]\4obicl team Bonaventuracollege ziet graag minder bloot in de klas in actie tegen wachtlijsten Kaalslag in duingebied Berkheide leidt tot onrust ZEEMAN [31' Bush steunt voorzitter van beurswaakhond Vrouw met wapen op Schiphol gearresteerd Acteur Diac ministerspost Experiment begint in augustus eis voor Gimengooier ■t: ,'^il KOEPELTENT 29* Nu 25°° CANVAS LUCHTBED 8"Nu 750 •STRANDSTOEL 6*Nu 4°° •WINDSCHERM 8wlNu 650 KOOPT BIJ ZEEMAN! |>j 22LpTJ<3(°XLK> 1 i Essm (ïmwfsi) mm -^■£@©03 'Smerigste' sloten in Bollenstreek Vervuiling door meststoffen en bestrijdingsmiddelen IJ Leidsch Dagblad NR. 42970 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 9 JULI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 moet Uië deuren ips openen land blijft men van e planeet itel voor currentie averkoop REGIO Van Werfpark de schop lerdorpers ten mee over iwplannen emade wil greep op older I Widmark re vrouw heeft l een Chtelezer die zijn dhoudt s - Wethouder Riekus )ij van Rijnsburg vertrekt jr een opvolger voor hem Jemd. Hij doet dat op ld advies van zijn huis- ||et wethouderschap is B dat je er zomaar even f', aldus De Mooij in een ing aan de gemeente- Ie Mooij had van tevoren Dndigd deze raadsperio- "vol te maken, maar toch ijn vertrek eerder dan ht De Mooij was vieren- ir wethouder. Zijn opvol- jstwaars chij nlij k de CDA-fractievoorzitter nendijk, wordt naar hting volgende week g beëdigd. >128 i Directeur Cees Leijten tLeidse Diaconessen- teft zichzelf bij de Lijst gingftuyn gemeld als minis- jvenididaat. In een vertrou- Öbrief aan de LPF-ffactie Rijten dat hij beschik- osT voor elke kabinetsfunc- post Ziekenhuisdirecteur is kig dat zijn open sollici- litgelekt. „Ik zou er een over kunnen ver- ik geef geen com- Leidsch HH Dagblad tiel/gpd-anp - Een mobiel opera tieteam gaat de wachtlijsten in ziekenhuizen te lijf. Het initiatief is afkomstig van het Rotterdam se detacheringsbureau High Care Detachering (HCD) en ontwikkeld in samenwerking met Ziekenhuis Rivierenland in Tiel. Het team, bestaande uit zes operatie-assistenten en anesthe- siemedewerkers, begint medio augustus in Tiel. Het is de be doeling daar in vierenhalve maand de wachtlijsten voor be handelingen van spataderen en liesbreuken weg te werken. Mocht dit experiment een suc ces worden, dan biedt HCD ook andere ziekenhuizen mobiele operatieteams aan. Voor Rivierenland is het mobie le OK-team een creatieve oplos sing van de personeelsproble men, zegt woordvoerder Van den Pol. Het mobiele team krijgt 15 procent meer betaald dan het voorgeschreven CAO-loon en werkt alleen tijdens kantoor uren. Van den Pol is niet bang voor scheve ogen onder het vas te personeel. „Wij geven onze eigen mensen ook al 10 procent arbeidsmarkttoeslag. We kijken niet alleen naar onze eigen por temonnee, ook naar het belang van de patiënten." Het ziekenhuis ziet het inhuren van het team niet als een defini tieve oplossing voor de wacht lijsten „Het is een kortetermijn- oplossing", zegt Van den Pol. „Uiteindelijk wülen we meer ei gen anesthesisten en operatie assistenten in vaste dienst, ook omdat het ingehuurde team niet meedraait in de 24-uurs bereik baarheidsdiensten. Maar dat personeel is nu niet te krijgen." De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen reageert positief op het initiatief. „Het kost wel meer geld. Maar zonder geld los je niets op." Twee jaar geleden introduceer de Anthon Mak met zijn bureau Plan-Co in Schoonhoven als eerste het idee voor mobiele OK-teams. Mak was vanmorgen niet be reikbaar. Volgens de Kamer van Koophandel is zijn onderne ming ten gevolge van een faillis sement begin dit jaar opgehe ven. Dat zal HCD, sinds twee jaar met 70 medewerkers actief, niet snel overkomen, zegt me dedirecteur Van Seters: „Wij zijn aangesloten