bedrag te geven aan goede doe len. oude wetering - De organisatie van de Gondelvaart in Oude Wetering heeft het programma op één punt gewijzigd. De rondvaart voor senioren begint zaterdagmiddag al om 13.30 uur. Het opstappen aan het eind van de Kerkstraat is om 13.00 uur. Verdere inlichtingen: 071-3317967. alphen aan den run - Leefbaar Alphen Alphense Stadspartij, een combinatie met twee zetels in de Alphense gemeenteraad, wil alle gehandicapten en oude ren met een invalidenparkeer- kaart gratis laten parkeren. Vol gens de partij zijn er veel meer parkeervergunningen in omloop dan parkeerplaatsen. Het voordeel van deze maatre gel is dat gehandicapten zo dicht mogelijk bij de centrum- voorzieningen kunnen parkeren zonder dat in het parkeeraan- bod nieuwe invalidenparkeer plaatsen behoeven te worden aangelegd die ten koste zouden gaan van de bestaande parkeer ruimte. Daarnaast moeten er volgens Leefbaar Alphen Alphense Stadspartij altijd speciale par keerplaatsen voor gehandicap ten nodig zijn. Zij gebruiken de grote invalidenparkeerplaats omdat het overstappen van auto naar rolstoel extra ruimte vraagt. De partij vindt dat de inkomsten die de gemeente misloopt door gratis parkeren voor gehandi capten ondergeschikt aan de oplossing van het parkeerpro bleem voor gehandicapten dat zij signaleert. Leefbaar Alphen Alphense Stadspartij wil gratis parkeren voor gehandicapten toevoegen aan de agenda voor de gemeenteraadsvergadering van volgende week donderdag. door René van Zoen uit de Vrijdag 11 Juli LEIDEN - Het is ons altijd aangenaam iets van onze stad te kunnen mededeelen, dat van vooruitgang ge tuigt. Zoo kunnen we nu weder op het verblijdend verschijnsel wijzen, dat de kaasmarkt toeneemt. Er worden soms 130 partijen aangevoerd, in even zoo veel van die eigenaardige wagentjes, waaraan de Zuidhollandsche boer reeds gekend wordt, en waar op hij trotsch mag zijn omdat hij er mee ter markt voert het beroemde zuivelproduct, dat de kunst niet heeft kunnen namaken, of vervalschen, zooals zij het een ander zuivelproduct, de boter, doet. Omdat de markt zoo klein is, is het al eens gebeurd dat er een wagen met paard en kaas te water geraak! S1 langhebbenden hebben nu een adresbewegin 130 touw gezet, zij vragen om verplaatsing der mai naar de stille, rustige Hooigracht. 't Zou een mooie plaats zijn voor de markt, die de gracht met haar twee rijen lommerrijke böo Een groot bezwaar rijst hierbij op, n.l. de verre stand van het Waaggebouw, waar de kaas moe den gewogen. Van de andere zijde hoorden we de Papengrac noemen en ook de Garenmarkt, die haar naan lang ontrouw is geworden, en gaarne bereid zj V. den bevonden te worden omgedoopt in Kaasn Maandag 11 juli WARMOND - Nu het ernaar uitziet dat er in War mond geen woonboothaven komt, maakt het War- mondse college plannen om in Warmond een extra jachthaven aan te leggen. Die jachthaven moet ko men op de plaats waar men de woonboothaven ge dacht had: achter de bedrijfsterreinen van bouwbe drijf Panagro. Warmond heeft al in een eerder stadium grond ge kocht voor de aanleg van de woonboothaven. Dat is een stuk weiland van circa twaalf hectare, waarmee nu helemaal niets gedaan wordt. "We hadden natuurlijk liever een woonboothaven gehad, maar dat is een avontuur waar Warmond al leen niet aan kan beginnen", aldus gemeentesecre taris C. Zoetemelk van Warmond. "Daarvoor hebben we echt de steun van de provincie nodig". De pro vincie kan die steun voorlopig niet geven, omdat ju ridisch de mogelijkheden ontbreken om woonboten te verplichten in die haven te gaan liggen. Bestem mingsplannen voorzien daar niet iri en verder zou een aantal provinciale regelingen noodzakelijl Bovendien zijn de risico's van ernstige schaden!