LEIDEN REGIO verkeer blijkt niet mogelijk et is het mooiste stukje duin dat ik heb gezienWeren zwaar Blote kleding gevoelig onderwerp op scholen leE Buurtbewoners kunnen meepraten over veranderingen in Leiderdorp er is één of andere an bezig geweest' Eysinga eden westen vaak wel positief over kale vlakte Wethouder kan belofte aan Achthovenerweg niet waarmaken Celstraf voor berovingen dorp maakt slordige jaarrekening ïrdorp verkoopt Dorpshuis jsr - Tjalling van Eysin- burgemeester en ere- an Oegstgeest, is op 2 :den. De familie heeft anatie in besloten teren bekend gemaakt, nga was tot zijn pen- gin 1979 elf jaar eerste in Oegstgeest. dinsdag 9 JULI 2002 ut - De plaatselijke P van Amnesty heeft jekenbeurs in Wasse- euro ingezameld. De Hg. iv was iets lager dan op iriutgelijke beurs vorig jaar al bchoten. door Eric Went leiderdorp - Hoe kan Leiderdorp de Munni- kenpolder beter benutten voor recreatieve doeleinden en welke voorzieningen moeten er komen rondom zwembad De Does. Deze vra gen legt het Ontwikkelingsbedrijf vanavond en donderdagavond voor aan bewoners van de Kerkwijk en de Oranjewijk. Directeur Broek man belooft de suggesties en opmerkingen zo veel mogelijk te verwerken in de W4-plannen. Het Ontwikkelingsbedrijf, een samenwer kingsverband tussen de gemeente Leiderdorp en het Voorburgse Bohemen BV legt de ko mende maanden de laatste hand aan een ste denbouwkundig plan voor de gronden langs de snelweg A4. Met dat plan moet Leiderdorp ruim 18 miljoen euro verdienen voor de ver diepte aanleg van de verbrede rijksweg. De grote lijnen van die plannen liggen vast. Zo wil de gemeente rond het tennispark De Mun- nik, bij het zwembad en tussen de jachthaven en de Mauritssingel huizen bouwen. Ook voorziet het W4-masterplan in twee nieuwe bedrijfsterreinen: Vierzicht en Bospoort. Volgens de directeur van het Ontwikkelingsbe drijf zijn de bijeenkomsten van vanavond en donderdagavond veel meer dan een formali teit „Er is genoeg te kiezen, want behalve de hoofdlijnen ligt er nog niets definitief vast. Met de buurtbewoners kunnen we bijvoorbeeld bepalen hoe hoog we gaan bouwen, en waar het wat meer of een beetje minder kan. Ook willen wij van de Kerkwijkers weten wat voor voorzieningen zij nog missen in de wijk, en eventueel willen toevoegen aan de nieuw te bouwen brede school aan de Ericalaan. En van de mensen uit de Oranjewijk willen we weten hoe we het recreatief gebruik van de Munni- kenpolder en het jachthavengebied kunnen stimuleren." De bijeenkomsten met buurtbe woners volgen op gesprekken met bedrijven, verenigingen, instellingen en organisaties die vanwege de W4-plannen moeten verkassen. Het is nog niet duidelijk welke bedrijven naar Leiderdorp komen om zich in het W4-gebied te vestigen. „We krijgen aanvragen genoeg, maar het is nog te vroeg om kandidaten af te wijzen of toezeggingen te doen", benadrukt Broekman. „Eerste inzet is om de huidige functies in het gebied te versterken. Dat bete kent dat we voor de locatie Elisabethhof den ken aan een soort zorgboulevard, ter onder steuning van het Rijnland Ziekenhuis en Ley- thenrode. Pas daarna kijken we of er ook nog ruimte is voor andere bedrijven van buitenaf. Zo hebben we een aantal verzoeken binnenge kregen van autobedrijven die zich daar dol graag willen vestigen. Uitgangspunt voor ons is dat we een kwaliteitsslag maken. Het moet namelijk wel passen, en meer samenhang ge ven in het gebied. Want nu is het nog te ver brokkeld." Vanavond praat het Ontwikkelingsbedrijf in de raadzaal van het gemeentehuis met bewoners van de Kerkwijk. Donderdag is het de beurt aan bewoners van de Oranjewijk om in de kantine van de jachthaven aan de Doeslaan hun zegje te doen. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. oen nge razi late iJnkonk 'in voorpagina ugd| - Een langsfietsende toe duidelijk tegen zijn Nier de afgravingen van P e5naarse duinen in Berk- n zjwat een kale bedoe- 1 8% hij. Zijn vrouw knikt, rootfe hun blik van de zand- 51^einden en rustig verder md. verlag' Van de duinen ten 'cer'van hotel Duinoord is te Js het gesprek van de )e it nieuwe fietspad links ^afgegraven gebied. Bij SCB met de uitleg over het st %at het echtpaar Van e Pu uit Zoetermeer aan- )ndl lezen. „Deze aanpak lt Msch", zegt meneer Van nne!