BUITENLAND 'Britten verbergen topman al-Qaeda' Russische ruimtevaart blijft dromen van rode planeet Justitie: Verkeersleider Zürich maakte grote fouten voor ramp I 1 'Over drie jaar medicijn voor helft aidspatiënten' Milosevic: Kosovaren gingen uit picknicken Ijrkse coalitie sliest draagvlak ivel in New York or bosbranden ditie LA raakt ter in opspraak utistan pakt J verdachten "onderzoekt relierszaken yer 39 doden mijnexplosie I dental brand 'mbang stijgt Londen wil wraak na uitlevering voorkomen Redding op ruwe zee Berooide oude Argentijnsen in prostitutie Extremistische groepen steeds actiever op net Israëli's nemen contact op met Palestijnse top te«RA - Turkije stevent af op i cfoegde verkiezingen. Vice- nier Ozkan, een sleutelfi- fin de broze drie-partijen- dJtie van premier Ecevit, 5nt gisteren zijn functie neer- 19 bd. Kort daama stapte ook ,eEter van cultuur Talay op. jen waren lid van Ecevits jj Democratisch Links. Coa- jenoot Nationalistische Ac- —litij riep eerder al op tot E^oegde verkiezingen. Ecevit js al sinds begin mei we- jai ziekte uit de roulatie. vork - De hevige bosbran- Jn het noorden van de Ca- »se provincie Quebec en krachtige wind hebben jjjYork en andere grote ste- het noordoosten van de j.pigde Staten in een nevel d ijd. Mensen met hartklach- lebben het advies gekregen _|men dicht te doen en niet "■buiten te gaan. De rook- /fen werden vanuit de ^haarden in Quebec 2.000 iaWer naar het zuiden ge- ;n. In Montreal, zo'n acht- le ierd kilometer van de heden, ligt een laag as. celes - De politie van de aanse stad Los Angeles bpspraak geraakt door vi- ppnamen die zijn gemaakt en toerist. Op het beeld- Haal, geschoten vanuit een te zien hoe een blanke t een geboeide zwarte ar- nt op de kaak slaat. De be ien agent is geschorst, al le media. De leiding van plitiekorps neemt de zaak jop. De hardhandige arres- van de zwarte Rodney in 1991 leidde tot hevige B pellen, toen de betrokken ten in een rechtszaak wer- lijgesproken. chi - Pakistaanse com- lo's hebben gisteren in »hi drie mannen opgepakt •denking van betrokken lij de in juni gepleegde op het Amerikaanse laat in de havenstad. De ijn volgens het leger lid in verboden moslimgroep iden heeft met al-Qaeda. islag kostte twaalf Pakis- het leven. De drie zouden (trokken zijn geweest bij islag in mei op het Shera- itel. Daarbij stierven ;n mensen, onder wie elf :n. Ze zouden verder een iben gespeeld in een lot om president Mushar- •vermoorden. dinsdag 9 JULI 2002 9,j igton - Agenten van de Cucaanse federale recher- fBI) en immigratiedienst lebben de afgelopen iken circa 75 juweliers- doorzocht. Ze hoopten in J^len, die voor het meren- arep Pakistaanse handen formatie te vinden over geldbronnen van terro- 'od^ie groepen- Er zijn in to- vaalf mensen aangehou- [olgens een agent zijn on- :r in Philadelphia, Pitts- Atlanta en New York ju- ':en doorzocht. Een (in eigenaars verklaarde dat jnlang aan de tand werd }n: ld over mogelijke contac- et het terreurnetwerk al- en Osama bin Laden. 2 vtoNG - Zeker 39 mijnwer- ijn gisteren omgekomen x>p|en gasontploffing in een ild.tnijn in het noordoosten hina. Vier mijnwerkers aas% nog vermist. De explo- [:gr d zich voor in de kolen- l .5; an Dingsheng. Volgens )01 pverleners is er weinig at de vier vermisten nog *tHr z'in- Een reeks mijnon- heeft de laatste weken _jat dodelijke slachtoffers ikt in China. Vorige d nog kwamen 115 mijn- lts om bij een explosie in Sjn in dezelfde regio. ing - Het aantal men- zondag om het leven [door een uitslaande een karaokebar in Pa- ig op het Indonesische Sumatra is gestegen naar dodental zal volgens de 'nsten nog verder oplo- |e brandweer heeft van- Ie hitte de bovenste ver- j van het gebouw nog al- kunnen betreden. Veel •£•#1 zouden daar door het .0 oljn ingesloten en omge- |4 De brand ontstond ver- lijk door kortsluiting. De ^eer had het vuur pas zes j er onder controle. new york - De Britse geheime dienst houdt een leidende figuur van Osama bin Ladens terroris tennetwerk al-Oaeda verborgen. Het gaat om Abu Oatada, die