* versleping van een woonboot groot en er is vöjf1 b nog niet geregeld wie in dat geval aansprakelij Nu het er niet op lijkt dat een woonboothaven korte termijn te realiseren valt, komt er dus eejvol jachthaven. De filosofie daarachter is gelegen ander probleem, dat op de Kagerplassen spee m "Er wordt steeds vaker gewoon langs de oeverj, gelegd, waardoor vaarwegen soms helemaal g T keerd worden. Landschappelijk is het bovend aai", aldus Zoeten les behalve fraai", aldus Zoetemelk. Warmond overweegt regelend te gaan optrede één en ander tegen te gaan. Een eerste vereis! daarvoor is wel dat er extra ruimte in jachthay :eei schikbaar komt". RIJPWETERING - Joop Zoetemelk mag dan jaar of drie weg zijn uit Rijpwetering, men hem blijkbaar nog lang niet, want in jeugddorp hing aan menig gevel de kleur in top. "Omdat hij de tourzege gaat zo werd in het dorp uiteengezet. donderdag 11 JULI 2002 I hoogmade - Het langverwachte jubi leumboek over Hoogmade komt ver moedelijk niet op tijd af. De honderd A4-tjes die de Alphense schrijver Hans van der Wereld aandroeg, voldoen niet aan de eisen van de opdrachtge ver. Daarom riep de stichting Hoog made 750 jaar na overleg met de au teur de hulp in van streekarchivaris Frits de Wilde. Het hangt van zijn aan bevelingen af of de 500 boekjes tijdens het slot van het jubileumjaar op 7 sep tember beschikbaar zijn. .Zorgvuldigheid gaat voor tijd", zegt Job Grovenstein, de woordvoerder van het stichtingsbestuur. „Wij vinden dat het boek van Hans van der Wereld over de geschiedenis van Hoogmade leesbaarder moet worden. Nu is het nog te veel een opsomming. Boven dien moet Hans veel schrappen, want er moeten ook nog foto's bij. Na een goed gesprek met de schrijver hebben wij archivaris Frits de Wilde, die ik overigens niet kende, gevraagd om het boek drastisch te redigeren. Hij heeft het werk tijdens zijn vakantie doorgenomen. Ik moet hem gauw eens bellen om zijn aanbevelingen te horen. Het is goed dat een kenner met historisch besef het werk eens door neemt." Grovenstein kan zich voorstellen dat het boek door de aanpassingen pas na 7 september verschijnt. „We kunnen die datum nog halen, maar als De Wilde nog twee weken nodig heeft, lukt dat niet. Dat noem ik dan een ge val van jammer. Zo nodig verzinnen wij er in dit jubileumjaar wel een acti- viteitje bij. Daar doen we in Hoogma de niet moeilijk over." Grovenstein toont zich wel verheugd over de belangstelling voor het boek. Zo'n 200 voorinschrijvingen („Een leuk aantal") maken het de stichting mogelijk om 500 boeken te laten drukken. „Het boek komt er in elk ge val en het blijft het boek van Hans van der Wereld", zegt de woordvoerder van Hoogmade 750 jaar. De Alphense schrijvèr, oud-inwoner van Hoogmade en vrijetijdshistoricus, wil weinig kwijt over de vertraging. Hij vreest dat zijn boek door de ingreep van de stichting te laat afkomt. Eerder kostte het Van der Wereld al veel tijd om toegang te krijgen tot het archief van de Haarlemse jonkheer Lodewijk Wittert van Hoogland, de laatste telg van het geslacht van 'heren van Hoog made'. Volgens de Alphenaar had de jonk heer enkele op- en aanmerkingen op zijn verhaal, maar staan die los van de wensen van Grovenstein en consor ten. Ook volgens Grovenstein heeft Wittert van Hoogland niets te I met de vertraging. „Het gaat e veel Hoogmadenaren plezier lj aan het boek", zegt hij. I Los van de afsluiting van hetl umjaar op 7 september in i Drieluik aan de Kerkstraat, ma dorp aan de Does ook vo jnj maand nog wat van de festivi EP; Op 30 en 31 augustus staan de 1 spelen in het teken van het jub dat officieel op 17 augustus valt II' de jubileumstichting achtte dj. middenin in de zomervakantie geschikt voor een groot feest. door Janneke Dijke alkemade - Met een speciaal sa mengesteld dossier over de recre atievilla's aan de Wijde Aa wil het gemeentebestuur van Al kemade kritiek van inwoners weerleggen. Wethouder Kees Uit den Boogaard (Mooi Alkemade) kondigt aan dat hij de feiten uit de voorgeschiedenis van het bouwplan bundelt, openbaar maakt en toelicht. Hij doet dit op verzoek van zijn eigen partij. Fractievoorzitter Niko van Brus sel van Mooi Alkemade vroeg in een brief om de extra uitleg, omdat volgens hem veel inwo ners van Alkemade niet precies weten waarom architect Jan van Rijn een vergunning kreeg voor de bouw van 76 recreatiewonin gen langs de Aderweg in Roelof- arendsveen. Van Rijn kreeg die vergunning op basis van rech ten die hij in het verleden had opgebouwd. „Voor alle duide lijkheid: Mooi Alkemade is tegen nieuwbouw in het buitengebied, dus ook tegen de bouw van zo merwoningen aan de Aderweg. Echter, we respecteren verwor ven rechten", aldus Van Brussel. Volgens Van Brussel heerst