„Ze brengen het terug Uurlijke staat. Dat veel !uit Wassenaar hier te- tan ik begrijpen. Van al machines kan je best tforden in een natuur- Maar het werpt zijn af." Zijn vrouw: „Je als een investering in q oojnst zien. En zo slecht m jj nu toch niet uit?" (eginnende begroeiing et p|bied lijkt deze opmer- -niljriitvaardigd. Even ver- fessen een man en vrouw c ujp een fiets naar het ï'ncfhtige landschap. „Het piste stukje van de dui- thier heb gezien", zegt [an Dijk. „Ik meen dat fe ziet overal groen, is echt afwisselend. Ik [Iel en daar zag ik dit ...juren bij de Betuwe, den wij er ook negatief i Maar het eindresul- idt alles. Ik snap dat er tegen zijn. Ze kij- uurlijk vaak tegen aan, hier eens in de zoveel jn. Maar over een paar iok de Wassenaarders wel van in." ideel van de aange- die niet uit de regio er net zo over. Op bij paviljoen De Dui- veel mensen naar het j gebied en praten er- Zanderig duinlandschap nabij Wassenaarse Slag. De meningen over de aanpak van de stichting Duinbehoud zijn verdeeld. Foto: Dick Hogewoning leiderdorp - Een verbod voor zwaar vrachtverkeer op de Acht- hovenerweg gedurende de avond en nacht zit er niet in. Dat is juri disch niet mogelijk, beweerde de Leiderdorpse verkeerswethouder Mac Gillavry (Groenlinks) gister avond. WD-raadslid P. Kanters had tijdens de gemeenteraads vergadering om zo'n verbod ge vraagd. „In februari hebben we na over leg met de omwonenden afge sproken dat we vrachtwagens van meer dan drie ton tussen 19.00 en 7.00 uur van de Acht- hovenerweg zouden we- ren. Waarom vind ik dat dan niet terug in de jongste verkeersmaat regelen", wil de Kanters weten. Volgens Mac Gillavry komt dat door de milieuvergunning van afvalver werker Vliko. „In die vergunning staat dat het bedrijf tussen vijf uur 's morgens en tien uur 's avonds met dit soort zware vrachtwagens mag rijden. Dan kunnen wij dat wel aanvechten, maar dat zou die vergunning al leen maar frustreren. Komt het tot een rechtzaak, dan leidt dat uitsluitend tot heel veel ellende. Winnen doen we dat in elk geval nooit." Een alternatief voorstel van Kanters, om de snelheid op de Achthovenerweg voor al het au toverkeer terug te brengen tot maximaal dertig kilometer per uur, is ook al niet haalbaar. „Op ontsluitingswegen is vijftig kilo meter per uur verplicht Dat is een regel waar ik weinig aan kan doen", aldus Mac Gillavry. Ook op het derde punt moest hij de WD'er Kanters gister avond teleur stellen. Of er alsnog flitspa len kunnen komen op de Achthovener weg, wilde de liberaal weten. „Het kost heel veel geld, en het middel is betrekkelijk", legde de wethou der uit. „Daarom proberen we het eerst zonder. Maar mochten de andere maatregelen niet tot resultaten leiden, dan komen die flitspalen er misschien als nog." over. Een klein jongetje vraagt aan zijn vader hoe het toch kan dat er overal gras, struiken en bomen staan, maar daar alleen maar zand. „Dat hebben ze ver nield", is het antwoord van de Wassenaarse man die niet met zijn naam in de krant wil. In het paviljoen vertelt mede werker W. Faber dat bij mensen die in het weekeinde naar de af gravingen komen kijken soms de tranen over de wangen lo pen. Hij vertelt over de man die veertig jaar in dat deel van de duinen heeft gewerkt, en die nu met lede ogen aanziet hoe 'zijn kindje' wordt vermoord. „Er is iets geknapt in hem", zegt Fa ber. Eigenares De Ruyter vertelt over de 25 jaar dat ze in het paviljoen werkt Voor haar is niets ingrij pender dan de graafmachines die hun werk doen 'en de na tuur verwoesten'. Voor het pa viljoen is de afgraving ook een drama, want de omzet loopt te rug. „De mensen kunnen door deze standverstuivingen vaak niet meer op het terras zitten." Faber klaagt over het zand. „Dat komt door alle kieren en gaten binnen", zegt hij. „We hebben alles hermetisch afgesloten, maar met een beetje wind komt al het zand er gewoon door heen. Een drama. Ik ben geen man die alleen maar emotioneel denkt. Die kwibus van een bio loog heeft me uitgelegd waarom dit nodig is, maar ik vind dat hij geen enkel zinnig argument heeft. De natuur moet terug naar zijn oorspronkelijke staat. Ja hallo, geef je fout dan toe en ga dan geen rivierwater