GELOOF SAMENLEVING 7 Ooit komt er een Bart Zoetstraat in Sassenheim :n De Mooij nu al weg als wethoutfe Joodse en Marokkaanse jongeren rond de tafel 'Apostel was een vrouw' Heineken-onWoerdeg Meijer is in de Heer Slachtoffers seksueel misbruik in Canada willen paus ontmoet? WEKEN VOOR 22,00 Bin Laden als Satan DUIN BOLLENSTRËEK Rijnsburger kampt met Werkstraf Noordwijker \f gijzeling en mishandeling Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 dinsdag 9 JULI 2002 Eyi Jed buif anC amsterdam/anp - Acht joodse en acht Marokkaanse jongeren gaan vanavond in Amsterdam samen eten om elkaar te leren kennen en ervaringen uit te wis selen. Aanleiding voor de ont moeting is de verontrusting on der jongeren over het toene mend antisemitisme, de nega tieve beeldvorming over de is lam en het onbegrip over min derheden in Nederland. Het etentje in een kosjer restau rant in het Joods Jongeren Cen trum in Amsterdam is georgani seerd door de jongerenorganisa tie van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CiJO) en de Marokkaanse jongerenor ganisatie Towards A New Start (Tans). S. Kukenheim van CiJO weet uit ervaring dat een ont moeting in informele sfeer on derlinge vooroordelen kan weg nemen. Ze hoopt dat het etentje de weg vrijmaakt voor meer ge zamenlijke activiteiten in de toe komst. Het aantal uitingen van antisemitisme in ons land is vo rig jaar aanzienlijk toegenomen, zo bleek eind mei uit het jaar verslag van het CIDI. Volgens het rapport zijn veel Marokka nen daarvoor verantwoordelijk. Het imago van de islam liep on langs weer een deuk op toen bleek dat radicale imams in en kele moskeeën in Nederland de vernietiging prediken van de vij anden van de islam. Ook ver heerlijkten de voorgangers het martelaarschap en verdedigden ze het recht van moslimmannen om hun vrouw te slaan. londen - Een van de apostelen die het evangelie van Jezus ver breidden, was een vrouw. Ze heette Johanna, maar haar naam werd door latere, middel eeuwse bijbelvertalers verman nelijkt tot Junias. Over deze op vatting vindt momenteel een discussie plaats binnen de An glicaanse Kerk, aldus dagblad The Times. De visie dat Junias in feite een vrouw was, wordt gehuldigd door prof. Richard Bauckham, nieuwtestamenticus aan de Schotse universiteit van St. An drews. Volgens hem heeft de apostel Paulus haar erkend. Ze werd door Paulus in zijn brief aan de Romeinen (16:7) zelfs als 'vermaard/aanzienlijk onder de apostelen' beschouwd. Johanna was bij Maria Magdale- na toen deze het lege graf van Jezus ontdekte. Haar naamsver andering - van het Hebreeuwse Johanna naar het Latijnse Junias - sloot volgens Bauckham aan bij de gewoonte van de toenma lige Romeinse cultuur van haar woonplaats Tiberias. Het is niet voor het eerst dat door theologen Junias wordt ge zien als een vrouw. Wel nieuw is het verband dat gelegd wordt met Johanna, die de sociale bo venlaag in Tiberias vertegen woordigde, wat heeft bijgedra gen aan de verbreiding van het Evangelie. De 'ontdekking' van prof. Bauckham laat volgens The Times zien dat de samenle ving in Jezus' dagen minder par- triarchaal (door mannen be heerst, red.) was ingesteld dan vaak gedacht. Prof. Bauckham heeft zijn visie neergelegd in een rapport geti teld 'Junias de apostel'. Op de anglicaanse generale synode zal het als discussiestuk dienen. Zijn studie haalt een streep door een visie die sinds het jaar 400 de boventoon voerde. Hoewel de bekende geleerde Hiërony- mus de apostel Junias be schouwde als een vrouw, werd later in de Middeleeuwen haar naam consequent aan die van een man verbonden. De vraag is nu of Johanna en Ju nias dezelfde persoon was. Als deze vraag bevestigend wordt beantwoord, heeft dit invloed op het denken over de vrouw in het ambt, meent The Times. timisoara - Osama bin