GESPREK VAN DE DAG De leeuw brult niet meer op 11 jul Blank echtpaar krijgt zwarte tweeling na IVF Iraanse danser bestral wegens geven dansless$* Vlaanderen maakt zich op voor viering Guldensporenslag Telefoonboekspel MENSELIJK De Ierse zanger BONO van de popgroep U2 overweegt zijn campagne tegen de schulden van de Derde Wereld over een andere boeg te gooien. Hij is erg teleurgesteld over de wereldlei ders, wie hij een gebrek aan daadkracht verwijt. De teleur stelling van Bono geldt vooral de G8-top, die onlangs in Canada werd gehouden. De leiders van de grote zeven industrielanden en Rusland bespraken daar on der meer de toestand in Afrika. Maar ze gingen niet zover om een omvangrijk hulp- en investe ringspakket voor Afrika op poten te zetten. Bono vindt het resultaat van de G8-top erg po ver en denkt er nu over om bij zijn campagne het publiek te betrekken en gewoon de straat op te gaan, zo zegt een naaste medewerker van hem. Foto: Reuters Een Thaise OLIFANT die door DRUGSGEBRUIK blind was geworden en pijn leed, is zondag door veeartsen uit haar ellende verlost. De 56-jarige Khamee kwam in 1994 in het nieuws toen artsen van het olifantenziekenhuis in Lampang, in het noorden van Thailand, ontdekten dat zij door haar eigenaar verslaafd was gemaakt aan verdovende middelen. De man had haar amfetamine toegediend om haar 's nachts wakker te houden voor het slepen van ille gaal gekapt hout. Hij is nooit veroordeeld en het zieken huis betaalde 80.000 baht (1.975 euro) om Khamee van hem te kopen. In het ziekenhuis liet men Khamee afkic ken. Maar de gezondheid van het olifantenwijfje bleek on herstelbaar beschadigd. De nieuwste James Bondfilm krijgt een koninklijke wereld première. De Britse koningin Elizabeth ziet de film over ge heim agent 007 op 18 november als eer ste. De film, met als titel 'Die Another Day', wordt vertoond in de Royal Albert Hall in Londen. PIERCE BROSNAN speelt wederom de hoofdrol in de rol prent, die een paar dagen na de premiè re de bioscopen zal beheersen. Precies veertig jaar geleden werd de eerste Bond film uitgebracht: 'Dr. No'. Oscarwinnares Halle Berry en John Cleese spelen mee in de nieuwste Bond. Foto: AP Hotelketen Hilton International, met onder meer vestigin gen in Rotterdam en Amsterdam, heeft gisterochtend een vernieuwd ONTBIJT geserveerd. Volgens Hilton is het ont bijt dikwijls de enige maaltijd die gasten in een hotel ge bruiken. In veel gevallen is ontbijten het laatste dat de gasten er doen voor hun vertrek. Het nieuwe ontbijt, waar op achttien maanden is gestudeerd, bestaat uit een veel breder buffetassortiment, aangevuld met plaatselijke spe cialiteiten. Labels met kleurcodes leiden de gasten langs het buffet en duiden op onder meer vetarme of vezelrijke producten. Hilton heeft ook een nieuw ontbijtservies ont worpen. Bijna veertig jaar na zijn dood krijgt de Amerikaan ROCKY VERSACE alsnog de hoogste Amerikaanse militaire onder scheiding voor zijn heldhaftige optreden in Vietnam. President Bush heeft gisteren de 'Medal of Honor' uitgereikt. Kapitein Versace werd in 1965, op 27-ja- rige leeftijd, na bijna twee jaar gevangenschap geëxecuteerd door de Viet Cong. Reden voor het toekennen van de onder scheiding is het buitengewone verzet dat hij tijdens zijn gevan genschap onder zeer brute om standigheden pleegde. Versace is de eerste landmachtmilitair die de hoogste onderscheiding krijgt voor heldhaftig optreden in gevangenschap. De campagne om Versace de hoogste onderscheiding te be zorgen begon in 1969. James Rowe, die samen met Versace gevangen had gezeten, bracht de zaak onder de aandacht van de toenmalige president Nixon. Door tegen werking van het Amerikaanse leger, waar verzet bestond tegen het onderscheiden van gevangen militairen, kwam de aanvraag echter op de plank te liggen. Foto: AP Het Marokkaanse konink lijk huis heeft gisteren offi cieel bekendgemaakt dat het huwelijksfeest van de 38-jarige KONING MO