de leiding zou hebben over de al- Oaeda-cellen in Europa. Dat meldt het Amerikaanse weekblad Time in zijn jongste uitgave. Oatada zou met zijn gezin zijn ondergebracht in een 'safe house' van de inlichtingendienst. De gedachte achter deze con structie is dat Qatada op deze manier geen contact kan heb ben met extremisten, maar dat hij niet kan worden gearresteerd of uitgewezen omdat niemand officieel weet waar hij is, zei een hoge functionaris van een Euro pese inlichtingendienst tegen Time. Het blad zei dat de Franse autoriteiten dit verhaal hebben bevestigd. De Britten zouden Qatada niet willen uitleveren omdat zij dan het gevaar lopen dat al-Qaeda wraak neemt. Door hem te ver bergen, hopen zij dat zij niet het verwijt krijgen dat zij enerzijds de strijd tegen het terrorisme steunen en anderzijds een top terrorist laten rondlopen, zeiden de bronnen van Time. Jordanië zoekt Qatada, die wel wordt omschreven als de rech terhand van Bin Laden, wegens zijn vermeend aandeel in terro ristische acties. Sinds medio de cember vorig jaar is Qatada spoorloos. De Britse autoriteiten hadden hem kort daarvoor zijn paspoort ontnomen, zijn finan ciële tegoeden bevroren en hem huisarrest opgelegd in zijn wo ning in Londen. Bovendien trokken de Britten zijn uitkering van de sociale dienst in. Het is overigens niet duidelijk hoe het mogelijk is dat hij die kreeg, ter wijl hij honderdduizenden eu ro's op zijn bankrekening had. De Britten hadden Qatada ove rigens al in februari 2001 gear resteerd wegens vermeende ter roristische activiteiten, maar hem zonder aanklacht weer op vrije voeten gesteld. Veiligheids kringen verwachtten vorig jaar dat hij opnieuw zou worden ge arresteerd zodra de nieuwe, ver gaande Britse antiterrorisme wetten van kracht zouden zijn. Dat zijn ze inmiddels. door onze correspondent Bob Kroon zürich - 'Dood door nalatig heid'. Dat is de rechtsgrond van het onderzoek dat de Zwitserse justitie heeft ingesteld tegen de luchtverkeersleiding van Zürich na de noodlottige botsing van een Russische Tupolev 154 en een Boeing 157 vrachtvliegtuig van DHL, vorige week maandag bij het Bodenmeer, waarbij 71 mensen omkwamen. Uit de analyse van de vluchtge- gevens van de 'zwarte dozen' blijkt in elk geval dat het TCAS anti-botsingssysteem waarmee beide toestellen waren uitgerust perfect functioneerde, en dat menselijk falen de oorzaak van de ramp is geweest. Ongeveer 40 seconden voor de botsing kreeg de Russische ge zagvoerder Gross van zijn TCAS de automatische waarschuwing 'stijgen, stijgen' en de piloot van de Boeing gelijktijdig de op dracht 'dalen, dalen'. De Boeing zette terstond een duikvlucht in, maar een seconde later gebood de Zwitserse verkeersleider de Russische piloot ook 300 voet hoogte te verminderen. Gross volgde die order op en zette zijn Tupolev daarmee op een ramkoers met de Boeing. Volgens Jean Ovemay, de direc teur van het Zwitsers bureau voor luchtvaartongevallen, 'weet iedere gezagvoerder, dat hij op zo'n kritiek moment moet ver trouwen op het TCAS systeem, dat de ontwijkingsmanoeuvres van elkaar naderende toestellen elektronisch coördineert'. Maar de Russische piloot aarzel de, totdat vijftien seconden later de Zwitserse luchtloods zijn in structie om te dalen herhaalde. Daaraan gaf hij toen gevolg. Tijd voor een handmatige koerscor rectie was er niet meer, en een halve minuut later klapten de vliegtuigen op elkaar. Voor de Russische luchtvaartau toriteiten blijkt hieruit onweer legbaar de schuld van Skyguide, het luchtverkeersleidingssys teem in Zürich. Volgens de Rus sen is er geen internationale re gelgeving om TCAS voorrang te geven boven mondelinge in structies uit de verkeerstoren. In het internationale onderzoek, waarbij Duitse, Russische en Zwitserse deskundigen zijn be trokken, wordt dit nog een heet hangijzer. De Zwitserse ver keersleider die de rampzalige in structie gaf, verkeert nog in shocktoestand en kon nog niet worden gehoord. Dat de geroemde Zwitserse pre cisie het in de noodlotsnacht heeft laten afweten is echter wel