Referendum bepaalt Leidse burgemeester je gewoon 'Ze laten verrekken' REGIO Surseance Pharming weer verlengd Boze Van As is welkom aan de tekentafel Ji Opnieuw vijf jaar cel voor twee broers uit Merenwijkbende Leids biotechbedrijf zet kaarten op nieuw geneesmiddel 'etteflet geeft I aan LUMC eschool zoekt efpatiënten ROC begint opleiding voor leerlingen met taalachterstand Pauze DE STELLINGI OPEL LEIDEN door Wim Koevoet leiden - Leiden wordt de derde en vermoedelijk laatste plaats van Nederland die zijn burge meester via een referendum kiest. De gemeenteraad stemde daar gisteravond mee in. Vlaardingen en Best gingen de Sleutelstad voor met een refe rendum. Nieuwe wetgeving maakt de 'volledig gekozen bur gemeester' mogelijk zodat in de toekomst referenda, waarbij de bevolking mag kiezen uit slechts twee door de gemeenteraad voorgedragen kandidaten, over bodig zijn. Voor de opvolging van waarnemend burgemeester W. Lemstra, die in 2003 vertrekt, komt die nieuwe wet te laat PvdA, D66, Groenlinks, SP, LWG/De Groenen en Leefbaar Leiden stemden gisteren voor de in hun ogen een na beste op lossing, het burgemeestersrefe rendum. De WD, het CDA en de ChristenUnie waren, geheel in de lijn der verwachtingen, te gen. Zij prefereren een benoem de burgemeester. Het motto van het referendum, waarvoor nog geen datum is ge prikt, luidt op voorstel van PvdA-fractieleider C. Broeijer, 'Leiden, een stad om te winnen'. De kosten bedragen ongeveer één euro per Leidenaar. CDA- voorman W. Bleijie zei dat dat wel eens weggegooid geld zou kunnen zijn. Bij een referendum is een opkomst van dertig pro cent vereist en Bleijie heeft de indruk dat het de Leidenaars al lemaal worst zal zijn. Volgens de voorstanders loopt Leiden wél warm voor het refe rendum. Als bewijs daarvoor werden de reacties op een inter- net-peiling van het Leidsch Dagblad, de ledenpeiling van de PvdA en het gemak waarmee D66 in een mum van tijd 750 handtekeningen vóór een refe rendum binnenhaalde aange voerd. Maar WD-voorman L. de Lange was niet onder de indruk van deze 'bewijsvoering'. „Als ik morgen via internet aan de bur gers vraag of ze Katja Schuur man als burgemeester willen, word ik ook bedolven onder de reacties." D66-voorman O. Welling, de be langrijkste geestelijk vader van het Leidse burgemeestersrefe rendum, zei dat hij nog liever een 'echt' gekozen burgemees ter had, dus zonder tussen komst van de gemeenteraad en de commissaris van de konin gin. Maar dit is wettelijk nog niet mogelijk. „Ik vind het wrang dat juist de tegenstanders van het referendum dit als argument ge bruiken. Want dat Nederland zo'n beetje als enig Europese land nog altijd geen gekozen burgemeesters kent, komt juist door de WD en het CDA." PvdA-fractieleider C. Broeijer noemde als voordeel van het re ferendum dat de kandidaten met hun campagne 'een vlie gende start maken'. „Iedereen kent ze al, nog voordat ze begin nen. De politiek wordt zo dich ter bij de burger gebracht." En: „Er kan niet zo veel misgaan. Wie van de twee het referendum ook wint, ze zijn beiden geschikt bevonden door de gemeente raad." Maar het CDA en de WD waren niet te vermurwen. Ze herhaal den stug hun tegenargumenten. Volgens de twee partijen is het burgemeestersreferendum nu al 'een relikwie', want in de nabije toekomst worden eerste burgers gekozen zonder voorselectie van gemeenteraad en kroon. CDA'er Bleijie noemde het referendum ook een bedreiging voor de on afhankelijkheid van de nieuwe Leidse burgemeester. Hij of zij heeft het ambt straks te danken aan de Leidse kiezers terwijl de eerste burger van Leiden tevens korpsbeheerder is van de politie in de regio Hollands Midden. „Krijgen we straks ook gekozen rechters en sheriffs?" F. van As van de ChristenUnie is ook tegen het referendum. Hij wil een gekozen burgemeester, maar dan wel eentje die recht streeks door de gemeenteraad is gekozen. Die kan het beste be oordelen wie de meest geschikte kandidaat is. „De burger gaat al leen maar op de buitenkant