HAMMED VI op vrijdag 12 juli begint. Het huwelijk van de vorst met de 24-ja- rige Salma Bennani werd op 21 maart gesloten. De Marokkaanse media heb ben al bericht dat het feest van 12 tot en met 14 juli zal zijn, maar van officiële zijde was tot gisternamid dag geen datum genoemd. De feestelijkheden zijn in het koninklijk paleis in Ra bat volgens de 'glorierijke tradities van de alawieti- sche dynastie'. Het huwe lijk werd voltrokken in het paleis met het onderteke nen van de huwelijksakte. Dat gebeurde in kleine fa miliekring. Aanvankelijk zou het feest met 8000 ge nodigden in april in Mar- rakech zijn. Door spannin gen in het Midden-Oosten werd het echter voor onbe paalde tijd uitgesteld. Het stoffelijk over schot van TED WIL LIAMS, de legendari sche slagman van de Boston Red Sox, wordt ingevroren om op een goede dag zijn DNA te kunnen ver kopen. Dat beweert Bobby-Jo Williams, de oudste dochter van de afgelopen vrij dag op 83-jarige leef tijd overleden honk baller. Bobby-Jo is er niet blij mee en wil de rechter inschake- len om te voorkomen dat haar vader te rechtkomt in een van de diepvriescapsules van het bedrijf Alcor Life Extension Foundation in Scottsdale, Arizona. Daar zou haar vader worden toegevoegd aan de ongeveer vijftig lijken die daar al in extreme koude worden bewaard om ze 'ooit' weer 'tot leven te wekken'. Dochter Bobby-Jo zegt dat haar halfbroer John Henry Williams achter de lu gubere actie zit. Hij zou fors willen verdienen aan het DNA van zijn pa, die tot beste slagmannen aller tijden wordt gerekend. Foto: AP Een verwisseling bij een Britse vruchtbaarheidskliniek heeft er voor gezorgd dat een blank echtpaar na een IVF-behande- ling een zwarte tweeling heeft gekregen. „Dit is iets waar we al tijd bang voor zijn geweest", al dus een medewerker van de kli niek. Volgens de Britse krant The Sun kan de tweeling de inzet worden van een juridische strijd tussen het blanke echtpaar en de zwar te ouders die zich ook lieten be handelen. De blanke vrouw die de twee heeft gebaard, wil ze graag houden. Van geen van de betrokkenen is de identiteit prijsgegeven. Een vruchtbaarheidsdeskundige van een Londense kliniek noemde het erg onwaarschijnlijk dat er iets is misgegaan, omdat door gaans elke stap in de behande ling twee keer wordt gecontro leerd. Een collega stelde dat er geen reden voor paniek is, maar dat menselijke fouten dus wel mogelijk zijn. Bij een IVF-behandeling wordt het sperma van de man in een laboratorium samengevoegd met een eicel van de vrouw. Een bevruchte eicel gaat dan terug in de baarmoeder. Het is niet duidelijk wat er precies fout is gegaan. Mogelijk is de bevruchte eicel in de verkeerde vrouw te ruggezet. Het kan echter ook zijn dat het sperma van de zwarte man per ongeluk is ge voegd bij de eicel van de witte vrouw. De medewerker van de kliniek die anoniem wil blijven, spreekt van een 'verschrikkelijke nachtmerrie'. Jaarlijks worden er 27.000 Britse stellen behandeld via deze me thode. Vruchtbaarheidsbehan delingen hebben al vaker geleid tot onverwachte uitkomsten. Door een menselijke fout bij de IVF-behandeling kreeg een Ne derlands blank stel in 1993 een tweeling waarvan één kind een donkere huidskleur had. Dit kind bleek na onderzoek wel van de vrouw, maar niet van haar echtgenoot afkomstig. Het Academisch Ziekenhuis Utrecht, dat het echtpaar had behandeld, vermoedde dat, tegen de regels in, bij de bewerking van het in c ma the sperma van de man een pipet is gebruikt, dat ook bij de bewer king van het zaad van een ande re man was gebruikt. Het zaad van beide mannen werd dus per ongeluk gemengd. In 1998 baarde een Amerikaanse blanke moeder een zwart kindje. De oorzaak was een verwisse ling van embryo's in het lab. Een rechter oordeelde toenter tijd zelfs dat de vrouw het kind moest afstaan aan de biologi sche ouders, een zwart stel. In 1993 stapten twee vrouwen voor schadevergoeding naar de rech ter, omdat bij hen de