KUNST CULTUUR 'Je ogen dicht doen en zingen' beeld en evenbeeld Werfpop wordt (even) zwerfpop He *han& derscheiding Haitink to re muziek bij ng* andpaviljoens etropolitan in dproblemen De ideale schoonzoon van Mali speelt op Werfpop Festival dit jaar op de Garenmarkt R5 Grard maakt extra baby voor beeld Van den Ende vestigt zich nu ook in Londen Het Witte Huis heeft ook een leesclub Hollywoodfotograaf Sid Avery overleden Ie p! ief, i dat v J en Leidse parade'. Zo villerij luidt de toepasselijke on- rtitel van de tentoonstelling eld en Evenbeeld', tot half tember in negen musea en mes te zien. Zo'n 45 ate- worden in een half jaar binnenstebuiten gekeerd een dwarsdoorsnede te len van hedendaagse nst. In deze wekelijkse se- stelt Leidsch Dagblad de nstenaar achter de doeken, Iden en installaties voor. s. Spi idaag: Koos van de Water. bepe it al; bel st me van' beschilderde langwerpige jet-prints van Koos van de ter hangen op ooghoogte gebi een panorama rondom de ima v oeker in een zaal van Ste el len. jk Museum De Lakenhal, (poe verzamel afbeeldingen die h aanspreken en verwerk de- lementen. In mijn hoofd iteren de verschillende ken samen tot een idee r een nieuw beeld. Met be- van de computer zoek ik r een formulering van die lenklontering. Op het mo lt dat ik daarnaar ga zoe- heb ik nog geen idee van ant die het opgaat, wel van aald materiaal dat ik erin ;ebruiken. De definitieve ameling beelden plaats ik weg bij elkaar. Ik print het ip dik tekenpapier, waarna aan elkaar ga schilde- komt bij mij op de laatste i. Ik ben meer geïnteres- in licht en donker dan in De basis van mijn werk ijd in grijstinten. Als ik al gebruik, dan is dat na lurig afwegen en pas in itste stadium. Vaak is het leen een transparante irzweem om een bepaalde ersch Fte benadrukken. Volgens rkeer 's kleurgebruik in kunst iruik k heel willekeurig. Ik zoek n ven r argumenten voor een in wai ir. Kunst gaat te snel de de- gs de itieve kant op, verwordt zo wan a ,eelden die ik als basisma- ]aal kies, kunnen van alles ling s i maar ik werk het liefst met het Enbare vormen, omdat orzag fbij de lading van zo'n n, wa dgaat meewerken. In een delen ike PI gevil oet| balie v L sre context verandert ook riginele betekenis van zo'n J d. Die betekenis vind ik 3 ngrijker dan dat een kunst alleen mooi of lelijk is. t moet spanning veroor- in, je moet een kunstwerk Hen 'lezen', zoals je een -i? ink. Foto: ANP - De Nederlandse diri- Bemard Haitink krijgt een zame koninklijke Britse on- tcheiding voor zijn verdien- neéin de muziek. Hij wordt og w de Britse koningin Elisa- ni® onderscheiden met een «heten Honorary Compani- if Honour, die maar eens in jaar jaar wordt uitgereikt, k vertrok in 1988 bij het irtgebouworkest en werkt ksdien in Londen als muzi- directeur van het Royal ra House Covent Garden. 1967 tot 1979 was hij eerste ;ent en artistiek leider van ondon Philharmonic. a# ink fc'V cert oeie es hap idwuk - Bij tien strandpa- n vo ens wordt zaterdag het rape rdwijk op Zee Festival ge- a h( Jen. Tussen 18.00 en 24.00 Ihjd klinkt er bij deze strandten- m! ive-muziek. Er wordt opge- ting en door C-Level, Nightlife IKeu lans Dulfer. Overdag zijn er a or lendemonstraties, pop hit j ast, kitesurfing en een op- ge, en van een shantykoor. jn A enl ad yi oote punl ei zijn. >rme ade zij rchil york - Het Metropolitan eum of Art in New York een zware financiële klap jen doordat minder toe- n de Verenigde Staten be- :n. Het museum houdt re- „ig met een daling in in- sten die tot 20 miljoen dol- an oplopen. Ondanks be gingen kan het tekort over oplopen tot 7,5 miljoen .j.r. In 2000 en 2001 bezoch- *r£?J rijf miljoen mensen het rr jum; dit jaar wordt dat 20 procent minder. Dat t vooral doordat toeristen p0..