af." door Wim Koevoet leiden - Wethouder A. Pechtold (D66) heeft Transvaal onnodig schrik aangejaagd met zijn op merking in deze krant dat grote delen van de wijk bij het belas tingkantoor gesloopt moeten worden als de Rijn Gouwe Lijn over bestaand spoor moet rij den. Dit verwijt aan het adres van de wethouder maakte een woedende F. van As (Christen- Unie) gisteravond in de ge meenteraad. Volgens Van As komt Pechtolds voorlichting neer op 'paniek zaaien' met als doel het publiek achter het voorkeurstraject van de gemeente, dat door de bin nenstad loopt, te krijgen. Hij eis te 'objectieve voorlichting, met alle voor- en nadelen van beide trajecten'. Pechtolds woede was niet klei ner dan die van Van As. „Ik laat mij de maat niet nemen door de heer Van As. Het werd hoog tijd dat het verhaal dat de Rijn Gou we Lijn over bestaand spoor geen enkel probleem is, de we reld uit geholpen zou worden. U wilt alle voor- en nadelen, u krijgt alle voor- en nadelen. Maar objectiviteit is moeilijk als je, zoals ik, voorstander bent van een traject door de binnen stad en als je, zoals ik, ideeën hebt over hoe die tram optimaal kan worden ingezet Van As was gistermiddag zelf gaan kijken in Transvaal en zei dat hij met zijn 'lekenoog" had vastgesteld dat de tram ter hoogte van het belastingkantoor het bestaande spoor af kan ko men via een afrit richting Ples- manlaan, zonder dat er ook maar één huis in de wijk tegen de grond moet Pechtold reageerde daar cynisch op door Van As uit te nodigen zich bij de tekenaars te voegen die hij de komende tijd hard no dig heeft Misschien, opperde Pechtold, kan Van As ook zo'n oplossing bedenken voor de Kastanjekade. De bewoners van deze straat krijgen, als wordt ge kozen voor een tramtraject door de binnenstad, te maken met de gevolgen van de bouw van de tramafrit naar de Lammen- schansweg. Veel vriendelijker was Pechtold tegen het CDA dat in een motie vroeg 'om vollt Jige voorlichting op alle punten'. Meen op die manier, denkt het CDA, kan een draagvlak ontstaan voor de Rijn Gouwe Lijn, want vooralsnog lij ken de tegenstanders in de meerderheid te zijn. Pechtold noemde de motie, die unaniem werd gesteund, een 'hart-onder- de-riem-motie'. ker van Pharming noemt dit 'een royaal aanbod'. „Er zijn be drijven waar de eisers slechts vier of vijf procent terugkrijgen." De rechtbank verbood Phar ming vorige week vrijdag om een kostbaar octrooi op het ge neesmiddel alfaglucosidase te verkopen aan de voormalige za kenpartner Genzyme. De rech ten op dit medicijn tegen de do delijke spierziekte van Pompe zijn deels in handen van het Academisch Ziekenhuis Rotter dam (AZR), dat der verkoop blokkeert. De uitspraak van de rechter heeft echter geen gevol gen meer voor Pharming, zegt Strijker. „We hebben Genzyme een licentie gegeven om het middel te blijven produceren. De patiënten hebben er dus geen schade van." Pharming heeft zijn kaarten nu gezet op een nieuw geneesmid del, Cl-inhibitor, tegen erfelijk angio-oedeem. Dit is een ziekte waarbij lichaamsweefsel plotse- Kinderdagverblijf De let heeft gisteren 754 euro onken aan Kinderfondsen Het geld was afkomstig verkoop van 30 kunst- ji die de 140 kinderen uit tteflet aan het Tamboer- adden gemaakt. Die verken werden in het ka- ji het 10-jarig bestaan van iderdagverblijf onlangs i. Het geld is bestemd peelgoed en theateracti- m voor de jeugdafdeling itLUMC. - De Hogeschool Leiden ien tekort aan proefpati- waarmee verpleegkunde- otherapiestudenten lituaties nabootsen. De tool is dringend op deze zogeheten si- itiënten die de stu- confronteren met de teid zoals die zich in jndheidszorg kan voor- De patiënten moeten ins zes keer per jaar twee k schikbaar zijn. Ze krijgen kleine vergoeding voor. jeschool zoekt proefpati- verschillende leeftijd, le achtergrond en ge- (advertentie) kzaamheden moeten treinen I afwijkende route of dienst- p rijden. Als er geen treinen rijden, zet NS bussen in. Houdt m met een langere reisduur. B-Heerlen Tn 14 juli