LEIDEN REGIO Ouderen nog onbekend met hulp aan huis 'Wij kunnen niet ruiken dat een oudere hulp nodig heeft' inkeliers vragen gemeente om geld Jubileumboek voor 725-jarig Zoeterwoude Opknapbeurt Oude Tolhuis zo goed als zeker Wateroverlast bezorgt Voorschoten kopzorgen i geeft geld r ziekenhuis Vlammend debat van jongeren en ouderen in Oegstgeest ortbestaan iderdisco I zeker we moeten verkassen, moet de gemeente bijpassen' Waarom ligt die straat open? De Lionsclub in ■dorp heeft de opbreng- het Oranjebal 2002 ter dng gesteld aan de ing Basisgezondheidszorg iance (SBC). Deze stich- lie zich bezighoudt met ;ten in Senegal, is nu be et de bouw van een zie ns in het dorp Kafountine. natie van de lions gaat vc lit project. en üt ik Went et potP - Het doek dreigt te ;n voor de kinderdisco van in iereniging De Buitenge- ga l De jonge discogangers d n gedwongen uitwijken ve Ie grote zaal van De Mu- nl omdat de gemeente het ra- kleinere zaaltje plotseling jn chikt acht „Daarmee wor- IS e op kosten gejaagd die t kunnen bedden", som- jestuurslid A. Pleij. Hij voor het voortbestaan van Lirtdisco als de gemeente iei de brug komt per acht weken stromen onderd kinderen uit alle n en gaten van de Buiten- m, ar de Muzenhof voor de lirste kinderdisco van Lei- n' p. Eerst mogen kinderen tot 10 jaar hun beste e voorzetten, daarna is de e. oer anderhalf uur lang Ie oudere buurtkinderen toe gebeurde dat altijd in n, van De Muzenhof. Maar 1 der R Hoogendam vindt iet langer verantwoord, is altijd verschrikkelijk ir is geen nooduitgang, de tie is slecht en naarmate deren meer hossen wordt steeds gladder. Ik vind aanvaardbaar om op ier door te gaan." De min of meer tot de- conclusie. Alleen als het op een aantal punten igepast, zijn disco's in |weer zonder risico, luidt ies aan de gemeente. De Buitengewonen tot le van het jaar nog twee lisco's 'in de boeken' staan, stelt Leiderdorp m uit te wijken naar de ral van het cultureel cen- )e extra kosten, bijna 300 leemt de gemeente voor ikening, 'omdat afblazen activiteit veel commotie «rzaken'. Wat er volgend at gebeuren, is nog on- jk. ïdt het uitgesloten dat De jewonen die extra kosten ïlf gaat betalen. „Daar i we het geld niet voor." est dat het in dat geval oefening' is. „Jammer, it is nu typisch een leuke it voor een groep die het zo moeilijk heeft in Lei- p. Vooral voor kinderen tot 16 jaar is er in deze ite namelijk bitter weinig En met een knutsel- vang je ze tegenwoordig door Nancy Ubert oegstgeest - „Jullie zijn een soort bang van ons", roept Maartje van Eisen van de jonge rengroep in de richting van de ouderen, die recht tegenover de scholieren zijn neergezet „Nee", weerlegt L. Hagendoorn die conclusie, „we zijn niet assertief genoeg opgevoed. We hebben nooit geleerd iets te vragen." Het Gemeentecentrum in Oegstgeest is voor een avond veranderd in een bijna kolkende arena. Jong en oud zijn heftig met elkaar in de bat Gewoonlijk leven die twee bevolkings groepen in gescheiden werelden, maar deze woensdagavond hebben ze elkaar helemaal gevonden. De partijen dagen elkaar uit, zetten de ander op zijn nummer of druipen even af om een paar minuten later weer olie op het vuur te gooien. Dat Jan-Willem van der Vijver geniet, is van zijn gezicht af te lezen. Hij heeft zijn zin gekre gen. De 18-jarige, die een jongerenraad in het dorp wil oprichten, hoopt te ontdekken welke vooroordelen bij de twee tegengestelde groe pen leven. Een paar maanden geleden heeft hij de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest uitgedaagd tot een openbare discussie. Afge vaardigden van andere organisaties voor ou deren zijn vanavond aangeschoven. Het is een puntgaaf discussiefeest aan het worden. Joke Prijn is het totaal oneens met de stelling dat jongeren niet hulpvaardig zijn. „Maar wij ouderen moeten ervoor zorgen dat we gehol pen worden. Stap af op zo'n jonge vent of griet Je kunt hoogstens op je bek gaan." Met lachende, dankbare blikken uit