bij de Algemene Bond voor Uitzendkrachten, ook lid van de Stichting Financi ële Toetsing en laten ons regel matig op een goede bedrijfsvoe ring toetsen." door Marijn Kramp leiden - Minitopjes, biltatoeages, nauwelijks verhulde borsten en heel veel buik. De schoolleiding van het Bonaventuracollege aan de Mariënpoelstraat in Leiden ziet graag wat minder bloot in haar klaslokalen. In het school blad worden leerlingen en ou ders daarop aangesproken. Het Bonaventuracollege kaart daar mee een heikel onderwerp aan. Want kledingvoorschriften of iets wat daar naar riekt is voor alsnog taboe in het onderwijs. Vestigingsdirecteur F. Verhoe ven wil het onderwerp dan ook ag/alphen a/d rijn - Alphenaar die prtierbommen voor op- ling zorgde bij het Al- dcnl} grand café Choices, ff wellicht af met een mil- De officier van justitie leren voor de Haagse ik, mede omdat de ver- at (een bedrijf leidt, slechts te celstraf voor poging ilag en aanranding van ibezoekster op 30 ladat de Alphenaar met [jarige Boskoopse hand- it het café was gezet, lij terug met vier mor- len. Twee daarvan liet bij Choices exploderen, ook hebben gedreigd n naar binnen te gooi- iar een uitsmijter maakte et explosief afhandig. IR4 washington/anp - De Ameri kaanse president George Bush heeft zijn volle vertrouwen uit gesproken in de voorzitter van de beurswaakhond SEC, Harvey Pitt. Bush zei dit gisteravond op een ingelaste persconferentie op het Witte Huis. Democratische en Republikein se leden van het Amerikaanse Congres willen dat Pitt opstapt. Hij zou te langzaam en te lauw hebben gereageerd op de boek houdschandalen in de Verenig de Staten. Maar volgens Bush heeft Pitt hard zijn best gedaan om frauduleuze praktijken aan te pakken. De SEC-topman ligt al enige tijd onder vuur. Sinds eind vorig jaar bleek dat energieconcern Enron grootschalig had ge knoeid met de boekhouding, zijn met grote regelmaat nieuwe schandalen aan het licht geko men. Voorbeelden daarvan zijn Tyco International, Xerox en re centelijk WorldCom. De Securi ties and Exchange Commission (SEC) treedt daar niet adequaat tegen op, zo vinden de critici. Pitt is vorig jaar benoemd door president Bush. De bedrijfsjurist is net als de president een Repu blikein. Bush staat ook persoonlijk aan kritiek bloot. Als Texaans zaken man zou hij het zelf niet zo nauw hebben genomen met de regels. Begin jaren negentig ver kocht Bush tegen een gunstige prijs een groot pakket aandelen van het bedrijf waar hij mededi recteur van was. Journalisten (advertentie) En nog veel meer voordelige camping-artikelen! textielSupers JAAR voorzichtig benaderen. „We kondigen geen voorschriften af, of iets dergelijks. Maar de ver trouwenspersoon heeft wel in vrij algemene termen beschre ven hoe wij tegen de kleding van leerlingen aankijken. Vervolgens vragen we in het artikel aan de leerlingen en ouders om zelf eens na te denken over wat strandkleding is en wat voor kle dingstukken geschikt zijn voor school." De vertrouwenspersoon vraagt zich in het artikel af of die blote en strakke kleding niet onnodig onrust veroorzaakt. „De hormo nen kunnen ook zonder dit soort uitdagingen al zo tekeer gaan." Ook wordt de gebruike lijke repliek van leerlingen - 'Ik mag toch zeker zelf weten wat ik aandoe' - ter discussie gesteld. „Je mag ook niet zelf weten of je te laat wilt komen, of je rotzooi op de grond gooit, of je in de les zit te telefoneren, of je een an der treitert." Voor zover bij Verhoeven be kend is er op de Mariënpoel straat nog nooit een klacht over te blote kleding ingediend. „Door het onderwerp nu aan te kaarten hopen we dat ook in de toekomst niet mee te maken. We willen dat voor zijn." De mode wordt steeds bloter, con cludeert de vestigingsdirecteur. „Vijf jaar geleden hebben we een hele