Ho-Oldenzaal in 14 juli fc-Groningen kweten? ■p Teletekstpagina 754. k www.ns.nl. |de folder aan een NS-loket. - 9292 0,50 p.m.). verkers staan u graag door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Pharming heeft van de rechtbank in Den Haag nog maals een verlenging van de surseance gekregen. Officieel liep de periode van uitstel van betaling op 1 juli af en moesten de schuldeisers op donderdag 18 juli zeggen of ze akkoord gin gen met een voorstel voor schuldsanering. Bewindvoerder Muller is er echter in geslaagd de rechtbank ervan te overtui gen dat een betere regeling mo gelijk is als de crediteurenverga dering nog even wordt uitge steld. De rechtbank heeft Phar ming nu opgedragen om op donderdag 26 september een bijeenkomst met de schuldei sers te beleggen. Het concrete voorstel van Mul ler is dat de schuldeisers de eer ste 1000 euro volledig terugkrij gen en over het meerdere 75 procent Woordvoerder R. Strij- rten achtii afscf ingen 'er pi per geil sten gblad fetstochtje eindigde afge- S-30t weekeinde voor Jan Vere nt bijna in een invaliden- De 52-jarige Leidenaar .301 met een aantal ploegge- van wielerclub Swift door meer toen zijn voorgan- itseling uit zijn toeclips ten ten val kwam. Er was ersantvoort geen houden lan, uitwijken kon niet -U; „En toen lag ik plat op ek op het asfalt. Mijn he cht lag open, mijn boven gas kapot en mijn boven- gescheurd tot aan mijn idi khad zo ongeveer een lip, want tussen beide i zat een gat zo groot dat lijn vinger tussen kon ste- iro n mobieltje werd een ivatti' wagen gebeld die de on- dsch D f - rbeh< Zuid gelukkige renner afleverde op de Eerste Hulp-afdeling van 't— Lange Land Ziekenhuis in Zoe- termeer. Daar werd hij in eerste instantie uitgebreid onder zocht Niet alleen de verwon dingen in zijn gezicht werden bekeken maar ook de rest van zijn lichaam werd onderzocht op letsel door een assistent arts. „Maar die vertrouwde het niet en zei dat hij een chirurg wilde raadplegen", herinnert het slachtoffer van de valpartij zich. „Na een half uurtje of zo kwam die assistent terug en meldde dat hij telefonisch con tact had gehad mét die chirurg, maar dat deze het niét nodig vond om te komen. De assis tent zei letterlijk dat de chirurg had gezegd dat hij de wond zelf maar met één steekje moest De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ertc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Jan Versantvoort werd afgelopen weekeinde naar Ziekenhuis In Zoetermeer. Foto: Henk Bouwman indaiig behandeld in 't Lange Land hechten. Nou toen gingen bij mij de nekharen recht overeind staan. Eerst een chirurg erbij halen en dan vervolgens in een grote wond één hechtinkje aan brengen? Dat kan toch niet? Ik wilde daar meteen weg,.'' Versantvoort besloot zijn vrouw te bellen, die hem samen met een vriend kwam halen. In de auto werd koers gezet naar het Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp. „Daar ben ik onderzocht en vervolgens is de scheur in mijn bovenlip met zeven steken gehecht. Vier aan de binnen kant en drie aan de buitenkant Uit verder onderzoek bleek bo vendien dat ik e nigfc Voor h dwarslaesie gekregen en had ik nu in een invaüdenwagen geze ten." Na röntgenfoto's e scan mocht hij u terochtend het Rijnland huis verlaten. „De breuk in biele breuk te z|tl" De ongelukkige fietser is zijn vertrouwen in de medische staf van 't Lange Land Ziekenhuis in Zoetermeer volledig kwijt. „Ze laten je daar gewoon verrekken. Is dit de gezondheidszorg in Nederland?" Een woordvoer ster van het hospitaal in Zoeter meer laat weten 'vanwege pri- vacyoverwegingen' geen uit spraken te willen doen over de kwestie. „Maar het lijkt mij een goede zaak dat meneer Vers- antvoort een afspraak maakt met de klachtenfunctionaris of de behandelend arts. Dan kan hij in een persoonlijk gesprek om opheldering vragen." door Erk-Jan Berendsen leiden - Het ROC Leiden begint in september met een nieuwe opleiding voor mensen met een leerachteretand of taalprobleem. Het doel van