hier fil teren waardoor er slib ontstaat. Dat heeft zijn weerslag op de flora en fauna. Geef je fout toe en stop met dat filteren. Dan herstelt de natuur zich ook weer. En nu is het maar afwach ten of het project na tien jaar is Dat de CDA-fractie in Provincia le Staten pleit voor het tijdelijk stilleggen van het werk maakt de medewerkers van het paviljoen ook niet echt tevreden. „Na tuurlijk moet het stoppen", zegt Faber. „Maar voor het gebied hier is het al te laat." Vanuit het paviljoen is een man te zien, die zijn fiets naast zich heeft neergelegd. Hij blijft mi nutenlang staren naar het afge graven gebied. Dan pakt hij hoofdschuddend zijn fiets weer op, stapt op en rijdt weg. den haag/leiden - Een 18-jarige Leidenaar die in de stad meer dere mensen beroofde is door de Haagse rechtbank veroor deeld tot anderhalf jaar cel. De verdachte had al negen overval len op zijn naam staan en was hiervoor meerdere malen door de kinderrechter veroordeeld. De verdachte overviel op 16 fe bruari in het centrum van Lei den een man, die hij zestig euro en een pinpas afhandig maakte. Een aantal dagen later beroofde hij een junk van twintig euro. De officier van justitie eiste een cel straf van twee jaar waarvan acht maanden voorwaardelijk. De rechtbank legde een iets lagere straf op. ik, i ipril lijn Ma et I i zi' tij. té ge le l ent. ysiel 5t." ovdTent derl - 'Slordig, onzorg- nochalant'. Met die ïst liratte Groenlinks frac- ort. er Honnef gisteravond e Ml op de Leiderdorpse Lideing samen. Toch stem- heetinks, met de overige g mltijen, schoorvoetend elent financiële jaarverslag Moijuder Roest. De oppo- Zijdat niet. le g66-raadslid Van Gurp voot tijd gestoken in het laar fouten in de jaar- En de voormalige be- bom had er heel wat „Toen ik daar vorige le commissie voor de zeven vragen over :n de getallen met- punten aangepast." iorzitter Weeda langer zijn twijfels luwbaarheid van de cijfers. „Toen we de eerste keer over deze getallen praatten kreeg ik direct het gevoel, dat er één of andere Hans Kazan mee bezig was geweest. Het zijn geen reusachtige fouten die we ont dekt hebben, maar al die dinge tjes bij elkaar wekken bepaald geen betrouwbare indruk." Ook oppositieleider Langenberg (WD) was kritisch. De collegepartijen waren milder van toon. „Er zijn onnodige foutjes gemaakt, maar ze zijn niet dramatische", zei Honnef (Groenlinks). Wethouder Roest deelde die mening. „Die slordig heidjes geef ik direct toe. Maar ze waren ook weer niet zo be langrijk dat de verlies- en winstrekening moest worden aangepast." Hij beloofde beter schap. „We hebben een stempel van de accountant op de jaarre kening. En daarmee moeten we het maar doen." Leiderdorp doet huis aan de Kerklaan flop. Het karakteristie- iat leeg sinds het be- iitpaar Dieseraad t jaar verhuisde naar dfaark. Een publieke het gebouwtje niet meer. efijk wilde wethouder kebouw verhuren aan hsinstelling. „Maar er i belangstelling voor." pal met het gemeente- "kelingsbedrijf dat de i voorbereidt, is af- Pan zouden we de huur moeten verlagen, en dat vond ik niet zakelijk." Volgens de CDA-wethouder is het pand circa 450.000 euro waard. „Omdat het nu op onze begroting drukt met een jaarlast van ruim 20.000 euro is mijn voorstel om het te verkopen. De buren hebben belangstelling voor het pand. Daar ga ik eerst mee praten. Mocht dat niet tot resultaat leiden, dan stel ik voor dat we naar een makelaar stap pen en het Dorpshuis, net als het gemaal aan de Tollenaersin- gel, via een open inschrijving verkopen." elke zomer weer ongelijk." Op de Vrije Schoolgemeenschap Rudolf Steiners speelt de pro blematiek van te blote kleding niet. Directeur B. van Dam heeft ook een duidelijke opvatting over welke kleding wel en niet op school gedragen wordt „Je hebt schoolkleding, strandkle ding en uitgaanskleding. Alleen die eerste categorie trek je aan naar school. Als hier iemand te bloot op school verschijnt be spreken we dat met de leerling. Maar dat gebeurt eigenlijk nooit." De directeur denkt dat dat te maken heeft met de rela tief kleine omvang van de school - slechts 300 leerlingen - en met het feit dat veel leerlin gen al sinds de kleuterschool met elkaar in de klas zitten. „Ze kennen elkaar allemaal al zo