discussie gehad over het naveltruitje. Maar zo kun je de truitjes die ze nu dragen echt niet meer noemen. In de afgelo pen jaren zijn ze nog veel korter geworden en de taille van de broeken en rokken veel lager." Ook op andere scholen in Lei den vallen de zwoele zomer- trends in de mode op. Het steeds bloter wordende mode beeld is een probleem, beaamt ook rector A. Hendriks van het Vlietland CollegeNet als op het Bonaventuracollege verschijnen ook op zijn school leerlingen in 'strandkleding' in de leslokalen. Op het Vlietland College staat de kleding van leerlingen echter niet ter discussie, zoals op de Bona-vestiging aan de Mariën poelstraat De in februari be gonnen rector A. Thomassen van het Stedelijk Gymnasium is echter wel van plan om het on derwerp een keer te bespreken op school. „Maar dat zal dan wel volgend jaar worden." Pagina R3: 'Ik denk al jaren: bloter kan niet' r r jffriuiiÉJiL 4." g%v, •'^ssSjg legden de affaire gisteren weer aan Bush voor. De president herhaalde dat de SEC de zaak heeft bestudeerd en geen aanwijzingen van misbruik heeft gevonden. Vandaag houdt Bush in New York een toespraak voor top mensen van Wall Street om zijn plannen toe te lichten waarmee het vertrouwen moet terugkeren in Amerikaanse ondernemin gen. Beleggers zijn geschokt door de schandalen die het be drijfsleven momenteel beheer sen en verkopen massaal aande len waardoor de beurswaarde van bedrijven ineenschrompe len. Zeker sinds de onthulling van het telecombedrijf World Com dat zijn winst heeft opge pompt door kosten van ruim 3,8 miljard dollar als investeringen te boeken. In maart stelde Bush voor om bewindvoerders van onderne mingen verantwoordelijk te houden voor financiële nalatig heden en richtlijnen voor ac countants aan te scherpen. De Democraten in het Congres zien het plan van Bush als volstrekt onvoldoende. Ze willen dat een nieuw orgaan toezicht houdt op de handelswijze van accoun tants. Bovendien eisen ze dat accoun tantskantoren het goedkeuren van jaarrekeningen en het advi seren van bedrijven strict gaan scheiden. Pagina Binnenland: Commentaar Het duingebied tussen Wassenaar en Katwijk is de afgelopen maanden veranderd in een grote zandvlakte. Foto: Dick Hogewoning door Saskia Stoelinga en Pieter van Langevelde wassenaar/katwijk - De emo- ties over de kaalslag in het duin gebied Berkheide tussen Katwijk en Wassenaar lopen hoog op. De gemeente Wassenaar weigert voorlopig nieuwe vergunningen voor afgravingen af te geven. Ook de CDA-fractie in de Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land wil dat de rigoureuze afgra ving van de duinen tijdelijk wordt stilgelegd. Graafmachines zijn vorig jaar september begonnen met het afgraven van het gebied. Bomen en planten zijn verwijderd om een 'natuurlijke verstuiving' op gang te laten komen. De aldus ontstane 'grote, maagdelijke zandvlakte', zoals de stichting Duinbehoud het noemt, moet over een jaar of tien een nieuw natuurgebied vormen. Een ge bied met natuurlijke waterpar tijen en een verzameling plan ten als de pamassia en het rondbladig groen. Tijdens de vorige week gehou den Statencommissie vroeg de CDA-fractie om herbezinning. De ommekeer had te maken met de informatiebijeenkomst van 11 juni in Wassenaar. Een groot aantal inwoners toonde toen zijn bezorgdheid over de 'kaalslag1 als gevolg van de af gravingen van het gebied ten noorden van hotel Duinoord. De Wassenaarders wisten allang van de operatie, maar nu het werk in volle gang is, is de schrik hen toch om het hart geslagen. Volgens het CDA heeft de eerder verstrekte informatie over het project niet het beeld opgeroe pen dat nu in de praktijk valt te zien. Het CDA pleit daarom voor een betere communicatie met bewoners, strandbezoekers en de media. Bovendien wil de par tij