KUNST 8c CULTUUR 'Werken met een orkest inspireert' iieiiMs Creaties van gehandicapten 'North Sea': te ve om samen te vatt Def P. Beatbusters op Veens Zomer Splotsz Festival Boegbeeld van 'method acting Gino Vanelli speelt met Metropole Orkest op North Sea Jazz Festival Tekening van Michelangelo Film Powers over Keith Moon De Kift speelt in De Burcht Tekenfilmpiotiier Kimball overleden Elk groen blaadje wordt gespot Staatsloterij koopt a kaarten voor Aznavi IN MEMORIAM In Rod Steiger 1925-2002 woensdag lO JULI 20o;f Foto: AP/Design Museum new york - Medewerkers van het Design Museum in New York hebben tussen allerlei schetsen uit de renaissancetijd een tekening van Michelangelo gevonden. De tekening is vol gens deskundigen tussen tien en twaalf miljoen dollar waard. De ongesigneerde tekening is een ontwerp voor een zevenar- mige kandelaar uit het midden van de zestiende eeuw. De te kening zat in een doos met schetsen van verlichtingsarma turen. Die had het museum in 1942 voor zestig dollar gekocht. londen - De komiek Mike My ers, beter bekend als Austin Po wers, wil een film maken over Keith Moon, de legendarische drummer van The Who die in 1978 overleed na een overdosis. Hij heeft het idee inmiddels be sproken met Who-voorman Ro ger Daltrey, die er positief te genover staat. Volgens Daltrey is Myers perfect om de rol van ,.de drummer met zijn anarchis- - tische gevoel voor humor te vertolken. leiden - De Kift speelt vrijdag om 20.30 uur de muziekvoor- stelling Vier voor Vier' in socië teit De Burcht. Het programma is gebaseerd op de avond 'Drie linkse uren', zoals die plaatshad in het Huis van de Pers op 24 januari 1928 te Sint-Petersburg. De gedichten zijn van Daniil Charms. Cineast André van der Hout zorgt voor de filmische begeleiding. los angeles - Ward Kimball, die deel uitmaakte van Walt Disney's befaamde Nine Old Men die voor de eerste grote te kenfilms verantwoordelijk wa ren, is op 88-jarige leeftijd over leden. Kimball kwam in 1934 bij de Walt Disney Studio's terecht. Hij werkte onder meer aan klas siekers als Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen, Pinokkio, Fan tasia en Peter Pan. Belangrijke creaties van Kimball waren de nieuwe gedaante van Mickey Mouse en Japie Krekel, het maatje van Pinokkio. door Hans Piët den haag - „Ik weet inmiddels uit ervaring wat voor uitdaging het is om met een zestig man tellend orkest op een podium te staan", reageert Gino Vanelli (49) vanuit Montreal. „En hoewel de kans dat het hoorbaar mis gaat groter is dan bij een rockgroep, klinken de composities zoveel dynamischer dan met bijvoorbeeld een popk wintet" De Canadese musicus, die in de jaren zeventig en tachtig een be scheiden aantal hits scoorde met 'Powerful people', 'Hurts to be in love' en 'Black cars', is te gast op het North Sea Jazz Festi val waar hij zondag, met het Metropole Orkest, optreedt in de Statenhal. „Ik ben door mijn werk met het orkest van Dick Bakker en het Montreal Sym phony Orchestra zo geïnspi reerd geraakt dat ik inmiddels een opera heb geschreven. 