duidelijk. Niet alleen was het anti-botsingssysteem in de ver keerstoren van Zürich 'wegens onderhoud' uitgeschakeld, maar ook de speciale telefoonverbin ding werkte niet. Daarom kon de verkeersleiding van Karls ruhe, die het ongeluk wel zag aankomen, geen contact krijgen met de collega's in Zürich. Taipei - Taiwanese reddingshelikopters haalden vanmorgen zo'n honderd Chinese vissers van het brandende schip 'Yaunshen 2' bij de havenstad Kaohsiung. De boot was een drijvende slaapplaats voor de Chinezen, die werken voor Taiwanese vis- bedrijven. Ze hebben geen visum en mogen daarom niet verder dan de haven komen. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting. Het vuur werd door de harde wind snel aangewakkerd. Foto: AFP barcelona/gpd-ap - De VN- aidsconferentie in Barcelona heeft gisteren op haar eerste dag een versneld medicijnenplan af gekondigd. De belofte, die werd gedaan door de Wereld Gezond heids Organisatie (WHO), houdt in dat vóór 2005 de helft van de 40 miljoen HIV-besmette men sen in de wereld aidsremmers krijgt toegediend. Nu profiteert slecht 2 procent van deze medi cijnen. Verschillende sprekers herinner den aan de fraaie beloftes die op de conferentie twee jaar geleden in Durban werden gedaan. Van de vele miljarden die daar wer den beloofd zijn er maar weinig terechtgekomen bij de aidspati- enten. In Afrika, de Oost-Euro- pese landen, het Midden Oosten en in Latijns-Amerika is de situ atie daardoor de laatste jaren flink verslechterd. Overigens was er gisteren ook nog goed nieuws. In de VS is het aantal kinderen dat met een HIV-besmetting ter wereld komt de afgelopen tien jaar met 80 procent afgenomen. Dat blijkt uit onderzoek van de Ameri kaanse gezondheidsdienst. Het succes wordt toegeschreven aan de bereidheid van aanstaande moeders zich te laten testen en voorlichten en de toepassing van therapieën om de ziekte te bestrijden. In ontwikkelingslanden, waar het normaal is een kind de borst te geven, raakt ongeveer 30 pro cent van de baby's van seropo sitieve moeders besmet, in stre ken waar borstvoeding niet ge- De Braziliaanse kunstenares Adriana Bertini trok gisteren in Barcelona de aandacht met een jurk die ze van 5.000 condooms heeft gemaakt. Zo wil ze de noodzaak van goede bescherming tegen aids bena drukken. Foto: AP/Dennis Doyle woon is 20 procent Voordat in de VS preventieprogramma's voor aanstaande moeders be gonnen, lagen de percentages daar ongeveer op hetzelfde ni veau. In 2000 was dat gedaald tot 6 procent De onderzoekers bevelen aan soortgelijke programma's in te voeren in de Derde Wereld, waar vorig jaar ongeveer 700.000 kinderen met een HIV-besmet- ting werden geboren. Nieuwe medicijnen als nevirapine, die minder dan vier dollar per dosis kosten en slechts éénmaal be hoeven te worden ingenomen, brengen de ervaringen van de VS en Europa binnen bereik van de ontwikkelingslanden, aldus de onderzoekers. door Simone van Driel den haag - Ex-president Slobo dan Milosevic van Joegoslavië omschreef in maart 1999 de Al banese inwoners die het geweld in Kosovo ontvluchtten als mensen 'die aan het picknicken waren'. Ook waren de huizen van die inwoners volgens Milo sevic niet door Servische en Joe goslavische troepen in brand gestoken. „U kijkt te veel naar CNN", zei Milosevic tegen Knut Vollebaek, oud-minister van buitenlandse zaken van Noor wegen. Vollebaek verklaarde dit gisteren in het proces tegen Milosevic voor het Joegoslavië-tribunaal. De Noor was in 1999 ook voor zitter van de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa). In die hoeda nigheid sprak hij Milosevic her haaldelijk, de laatste keer luttele uren voordat de NAVO op 24 maart 1999 begon met het bom barderen van Joegoslavië. Vollebaek probeerde in dat ge sprek Milosevic tot nieuwe on derhandelingen met de Kosovo- Albanezen te bewegen. „Maar Milosevic' visie op de wereld en het conflict was nogal anders", aldus Vollebaek. „De antwoordde Milosevic dat het mij vreemd leek om te gaan picknicken en dan al je bezittingen op een tractor mee te nemen." Maar