( uropa en Japan de VS mij- Habib Koité: „Mensen moeten begrip voor elkaar opbrengen. Openstaan voor eikaars cultuur." Foto: GPD door Gerrit van den Hoven bamako/leiden - Een slaperig dorpje op een uurtje rijden van de Malinese hoofdstad Bamako. Onder een boom verzamelt zich de plaatselijke jeugd. Of de kin deren niet een liedje kunnen zin gen van Habib Koité. Spontaan barsten ze los. Niet één, maar wel drie liedjes van Habib kennen en zingen ze. De Malinese superster had het enkele dagen eerder al gezegd. Hij is niet alleen populair bij een bepaalde groep, maar bij alle Malinezen. „Van acht tot tach tig, allemaal kennen ze mijn muziek." Zijn uitspraak wordt een dag later bevestigd als Koité met zijn groep Bamada speelt in de Pyramide, de nachtclub die hij bezit in het centrum van Ba mako. Het publiek is gemengd. Veel blanken; wat verdwaalde vakantiegangers en personeel van hulp- en diplomatieke orga nisaties in Bamako, maar ook veel oudere Malinezen. Malinezen met geld, want de entreeprijs (tien euro) is pittig voor Malinese begrippen. Maar Koité geeft wel waar voor dat geld, want het optreden duurt bijna vijf uur. Hij verzorgt een energiek en spetterend conceit. Fluweelzachte ballads, maar ook opzwepende ritmische num mers. Zijn hele oeuvre, vastge legd op de cd's 'Muso Ko' (1995) 'Ma Ya' (1998) en 'Baro' (2001) komt langs. Losjes en ontspan nen wordt gemusiceerd. Ook buiten Mali is de naam van Habib Koité bekend. De Ameri kaanse zangeres Bonnie Raitt bijvoorbeeld vroeg hem onlangs voor een bijdrage aan haar cd 'Silver Lining'. Koité (1958) leek eind jaren negentig zelfs op weg naar een sterstatus a la Youssou N'Dour, maar is de laatste jaren wat blijven hangen. Ook al om dat zijn meest recente cd in het westen minder werd ontvangen dan zijn eerdere platen. In zijn nieuwe huis in Bamako legt Koité uit dat zijn leven lang zaam aan het veranderen is. Steeds meer mensen wilden iets van hem. Met een verhuizing probeert de lange Malinees meer rust te krijgen. Eerst woonde hij met broers, zussen en hun kinderen in het centrum van Bamako. Nu is hij met vrouw en zijn kinderen naar een ommuurde ruime woning in de buitenwijken getrokken, ver weg van de hectiek van de hoofd stad. .Altijd was er wel wat", zegt hij. Op de rustige binnen plaats waar vogels kwinkeleren is een kleine overdekte ruimte gemaakt, waar Koité en zijn band elke maandag en dinsdag repeteren. Nog altijd hangen er dan drommen kinderen op de muur, maar hij kan er beter werken. Voor zijn laatste cd ontbrak het hem vooral aan tijd om goede nummers te schrijven. Steeds was hij aan het toeren. Hij moest schrijven in de toerbus of in hotelkamers. Ongebruikelijk voor Koité, die juist gewend was veel tijd te nemen voor het schrijven van nummers. Zo schreef hij bijvoorbeeld num mers voor de Fula's, een West- Afrikaanse nomadenstam van veehouders, door Koité betiteld als de 'cowboys van Mali'. „Wat ik dan doe, is interviews houden met die mensen en zo kom ik er achter wat belangrijk voor ze is. Zo is een nummer ontstaan over melk en het belang ervan." Koité maakte nummers voor de meeste stammen die Mali be volken, gezongen in hun eigen taal. Niet dat hij al die talen ook beheerst „maar ik weet wel wat ik zing". Hij probeert zo een brug te slaan tussen de diverse stammen. Mensen moeten be grip voor elkaar opbrengen, vindt hij. Openstaan voor el- kaars cultuur. Bij zijn optredens in het westen valt die nuance in het niet. Hij lacht zijn harde, knallende lach op de vraag of dat voor hem een probleem is. „Gewoon je ogen dicht doen en zingen." Hij schudt even zijn dreadlocks los. „In het westen leggen mensen meer nadruk op ritme en gevoel. Ik leg meestal wel uit waar num mers over gaan." Muzikaal gezien is zijn werkwij ze al even onorthodox. Koité ontwikkelde een eigen gitaarstijl, waarbij hij met zijn snarenin strument moeiteloos het geluid van de kora (21-snarige har- pluit) nabootst. Hij ontwikkelde die stijl nadat hij gevraagd werd als docent om klassieke gitaar te geven op de Institut National des Arts in zijn woonplaats. Koité, oud-student aan die aca demie, zei aanvankelijk nee op het verzoek, maar omdat met het vertrek van de oude docent dan ook het vak zou verdwijnen, ging hij toch overstag. „Dat be tekende wel dat ik me eerst zelf in de klassieke gitaar moest ver diepen. Ik moest het eerst zelf leren voordat ik het mijn stu denten kon uitleggen." Hij heeft zijn baan als docent nog steeds, al wordt het met zijn activiteiten in binnen- en buitenland wel steeds moeilijker om aan de ver plichtingen te voldoen. Habib Koité speelt zondag 14 juli om 18.00 uur op Werfpop in Leiden. door