LEIDE Gemeente zit Portaal dwars bij woningverkoop fan der Werfpark gaat op de schop Het weer Karlsruhe. We wonen in Leiden' Ji REGIO 4 'Vals' bericht wekt onrust bij Crucell PvdA steunt zoals verwacht alsnog het burgemeestersreferendum rapte inbreker fit met buit jitersbaas gehouden R1 Leiden tegen afstoten van 114 huizen in Merenwijk en Stevenshof mdrmatieavond over Rijn Gouwe Lijn ontspoort volledig RB904M MM Leids biotechbedrijf maakt 'misschien' winst in 2006 ïoit komt er t Zoetstraat Sassenheim iupermarkt de grond jk gemaakt !- Een bewoner van de krgerweg heeft gister bij thuiskomst een in- joverlopen. Toen de dief rdes huizes zag, sprintte leur uit, sprong op een i maakte zich uit de voe- Je richting van Oegst- Üit de woning zijn onder en paar verrekijkers, een konnee en een paspoort nomen. De inbreker wist k binnen te komen door lm te forceren. De politie heeft gister- i- ondanks hevig verzet [verdachte - op het ker- lein aan de Beestenmarkt (jarige Leidenaar ingere- )e jongeman zou kort n aanhouding op de raat een 19-jarige stads- [hebben geslagen. De ing van de vechtpartij is [t bekend. dinsdag 9 JULI 2002 door Robbert Minkhorst leiden - Woonstichting Portaal wil 114 woningen in de Leidse Merenwijk en de Stevenshof ver kopen. De vele miljoenen die de verkoop moet opleveren, inves teert Portaal onder meer in on derhoud en renovatie van andere complexen. Of de corporatie haar zin krijgt, is nog onduidelijk. De gemeente ligt dwars. Het college heeft het ministerie van vrom ge adviseerd om Portaal geen toe stemming te geven. Portaal ver koopt de verkeerde woningen in de verkeerde wijk, stelt wethou der H. Buijing (PvdA/volkshuisvesting). Portaal verwacht niet dat het voornemen tot verkoop tot be roering leidt onder de bewo ners. „Huurders vragen er zelf om: Gaat het nog wel door? Het ministerie van vrom heeft al ge zegd dat ze het een goed idee vinden", laat woordvoerster Y. Griffioen weten. Portaal heeft aan de (demissionair) minister van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting toestemming moeten vragen. Hij beslist bin nen veertien dagen. Het gaat om woningen in de dure huursec tor, aan de Veenbes in de Me renwijk en in drie straten in de Stevenshof: de Mary Zeldenrust- weg, de Joke Smitstraat en de Anna Reynvaanstraat In de Me renwijk wil Portaal 59 apparte menten en acht eengezinswo ningen verkopen. In de Stevens hof zijn het 47 eengezinswonin gen. De woningen zijn nog geen tien jaar oud. Bewoners die liever huren, kun nen dat gewoon blijven doen. In eerste instantie biedt Portaal de huizen met korting te koop aan: voor tien procent onder de marktwaarde. Die aanbieding loopt tot het najaar. „We willen dat voor eind oktober de over dracht is", zegt Griffioen. „Daar na vervalt de korting." Zodra de corporatie toestemming heeft van de minister, licht ze huur ders verder in. Hoewel Portaal niet wil zeggen hoe hoog de verkoopprijs wordt, kan de verhuurder rekenen op een miljoenenopbrengst. „Het zijn goede woningen die goed geld op moeten brengen, waar mee we dan weer andere activi teiten betalen. Dit stond al heel lang op ons wensenlijstje", al dus Griffioen. „We doen het niet uit geldnood, maar we kunnen het geld wel goed gebruiken om in andere complexen te steken." Portaal zit met de erfenis van de vroegere WBL opgescheept: veel verouderde of slechte wonin gen, die weinig inkomsten ople veren, maar wel duur in onder houd zijn. In 1999, toen de WBL opging in Portaal, zat de wo ningbouwvereniging in grote fi nanciële nood. Was de fusie niet doorgegaan, dan had de WBL enkele duizenden woningen moeten verkopen. De woningen in de Merenwijk en de Stevens hof stonden toen op de lijst van dat rampscenario. De gemeente verzet zich tegen de verkoop. Wethouder H. Buij ing (PvdA/volkshuisvesting): „Ik kan me best voorstellen dat Por taal dit wil. Het zijn huizen aan de bovenkant van de markt en dus is het lucratief. Inderdaad moeten de verhoudingen tussen huur en koop beter, maar in de Merenwijk en in de Stevenshof speelt dat minder. De uitdagin gen liggen juist elders: in Noord, en in Zuidwest. Verkoop van woningen moet meer plaatsvin den in wijken waar de sociale huur is oververtegenwoordigd." Leiden heeft daarom aan de mi