de jongeren- hoek wordt de vrouw beloond. „Inderdaad! Wij kunnen toch niet ruiken dat een oudere hulp nodig heeft", klinkt het vanuit het jonge front. „Nee, dat is ook niet te hopen voor je", is het weerwoord van de andere kant Een kwartier later meldt jeugdwethouder Steens, die met wijkagent Zijlstra en burge meester Timmers de jury vormt, dat de voor oordelen door de zaal Miegen. „Er is gezegd dat jongeren hun tijd verdoen met televisie kij ken, achter de computer zitten of op straat hangen. En we kunnen constateren dat oude ren zitten te suffen achter de geraniums en al leen maar mopperen." „Iedereen is meer aan zichzelf gaan denken, dat komt door de maat schappij", zegt een meisje. „Hoe bedoel je dat", daagt gespreksleider Anton Vermet, di recteur van het Teylingen College, haar uit. Het meisje kan haar opmerking niet beargu menteren. „Het is gewoon zo." Telkens wanneer de jongeren wordt verweten dat zij iets nalaten of zich niet sociaal genoeg gedragen, sommen ze voorbeelden van hun goede daden op. Als SWOO-directeur G. Groenveld op een gegeven moment uitspreekt dat de jongeren een beetje zitten te huichelen, breekt de verontwaardiging bij hen los en wordt de 'gemene' aanval met vuur bestreden. Bij het thema veiligheid roept Gé Eegdeman, fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest, dat het een 'schande' is dat een mens zich op straat onveilig voelt als een groep brallende jongeren nadert „Speel hier nou niet met het gevoel van de mensen, maar zeg me liever wat u daar als politicus aan denkt te doen", knalt Van der Vijver door de zaaL „De politiek moet niets doen", is de boodschap van Eegdeman. „Het wordt tijd dat elk mens zijn eigen verant woordelijkheid oppakt" 'Mensen zitten thuis Het Oude Tolhuis in Oegstgeest. De weg langs de vaart, vroeger een jaagpad, wordt in oude glorie hersteld en opengesteld voor het publiek.Foto: Wim Dijkman door Nancy Ubert oegstgeest - Na jaren steggelen over bouwplannen voor het Oude Tolhuis en de nieuwe bestemming van het pand, kan projectontwikkelaar Menno Smitsloo nu bij na opgelucht ademhalen. Nog even en het vervallen monument, dat in de zeventiende eeuw aan de Haar- lemmertrekvaart is gebouwd, krijgt een fikse opknap beurt Om de renovatie te bekostigen, wil Smitsloo op zo'n 20 meter afstand van het Tolhuis een villa bouwen. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) heeft het verbouwingsplan voor het Tolhuis goedgekeurd. De monumentencommissie Oegstgeest kon zich er niet in vinden. Bij het vorige plan was het precies andersom. De gemeenteraad van Oegstgeest heeft besloten de visie van haar eigen commissie terzijde te leggen. Smitsloo's plannen zijn goedgekeurd en liggen nu ter inzage. De Oegstgeestenaar kocht het Tolhuis met bijbehoren de grond eind 1998, toen hij nog wethouder was. Een paar maanden later diende hij een plan in om het bouwvallige onderkomen op te knappen. Maar telkens stuitten zijn ideeën op verzet. Niet alleen bij monumen tenzorg, maar ook bij omwonenden. Bij het plan dat nu ter inzage ligt, heeft architect Bob van Beek de richtlijnen van de RDMZ goed in de gaten gehouden. Het Tolhuis en het Tolhek worden volledig gerestaureerd. Het pand krijgt een bescheiden uitbouw aan de achterkant In tegenstelling tot de vorige versie wordt in het jongste plan van het Tolhuis geen twee wo ningen met kantoor, maar één woning met werkruimte gemaakt Smitsloo wil zijn eigen bedrijf in het pand te vestigen. De nieuwbouw is qua gevelindeling duidelijk op het monument afgestemd, maar is in de verste verte geen kopie van het historische huis. De villa krijgt bijvoor beeld grijze oud-Hollandse dakpannen. Het Tolhuis heeft rode pannen. Volgens de rijksdienst concurreert de nieuwbouw niet met het Tolhuis en dat was precies de bedoeling. Smitsloo wil per se het Jaagpad, ooit onderdeel van een belangrijke verbindingsroute tussen Leiden en Haarlem, weer openstellen voor publiek. Het is al tientallen