lang. Ze hoeven zich daardoor denk ik minder op uiterlijkhe den te onderscheiden. Ook denk ik dat de leerlingen elkaar wel enigszins bijsturen als ze tfe' bloot op school verschijnen." Die indruk heWïen de andere schoolleiders niet. Hendriks noch Verhoeven noch Thomas sen hebben ooit opgevangen dat bloot een maatstaf is waarop leerlingen elkaar onderling cor rigeren. De leerlingen zijn met betrekking tot het uiterlijk juist voor een zeer grote mate van vrijheid, merkte Verhoeven op uit de reacties die hij kreeg na dat de kwestie op het Bona was aangekaart. Van de leerlingen verwacht hij op dit vlak dus geen initiatieven. Een schooluniform is in Neder land geen serieuze optie, weet Verhoevens collega Hendriks. Volgens hem is het wachten is op een modetrend die een wat 'stijvere look' voor staat. „Maar zoals ik al eerder zei, ik kan daar geen peil op trekken. Ik ben be nieuwd waar ze volgend jaar mee komen aanzetten." door Marijn Kramp vervolg van voorpagina: leiden- Popsterren als Britney Spears, Shakira en Jennifer Lo pez dicteren met hun videoclips het modebeeld. Diepe decolle tés in truitjes die net onder de borsten eindigen en broeken die ver onder de heupen hangen en nog maar amper boven de schaamstreek uitkomen. En naast lang en halflang is ook ul tra-mini weer hip op rokkenge- bied. Voor de schoolleiding van het Bonaventuracollege aan de Ma- riënpoelstraat is het aanleiding om de vaak weinig verhullende kleding in de klaslokalen ter dis cussie te stellen. Overigens zon der kledingvoorschriften op te stellen, benadrukt vestigingsdi recteur F. Verhoeven van de Leidse school. Rector A. Hendriks van het Vlietland College zit al 36 jaar in het onderwijs en heeft al veel modetrends meegemaakt. Het steeds bloter wordende mode beeld is een probleem, beaamt ook Hendriks. „En op scholen is dat inderdaad een heel gevoelig onderwerp." Hendriks: „Als de temperatuur 2 graden stijgt ko men ze hier al binnen alsof het vakantie is. Toch hebben wij nog nooit iemand naar huis ge stuurd met de mededeling dat er maar eens een trui aangetrok ken moet worden." Op het Vlietland College staat de kleding van leerlingen ook niet ter discussie, zoals op de Bona- vestiging aan de Mariënpoel- straat sinds kort wel het geval is. Ook bij het Stedelijk Gymnasi um in Leiden staat te blote kle ding nog niet op de agenda. De in februari begonnen rector A. Thomassen is echter wel van plan om het onderwerp een keer te bespreken op school. „Maar dat zal dan wel volgend Leerlingen dragen steeds vaker ook op school kleding die weinig verhult. Foto: Mark Lamers jaar worden, want de leerlingen zijn nu al vrij en beginnen dit jaar pas weer vrij laat en dan is het zomerseizoen al nagenoeg voorbij." Rector Hendriks volgt het voor beeld van de Bona-vestiging en het Stedelijk Gymnasium vol gende zomer waarschijnlijk niet. „Wij hebben volgend schooljaar onze handen vol aan een actie tegen zwerfvuil in en om de school. Dat gaan we echt hard aanpakken. Eerst die vervuiling maar eens terugdringen, voor dat we inzetten op een ander normen en waarden-thema." Te blote kleding is voor Hen driks bovendien een stuk inge wikkelder als thema dan zwerf vuil. „De vraag is of je op school iemand lastig valt als je bloot ge kleed bent of niet. Oftewel, wan neer is kleding aanstootgevend? Ik denk dat dat bij pubers niet snel het geval is. Zij dragen be paalde kleding omdat ze op zoek zijn naar hun vorm, hun identitéit. Experimenteren met het uiterlijk hoort erbij." Daar onder vallen ook de leerlingen die wekelijks van haarkleur ver anderen, of die de zwarte gothic-look aanhangen. „Dat is ook iets waarover mensen hun wenkbrauwen fronsen en ter loopse opmerkingen maken. En dat is van alle tijden. Neem de jaren zestig. Toen liepen we toch ook collectief voor joker?" Dat neemt overigens niet weg dat er bepaalde fatsoennormen zijn waaraan ook experimente rende pubers zich hebben te houden. Hendriks: „Maar waar die grens precies ligt is een lasti ge vraag. Het moet geen nudis- tencamping worden, dat is dui delijk. Maar het is een glijdende schaal. Zoals dat ook het geval is met de mode. Ik denk al jaren: het kan niet bloter. Maar ik krijg

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13