Theo de With leiden - Het was even schrik ken. De mededeling van de gemeente Leiden dat Werf pop dit jaar niet in het Van der Werfpark kan worden ge houden, hakte er flink in bij bestuur en medewerkers. „Even hebben we overwogen om het festival om te dopen in Zwerfpop", meldt Petra van Rossum, die met Moni que Franken het voorzitter schap bekleedt. Uiteindelijk is daar niet voor gekozen. De naam Werfpop gaat al twintig jaar mee en het oudste popfestival van Leiden wil de naamsbekendheid niet op het spel zetten. „We reke nen er ook op dat we volgend jaar kunnen terugkeren naar het Van der Werfpark", zegt Van Rossum. „De gemeente geeft geen keiharde garantie, maar het park blijft in elk ge val beschikbaar voor evene menten." De Garenmarkt is komende zondag het vervangende festi valterrein. Geen gras om languit in te liggen, maar een parkeerterrein. Weliswaar zonder auto's, maar toch. „Er rijn een paar vrijwilligers om die reden opgestapt, maar we hebben nog meer dan hon derd medewerkers over die bereid rijn dit ongemak een jaartje te slikken. Het is ge woon niet anders." Het Van der Werfpark onder gaat een opknapbeurt. Door de sterke verdichting van de grond dreigen de bomen te stikken. Als grote mensen massa's worden toegelaten in het park, wordt het probleem alleen maar verergerd. Er wordt nu drainage aange bracht, de grond wordt pneu matisch losgetrild en de bo venlaag wordt vervangen. Van Rossum: „Iedereen is erbij ge baat dat het park weer wordt hersteld." De co-voorzitter wilde met het festival in het centrum dinsdag 9 juli 2002 blijven. „Een ander park was wellicht een optie geweest Maar als we in bijvoorbeeld Cronestein waren neergestre ken, hadden we pendelbus sen vanuit de binnenstad moeten laten rijden. En het is maar de vraag of potentiële bezoekers die moeite willen nemen. Ze kunnen nu op de muziek afkomen. Bovendien blijven we op loopafstand van het station." De organisatoren doen hun best de Garenmarkt om te to veren in een echt festivalter rein. Er geldt een parkeerver bod en het gebied wordt met hekken afgezet Aan de west kant (de rijde van het Van der Werfpark) komen naast elkaar twee podia te staan. Die wor den om en om gebruikt, zo dat er altijd een podium be schikbaar is en er geen stiltes vallen tijdens het ombouwen. De aftrap wordt om 13.30 uur gegeven door de punkrock band Blakes 7. „Een bak her rie", luidt de omschrijving van Petra van Rossum. Ze verwacht dat Werfpop met acts als Habib Koité en Mi- mezine dit jaar opnieuw in staat is zo'n 15.000 bezoekers te trekken. „Zoveel mensen rijn er nooit tegelijkertijd. Het programma loopt tot elf uur 's avonds. Er is gedurende de dag veel verloop. Als je van dance en hiphop houdt, kom je 's avonds pas." Zelf is ze het meest benieuwd naar Babyjohn. „Ik hou wel van de electrofiink van die Belgen." Ook heeft ze hoge verwachtingen van de special guest. Ze verklapt vast dat het om Rude Boy gaat. „Zo'n mi litant rappertje van anderhal ve meter hoog. Hij wordt dé verrassing van het festival." Werfpop, zondag 14 juli, 13.30-23.00 uur, Garen markt, Leiden, met o.a. Smogus, Babyjohn, Habib Koité, Relax, Mimezine en DJ Roog, entree gratis. nis te zoeken. Het rijn vaak beelden uit de kunstgeschiedenis die me aan spreken. Ik scan van alles uit kunstboeken. Oude kunst is naar mijn mening het span nendst. Ik kies nu ook vaak voor beelden, die ik vroeger niet in mijn werk aandurfde. Gezichten van dichtbij bijvoor beeld. Als je alles wat er in het verleden al gemaakt is in je achterhoofd houdt, is het heel Amsterdam - Behalve in New York, Hamburg en Amsterdam heeft Joop van den Ende nu ook een vestiging van rijn thea terbedrijf Stage Holding in Lon den. Daarmee is de onderne ming gevestigd in de vier be langrijkste musicallanden van de wereld. Van den Ende richt te Stage Holding in 1998 op. Het bedrijf heeft wereldwijd 3000 werknemers in dienst en produceert onder meer theater producties en exploiteert diver se theaters. Stage Holding was al enige jaren actief op het Lon- dense West End. Het bedrijf wil binnenkort de musical 'Con tact' van Susan Stroman in de Britse hoofdstad ten tonele brengen. washington/gpd - Het ver- schijnsel 'leesclub' is