jaren geen doorgaande weg meer. Om van het Jaagpad weer een doorlopende weg te maken is het nodig aan de noordzijde van het terrein een extra uitrit te maken. Tenslotte krijgt de oude boomgaard bij het Tolhuis een fikse opknapbeurt. Een medewerker van de gemeente Oegstgeest laat we ten dat tot nu toe een handjevol mensen Smitsloo's nieuwe plannen is komen bekijken. „En men reageerde enthousiast We hebben nog geen enkel bezwaar bin nen gekregen." De Vereniging Oud Oegstgeest kan nog geen reactie geven op het renovatieplan, laat bestuurs lid M. Lugt weten. te tobben' door Roelf Reinders leiden - Een zorgcentrum dat zit te springen om nieuwe cliënten? En dat in een tijd van ellenlange wachtlijsten in de ouderenzorg? De Van der Willigenhof in Leiden heeft genoeg personeel om zo'n honderd ouderen thuishulp te ge ven, maar het zijn er nog geen negentig. Ouderen zijn te weinig op de hoogte van de hulp van het zorgcentrum in Leiden Zuid- West, dat bejaarden in hun eigen huis helpt om opname in een ver zorgingshuis te voorkomen. Directeur M. van 't Hof van zorgcentrum Van der Willigen hof gaat ervan uit dat er in Lei den een groep ouderen is die verzorgingshuiszorg thuis mis loopt. Ze staan op de wachtlijst voor een plaats in een verzor gingshuis, maar zouden ook thuis hulp kunnen krijgen. Als ze maar afwisten van het be staan van de Van der Willigen hof. Het gevolg is dat deze ou deren thuis zitten te tobben en verpieteren, aldus Van 't Hof. „Deze mensen krijgen onvol doende zorg." Niet dat ze er he lemaal alleen voor staan - ze krijgen vaak wel een vorm van 'overbruggingshulp' totdat er plaats in een tehuis is - maar deze ouderen krijgen niet de hulp die ze nodig hebben. Het Regionaal Indicatieorgaan (RIO) kent deze groep ouderen omdat deze organisatie al heeft vastgesteld dat ze verzorgings huiszorg nodig hebben. „Het RIO attendeert de ouderen wel op de mogelijkheid van de zorg die wij leveren", zegt Van 't Hof. „Maar de voorlichting van het RIO kan beter. Het RIO moet goed op deze groep letten en blijven zeggen dat ze thuis ook zorg kunnen krijgen." Met al leen de traditionele thuiszorg zijn deze ouderen niet gehol pen. Van 't Hof: „Deze mensen moeten 24 uur per dag zorg kunnen krijgen, dus ook op niet vastgestelde tijden. Het RIO heeft objectief vastgesteld dat deze ouderen verzorgingshuis zorg moeten hebben." De Van der Willigenhof-direc teur constateert zorgelijk, dat bijna een kwart van de ouderen die met een indicatie van het RIO voor verzorgingshuiszorg thuis uiteindelijk afziet van de zorg. Van deze bejaarden is vastgesteld dat opname in een verzorgingshuis niet nodig is, omdat de zorg ook best thuis kan worden gegeven. Maar één op de vier ouderen haakt uit angst na de intake-procedure toch af. „Ze hebben moeite met het accepteren van ouder wor den en willen uiteindelijk geen intensieve professionele hulp. Al die vreemde mensen over de vloer... Ze zeggen dan dat hun dochter wel wat vaker langs komt en de buurvrouw ook veel doet." Maar daar komt vaak maar wei nig van terecht, zodat ze niet de zorg krijgen die nodig is. „Het dreigt dan bergafwaarts met ze te gaan", aldus Van 't Hof. „Er is een hiaat in de zelfredzaamheid die niet wordt opgevuld. Ze krij gen vaak wel één keer in de week hulp, maar het RIO heeft geconstateerd dat dat te weinig is." Als ouderen na de intake- procedure zich terugtrekken, is dat voor de Van der Willigenhof een financiële strop. „We doen een hoop werk waar we uitein delijk geen geld voor krijgen." f van Langevelde - Winkeliers uit de in in Zoeterwoude-Dorp duidelijkheid over de fi- lan( e gevolgen van een ver- Ilce naar de Dorpsstraat nboetiek Muscari, Den 5! i Audio Video/Witgoed L tostkantoor), kaasspeci- 11 De Jong en de snackbar ?aag verkassen. Maar het ieapet te duur worden. ■van de winkels van naar de Dorpsstraat 1 ïdeel van de plannen ;nf e Zoeterwoudse dorps- e [ethouder Ates noemt de ing essentieel voor en van die