Laden, met drietand, gezeten op een vliegtuig, op een muurschildering in een oosters-orthodoxe kapel. Het icoon werd kort na de aanslagen van elf september aangebracht in de militaire kapel van Timisoara in Roemenië. Bin Laden verpersoonlijkt in de voorstel ling het zuivere Kwaad. Foto: EPA door Henk H J. van As noordwijk/utrecht - Frans Meijer, in 1983 een van de ont voerders van de Freddy Heine- ken, is al jaren een diepgelovig mennonitisch christen. Hij gaat, sinds hij enkele jaren geleden werd aangehouden, in de ge vangenis in Paraguay voor in de diensten en ziet zichzelf als groot zondaar. „Zijn bekering is geen bereke nende 'stunt', maar zeer geloof waardig. Hij loopt er zelf niet mee te koop." Dat zegt dominee Joop Spoor uit Utrecht, de rei zende predikant van stichting Epafras. Spoor, die wereldwijd Nederlanders in buitenlandse gevangenissen opzoekt, heeft al een paar jaar veel contact met Meijer, die uit Nederland is ge vlucht. Meijer kreeg hier twaalf jaar cel voor de ontvoering van de Noordwijkse biermagnaat Heineken in 1983. In 1985 ont snapte hij echter uit het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Spoor zocht Meijer meermalen op in Paraguay en wordt vaak door hem gebeld. „Dan houden we op zijn verzoek telefonisch op afstand een gebedssamen komst." Al een jaar lang praat Meijer met Spoor over zijn uitle vering naar Nederland. „Ik wil voor mijn misdaad betalen", zegt Meijer volgens de predi kant. Spoor weet ook waarom Meijer niet eerder vrijwillig naar ons land kwam om zijn straf uit te zitten. Hij heeft in Paraguay een nieuw bestaan opgebouwd met vrouw en kinderen. Zov\| zijn Paraguayaanse vroi den een eigen zaakje. Fr/ patatboer, zijn vrouw 1: kledingwinkel. Zijn hoorde al tot de grote ft tische Kerk van Paragi is volgens Spoor het i weest tot zijn bekering, it hij kort na de ontvoeri de Nederlandse cel, al b de vraag hoe hij voor zijn misdaad in het rëT komen. Meijer had toeni ten met een voorgangel pinkstergemeente. Toen hij in 1985 ontsn; landde hij eerst in Bra; was Frans, zo vertelde! Spoor, zijn geloof we(" Maar een half jaar latei ontmoeting met zijn Lq, vrouw in Paraguay, r^nv steeds sterker overtuigdi misdaad en schuld. D^t er, zegt Spoor, niet toe zich vrijwillig aangaf bij^r tie. Meijer hoopte op eeu^ leven en was actief in zi^at Duitse immigranten gew^ kerk, een van de grootf rooms-katholieke kerk«Lj( Zuid-Amerikaanse land Dat Meijer zich niet verw uitlevering, heeft zeker verdiepte geloof te jg j meent Spoor. „De Rechter is nu voor hernam langrijker dan de aardse^ m seft zijn schuld juist te. God en zit vaak in de pu hij zich een groot zondj Hij begrijpt ook dat I ders hem alleen kennef grote crimineel." ottawa/toronto - afp/anp - Canadese verenigin gen van slachtoffers van seksueel misbruik door priesters willen een ontmoeting met paus Johan nes Paulus n tijdens zijn komende bezoek aan de rooms-katholieke Wereldjongerendagen in To ronto. Dat hebben acht vertegenwoordigers van die organisaties gevraagd in een brief aan de Vati caanse ambassadeur (nuntius) in Canada. Zo'n persoonlijke ontmoeting zou volgens hen voor de paus een mogelijkheid zijn om te tonen hoe begaan hij is met het lot van de Canadese slachtoffers. Hoeveel dat er zijn is niet bekend. De 37-jarige David Gagnon, directeur van de vereni ging SNAP, schat hun aantal op 10.000. Gagnon werd op 15-jarige leeftijd misbruikt door een priester. De paus is van 23 tot 29 juli in Canada. De Wereldjongerendagen leiden overigens moge lijk tot een müjoenengat in de begroting van de Canadese bisschoppen, die garant staan voor het. evenement. Oorzaak is dat de opkomst lager uit valt dan verwacht. De organisatie heeft inmiddels ongeveer 200.000 deelnemers geregistreerd, ter wijl ze rekening hield met 350.000 en