volgens Milosevic werd Volle baek voor de gek gehouden door CNN. Vollebaek onderschreef in zijn verhoor verklaringen van andere buitenlandse politici en militai ren die met Milosevic hebben onderhandeld over Kosovo: de president was in Joegoslavië de man die de zaken volledig onder controle had. .Alles werd met hem overlegd." Milosevic is on der meer aangeklaagd voor het plegen van misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden in Kosovo. Vollebaek citeerde gisteren een uitspraak van Milosevic over de moslims in Bosnië. De Noor riep in 1993 de hulp van Milose vic in om de rebellerende Ser viërs in Kroatië te bewegen tot geheime onderhandelingen. „De Kroatische regering vocht op dat moment tegen de Ser viërs in Kroatië en de moslims in Bosnië. Milosevic vond dat de Kroaten in staat moesten wor den gesteld om de moslims te bevechten. 'Het is belangrijk voor ons allemaal dat er geen moslimrepubliek in Europa komt', zei hij." Milosevic noemde Vollebaeks verklaring gisteren 'absolute fantasie'. „Wij hebben het nooit gehad over een moslimstaat, maar over een extremistische moslimstaat. Ik had het over fundamentalisme. sao paulo/gpd - De diepe eco nomische crisis in Argentinië heeft een nieuw en mensonte rend gezicht gekregen. Aan lager wal geraakte vrouwen tussen de 60 en 80 jaar bieden op straat hun seksuele diensten aan voor bedragen tussen de 4 en 6 euro. Het tv-programma Puntodoc filmde dezer dagen met een ver borgen camera een aantal 'om a's van lichte zeden' op de Plaza Flores, een kwartier lopen van de Obelisk in het hartje Buenos Aires. Een 74-jarige vrouw ver telde - zonder in de gaten te hebben dat ze werd gefilmd - dat de klanten vanzelf komen als zij op de bankjes van het plein gaat zitten. „Negen op de tien zijn jongeren", verklapt een andere dame, die haar vergevor derde leeftijd verbergt onder een laag make up. Bejaarden zijn in de onstuitbare Argentijnse crisis tot een van de meest kwetsbare maatschappe lijke groepen geworden. De doorsnee aow-uitkering in Ar gentinië is na de opeenvolgende devaluaties van de peso nog slechts 42 euro per maand. berlun/rtr - Extreemrechtse groepen vinden in toenemende mate hun weg op internet Aan moedigingen tot geweld en zelf moordacties zijn sinds de aan slagen van 11 september steeds meer op het web te vinden, evenals gruwelijke schietspelle tjes. Dat zegt het Simon Wiesen- thal Centrum. De onderzoekers stuitten op 3.300 websites die ze als 'proble matisch' betitelen. Een jaar gele den waren dat er nog 2.600. Op vallend is dat er op websites meer aandacht is voor zelf moordacties, en ook het terro risme wordt online meer en meer aangemoedigd, aldus het centrum. Verder zijn in computerspelle tjes minderheden vaak doelwit van gewelddadige acties. Het centrum is in het bijzonder be zorgd over het spelletje 'Ka- boom'. Daarin speelt de com puteraar een zelfmoordenaar die door een straat rent, op zoek naar zoveel mogelijk potentiële slachtoffers. In het spelletje 'KZ Manager' figureert de Turkse gemeenschap in Oostenrijk als slachtoffer. tel aviv/gpd - Israël en de Pales tijnse Autoriteit hebben voor het eerst sinds maanden weer con tact op hoog niveau. Minister van buitenlandse zaken Peres heeft gisteravond gesproken met de nieuwe Palestijnse mi nister van financiën Fayed. Het gesprek ging onder meer over Palestijnse tegoeden die Israël heeft bevroren. Vandaag ontmoet Peres de Pa lestijnse minister van binnen landse zaken Yechiyeh, die on der meer toezicht uitoefent op de veiligheidsdiensten. Tijdens die ontmoeting zal Peres de be reidheid van Israël overbrengen om 5.000 Palestijnse arbeiders toe te laten en het regime van afsluitingen en uitgaansverbo den in de Palestijnse gebieden wat te verzachten. Hij wil ook dat de Israëlische en Palestijnse veiligheidsdiensten hun samen werking hervatten. Het is geen toeval dat beide ge sprekspartners van Peres nieu we Palestijnse ministers zijn. De Israëlische regering weigert za ken te doen met 'de kliek rond om Yasser Arafat', zoals ze de oude