'The fooi' speelt in de Middeleeuwen en gaat over een nar aan het En gelse hof die wegens zijn uitla- tingen wordt vervolgd door de kerk." Die flirt met andere muziekstij len dan pop en rock is voor Gi no Vanelli minder vreemd dan het lijkt Zo kreeg hij zijn liefde voor de jazz mee van zijn vader die in een bigband speelde. Al heel vroeg bracht Vanelli jr. - hij was dankzij het succes van 'People gotta move' net gebom bardeerd tot 'snoepje van de week' - een met synthesizer ge- injecteerd jazzalbum uit, 'Storm at sunup' (1975), om dat tien jaar later te herhalen met Ton der tree'. Anderhalf jaar geleden maakte Nederland voor het eerst kennis met Gino Vanelli, de jazzmuzi kant. Programmeur Jeroen de Rijk kwam op het idee de Cana dees met Italiaanse voorouders te vragen voor het jazzfestival in Roosendaal, weet Frits Bayens, die eerst als NOS-muziekregis- seur bij het Metropole Orkest was betrokken en sinds 1994 als NPS-producer van jazz-projec- ten met het orkest te maken heeft „Omdat het om een nogal dure productie ging, kwam De Rijk bij mij langs met de vraag of de NPS bereid was te participe ren. Vanelli zou bekende stuk ken als 'Brother to brother' spe len. Die popcomposities waren door een Canadees van een mo dem arrangement voorzien. En die kwamen in de buurt van de jazz terecht. Wat mij vooral aan sprak waren de musici die Gino had toegevoegd: Jimmy Haslip, bassist van de Yellow Jackets en de Colombiaan Otmaro Ruiz, echt een fenomenaal pianist. Ik heb hem een keer in Montreal meegemaakt en ben daar letter lijk van mijn stoel gevallen. Zo ongelooflijk goed. Om die reden was ik met het verzoek behoor lijk in mijn sas. En door die toe voeging kreeg het geheel een be hoorlijk jazz-gehalte. Al zal Van- nelli altijd een popzanger blij ven." De reacties op het optreden in Roosendaal waren voor North Sea Jazz voldoende om Vanelli samen met het Metropole Or kest voor een concert in de Sta tenhal te contracteren. Bayens: „Ik ben er vast van overtuigd dat die samenwerking een dolen thousiast publiek tot gevolg zal hebben. Vergeet niet dat de ge middelde North Sea Jazzbezoe- ker Vanelli uit zijn jeugd kent." Frits Bayens, zelf arrangeur, componist en leider van een bigband, weet niet precies voor welk materiaal Gino zal kiezen: „Het zou mij niets verbazen wanneer het programma sterk overeenkomt met Roosendaal. De bedoeling van Vanelli was om met het Metropole Orkest en zijn twee gastsolisten een korte tournee door Italië te doen, maar dat is op het laatste moment afgeketst Het optreden op North Sea Jazz is nu het enig overgebleven concert." De bedoeling is dat Vannelli eind deze week in Nederland ar riveert om in het Muziekcen trum van de omroep te oefenen. „Hij is echt ongelooflijk profes sioneel", zegt Bayens. „Ik heb hem meegemaakt terwijl hij midden in het orkest staat, nau welijks meezingt, elke fout regi streert en daar onmiddellijk een oplossing voor weet. Een echte vakman. Vanelli heeft overigens al te kennen gegeven vaker met den haag - Tot vlak voor de aanvang van het festival ver liest North Sea Jazz dit jaar attracties. Béla Fleck, de vir tuoze Amerikaanse banjoso list, is de laatste in het rijtje afhakers. Anders dan voor speld hebben de afzeggingen weinig te maken met de na sleep van 11 september. De oorzaken zijn velerlei. Het aantal Amerikaanse attracties op 's werelds grootste over dekte festival blijft groot. Aan het begin van de 21ste eeuw staat het North Sea Jazz Festival op een kruis punt. Net als aan het begin van de jaren tachtig toen de groten van toen of net dood (Ellington, Basie, Mingus) of aan hun laatste kunstje (Mi- les, Dizzy) bezig waren. De Europese festivals moesten toen om zelf te overleven helpen nieuwe trekpleisters (Chick Corea, Herbie Han cock, Wynton Marsalis, Bob by McFerrin) te ontwikkelen. Ditmaal ligt de oplossing minder voor de hand. Het North Sea Jazz Festival volgt eigenlijk de trend die in jazzland al decennialang zichtbaar is. Elke vertakking wordt zo goed als mogelijk