aanvankelijk zelfs 750.000. De woordvoerder van de organisatie wijt het lage aantal aanmeldingen vooral aan vliegangst als ge volg van de aanslagen van 11 september. Als de Wereldjongerendagen inderdaad 100.0( ren minder trekken dan verwacht, kan uitkomen op 6,2 miljoen euro. De vorige Wereldjongerendagen, in het 2000 in Rome, trokken in totaal twee miljij nemers. De tweejaarlijkse megamanifest eerder plaats in onder meer Frankrijk, Spanje, Polen, de Verenigde Staten en Is tiel ..ure dei L N jed 'rs nu hii L] De wielrenner Bart Zoet uit Sassenheim ging een grote toekomst tegemoet. Volgens zijn collega's zijn er na de Tweede Wereldoorlog geen tien renners geweest die harder konden fietsen. De gouden me daille in de ploegentijdrit op de Olympische Spelen in 1964 moest een springplank vormen naar een glanzende profcarriè- re. Maar het ging helemaal fout. Tien jaar geleden overleed de Sassenheimer op 49-jarige leef tijd. Volgens de officiële lezing aan een hartkwaal, maar in werkelijkheid stierf hij aan een combinatie van alcoholisme, verdriet, eenzaamheid en die erfelijke hartkwaal. Volkskran t-] oumalis t Gijs Zandbergen reed zelf ooit op de racefiets en heeft Bart Zoet ge kend. Van diens alcoholpro bleem hoorde hij pas na Zoets dood. Zandbergen voelde zich schuldig dat hij de vriendschap met Zoet heeft laten verwateren en schreef daarom het boek Het zu re leven van Bart Zoet. Maar ook omdat hij belangrijk is geweest voor de Ne derlandse wielrennerij. Binnenkort is het tien jaar geleden dat Zoet overleed. Het huurgraf in Sassenheim moet binnen afzienbare tijd worden geruimd. Zandbergen: „Het boek komt daardoor net op tijd. De man aan wie Neder land heeft te danken dat het, zestien jaar na Fanny Blankers Koen, eindelijk weer eens een gouden Olympische medaille behaalde, heeft dan geen ge denksteen meer. Bart Zoet be- Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 staat dan tenminste nog op pa pier." Bart Zoet was een stamgast in café De Twee Wezen in de Hoofdstraat in Sassenheim. Zit tend aan de bar had hij steevast een fluitje bier in zijn stevige vingers, met grote rouwranden. Dat kwam omdat hij op het land werkte. Afgelopen zondag werd in het café een avond ge houden, waarin de voormalige profwielrenner centraal stond. Zandbergen las voor uit zijn boek en mensen die hem heb ben gekend vertelden over rijn leven. Het café was stampvol. Volgens Zandbergen had Zoet grote kwaliteiten. „Maar hij had een zwak karakter. Dat wil zeg gen, zwak in verhouding tot rijn lichaam. Bart Zoet was uitzon derlijk sterk. Daardoor is er in rijn persoon een onevenwich tigheid ontstaan die hem de das heeft omgedaan." Het leven lachte Zoet aanvankelijk toe. Hij won als jong broe kie de ene na de andere koers. Zijn va der had grote plannen en maakte hem lid van het Leidse Swift. Daar maakte hij kennis met de notaris zoon Gerben Karstens. De twee raakten uiteindelijk bevriend. De vriendschap vormde de basis voor het goud in Tokio. Karstens was de regisseur en Zoet de gangmaker. Na rijn scheiding met Marian van der Vlugt ging het bergaf waarts. Zoet kon het niet ver kroppen dat rijn vrouw een re latie aanknoopte met een ande re prof: Cees Bal. Gedesillusio neerd streek Zoet neer in rijn geboorteplaats Sassenheim, waar hij ging werken in het be drijf van rijn broer Nico. Met plaatsgenoten stapte Zoet hij la ter nog wel eens op de fiets. Ze zagen de man die ooit furore maakte, aftakelen. „Zelf besefte hij donders goed dat rijn leven in een duikvlucht naar beneden ging. Vooral de laatste maan den, toen hij die tweede hart aanval had gekregen. Die man was alles kwijt: rijn huwelijk, rijn zelfrespect en vooral rijn gezondheid. Niet meer kunnen sporten, dan was het leven zin loos", zegt Robert Tilli, een van de fietskameraden