een ra zendsnel oprukkend fenomeen. Ook het Witte Huis in Washing ton herbergt nu een groep lezers dat maandelijks bijeenkomt om de laatste boeken te bespreken. De 1600 PENN Book Club is eer der dit jaar opgezet door dr. Eric Motley, die de scepter zwaait over het personeel in George Bush' ambtswoning. Motley vindt een leesclub een prima re medie voor de staf van het Witte Huis dat weieens wil ontsnap pen aan de moordende dagelijk se stress. De club staat open voor elk personeelslid, van de president tot aan de stagiaire, en komt eens per maand bijeen voor het bijwonen van lezingen door auteurs. „Lezen is een plezier dat je in je eentje beleeft", vertelt Motley in het vakblad Publishers Weekly. „Maar toch bestaat de wens om dat plezier te delen met anderen en van gedachten te wisselen over boeken. En het uitwisselen van standpunten, daar gaat het hier toch voornamelijk om in het Witte Huis." Motley zegt dat er niet urenlang over boeken wordt gesproken. „Daar hebben we eenvoudig weg de tijd niet voor. We nodi gen vaak een auteur uit om te komen praten over rijn of haar boek." Inmiddels hebben al di verse schrijvers het Witte Huis personeel toegesproken. John Feinstein vertelde over rijn boek over basketbal door uni versiteitsteams, de acteur Kirk Douglas ging nader in op rijn autobiografie 'My Stroke of Luck', General Hal Moore sprak over We Were Soldiers Once and Young" en Richard Russo deed een boekje open over rijn met een Pulitzer Prize bekroon de roman 'Empire Falls'. Het is niet bekend of president Bush de leesclub frequenteert. den haag/gpd - De Belgische beeldhouwster Chantal Grard gaat onmiddellijk aan de slag om een nieuwe gipsen baby te maken voor haar kunstwerk 'Little bodies' op de manifesta tie 'Den Haag Sculptuur' op het Lange Voorhout. Vorige week werd door vanda len één van de vijftien onder plastic verpakte foetussen, die symbool staan voor het prille bestaan van de Europese Unie, onherstelbaar vernield. Het beeld werd van de sokkel ge rukt en kapot gegooid. De poli tie hield nog diezelfde nacht drie verdachten aan. Aanvankelijk overwoog de or ganisatie van 'Den Haag Sculp tuur' het kunstwerk in rijn ge heel van de expositie te verwij deren, bevreesd als men was dat het 'gat' in de compositie verdere vernielingen zou uitlok ken. Gisteren heeft men echter telefonisch overleg met de Vlaamse kunstenares gehad. Chantal Grard heeft toegezegd onmiddellijk een nieuwe baby te zullen gieten, opdat 'Little bodies' weer in oorspronkelijke staat kan worden hersteld. boek leest. Je koopt dat ook niet om alleen maar in de kast te zetten, je wilt weten wat erin staat. Het is jammer dat kunst vaak 'één ding' is, dat je in één oogopslag kunt omvatten. Het nodigt niet uit tot lezen. Daar om werk ik op zo'n raar for maat papier, 30 bij 100 centi meter. Met die lengte dwing je de kijker om van links naar rechts te kijken, om langer te blijven hangen en om beteke- Tekst: Coen Polack Foto: Hielco Kuipers los angeles - De vermaarde Hollywoodfotograaf Sid Avery is op 83-jarige leeftijd overleden. Hij leed aan kanker en stierf in een ziekenhuis in Los Ange les, zo maakte zijn zaakwaarnemer gisteren be kend. Avery vereeuwigde in de jaren vijftig en zes tig intieme momenten van beroemde filmsterren als Elizabeth Taylor, Marlon Brando en Humphrey Bogart. Avery was een van.de eerste fotografen die de persoonlijkheid van de Hollywoodacteurs toon de. Dat was bijzonder, omdat in die tijd de filmstu dio's hun acteurs van de buitenwereld afscherm den. Zo maakte Avery onder meer een beroemde kiek van Audrey Hepburn op haar fiets en met haar hond. Bekend is ook een foto van een sensuele Eli zabeth Taylor, badend in de zon op de set van de film 'Giant'. Deze huiselijke foto van acteur Hum phrey Bogart met vrouw, zoon en honden stamt uit 1952. Foto: Reuters/Sid Avery moeilijk om daar zelf iets aan toe te voegen. Nu gebruik ik gewoon materiaal van anderen die ik bewonder en ga daar verder mee aan de slag. Zie het als een sample of een citaat, al heb ik wel het idee dat ik de beelden zo vergaand bewerk, dat je het met goed recht geen citaat meer kan noemen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15