nog eens goed bekijken wat de gevolgen van de afgraving zijn. „We horen zoveel kritiek vanuit Wassenaar dat we eerst eens beter onderzoek willen naar de gevolgen", zegt CDA- fractievoorzitter in Provinciale Staten Klein Breteler. „Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald." In een brief aan de provincie heeft de gemeente Wassenaar laten weten niet langer bereid te zijn vergunningen af te geven voor nieuwe afgravingen in de Wassenaarse duinen. Pas als er 'maatschappelijk draagvlak' voor nieuwe projecten ontstaat, wil de gemeente weer aan voort zetting van de werkzaamheden meewerken. Voor de afgraving van het duingebied Zwarte Pan heeft de gemeente echter al een vergunning verleend. De afgra ving van dit gebied begint na de zomer, maar zal op een andere manier plaatsvinden, laat een woordvoerder van de provincie weten. „We moeten de bewo ners meer betrekken bij de her inrichting van de duingebieden. Voordat we in de Zwarte Pan met werkzaamheden beginnen, is er meer draagvlak nodig." Volgens de fractie is het tijd voor een 'time-out' om betrokkenen meer uideg te geven. Pagina R3: 'Het is het mooiste stukje duin dat ik heb gezien' door Richard Mooyman schiphol - Op Schiphol is giste ren een vrouw gearresteerd die een wapen in haar handbagage vervoerde. Ook de twee mannen met wie zij reisde heeft de mare chaussee aangehouden. Het ge zelschap stond op het punt aan boord te gaan van een toestel van het Amerikaanse Delta Airli nes naar de luchthaven J.F. Ken nedy bij New York. De marechaussee wilde vanoch tend geen nadere gegevens over de identiteit van het drietal ver strekken. De achtergrond van het voorval is vooralsnog ondui delijk. „Het is een uiterst serieu ze zaak en we gaan dit heel goed onderzoeken", aldus een woordvoerder. Schiphol was de opstapplaats van de drie. De vrouw liep tegen de lamp bij de eerste veifigheidscheck na de paspoortcontrole. Volgens de marechausseewoordvoerder werd het wapen ontdekt met behulp van de x-rayscan. „Het systeem heeft goed gewerkt" Het vliegtuig is volgens de stan daardprocedure' onderzocht. Het toestel is met vertraging op gestegen. (advertentie) nternet-PC /MET CD-ROM/DVD-spher bollenstreek - De Bollen- teit in de Bollenstreek is het gro- voorbeeld milieu-investeringen streek heeft het smerigste te aantal kleine bedrijfjes dat relatief duur en worden om die slootwater van heel Neder- hier actief is. Daarvoor zijn bij- reden minder snel gedaan, land. Het water in de sloten is flink vervuild met meststoffen en bestrijdingsmiddelen die in de bollenteelt worden ge bruikt. Het gaat onder meer om fosfaten. Dat blijkt uit ge gevens van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Rijnland heeft toch al het slechtste water van Neder land. En het water in de Bol lenstreek is dan weer het slechtst in het uitgestrekte grondgebied van Rijnland. De kwaliteit van het slootwater is de afgelopen zes jaar wel ver beterd ten opzichte van een aantal jaren geleden. Op een schaal van 0 tot 10 - waarbij 10 de vervuiling is van 1996 - scoort het water in de Bollen streek nu ongeveer een 6,5. Het is al beter geworden, maar het cijfer zou nu eigen lijk een 1 moeten zijn, volgens de landelijke en Europese normen. In andere gebieden waar ook met de vervuilers van het wa ter wordt gepraat, zijn vol gens heemraad J. Versteegh de afgelopen jaren veel betere resultaten bereikt Een be langrijke reden voor het ach terblijven van de waterkwali- Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamnMnv 1, Straat Postcode Telefoon Plaats Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau öj automated» betting ts mjn Handtekening: 712141 40011 A V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl JLTEHTL

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1