van Zoet. De avond in De Twee Wezen was een mooi eerbetoon vol gens organisator Edmond öf- ner, ook al een ex-fietsvriend van Zoet. Hij was vooraf bang dat de nadruk op de 'zure kant' kwam te liggen. Maar de verha len over hoe hard Zoet heeft kunnen fietsen, hadden de overhand. En eerlijk is eerlijk, ook rijn zwakke karakter kwam ter sprake. Schrijver Gijs Zandbergen maakte van de gelegenheid ge bruik om de aanwezige wet houder Tijdeman te vragen om de naam Bart Zoet voort te la ten leven. Zandbergen kreeg de belofte dat Sassenheim 'ernstig gaat nadenken' om in de toe komst een straat of plein naar Bart Zoet te noemen. Het boek geeft het leven van Zoet juist weer. Er was een 'goede' maar ook een 'foute' kant aan de Sassenheimer. De titel wekt echter de indruk dat het leven van Zoet louter zuur is geweest. Het eind was zuur, maar daarvoor beleefde Zoet toch ook prettige momenten. Daarom had de titel anders moeten luiden, met de inhoud zelf is verder niks mis. Voor de liefhebbers is het zelfs verplich te kost. Gijs Zandbergen: Het zure leven van Bart Zoet. Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar. ISBN: 90 388 8753. Prijs 14,90 euro. Rob Onderwater door Anton Diedrich vervolg van voorpagina rijnsburg - Wethouder Riekus de Mooij van Rijnsburg vertrekt eerder dan hij van plan was. De dokter en de neuroloog gaven hem weinig keus meer. De arts had de populaire wethouder voor de verkiezingen van maart al aangeraden zich uit de plaat selijke politiek terug te trekken. Op verzoek van rijn partij, het CDA, deed De Mooij toch nog een keer mee. Hij trok inder daad, zoals de christendemocra ten hadden gehoopt, veel voor keursstemmen. De Mooij wilde ook wel weer wethouder wor den, maar verbond daar een ter mijn aan van maximaal twee jaar. Dat bracht hij later terug tot één jaar, ook al op dringend doktersadvies. Nu blijkt ook dat niet haalbaar. „Net na de verkiezingen in maart kreeg ik van de neuroloog te horen dat het (in-) spannende werk een zeer nadelige invloed heeft op mijn spieren L wen. Daarom heb ik, ii met de fractie, in april) mijn nieuwe termijn brengen tot 1 jaar. Ma>C is ook dat me niet schrijft De Mooij in ring. „De afgelopen tijdjj ken dat mijn boog té g staat. Met name de b( gen over de gemeenteL J indeling, hebben fysieru chisch hun tol geëist." In juni is hij, na ovejfei burgemeester Van der weken met verlof gegfr op adem komen, was h| n Maar bij thuiskomst Vat herstelperiode te kort. er 1 ke toestand van De Ml o een langer wethoudemg de weg. „De dokter hedin zegd: ga eerst nog mtije twee maanden heient fii doen", zegt De Mo*ud doen we dan maar." Zijdal le afscheid van de g56-: raad staat gepland vooitiji ber. (aai iin den haag/noordwijk - De gij zeling van rijn dochter en mis handeling van rijn vrouw is een 51-jarige Noordwijker gisteren bij de Haagse rechtbank op een werkstraf van 240 uur en een jaar voorwaardelijke celstraf ko men te staan. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van officier van justitie. De man moet eveneens een boete van 2500 euro betalen. Dat is lager dan de geëiste vijf tigduizend euro door de officier. Deze vroeg een zo hoge boete omdat hij voor de Noordwijker eigenlijk een celstraf in gedach ten had. Door geen celstraf te ei sen zou de man volgens de offi cier rijn bedrijf kunn zetten waardoor hij ii c blijft genieten. Door kan de man een deel v« komsten inleveren. De Noordwijker kon jaar niet verkroppen vrouw hem had verlat november gijzelde hij dochter en dwong adres van haar moedeibo] burg te vertellen. Daar de Noordwijker een sleurde hij rijn echtgei buiten. De vrouw werd p< to van de man totaal geslagen. Achteraf zei lie wijker veel spijt te hefijk zijn uitbarsting. gel ïsi b tal kk

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12