plannen. Al- r de winkels uit de Kerk- J^fyerkassen, kunnen alle geconcentreerd worden nieuw te bouwen C1000 lb! boek van de Dorpsstraat 'ad* Veldzichtstraat. Als de uit de Kerklaan eenmaal itrokken, moet in die straat kantoorruimte met daar boven appartementen gebouwd worden. Ook de winkeliers zien het be lang in van concentratie van winkels in Zoeterwoude-Dorp in. „Dat oogt professioneler", zegt eigenaar Peter van de Velde van Bloemenboetiek Muscari. „Bovendien geeft het het plein tje wat meer sfeer en worden mensen vanuit de nieuwe Cl000 naar de andere winkels gelokt Want zien is kopen." Eigenaar G. Tfang van de snackbar vindt de overstap naar de Dorpsstraat ook om een andere reden aan trekkelijk. „Dit is een oud pand", zegt hij. „Als het regent, lekt het hier. Ook andere win kels in de straat hebben daar last van." Zijn buurman Cor den Blanken hoopt vooral dat hij zijn zaak in de Dorpsstraat ein delijk kan uitbreiden. Den Blan ken: „In de Kerklaan is de ruim te beperkt We zouden hier ook wel kunnen uitbreiden, maar de (advertentie) gemeente wil daar niet aan meewerken." Den Blanken zou het liefst nieu we winkelruimte bouwen. „Wij willen een winkel van 300 vier kante meter met daarboven twee appartementen, maar de gemeente is tegen. Alleen de Cl000 mag een nieuw pand neerzetten. Als wij naar de Dorpsstraat verhuizen moeten we ons dus vestigen in een win kelpand dat vrijkomt Dat pand moet worden verbouwd, want voor het postkantoor zijn allerlei veiligheidsmaatregelen noodza kelijk. Met die verbouwing zijn hoge kosten gemoeid." Ook andere winkeliers vrezen dat verhuizing duur kan uitpak ken. Eigenaar J. de Jong van de gelijknamige kaashandel: „Om de verhuizing mogelijk te maken moeten eerst de stomerij en de tandartsenpraktijk weg. Die wil len wel meewerken, maar alleen voor de hoogste prijs." De Jong vreest dat de winkeliers voor die kosten moeten opdraaien. De 58-jarige winkelier heeft geen zin om veel geld te steken in een nieuwe zaak. „Ik heb natuurlijk al een bepaalde leeftijd", zegt hij. „Ik sta niet te trappelen om alles opnieuw op te zetten. Maar als de andere winkels uit de Kerklaan verdwijnen en ik blijf, bloedt mijn winkel dood. Daar om wil ik best verhuizen, maar het hangt af van de kosten." De winkeliers uit de Kerklaan pleiten voor een financiële bij drage van de gemeente. „De ge meente heeft besloten deze kar te trekken en moet er voor zor gen dat winkels voor een fat soenlijke prijs kunnen verhui zen", zegt Den Blanken. Zijn collega H. van Teijlingen van de groente- en fruitzaak in de Dr. Bouwdijkstraat: „Als we moeten verkassen, moet de gemeente bijpassen." Wethouder Ates helpt de winke liers onmiddellijk uit de droom. „Een financiële bijdrage kan ik niet bieden. Maar het is onze in steek om alles betaalbaar te houden. Daarom zijn we dus ook helemaal niet van plan om de stomerij of de tandarts uit te kopen. Zodra er een besluit over de plannen met de dorpskern is gevallen stellen we met de win keliers een winkelverplaatsings- plan op. Daaruit moet blijken wat zij kunnen betalen. Daarna gaan we onderhandelen met Schuitema Vastgoed, de eige naar van de Cl000." Schuitema Vastgoed is de belangrijkste kandidaat om als projectontwik kelaar de nieuwe supermarkt te bouwen, het oude C1000-pand te verbouwen en in de Kerklaan kantoorruimte en appartemen ten neer te zetten. De verplaatsing van de C1000 naar een nieuw te bouwen pand moet ertoe leiden dat een groot aantal winkels gaat verkassen. In het huidige pand van de Cl000 is ruimte voor twee of drie win kels, die op hun beurt ook weer winkelruimte achterlaten. Ande re panden waarin waarschijnlijk winkels komen zijn het tijdelijke onderkomen van de politie in de Dorpsstraat en het pand er naast. Nog vóórdat de eerste paal van de nieuwe supermarkt de grond in gaat moet er zeker heid zijn over welke winkel naar welke locatie gaat, benadrukt Ates. Over de plannen met de dorps kern neemt de gemeenteraad vanavond