gevolgd: elk groen blaadje wordt gespot, in Den Haag op het podium onder de loep gelegd en op zijn houdbaar heid onderzocht. Het levert een veelkleurig en vooral multicultureel beeld op. Vol gens Branford Marsal Amerikaanse tenorsaxi en bandleider die dit ja vallend afwezig is, ka ook niet anders. „Wa zwarte kunstvorm? Jaz Afrikaanse wortels, woi speeld op Europese menten, slokt latijni joodse stijlvormen er merken op en kan de nologie niet anders da armen; het is een veel ge draak" Dus: wat nieuw? Het antwoord: om samen te vatten. Het muziekspektakel vrijdagavond in het I Congrescentrum. De b kondigde Senegalese Youssou N'Dour is da bij, want hij heeft a Hij prefereert een tüF door zijn eigen land af leden van het Senegala tal op het afgelopeifj voetbal. Zangeres Anf Kidjo vervangt hem. 1 Loungeformatie St. Ge saxofonist Wayne Sho soulzangeres Angie zijn enkele van de gr< men die optreden tijd 27ste editie van Non Maar ook Herbie Haf Archie Shepp, Gino Ike Turner, Chaka P Toots Thielemans zijnjj partij. North Sea Jazz Festi derlands Congres Ce Den Haag, 12 t/m 14 j Gino Vanelli heeft zich ontwikkeld van 'snoepje van de week' tot begenadigd jazz-zanger. Foto: GPD onze musici te willen werken. Hij had direct door dat de pro fessionaliteit en het vakman schap bij het Metropole Orkest verschrikkelijk groot zijn. Het orkest heeft ook een heel goede naam in de Amerikaanse jazzwereld. Daar staat het hoger aangeschreven dan in eigen land." Gino Vanelli en het Metropole Orkest o.l.v. Dick Bakker, zon dag 14 juli, 16.15 uur, Staten hal, Nederlands Congres Cen trum, Den Haag. roelofarendsveen - 'Bubbel' is dit jaar het thema van het Zomer Splotsz Festival dat zaterdag wordt gehouden in Roelof- arendsveen. Daarmee wordt aangesloten op de hoofdact van dit jaar: Def P. Beatbusters. Hun single 'Bubbelbad' groeide een paar maanden geleden uit tot een enorme hit. De Veense band Ail-Out Effort opent om 19.00 uur het festival. Ze speelt een ener gieke vorm van hardcore-punk In kriti sche teksten wordt commentaar geleverd op onderwerpen als politiek, criminaliteit en geweld. Smogus is ook een regionale formatie, die geïnspireerd wordt door bands als Kom en Limp Bizkit. Smogus speelt volgende maand op Lowlands, zondag op Werfpop in Leiden, maar za terdag eerst in Splotsz. Als derde groep staat Supersub gepro grammeerd. De band heeft zich ver noemd naar voetballende supersubs als Pierre van Hooijdonk en Youri Mulder, teamspelers die onverwacht spectaculair uit de hoek kunnen komen. Dat beoogt Supersub ook. De afsluiting van het festi val wordt in handen gegeven van Def P., frontman van de Osdorp Posse, en de ska-band Beatbusters. Ze ontdekten dat ska en rap uitstekend samengaan. Dat re sulteerde in het album 'Aangenaam' en de monsterhit 'Bubbelbad'. amsterdam/gpd - De concerten die Charles Aznavour tijdens zijn afscheidstoumee in Neder land geeft, kunnen alleen wor den bijgewoond door deelne mers aan de Nederlandse Staatsloterij. Fans van de Franse chanson nier die geen klant zijn, zijn daar tot hun verbazing en er gernis achter gekomen. Bij hun poging kaarten te bemachtigen, kregen ze van concertorganisa tor Charles Aerts in Amsterdam te horen dat ze niet in aanmer king komen. Daarmee lijkt hun kans om in Nederland een con cert van de nu 78-jarige Azna vour bij te wonen, voorgoed verkeken. De afscheidsconcerten van Az navour hebben plaats op 29 september (Amsterdam), 2 ok tober (Rotterdam) en 14 en 15 oktober (Den Haag). De Staats loterij heeft alle kaarten