er onder inwoners van de gemeen te een gevoel van 'ze doen maar in het gemeentehuis'. „Dat is schadelijk voor het imago van de gemeente en de politieke partijen. De discussie gaat niet meer over de inhoud, maar steeds meer over geloofwaardig heid en achterkamertjespoli tiek." Dat gevoel kan de ge meente wellicht wegnemen door aan te tonen dat Van Rijns rechten simpelweg vaststaan, al dus de fractievoorzitter. „Nu is de hele voorgeschiedenis slechts bekend aan een beperkt aantal mensen." Wethouder Uit den Boogaard heeft de brief nog niet met zijn collega-wethouders besproken, maar meldt dat hij het verzoek steunt. „Openheid is belangrijk. Tijdens een bijeenkomst van Mooi Alkemade, een dag of tien geleden, bleek dat er bij onze le den nog veel vragen zijn. Als wij duidelijkheid verschaffen over de redenatie, begrijpen mensen ons beter." Volgens de wethou der is het niet moeilijk om het dossier begrijpelijk samen te vatten. „We moeten wel even bekijken wat we in verband met privacy wel en niet naar buiten brengen." Joke Winkelmolen, lid van de Vereniging Mooi Alkemade, heeft een andere kijk op de bij eenkomst begin deze maand: „Het bestuur weigerde te stem men over de villakwestie. Ieder een was verontwaardigd en ik kreeg luid applaus." Om een al gemene ledenvergadering met een stemming af te dwingen, heeft ze handtekeningen verza meld. „Gisteren belde iemand van het bestuur mij, met de me dedeling dat ik tweedracht zaai. Dat is absoluut niet waar." Win kelmolen is tevens lid van de Vereniging tot behoud Veender- polder en Wijde Aa, de vereni ging die is opgericht om de bouw van de recreatievilla's te gen te houden. Ze ontkent dat ze probeert Mooi Alkemade achter die club te krijgen. „Het gaat mij niet om wat ik vind, ik wil weten wat de leden vinden." Mocht een meerderheid van de leden zich uitspreken tegen de bouw van de villa's, dan is de kans overigens klein dat Mooi Alkemade zich in de juridische procedure mengt. „Als politieke vereniging maken wij gebruik van politieke instrumenten en participeren wij niet in juridi sche procedures", aldus Van Brussel in zijn brief. Op dit moment lopen twee bo demprocedures tussen de ge meente, Van Rijn, het ministerie van vrom en de protestvereni ging. roelofarendsveen - „Zolang ik mijn benen niet breek, hoop ik te blijven reizen", zegt kunsthistori ca Ineke de Haan uit Roelof- arendsveen. Zij trok samen met de Amsterdamse archeoloog Jos Beelen langs de kusten van Tur kije om een reisgids schrijven, haar vijfde alweer. Goedkeurend bladert Jos Beelen (41) door de vers geperste reis gids. Een foto met de masten van scheepjes ergens in een Turks haventje prijkt op de om slag van het boek. 'Turkse kus ten' heet de nieuwste gids van de Dominicusreeks. „Ik zal het contrast met een ouder exem plaar eens laten zien", zegt De Haan (59) terwijl ze zoekt in haar boekenkast. Het boek waarmee ze terugkomt heeft een door zonlicht verschoten, groene rug. „Deze heeft de oude Dominicus zelf nog geschre ven." Beelen vertelt dat aardrijkskun deleraar Jo Dominicus in de ja ren vijftig samen met zijn vrouw per trein op reis ging om de gid sen te schrijven. „Zijn taalge bruik was bevoogdend en ou bollig." Toch vindt hij het leuk het oude werk te lezen. „Domi nicus schreef over gekleurde bloesems waarop de lezers be slist moesten letten bij hun be zoek aan een tempeltje. Maar die bloesems waren waarschijn lijk allang verdwenen als zij daar kwamen." Hoewel Dominicus meer dan twintig jaar geleden stopte met schrijven, bleef zijn naam ge handhaafd op de reisgidsen. De Haan vertelt waarom. „Het is een gedegen gids die vanuit Ne derlandse perspectief geschre ven is. De vaste lezers weten dat zij kwaliteit krijgen." De schrijvers kennen elkaar van de Hogeschool Holland in Die- men. Samen zetten zij de studie Cultuurreizen op. Studenten werden daar opgeleid tot reislei der. De Haan is de 'reizerij' in gerold. Zij gaf na haar studie jacobswoude - Jongeren in Lei muiden willen net zo'n HalfPi peMini als hun leeftijdsgenoten in Woubrugge hebben. Om dat voor elkaar te krijgen dienden zij handtekeningen in bij het ge meentebestuur van Jacobswou de. Burgemeester en wethou ders overwegen nu om in alle dorpen, dus ook