LEIDEN REGIO Goed jaar zwembad De Does 'Als je gokt is het net of je zelf meedoet 'We zijn niet zenuwachtig, maar het is wel spannend' Fusie corporaties leidt tot 'uniek manifest' over zeggenschap huurders neren lopen j auto's sium >ndwater ren in debat juderen Toekomstverwachting somber Oproer in Julianastraat Workshop over Parkinson Laurentius doet recordpoging met mega-jeugdkorps de zomermaan- 9 Bijenkorf tijdelijk rd in een bonte 'ereld met heel schillende soor- ::he beesten. Het een dierentuin kooien. Dus heel nnend maar niet '|k. vano je bij de Beesten-1 5 gratis buttons I van pluche knuffels. f ook bij e van tenminste 15.-1 itenboel afdeling. I ^enJe alle 50! Inleveren I tenfn met 16 'uli 2002I enbosch of Groningen nkorf-zet de toon. ijenkorf h- iar - Drie Wassenaarse zijn gisteren aangehou- aat zij op de Rijksstraat- i* auto's liepen. Getui- Jn de jongeren bezig en uwden de politie. Te- ,16- en een 17-jarige .yerd proces-verbaal op- Een 19-jarige jongen n strafbare feiten ge- n mocht na verhoor en. pikuur e Voortbrug ir (st - Wie vragen heeft p^ouw van de Lange ög, die de nieuwbouw- lijjgeest met de Lange Oegstgeest gaat verbin- igjjdie snel beantwoord ifgen wordt een inloop- sofnst gehouden in het defum Poelgeest. (Dat jdevoet van de tijdelij- Haar wijk). Van 17.00 Stö.30 uur zijn vertegen- xi, jrs van de gemeente en jnimer aanwezig om vra- tende Lange Voortbrug te ïnprden. en - In Voorschoten bitnsdagavond een da|m gehouden over -i t|er. De gemeente ltten vindt het belang- zfedewerkers van pro- dterschappen en inwo- wafoorschoten daarover 2s thten wisselen. Dit ge- Lgej de hand van een aan- insfogen. Het ligt in de la een actieplan te ont- n om de grondwater- weftiek te bestrijden. Het lij bi wordt gehouden in ig lichts- en Baljuwhuis 'ghfom acht uur. der env T - Jongeren vinden |/fcr 'de oorlog' maar N ouderen discrimine- (lan jongeren. Maar r pitn van tegenwoordig er lpgoïstischer en ego- eleer ingesteld dan vroe- isteval was. Drie wille- eeffillingen uit een veel ocqe. In Oegstgeest gaan iman ouderen hierover U 1 debatteren. Inde pridn 'Lagerhuisdebat', li eerder over 'Op- Oegstgeest' werd ge- rordt onder leiding eur Anton Vermet Sjlingen College 1 gediscussieerd over 'le vooroordelen en !n. Burgemeester E. van Klink, wethouder h O Stam en wijkagent 'onemen zitting in de )wintig ouderen en tijgeren gaan de strijd mies gebeurt woens- vanaf 20.30 uur in intecentrum aan de 'advertentie) door Robbert Minkhorst leiden - Leidse huurders krijgen grote invloed bij de totstandkoming van de fusie tussen de woningcorporaties Ons Doel, De Sleutels en Zijl en Vliet uit Leiden. Ze houden die invloed op het beleid als de fusie doorgaat. „We zijn en worden er nadrukkelijk bij betrokken", zegt Ton Dupuis, voorzitter van Huurdersorganisa tie Ons Doel (HOOD). De zeggenschap is vastgelegd in een manifest. Huurders krijgen een stem bij het onderhoud aan woningen, voor de 'maatschappelijke ver ankering' van de nieuwe corporatie en in het beleid van de directie. Dat laatste gaat zelfs zo ver, dat de huurdersorganisaties een van de drie commissarissen mogen voordragen in de toekomstige raad van toezicht. „We hebben het een en ander weten te berei ken waarvan wij denken dat we daarmee vóór de kraam langs kunnen", meldt Dupuis. „En het is niet de eerste keer dat uit de handen van huurdersorganisaties iets komt dat spraakma kend is. Verleden jaar is een sociaal statuut opgesteld en van kracht geworden tussen ons, de corporaties en de gemeente. Een statuut dat veel positieve stof heeft doen opwaaien." In het statuut staan de rechten en plichten van verhuurders en hun klanten. Zo is er een gede gen regeling bij gedwongen verhuizing, bij voorbeeld vanwege sloop of renovatie. Daarbij hoort een forse vergoeding. De drie corporaties zijn akkoord met het Huurdersmanifest. „Wij denken dat het, en dan druk ik het voorzichtig uit, nogal vooruit strevend is", zegt Dupuis. Zijn collega's Ali van Houten (Zijl en Vliet) en Frederique Magez rijn al net zo trots op wat is bereikt De Woon bond is dat al evenzeer, blijkt. Aan