een besluit. zoeterwoude - Het comité Zoe terwoude 725 komt in novem ber met een jubileumboek. In het boek komen verhalen over het dorp en over karakteristieke Zoeterwoudenaren. Bovendien wordt er een groot aantal pasfo to's van willekeurige inwoners in opgenomen. Het organiserend comité, dat bestaat uit acht personen onder voorzitterschap van burgemees ter Amy Koopmanschap, is sinds oktober vorig jaar bezig met de plannen voor een feest week. Van zaterdag 31 augustus tot en met zondag 8 september staat Zoeterwoude bol van de activiteiten. De feestweek begint op 31 augustus met een wagen spel, dat zowel in Zoeterwoude- Dorp als in Zoeterwoude-Rijn- dijk wordt opgevoerd. Op die zelfde dag zijn er, in het kader van Swetpop, op het terrein van Swetterhage optredens van De Dijk en de Zoeterwoudse Barrie Hooi Blues Band. Verder gaat 's ochtends de kunstroute van start, die voert langs ongeveer twintig Zoeterwoudse galerieën en kunstenaars. Andere culturele onderdelen van de feestweek zijn een ge zinsvoorstelling, getiteld Midzo- memachtsdroom, door Frank Groothof en de Holland Wind Players, en een culturele dag met allerlei optredens en de monstraties op het dorpsplein, in de Nederlands Hervormde Kerk en bij multifunctioneel centrum De Eendenkooi. En dan is er nog het jaarlijkse Open Podium in café De Meester, dat dit jaar alweer voor de tiende keer wordt gehouden. Ook op sportief gebied zijn er verschillende activiteiten. Zo vinden start en finish van de vierde etappe van de Holland Ladies Tour, een wielerwedstrijd voor vrouwen, plaats op de Rij- neke Boulevard in Zoeterwou- de-Rijndijk. Verder spelen ver schillende teams van de voet balclubs Meerburg uit Zoeter- woude-Rijndijk en SJZ uit Zoe terwoude-Dorp tegen elkaar in een voetbalderby en organiseert Jan van der Geest een skeeler- tocht Ook de Poolse zustergemeente Osieczna wordt bij het feest be trokken. In de feestweek komt er een delegatie uit Osieczna. Tij dens dat bezoek wordt een pla quette ter ere van de steden band onthuld. De feestweek wordt afgesloten met een pick nick op het grasveld bij het Mo lenpad. Voor de picknick moe ten mensen zelf eten meene men, maar burgemeester Koop manschap belooft dat de ge meente zorgt voor 'wat bijzon dere picknickonderdelen' en een aantal optredens'. door Bas Pronk voorschoten - „Er zit een gigantisch finan cieel probleem aan te komen", zegt wethou der Draijer gistravond aan het slot van het symposium over grondwateroverlast in Voorschoten. „We kijken daarom met be langstelling naar Wassenaar. Ik ben be nieuwd hoe die gemeente het hoge grond waterpeil gaat aanpakken." Draijer heeft vooral belangstelling voor de kosten van 7,5 miljoen euro, die bij het plan van Wassenaar horen. De komende maan den moet duidelijk worden wie dat bedrag gaat betalen. Geen enkele instantie heeft de wettelijke taak om hoog grondwater aan te pakken. Om het probleem toch op te lossen, heeft de gemeente Wassenaar de hand schoen opgepakt en een uitvoerder bena derd. Presentator G. Geldof van het symposium benadrukt dat het samenspel van de ge meente, waterbeheerders en de provincie bepalend is voor het succes van het grond- waterbeheer. Alle betrokken instanties ge ven een presentatie over de inhoudelijke kant van grondwateroverlast. Daarna ont staat een discussie die vooral gaat over de hoogte van het waterpeil. De wethouder belooft dat binnen zes maan den een waterplan op tafel ligt De komende tijd wordt onder meer gekeken naar de twintig peilbuizen, die vier maanden gele den zijn aangebracht om de oorzaak van de wateroverlast te achterhalen. In de wijken Adegeest en Noord-Hofland zijn de proble men het grootst. „Onbegrijpelijk dat dit niet in de wet is vast gelegd", mompelt een bewoonster. „We zijn dus afhankelijk van de goodwill van de in stanties. Bij het minste of geringste heb je een jarenlange vertraging." www. leidschdag blad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13