in Hoogmade en Rijnsaterwoude, zo'n popu laire skatevoorziening aan te brengen. „Vooral de 'oudere jongeren' zitten erom te springen", aldus wethouder Doky Verhagen gis termiddag. Zij vindt wel dat de commissie welzijn zich eerst over het plan van B en W moet buigen. Het budget voor de aan schaf van speeltoestellen, zoals wipkippen en duikelhekjes en het onderhoud daarvan, is on toereikend voor de aanschaf van drie van die toestellen, die 25.000 euro per stuk kosten. „De commissie moet zich uit spreken of ze daarvoor de OZB (onroerend zaak belasting) wil len verhogen", vult wethouder Vink aan, die ook een budget nodig heeft voor het onderhoud van alle speeltoestellen. „Er zijn el tkl ni wettelijke eisen waar. ;ez moeten voldoen." lib Als de gemeenteraad Gi aanschaf van meer ska zieningen stemt, wordt h pas volgend voorjaar voo jeugd op de HalfPipeMMj kunsten kunnen verton plaats in Leimuiden wo dacht aan het veld na Spant. iej cursussen over kunstgeschiede nis. Voor haar cursisten bege leidde ze culturele reizen. Na een reis naar Cyprus werd zij door Dominicus gevraagd een gids voor dat land te schrijven. „Dat was een groot succes", zegt de schrijfster die nu vijf reisgidsen op haar naam heeft staan. „Het is een mooie combi natie: reizen, doceren en schrij ven." Beelen, wiens grootvader uit Rijpwetering kwam, is ook min of meer toevallig in de reiswe reld terechtgekomen. Als stu dent begeleidde hij na een ten toonstelling over de Etrusken een reis naar Etrurië. Na zijn studie leidde de archeoloog een opgraving in Turkije in de oude havenstad Klazomenai. Via een studente werd zijn hulp ge vraagd voor een reisgids van de ANWB over Turkije. Turkije heeft voor beiden een bijzondere betekenis. „Ik herin ner me de eerste keer nog", zegt de Veense gepassioneerd. „Het land, de bewoners. Het was mijn eerste kennismaking met iets oosters. Een openbaring." Ook voor de Amsterdammer was het liefde op het eerste ge zicht. „Mijn hoogleraar had on derzoek gedaan in Turkije en vertelde tijdens colleges enthou siast over het land. We hebben hem gepusht om op excursie te gaan naar Turkije. Overweldi gend veel opgravingen. Combi naties van culturen die eigenlijk niet bij elkaar horen, maar toch bij elkaar passen." Het contrast met de zomerse regenbui, die kringen in de Veense^polder sloot maakt, kan nauwelijks gro ter zijn. Vóór het schrijven van de nieu we gids trokken De Haan en Beelen twee keer langs de Turk se kusten om recente gegevens te verzamelen. Dat viel volgens De Haan soms niet mee. „In Antakya werden we op het toe ristenbureau geholpen door een juffrouw die geen behoorlijke informatie kon geven. Maar toen wij weggingen vroeg ze of we wel positieve dingen wilden schrijven." Beelen maakte de meeste foto's voor de reisgids. Ook dat leverde problemen op. „Tijdens de laatste reis was er enorme sneeuwoverlast. Som mige foto's zijn gemaakt bij net dat ene straaltje zonlicht." Schrijven vindt de Amsterdam mer leuk. „Je moet een funda- Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing bi) 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken Jos Beelen en Ine ke de Haan schre ven een reisgids voor de Turkse kusten. Foto: Hielco Kuipers menteel enthousiasme hebben voor een land. Studenten vertel den mij eens dat ze bij het lezen van mijn gids het idee hadden dat ik tegen hen praatte. Je giet er als het ware je eigen saus over." Er zijn echter ook scha duwkanten. „Lezers volgen de adviezen die je geeft. Je eigen fa voriete plekken kunnen, als je die opneemt in de gids, over spoeld worden door massa's toeristen." Toch laten de schrijvers zich er niet van weerhouden lezers goe de adviezen te geven. Zij zijn daarom óók van plan een stads- gids voor de Turkse metropool Istanbul te schrijven. De Haan: „We willen mensen wijzen op plekken die zij echt moeten zien. De beschrijving daarvan werkt verslavend." WARMOND - Terwijl vrijwel heel Nederland zich te goed doet aan ge roosterd vlees, zit slager Henk van Alphen uit Den Haag aan de gewone da gelijkse warme prak. Op de foto Henk van Al phen met vrouw, dochter en kleinkinde ren bij zijn sta caravan op 'Camping War mond'. Foto: Archief Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14