opge- In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateur-kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regioge noten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotogra feren of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Phila del Art in Leiden. Jacqueline Fransman zit ach ter een groot raamwerk. Ge concentreerd kijkt ze naar het strak gespannen stuk stof voor haar. „Zijde", zegt zij. „Mooie zijde." Op de stof is een reeks vrouwenfiguren geschilderd. „Vind je het mooi?', vraagt ze hoopvol. Fransman heeft ze zelf geschilderd. Nu is ze bezig de figuren in te kleuren. Ze doopt haar penseel in een potje en stipt heel zorgvuldig de haren van één van de vrouwen. Ze kleuren langzaam rood, door dat de zijde de verf opzuigt Fransman is een van de men sen die in het fraaie monumen tale pand naast het Pesthuis, een voormalige vrouwengevan genis, bezig is met het maken van kunst. Zij doet dat in het kader van een dagbestedings project voor verstandelijk ge handicapten, Phila del Art Dick Lankers is een van de vrijwilli gers die de verstandelijk gehan dicapte kunstenaars begelei den. „We bieden ze een zinvolle bezigheid waar ze zekerheid uit kunnen halen. We proberen de ze mensen zoveel mogelijk te laten doen waar ze waar ze goed in zijn. Bij Jacqueline is dat schilderen. En Leendert is bezig met klei en keramiek." Leendert is Leendert Parlevliet. Hij wil dolgraag laten zien wat hij gemaakt heeft. Een verdie ping hoger heeft hij zijn eigen kamer waar hij zijn spullen maakt. Zijn keramiek. Dat doet hij vaak met voorgevormde mallen. „Ik rol eerst een stukje klei uit op een wals. Dan doe ik dat om een mal heen." Maar niet altijd. Soms boetseert hij zijn creaties zonder mal. In een oventje worden die vervolgens gebakken. Potten, vazen, fi guurtjes van dieren. Hele kas ten vol. Zoals het hele pand tjokvol kunst zit. Allemaal gemaakt door de verstandelijk gehandi capten van Phila del Art. Uit Een strakgespannen doek van zijde. Jacqueline Fransman kleurt de door haar geschilderde vrouwenfi guren in. Foto: Hielco Kuipers Leiden, maar ook elders uit het land. Keramiek en beschilderde zijde dus. Ook beelden en voor al schilderijen. Van miniatuur tjes tot metershoge doeken. Van die kunstwerken heeft Phila del Art een expositie ingericht, die nog het hele jaar te zien is. Dick Lankers: „Hier staat en hangt maar een heel klein deel. Er wordt zo verschrikkelijk veel ge maakt" Zo liggen op zolder, die voor een deel ook wordt ge bruikt als expositieruimte, nog stapels schilderijen. „Daar moeten we nog een hoop van uitzoeken. Archiveren. En kij ken welke geschikt zijn voor de expositie. Het is in elk geval zo dat de expositie steeds wisselt, zodat we zoveel mogelijk kunst werken laten zien. De meeste zijn te koop. Al zijn er zo hier en daar kunstwerkjes waar de ma kers geen afstand van kunnen doen." Kees van Heemskerk knikt goedkeurend. Hij is hier niet om kunst te maken, hij is hier voor andere zaken. „Ik ben hier conciërge. Maar er hangt hier wel een schilderijtje van me. Boven. Heb je dat gezien?" Jac queline Fransman wenkt. Ze loopt naar de gang en wijst naar een rekje. Daar hangen alle maal beschilderde doeken van zijde. Ze pakt er eentje en zegt: „Deze heb ik gemaakt." Ze pakt er nog één. „En deze ook. Vind ik leuk om te doen." Phila del Art, Pesthuislaan 4, Leiden. Open: dinsdag t/m za terdag 9.00-17.00 uur. Herman Joustra kocht om ze te koop a den aan haar dei Woordvoerder Anne van de Staatsloterij tie: „Het is een vorm J tenbinding. We