verkeerde embryo's waren geïmplanteerd. ANP Een in Iran zeer bekende danser is zondag door een rechtbank in Teheran veroordeeld tot tien jaar voorwaardelijke gevange nisstraf wegens het corrumpe ren van jeugdigen. Volgens de rechtbank heeft Mohammad Khordadian dat gedaan door dansklassen in de Verenigde Staten op te zetten. Khordadian mag tien jaar lang Iran niet ver laten, mag nooit meer dansles sen geven en mag zich drie jaar lang niet vertonen bij feesten en partijen van mensen die niet tot zijn naaste familie behoren. Khordadian werd in mei gear resteerd, toen hij voor het eerst in twintig jaar een bezoek bracht aan Iran. Hij kwam naar zijn vaderland om zijn zieke va ir Pi der op te zoeken en reisd een Amerikaans paspooi ^ot verbod om Iran te verlat hem opgelegd'om hem houden uit een sfeer die zou kunnen uitlokken zij I daden te herhalen'. Khordadian had de dansfSt opgezet in Los Angeles, programma's van hem satelliet-televisiestations Angeles werden uitgezon werden massaal bekeken te^a alleen in de VS, maar ooi os'e veel mensen in Iran zelf. oot De veroordeling van Kho an past in een nieuwe caisie ne die het behoudende d c°Pj de Iraanse overheid is be e,n tegen wat 'daden van sot immoraliteit' wordt genon wolk ïzel g< wei De Huidepoort bij het Groeningepark in slagveld ligt. Foto: Archief veldslag was historisch belangrijk om dat het de eerste keer was dat het voet volk de cavalerie versloeg." De Gulden sporenslag was, kortom, geen strijd tussen rassen, maar tussen klassen. Het herdenkingsjaar 2002 was in de ogen van Jacobs bij uitstek een gele genheid om de discussie over die sym boolwaarde van de veldslag bij Kortrijk, waar het Frans ridderleger door een Vlaams volksleger werd verslagen, nieuw leven in te blazen. In plaats daarvan besloot de paarsgroene rege ring een multiculturele barbecue te or ganiseren en het volkslied bij het vuil nis te zetten. Nee, de Vlaamse leeuw zal op 11 juli, de nationale Vlaamse feestdag, niet brullen. De nationale hymne is uit de tijd, oordeelde de (inmiddels ex-) Vlaamse minister van cultuur, Bert An- ciaux. Een zegevierende leeuw die 'bloeddorstig op 's vijands trillend lijk' neerkijkt; dat kan anno 2002 niet meer. De fiere leeuw is vervangen door een aangepaste versie van Vlaanderen Bo ven' van Raymond van het Groene- woud. Over mossel en friet, omvangrij ke buiken, zwart geld en het buitenech telijk kind van de koning. Van het Groe- newoud zelf is gevleid dat uitgerekend zijn lied is uitverkozen. „Het is bij mijn weten het enige volkslied dat eindigt op oe - oe - oe." Dat niet iedereen gelukkig is met de keuze voor Vlaanderen Boven, ligt voor de hand. „Het is alsof je het Deutsch- landlied vervangt door Eins, zwei, sauf- en", fulmineerde Filip Dewinter van het Vlaams Blok. In zijn ogen is het eens te meer het bewijs dat de paars groene regering-Verhofstadt het cultu rele erfgoed van Vlaanderen verkwan selt nadat eerder dit jaar een multicul tureel popconcert werd georganiseerd met optredens van onder andere de Al gerijnse zanger Cheb Khaled aan de voet van de IJzertoren, hèt symbool van Vlaanderen bij uitstek. de Kortrijk, dat op een deel van het oi|n sp de! lede De ontmythologisering van de\loor strijdsymbolen noemt Jacobs di tvrij gens hem wordt alles -van de Giirsbi sporenslag tot de Vlaamse ontvi allei ingsstrijd en de collaboratie- tei t, is rechte op één hoop gegooid.