Palestijnse regering aan duidt Niettemin hebben de contacten de zegen van de Pa lestijnse president door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland hoopt in 2015 een bemande missie naar Mars te sturen. De plannen zijn al meer dan veertig jaar oud, maar Russische we tenschappers zijn hoopvol dat ruimtevaarders nu eindelijk afreizen naar de rode planeet. Niet iedereen begrijpt dat optimisme. Het grootste probleem voor een expeditie naar Mars blijft het slijk der aarde: geld. Het plan is al tot in de details uitgewerkt. In 2015 zullen zes ruimtevaarders afreizen rich ting Mars. De trip zal in totaal 440 dagen du ren, langer dan een mens ooit in de ruimte was. De daadwerkelijke ontdekking van Mars zal maximaal zestig dagen duren, en beperkt blijven tot twee onderzoekers. Die moeten vaststellen of er leven is op de planeet. De rest van de bemanning zal in een ruimte schip rond Mars blijven zweven om een goede terugkeer mogelijk te maken. De Russische wetenschappers hebben zelfs al tot achter de komma uitgerekend wat er nodig is om te overleven op de rode planeet: 1,75 kilo voed sel, 2,5 liter water, 4,85 liter technologisch wa ter en 0,96 kilo zuurstof per persoon per dag. Vitali Semjonov, hoofd van het Russische Mars-project, zorgde het afgelopen weekeinde voor opwinding door te verklaren dat er 'grote internationale belangstelling' bestaat voor dit Russische plan. Met hulp van het Amerikaanse NASA en het Europese ESA kunnen de Russi sche ruimtevaarders htm ruim veertig jaar ou de droom alsnog verwezenlijken, denkt Sem jonov. „Het moet wel een internationaal pro ject worden, want geen enkel land kan dit al leen aan", aldus de wetenschapper. Het is niet de eerste keer dat Rusland hoop heeft op een expeditie naar Mars. In 1960 stuurde de Sovjetunie al twee onbemande ruimtesondes richting Mars. Helaas explo deerden beide sondes kort na de lancering. Ook in de jaren daama mislukten alle pogin gen om de rode planeet te bereiken. In 1996 verongelukte de 300 miljoen dollar kostende ruimtesonde Mars 96 nog in de Stille Oceaan. De motoren hadden het plotseling begeven. Sindsdien spreken Russische ruimtevaarders over de 'vloek van Mars'. Niet helemaal duidelijk is waarop het nieuwe zelfvertrouwen van Semjonov en zijn onder zoekers gebaseerd is. De wetenschappers zeg gen dat het project 20 miljard dollar gaat kos ten, waarvan NASA en ESA 70 procent moeten ophoesten. De ruimtevaartagentschappen kampen echter met krimpende budgetten en lijken niet in staat zo'n ambitieus project te ondernemen. De NASA wilde dit weekeinde helemaal geen commentaar leveren op het Russische plan. De vertegenwoordig van ESA in Rusland, Alain Foumier-Sicre, verklaarde dat een reis naar Mars nog 'zeer ver weg' is. Nog twijfelachtiger is of Rusland geld heeft voor een trip naar Mars. „De regering weet niet eens hoe de financiële situatie van het land er over twee jaar uitziet", schreef de za kenkrant Vedomosti gisteren in een hoofdre dactioneel commentaar. „Het idee dat er in de begroting een post vrijkomt voor een vlucht naar Mars in 2015 lijkt op dit moment ridi cuul." De Russische overheid heeft de finan ciering van de ruimtevaart het afgelopen de cennium juist met een factor vijftien vermin derd. Er zijn urgentere problemen in Rusland dan de vraag of er leven is op Mars. „De expe ditie naar Mars moet niet ten koste gaan van iedereen die niet vliegt", concludeert Vedom osti nuchter. Ook het hoofd van het Russische ruimtevaart- agentschap Rosaviakosmos, Joeri Koptev, lijkt niet helemaal te geloven in de expeditie. „Het grootste probleem is geldgebrek", zei de hoog ste baas van de Russische ruimtevaart al in de cember vorig jaar. Koptev gelooft bovendien niet dat 200 miljard dollar voldoende is. „Een bemande vlucht zal 600 miljard dollar kosten", aldus Koptev. Ook de vrouwelijke kosmonaute Elena Kondakova heeft twijfels over de ambiti euze plannen. „Een bemande vlucht naar Mars zal niet voor 2025 mogelijk zijn", ver moedt zij.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5