nister geadviseerd om Portaal geen toestemming te geven. Buijing wil ook eerst met alle corporaties afspraken maken over 'een betere verdeling van huur- en koopwoningen door de wijken'. Zolang die er niet zijn, wil de wethouder niet dat een corporatie op eigen houtje opereert. Portaal verweert zich met het verwijt dat de gemeente geen lo kale woonvisie heeft „Boven dien is het rijksbeleid om huur woningen te verkopen. Daarbij is ons voornemen al verkoopbe leid van drie, vier jaar oud", al dus Griffioen. „We hebben al een mondelinge toezegging van Vrom. Ik denk dat de gemeente van goeden huize moet komen om de minister op andere ge dachten te brengen." (advertentie) www.hetnet.nl rt Minkhorst Als de beschonken man het woord heeft gekre- hij zich niet meer be- Wethouder Alexander [1 moet ingrijpen als de in van zijn ambtenaren rt. „Gebazel", _jvvt de man even later. Jrt niet! Dit is de Sovjet dat", zegt hij weids ge- naar de zaal, „is vee." amatieavond over de -nS jwe Lijn is bedoeld om igrip te kweken, om te at de buurt vindt en nog n. Maar de bijeenkomst rt volledig. 0 imst is groot. Zo groot, aandagavond in de kan- 1 korfbalclub Sporting stoelen bij moeten, p helpt een handje mee. leen onderwerp waar ik jang aan hecht", bekent r o rijn openingspraatje. Het ïr de sneltram van Gou- (Leiden, die de gemeente Lammenschansweg, de lat en de Steenstraat wil (pen. Omwonenden uit de Professorenwijk zijn tegen. Pechtold: „Waar zijn we nu mee bezig?" Inderdaad, wordt in de zaal beaamd, maar dat is niet wat de wethouder bedoelt „We zijn nu met de provincie aan het kijken waar het tracé moet lo pen. Een paar dingen zijn mis gegaan." In de communicatie bijvoorbeeld. Pechtold wil met een schone lei beginnen en hoopt op coulance van de wijk. Dat valt tegen. De buurt is niet gekomen om op nieuw naar dia's uit Karlsruhe of Heilbronn te kijken, waar ook een sneltram door de binnen stad rijdt, of om een obligate, oppervlakkige uiteenzetting van het gemeentelijk standpunt aan te horen. „Harder", schalt het van achter uit de zaal als Henriëtte Noord hof, projectleider van het Leidse tracé, haar presentatie houdt. „Ik kan het niet horen", roept een volgende. „Nog een keer", zegt een ander. En als er een sheet komt „Hoger." Het lijkt wel alsof de buurtbewoners zijn gekomen om de boel te sabote ren. Noordhof kan amper haar ver haal afronden. „Noem nou eens argumenten waarom hij door de binnenstad moet Ik hoor alleen maar dingen als 'overwegende dat'. Het is gebakken lucht." Boudewijn Leeuwenburgh, di recteur van LB (lightrail) Mobili ty, en speciaal door de gemeen te ingehuurd om de avond te leiden, schiet te hulp. „Daar gaan we zo op in." „Dat hoop ik dan wel", klinkt het snerend. „U doet alsof het een fait accompli is." De zaal pikt het niet en gooit het programma overhoop. De be schonken man windt zich nog één keer zo op, dat hij van Mark Wagemakers, lid van het Comité Behoud Lammenschansweg, stilletjes te verstaan krijgt dat hij zich gedeisd moet houden. Even later verdwijnt hij. Pechtold komt nog even aan het woord als iemand opheldering wil over het artikel in deze krant van die dag. „Daar is geen woord Chi nees aan: mijn voorkeur is een tram door de binnenstad." Tijdens de presentatie van Thed van Leeuwen van het actiecomi té blijft het muisstil. Later zal hij complimenten krijgen voor zijn 'gedegen verhaal'. Leeuwen burgh kondigt dia's aan en de zaal weet meteen waar het op uitdraait „Niet weer Karlsruhe. We zijn hier in Leiden." Op boe geroep na klinkt vrijwel elk an der afkeurend geluid. Leeuwen burgh praat onverstoorbaar ver der. Fijntjes wijst hij erop dat al eerder een tram over de Lam menschansweg ging. Die haalde wel 70 kilometer per uur. De nieuwe tram, die volgens bewo ners veel te hard zal rijden, haalt hooguit 50 kilometer. In Saar- brücken is de tram juist mislukt, omdat hij om het winkelgebied heen rijdt Maar Leeuwenburgh mag zijn presentatie niet afmaken. „Dit heeft toch geen zin?" De ge meente zou dan niet luisteren naar tegenargumenten, de zaal wil geen argumenten vóór ho ren. „Dan gaan we wat anders doen", reageert Leeuwenburgh en hij haalt de flip-over te voor schijn. Wat volgt is een bombar dement aan vragen. Leeuwen burgh schrijft