de hand van een 'fusiemeter' mat de koepelorganisatie de betrokkenheid van huurders. De Woon bond gaf een 9 als rapportcijfer. De fiisiegesprekken lopen trouwens voorspoe dig. De drie huurdersorganisaties hopen dat het na de verloving ook tot een huwelijk komt, net als de nieuwe wethouder wonen overi gens, PvdA'er Hans Buijing. Zij allen vinden dat met de fusie de Leidse volkshuisvesting en de huurders het beste rijn gediend. Er ontstaat dan een corporatie met meer dan tienduizend woningen. Hoe groot de tegenstand in de achterban is is nog lastig in te schatten. Gevoelig ligt de struc tuur van de fusieclub. Dat moet een stichting worden. Ons Doel is dat al, Zijl en Vliet en De Sleutels rijn nog verenigingen. Een vereniging geeft huurders een direct stemrecht en daar mee een tastbaar bewijs van rechtstreekse in vloed. Maar in de praktijk hebben juist de huurders bij Ons Doel meer te vertellen. door Eric Went leiderdorp - Het bezoekersaan tal van het Leiderdorpse zwem bad De Does zit nog steeds in de lift. Vorig jaar gingen er 122.000 zwemliefhebbers langs de kassa, tegen 113.000 in 2000. Toch ver wacht manager R. Pielstroom dat de groei er nu zo'n beetje uit is. Hij sluit zelfs een daling van het aantal bezoekers niet uit. Boven dien nemen de kosten van het zwembad de komende jaren fors toe. Maar het zwemkaartje duur der maken is wat hem betreft nog niet aan de orde. De grootste bezoekerswinst voor De Does kan worden toege schreven aan een sterk gestegen verkoop van meerbadenkaarten. Waren dat er in 2000 nog 21.840, vorig jaar waren dat er bijna 30.000. „Kennelijk rijn mensen tot het besef gekomen dat het goedkoper is als ze vaker komen zwemmen", redeneert Piel stroom. Dat ze vaker willen ko men, zegt bovendien iets over de kwaliteit van de voorzienin gen en het aanbod van De Does, redeneert hij. Dat activiteitenaanbod vormt namelijk die andere belangrijke 'poot' van de bezoekerswinst in 2001. „Met name door activitei ten als aquajoggen, aquarobic en aquavaria hebben we vorig jaar veel extra bezoekers getrok ken, die nog rijn blijven hangen ook", analyseert de zwembad- manager. Het aantal bezoekers van de zogenaamde begeleide activiteiten is daarmee op 40.000 gekomen, een absoluut record. Toch riet Pielstroom voor de toekomst ook serieuze bedrei gingen op het zwembad afko men. Zo werken de 'buren' van De Zijl aan een metamorfose van hun bad. „Nu hebben we in de weekenden nog veel klanten uit Leiden. De vraag is of dat straks zo blijft. Ek sluit een lichte bezoekersdaling niet helemaal uit." Een andere bedreiging komt van de gemeente. Zo wil Leiderdorp op de huidige parkeerplaats van het zwembad woningbouw ple gen, en de ingang verplaatsen naar de achterkant. „Zo'n ver andering met alle toeters en bel len betekent nogal wat. Dat kan natuurlijk heel goed een nega tief effect hebben op ons bezoe kersaantal." Extra punt van zorg is dat de be langrijkste kosten van het zwembad zienderogen toene men. „Onze grootse kostenpos ten rijn de energielasten en de salarissen van het personeel. Juist deze twee stijgen het meest. Bovendien moeten we fors meer premie gaan betalen voor allerlei verzekeringen. Zo is er vorig jaar brand geweest in een aantal zwembaden, en is er in baden in de regio vijf keer in gebroken. Dat zie je meteen te rug in de premies." Toch hoeven zwemliefhebbers de komende jaren niet dieper in de buidel te tasten, verwacht Pielstroom. „Tot nu toe hebben we alles netjes binnen de begro ting kunnen houden. De kaart jes rijn nauwelijks duurder ge worden en we hebben niet om extra geld gevraagd bij de ge meente. Maar komt het resul taat werkelijk onder druk te staan, dan ontstaat er een nieu we situatie. Mijn inzet is dan in elke geval dat bezoekers daar niet de dupe van moeten wor den." alphen aan den run - De poli tie Alphen moest in de nacht van zaterdag op zondag verster king aanvragen om de gemoe deren in de Julianastraat tot be daren te brengen. Even na slui tingstijd van de kroegen werd het onrustig in de straat. Nadat een 21-jarige Alphenaar in de kraag was gevat begonnen