de opleiding is leerlingen in een jaar klaar te stomen voor het reguliere vm- bo-onderwijs. De groep voor wie deze oplei ding is bedoeld, haakt nu vaak voortijdig af in het onderwijs omdat ze de taal onvoldoende beheersen, niet de juiste voor opleiding hebben of onvoldoen de capaciteiten voor de Theore tische Leerweg aan het vmbo. Een vooropleiding waarin de leerlingen veel persoonlijke aan dacht krijgen moet het verschil maken, denkt het ROC Leiden. Deze Prisma opleiding - dat staat voor Passende Route In Samenwerking Met Anderen - begint met een algemeen vak kenpakket in het eerste half jaar waarna de leerlingen een bin dend studieadvies krijgen. Ge durende de rest van het school jaar krijgen de leerlingen een persoonlijk lesprogramma dat volledig is afgestemd op het vak kenpakket van de vervolgoplei ding. De toelatingseis voor de Prisma opleiding, die verzorgd wordt door de afdeling Volwassenen educatie van het Regionale Op leidingen Centrum, is minimaal twee jaar voortgezet onderwijs. Verder moet de leerling 16 jaar of ouder zijn. ling enorm opzwelt. De ziekte is dodelijk indien de zwelling plaatsheeft bij vitale organen of bijvoorbeeld de luchtpijp. Vorige week maakte Pharming bekend dat de eerste klinische tests succesvol waren. Het me dicijn werd goed verdragen en had geen bijwerkingen. Boven dien stelden de artsen ook vast dat het genezende effecten had, ondanks de lage doses waarin het was toegediend. Strijker zegt dat 'alles voor een tweede klini sche testfase nu gereed is'. „We hebben het medicijn, we heb ben de patiënten en de artsen. We wachten alleen nog met het uitvoeren van de tests totdat we zeker weten dat we ook het geld hebben om de tests uit te voe ren." Strijker verwacht dat Pharming twee jaar nodig heeft om Cl-in hibitor op de markt te krijgen. Als we erin slagen om het zover te brengen, dan zijn we uit de zorgen", aldus Strijker. leiden - Denk je even ongezien op grote hoogte te kunnen lanterfanten, word je vanaf het dak van Groenoord Plaza alsnog betrapt met een te lelens. Deze twee schilders voorzien het KPN Telecom-gebouw aan de Willem de Zwijgerlaan momenteel van een nieuw laagje verf. Tussen alle bedrijvigheid door genieten ze even van het bleke zomerzonnetje. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) Scholen mogen sexy kleding verbieden Geef uw mening) www.leidschdagblad.nl den haag/leiden - Twee broers uit de Leidse Merenwijkbende zijn gisteren door het Haagse gerechtshof opnieuw veroor deeld tot een celstraf van vijf jaar, wegens hun betrokkenheid bij georganiseerde handel in harddrugs. De mannen werden vorig jaar mei tot dezelfde straf veroordeeld, maar ze gingen in hoger beroep omdat ze on schuldig zouden zijn. De broers van 19 en 26 jaar be weerden twee weken geleden dat ze erin waren geluisd door een concurrerende bende uit de Willem de Zwijgerlaan. Een ru zie zou zijn ontstaan omdat ie mand uit de Merenwijk de chip uit een telefoon van een lid van de groep uit de Willem de Zwij gerlaan zou hebben gestolen. Op die chip stonden volgens de broers waardevolle telefoon nummers van drugsgebruikers. Vanwege die vete was een van de verdachten vorig jaar novem ber al in zijn benen geschoten. Het hof acht bewezen dat het duo het brein was achter een groep die in 2001 op grote schaal in heroïne en cocaïne handelde. Aan de complottheo rie van de broers hecht het hof weinig waarde, omdat een in drukwekkende lijst van mensen tegen de broers had getuigd. Verschillende getuigen die niets met de vete tussen de twee ben des te maken hadden, vertelden de politie dat de verdachten 'tot aan hun nek' in de drugs zaten. Bovendien werd tijdens een huiszoeking in het huis van de familie tienduizenden guldens, een revolver en harddrugs aan getroffen. Ook reed de jongste broer in een dure BMW zonder te kunnen vertellen hoe hij aan het geld voor zijn auto was ge komen. (advertentie) Vanaf zaterdag a.s. bij de Opel dealer.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11