ze allemaal op, Pechtold belooft ze te beant woorden. Hij kondigt bovendien aan dat hij een website opent waar mensen met vragen te rechtkunnen. De mogelijkheid voor een refe rendum houdt Pechtold open - wat in tegenspraak is met een eerdere uitlating. Zaken als ge luid, milieu, veiligheid, bredere bruggen of bovenleiding aan het stadhuis komen nog uitgebreid aan de orde, zegt de wethouder toe. „Voor mij is de avond ge slaagd", sluit hij uiteindelijk af. Hij meent het, zo blijkt bij na vraag. „Dit een vervelende avond? Absoluut niet Als je alle brieven leest, de mensen hoort, die je met dit plan in het hart raakt, dan weet je dat mensen er even goed voor gaan zitten. Na een uurtje vrij schieten op de wethouder en vooral op de poli tiek, werd het toch rustig. Een groep zal ik nooit overtuigen. En voor één groep zal het ook geen verbetering zijn, die tram. Maar ik heb te maken met 117.000 in- napbeurt van het Van rfpark begint morgen, ïeente houdt nog wel om de arm omdat veer een vereiste is om klus te beginnen. Maar de weersvoorspellingen weinig fout gaan. it er in het park gebeu- 9 ilgens de gemeente is ge- dat de structuur van de lag van de grond in het et goed is. De grond is t, waardoor er niet vol- zuurstof bij de boom- komt, en daardoor de bomen niet goed. ien kan het water niet chtii fschr igen ERRft, per geld' ezen te verbeteren neemt de ondi allen gemeente een aantal maatrege len. Het gaat hierbij om het ge deeltelijk vervangen van de bo venlaag van de bodem door grond met een betere structuur, het verbeteren van de water doorlaatbaarheid van de bo dem en het verbeteren van de doorwortelbaarheid van de grond, volgens een informatie brief van de gemeente aan om wonenden van het park. Tot slot krijgen 35 bomen in het park een onderhoudsbeurt; zij worden gesnoeid 'ter verbete ring van de huidige kwaliteit en de toekomstige ontwikkelings mogelijkheden'. Het klinkt indrukwekkend, maar het drama van het Plant- De idyllische rust in het Van der Werfpark wordt binnenkort wreed verstoord. Foto: Wim Dijkman Öe Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van dë stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 soen ligt nog vers in het geheu gen. Daar werden bij opknap- werkzaamheden zoveel fouten gemaakt, dat het park daarvan nog steeds niet is hersteld. Zo werd de grond dermate diep omgespit dat wortels van bo men beschadigd raakten. De fi naal mislukte opknapbeurt van het Plantsoen had een politieke rel tot gevolg. Dat het bij het Van der Werfpark opnieuw mis te echter niet waarschijnlijk. Volgens de gemeente is het Van der Werfpark heel anders dan het Plantsoen en worden er in het park tussen Garenmarkt en Doezastraat 'heel specifieke' maatregelen genomen. Zo wordt de bovenlaag deels ver vangen, komt er een drainage en wordt de grond pneuma tisch omgespit. Injecties met structuurverbeterende stoffen moeten de bodem verrijken en verder wordt opnieuw gras in gezaaid. Afhankelijk van de weersomstandigheden zijn de werkzaamheden half septem ber afgerond. Maar er is ook slecht nieuws voor de bezoekers van het park. Tijdens het werk is het stukje groen in het Leidse centrum namelijk niet of slechts gedeel telijk toegankelijk Dat wordt dus ergens anders het boter hammetje in de zon opeten voor mensen die in de binnen stad werken. Ook Werfjpop moet wijken. Het popfestival is zondag op het parkeerterrein aan de Garenmarkt Voor de zwervers en alcoholisten die het park als thuisbasis hebben, ver andert er weinig. Zij waren sinds bouwbedrijf Jobo met de bouw van appartementen aan de Garenmarkt is begonnen, toch al 'verhuisd' naar de bus halte op de Korevaarstraat Eric-Jan Berendsen bij een abonnement van EUR 2,95 p/mnd. Op alle vervolgtikken krijgt u 10% korting, gebaseerd op KPN BelBasis. Ga naar Primafoon, Blokker, Megapool of bel 0800-1581 voor de gratis cd-rom Internet wordt pas leuk als je mee kunt doen. door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechnolo giebedrijf Crucell is in rep en roer geraakt door een interview dat directeuren Leon Kruimer en Dinko Valerio hebben gege ven aan een verslaggever van de Dow Jones. In dit artikel, dat gisteren onder meer te lezen was op de site van de AEX, stond dat Crucell in 2006 