ïoej ten-democraat Luc van den Bra r en nog Vlaams premier was gewee n sp 700 jaar Guldensporenslag eenl doo bastische vertoning geworden n het vaandelgezwaai en Vlaams natii al is sche retoriek", zegt hij. Jacobs g 1 alti die gedachte. „Maar deze regering valt in het I /J uiterste. Zij wil de Vlaamse Leei de Guldensporenslag het liefst b Q|* vuilnis zetten. Maar de vraag isi we nationale symbolen moeten - Ee ben. Die zijn er nou eenmaal. Kirde naar Nederland waar koninginn i. In nog steeds uitbundig wordt gev4 zijn vraag is alleen hoe we met die slen c len moeten omgaan." CE Jacobs hoopte op een discussie rijk betekenis is van de Guldensporalece zevenhonderd jaar na dato. Wal lit ja Vlaanderen nog met die overspa rer d strijdretoriek? Hij had mythe vaitepul kelijkheid willen scheiden. Wani ren boek van Consience uit 1838 doflziji waarheid geweld aan. „De Guld iveei renslag is", zegt Jacobs, „een uit van de negentiende eeuw. Voor k g had de veldslag bij Kortrijk nietï een naam." 01 Misschien was de conclusie gew dat het tijd is voor een nieuw syikAT en een nieuwe feestdag. Bijvoor! !t Be de geboortedag van Charles De(e in\ de schrijver van Tijl Uilenspiege en pert hij.Ach", wuift Jacobs dat meteen weer weg. „Dat boekwei waarschijnlijk veel te links. Bove mis maakt De Coster de fout om in Frans te schrijven." Pascale Thewissen Dire edii 'ludi rege om affe doer Volg scht( fükki Ikop ners deai Da WOl Jansen uit Almere-Buiten maakte melding van een Mien Jeuken, verliefd geworden op meneer Billekes en doorgegaan als Mien Bil- lekes-Jeuken. Zeker in Limburg goed voor veel lachen, dus tegelijk een mooi offer aan de liefde. Constant Vecht is een bestaand iemand, hij schrijft, bij het afroepen van lijstjes wordt hij Vecht Constant, dat zal toch haast wel opzet van de ouders zijn geweest. Door Con stant kwam ik zelf weer op mijn ideale per soneelsfunctionaris, Constant Verloop. Die laatste familienaam is voor meer bewerkin gen geschikt, zie onder. Bestaat er trouwens een Aart Rose? Er bestaat een Inge Vet, dat is zeker, want ik vond haarzelf. Precies zo, dus voluit, stond ze in het telefoonboek. Alsof ze het er om deed. Vast een enthousiast deelne mer voor dit zoekspel, al ga ik haar niet bel len. Oók van inzendster Hetty van Doorn kwam de observatie dat Guido van Dam, haar bekend, op zijn allerkortst GVD ople vert. Ook minder ideaal. Curieus is dat Hu- go Heinen, scenarioschrijver, een paar jaar terug zo geschoffeerd was over de behande ling van zijn scripts dat hij op de titelrol al leen nog vermeld wilde worden als Godfried van Damme. Het was een NCRV-serie, en Godfried van Damme wordt inderdaad GVD, op zijn kortst. Het genre GVD blijft hier verder buiten beschouwing. In het genre Abuis heb ik nog wat aanvul lend onderzoek gedaan. Om met het ergste te beginnen, zou er ergens een S. Esser wo nen? Zo iemand bestaat inderdaad, ik zeg niet waar, anders gaan vast boze of rare mensen hem bellen. Verder vond ik bij de - uiteraard- bestaande achternamen nog niet een van mijn nu volgende schadelijke, won derlijke of hilarische combinaties. Waar ble ven A Zuur, A Fassi, D. Moonen, D. Moed, E. Venniks (altijd moe), G. Venniks (niet aanbellen voor collectes), E. Gaal, H. 't Man netje (ongelukkig getrouwd), I. Dee, K Len ders, L. Fatah, O. Verleg (ambtenaar), O. Verloop liefst in Almere), O. Verstappen (fo- Schildering van de Guldensporenslag. Foto: Koninklijke Bibliotheek Brussel renst), O. Vervloet (liefst miljonair), beet (tandarts of vaste klant daarvan Deauville liever niet in het onderw Kader (allochtoon marinier), S. Vijve keurd voor dienst), V. Arts,O. Vaal, Beentjes (trouwen met X Beentjes, zi middeld recht), W. Moed (ideaal als 1 lingbroer van D.) en we sluiten voorlen met IJ. Veraar en Z. Pillen. )mu Meer tijd ga ik er niet instoppen, vas )0T inmiddels dat er een weelde aan Abu1 sp' vinden is, nooit verzameld en tot nu loos verspreid over portieken en telejven ken. Als laatste genre suggereer ik u d 'Adam', naar Adam Dam, die op zijn bordje wederom verschijnt als A. Dat11101 Mocht hij daar ook wonen, en ook i m' Dam, dat is een lintje waard. Mogel maar niet zeker, in het genre Adam der Iris Ris, Barend Arend, Abel Bel f Lette. Veel succes met het telefoonbot L vindt u diamanten, deel ze met ons. ev w< |c-h fasi Vlaanderen viert feest. Op 11 juli wordt de zevenhonderste verjaardag gevierd van de Guldensporenslag. Elf dagen lang is er van alles te beleven; van barbecue tot popconcert. Maar