doen z gen wel vaker." Het is overigens wel keer dat alle toegai voor een evenement IJ Staatsloterij zijn opgei navour geeft in Nede concerten. Een ervan ten. Alle 8.000 kaartei overige vier concerten serveerd voor het ad stand van de Staatslote De loterij heeft ongeve half miljoen abonnees ge zegt zich te realisen deren daarvan de d „Natuurlijk is dat snei mensen", zegt hij. „1 kunnen er nog extra worden ingelast, maai daar natuurlijk niet ov5_ jol Als op vrijdag de Oscars wor den uitgereikt, weten op maan dag weinig mensen meer wie er hebben gewonnen. En na een paar jaar herinnert niemand zich meer iets." Dat zei de Amerikaanse acteur Rod Steiger ooit in een interview. Steigers carrière haalde echter zijn eigen stelling onderuit. Hij werd drie keer voor een Oscar genomi neerd, voor achtereenvolgens 'On the Waterfront', 'The Pawnbroker' en 'In The Heat Of The Night'Voor de laatste film, waarin hij een politiechef speel de, mocht hij in 1967 daadwer kelijk het beeldje mee naar huis nemen. Karakterspeler Rod Steiger, boegbeeld van 'method acting', overleed gisteren op 77-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Los Angeles. Hij stierf aan de gevol gen van een longonsteking. Ook werkten zijn nieren niet meer nadat een galblaas was verwij derd. Steiger speelde mee in meer dan honderd speel- en televi siefilms. Daarin zette hij over tuigend historische figuren als Mussolini, Raspoetin, Rudolf Hess, Paus Johannes XXIII, Pontius Pilatus, Napoleon en Al Capone neer. De afgelopen drie jaar stond hij nog in meer dan twintig films. „Ik haat het om niets te doen. Soms verbeeld ik me dat ik ook gelukkig zou kunnen zijn als ik een winkeltje had met boeken aan de ene kant en schilderijen aan de andere kant. Maar ver moedelijk zou ik me toch snel vervelen. Ik bezit het soort per soonlijkheid dat voortdurend uitgedaagd wil worden." Vorig jaar speelde Steiger sa- men met Burt Reynolds in de film 'The Hollywood Sign', naar een boek van Leon de Winter. Steiger vertolkte daarin de rol van een uitgerangeerde acteur die met twee collega's een kraak zet om hun comeback te financieren. Een rol die hij niet eens als vergezocht beschouw de. „Wat de mensen misschien niet weten, is dat veel acteurs elke klus moeten aanpakken om te kunnen eten." Rodney Stephen Steiger werd op 14 april 1925 geboren in Westhampton, New York, als enig kind van een constant kib belend echtpaar dat spoedig na zijn geboorte scheiddejs' over zijn leeftijd en kwr zijn zestiende terecht liï rine. Na de Tweede log voegde hij zich bij teurgezelschap van acfc ging hij drama studer» American Theater Wiijr hij terecht in een klas j| ook Marlon Brando zap leerde hij, zoals hij zeis binnenuit te acteren, dere personen in het v» spreken in plaats van oplezen met een gek sh| tje." Regisseur Elia Kazan Mm, ger in 1954 uit om de len van de oudere br< Marlon Brando in 'Oi terfront'. Zowel Brandy zan kreeg een Oscar, 951 moest het doen met et~ natie. Steiger was latei de acteurs die zich uitiir gen een ere-Oscar aanl 1999. De regisseur waL spraak gekomen vanv^it medewerking aan de <L sie die onderzoek deer vermeende anti-Ameri activiteiten van acteult tijd noch een uitzond prestatie in de kunste excuus om een misda gen", zei Steiger. De acteur is vier keer en vier keer gescheidf hem eens werd gevrai hij zou willen sterven ger:Als het voor de zou gebeuren, zou ik bezwaar tegen hebbe keuze voor een tekst zerk had hij al gemaal^ later. Peter Kuijt

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16