steeds meer jongeren zich met de situatie te bemoeien. Agen ten werden beledigd en be schimpt. Een 19-jarige en een 18-jarige maakten het zo bont dat ze mee moesten naar het bureau. Een vijftal agenten heeft een aanklacht ingediend tegen die twee leiden - De Parkinson Patiën tenvereniging in deze regio houdt op 18 juli een workshop over deze riekte in het Bonaven- tura College aan de Burggraven- laan. Op de bijeenkomst rijn zo wel leden als niet-leden van de vereniging welkom. Parkinson is een 'trilriekte', waarbij in hoog tempo bepaalde hersencellen afsterven. Bekende patiënten rijn prins Claus en oud-bokser Mohammed A1L Mensen die de riekte hebben, hebben vaak baat bij bewe gingstherapie. „Aangepaste oe feningen leiden tot goede resul taten", meldt de uitnodiging voor de workshop. door Pieter van Langevelde warmond - Lange rijen voor de kassa's van het wedkantoortje. Want waar wed strijden rijn met paarden, wordt gegokt. In Warmond was het zaterdag tijdens de 114e kortebaandraverij niet anders. „Als je niet gokt is er niets aan en ben je het hier na drie races al zat." Vier uur lang schieten de paarden onder het toeziend oog van de ooievaars bij huize Oostergeest over de Warmondse Herenweg. Voor de gelegenheid ligt er zand op het wegdek. Af en toe stuift dat zand bij het passeren van een paard op en stuift het publiek naar achteren. „In mijn haren. Precies in mijn haren", zegt een 4-jarig meisje verontwaardigd als ze een paar korrels over zich heen krijgt. „Een supermooie baan", vindt pikeur Andries van der Blonk uit Assendelft. „Hij is mooi vlak. Er rit wel een klein bochtje in, maar daar heb je geen erg in." Over de sfeer in Warmond is de 59-jarige Van der Blonk wat minder enthousiast. „Vaak maken kortebaandraverijen deel uit van een feest Dan is ernaast kermis of zo. Dat heb je hier niet." De 77-jarige Jan de Leeuw bekijkt het an ders. „Het publiek is hier gezellig. Elders maak ik het wel mee dat de electriciteits- draden van de geluidsinstallatie worden doorgeknipt. Dat gebeurt dan onder in vloed van de drank." De Leeuw, die door iedereen wordt aangesproken met 'ome Jan', was zelf 45 jaar pikeur en assisteert nu bij alle kortebaandraverijen als aanja ger. „Ik moet ervoor zorgen dat de paar den op tijd bij de start rijn. Vroeger ont stond er veel te veel vertraging. Wil je het publiek een beetje vasthouden, dan moet het allemaal snel gaan." „Klaarmaken. Op uw plaatsen. Een-twee- drie, af', klinkt het de hele middag door de speakers. De paarden komen twee aan twee de baan op en moeten twee keer achter elkaar lopen. Wie beide races wint, gaat door naar de volgende om loop. Als allebei de paarden een race winnen, moet een derde race de beslis sing brengen. Wanneer een paard te snel start of galoppeert, heeft het de race ver loren. In vier omlopen moet blijken welk van de 24 paarden vandaag het snelst is. Verrassend veel aanmeldingen rijn er voor de 114de editie van de Warmondse kortebaandraverij. Had de organisatie vorig jaar de grootste moeite om achttien paarden bij elkaar te krijgen, nu hebben zich 43 pikeurs aangemeld. Aangezien aan een kortebaandraverij maximaal 24 paarden kunnen deelnemen, moeten 19 paarden worden uitgeloot. De uitslagen van de races worden door het massaal toegestroomde publiek gre tig genoteerd. Veel toeschouwers doen dat, omdat ze zelf op één of meer paar den hebben gewed. „Als je niet gokt is er niets aan en ben je het hier na drie races al zat. Maar door een gokje te wagen heb je zelf het gevoel datje meedoet." De be dragen die worden ingezet rijn klein. Slechts een enkeling zet meer in dan tien euro. „Gokken is belangrijk voor de paar densport", zegt Jan de Leeuw. „Vooral op de langebaan stijgt daardoor het prijzen geld. Maar ook op de kortebaan is het gokken de afgelopen zes jaar in omvang verdubbeld. Mensen houden van gokken bij de paardensport ook veel meer geld over dan bij andere loterijen. Zelf speel ik al mijn hele leven mee met de Staatslote rij, maar ik heb nog nooit wat gewon nen." Wie zaterdag inzette op het paard Mister Diamond van pikeur Debbie van