wat was eigenlijk de historische betekenis van die veldslag die amper drie uur duurde? Het slagveld van toen is volgebouwd. De Groeningebeek in het Vlaamse Kortrijk, waar de Franse ridders tijdens de beroemde Guldensporenslag in 1302 wegzakten in de modder, is anno 2002 weinig meer dan een poel in de tuin van een bejaardentehuis. De gou den riddersporen -waar de slag zijn naam aan ontleent- zijn al helemaal nergens meer te bespeuren. Op 11 juli, zevenhonderd jaar na dato, viert Vlaan deren groot feest. Maar weet eigenlijk iemand nog wel waarom? Buurtcomités die op donderdag 11 juli een multiculturele barbecue organise ren, krijgen van de Vlaamse gewestre gering een cheque van 400 euro. Bus en tram rijden gratis. Het is een beproefd Hasselts recept om de 'verzuring in de samenleving' -zoals Vlaams minister Steve Stevaert dat noemt- tegen te gaan. Als het aan Vlaams minister-pre sident Patrick Dewael ligt, groeit de herdenking van de Guldensporenslag uit tot een officiële feestdag naar het voorbeeld van 'Quatorze Juilliet' in Frankrijk. „Maar wee als ik over de historische betekenis begin van de Guldensporen slag, dan reageert iedereen verveeld", klaagt de Brusselse historicus en schrij ver Roel Jacobs. „De organisatoren van het feest zijn niet geïnteresseerd in de geschiedenis. Ze willen euro's zien. Maar moet ik van mijn eigen belasting geld mijn Marokkaanse buren uitnodi gen om hen met mijn Vlaamse identi teit te confronteren?" Verontwaardigd: „Onzin. We hebben allang kennisge maakt." Nee, hij doet er niet aan mee. Wel geeft hij aan de vooravond van 11 juli een le zing in zijn woonplaats Dilbeek (bij Brussel) om zijn mening over de natio nale feestdag te ventileren. Om erop te wijzen dat de Guldensporenslag niet om de Nederlandse taal, niet om Vlaanderen alleen draaide. „Dat is een historisch misverstand. De Guldensporenslag (genoemd naar de gouden sporen op de laarzen van de Franse ridders die volgens de legende door de boeren als trofee werden mee genomen, red.) werd beroemd door de roman 'De Vlaamse Leeuw" van Hen drik Consience uit 1838. Consience was een vurig Belgisch patriot: voor vorst, kerk en vaderland en geen aanhanger van de politieke Vlaamse beweging, want die bestond destijds nog helemaal niet. De Guldensporenslag was voor hem een Belgisch symbool dat later - ten onrechte- door de Vlaamse bewe ging is ingelijfd." In het boekwerkje dat Jacobs over 1302-2002 schreef, benadrukt hij dat in De Vlaamse leeuw. Foto: Archief de visie van Consience vanuit Frankrijk de grootste dreiging uitging voor het voortbestaan van een zelfstandig Bel gië. „Was de gevaarlijke buur niet Frankrijk maar bijvoorbeeld Duitsland geweest, dan had de auteur waar schijnlijk een ander historisch voor beeld gezocht. In dat geval was bijvoor beeld de slag van Woelingen een beter thema geweest." Jacobs, die als redenaar veelgevraagd is, vergelijkt de veldslag bij Kortrijk wel met 'een voetbalmatch met verlengin gen en strafschoppen'. „Het wapenge kletter heeft immers niet meer dan drie uur geduurd." Toch mag het militair belang niet onderschat worden. „De Je kunt beter geen W.C. Pot heten, zo betoog de ik vorige week, en vroeg om reacties. Die kwamen. Bestond er een A Buis, vroeg ik mij af. Volgens Hetty van Doorn wel: haar tante heette Ada Buijs. De 'Abuis' is bij deze een soort naam. Het tweede genre ongelukki ge namen noemen wij bij deze de 'PeterSelie'. Ook daarin kwamen reacties. Een lezeres uit Hoofddorp bedacht Lily Putter, een lezer uitBussum meldde zijn werkelijk bestaande kennis Bennie Thuis aan. Dat Bennie leent zich voor veel aan trekkelijke combinaties. Bennie Blank, terwijl je dat juist wel bent, Bennie Blij tenvijl dat ook niet al tijd zo is, enzovoort. Hetzelfde geldt voor de diverse Conny's, te beginnen met Conny Ko(o)men. Laurens Beijen herinnerde zich een oud familielid, Aart Beijen. Meneer Bitr-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2