winstgevend zal zijn. Woordvoerster Louise Dolfing van Crucell ontkent echter stel lig dat de directeuren zo'n uit spraak hebben gedaan en stuur de vanochtend een persbericht de wereld in om de mededeling te ontkennen. Volgens Dolfing is het onmoge lijk om precies te zeggen wan neer Crucell daadwerkelijk winst gaat maken. „Dat is afhankelijk van de bedrijven waaraan wij li centies hebben uitgegeven. Pas als zij met producten komen die het goed doen op de markt voor medicijnen en farmaceutica, zullen zij ons licentiegeld beta len. Het jaar 2006 is puur een verwachting, misschien gebeurt het al wat eerder. Wij willen on ze aandeelhouders geen valse verwachtingen voorspiegelen." Het lijkt moeilijk voorstelbaar dat zo'n ogenschijnlijk onschul dige mededeling het bedrijf zo in verwarring brengt Toch is er wel degelijk iets aan de hand. De biotechnologie moet het hebben van geduldige investeer ders die zich niet laten leiden door winstverwachtingen op korte termijn. Het ontwikkelen van nieuwe vaccins en medicij nen duurt namelijk jaren en is buitengewoon duur. Daar komt nog eens bij dat de risico's groot zijn: veel producten sneuvelen in de laatste fase voordat ze op de markt komen, bijvoorbeeld omdat ze bijwerkingen hebben. Miljoeneninvesteringen zijn dan voor niets geweest Crucell, maar ook de andere Leidse biotechbedrijven, doen er daarom alles aan om het ver trouwen van hun aandeelhou ders te behouden. Hun investe ring zit immers voor jaren vast in het bedrijf en de kans dat zij alles kwijtraken, is soms bijna even groot als de kans dat zij er ooit geld uitkrijgen. Naarmate het moment van winstgevend heid langer uitblijft, worden de aandeelhouders steeds zenuw achtiger. Zij verhogen dan de druk op de directie om sneller met positieve resultaten te ko men. Cmcefls directie vreest dat zij vast komt te zitten tussen productontwikkeling op lange termijn en de eisen van de aan deelhouders op korte termijn. De afgelopen tien jaar hebben vooral Amerikaanse aandeel houders de druk op onderne mingen om voortdurend winst gevend te zijn, enorm verhoogd. Van kwartaal tot kwartaal hou den zij de cijfers bij en het ge ringste slechte nieuws kan al aanleiding zijn om aandelen massaal te dumpen. De boek houdschandalen op Wall Street van de afgelopen weken (World Com) hebben dan ook alles te maken met de behoefte om de aandeelhouders positieve resul taten te tonen, zelfs als die er niet zijn. Ook Crucell voelt de druk van ongeduldige aandeelhouders. Om die reden laat directeur Va lerio geen gelegenheid onbenut om te zeggen dat een investe ring in Crucell er één is voor de lange termijn. Crucell publiceert maandag zijn resultaten over het tweede kwartaal. Aandelen Crucell stonden vanochtend ruim twee procent hoger op 4,49 euro. leiden - Leiden mag hoogst waarschijnlijk eind van dit jaar opnieuw naar de stembus, dit maal om een burgemeester te kiezen. Er is sinds gisteravond officieel een ruime meerderheid in de gemeenteraad te vinden voor een zogeheten burgemees tersreferendum. De PvdA-fractie besloot haar eerdere standpunt tegen de bur gemeestersverkiezing te wijzi gen. De partij sluit zich daarmee aan bij de andere voorstanders van een burgemeestersreferen dum: D66, Groenlinks, SP, Leef baar Leiden en LWG/De Groe nen. Een verrassing is de omslag van de PvdA niet eind vorige week al liet fractievoorzitter C. Broey- er weten dat de PvdA haar me ning over het burgemeestersre ferendum zou moeten wijzigen nadat de achterban was geraad pleegd. Het merendeel van die achterban (58 procent van de mensen die reageerden) bleek het niet eens te zijn met het eer dere standpunt van de PvdA dat een burgemeestersverkiezing meer na- dan voordelen heeft in de gemeenteraadsvergade ring van morgen stelt de politiek het profiel voor de nieuwe bur gemeester vast Naar alle waar schijnlijkheid kan de sollicitatie procedure, die loopt via de commissaris van de koningin, in september beginnen. Uit die procedure rollen uiteindelijk de twee beste kandidaten. De Lei- denaars mogen vervolgens tus sen die twee kiezen. Als het refe rendum eind dit jaar plaats heeft, krijgt de stad op zijn vroegst begin 2003 een nieuwe burgemeester.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11