Gent kon na afloop een flinke bonus incasse ren. Mister Diamond wint de wedstrijd, gevolgd door Mister Postman van pikeur Jacques Geluk en Garlisko met Harry Pools. Voor De Leeuw valt er niets op te strijken. „Ik heb geen tijd gehad om te gokken. Dan had ik helemaal naar dat wedkantoortje moeten lopen." Voor hem volgen nog talloze nieuwe kansen, want bij iedere kortebaandraverij is de 77-jari- ge van de partij. Of, zoals een van de toe schouwers zegt: „Zolang ome Jan nog op twee benen staat, is hij bij elke wed strijd." Het supermooie parcours van de kortebaandraverij in Warmond. Foto: Henk Bouwman door Joris Rietbroek voorschoten - Het grootste jeugdmuriekkorps dat ooit is ge zien en gehoord marcheerde af gelopen zaterdag door de stra ten van Voorschoten. Vanwege haar tienjarig jubileum deed drumfanfare Jong Laurentius een gooi naar een vermelding in het Guinnes Book of Records. Bij deze recordpoging kreeg de Voorschotense muziekvereni ging hulp van vijf andere jeugd- korpsen uit de regio. Zo kwam het dat maar liefst 175 jonge muzikanten tegelijkertijd het Carnaval Festival speelden. Iedereen die het mega-jeugd korps heeft horen spelen, krijgt de melodie voorlopig niet meer uit rijn hoofd. Het bestuur van muziekvereniging Laurentius hoopt dat het optreden op nog een andere manier naklank krijgt en wordt aangemerkt als een wereldprestatie. Naast ver meldingen als 'de grootste pom poen die ooit is gekweekt' en 'de kleinste man op aarde' moet in het Guinnessboek komen te staan, dat het Voorschotense Laurentius 's werelds grootste jeugdorkest heeft samengesteld dat lopend, met zeventien ver schillende soorten instrumen ten, muziek maakte. Om tot dit resultaat te komen, zegden DVS Katwijk, Flora Band Rijnsburg, Adest Music a Sassenheim, Showband 75 Leidschendam en Metro Scheveningen hun mede werking toe. „We wilden iets bij zonders organiseren voor onze jongere leden", aldus Wim van der Werf, een van de coördina toren van het evenement. „Sommige muzikanten rijn pas een jaar of negen, dus voor hen is het te zwaar om aan een tap toe of iets dergelijks mee te doen. Daarom hebben we iets anders verzonnen. Carnaval Festival is een niet al te moeilij ke melodie. Voor de deelnemen de korpsen was het dan ook vrij eenvoudig om het in te stude ren. En dat is natuurlijk belang rijk bij een grote groep. Per slot van rekening moet het uiteinde lijk wel perfect klinken." Een paar minuten voor het be gin van de streetparade stonden de jonge muzikanten al te trap pelen van ongeduld. Zo hielden Rosa (12) en Tessa (10) hun trompet in de aanslag, terwijl de 11-jarige Marjolein haar saxo foon nog een keer nakeek. „We rijn gelukkig niet erg zenuwach tig. Maar het is wel iets span nender dan normaal", meldden ze. „Maar we hebben wel heel goed kunnen oefenen, hoor." Rob (13), die al zes jaar bariton speelt: „Ik denk dat de andere korpsen meer hebben moeten oefenen dan wij. Wij hadden dit liedje namelijk al op het reper toire staan." Het werd nog een hele klus om het volledige orkest goed te for meren. Het duurde even voor dat alle trompettisten, tromme laars, bekkenisten en overige muzikanten goed gegroepeerd waren. Maar toen het zover was, barstte het feest goed los. Voor schotenaren waren massaal uit gelopen om niets te missen van het spektakel. De meterslange drumband speelde een enkele Muziekvereniging Laurentius hoopt dat zij het grootste jeugdmuziekkorps ter wereld heeft weten op te stellen. Foto: Henk Bouwman maal in de hoogste versnelling maar het publiek kon zich daar niet aan storen. „Het is helemaal volgens plan verlopen", concludeerde Van der Werf aan het einde van de parade. „Nu maar hopen dat deze gebeurtenis ook als een wereldrecord wordt erkend." Onafhankelijke getuigen hebben het aantal muzikanten en in strumenten geteld. Deze gege vens worden met videobeelden, foto's en krantenberichten voor gelegd aan het bestuur van Guinness World Records, dat in de loop van dit jaar beslist of de poging van Jong Laurentius een presentatie van wereldformaat is.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9